Jump to content

ETEN Glofiish X600


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η κάμερα πάλι ήρθε στα απογοητευτικά της επίπεδα όπως και στην 264 ρομ!χαλια ποιότητα δλδ όσο για τα άλλα θα τα δούμε στην πορεία!
Mobile User: ETEN glofiish X600 - Sony Ericsson T280i - Sony Ericsson K500i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,

 

έχω το χ600 κάνα δίμηνο περίπου αγορασμένο από το πλαίσιο με την Ελληνική 263 ρομ και το destinator και είναι το πρώτο μου ppc, οι εντυπώσεις - παρατηρήσεις που έχω είναι οι εξής:

1. Για αρχάριους όπως εγώ, εύκολο στη χρήση και στο σετάρισμα

2. Οι περισσότερες απορίες λύνονται εύκολα από το εγχειρίδιο, για τις πιο δύσκολες υπάρχετε εσείς στο φορουμ που με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ και ας μην έχω ΄διατυπώσει απορία μέχρι τώρα.

3. Το τηλέφωνο τρώει αρκετά κολλήματα δύο με τρεις φορές την εβδομάδα και θέλει σοφτ ρεσετ για να ξεκολλήσει.

4. Έχει παρατηρηθεί και σε εμένα το φαινόμενο των χαμένων κλήσεων.

5. Άλλο ένα φαινόμενο το οποίο δεν εχω διαβάσει πουθενά και μου συμβαίνει μία με δύο φορές την εβδομάδα είναι να εμφανίζονται επαναλαμβανόμενες (5-8)αναπάντητες κλήσεις του ενός δευτερολέπτου από άγνωστο αριθμό. Όποιος ξέρει κάτι για αυτό ας μου πει κάποια λύση.

6. Έχω δοκιμάσει 3 BT με μέτρια εως άσχημα αποτελέσματα, το πρώτο ήταν το Sonyericsson 840 με άθλιο ήχο, το δεύτερο ήταν το Plantronics 655 με πολύ αντίλαλο και καθυστέρηση στην απάντηση και το τρίτο που χρησιμοποιώ πλέον είναι το I-tech clip v, το οποίο δείχνει να έχει την καλύτερη απόδοση αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Οπόιος έχει κάποια καλή και δοκιμασμένη πρόταση ευπρόσδεκτος. Μου έχουν προτείνει τα Jabra ότι είναι πλήρως συμβατά με τηλέφωνα windows, τι λέτε? Υπ όψιν ότι το BT το χρησιμοποιώ συνεχώς και μόνο με αυτό κάνω τις συνομιλίες μου οι οποίες καθημερινά είναι πολλές.

7. Η μπαταρία είναι μέτρια, δεν με καλύπτει ούτε για ΣΚ χωρίς φόρτιση.

8. Ένα πρόβλημα που έχω και θα ήθελα σημαντική βοήθεια είναι στο συγχρονισμό όπου δεν μπορώ να ανοίξω με τίποτα πόρτα στο ZOnealarm και αναγκάζομαι να αποσυνδέω το δίκτυο και να κλείνω το Zonealarm κάθε φορά.

 

Επειδή είναι αρκετά μεγάλο το ποστ και γίνεται κουραστικό, θα το σταματήσω εδώ και θα κρατήσω τις υπόλοιπες απορίες για την επόμενη φορά.

 

Ευχαριστώ για την υπομονή και για τις πιθανές λύσεις

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5. Άλλο ένα φαινόμενο το οποίο δεν εχω διαβάσει πουθενά και μου συμβαίνει μία με δύο φορές την εβδομάδα είναι να εμφανίζονται επαναλαμβανόμενες (5-8)αναπάντητες κλήσεις του ενός δευτερολέπτου από άγνωστο αριθμό. Όποιος ξέρει κάτι για αυτό ας μου πει κάποια λύση.

 

Mipws afto den exei sxesi me to kinito kai ontws se pairnei tilefwno agnwstos arithmos? :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω εντυπώσεις από τη νεα ΡΟΜ για να δω αν αξιζει τον κοπο να αλλάξω την αγγλορωσική.

Κατι αλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει τροπος μεσα απο τη registry ή από καπου αλλού να απενεργοποιήσω τα κοκκινα πρασινα μπλε, κιτρινα λαμπακια που αναβοσβήνουν. Μου εχουν σπασει τα νευρα σαν να έχω ericsson της προηγούμενης δεκαετίας νιώθω. Και μάλιστα τότε δεν αγόραζα ericsson για αυτό το λόγο (για το ledaki που αναβόσβηνε)!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα φαινόμενο το οποίο δεν εχω διαβάσει πουθενά και μου συμβαίνει μία με δύο φορές την εβδομάδα είναι να εμφανίζονται επαναλαμβανόμενες (5-8)αναπάντητες κλήσεις του ενός δευτερολέπτου από άγνωστο αριθμό. Όποιος ξέρει κάτι για αυτό ας μου πει κάποια λύση.

 

αυτο με τις αναπαντητες με αγνωστο αριθμο μου το εκανε και μενα 3-4 φορες με την ελληνικη rom 263.

συνεβαινε οταν ειχα 2-3 μερες να κανω soft reset και προσπαθουσε εκεινη τη στιγμη καποιος να με παρει.. το καλυτερο ειναι ενα restart την ημερα.

 

αυτο που παρατηρησα με τη νεα rom σε σχεση με την ελληνικη ειναι οτι αργει να φτασει σε χαμηλα επιπεδα η ελευθερη μνημη. ετσι ειναι δυσκολο να εμφανιστουν διαφορα προβληματα. και με ενα καλο task manager ακομα καλυτερα. δευτερη μερα σημερα και ολα μια χαρα.. :wacko:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Mipws afto den exei sxesi me to kinito kai ontws se pairnei tilefwno agnwstos arithmos? :confused:

 

Είναι τόσο γρήγορη η επανάληψη των κλήσεων (περίπου 1 δλ) που είναι πρακτικά αδύνατο να παίρνει κάποιος με αυτό το ρυθμό.

Πιθανά να ισχύει αυτό που λέει ο djivo.

Πρέπει να σας πω και ότι δεν έχω εγκαταστήσει κανένα έξτρα πρόγραμμα και δουλέυω μόνο με της ετεν. Έχω κατεβάσει βέβαια κάποια από αυτά που κατά καιρούς έχετε προτείνει σε άλλους κατόχους αλλά λόγω έλλειψησ χρόνου δεν τα έχω εγκαταστήσει για να τα δουλέψω.

- ΙΑΚΩΒΟΣ -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι τόσο γρήγορη η επανάληψη των κλήσεων (περίπου 1 δλ) που είναι πρακτικά αδύνατο να παίρνει κάποιος με αυτό το ρυθμό.

 

Δεκτό!

 

Τα παιδιά πιο πάνω συζητάνε για μια πιο καινούργια ROM πολύ καλύτερη από αυτή που φοράει η συσκευή σου (κατά τα λεγόμενά τους πάντα).

 

Μήπως ήρθε η ώρα να αναβαθμίσεις τη συσκευή σου; :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ,ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ Χ600 ή ΤΟ Χ650 ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΠΕΣΕ ΧΤΕΣ 319 ΚΑΙ 399€ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ) ΕΧΕΙ?

THNAK'S

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τρόπος να μην παίρνει το τελευταιο νούμερο το κινητό όταν πατάω το κουμπί του bluetooth?? Θέλω να το απενεργοποιήσω γιατι πολλές φορές πιέζεται το κουμπί κατα λάθος και πέρνει τηλέφωνο μονο του.

Σκέφτηκα να βάλω πάλι το cyberon commander που του δίνεις εντολή για να πάρει οπότε αν ανοίγει κατά λάθος να μην πέρνει τον τελευταίο που πήρα τηλέφωνο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το βρήκα στο γνωστό μαγαζάκι σε μορφή εγκατάστασης παρά μονο σε ιταλική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ,ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ Χ600 ή ΤΟ Χ650 ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΠΕΣΕ ΧΤΕΣ 319 ΚΑΙ 399€ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ) ΕΧΕΙ?

THNAK'S

 

Tha proteina to X600 mias kai i VGA othoni tou X650 tou peftei arketa baria gia ti RAM tis syskevis kai tha antimetwpiseis problimata statherotitas kai taxytitas sti syskevi. Eksallou i VGA exei megalyteri katanalwsi apo tin qvga tou X600.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tha proteina to X600 mias kai i VGA othoni tou X650 tou peftei arketa baria gia ti RAM tis syskevis kai tha antimetwpiseis problimata statherotitas kai taxytitas sti syskevi. Eksallou i VGA exei megalyteri katanalwsi apo tin qvga tou X600.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ,ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ HP 614 ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ (ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ DESTINATOR) ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ 500€ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ (ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ DEST ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ).

 

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ Χ600 ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ HP 614 ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ (ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ DESTINATOR) ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ 500€ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ (ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ DEST ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ).

 

http://www.skroutz.gr/s/38969/HP-iPAQ-614c.html?keyphrase=ipaq+614

 

PS1. Ean einai na dwseis 50 Euro parapanw gia na exeis to Destinator... aksizei.

 

PS2. Mi grafeis me kefalaia giati ston kosmo twn forum einai sa na fwnazeis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/38969/HP-iPAQ-614c.html?keyphrase=ipaq+614

 

PS1. Ean einai na dwseis 50 Euro parapanw gia na exeis to Destinator... aksizei.

 

PS2. Mi grafeis me kefalaia giati ston kosmo twn forum einai sa na fwnazeis.

 

ok thanks ,απλα δεν μου αρεσουν τα greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ok thanks ,απλα δεν μου αρεσουν τα greeklish

 

Ούτε εμένα φίλε μου αλλά καμιά φορά αναγκάζομαι μιας και λόγω δουλειάς δουλεύω σε unix σε περιβάλλον πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων.:O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όσους έχουν δοκιμάσει τι νέα ROM (382), πως πάει η κατάσταση με τα bluetooth ακουστικά? Μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις ή υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα με τον ήχο?

 

Επίσης, η αγγλορωσική ROM που μιλάτε είναι του yury_z η wm 6.1 light? Σε αυτή πως είναι το bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όσους έχουν δοκιμάσει τι νέα ROM (382), πως πάει η κατάσταση με τα bluetooth ακουστικά? Μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις ή υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα με τον ήχο?

 

Επίσης, η αγγλορωσική ROM που μιλάτε είναι του yury_z η wm 6.1 light? Σε αυτή πως είναι το bluetooth?

 

Πιστευω οτι εχουν διορθωθει ολα τα Bugs και αυριο λεω να προχωρησω στην αγορα του. :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχουν διορθωθει ολα τα Bugs και αυριο λεω να προχωρησω στην αγορα του. :D

 

εγω τελικα το πηρα σημερα και παει καλα με το βτ (εχει εκδοση 381)

εχει ομως το εξης προβλημα δεν μου βρησκει τα wi-fi μου αλλα βρησκει αλλα (γειτονων) και εχω 2 wifi routers (1 philips και 1 alcatel απο το conn-x ) καμοια ιδεα κανενας !!!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα σου αλλαξανε ρομ στο πλαισιο

οταν αλλαζεις ρομ το back up δε δουλευει

γνωμη μου βαλε παλι την προηγουμενη ρομ κανε το backup κανονικα ,αποθηκευσε

οτι πληροφοριες θελεις στην καρτα σου και μετα βαλε την καινουρια.

τροποι δυο

το στελνεις παλι στο πλαισιο για να στο κανουνε ή

μας λες ποια ρομ ειχες ποια ρομ σου βαλανε μηπως και βρουμε καμια ακρη

 

Ευχαριστω για το αμεσο ενδιαφερον.

Για να μην ξανακανουνε 1 μηνα να μου το φερουνε αν μπορω να κανω κατι με τη βοηθεια σας θα σας ημουν υποχρεος.

Οσο αφορα τις ρομ, δεν ειμαι και πολυ σχετικος αλλα το ειχα αγορασει μολις πρωτοβγηκε και ηταν στα αγγλικα. Εγω ζητησα αναβαθμιση αλλα μου το εφεραν και στα Ελληνικα. Ομως δεν γνωριζω τον αριθμο της ρομ. Το λεει καπου για να σας το μεταφερω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για όσους έχουν δοκιμάσει τι νέα ROM (382), πως πάει η κατάσταση με τα bluetooth ακουστικά? Μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις ή υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα με τον ήχο?

?

 

εγω ειχα το εξης προβλημα πριν περασω την 382:

το ακουστικο σφυριζε καποιες φορες ακομα κι αν ειχα την ενταση στο χαμηλοτερο επιπεδο. ασε που αν ηταν καποιος διπλα σου ακουγε τα παντα. με βτ το ιδιο αλλα λιγο προς το καλυτερο..

με τη 382 ακομα και σε φουλ ενταση δουλευει μια χαρα με η χωρις βτ..

την προτεινω με κλειστα ματια.. :wacko:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ομως δεν γνωριζω τον αριθμο της ρομ. Το λεει καπου για να σας το μεταφερω;

 

Start -> Settings -> System (tab) -> Device Information

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Start -> Settings -> System (tab) -> Device Information

Αν ειναι αυτο που βρηκα τοτε γραφει: Language: ELL

Major version: 030

Minor version: 0381

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, διαβαζω καιρο το forum σας αλλα εγινα μελος προσφατα γιατι εχω σοβαρο προβλημα! Εστειλα το Χ600 στη Γερμανια(!) μεσω του καταστηματος που το αγορασα (Πλαισιο) για να μου κανουν αναβαθμηση λογισμκου! (ακουσα απο το παρων forum οτι διορθωνει προβληματα με bluetooth κ.α. Εκανα και ενα backup με το backup utility που ειχε το PDA αλλα τωρα δεν κανει restore!!!!! Μου ειπαν οτι μπορει να φταιει οτι αλλαξε το λογισμικο αλλα δεν με ειχαν προηδοποιήσει. Τωρα μολις κανω restore τελειωνει κανει soft reset αλλα δεν ξεκιναει ποτε, κολαει εκει, λιγο πριν αρχισει το windows mobile. Μπορω να κανω καπου καπως restore εστω τις επαφες μου???? Οι υπαλληλοι στο Πλαισιο δεν γνωριζουν! Παρακαλω βοηθηστε με ειναι θεμα επαγκελματικο εχω χασει όλα τα τηλεφωνα των συνεργατων και πελατων μου!

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγεθος του μυνηματος.

 

αν εχω καταλαβει καλα σου αλλαξανε ρομ στο πλαισιο

οταν αλλαζεις ρομ το back up δε δουλευει

γνωμη μου βαλε παλι την προηγουμενη ρομ κανε το backup κανονικα ,αποθηκευσε

οτι πληροφοριες θελεις στην καρτα σου και μετα βαλε την καινουρια.

τροποι δυο

το στελνεις παλι στο πλαισιο για να στο κανουνε ή

μας λες ποια ρομ ειχες ποια ρομ σου βαλανε μηπως και βρουμε καμια ακρη

 

Τωρα τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

ETEN_X600_ELL_A42_030_0381

 

βγηκε επισημη Ελληνικη rom για το x600

 

 

για οποιον θελει να την κατεβασει:

 

http://www.etencorp.com/Support/downloadfile/rom/200807171529231216279762.exe

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι πρεπει να κανω;

 

λοιπον

πρεπει να βρεις τη ρομ που ειχες πριν το πας στο πλαισιο ,να τη βαλεις και να βρεις τις πληροφοριες που ειχεις αποθηκευεσει με το backup

αν ηξερες ποια ρομ ειχες στην αρχη τα πραγματα θα ηταν πιο απλα

επισημες ρομ που εχουν βγει για το χ600 στα αγγλικα ειναι

η 263 που υπαρχει εδω

http://rapidshare.com/files/87900279/EUU_ETEN_X600_WWE_A42_030_0263_F75A7364_XP.EXE

η 264 που υπαρχει εδω

http://www.etencorp.com/Support/downloadfile/rom/200802221607151203667622.EXE

και η 382 που υπαρχει εδω

http://www.etencorp.com/Support/downloadfile/rom/200807101701311215680354.exe

 

πληροφοριες για την αλλαγη ρομ απο μια γλωσσα σε μια αλλη υπαρχουν εδω

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=4528

 

αυτο που θα κανεις ειναι να βρεις ποια ρομ ειχες πριν δοκιμαζοντας μια μια

(πιο πιθανη πιστευω οτι ειναι η 264) και μετα μεσω του backup που εχεις παρει να επαναφερεις τις πληροφοριες σου

υ.γ. υπαρχει εδω και η 321 αγγλικη υπαρχει εδω αλλα δεν ξερω αν ειναι επισημη αυτη

http://rapidshare.com/files/114060183/Eten_el_upgrade.zip

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Glofiish X600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...