Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα ηρθε ο δισκος! ολα καλα μεχρι στιγμης.στα (+) του η αθορυβη λειτουργια του,ειναι μισος σε παχος απο τον wd,ερχεται με συστημα αρχειων NTFS,εχει βαση πλαστικη μονοκοματη που στηριζεται ο δισκος.επισης τα 16mb buffer τα "καταλαβαινεις"

επισης δεν εχει διακοπτη κλεισιματος :confused:

Επισης το τροφοδοτικο του ειναι ελφαρυ και μικρο σε μεγεθος και η συνδεση με το pc γινεται μεσω usb2 & mini usb.

 

plz delete

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ χτες το πρωί τον Passport. Πέρναγα αρχεία για 8 ώρες σχεδόν και δεν ζεστάθηκε καθόλου. Επίσης είναι τελείως αθόρυβος.

Φυσικά το PC στο σπίτι δεν τον αναγνώρισε όπως περίμενα, γι' αυτό αύριο θα αγοράσω μια PCI USB κάρτα να τελειώνει η ιστορία. Προσωρινά τον έχω στο laptop και τον μοιράζω ασύρματα στο LAN.

Link to comment
Share on other sites

Τι να εννοώ; Το βάζω πάνω, δεν τον βλέπει πουθενά και ζητάει drivers για κάποια άγνωστη USB συσκευή. Κλασσικό πρόβλημα underpowered USB θυρών.

Θα προτιμούσα να βρω ένα διπλό καλώδιο, για να είμαι καλυμμένος αν μου τύχει και σε άλλο PC αλλά μάλλον είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ποιον εξ. δισκο να παρω?

θελω να ειναι 500gb(ή και παραπανω) με οσο λιγοτερα χρηματα γινεται.ας πουμε ειδα καποιους στα 500gb που εχουν 99 ευρω.υπαρχει περιπτωση να βρω ακομα πιο φθηνους?ή στην ιδια τιμη με περισσοτερη χωρητικοτητα?αν εχετε κατι στα υποψην σας πειτε μου.

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε όλες τις usb θύρες. το ίδιο παθαίνω και με ένα κουτί Innovator με sata 2.5 hdd στο laptop. μόνο σε μία usb (που έχει ένα + δίπλα) τον βλέπει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ποιον εξ. δισκο να παρω?

θελω να ειναι 500gb(ή και παραπανω) με οσο λιγοτερα χρηματα γινεται.ας πουμε ειδα καποιους στα 500gb που εχουν 99 ευρω.υπαρχει περιπτωση να βρω ακομα πιο φθηνους?ή στην ιδια τιμη με περισσοτερη χωρητικοτητα?αν εχετε κατι στα υποψην σας πειτε μου.

σας ευχαριστω

Ποιο φθηνο δυσκολο να βρεις.σε αυτα τα gb.

τωρα στην αγορα βρισκεις lacie 500gb σε αυτη την τιμη.

αμα θες να με ακουσεις παρε seagate.10 ευρο παραπανω (αγορα μεσω νετ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποιον εξ. δισκο να παρω?

θελω να ειναι 500gb(ή και παραπανω) με οσο λιγοτερα χρηματα γινεται.ας πουμε ειδα καποιους στα 500gb που εχουν 99 ευρω.υπαρχει περιπτωση να βρω ακομα πιο φθηνους?ή στην ιδια τιμη με περισσοτερη χωρητικοτητα?αν εχετε κατι στα υποψην σας πειτε μου.

σας ευχαριστω

 

Σε ενδιαφέρει συνδεσμολογια usb ή e-sata?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει συνδεσμολογια usb ή e-sata?

 

επειδη δεν ξερω τι ειναι το e-sata,θα προτιμησω συνδεσμολογια usb.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω τι ειναι το e-sata,θα προτιμησω συνδεσμολογια usb.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=1010689

 

Πολύ καλή αναλογία απόδοσης/τιμής.Μην σε ανησυχούν τα 8mb buffer αφού θα το συνδέσεις σε usb.

 

+ Μικρός,ελαφρύς και αθόρυβος

 

-χωρίς e-sata,χωρίς διακόπτη λειτουργίας on/off

 

Στο copy paste θα έχεις 30mb/sec

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε όλες τις usb θύρες. το ίδιο παθαίνω και με ένα κουτί Innovator με sata 2.5 hdd στο laptop. μόνο σε μία usb (που έχει ένα + δίπλα) τον βλέπει.

Θα δοκιμάσω αλλά δε νομίζω να γίνει κάτι, από τη στιγμή που όλες οι θύρες είναι στον ίδιο controller οπότε βγάζουν αναγκαστικά το ίδιο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε jog.μαλλον αυτον θα παρω.καλος ειναι ετσι?αξιζουν τα χρηματα που θα δωσω?
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε jog.μαλλον αυτον θα παρω.καλος ειναι ετσι?αξιζουν τα χρηματα που θα δωσω?

Καλος ειναι,αλλα οχι και ο καλυτερος.επισης επειδη τον εχω δοκιμασει,ζεσταινεται πολυ.:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver πως παει ο καινουργιος σου Seagate?Μεγεια κιολας...:)

Ενδιαφερομαι και εγω να τον αγορασω τον Seagate...κατεβηκε στα 94,5€ στο πλαισιο...σκεφτομαι και για τον καινουργιο WD,τον γυαλιστερο...πολυ ομορφος εξωτερικα πραγματικα:p ειμαι λιγο σε διλημμα...:rolleyes:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Raver πως παει ο καινουργιος σου Seagate?Μεγεια κιολας...:)

Ενδιαφερομαι και εγω να τον αγορασω τον Seagate...κατεβηκε στα 94,5€ στο πλαισιο...σκεφτομαι και για τον καινουργιο WD,τον γυαλιστερο...πολυ ομορφος εξωτερικα πραγματικα:p ειμαι λιγο σε διλημμα...:rolleyes:

Πολυ καλος! και παρα πολυ αθορυβος.εδω σκεφτομαι να κανω μπακαπ τον wd και να τον σκοτωσω και να παρω εναν ιδιο.και αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι δεν ζεσταινεται καθολυ.ολη μερα ανοιχτο το pc και αυτος ειναι λες και δεν ειναι στην πριζα.

αντε κατεβηκε στα 95 ευρο!!! εγω τον πηρα 109 ευρο.

τον καινουργιο τον wd δεν τον εχω δει,αλλα δεν ξαναεπιλεγω αλλη φορα αυτην την εταιρια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εστω ότι έχουμε πρόβλημα με έναν εξωτερικό πχ. WD. Μπορούμε να ανοίξουμε το κουτί του και να τον συνδέσουμε με άλλο τρόπο μέσα στο tower και να παίξει κανονικά? Συνήθως τα πρόβληματα που παρουσιάζουν ποιά είναι? Υπάρχει περίπτωση να μην βλέπουμε με τίποτα τα περιεχόμενα του? Σημειώστε ότι για όλες τις περιπτώσεις αναφέρομαι για εξωτερικό με USB σύνδεση.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι καλό να μην έχει κουμπί ον/οφ ο δίσκος.εγώ εχω τον lacie τον 320αρη και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ψηνόμαι για κανα 500 η 750GB γιατί τον εχω ήδη τίγκαρει.Απλά εγώ τον κλείνω πάντα όταν δε τον χρησιμοποιώ και θα με βόλευε όπως οι wd που κλείνουν αυτόματα μαζί με το pc αλλά να μην έχει καθόλου κουμπί;δηλαδή τον βγάζεις από τη πρίζα για να κλείσει.Όσο κι αθόρυβος να είναι εγώ επειδή τον εχω δίπλα στο κεφάλι μου τον ακούω γι'αυτό το βράδυ που κατέβαζω στο pc τον κλείνω και χρησιμοποιώ τον εσωτερικό του λαπτοπ που δεν ακούγεται καθόλου.Και σκεφτόμουν τώρα η τον Lacie η τον seagate.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι καλό να μην έχει κουμπί ον/οφ ο δίσκος.εγώ εχω τον lacie τον 320αρη και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ψηνόμαι για κανα 500 η 750GB γιατί τον εχω ήδη τίγκαρει.Απλά εγώ τον κλείνω πάντα όταν δε τον χρησιμοποιώ και θα με βόλευε όπως οι wd που κλείνουν αυτόματα μαζί με το pc αλλά να μην έχει καθόλου κουμπί;δηλαδή τον βγάζεις από τη πρίζα για να κλείσει.Όσο κι αθόρυβος να είναι εγώ επειδή τον εχω δίπλα στο κεφάλι μου τον ακούω γι'αυτό το βράδυ που κατέβαζω στο pc τον κλείνω και χρησιμοποιώ τον εσωτερικό του λαπτοπ που δεν ακούγεται καθόλου.Και σκεφτόμουν τώρα η τον Lacie η τον seagate.

Δεν το βγαζεις απο την μπριζα,τον απενεργοποιεις μεσα απο το προγραμμα της Seagate η ποιο απλος τροπος να τον κλεισεις απο την καταργηση υλικου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=996947

 

Τον τσίμπησα.Απόλυτα ευχαριστημένος :)

Ωραιος!! την καλυτερη επιλογη εκανες ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αγορά δύο εξωτερικών LaCie Porsche Design 320GB πέρισυ για backup των αρχείων μου, αποφάσισα να αγοράσω κι έναν δυομισάρη για να μεταφέρω τα σημαντικότερα αρχεία μου μαζί χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω έναν από τους δύο μεγάλους. Έτσι, κατέφυγα στη λύση του LaCie Mobile Disk 160GB, τον οποίο και προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι ελαφρύς (170gr) και δε ζεσταίνεται καθόλου. Φοράει δίσκο Toshiba (οι δύο μεγάλοι που έχω φοράνε της Seagate), έρχεται pre-formatted με FAT32 και στη συσκευασία περιλαμβάνεται και usb καλώδιο τροφοδοσίας (αν χρειάζεται). Το μόνο μειονέκτημα (υποκειμενικό) είναι ότι το μπλε ενδεικτικό λαμπάκι του φωτίζει πολύ. Τον αγόρασα 80ευρώ, τιμή πολύ λογική, από κατάστημα FNAC στο Μιλάνο. Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο WD Passport 160GB κόστιζε 100ευρώ, ο LaCie Little Disk (design by Sam Hecht) 160GB κόστιζε 110ευρώ, ενώ βρήκα και το δυομισάρη LaCie Porsche Design 160GB στο Bow.it στα 90ευρώ (τιμή προσφοράς).
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στον freeagent και το lacie προτείνετε το free;

Εχουν και οι δύο on/off;

και οι 2 ειναι καλοι.εγω ομως σου προτεινω τον seagate γιατι ειναι ποιο αθορυβος και εχει μεγαλυτερο buffer.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ/ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Εχω εναν Lacie 500gb porche design,και ενας φιλος μου πηρε τον "απλο" Lacie 500gb....εχουν διαφορα 11ευρω και στην αρχη νομιζα οτι πληρωσα 11ευρω μονο και μονο επειδη λεει Porsche...αλλα χτες που μου τον εφερε να τον δω,ανακαλυψα οτι ο απλος δεν εχει κουμπι για ON-OFF και ο σκληρος μεσα ειναι Seagate ενω ο δικος μου εχει κουμπι ON-OFF,διαφορετικο βησμα για τροφοδοσια και σκληρο Samsung μεσα...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...