Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εφοσον εχεις ωρομετρηση τοτε θα συνδεθουν στην ΗΒ εξω απο το διαμερισμα σου(καποιο ντουλαπι ισως).Οποτε μικρο το κακο.Εξαλλου οτι και να παρεις εκει θα συνδεθει.

Με τα υπαρχων οικονομικα συμφερει καλυτερα ο λεβητας πετρελαιου (κοστος κτησης και χρονος αποσβεσης) αλλα απαγορευεται στο μπαλκονι.

Η αντλια Υψηλων θερμοκρασιων ειναι η πιο ασυμφορη σε χρηση και η ακριβοτερη οποτε θα συνιστουσα χαμηλων.Καλυτερα ομως αν σκεφτεσαι/εχεις την δυνατοτητα για αντλια να πας σε ενα μηχανολογο .Να κανει μια μελετη (οχι εμπορο).

Εννοείται καλύτερα να αποφανθεί κάποιος μηχανολόγος!

Θα λάβει υπόψιν του τα τετραγωνικά, τις απώλειες του σπιτιού, τις εξωτερικές θερμοκρασίες...... όλα!

Αν θέλεις να βάλεις την αντλία στο Κιλκίς (που γράφεις ότι είσαι) εδώ στη βόρεια Ελλάδα έχουμε κρύο! Οι αντλιες χαμηλών θερμοκρασιών ανεβάζουν τη θερμοκρασια του νερού τους 55 βαθμούς, το πολύ 60. Τα καλοριφέρ του λέβητα πετρελαίου είναι φτιαγμένα να αποδίδουν σε θερμοκρασίες νερού περίπου 80 βαθμους. Φανταστείς δηλαδή να έχεις ενα σχετικά κρύο σπίτι (ευτυχώς έχεις διαμέρισμα από πάνω σου, εγώ έχω ταράτσα) και να έχει έξω -10........ η αντλία (χαμηλών θερμ.) δε θα κλείνει ποτέ και είναι αμφίβολο αν μπορέσει να σε ζεστάνει!

Με την τιμή που έχει τώρα το πετρέλαιο μπορείς να πεις ότι μπορεί να συμφέρει ο λεβητας πετρελαίου αλλά που θα είναι η τιμή του τα επόμενα χρόνια;; Δεν το "κόβω" να είναι χαμηλότερη........ ειδικά στην Ελλάδα!

@sakis88888 Εύχομαι καλή επιλογή να κάνεις! Ενημέρωσε μας αν θες για την απόφαση σου!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται καλύτερα να αποφανθεί κάποιος μηχανολόγος!

Θα λάβει υπόψιν του τα τετραγωνικά, τις απώλειες του σπιτιού, τις εξωτερικές θερμοκρασίες...... όλα!

Αν θέλεις να βάλεις την αντλία στο Κιλκίς (που γράφεις ότι είσαι) εδώ στη βόρεια Ελλάδα έχουμε κρύο! Οι αντλιες χαμηλών θερμοκρασιών ανεβάζουν τη θερμοκρασια του νερού τους 55 βαθμούς, το πολύ 60. Τα καλοριφέρ του λέβητα πετρελαίου είναι φτιαγμένα να αποδίδουν σε θερμοκρασίες νερού περίπου 80 βαθμους. Φανταστείς δηλαδή να έχεις ενα σχετικά κρύο σπίτι (ευτυχώς έχεις διαμέρισμα από πάνω σου, εγώ έχω ταράτσα) και να έχει έξω -10........ η αντλία (χαμηλών θερμ.) δε θα κλείνει ποτέ και είναι αμφίβολο αν μπορέσει να σε ζεστάνει!

Με την τιμή που έχει τώρα το πετρέλαιο μπορείς να πεις ότι μπορεί να συμφέρει ο λεβητας πετρελαίου αλλά που θα είναι η τιμή του τα επόμενα χρόνια;; Δεν το "κόβω" να είναι χαμηλότερη........ ειδικά στην Ελλάδα!

@sakis88888 Εύχομαι καλή επιλογή να κάνεις! Ενημέρωσε μας αν θες για την απόφαση σου!

Ειναι ευκολο να αλλάξει 2-3 σώματα ώστε να αποδίδουν το ίδιο στους 50.αν η αντλία αποδίδει στους -15 τότε θα ζεσταίνεται έστω και αν δουλεύει συνέχεια.Όπως όμως είπα ο μηχανολόγος αποφασίζει και βασικό κριτήριο το κόστος επένδυσης.

 

εννοειται αυτο.αλλα στο διαδρομο στην ηλεκτροβανα δεν θα θελα να το χω, καλυτερα μεσα ανα γινεται

Γιατι μπορει να εχοχλει ή να το πειραξουν

Δυστυχώς δεν συνδέεται Εκεί που το θέλεις εσυ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ψάχνω για εναν θερμοστάτη σαν αυτόν εδώ

Θελω να συνδεσω πανω σε αυτον εναν θερμοπομπό, ετσι ωστε να σβηνει μονος του οταν το δωματιο πιασει θερμοκρασία 20 βαθμών.

Επομενως θα πρεπει να ειναι για λιγο πανω απο 2000 W που ειναι αυτος, και φυσικα να εχει υποδοχες για μπριζα EU

Επιπλέον αυτος με μπερδευει γιατι γραφει οτι ειναι για .... ενυδρειο ....

Καθε βοηθεια δεκτή

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοπομπός δεν έχει δικό του θερμοστάτη;

 

Εχει .... Αλλα η πρωτη κινηση της κορης μου οταν μπαινει στο δωματιο ειναι να ανοίξει τον θερμοπομπο στο τερμα, κι εκει τον αφηνει ολη μερα. Ενω τον αλλον, ελπιζω, δεν θα τον πείραζει.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχει .... Αλλα η πρωτη κινηση της κορης μου οταν μπαινει στο δωματιο ειναι να ανοίξει τον θερμοπομπο στο τερμα, κι εκει τον αφηνει ολη μερα. Ενω τον αλλον, ελπιζω, δεν θα τον πείραζει.

 

Γελιέσαι!!! :lol:

Δεν μπορείς να τον χακάρεις :lol: ωστε να μην πάει στο τέρμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δύσκολο πιστεύω να υπάρχει τέτοιος θερμοστατης που ψάχνεις. Λογικά θα πρέπει να κάνεις ενα πινακπινακακι που να έχει θερμοστατη και ρελε ισχύος για να δουλέψει αυτό που θέλεις Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει και πόσο ωραίο θα είναι.

3 σελιδες ποιο πίσω 53 σελίδα νομιζω έχει ενα λινκ από ebay βέβαια για κάτι τέτοιο που ψάχνεις λέει ως 3600w. Ελλάδα ακόμη δεν είδα κάτι τέτοιο

Edited by fakiris31
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο πιστεύω να υπάρχει τέτοιος θερμοστατης που ψάχνεις. Λογικά θα πρέπει να κάνεις ενα πινακπινακακι που να έχει θερμοστατη και ρελε ισχύος για να δουλέψει αυτό που θέλεις Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει και πόσο ωραίο θα είναι.

3 σελιδες ποιο πίσω 53 σελίδα νομιζω έχει ενα λινκ από ebay βέβαια για κάτι τέτοιο που ψάχνεις λέει ως 3600w. Ελλάδα ακόμη δεν είδα κάτι τέτοιο

Παρήγγειλα αυτό και το περιμενω ...

Πιστευεις οτι δεν ειναι αυτο που ζηταω πιο πανω;

Μπορει να εκανα και λαθος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτό και το περιμενω ...

Πιστευεις οτι δεν ειναι αυτο που ζηταω πιο πανω;

Μπορει να εκανα και λαθος

 

αυτο φαινεται,αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο δεν θα το σκαλιζει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

αυτο φαινεται,αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο δεν θα το σκαλιζει?

 

χαχαχαχαχαχαχα .... η συμφωνία μας !!!

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πλέον με τις αυξήσεις στο πετρέλαιο ΔΕΝ συμφέρει με τίποτα.Πλέον είτε Δ.Ε.Η. αλλά με χρήση κυρίως του νυχτερινού τιμολογίου είτε φυσικό αέριο,το οποίο θέλει αρχική επένδυση.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Με νυκτερινο ρευμα συμφέρει ακόμα ,ειδικά αν είσαι παλιος κάτοχος που έχεις καλυτερες ώρες το βραδυ.Παντως τελευταία άρχισαν να κυκλοφορουν διαφημίσεις για αντλιες θερμότητας με προσφορες τιμών ,δοσεις κλπ .Στα μπαλκονια και ακαλυπτους με τον νεο νόμο περι αυθαιρετων που έρχεται απαγορεύονται μεγαλα μηχανηματα.Θα πρεπει να ρωτήσει κάποιος μηχανικο,γιατι θα πρεπει να υπάρχει και πιστοποιητικο .Υπόψη σε κάτι που ξεχνα κανεις,να σηκώνουν τα ηλεκτρικα του καθε χώρου οτιδήποτε είναι με βαση το ηλεκτρικο ρευμα ,ειδικα οταν θέλει να τα δουλευει όλα μαζι ή σε συνδιασμο. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Αντλια με δοσεις;ειναι παρα πολλα τα λεφτα .σαν να αγοραζεις καινουργιο αυτοκινητο.

Στον αντιποδα ο λεβητας ΦΑ ειναι στο 1/5 της αξιΑς της.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ξερει καποιος που μπορω να αγορασω κουκουτσι ελιας, στην Ηλεια, Βορεια Μεσσηνια η Νοτια Αχαϊα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ξερει καποιος που μπορω να αγορασω κουκουτσι ελιας, στην Ηλεια, Βορεια Μεσσηνια η Νοτια Αχαϊα ;

Προφανώς στα ελαιοτριβεία...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στα ελαιοτριβεία...

H ποσοτητα που παραγει ενα ελαιοτριβειο ειναι περιορισμενη.

τα ελαιοτριβεια που βγαζουν κουκουτσι ελιας και οχι ελαιοπυρηνα στην Ηλεια μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Επομενως δινουν πολυ μικρη ποσοτητα ή καθολου σε αγοραστες, προτιμουν να το καταναλωνουν οι ιδιοι τα μελη των οικογενειων τους και μετα οι φιλοι τους και οι καλοι πελατες τους, αυτοι που τους πανε ελιες για εκθλιψη.

Επομενως σε ελαιοτριβεια δεν βρισκεις.

Αν υπηρχε θα ηταν πολυ αφελης η ερωτηση μου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς αυτό http://www.skroutz.gr/s/2349731/Kerosun-Mica-KRMC-25.html η κάτι παρόμοιο; ψάχνω θερμοπομπο λένε κάποιοι αυτά τα mica είναι καλύτερα. Τον ζεσταίνει το χώρο η είναι σαν αυτά τα υπέρυθρα όπου θερμενουν Μόνο αντικείμενα; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και κάποια antlatic που είδα που εκείνα δεν είναι mica. Κανείς που τα χει δει και τα δυο;
Link to comment
Share on other sites

Τα mica όταν ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία αφήνουν, στην δική μου μύτη, μια μεταλλική μυρωδιά. Επίσης κάνει ήχο όταν ανάβει και σβήνει (Rohnson R-065). Πρέπει όντως να έχουν υπέρυθρη θέρμανση, αλλά για να την εκμεταλλευτείς θα πρέπει να είναι κοντά σε αντικείμενα. Προτιμώ τον Atlantic θερμοπομπό. Είναι αθόρυβος, άοσμος και απο κατασκευή φαίνεται καλύτερος. Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Αγορασα εναν θερμοπομπο Atlantic ALTIS HD20 προχθες. Δουλευει μια χαρα.

Απλα μου κανει εντυπωση η θερμοκρασια του θερμοπομπου. Οταν τον ξεκινησα ειχε μεσα στο δωματιο 19 βαθμους (μετρημενη με ηλεκτρικο μετ. σταθμο).Ο θερμοπομπος εδειχνε θερμοκρασια δωματιου 16!. Σε μια ωρα το θερμομετρο ελεγε 21,5 και ο θερμοπομπος 18, που σημαινει οτι εξακολουθουσε να προσπαθει να πιασει την επιθυμητη (19 βαθμους). Εχει λετε καποιο θεμα? Κανω κατι λαθος? Παιζει ρολο το μερος στο δωματιο που εχω το θερμομετρο?ΠΟυ εχουν τον αισθητηρα οι θερμοπομποι?

Ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο δεν είναι ίδια σε όλα τα μέρη. Γενικά αυτό που δείχνουν τα μηχανήματα είναι ενδεικτικό. Ο τοίχος πίσω του μπορεί να είναι κρύος κλπ κλπ
Link to comment
Share on other sites

Είδα από κοντά έναν mica ( Όχι αναμμένο) Αλλά μου φάνηκε σαν αυτές τις σούπες με λάμπες χαλαζία. Ακόμη δεν αποφάσισα τι με συμφέρει περισσότερο.

Αυτό που τον Θέλω είναι να τον βάζω στο δωμάτιο γύρω στα 25 τετραγωνικά και στο άλλο χώρο Κουζινα τραπεζαρία ώστε να βοηθάει το πετρέλαιο να μην καίω τόσο την κεντρική θέρμανση. Αλλά ένα Atlantic η αυτοί οι mica θα κάνουν καλύτερη δουλειά;

Συγκλινω όπως λέει και ο σταρ σε κλασικό θερμοπομπο

Edited by fakiris31
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα αεροθερμο, ένα mica και ένα κλιματιστικό 13.500 νμζ στο σαλόνι

 

Το mica δε το ανοίγω ποτέ πλέον, το αερόθερμο (20τιας) ζεσταίνει το δωμάτιο στο 1/4 του χρόνου και συνολικά μου τρώει πολύ λιγότερο (ίδια watt, ανοίγει λιγότερη ώρα)

 

Το κλιματιστικό αργεί λίγο παραπάνω να ζεστάνει το σαλόνι, αλλά ζεσταίνει ελαφρώς και το υπόλοιπο σπίτι μετά από λίγη ώρα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας επιλέγει ανάλογα με το το προτιμάει. Το αερόθερμο ξεραίνει τον αέρα. Το mica οχι. Το mica, δική μου άποψη, έχει ανεπαίσθητη μυρωδιά όταν δουλεύει φούλ. Είμαι κάπως ευαίσθητος σε αυτό. Αλλά οι πλάκες, που είναι σε γωνία, δημιουργούν έντονο ανοδικό ζεστό ρεύμα αέρα, και όντως ζεσταίνει υπέρυθρα την γύρο περιοχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσφατα μετακόμισα σε άλλο σπίτι και σε νησί (ρόδο)! Θέλω να ζεσταίνω ενα χώρο περί τα 25m2! Πήγα λοιπον στο πρακτικερ της ροδου και πήρα εναν θερμοπομπο (πήγα για καλοριφέρ λαδιού αλλά μου είπαν καλύτερα θερμοπομπο να εχεις απόδοση) μαρκας: MICA ROWI HWH 2000w/3/2 που είναι (γράφει στις οδηγίες του) εως 30m2. Το site της εταιρείας γράφει ότι κάνει για μέχρι 60m2! Τον εχω τωρα 3 μέρες και δεν αισθάνομαι ζέστη. Ενα θερμόμετρο που έχω δείχνει 17-18 C° συνέχεια και δεν λέει να ανέβει η θερμοκρασία. Το αποτέλεσμα είναι να κρυώνουμε εγω και η γυναίκα μου, και δουλεία να μην γίνεται. Μήπως τον χρησιμοποιω λαθος? Σκέφτηκα να βάλω και αεροστοπ στις πόρτες μήπως και απο εκεί (λόγω ρευμάτων αέρα) έχω απώλειες και δεν ζεσταίνει σωστά! Ας μου πει κάποιος αν γνωρίζει τι να κάνω , διότι σκέφτομαι πως τα λεφτά πήγαν άδικα , και έχω απογοητευτεί πολύ!:(

Να προσθέσω (αν αυτό βοηθήσει) οτι το σπιτι έχει πορτες παράθυρα αλουμινίου, και μόνο η πόρτα της κεντρικής εισόδου είναι παλιά ξύλινη! Επίσης έχω και αφυγραντηρα αν και αυτό βοηθάει κάπου!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Πόρτες αλουμινίου? Δηλαδή τις γκρί του 80 ή τις νέες άσπρες? Το αν έχει καλή μόνωση το καταλαβαίνεις. Αν υπάρχουν κενά στην πόρτα και μπαίνει αέρας, βάζεις αεροστοπ.

Με αυτό το θερμαντικό και μόνο με 1 θα ζεσταθείς με πολύ καλή μόνωση. Υποθέτω με 2 να είναι καλύτερα. 2000W για 30m2 μου φαίνεται λίγο...

Αν σου αρέσει το mica το Rohnson που έχω εγώ ίσως είναι καλύτερο. Οι πλάκες σε γωνία δημιουργούν καλό ανοδικό ρεύμα.

Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...