Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται πως άλλαξε η διαδικασία της φορητότητας.. Πριν από λίγο κάλεσα στο Τμήμα Φορητότητας και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα λάβω 20 μέρες μετά από την αίτηση την κάρτα Sim και τα χαρτιά θα τα υπογράψω στο τέλος αν γίνει δεκτή η αίτηση φορητότητας.. 10-15 ημέρες δεν ήταν η φορητότητα.. Η Ε.Ε.Τ.Τ. δεν μπορεί να κάνει κάτι; :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λάθος σου είπαν. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Που πήγες και έκανες το αίτημα;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την έκανα σε κατάστημα OTEShop στην Κέρκυρα, αλλά επειδή ξέχασα να ρωτήσω πότε θα λάβω την κάρτα Sim και πότε θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στην Cosmote, πήρα στο Τμήμα Φορητότητας και μου είπαν ό,τι γράφω παραπάνω..
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως άλλαξε η διαδικασία της φορητότητας.. Πριν από λίγο κάλεσα στο Τμήμα Φορητότητας και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα λάβω 20 μέρες μετά από την αίτηση την κάρτα Sim και τα χαρτιά θα τα υπογράψω στο τέλος αν γίνει δεκτή η αίτηση φορητότητας.. 10-15 ημέρες δεν ήταν η φορητότητα.. Η Ε.Ε.Τ.Τ. δεν μπορεί να κάνει κάτι; :confused:

 

μαλλον τηλεφωνικα τοΤμήμα Φορητότητας κανει τοσες μερες αλλα απο καταστημα ειναι κανονικα !

ειπες οτι εκανες αιτηση κατευθειαν σε καταστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν καλείς την ίδια την Κοσμοτέ και πας από τον πιο μακρύ δρόμο; :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν καλείς την ίδια την Κοσμοτέ και πας από τον πιο μακρύ δρόμο; :)

Δηλαδή; Δώσε μου τηλέφωνο να τους πάρω.. :)

μαλλον τηλεφωνικα τοΤμήμα Φορητότητας κανει τοσες μερες αλλα απο καταστημα ειναι κανονικα !

ειπες οτι εκανες αιτηση κατευθειαν σε καταστημα ?

Ναι.. Όταν τους πήρα τηλέφωνο η πρώτη ερώτηση που μου έκαναν ήταν:"Που έχετε κάνει την αίτηση φορητότητας; Την έχετε κάνει μέσω τηλεφώνου;".. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε 13897 από το κινητό σου :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε 13897 από το κινητό σου :)

Σ'αυτό το τηλέφωνο μου είπαν ότι θα πάρει 20 ήμερες για να λάβω την κάρτα Sim και να ενεργοποιηθεί ο αριθμός.. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό και παράνομο. Ο νόμος ορίζει συγκεκριμένα οτι το μέγιστο όριο είναι 15 ημερολογιακές. Τι να πω...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό και παράνομο. Ο νόμος ορίζει συγκεκριμένα οτι το μέγιστο όριο είναι 15 ημερολογιακές. Τι να πω...

Να στείλω e-Mail στην Cosmote και αν δεν μου απαντήσει, να στείλω Fax στην Ε.Ε.Τ.Τ; Ειλικρινά, δεν έχω την όρεξη να περιμένω 20 μέρες για να πάω στην Cosmote. Θα πάρω το απόγευμα τηλέφωνο το κατάστημα που έκανα την αίτηση να δω τι θα μου πει η υπάλληλος που μου έκανε την αίτηση..

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πάλι από το OTEShop στο οποίο είχα κάνει την αίτηση και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν λάβει απάντηση ακόμα από τη Wind και θα με ενημερώσουν Δευτέρα - Τρίτη.. :) Επίσης, μου είπαν ότι η φορητότητα θέλει 15 εργάσιμες ημέρες για να ολοκληρωθεί..!!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν την έστειλαν αμέσως γιατί μέσα σε 3 μέρες απαντά ο πάροχος υποχρεωτικά. Το πολύ που έχω δει στην πράξη είναι 4 μέρες. Ρώτησέ τους πότε έστειλαν την αίτηση στον παλιό.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει φορητότητα καμμια βδομάδα τώρα, και ακόμα δεν έχει βγει η έγκριση...

Και'συ από Wind κάνεις φορητότητα; :p

Μήπως δεν την έστειλαν αμέσως γιατί μέσα σε 3 μέρες απαντά ο πάροχος υποχρεωτικά. Το πολύ που έχω δει στην πράξη είναι 4 μέρες. Ρώτησέ τους πότε έστειλαν την αίτηση στον παλιό.

Πέρα από την πλάκα, αν δεν κάνω λάθος, η αίτησή μου εμένα στάλθηκε την Τετάρτη γιατί μέχρι την Τρίτη στο cs του Τμήματος Φορητότητας δεν ήξεραν τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Άρα κατά πάσα πιθανότητα Δευτέρα θα πάρεις έγκριση λογικά :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το OTEShop και μου είπαν να περάσω να πάρω την USim κάρτα μαζί με τα χαρτιά που ήταν προς υπογραφή.. Όλα καλά, λοιπόν, και η ημερομηνία ενεργοποίησης είναι 14/12.. :)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον

αν κανω σημερα αιτηση φορητοτητας πχ απο vodafone σε cosmote...σε μια βδομαδα περιπου υπαρχει εγκριση η οχι...το οχι μπορει να σημαινει τα εξης...

1)-αν ειταν συνδεση και εχω ανεξοφλητους λογαριασμους στην vodafone η εχει φραγη (δεν μπορω να καλεσω)λογω οφειλων ακυρωνεται η φορητοτητα μεχρι να τα εξοφλησετε

2)-οταν εκανα την συνδεση στην vodafone ειχα αλλο αριθμο ταυτοτητας(το πιο συνηθες προβλημα)αλλα εγω αλαξα και εδωσα τον νεο μου αριθμο οταν εκανα την αιτηση φορητοτητας.πρεπει να αναφερετε οτι εχετε αλαξει ταυτοτητα και να δωσετε στον υπαλληλο τον παλιο αριθμο ταυτοτητας αν αυτον εχει καταχωρημενο η voda.αν δεν θυμαστε μπορειτε να τους καλεσετε και να ρωτησετε πιον αριθμο εχουν. καταχωρημενο.και να ξανακαταχωρηθει νεο αιτημα αν ακυρωθηκε απο αυτο

3)-λαθος αριθμος αφμ

4)-προβλημα πχ του συστηματος της vodafone(εχει συμβει κ αυτο)

5)-αν ειταν καρτοκινητο και ειπα οτι ειταν ανωνυμο οταν εκανα την αιτηση φορητοτητας δηλαδη δεν ειταν δηλωμενο στο ονομα μου στην vodafone ενω ειταν επωνυμο δηλ δηλωμενο

και το αντιστροφο

Πρεπει ο αροθμος σας να ειναι ενεργος στο αλλο δικτυο δηλ να μην εχει φραγες απο ανεξοφλητους λογαριασμους η να μην ειναι κατηργημενο νουμερο

Σε περιπτωση που ειναι ολα οκ σε μια βδομαδα (5-7 μερες ημερολογιακες) παιρνει εγκριση η φορητοτητα.και μετα αλλη μια βδομαδα για να μπειτε στη cosmote...σας δινεται συγκεκριμενη ημερομηνια οταν κανετε την αιτηση φορητοτηας

2 βδομαδες λοιπον απο την στιγμη που θα κανετε την αιτηση αλλαγης αλαζετε δικτυο.

αν δεν υπαρξει ακυρωση λογω καποιου απ τα προβληματα-λαθη που ανεφερα πριν

την συσκευη και την sim την παιρνετε μολις παρει εγκριση η φορητοτητα δηλαδη μετα απο μια βδομαδα...αν θελετε να κανετε τωρα αιτηση αλλαγης σε cosmote δειτε αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=259527

 

καρτοκινητα momad carefour δεν γινοντε φορητοτητα

Link to comment
Share on other sites

5)-αν ειταν καρτοκινητο και ειπα οτι ειταν ανωνυμο οταν εκανα την αιτηση φορητοτητας δηλαδη δεν ειταν δηλωμενο στο ονομα μου στην vodafone ενω ειταν επωνυμο δηλ δηλωμενο

και το αντιστροφο

 

Από αυτό "πάσχω" εγώ... :mad:

2 αιτήματα έχουν απορριφθεί ως τώρα!!!

Έχω δηλώσει τα στοιχεία μου στη Vodafone και δεν έχουν ακόμα καταχωρηθεί κι έτσι η αίτηση ακυρώνεται κάθε φορά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν δεν εχει ληξει το συμβολαιο και κανω φορητοτητα ποσο ειναι η ποινη ?

ειχα παρει 100 ευρω επιδοτηση περιπου και ειμαι στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν δεν εχει ληξει το συμβολαιο και κανω φορητοτητα ποσο ειναι η ποινη ?

ειχα παρει 100 ευρω επιδοτηση περιπου και ειμαι στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου.

 

Θα πληρώσεις το 10% της επιδότησης που πήρες. Σου προτείνω να μείνεις στο άλλο δίκτυο που είσαι μέχρι το τέλος του 12μήνου για να μην πληρώσεις τίποτα (εκτός και αν το ποσό είναι μικρό). :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις το 10% της επιδότησης που πήρες. Σου προτείνω να μείνεις στο άλλο δίκτυο που είσαι μέχρι το τέλος του 12μήνου για να μην πληρώσεις τίποτα (εκτός και αν το ποσό είναι μικρό). :)

 

την εκανα την κινηση μιας και ηθελα το hd2 και δεν κρατιομουν. :lol:και τα λεφτα που γλυτωνω με το ιδιο προγραμμα που μεταφερω φτανουν την μιση τιμη σχεδον του κινητου. γενικα με την κριση ολοι εχουν παλαβωσει στις προσφορες.

οποτε 10-15 ευρω θα πληρωσω αν επαληθευτεις. οπως και να'χει θα δειξει.

 

:thanks:ευχαριστω.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση; Σήμερα έκανα αίτηση φορητότητας απο καρτοκινητό Vodafone σε συμβόλαιο Cosmote. Δεν έχω δηλώσει το vodafone, υπάρχει πιθανότητα να ακυρωθεί η αίτηση;

 

Το πρόγραμμα συμβολαίου που επέλεξα είναι το Απεριόριστα 25 (μου δίνουν και το Samsung S3100 δωρεάν). Όμως κατάλαβα (μετά εορτής, βεβαίως βεβαίως) ότι τα 1500 λεπτά & SMS είναι υπερβολικά, μπορώ αν θέλω, μόλις ξανανοίξουν στις 4 του μηνός, να αλλάξω το πρόγραμμα? Δεν υπέγραψα τίποτα, ούτε έδωσα λεφτα, κλπ. :O

 

Ευχαριστω, και καλή χρονιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ακυρώσεις οποιαδήποτε στιγμή θες, πριν παραλάβεις την νέα καρτα sim. Στην περίπτωσή σου, δεν χρειάζεται να ακυρώσεις τη φορητότητα, απλά να τους ενημερώσεις για το προγραμμα που θες.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ακυρώσεις οποιαδήποτε στιγμή θες, πριν παραλάβεις την νέα καρτα sim. Στην περίπτωσή σου, δεν χρειάζεται να ακυρώσεις τη φορητότητα, απλά να τους ενημερώσεις για το προγραμμα που θες.
OK, ευχαριστώ! :up:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ,

Προς το παρον ειμαι συνδρομιτης της wind σε συμβολαιο με 2 γραμμες wind flexy 40 αποφασισα λοιπον να μεταφερω την μια γραμμη μου σε what's up στην cosmote. Tηλεφωνισα λοιπον στο 13897 να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την διαδικασια και με συμβουλεψαν για να γινει δεκτη η αιτηση απο wind να πληρωσω το ποσο της αναβαθμισης που ειχα κανει. Πηγα λοιπον στην wind παντα εξυπηρετικοι μου εβγαλαν ενα ποσο το πληρωσα. Πηγα λοιπον καπακι σε ενα κεντρικο καταστημα ΟΤΕ για να κανω αιτηση φορητοτητας. Η διαδικασια παρα ηταν απλη απλα ζητησαν την ταυτοτητα μου και μου ειπαν πως θα με καλεσουν αυτοι για να μου δωσουν την νεα sim.

 

Εγω βεβαια της ειπα της αχωνευτης κοπελιτσας οτι θελω να το γυρισω σε καρτοκινητο. Αλλα δεν το εγραψε καπου ουτε μου εδωσε καποιο αποδεικτικο εγγραφο για το αιτημα μου.

 

Ποτε λοιπον θα πρεπει να δηλωσω τι θελω να ειναι το νουμερο που θα παρω απο την wind ? και ακομα θα ηθελα να αλλαξω τον κατοχο της γραμμης σε αλλο ατομο , αυτο ποτε μπορω να το κανω?

Ενημερωστε με σχετικα γιατι στην εξυπηρετηση της cosmote δεν μπορουν να κατανοησουν τι τους λεω...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...