Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia DEN mporo na alakso me tpt ta value tis registry k etsi de ginete na proxoriso stin diadikasia kseklidomatos gia na peraso wm6 !!!! mpori kapios na voithisi??

 

 

i siskeui einai qtek8310 apo ace hellas...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φρόντισε μόνο να ξεκλειδώσεις σωστά το κινητό σου (SuperCID)!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

φίλε nitro το προγραμμάτακι με το 96dpi είναι πολύ ωραίο,θέλει κάποιες ψιλοδιορθώσεις αλλά θα πρότεινα να το τελειοποιούσες όσο μπορούσες σα πρόγραμμα γιατί εγω προσωπικά δε νομίζω να αλλάξω πάλι ρομ εκτός και αν έχω σοβαρό πρόβλημμα
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ...δεν είναι προγραμματάκι. Ένα πακέτο είναι που κατεβάζει τα dpi από τη registry και αντικαθιστά τις αρχικές βιβλιοθήκες των resources με αυτές από μια WM6 ROM των 96dpi. Επίσης πέρα από τον λίγο παραμορφωμένο CommManager δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να πρέπει να τελειοποιηθεί. Όλα είναι άψογα! :)

 

Προφανώς δεν το έχεις εγκαταστήσει, αλλά έχεις βγάλει συμπέρασμα από τα screenshots. :p

 

Το πακέτο αυτό το ετοίμασε ο ΚΜΖ από το xda-developers.com κι όχι εγώ. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

niko exo pantos mia aporeia:

pos prolavaineis na grefeis se olla afta ta site (horia th douleia pou kaneis sth rom kai de ksero kai ti alla) myphone, insomnia, htc.gr, xda developers...

eisai palikari!

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

H rom του Nitrogen είναι θαυμάσια αλλά έχω μερικές απορίες που πολύ πιθανόν είναι να οφείλονται σε δική μου άγνοια.

--Στο ελληνικό Τ9 δεν έχω τόνους.

--Μπορώ να δω από κάπου τη συνολική διάρκεια των κλήσεων (αναπάντητες, εισερχόμενες, εξερχόμενες) και να μηδενίσω τους μετρητές τους, συνολικά ή έναν έναν?

--Μπορώ να απεγκαταστήσω κάποια προγράμματα από τη rom? (πχ το cool camera, το calculator, κλπ)

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

--Στο ελληνικό Τ9 δεν έχω τόνους.

Ούτε στο αγγλικό έχεις! :p Σοβαρά τώρα... Για να έχεις τόνους (καθώς και πεζούς χαρακτήρες) στα SMS πρέπει να χρησιμοποιήσεις unicode χαρακτήρες, που σημαίνει μόλις 70 χαρακτήρες ανά SMS κι όχι 160. Αυτό γίνεται απενεργοποιώντας το SMS160.

 

Εκτός κι αν αναφέρεσαι στο εναλλακτικό t9 που παρέθεσα παλιότερα με αλφαβητική διάταξη ελληνικών χαρακτήρων, το οποίο (αν θυμάμαι καλά) δεν πρέπει να έχει τονισμένες τις λέξεις. Εκεί δε διορθώνεται τίποτα, αλλά και πάλι δεν έχει νόημα, μια που με το SMS160 μετατρέπονται αυτόματα τα γράμματα σε κεφαλαία.

--Μπορώ να δω από κάπου τη συνολική διάρκεια των κλήσεων (αναπάντητες, εισερχόμενες, εξερχόμενες) και να μηδενίσω τους μετρητές τους, συνολικά ή έναν έναν?

Ναι, στο ιστορικό κλήσεων. ;)

--Μπορώ να απεγκαταστήσω κάποια προγράμματα από τη rom? (πχ το cool camera, το calculator, κλπ)
ROM = Read Only Memory, άρα η απάντηση είναι αρνητική.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

ROM = Read Only Memory, άρα η απάντηση είναι αρνητική.

 

Μα στις WM συσκευές η rom (που μάλλον λέγεται έτσι λόγω παραλληλισμού με τον κόσμο των "πραγματικών" υπολογιστών) έχει και το ρόλο "σκληρού δίσκου" πέρα από bios και boot sector, αφού περιέχει το λειτουργικό και άλλα. Εξάλλου, μπορούμε να εγκαταστήσουμε και άλλες εφαρμογές, αρκεί να χωράνε.

 

Ο λόγος που ο φίλος δεν μπορεί να απεγκαταστήσει κάποια προγράμματα είναι γιατί αυτά είναι προεγκατεστημένα στο λειτουργικό από το δημιουργό του, και όχι γιατί η μνήμη αποθήκευσης του κινητού είναι read only!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Άρη, το ξέρω αυτό. Όλες οι προεγκατεστημένες όμως εφαρμογές είναι σε Read-Only περιοχή. Αυτή εννοούσε ως "ROM" ο φίλος Γιάννης, γι'αυτό και του έδωσα μια πιο πρακτική απάντηση που θα τη θυμάται ευκολότερα. :p

 

Ό,τι υπάρχει προεγκατεστημένο στο λειτουργικό, δεν αφαιρείται! ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Για άλλη μια φορά με κάλυψαν πλήρως.

Απλώς θα ήθελα να πω ότι δεν θέλω τους τόνους στα ελληνικά για το sms αλλά για το word και για τις σημειώσεις στις επαφές. Και έχω βάλει και το προγραμματάκι για να έχω τους χαρακτήρες σε αλφαβητική σειρά. Δεν είναι βέβαια και κάτι φοβερό που δεν έχει τόνους, απλώς ρώτησα μη τυχόν και ήταν δικό μου λάθος.

Και για να μη ξεχνιόμαστε κατά την προσφιλή μου συνήθεια (αν γίνομαι πολύ φορτικός πέστε μου να μην postάρω) άλλη μια απορία! (πόσες ακόμα ρε φίλε!!)

--Όταν μπαίνει σε power save βλέπω μια μαύρη οθόνη. Μπορώ να βλέπω κάτι σαν screen saver (π.χ. κανένα ρολόι ή κάτι άλλο)

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Η σβηστή οθόνη είναι ο υπέρτατος screen saver (και power saver μαζί) και γι'αυτό η Microsoft δε συμβιβάστηκε με κάτι λιγότερο. Για "screen saver" μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που κυκλοφορούν από 3ους. Το Aytomatic Keylock περιέχει τέτοιο screen saver, αλλά δεν είναι συμβατό με το SMS160, οπότε δε σου το προτείνω. Βασικά, δε σου προτείνω καν να χρησιμοποιήσεις screen saver, γιατί θα δεις την μπαταρία σου να μειώνεται δραματικά!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Nitrogen όπως πάντα συνεπής και σαφής.

Σ΄ευχαριστώ για άλλη μια φορά και σίγουρα δεν θα είναι η τελευταία!

(δεν είναι απειλή ούτε προειδοποίηση)

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα την ανάλυση στα 96dpi νομίζω ότι μου άρεσε καλύτερα στο 131dpi.

Με ποιο τρόπο μπορούμε να επιστρέψουμε ξανά στα 131dpi ?

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα την ανάλυση στα 96dpi νομίζω ότι μου άρεσε καλύτερα στο 13....

 

Sbise to programa apo thn prosthaferesh file mou kai kane restrart th siskebh etsi apla!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Επιστρέφω με δύο απορίες που αφορούν το ξυπνητήρι.

--Που πρέπει να βάλω έναν ήχο που έχω και είναι mp3 για να τον αναγνωρίσει το ξυπνητήρι? (δοκίμασα στο φάκελο windows που είδα τους άλλους αλλά δεν τον είδε στους ήχους του ξυπνητηριού, όπως επίσης και στη κάρτα στο φάκελο ringtones με το ίδιο αποτέλεσμα)

--Πως μπορώ να ρυθμίσω το ξυπνητήρι να παίρνει αυτόματα τηω αναβολή των 5, 10 ή 15 λεπτών?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Επιστρέφω με δύο απορίες που αφορούν το ξυπνητήρι.

--Που πρέπει να βάλω έναν ήχο που έχω και είναι mp3 για να τον αναγνωρίσει το ξυπνητήρι? (δοκίμασα στο φάκελο windows που είδα τους άλλους αλλά δεν τον είδε στους ήχους του ξυπνητηριού, όπως επίσης και στη κάρτα στο φάκελο ringtones με το ίδιο αποτέλεσμα)

--Πως μπορώ να ρυθμίσω το ξυπνητήρι να παίρνει αυτόματα τηω αναβολή των 5, 10 ή 15 λεπτών?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιάννης

Γιάννη, δε θέλω να φανώ κακός, αλλά νομίζω πως πρέπει να διαβάσεις το manual του κινητού σου. Καταλαβαίνω ότι είσαι νέος χρήστης των Windows Mobile, αλλά εδώ δεν κάνουμε κάποιο σεμινάριο χρήσης τους. Η συζήτηση αυτή είναι για αρκετά εξοικειωμένους χρήστες των WM.

 

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, πρώτα να διαβάσεις το manual για να δεις πως λειτουργούν γενικά τα WM, κι έπειτα αν έχεις κάποια απορία να την παραθέσεις στη σωστή συζήτηση κι εφόσον δε σε έχει καλύψει κάποια αναζήτηση που έχεις κάνει στο Google.

 

Ζητώ συγγνώμη που δε σου απαντώ και τονίζω για άλλη μια φορά πως το θέμα αυτό είναι για τη νέα ROM, τα προβλήματα που μπορεί να έχει και τις (λογικές) βελτιώσεις που θα μπορούσαν να γίνουν, κι όχι για γενικές ερωτήσεις πάνω στα Windows Mobile.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

Nitrogen έχεις δίκιο και πίστεψέ με διαβάζω ανελειπώς σχετικά με τα wm.

Απλώς νόμιζα ότι αφού έκανα όλες τις ενέργειες που βρήκα στο internet σχετικά με την εισαγωγή ήχων για το ξυπνητήρι (μετατροπή σε .wav ή .wma με μικρό μέγεθος κλπ) ότι είναι κάποιο bug ίσως της rom.

Όσο για το πως βάζω την αναβολή στο ξυπνητήρι το ανέφερα γιατί η εφαρμογή είναι το oxios alarm που δεν είναι των windows αλλά εφαρμογή που έχεις ενσωματώσει εσύ στη rom σου.

Παρόλα αυτά και μετά τη προτροπή σου, έψαξα περισσότερο και βρήκα ότι χρειαζόμουν.

Θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον στις ερωτήσεις που κάνω. Δεν ηταν σκοπός μου να αλλάξω τον χαρακτήρα του post.

 

Με εκτίμηση

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγγνώμη για την παρατήρηση, Γιάννη. Χαίρομαι όμως που κατάλαβες τον λόγο που την έκανα.

 

Βασικά, ντρέπομαι γι'αυτό που θα ζητήσω τώρα :O, αλλά πραγματικά μου είναι δύσκολο να δοκιμάζω κάθε τρεις και λίγο τις αλλαγές που κάνω στη ROM, μια που το qtek 8310 είναι το βασικό μου τηλέφωνο. :( Κι επειδή δε μου περισσεύουν ~200€ να χτυπήσω ένα ακόμη από emarket (φοιτητής είμαι κι εγώ), μήπως θα σας ήταν εύκολο να κάνετε κάποια μικρή δωρεά μέσω paypal; €5, €10, όσο μπορεί ο καθένας. Για να μπορέσω να πάρω άλλη μια συσκευή, η οποία θα είναι καθαρά για την ανάπτυξη της ROM. :worry:

 

Ελπίζω να μη χτυπάει άσχημα η παραπάνω παράκληση. :O

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

κατέβασα την 5η rom του nitrogen.

Ολα ΟΚ.

Στα SMS γράφω με διάταξη τύπου Νοκια (αβγ, δεζ κλπ), μπορώ να έχω την ίδια διάταξη και στον κατάλογο;

Μου φαίνεται πως στην 4η με ένα .cab που βάζαμε είχα, τώρα δεν λειτουργεί με τίποτα.

Ελεγξα τις τιμές της registry και είναι 31 έως 39.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αποσυμπίεσε και τρέξε αυτό το αρχείο, φίλε μου. Έχει την παλιά αντιστοίχιση των χαρακτήρων. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...