Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τιμή είναι πολύ καλή. Το πρόβλημα είναι ότι δε μου περισσεύουν τα €200 για να τα διαθέσω για μια συσκευή που ουσιαστικά δε μου χρειάζεται. Γι'αυτό ζήτησα "χορηγίες", ώστε να συμπληρώσω όσο το δυνατό περισσότερο από το απαιτούμενο ποσό, ώστε να πάρω ένα Tornado αποκλειστικά για ανάπτυξη ROM και δοκιμές. :)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όλους όσους προτιμούν την αλφαβητική διάταξη χαρακτήρων, τόσο στο t9 όσο και στο ευρετήριο, έφτιαξα αυτό το πακετάκι που τα αλλάζει και τα δύο:

 

http://rapidshare.com/files/71704107/Alphabetical_Greek_Key_Layout_for_WM6.rar

 

Να υπενθυμίσω πως μετά την εγκατάσταση χρειάζεται επανεκκίνηση, καθώς και πως το "αλφαβητικό" λεξικό του t9 δεν έχει τα τονισμένα φωνήεντα (όχι πως είναι πρόβλημα, αφού το SMS160 τα μετατρέπει σε κεφαλαία).

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 8310 μου, ευχαριστώ!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα sms τις τελευταίες 2 μέρες και δεν ξέρω αν οφείλεται στη rom ή όχι.

Ενώ λαμβάνω κανονικά sms δεν μπορώ να στείλω. Πατώντας το πλήκτρο αποστολή δεν κάνει τίποτα. Ούτε να μου πεί ότι δεν έχω βάλει παραλήπτη ούτε να μου βγάλει κάποιο μήνυμα. Έχω επανεκκινήσει, έχω σβήσει όλα τα μηνύματα, έλεγξα το τηλέφωνο στο κέντρο μηνυμάτων χωρίς αποτέλεσμα.

Αν νομίζετε ότι το πρόβλημα αυτό αφορά αυτήν την ενότητα θα περιμένω την απάντησή σας, αν όχι θα κοιτάξω να το ψάξω αλλού.

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα sms τις τελευταίες 2 μέρες και δεν ξέρω αν οφείλεται στη rom ή όχι.

Ενώ λαμβάνω κανονικά sms δεν μπορώ να στείλω. Πατώντας το πλήκτρο αποστολή δεν κάνει τίποτα. Ούτε να μου πεί ότι δεν έχω βάλει παραλήπτη ούτε να μου βγάλει κάποιο μήνυμα. Έχω επανεκκινήσει, έχω σβήσει όλα τα μηνύματα, έλεγξα το τηλέφωνο στο κέντρο μηνυμάτων χωρίς αποτέλεσμα.

Αν νομίζετε ότι το πρόβλημα αυτό αφορά αυτήν την ενότητα θα περιμένω την απάντησή σας, αν όχι θα κοιτάξω να το ψάξω αλλού.

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

 

Η γνώμη μου είναι δοκίμασε μια κάρτα άλλης εταιρίας για να δεις μήπως φταίει το δύκτιο αλλιώς μήπως έχει φραγή sms.

Στη ρομ δε παίζει να φταίει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το δίκτυο γιατί πατώντας το πλήκτρο αποστολή δεν προχωράει καθόλου. Δεν κάνει τιποτα. Κανένα μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δε μου έχει τύχει ποτέ! Και στέλνω πάνω από 30 SMS την ημέρα!

 

Εγκατέστησες κανένα πρόγραμμα πριν παρατηρήσεις αυτό το πρόβλημα; Το ίδιο παρατήρησε κι ένα παλικάρι στο xda-developers:

I've found one problem with this ROM. Sometimes when I write SMS (new or reply) Send button doesn't work. I can press it many times and it does not send the message. The workaround is save the SMS in Drafts and move it to Outbox.

Δοκίμασε το "workaround" που λέει αυτός και πες μου αν δουλεύει.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δε μου έχει τύχει ποτέ σε όσες ROM έχω φτιάξει, αλλά δεν έχω ακούσει και κανέναν να του έχει τύχει κάτι τέτοιο σε άλλες ROM. Σίγουρα δεν εγκατέστησες κάτι που να σου δημιούργησε αυτό το πρόβλημα;

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το city time smartphone και το alarm manager για να δω αν κάνουν αυτό που ήθελα με το snooze και τα απεγκατάστησα σχεδόν αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα sms τις τελευταίες 2 μέρες και δεν ξέρω αν οφείλεται στη rom ή όχι.

Ενώ λαμβάνω κανονικά sms δεν μπορώ να στείλω. Πατώντας το πλήκτρο αποστολή δεν κάνει τίποτα. Ούτε να μου πεί ότι δεν έχω βάλει παραλήπτη ούτε να μου βγάλει κάποιο μήνυμα. Έχω επανεκκινήσει, έχω σβήσει όλα τα μηνύματα, έλεγξα το τηλέφωνο στο κέντρο μηνυμάτων χωρίς αποτέλεσμα.

Αν νομίζετε ότι το πρόβλημα αυτό αφορά αυτήν την ενότητα θα περιμένω την απάντησή σας, αν όχι θα κοιτάξω να το ψάξω αλλού.

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

 

Ego merikes fores exw antimetopisei kati allo paremferes.Pao na steilo minima k pairno to lathos cannot send while sending or receiving mail kapws etsi telws pantwn se aspri othoni :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά ένα έχω να προτείνω: Κάντε που και που κανένα reboot το τηλέφωνο. Windows τρέχει!!! ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Τελικά έπρεπε να αρρωστήσω και να κάτσω -αναγκαστικά- σπίτι για να περάσω στα WM6...

 

Εντυπώσεις (από την 5η έκδοση του Nitro):

Πολύ γρήγορη και σταθερή rom. Έχει ήδη αρκετά πράγματα ενσωματωμένα (ορισμένα αμφιβόλλου χρησιμότητας κατ' εμέ, βέβαια) και μένει να προσθέσει κανείς ελάχιστα ακόμα. Μεγάλο ατού η πολλή διαθέσιμη ram. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα όλες τις λειτουργίες, αλλά ό,τι δοκίμασα δουλεύει καλά.

 

Κάποιες παρατηρήσεις:

- Ο ήχος που κάνει η splash screen με το logo σου Nitro είναι -αν μη τι άλλο- δυνατός! Μπορούμε έστω να το χαμηλώσουμε λίγο;

- Έχω εντοπίσει ένα bug, αλλά δεν ξέρω που οφείλεται: Κάθε τόσο "χάνεται" το πλήκτρο απόρριψης/τερματισμού κλήσης, σε όλα τα μενού. Σα να μην υπάρχει, το πατάς και δε συμβαίνει τίποτα...

- Μια καλή προσθήκη για το επόμενο Update θα ήταν να βάλουμε μια επιλογή reset στην quicklist. Όχι ότι δεν το κάνουμε και μόνοι μας, αλλά μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη :P (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=1551832)

- Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλά από τα προγράμματα στο start menu δεν εμφανίζουν το εικονίδιό τους. Βρήκα αυτή τη λύση (http://www.ppczone.net/forum/showthread.php?t=15849), δεν ξέρω αν μπαίνει φυτευτή και στη rom βέβαια...

- Δοκίμασα και το πακετάκι "αύξησης" της ανάλυσης, αλλά δε θα το χρησιμοποιήσω τελικά. Έχει κάποια bugs (όπως για παράδειγμα τα "χαλασμένα" σύμβολα του T9, abc κτλ στην iconbar, ή το ότι το start menu εξακολουθεί να είναι grid 3x3 αντί για 4x3 που χωράει πλέον!) και κάποια μειονεκτήματα (όπως το ότι σε ένα μενού με πολλές επιλογές μόνο οι 10 από αυτές αντιστοιχίζονται σε νούμερα του πληκτρολογίου- κάτι απόλυτα λογικό βέβαια...) ενώ τα πλεονεκτήματα δεν είναι και τόσα όσο δείχνει εξαρχής. Μάλλον οι 2,1 ίντσες είναι λίγες για τέτοιο εγχείρημα.

 

Αυτά προς το παρόν! Ευχαριστούμε για την προσπάθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, Άρη.

 

Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου:

- Ο ήχος που κάνει η splash screen με το logo σου Nitro είναι -αν μη τι άλλο- δυνατός! Μπορούμε έστω να το χαμηλώσουμε λίγο;
Αυτό δεν το έχω προσθέσει εγώ. Για κάποιο λόγο κάνει *μπιπ* στην εκκίνηση και η έντασή του έχει σχέση με την ένταση των ήχων του συστήματος ή με την ένταση του default.wav. ;)

- Έχω εντοπίσει ένα bug, αλλά δεν ξέρω που οφείλεται: Κάθε τόσο "χάνεται" το πλήκτρο απόρριψης/τερματισμού κλήσης, σε όλα τα μενού. Σα να μην υπάρχει, το πατάς και δε συμβαίνει τίποτα...
Χμμ... Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό. Απορίπτω και τερμάτίζω τις κλήσεις μου χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασε ένα hard reset!

- Μια καλή προσθήκη για το επόμενο Update θα ήταν να βάλουμε μια επιλογή reset στην quicklist. Όχι ότι δεν το κάνουμε και μόνοι μας, αλλά μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη :P (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=1551832)
Αυτό και πολλά άλλα θα είναι διαθέσιμα στην επόμενη ROM μου.

- Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλά από τα προγράμματα στο start menu δεν εμφανίζουν το εικονίδιό τους. Βρήκα αυτή τη λύση (http://www.ppczone.net/forum/showthread.php?t=15849), δεν ξέρω αν μπαίνει φυτευτή και στη rom βέβαια...
Είναι απόλυτα λογικό, γιατί αυτά τα utilities δεν έχουν ενσωματωμένο εικονίδιο από τον προγραμματιστή τους.

- Δοκίμασα και το πακετάκι "αύξησης" της ανάλυσης, αλλά δε θα το χρησιμοποιήσω τελικά. Έχει κάποια bugs (όπως για παράδειγμα τα "χαλασμένα" σύμβολα του T9, abc κτλ στην iconbar, ή το ότι το start menu εξακολουθεί να είναι grid 3x3 αντί για 4x3 που χωράει πλέον!) και κάποια μειονεκτήματα (όπως το ότι σε ένα μενού με πολλές επιλογές μόνο οι 10 από αυτές αντιστοιχίζονται σε νούμερα του πληκτρολογίου- κάτι απόλυτα λογικό βέβαια...) ενώ τα πλεονεκτήματα δεν είναι και τόσα όσο δείχνει εξαρχής. Μάλλον οι 2,1 ίντσες είναι λίγες για τέτοιο εγχείρημα.
Αυτό με το μενού εκκίνησης (που είναι 4x3 κι όχι 4x4 όπως θα έπρεπε - αλλά σίγουρα όχι 3x3) και τις συντοντομεύσεις είναι λίγο ...χαζό, αλλά το συνηθίζεις μετά από λίγο. Για το εικονίδιο του t9 υπάρχει patch. :)

 

Εν αναμονή της επόμενης (μαλλόν Χριστουγεννιάτικης) έκδοσης, λοιπόν. :rolleyes:

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά στον κατάλογο \Windows, εκεί που υπάρχει το παλιό και προβληματικό dll. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Tha protina sti kenouria ROM na iparxi epilogi tis klisis me apokripsi se pio efkero menu p.x. epafes>onoma(p.x. maria)>klisi kinitou>menu>klisi me apkripsi an afto ine efikto. Episis oreo tha itan na iparxi i dinatotita otan exoume kapio minima i anapantiti na iparxi kapios ixos idopiisis kathe p.x. 5 lepta.

Tha ixa kani post sto "Post your suggestions for next ROM release..." ala de mporesa na gino member. Kali sinexia.:)

Link to comment
Share on other sites

Episis oreo tha itan na iparxi i dinatotita otan exoume kapio minima i anapantiti na iparxi kapios ixos idopiisis kathe p.x. 5 lepta.

 

Αυτό που λέει ο φίλος είναι χρήσιμο και μάλιστα δωρεάν με την εξής εφαρμογή: http://www.airfagev.com/downloads.asp?sfor=&cat=Utilities&NAV=2 (στο κάτω μέρος της σελίδας)

Επίσης προσθέτει και led flash για τις ειδοποιήσεις κάτι που μέχρι τώρα είχαν (άγνωστο γιατί) μόνο τα ppc και όχι τα smartphones

 

Μια ακόμα light εφαρμογή θα μπορούσε να ειναι αυτή:

http://oldsap.blogspot.com/2006/11/os-regtweaker-freeware-smartphone.html

 

Τα συγκεκριμένα sites έχουν πολλά utilities και είναι όλα δωρεάν, αν έχει κάποιος χρόνο να ασχοληθεί όλο και κάτι καλό μπορεί να βρούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Αυτή τη στιγμή προτεραιότητα έχει η αγγλική έκδοση, μόλις ξεμπερδέψω μ'αυτή θα κάνω και κάποιες διορθώσεις στην ελληνική.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen, υπάρχει κάτι που να φέρνει στη Homescreen το χρονόμετρο κλήσεων; Απλά ότι λέει ο μετρητής χρόνου κλήσεων (μέσα στο Ιστορικό) να το βλέπουμε συνέχεια στη homescreen...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν υπάρχει κανένα homescreen plugin από 3ο κατασκευαστή. Εγώ δεν έχω κάτι στα υπόψην.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμματακι το οποίο να απενεργοποιεί το GPRS και να κρατάει την επιλογή και μετά από restart (on ή off). Αν ναι θα μπορούμε να βλέπουμε την κατάσταση του στη homescreen ? Θα ήταν καλό για τη V6 an piani ligo xoro.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του θέματος από την αρχή. Εδώ και κάποιο καιρό είχα παρατημένο το 8310 μου (μόνο τηλέφωνα - SMS) και τώρα είμαι σε δίλλημμα. Ή θα το πουλήσω/ανταλλάξω ή θα ασχοληθώ λίγο παραπάνω περνώντας τη ROM του Nitrogen.. Είδωμεν... :)

 

Πάντως πολύ καλή δουλεια φαίνεται πως έχεις κάνει φίλε (από τις εντυπώσεις των υπόλοιπων χρηστών που διάβασα). Συγχαρητήρια!!! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...