Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως έχει κάποιος την εμπειρία. Έχω 4 νούμερα στη wind σαν εταιρικό και σκέφτομαι για μεταφορά στη COSMOTE. Έχω και σταθερό και vdsl και CosmoteTV. Θα μπορέσω να περιέχω μια καλή τιμή για τα 4 νούμερα, μια καλή προσφορά;
Εφόσον είναι σε ίδιο ΑΦΜ τότε μπορείς να τα εντάξεις σε C1 που δίνει έκπτωση 10% κάθε μήνα επιπλέον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω για δεύτερο νούμερο ένα q και θέλω να το κάνω φορητότητα σε what's up. Γίνεται ονλαιν όπως όταν θες να πας σε f2g/q ή μόνο από κατάστημα; Πόσες μέρες παίρνει για την φορητότητα και υπάρχει κάποιο κόστος εκτός της 1ης κάρτας ανανέωσης; Καλές γιορτές σε όλους!!!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται από κατάστημα.

Παίρνει πολύ καιρό εκτός αν είσαι τυχερός.

Συγκεκριμένα τα περισσότερα καταστήματα εδώ και 1 χρόνο αρνούνται ότι έχουν κάρτες sim για μεταφορά καρτοκινητού και σε πιέζουν να κάνεις συμβόλαιο .

Παρ όλα αυτά μπορεί και να σταθείς τυχερός.

Δοκίμασε καλύτερα σε κατάστημα Cosmote και απέφυγε τα Γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου! Αυτό θα κάνω. Καλές γιορτές!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο Γερμανός μου είπε ότι δεν έχει κάρτα (αλλά δεν πίεσε για συμβόλαιο), η Cosmote απέναντι (Αγ. Παρασκευή), αμέσως το προχώρησε.

 

Τώρα το πόσες μέρες θα πάρει, θα δείξει....

111s
Link to comment
Share on other sites

Έχω για δεύτερο νούμερο ένα q και θέλω να το κάνω φορητότητα σε what's up. Γίνεται ονλαιν όπως όταν θες να πας σε f2g/q ή μόνο από κατάστημα; Πόσες μέρες παίρνει για την φορητότητα και υπάρχει κάποιο κόστος εκτός της 1ης κάρτας ανανέωσης; Καλές γιορτές σε όλους!!!

 

Για φορητοτητα γινεται απο καταστημα,1η καρτα ανανεωσης μεσω Whats Up App απο 10€ και πανω.

Διαρκεια φορητοτητας ειναι 3-4 ημερες.

Ενεργοποιηση αριθμου για να δεχεσαι εισερχομενες/εξερχομενες κλησεις και μηνυματα με κληση στο 1314 οταν βαλεις την sim της κοσμοτε και εχει σημα.

Για την ενεργοποιηση θελει εξερχομενη κληση να κανεις,οχι απαραιτητα στο 1314.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι σε ίδιο ΑΦΜ τότε μπορείς να τα εντάξεις σε C1 που δίνει έκπτωση 10% κάθε μήνα επιπλέον.

Δηλαδή ΟΤΕtv internet και 4 γραμμές κινητού τηλεφώνου, που είναι στο ίδιο ΑΦΜ θα έχουν όλα μαζί στον ίδιο λογαριασμό 10% έκπτωση; Όποιο προγραμμα mobile κι αν διαλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά ναι. Το σταθερό δεν ξέρω. Επίσης κερδίζουν απεριόριστη επικοινωνία μεταξύ τους και έως 2GB επιπλέον ανάλογα το πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Για φορητοτητα γινεται απο καταστημα,1η καρτα ανανεωσης μεσω Whats Up App απο 10€ και πανω.

Διαρκεια φορητοτητας ειναι 3-4 ημερες.

Ενεργοποιηση αριθμου για να δεχεσαι εισερχομενες/εξερχομενες κλησεις και μηνυματα με κληση στο 1314 οταν βαλεις την sim της κοσμοτε και εχει σημα.

Για την ενεργοποιηση θελει εξερχομενη κληση να κανεις,οχι απαραιτητα στο 1314.

 

Πήγα χτες στο κεντρικό της Cosmote στα Χανιά και μου είπαν ότι δεν έχουν κάρτες SIM για φορητότητα σε What's up και ότι έχουν παραγγείλει αλλά θα έρθουν από εβδομάδα (sic) :D

Πάντως δεν προσπάθησε να μου πουλήσει καρτοσυμβόλαιο ή κάτι παρόμοιο οπότε θα ξαναπάω από βδομάδα και βλέπουμε...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα κοσμοτε στη Γλυφάδα και ένα Γερμανό στην ίδια περιοχή. Κανείς δεν είχε κάρτα σιμ για φορητότητα σε what’s up (!) μου είπαν ότι μπορεί να κάνει και ένα μήνα να φέρουν ... έστειλα παράπονο στη κοσμοτε μέσω της φόρμας επικοινωνίας της
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια περίπτωση καλέστε 13888, περιγράψτε την κατάσταση και ενημερώστε τους ότι θα κάνετε καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.. Ως δια μαγείας θα βρεθούν αμέσως κάρτες sim και θα σας τις στείλουν άμεσα με courier.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μα τι συστημα ειναι τωρα αυτο, γιατι μας ταλαιπωρουν με αυτο τον τροπο? πελατες δεν θελουν?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες στο κεντρικό της Cosmote στα Χανιά και μου είπαν ότι δεν έχουν κάρτες SIM για φορητότητα σε What's up και ότι έχουν παραγγείλει αλλά θα έρθουν από εβδομάδα (sic) :D

 

Πάντως δεν προσπάθησε να μου πουλήσει καρτοσυμβόλαιο ή κάτι παρόμοιο οπότε θα ξαναπάω από βδομάδα και βλέπουμε...

 

 

 

Το ίδιο είπαν και σε μένα και την προηγουμενη μέρα πηγε η πεθερά μου και εκαμε αντικατασταση την παλιά κάρτα σιμ με καινούργια. Μπαρούφες λένε γενικότερα και δέν θέλουν τα καταστήματα να μπλεκουν με φορητότητες ...μονο να εξυπηρετούν πελάτες Cosmote.Αν έκανες κανα συμβολαιο να δείς πόσες sim θα είχε στο συρτάρι του.Ολες το ίδιο κάνουν θα πρεπει να κάνεις σκηνή να σε εξυπηρετήσουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα με τις φορητοτητες τι αλλαξε?ποια ειναι η διαδικασια πλεον?
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είπαν και σε μένα και την προηγουμενη μέρα πηγε η πεθερά μου και εκαμε αντικατασταση την παλιά κάρτα σιμ με καινούργια. Μπαρούφες λένε γενικότερα και δέν θέλουν τα καταστήματα να μπλεκουν με φορητότητες ...μονο να εξυπηρετούν πελάτες Cosmote.Αν έκανες κανα συμβολαιο να δείς πόσες sim θα είχε στο συρτάρι του.Ολες το ίδιο κάνουν θα πρεπει να κάνεις σκηνή να σε εξυπηρετήσουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έστειλα μήνυμα παραπόνων από την φόρμα επικοινωνίας και τους έγραφα ότι είναι απαράδεκτο να μην έχουν κάρτες για φορητότητα αριθμού σε καρτοκινητή παρά μόνο για συμβόλαιο και ότι αν δεν βρεθεί λύση θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν και πράττω ανάλογα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Χρόνο χάνεις. Αμέσως καταγγελία. Για τα αυτονόητα δε νοείται να περιμένουμε κι από πάνω...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε 2 καταστήματα κοσμοτε στη Γλυφάδα και ένα Γερμανό στην ίδια περιοχή. Κανείς δεν είχε κάρτα σιμ για φορητότητα σε what’s up (!) μου είπαν ότι μπορεί να κάνει και ένα μήνα να φέρουν ... έστειλα παράπονο στη κοσμοτε μέσω της φόρμας επικοινωνίας της

 

Λοιπον μόλις με καλεσαν από cosmote ήταν ευγενέστατη η κοπέλα μου έκανε τη διαδικασία η ιδια απλα επειδή ούτε εκείνη είχε διαθεσιμότητα κάρτας sim (είχε μέχρι εχθές) μου είπε ότι αμέσως μόλις έχουν θα με ξανακαλέσουν για να μου το στείλουν με κούριερ. από 13888 με κάλεσαν

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με κάλεσαν σήμερα και έκανα την αίτηση φορητότητας τηλεφωνικά και μου είπαν ότι θα με καλέσουν μόλις έχουν διαθέσιμες κάρτες. Κόστος για την κάρτα σιμ 5 ευρώ. Να δούμε τώρα πόσο καιρό θα τους πάρει για να την στείλουν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέχρι την επόμενη Παρασκευή υποθέτω θα την έχουν στείλει
Link to comment
Share on other sites

Ίδωμεν... Ελπίζω να μην πάει κάνα μήνα η δουλειά.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά αφού ούτε σήμερα είχαν κάρτες σιμ για την φορητότητα του αριθμού έκανα αίτημα ακύρωσης της φορητότητας μέσω chat (και κράτησα και όλη την συνομιλία σε screenshot για παν ενδεχόμενο) και μάλιστα ο αριθμός που ήθελα να μεταφέρω θα γίνει κύριος αριθμός μιας και την Παρασκευή μου ενεργοποιήθηκε προνομιακή προσφορά με 1500' και 1,5 GB με 8,57€! Αφού θα δίνω το ελάχιστο 10€ τον μήνα ας έχω τουλάχιστον το καλύτερο πακέτο. Άργησαν και έχασαν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού ούτε σήμερα είχαν κάρτες σιμ για την φορητότητα του αριθμού έκανα αίτημα ακύρωσης της φορητότητας μέσω chat (και κράτησα και όλη την συνομιλία σε screenshot για παν ενδεχόμενο) και μάλιστα ο αριθμός που ήθελα να μεταφέρω θα γίνει κύριος αριθμός μιας και την Παρασκευή μου ενεργοποιήθηκε προνομιακή προσφορά με 1500' και 1,5 GB με 8,57€! Αφού θα δίνω το ελάχιστο 10€ τον μήνα ας έχω τουλάχιστον το καλύτερο πακέτο. Άργησαν και έχασαν...

 

 

 

Για φάπες όλοι τους Δημο.Κανα γνωστό αν εχεις η βρείς σε Γερμανό ισως σου κάνει δουλεια. Στην κοσμοτε Σκαλίδη δέν ξέρω πως δεν έβαλα τις φωνές με τις βλακείες που αραδιαζαν γενικότερα.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν θέλουν νέους πελάτες δικό τους πρόβλημα. Άλλωστε όπως είπα και παραπάνω το νούμερο που θα μετέφερα τώρα θα το κρατήσω ως κύριο νούμερο λόγω προνομιακού πακέτου. Στις περιοχές που κινούμαι έχω σχεδόν παντού σήμα 4G οπότε όλα οκ. Πάντως τραγική αντιμετώπιση από μια εταιρεία που θέλει να λέγεται η καλύτερη στον χώρο. Και στα καταστήματα αλλά και η τηλεφωνική εξυπηρέτηση μαύρα χάλια!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τη τακτική αυτή αν και την θεωρώ χυδαία, να πω ότι την εφαρμόζει και άλλη εταιρεία. Υπάρχει Συμφωνία Κυρίων πίσω από αυτό
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εννοείται οτι την εφαρμόζουν και οι υπόλοιπες δύο μην σου πω.Τα ίδια ειναι και οι κόκκινη που για τις φορητότητες αυτοι ειχανε συστηματα χαλασμενα... οι πρασινοι δεν εχουν σιμ και το παραμυθι παει συννεφο. Αλλα θέλουν θρασος ολοι. Μόλις σου πει μα μου φιλε το ονοματεπωνυμο σου λιγο μου λες; Και μολις ρωτησει γιατι του λες να κανω μια επωνυμη καταγγελια και μετα δες πως μαγικα λυνονται ολα.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...