Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόγραμμα στο οποίο θες να είναι το νούμερό σου μετά από φορητότητα το λες όταν πας να κάνεις την αίτηση. Καλού-κακού πάρε ένα τηλέφωνο ή πέρασε από το κατάστημα και ενημέρωσέ την ξανά ότι θες να το κάνεις καρτοκινητό. Για να αλλάξεις τα στοιχεία σου θα πρέπει να περιμένεις να ενεργοποιηθεί η γραμμή και στη συνέχεια να προβείς στην παραπάνω ενέργεια.

 

Συνέχεια στο θέμα:"Ερωτήσεις για τη φορητότητα". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κηλησπέρα, έχει κάποιος γνωστός μου συμβόλαιο στη Cosmote από το 1998 μέχρι και σήμερα... Άρα πιστεύω θα θεωρείται καλός πελάτης.. Με λογαριασμό μηνιαίο περίπου μ.ο. στα 70-80 ευρώ... Ποιον αριθμό πρέπει να πάρω για φορητότητα στη Vodafone? Και επίσης, πώς μπορώ να κάνω φορητότητα, απλά και μόνο για να τους φοβίσω, χωρίς να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία?? Δηλαδή να τους φοβίσω μόνο χωρίς να γίνει στα αλήθεια? Με αυτόν τον τρόπο πιστεύετε θα γίνει κάποια έκπτωση στο πάγιο? Ή καλύτερη επιδότηση? Γενικά η όλη διαδικασία ποια είναι?
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ο γνωστός σου να πάει σε κάποιο κάταστημα Vodafone και να κάνει κανονικά αίτηση φορητότητας. Κανονικά μέσα σε 1-2 ημέρες θα πρέπει να τον καλέσουν από την Cosmote και να του κάνουν πρόταση. Έχει περιθώριο 5-10 μέρες για να ακυρώσει την αίτηση φορητότητας. Καλό θα ήταν πρώτα να πάρει το 1212 και να ζητήσει να του ξανακοιτάξουν την επιδότηση και μετά να κάνει αίτηση φορητότητας (αν δεν μείνει ευχαριστημένος από το αποτελέσμα).

 

Υ.Γ: Υπάρχει περίπτωση -αν καλέσει το 1212- να μην του δώσουν άλλη προσφορά αν κάνει αίτηση φορητότητας, γιατί θα έχουν κοιτάξει την επιδότησή του ήδη δύο φορές!

Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ! :up:

αν εχεισ παρει προσφορα η οποια δεν ισχυει πλεον και κανεις ακυρωση και ξανα αιτηση χανεις την προσφορα.(μετραει η ημερομηνια καταχωρησης της φορητοτητας)να τους πεις να μην ακυρωσουν το αιτημα φορητοτητας αλλα την αιτηση για το προγραμμα,αυτο γινεται..

 

Κηλησπέρα, έχει κάποιος γνωστός μου συμβόλαιο στη Cosmote από το 1998 μέχρι και σήμερα... Άρα πιστεύω θα θεωρείται καλός πελάτης.. Με λογαριασμό μηνιαίο περίπου μ.ο. στα 70-80 ευρώ... Ποιον αριθμό πρέπει να πάρω για φορητότητα στη Vodafone? Και επίσης, πώς μπορώ να κάνω φορητότητα, απλά και μόνο για να τους φοβίσω, χωρίς να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία?? Δηλαδή να τους φοβίσω μόνο χωρίς να γίνει στα αλήθεια? Με αυτόν τον τρόπο πιστεύετε θα γίνει κάποια έκπτωση στο πάγιο? Ή καλύτερη επιδότηση? Γενικά η όλη διαδικασία ποια είναι?

πριν το κανει αυτο μπορει να κανει αιτηση για μεγαλυτερη επιδοτηση στο 1212

Edited by MsK
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κηλησπέρα, έχει κάποιος γνωστός μου συμβόλαιο στη Cosmote από το 1998 μέχρι και σήμερα... Άρα πιστεύω θα θεωρείται καλός πελάτης.. Με λογαριασμό μηνιαίο περίπου μ.ο. στα 70-80 ευρώ... Ποιον αριθμό πρέπει να πάρω για φορητότητα στη Vodafone? Και επίσης, πώς μπορώ να κάνω φορητότητα, απλά και μόνο για να τους φοβίσω, χωρίς να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία?? Δηλαδή να τους φοβίσω μόνο χωρίς να γίνει στα αλήθεια? Με αυτόν τον τρόπο πιστεύετε θα γίνει κάποια έκπτωση στο πάγιο? Ή καλύτερη επιδότηση? Γενικά η όλη διαδικασία ποια είναι?

 

Όπως σου είπε ο Στάθης, θα καλέσει στο 1212 αρχικά και θα ζητήσει μεγαλύτερο ποσό επιδότησης. Αν εγκριθεί όμως, θα είναι μόνο για συσκευή πια ( όχι έκπτωση σε πάγιο δηλαδή ) και θα το χρησιμοποιήσει σε αποκλειστικό κατάστημα Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο συνδεσεις,μια vodafone και μια cosmote που εχουν συμπληρωσει δωδεκαμηνο.Θελω να κανω αλλαγη εταιρειας στη μια συνδεση για να τσιμπησω καμια καλη συσκευη.Ποια εταιρεια δινει μεγαλυτερη επιδοτηση?Κανω λογαριασμους και στα δυο γυρω στα 36 ευρω το μηνα.Μεχρι ποσο μπορουν να μου δωσουν?
Link to comment
Share on other sites

εχω δυο συνδεσεις,μια vodafone και μια cosmote που εχουν συμπληρωσει δωδεκαμηνο.Θελω να κανω αλλαγη εταιρειας στη μια συνδεση για να τσιμπησω καμια καλη συσκευη.Ποια εταιρεια δινει μεγαλυτερη επιδοτηση?Κανω λογαριασμους και στα δυο γυρω στα 36 ευρω το μηνα.Μεχρι ποσο μπορουν να μου δωσουν?

 

Μόνο με ψάξιμο εκ μέρους σου (σε καταστήματα ή στα τμήματα φορητότητας και των 3 εταιρειών) θα μάθεις τι επιδοτήσεις δίνουν και ανάλογα "

παζαρεύεις" . Δεν υπάρχουν κάποια στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω δύο λογαριασμούς στη Vodafone. Αν κάνω αίτηση φορητότητας, θα εγκριθεί ή όχι;

 

Όχι, διότι ο ένας τουλάχιστον θα είναι ληξιπρόθεσμος ούτως ή άλλως. Αν χρωστούσες π.χ. έναν και δεν είχε παρέλθει η ημερομηνία πληρωμής θα μπορούσες να την κάνεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθενα να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ να κάνω το παρακάτω υποθετικό σενάριο.

 

Είμαι συνδρομιτης της wind με οικογενειακό (3νούμερα). Τα μετατρέπω σε καρτοκινητά, και τα κάνω φοριτότητα στην cosmote. Επειδή όμως έχω συσκευές και εκτός αυτού, δέν θέλω 12μηνη δέσμευση, θέλω αν "δέν μου κάνει" να φύγω πάλι.

Άν όμως μου κάνει θέλω να κάνω 12μηνο και να έχω έκπτωση παγίου αντί της επιδότισης συσκευής για τον επόμενο ένα χρόνο.

 

Πόλλα θέλω..αλλα δεν βρίσκω κάποιο κόλημα στην όλη διαδικασία!

Εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθενα να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ να κάνω το παρακάτω υποθετικό σενάριο.

 

Είμαι συνδρομιτης της wind με οικογενειακό (3νούμερα). Τα μετατρέπω σε καρτοκινητά, και τα κάνω φοριτότητα στην cosmote. Επειδή όμως έχω συσκευές και εκτός αυτού, δέν θέλω 12μηνη δέσμευση, θέλω αν "δέν μου κάνει" να φύγω πάλι.

Άν όμως μου κάνει θέλω να κάνω 12μηνο και να έχω έκπτωση παγίου αντί της επιδότισης συσκευής για τον επόμενο ένα χρόνο.

 

Πόλλα θέλω..αλλα δεν βρίσκω κάποιο κόλημα στην όλη διαδικασία!

Εσείς?

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως "κόλλημα". Καλό θα ήταν, όμως, να κάνεις την αίτηση φορητότητας έχοντας τα συμβόλαια της Wind γιατί έτσι θα γλυτώσεις τους δύο μήνες που απαιτούνται για να γίνουν τα συμβόλαια καρτοκινητά (1 μήνα για να γίνει η μετατροπή και άλλος ένας για να μπορέσεις να κάνεις φορητότητα καθώς υπάρχει χρονική δέσμευση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως "κόλλημα". Καλό θα ήταν, όμως, να κάνεις την αίτηση φορητότητας έχοντας τα συμβόλαια της Wind γιατί έτσι θα γλυτώσεις τους δύο μήνες που απαιτούνται για να γίνουν τα συμβόλαια καρτοκινητά (1 μήνα για να γίνει η μετατροπή και άλλος ένας για να μπορέσεις να κάνεις φορητότητα καθώς υπάρχει χρονική δέσμευση).

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σε σχετική ερώτηση μου στο cs της cosmo μου παν οτι ναι μεν γίνεται, αλλα όταν θα κάνεις το 12μηνο(μετά απο 1-2 μήνες) μπορεί να είναι πιο μικρές οι επιδοτήσεις απ,ότι αν το κάνεις απο την αρχή!!!

Θα πάρω αυριο σε κανένα γερμανό να ρωτήσω διότι ούτε κι αυτό έχει λογική!

Αφου 12μηνο το ένα 12μηνο και το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Την στιγμή που μιλάμε έχω έναν εταιρικό αριθμό Vodafone, από την εταιρία ενός θείου μου που εδρεύει και λειτουργεί στα Χανιά. Θέλω,λοιπόν να φυγω από αυτό το συμβόλαιο και να πάω στο Cosmote Unlimited 45 γιατί θεωρώ ότι με συμφέρει καλύτερα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν πήγα να ρωτήσω στα Χανιά στο κατάστημα της Cosmote μου είπε η κοπελιά ότι θα πρέπει να πάω σε ένα κατάστημα της Vodafone και να ζητήσω να κάνω ατομικό το νούμερο μου έτσι ώστε μετά να μπορεί αυτή από το κατάστημα της Cosmote να μου το μεταφέρει.

Επειδή όμως δεν πρόλαβα να πάω σε ένα κατάστημα της Vodafone και ήρθα Αθήνα (εδώ σπουδάζω) ξαναπήγα σε ένα κατάστημα Cosmote να ξαναρωτήσω μην κάνω κανένα λάθος και η κοπέλα εκεί μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάω στο κατάστημα της Vodafone αρκεί να της πήγαινα μία ταυτότητα αυτού που έχει την εταιρία (φαντάζομαι ή αντίγραφο αυτής),το ΑΦΜ όπου εκδίδονται οι λογαριασμοί και μια εξουσιοδότηση ότι συμφωνεί στο να φύγει το νούμερο μου από τα της εταιρίας....

Εγώ επειδή κάπου μπερδεύτηκα, μήπως έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία ή γνώση να μου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνω;;; Εν τω μεταξύ είναι ανώνυμη η εταιρία, ποιανού την ταυτότητα θέλει του προέδρου ή και μέλους από το ΔΣ;;:worry:

Ελπίζω να μην σας κούρασα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει, θα απορριφθεί σίγουρα. Το νούμερο εφόσον είναι εταιρικό σε στοιχεία άλλου, σημαίνει πως δε φαίνεται πουθενά το δικό σου όνομα, οπότε θα απορριφθεί λόγω μη ταυτοποίησης στοιχείων όταν θα πας εσύ να δώσεις τα δικά σου. Ενδεχομένως να γίνεται με εξουσιοδότηση, από τον νόμιμο υπεύθυνο της εταιρίας. Εάν σου είπε κάτι τέτοιο είναι ηλίθια, διότι αφενός είναι παράνομο να πράξει χωρίς επίσημη εξουσιοδότηση βλέποντας απλά μια ταυτότητα, αφετέρου... σε ποια στοιχεία θα δηλωθεί το νούμερο; Μάλλον κάτι δε θυμάσαι σωστά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει, θα απορριφθεί σίγουρα. Το νούμερο εφόσον είναι εταιρικό σε στοιχεία άλλου, σημαίνει πως δε φαίνεται πουθενά το δικό σου όνομα, οπότε θα απορριφθεί λόγω μη ταυτοποίησης στοιχείων όταν θα πας εσύ να δώσεις τα δικά σου. Ενδεχομένως να γίνεται με εξουσιοδότηση, από τον νόμιμο υπεύθυνο της εταιρίας. Εάν σου είπε κάτι τέτοιο είναι ηλίθια, διότι αφενός είναι παράνομο να πράξει χωρίς επίσημη εξουσιοδότηση βλέποντας απλά μια ταυτότητα, αφετέρου... σε ποια στοιχεία θα δηλωθεί το νούμερο; Μάλλον κάτι δε θυμάσαι σωστά...

 

"της πήγαινα μία ταυτότητα αυτού που έχει την εταιρία (φαντάζομαι ή αντίγραφο αυτής),το ΑΦΜ όπου εκδίδονται οι λογαριασμοί και μια εξουσιοδότηση ότι συμφωνεί στο να φύγει το νούμερο μου από τα της εταιρίας"

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επίσκεψη μου σε Γερμανό και ξανα-μανα επικοινωνία με το cs μου παν οτι αμα κάνω φορητότητα χωρίς να πάρω επιδότηση και 12μηνη δέσμευση,απο την αρχη. Θα μπορώ να πάρω επιδότηση αφού θα έχω κλείσει ένα χρόνο, οπότε και θα υπολογιστεί με τους λογαριασμούς του περασμένου έτους. (Ποιό το νόημα λοιπόν?)

 

Επιπλέον μου είπαν και την "καραμέλα" για να τους δώσω "εγγυηση" μιας και λέει είμαι καινούριος συνδρομιτής και δεν ξέρουν άμα θα πληρώνω κανονικά, αλλα τους το έκοψα και μου παν οτι μπορούμε να το "παρακάμψουμε" αυτό!

 

Ρε πάνε καλά οι τύποι? Δηλαδή είναι σα να σου λέει, επειδή δεν ξέρω αν είσαι κλέφτης, θα σε κλέψω εγώ πρώτος και αμα με κλέψεις και εσύ πατσίσαμε!!!

 

Και βέβαια θα παραμείνω στην Wind η οποία δίνει τα ίδια και καλύτερα τώρα που το ξανασκέφτομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, έχεις δίκιο! Δεν το πρόσεξα. Οπότε αν ο θείος σου είναι και ο νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρίας θα σου κάνει μια εξουσιοδότηση. Ωστόσο, επειδή στην ουσία μιλάμε για μεταβίβαση, για να έρθει στα δικα σου στοιχεία, μήπως χρειάζεται πρώτα να την κάνεις στη Vodafone; Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να κάνει φορητότητα όταν ο αριθμός δεν είναι στα στοιχεία του. Στις περισσότερες περιπτώσεις τρώνε άκυρο. Καλύτερα να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών για να είσαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την εγγύηση εαν στο είπαν έτσι στα καλά του καθουμένου τότε έπεσες σε "ζωντανό" υπάλληλο. Εγγύηση ζητάει το τμήμα πιστωτικού ελέγχου όταν επεξεργάζεται το αίτημά σου για τη νέα σύνδεση και εαν σε βρει να έχεις θέμα τότε σου ζητάει εγγύηση. Εαν είσαι εντάξει μέχρι τώρα στην Κοσμοτέ τότε είσαι ΟΚ!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είναι ατομική επιχείρηση η εταιρεία του θείου σου ή ΕΠΕ/ΟΕ/ΑΕ κτλ;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο (το ευκολότερο για την πωλήτρια, για την ακρίβεια) θα ήταν να το κάνεις πρώτα στο όνομά σου και μετά να κάνεις τη φορητότητα. Αλλά αυτό έπρεπε να γίνει όταν ήσουν ακόμα στην Κρήτη, γιατί θα πρέπει να υπογράψει και να σφραγίσει ο θείος σου. Ο λόγος που στο είχαν πει, είναι γιατί τα πράγματα θα ήταν μετά πιο απλά και δε θα ανακατευόταν πουθενά ο θείος σου. Τώρα που είσαι Αθήνα και εξουσιοδότηση να σου κάνει, νομίζω ότι θα χρειαστεί η σφραγίδα όπως και να έχει, γιατί θα πρέπει να σφραγιστούν οι αιτήσεις από τη στιγμή που η φορητότητα γίνεται στα στοιχεία της εταιρίας.

 

Ταυτότητα του νόμιμου εκπροσώπου θέλουν, καταστατικό ή ΦΕΚ και σφραγίδα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ΑΕ είναι η εταιρία... Οπότε μάλλον πρέπει να βάλω τον θείο μου να υπογράψει καμιά υπεύθηνη δήλωση ότι είναι ΟΚ να φύγω από τα τηλέφωνα της εταιρίας και να το σφραγίσει και έπειτα να μου το στείλει με το ταχυδρομείο στην Αθήνα, κατάλαβα σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορείς να μεταφέρει ο θείος σου μια γραμμή από το πακέτου του σε άλλο δίκτυο, είναι μια διαδικασία που μπορεί να την κάνει μέσω τηλεφώνου και θα του στείλουν τα χαρτιά με κούριερ στο γραφείο του αλλά επειδή είναι ΑΕ θα είναι πιο πολύ γραφειοκρατικό από το να το κάνεις καρτοκινητό στο ίδιο δίκτυο και να το μεταβιβάσεις στα δικά σου στοιχεία και μετά να το μεταφέρεις στο άλλο δίκτυο εσύ ή να στο μεταβιβάσει σε απλή ατομική σύνδεση στα στοιχεία σου στο δίκτυο που είσαι τώρα και μετά να το μεταφέρεις στο άλλο εσύ ή (τρίτη λύση) να κάνει φορητότητα ο θείος σου στο άλλο δίκτυο αλλά να ζητήσει να μεταφερθεί σε καρτοκινητό οπότε μετά μπορεί να γίνει συμβόλαιο στα στοιχεία σου εύκολα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως, ακόμα και να σου ζητήσουν εγγύηση, δεν σου τρώνε τα χρήματα. Σε διακοπή της σύνδεσης το ποσό - κατόπιν αιτήματός σου - επιστρέφεται σε τραπεζικό λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...