Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν γίνεται μια ομαδική συνομιλία με Skype;

Εγώ είμαι εδώ και θέλω να δώσω την γνώση μου. Αν βέβαια ενδιαφέρεται κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλαει θεωρητικα ρε παιδια . Εδω λεμε οτι με air condition περυσι σε συνθηκες 7- 10 βαθμων δεν μπορουσε να ζεστανει επαρκως 9τμ δωματιο και εμπαινες μετα απο ωρα σε ενα ξηρο περιβαλλον . Ξυπναγες την αλλη μερα το πρωι με ξηρο λαιμο. Δηλαδη θα μας τρελανεται αυτα συμβαινουν μονο σε εμενα??

Να την βρασω την κιλοβατωρα αν για να κρατησω το δωματιο ζεστο πρεπει να εχω το ac συνεχεια ανοιχτο.. Αμφισβητειτε οτι με το που το κλεισεις τελειωσε.

Επειδη θα τρεξετε προκειτε για νεας γενιας inverter αψογα συντηριμενο λογο μικρου στο σπιτι.

Κοιτας και την ποιοτητα θερμανσης οχι μονο την οικονομια. Αν ειναι ετσι το πιο φτηνο ειναι να καψω τις πορτες των δωματιων.

Ειστε της δουλειας το καταλαβαινω αλλα να λεμε και τα στραβα και τα ωραια, αν θελετε να βγαλετε πελατες.

 

Προσωπικη αποψη και σας αφηνω. Καλυτερη θερμανση απο το καλοριφερ πετρελαιου δεν υπαρχει. Λογο εποχων καταλιγουμε σε ημιμετρα. Το θεμα ειναι τι σας αρεσει και για να εκφρασετε αποψη πρεπει να χρησιμοποιησετε ενα μεσο θερμανσης.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλαει θεωρητικα ρε παιδια . Εδω λεμε οτι με air condition περυσι σε συνθηκες 7- 10 βαθμων δεν μπορουσε να ζεστανει επαρκως 9τμ δωματιο και εμπαινες μετα απο ωρα σε ενα ξηρο περιβαλλον . Ξυπναγες την αλλη μερα το πρωι με ξηρο λαιμο. Δηλαδη θα μας τρελανεται αυτα συμβαινουν μονο σε εμενα??

Να την βρασω την κιλοβατωρα αν για να κρατησω το δωματιο ζεστο πρεπει να εχω το ac συνεχεια ανοιχτο.. Αμφισβητειτε οτι με το που το κλεισεις τελειωσε.

Επειδη θα τρεξετε προκειτε για νεας γενιας inverter αψογα συντηριμενο λογο μικρου στο σπιτι.

Κοιτας και την ποιοτητα θερμανσης οχι μονο την οικονομια. Αν ειναι ετσι το πιο φτηνο ειναι να καψω τις πορτες των δωματιων.

Ειστε της δουλειας το καταλαβαινω αλλα να λεμε και τα στραβα και τα ωραια, αν θελετε να βγαλετε πελατες.

 

Προσωπικη αποψη και σας αφηνω. Καλυτερη θερμανση απο το καλοριφερ πετρελαιου δεν υπαρχει. Λογο εποχων καταλιγουμε σε ημιμετρα. Το θεμα ειναι τι σας αρεσει και για να εκφρασετε αποψη πρεπει να χρησιμοποιησετε ενα μεσο θερμανσης.

 

Μην συγχιζεσαι αδερφέ.

Το πετρέλαιο δεν είναι η καλύτερη θέρμανση πλέον, ούτε βέβαια το ξύλο. Άσε τις πόρτες να κρατάνε τον αέρα έξω.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά δεν είναι δυνατόν, ένα 9αρι να μην μπορούσε να ζεστάνει ένα δωμάτιο, όταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 7°-10°. Εκτός αν εννοείς -10°. Εκεί όντως τα κλιματιστικά έχουν θέμα.

Όσο για την ποιότητα της θέρμανσης, αυτά που λες δεν ισχύουν. Αν δεν ξέρεις να ρυθμίσεις σωστά ένα σώμα ή δεν είναι στη σωστή θέση στο δωμάτιο, τότε υπάρχει πάλι ένα θέμα αλλά δεν φταίει το α/κ.

Εγώ πάντως δεν είμαι ψυκτικος ούτε του χώρου, και ένα καρφουρ 12άρι που έχω 10 χρόνια δουλεύει ακόμα. Όχι σωστά αλλά ζεσταίνει σωστά.

Αν νομίζεις ότι είσαι γνώστης του αντικειμένου, δώσε μας στοιχεία και μην το υποστηρίζεις με τον ξερο λαιμό.

Εδώ ο φίλος πιο πριν έλεγε ότι τα τζάμια είναι μούσκεμα. Για ρώτησε τον πως έγινε και δεν ξεραινοτανε η ατμόσφαιρα.

Παρεπιπτόντως έχω τουριστική επιχείρηση, μήπως πουλάς καλοριφέρ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλαει θεωρητικα ρε παιδια . Εδω λεμε οτι με air condition περυσι σε συνθηκες 7- 10 βαθμων δεν μπορουσε να ζεστανει επαρκως 9τμ δωματιο και εμπαινες μετα απο ωρα σε ενα ξηρο περιβαλλον . Ξυπναγες την αλλη μερα το πρωι με ξηρο λαιμο. Δηλαδη θα μας τρελανεται αυτα συμβαινουν μονο σε εμενα??

Να την βρασω την κιλοβατωρα αν για να κρατησω το δωματιο ζεστο πρεπει να εχω το ac συνεχεια ανοιχτο.. Αμφισβητειτε οτι με το που το κλεισεις τελειωσε.

Επειδη θα τρεξετε προκειτε για νεας γενιας inverter αψογα συντηριμενο λογο μικρου στο σπιτι.

Κοιτας και την ποιοτητα θερμανσης οχι μονο την οικονομια. Αν ειναι ετσι το πιο φτηνο ειναι να καψω τις πορτες των δωματιων.

Ειστε της δουλειας το καταλαβαινω αλλα να λεμε και τα στραβα και τα ωραια, αν θελετε να βγαλετε πελατες.

 

Προσωπικη αποψη και σας αφηνω. Καλυτερη θερμανση απο το καλοριφερ πετρελαιου δεν υπαρχει. Λογο εποχων καταλιγουμε σε ημιμετρα. Το θεμα ειναι τι σας αρεσει και για να εκφρασετε αποψη πρεπει να χρησιμοποιησετε ενα μεσο θερμανσης.

 

Ημιμετρα μπορει να τα θεωρεις εσυ.Τα τελευταια χρονια σε ολα τα επαγγελματικα κτιρια κατασκευαζεται ΚΜΚ (κεντρικη μοναδα κλιματισμου) η οποια ειναι η ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ ΜΟΝΑΔΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.

Παλια σαν κυρια πηγη θερμανσης περιλαμβανε καυστηρες πετρελαιου για την θερμανση μονο που αντι για καλοριφερ που κατα την γνωμη σου ειναι τα καλυτερα εχουν ανεμιστηρες που φυσανε τον αερα και τον ξεραινουν.

 

ΥΓ προσεχε μονο για τις πορτες ,τα βερνικια ειναι ιδιατερα τοξικα για τους πνευμονες,επισης αν η πορτα ειναι μελαμινη με τα αυτοκολητα κατα την καυση ειναι καρκινογονα...

 

ΥΓ2 μιας και ειμαστε της δουλειας να ριξουμε μια ματια στο κλιματιστικο τι εχει και δεν αποδιδει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

παρτε ολοι air condition.

δεν εχω καμια σχεση με το αντικειμενο θερμανσης ή κλιματισμου μα καμια.

μιλαω απλα ως καταναλωτης και με τεσταρισμα σπιτι μου οχι στο πληκτρολογιο του υπολογιστη.Δεν ειπα ποτε μην περνετε ac . Προσεχετε τις συμβουλες σας μην σας κινηγησει κανεις με μικρα παιδια.

Απο θεωριτικες γνωσεις αλλο τιποτα.

Δεν επιρεαζω κανενα την γνωμη μου ουτε αυτοα ειναι ο σκοπος μου, λεω που μαλλον αντιτιθεται στο προιον που πουλατε ή υποστηριζεται.

βαλτε ολοι air condition λοιπον, ειμαστε ΟΚ;;

καλες πωλησεις... και καλες συζητησεις στο thread.

Για τα υστερογραφα δεν χρειαζεται να απαντησω απλα περνω πισω αυτα που ελεγα περι εξυπναδας.

τα περι πουλαω καλοριφερ μονο γελια προκαλουν.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

παρτε ολοι air condition.

δεν εχω καμια σχεση με το αντικειμενο θερμανσης ή κλιματισμου μα καμια.

μιλαω απλα ως καταναλωτης και με τεσταρισμα σπιτι μου οχι στο πληκτρολογιο του υπολογιστη.Δεν ειπα ποτε μην περνετε ac . Προσεχετε τις συμβουλες σας μην σας κινηγησει κανεις με μικρα παιδια.

Απο θεωριτικες γνωσεις αλλο τιποτα.

Δεν επιρεαζω κανενα την γνωμη μου ουτε αυτοα ειναι ο σκοπος μου, λεω που μαλλον αντιτιθεται στο προιον που πουλατε ή υποστηριζεται.

βαλτε ολοι air condition λοιπον, ειμαστε ΟΚ;;

καλες πωλησεις... και καλες συζητησεις στο thread.

Για τα υστερογραφα δεν χρειαζεται να απαντησω απλα περνω πισω αυτα που ελεγα περι εξυπναδας.

τα περι πουλαω καλοριφερ μονο γελια προκαλουν.

 

Μπορείς να μου παραθέσεις μερικά έγγραφα/βιβλιογραφία ότι το σωστά συντηρημένο air condition δημιουργεί προβλήματα σε παιδιά? Σε ρωτάω γιατί εκτός του ότι ξέρω ότι όλες οι μεγάλες μονάδες έχουν κεντρικά συστήματα κλιματισμών, ζω όλη μέρα σε κτήρια με κλιματισμό τα τελευταία 10 χρόνια και επιπλέον, τα παιδιά μου στο δωμάτιό τους έχουν κλιματιστικό χωρίς κανένα αναπνευστικό πρόβλημα. Όσους γιατρούς και αν ρώτησα, κανένας δεν μου το απαγόρευσε.

 

Αλλά αν υπάρχει βιβλιογραφεία που αγνοούμε, σε παρακαλώ να μας την υποδείξεις. Αν δεν υπάρχει, καλύτερα να μην λέμε ότι μας κατεβαίνει.....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια βιβλιογραφια φιλε μου.

κανε οτι νομιζεις. λεω οτι θελω εγω οπως και εσεις αλλωστε.

βαλτε air condition οσοι δεν εχετε ειμαι μαζι σας

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια κοινότητα συζήτησης και ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του.

Από εκεί και πέρα εσύ υπερασπίζεσαι δογματικά την άποψή σου και δημιουργείς κλίμα αντιπαράθεσης κάτι που παραβαίνει τους ΟΠΧ του site. To να κατηγορείς όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου ότι είναι «επαγγελματίας» και «πουλάει κλιματιστικά» σίγουρα προσβάλλει όλους εμάς που δεν ανήκουμε σε καμία από αυτές τις κατηγορίες.

 

Έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να καταθέσεις την άποψή σου αλλά για να την υποστηρίξεις χρειάζονται επιχειρήματα και όχι κατηγορίες προς αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη και ειδικά αν προβάλλουν επιχειρήματα που υποστηρίζουν τη δική τους.

 

Σκέψου αυτά που γράφω και περιμένω να επανέλθεις με διάθεση να γίνει υψηλού επιπέδου κουβέντα με σκοπό να μοιραστούμε γνώσεις και εμπειρίες και να αλληλοβοηθηθούμε.

Αυτό ισχύει για όλους μας.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμια βιβλιογραφια φιλε μου.

κανε οτι νομιζεις. λεω οτι θελω εγω οπως και εσεις αλλωστε.

βαλτε air condition οσοι δεν εχετε ειμαι μαζι σας

 

Τότε που ακριβώς στηρίζεις όλα αυτά που λες για τα air condition? Τι μάρκα μηχάνημα έχεις?

 

Εγώ, μετά από πολύ σκέψη, διάβασμα και συζήτηση αποφάσισα και έβαλα καινούργια air condition για αποκλειστική θέρμανση πριν από 1 μήνα, αντί θερμοπομπών. Και εδώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον gnt για τις υποδείξεις του, μιας και πήρα 2 Hitachi. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που αγόρασα και άλλο, άλλης μάρκας λόγο χρημάτων, για το δικό μου υπνοδωμάτιο.

Μένω σε σπίτι με σχετικά καλή μόνωση, βορινό με τις 3 πλευρές εκτεθειμένες στον τελευταίο όροφο με ταράτσα. Τα Hitachi που πήρα, πραγματικά δεν καίνε τίποτα..... Το 12αρι για 5 ώρες συνεχόμενες το απόγευμα με θερμοκρασία σπιτιού 18.5C και ρυθμισμένο σε 20C στο auto έκαψε 0,9 kwh με μετριτή και με εξωτερική θερμοκρασία 9C....:X

 

Το 9αρι στο παιδικό δωμάτιο για 11 βραδινές ώρες, 9 με 8 το πρωί, ρυθμισμένο στους 17C και θερμοκρασία δωματίου 20C, έκαψε σχεδόν 1 kwh....

 

Πραγματικά δεν το πιστεύω πόσο λίγο καταναλώνουν.... Την μέρα τα έχω στους 20C και τα δυο και μάλλον θα τα αφήνω ανοιχτά όλη μέρα :)

 

Τι να πω.... ίσως να μην είναι ίδια όλα τα μηχανήματα. Ίσως αλλάξουν δραματικά οι καταναλώσεις όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 5C....

Edited by kobi
Link to comment
Share on other sites

Τότε που ακριβώς στηρίζεις όλα αυτά που λες για τα air condition? Τι μάρκα μηχάνημα έχεις?

 

 

Τι να πω.... ίσως να μην είναι ίδια όλα τα μηχανήματα. Ίσως αλλάξουν δραματικά οι καταναλώσεις όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 5C....

 

Παιζει ρολο και η μαρκα του air condition , γιατι αν ειναι noname στη θερμανση δεν βγαζουν ζεστο αερα αλλα στη καλυτερη χλιαρο αλλα και η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι πολυ σημαντικη καθως και η τοποθετηση της εξωτερικης μοναδας.

 

Στη Τριπολη που μενουν οι δικοι μου, με κρυο το χειμωνα που πιανει τους 0 βαθμους, το παλιο κλιματιστικο που ειχαν δεν ζεσταινε με τιποτα το σαλονι (περιπου 45τμ). Αλλαζοντας την τοποθεσια της εξωτερικης μοναδας ωστε να μην πιανει παγο αλλα και την μαρκα (mitsubishi srk, heavy industries) πλεον δεν καταλαβαινει τπτ απο εξωτερικες θερμοκρασιες. Αλλα εχουν διαφορα και τα 1300€ που ειχε σε σχεση με το παλιο noname κλιματιστικο που ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ποτε οτι τα ac δεν προσφερουν θερμανση. Απλα δεν ειναι μονο η οικονομια που με ενδιαφερει αλλα και η ποιοτητα θερμανσης

Δεν μπορω να συμμετεχω σε καμια συζητηση που αφορα μονο την οικονομια.

Κρινετε μιλατε απαντατε με μονο γνωμονα την οικονομια.

Εχω σε ολα τα δωματια του σπιτου ac. /Για θερμανση χρησιμοποιω μονο του σαλονιου οταν δεν υπαρχει πετρελαιο. Στα δωματια σχεδον ποτε ιδιως οταν υπαρχουν ατομα μεσαα.

εδωσα και εγω πανω απο 1500€ για ac αλλα δεν εχει να λεει αυτο με το αν μου προσφερουν την θερμανση που θα ηθελα.

Αν ζουσα μονος μου μπορει και να χρησιμοποιυσα μονο ac αλλα δεν ειμαι.

Πολυ ευχαριστως να συμμετεχω σε σοβαρη συζητηση που δεν συμπεριλαμβανονται συγκρισεις μεταξυ νοσοκομειων-μαιευτιριων και σπιτιων.

Ποτε δεν σας ειπα τι να βαλετε στ σπιτι σας η εκανα διαφημιση προιοντος. Ανεφερα με τι ευχαριστιθικα καλυτερη θερμανση χωρις να παραθεσω χρεωσεις και χωρις να απαιτω αναγνωριση η να κανετε αυτο που κανω.

Καλη συνεχεια στο θεμα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Τότε που ακριβώς στηρίζεις όλα αυτά που λες για τα air condition? Τι μάρκα μηχάνημα έχεις?

 

Εγώ, μετά από πολύ σκέψη, διάβασμα και συζήτηση αποφάσισα και έβαλα καινούργια air condition για αποκλειστική θέρμανση πριν από 1 μήνα, αντί θερμοπομπών. Και εδώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον gnt για τις υποδείξεις του, μιας και πήρα 2 Hitachi. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που αγόρασα και άλλο, άλλης μάρκας λόγο χρημάτων, για το δικό μου υπνοδωμάτιο.

Μένω σε σπίτι με σχετικά καλή μόνωση, βορινό με τις 3 πλευρές εκτεθειμένες στον τελευταίο όροφο με ταράτσα. Τα Hitachi που πήρα, πραγματικά δεν καίνε τίποτα..... Το 12αρι για 5 ώρες συνεχόμενες το απόγευμα με θερμοκρασία σπιτιού 18.5C και ρυθμισμένο σε 20C στο auto έκαψε 0,9 kwh με μετριτή και με εξωτερική θερμοκρασία 9C....:X

 

Το 9αρι στο παιδικό δωμάτιο για 11 βραδινές ώρες, 9 με 8 το πρωί, ρυθμισμένο στους 17C και θερμοκρασία δωματίου 20C, έκαψε σχεδόν 1 kwh....

 

Πραγματικά δεν το πιστεύω πόσο λίγο καταναλώνουν.... Την μέρα τα έχω στους 20C και τα δυο και μάλλον θα τα αφήνω ανοιχτά όλη μέρα :)

 

Τι να πω.... ίσως να μην είναι ίδια όλα τα μηχανήματα. Ίσως αλλάξουν δραματικά οι καταναλώσεις όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από 5C....

 

αυτο παλι που το καταλαβες?μεσα σε ενα μηνα αποκλειεται να εβγαλες συμπερασμα,αστο να δουμε που θα παει.

 

 

καλοριζικαα

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλό χειμώνα εύχομαι σε όλους μας ,ζεστό και οικονομικό.

Σε όσους απο εσάς έχετε πρόβλημα στη θέρμανση και μένετε στο ενοίκιο δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο και οικονομικό απο το να μετακομίσετε σε σπίτι με καλυτερη μόνωση μιας και οι τιμές εχουν πέσει πολύ. Έμενα μέχρι πέρσι σε σπίτι για 3 χρόνια στο περιστέρι , παλιό με χάλια κουφώματα με κεντρικη θέρμανση σε πολυκατοικία παλιά με παπούδες και μικρά παιδιά.Πλήρωνα ένα σκασμού λεφτά σε θέρμανση , το σπιτι δεν ζέστενόταν και εκαιγε σε ώρες που εγώ έλειπα και το καλοκαίρι έβραζε.Τί έκανα ; απλά μετακόμισα σε καινούριο με απιστευτη μόνωση και με 100 ευρώ λιγότερα!!!Οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ!Στο καινούργιο σπίτι λοιπόν δέν ήθελα να καίω πετρέλαιο και έψαχνα για άλλες λύσεις και αγόρασα ενα θερμοπομπό kerosun mica 2500w τέλος εποχής (απρίλιο) 75 ευρώ!! απο media markt που περσi και φέτος τον χειμώνα εχει σχεδόν διπλάσια τιμή στα 140!Την άνοιξή άρχισα να ψάχνω για πιο αποδωτικές μεθόδους και κατέληξα σε κλιματιστικό μετά απο απο ατελέιωτες ώρες σε διάφορα φόρουμ και ιστοσελίδες αν και ανησυχουσα για την ποιότητα θέρμανσης και για τον ξηρο αέρα.Το κλιματιστικό τελικά επιλέχθηκε και τοποθετήθηκε αν και κοστιζε αρκετά χρήματα.Δυστυχός ή ευτυχώς το καλοκαίρι χρισιμοποιήθηκε για λιγότερες απο 7 μέρες και αυτό λόγο της μόνωσης του σπιτιού!Έξω έιχε 35 και άνω και στο σπίτι έιχα 25-27!Τώρα που κρύωσε ο καιρος λειτουργεί κάποιες ώρες και είμαι απόλυτα αυχαριστημένος.Καταναλώνει ελάχιστα και δεν θερμαίνει απλά τον αέρα αλλα δημιούργει το περιβάλλον-κλίμα που εγώ επιθυμώ, ουτε ξερός ουτε υγρος ο αερας , αοσμα καθαρα και αθόρυβα.

Έχω εμπειρία απο κλιματ. που μυρίζανε και άφηναν ασχημη αίσθηση/ανυπόφορη στον αέρα για αυτό ήμουν επιφυλακτικός

Τα συμπεράσματα που έβγαλα λοιπόν απο όλ αυτήν την ιστορία είναι οτι: 1)η καλή μόνωση κάνει θάυματα, (όσοι ενικοιάζετε έπρεπε να έχετε αλλάξει σπίτι απο εχθές)

2)Οι θερμοπομποί σόμπες χαλαζιά και άλλες ηλεκτρ. θερμαντ συσκευές δεν συγκρίνοντε με κλιματιστικα και απο αποδοση και απο ποιοτητα αρκει το κλμ να ειναι της προκοπής ,τα μεν πρώτα είναι προσωρινές λύσεις του ποδαριού και απλά μπαλώματα στο πρόβλημα της θερμανσης, βραχυπρόθεσμα οικονμικά (μέχρι τον πρώτο λογ ΔΕΗ) και τα κλιματιστικα είναι μόνιμη και σταθερή και σοβαρή επένδυση που μένει κατα την άποψη μου και μακροπρόθεσμα οικονομικα.

Έχω φίλο που αγόρασε 2 θερμοπομπούς adax ,nobo 250 και 350 ευρω σύνολο 600 ενω με κάποια λεφτά παραπάνω με κλιμ/κα θα είχε και θέρμανση και ψύξη , το κλίμα που αυτός επιθυμούσε .Προσωπικά το θεωρώ τραγικά πολλα

Link to comment
Share on other sites

αυτο παλι που το καταλαβες?μεσα σε ενα μηνα αποκλειεται να εβγαλες συμπερασμα,αστο να δουμε που θα παει.

 

 

καλοριζικαα

 

Ευχαριστώ. Δεν έβαλα συμπέρασμα, αλλά πιθανολογώ ότι θα καίνε αρκετά περισσότερο όταν θα πέσει και άλλο η θερμοκρασία..

 

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι πρώτη φορά έχουμε όλη μέρα ζεστή στο σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Για μια αμεση και οικονομικη λυση, τι προτεινετε? Ειδα αυτο http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/thermansi/thermopompos-cinv-09/ και αυτο http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/thermansi/thermopompos-g2inv-20a-2000watt-1000watt/ αλλα δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα μεταξυ τους (εκτος της τιμης). Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει ή να προτεινει κατι?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Για μια αμεση και οικονομικη λυση, τι προτεινετε? Ειδα αυτο http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/thermansi/thermopompos-cinv-09/ και αυτο http://www.inventoraircondition.gr/syskeues/thermansi/thermopompos-g2inv-20a-2000watt-1000watt/ αλλα δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα μεταξυ τους (εκτος της τιμης). Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει ή να προτεινει κατι?

Ευχαριστω.

Πήγαινε http://www.skroutz.gr/c/1501/THermopompoi-Convectors.html?from=most-popular&keyphrase=convector

Και διάλεξε. Το 2ο Λίνκολν άστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό χειμώνα. Δεν διάβασα για την υπέρυθρη θέρμανση για τα καλά η τα κακά αν έχει, ποια η γνώμη σας. διάβασα πολύ θετικά σχόλια είναι καλό να αναφερθούμε και σε αυτόν τον τομέα; έχουν απόδοση; έχουν μέλλον; Ας αναλάβουν οι γνώστες του θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό χειμώνα. Δεν διάβασα για την υπέρυθρη θέρμανση για τα καλά η τα κακά αν έχει, ποια η γνώμη σας. διάβασα πολύ θετικά σχόλια είναι καλό να αναφερθούμε και σε αυτόν τον τομέα; έχουν απόδοση; έχουν μέλλον; Ας αναλάβουν οι γνώστες του θέματος.

 

Τι να διαβάσεις? Στην μαύρη λίστα είναι . Αξίζει κυρίως σε ανοικτούς χώρους (καφετέριες κλπ) ή στο μπάνιο λόγω του ότι βρεγμενοι παγώνουμε με έστω και μικρό ρεύμα αέρος.

Δλδ ότι κάνει μια "κουκουναρα" η αλογόνου.

Εντελώς ακατάλληλη για σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να διαβάσεις? Στην μαύρη λίστα είναι . Αξίζει κυρίως σε ανοικτούς χώρους (καφετέριες κλπ) ή στο μπάνιο λόγω του ότι βρεγμενοι παγώνουμε με έστω και μικρό ρεύμα αέρος.

Δλδ ότι κάνει μια "κουκουναρα" η αλογόνου.

Εντελώς ακατάλληλη για σπίτια.

Στο δικό μου πάντως το σπίτι, μια χαρά δουλειά κάνει.

Και δεν ζεσταίνει μόνο τα σώματα, ζεσταίνει και τον αέρα με κάποιον τρόπο, δηλαδή νιώθεις τη θερμότητα.

Και έχω μόλις δυο μικρά, των 450w στις κρεββατοκάμαρες και ένα μεγαλύτερο (900άρι αν θυμάμαι καλά) στο σαλόνι.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως το σπίτι, μια χαρά δουλειά κάνει.

Και δεν ζεσταίνει μόνο τα σώματα, ζεσταίνει και τον αέρα με κάποιον τρόπο, δηλαδή νιώθεις τη θερμότητα.

Και έχω μόλις δυο μικρά, των 450w στις κρεββατοκάμαρες και ένα μεγαλύτερο (900άρι αν θυμάμαι καλά) στο σαλόνι.

 

Ναι σαν βοηθητικό καλύτερο από το τίποτα.

Δίνουν καλή αίσθηση αν δεν είναι παγωμένο το σπίτι.

Ηλεκτρική κουβέρτα έχεις δοκιμάσει? Εκεί να δεις μεγαλείο!! Θα αλλάξει η ποιότητα της ζωής σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν βοηθητικό καλύτερο από το τίποτα.

Δίνουν καλή αίσθηση αν δεν είναι παγωμένο το σπίτι.

Ηλεκτρική κουβέρτα έχεις δοκιμάσει? Εκεί να δεις μεγαλείο!! Θα αλλάξει η ποιότητα της ζωής σου.

Ηλεκτρική κουβέρτα, όχι ακόμη, αλλά θα πάρω φέτος σίγουρα.

Τα πάνελ δεν τα έχω επιβοηθητικά. Τα έχω σαν κύρια μέσα θέρμανσης (βέβαια, γενικά το σπίτι είναι ζεστό, δεν έχω παράπονο).

Αλλά κάνουν καλή δουλειά.

Επιβοηθητικά, έχω και a/c σε σαλόνι και κρεββατοκάμαρες, που φυσικά κάνουν τα δωμάτια φούρνους.

Αλλά δεν τα δουλεύω συνεχώς. Ενώ τα πάνελ είναι στην πρίζα συνέχεια με θερμοστάτη, στους 21 βαθμούς και κρατούν το χώρο ζεστό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ηλεκτρική κουβέρτα κάνει τη διαφορά στον ύπνο. Έχω μια με 6 σκάλες και 12ωρο προγραμματιστή, με μόλις 150 W max η πλευρά (είναι υπέρδιπλη), κάνεις πραγματικά ξεκούραστο και άνετο ύπνο.

 

Από εκεί και πέρα, χθες δούλεψα το κλιματιστικό για πρώτη φορά 24h στη θέρμανση. Η εξωτερική θερμοκρασία κυμάνθηκε από 5,7 έως 9,1°C με μέση θερμοκρασία τους 7°C και η υγρασία από 65 έως 89% και μέση τιμή 77%.

Ο θερμοστάτης ήταν στους 20°C και η ροή αέρα στο AUTO και τις ώρες που κοιμόμασταν στο med (2η από 4 σκάλες + Powerful) σε συνδυασμό με τη λειτουργία ECO. Όταν βρισκόμασταν εκτός σπιτιού το είχαμε θέσει στη λειτουργία Leave Home όπου δεν αφήνει την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 10°C.

 

H max στιγμιαία ηλεκτρική ισχύς ήταν 1089 W όταν ο συμπιεστής δούλευε στο full, η min ήταν 33 W και στις 24h η μέση ισχύς ήταν 188 W με συνολική κατανάλωση 4,51 kWh.

 

Mε τακτικό αερισμό του δωματίου η ποιότητα αέρα διατηρήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα. Συνολικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυωρο ψαξιμο, ειδα κι αυτο http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=429&category_id=85&option=com_virtuemart&Itemid=2762 που διαβασα και μερικες θετικες κριτικες. Εσεις τι γνωμη εχετε? Το μονο που με χαλαει ειναι ισως η υπερυθρη θερμανση, δεν ξερω κατα ποσο ειναι βλαβερο ή οχι στον ανθρωπο.

Τα φωτα σας παρακαλω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρική κουβέρτα, όχι ακόμη, αλλά θα πάρω φέτος σίγουρα.

Τα πάνελ δεν τα έχω επιβοηθητικά. Τα έχω σαν κύρια μέσα θέρμανσης (βέβαια, γενικά το σπίτι είναι ζεστό, δεν έχω παράπονο).

Αλλά κάνουν καλή δουλειά.

Επιβοηθητικά, έχω και a/c σε σαλόνι και κρεββατοκάμαρες, που φυσικά κάνουν τα δωμάτια φούρνους.

Αλλά δεν τα δουλεύω συνεχώς. Ενώ τα πάνελ είναι στην πρίζα συνέχεια με θερμοστάτη, στους 21 βαθμούς και κρατούν το χώρο ζεστό.

Να υποθέσω ότι είσαι σε πολυκατοικία με διαμερίσματα γύρω σου που θερμαίνονται?

Γιατί τα υπέρυθρα δεν μπορούν να ζεστάνουν αυτούς τους χώρους μόνα τους, με τπτ. Να ναι καλά οι γείτονες.

Τώρα σε ένα σπίτι, προτεραιοτητα αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, είναι η ηλεκτρική κουβέρτα. Ακόμα και μια μονή των 20 € σε διπλό κρεβάτι, είναι καλύτερη λύση από την αγορά ενός ενός μόνο σώματος.

Αν κοιμηθείς ακόμα και στο κρυο έξω αλλά με ένα καλό σκέπασμα και ηλεκτρική κουβέρτα, κανεις άριστο ύπνο.

Αν ήξερες τι χάνεις θα πήγαινες τώρα να αγοράσεις.

Δεν νοείται κρεβατι στην Ελλάδα χωρίς αυτό το γκατζετ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...