Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω κατεληξα εδω...

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303927

 

τι λέτε;

πολλα χρηματα και λιγα gb :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις παρόμοιους δίσκους 2.5, θα δεις ότι κάνεις λάθος. Αυτοί οι δίσκοι σε αυτές τις τιμές κυμαίνονται. Αυτό που πληρώνεις είναι το μικρό τους μέγεθος και ότι δεν χρειάζονται τροφοδοτικό. Αν χρειάζεται να μεταφέρεις συχνά τον δίσκο, ένας 3.5 με το απαιτούμενο τροφοδοτικό μπορεί να είναι μεγάλος μπελάς.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο που λες..αλλα εγω :worry: gb και τιμη.

προτιμω να παρω εναν ποιο ογκωδη δισκο..και σε μιση τιμη,παρα εναν 2.5 το θεωρω μεγαλη απατη.ισως να εχω λαθος.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο που λες..αλλα εγω :worry: gb και τιμη.

προτιμω να παρω εναν ποιο ογκωδη δισκο..και σε μιση τιμη,παρα εναν 2.5 το θεωρω μεγαλη απατη.ισως να εχω λαθος.:cool:

 

Το «λάθος» σου έγκειται στα εξής: κάποιος θέλει να έχει τα δεδομένα του μαζί του ανά πάσα στιγμή και

α. θέλει μικρό βάρος και μαζεμένες διαστάσεις - ένας δυομισάρης εξωτ. ζυγίζει το 1/5 από έναν τρισημισάρη εξωτ. και έχει το 1/4 του όγκου του μεγάλου.

β. δε θέλει περιττά καλώδια - ένας τρισημισάρης έχει επιπλέον τροφοδοτικό με δυο-τρία μέτρα καλώδιο συνολικά (το οποίο προσθέτει και βάρος).

 

Ο δυομισάρης μεταφέρεται άνετα στην τσάντα του φορητού Η/Υ, σε ένα οποιοδήποτε τσαντάκι, ακόμα και σε μια τσέπη.

 

Cosmakos88 τον πήρες σε πολύ καλή τιμή, αν σκεφτείς ότι τόσο κοστίζει το ίδιο μοντέλο αλλά με 250GB στη Fnac Ιταλίας.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το «λάθος» σου έγκειται στα εξής: κάποιος θέλει να έχει τα δεδομένα του μαζί του ανά πάσα στιγμή και

α. θέλει μικρό βάρος και μαζεμένες διαστάσεις - ένας δυομισάρης εξωτ. ζυγίζει το 1/5 από έναν τρισημισάρη εξωτ. και έχει το 1/4 του όγκου του μεγάλου.

β. δε θέλει περιττά καλώδια - ένας τρισημισάρης έχει επιπλέον τροφοδοτικό με δυο-τρία μέτρα καλώδιο συνολικά (το οποίο προσθέτει και βάρος).

 

Ο δυομισάρης μεταφέρεται άνετα στην τσάντα του φορητού Η/Υ, σε ένα οποιοδήποτε τσαντάκι, ακόμα και σε μια τσέπη.

 

Cosmakos88 τον πήρες σε πολύ καλή τιμή, αν σκεφτείς ότι τόσο κοστίζει το ίδιο μοντέλο αλλά με 250GB στη Fnac Ιταλίας.

 

ακριβως!.... ουτε τροφοδοσια ουτε τπτ... plug n play. xalarouita sta poly kala GB :)

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 ειναι καλοι.εγω ομως σου προτεινω τον seagate γιατι ειναι ποιο αθορυβος και εχει μεγαλυτερο buffer.

 

Thanks, μάλλον σε αυτόν θα καταλήξω...

 

edit: μόλις είδα οτι ο 500άρης δεν έχει 16mb buffer(αλήθεια σε τι εξυπηρετεί παραπάνω απο τα 8; ) όπως ο 320 freeagent...

sfasfs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ρε παιδια εχω ενα μικρο προβληματάκι με τον δισκο που ειπα πριν ποιο πανω...

 

ενω ειναι 320gb και οταν τον εβαλα για 1η φορά ελεγε 320 συνολικά

 

τωρα μου λεει 299GB συνολικα...

 

δεν μιλαω για τα διαθέσιμα.. αλλα για το συνολικο μεγεθος του δίσκου.

 

btw, ειναι παρα παρα πολυ καλος. πολυ καλες ταχυτητες και δεν απο ζεστη τπτ.

 

Το μονο που αλλαξα ειναι οτι το προγραμματακι που ειχε σε εναν φακελο μεσα στο G:/ (πχ) το μετέφερα σε υποφάκελο γιατι μου την δινει.

 

δεν το διαγραφω μην γινει καμια πατατα :D

Link to comment
Share on other sites

Επιειδη θελω να παρω ενα σκληρο δισκο(500GB) θα ηθελα να σας ρωτησω:

1)επειδη σκεφτομαι για αυτον τον WD(500GB) θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση με επιπλεον χρεωση να υπαρχει επιπλεον εγγυηση(εχει 2 χρονια)

2)σκεφτομαι και για αυτον τον Seagate αλλα εχει 8mb buffer...τι διαφορα θα εχει πρακτικα απο τον WD που εχει 16mb?

Παντως αν και γενικα εχω ακουσει εδω μεσα διαφορα για τους WD θεωρω πως ειναι η πιο γνωστη(και οχι τυχαια) εταιρια στους σκληρους γι' αυτο σκεφτομαι περισσοτερο για WD...και ο αδερφος μου που εχει WD και φιλοι δεν εχουν προβλημα...λογικο ειναι να αναφερονται μερικα προβληματα αφου οι περισσοτεροι εχουν WD...μαλλον ειναι περισσοτερο θεμα τυχης...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος δισκος ;)

 

Επιειδη θελω να παρω ενα σκληρο δισκο(500GB) θα ηθελα να σας ρωτησω:

1)επειδη σκεφτομαι για αυτον τον WD(500GB) θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση με επιπλεον χρεωση να υπαρχει επιπλεον εγγυηση(εχει 2 χρονια)

2)σκεφτομαι και για αυτον τον Seagate αλλα εχει 8mb buffer...τι διαφορα θα εχει πρακτικα απο τον WD που εχει 16mb?

Παντως αν και γενικα εχω ακουσει εδω μεσα διαφορα για τους WD θεωρω πως ειναι η πιο γνωστη(και οχι τυχαια) εταιρια στους σκληρους γι' αυτο σκεφτομαι περισσοτερο για WD...και ο αδερφος μου που εχει WD και φιλοι δεν εχουν προβλημα...λογικο ειναι να αναφερονται μερικα προβληματα αφου οι περισσοτεροι εχουν WD...μαλλον ειναι περισσοτερο θεμα τυχης...

 

ο δισκος ο δευτερος επειδη τον εχω αγορασει και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εχει 16μβ μπαφερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο δισκος ο δευτερος επειδη τον εχω αγορασει και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εχει 16μβ μπαφερ.

 

 

κοιτα εδω ομως τι γραφει...εχουν κανει λαθος?:worry:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω ομως τι γραφει...εχουν κανει λαθος?:worry:

ναι λαθος εχουν κανει.το τονισα και παραπανω.τον ιδιο δισκο εχω παρει τα χριστουγεννα..και εχει 16μβ.και ενας λογος ηταν κι'αυτος που τον επελεξα..εκτος που ειναι και πολυ αθορυβος.(+) και software που περιλαμβανει για μπακαπ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

320άρης δίσκος μετά το φορμάτ κάπου τόσο πρέπει να δείχνει.

 

μα δεν θελω να κανω φορματ και ουτε προκειται... :confused:

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας γι' αυτον τον Seagate??

και 16mb buffer και δεν εισαι ''αναγκασμενος'' να τον εχεις σε ορθια σταση...και πιο καλαισθητες διαστασεις εχει...ειναι πιο καινουργιο μοντελο απο τον αλλο τον 500αρη Seagate Free Agent?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας γι' αυτον τον Seagate??

και 16mb buffer και δεν εισαι ''αναγκασμενος'' να τον εχεις σε ορθια σταση...και πιο καλαισθητες διαστασεις εχει...ειναι πιο καινουργιο μοντελο απο τον αλλο τον 500αρη Seagate Free Agent?

αυτον δεν το εχω δοκιμασει..αλλα δεν νομιζω να διαφερει σε πολλα απο Free Agent.

το μονο που αλλαζει ειναι το σχημα.ολα τ'αλλα ιδια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον παραπανω δισκο αλλα δεν βρισκω κουμπι να κλεινει... Πηγα στο Πλαισιο και μου ειπαν για το διαφανο φωτιζομενο κουμπι αλλα τιποτα. Εχει καποιος αλλος τον ιδιο δισκο ???? Ευχαριστω.

 

http://www.seagate.com/images/ProductPhoto/Maxtor/One-Touch-4-Right.jpg

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας γι' αυτον τον Seagate??

και 16mb buffer και δεν εισαι ''αναγκασμενος'' να τον εχεις σε ορθια σταση...και πιο καλαισθητες διαστασεις εχει...ειναι πιο καινουργιο μοντελο απο τον αλλο τον 500αρη Seagate Free Agent?

 

αν καταλαβα καλα και αυτος οπως αυτος που πηρα εχει τροφοδοσια μονο απο το USB?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μεγαλο προβλημα!

Εχω το mybook της western digital! --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303915

Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρις ωτου χθες τα τραγουδια που εχω μεσα δεν μπορω να τα ακουσω!!

Οταν ομως τα copy paste σε ενα εσωτερικο σκληρο τα ακουω κανονικα!

Τι να κανω??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μεγαλο προβλημα!

Εχω το mybook της western digital! --> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303915

Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρις ωτου χθες τα τραγουδια που εχω μεσα δεν μπορω να τα ακουσω!!

Οταν ομως τα copy paste σε ενα εσωτερικο σκληρο τα ακουω κανονικα!

Τι να κανω??

Μηπως εχει ο wd ιο και δεν ανοιγει?? :blink:

το παθαινουν πολλοι τελευταια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ τωρα!

Μετεφερα οτι ειχα στον αλλο σκληρο τον εσωτερικο και τον εκανα format.

Ο λογος που δεν τα επαιζε ηταν τελικα επειδη υπηρχε ασυμβατοτητα. Ο εσωτερικος ηταν NTFS και ο εξωτερικος FAT32 ;) τον εκανα NTFS και τωρα ολα ενταξει ;)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...