Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν θυμάμαι καλά δεν ερχεται συστημένο,ούτε εχει tracking number

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το Royal Mail ταχυδρομείο είναι, μπορεί να είναι συστημένο το δέμα, αλλά tracking number δεν έχει. Τουλάχιστον δεν είχε όσες φορές έλαβα κάτι με αυτό τον τρόπο. Το αν θα είναι συστημένο εξαρτάται από το πως το έστειλε ο αποστολέας.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, Royal Mail = ΕΛΤΑ UK. Μπορεί να είναι συστημένο, μπορεί όχι. Μπορεί να έχει tracking number, μπορεί όχι. Αν είναι απλό γράμμα δε θα έχει τίποτα από τα δύο, αλλά αυτό δεν το ξέρεις αν δεν τον ρωτήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες, θελω να κανω την πρωτη μου πωληση στο ebay! :) Λογω του οτι εχω μικρο feedback (4) ειμαι λιγο απαισιοδοξος μιας και θελω να πουλησω κατι σχετικα ακριβο (αξια ~ 500€)

Εχετε τιποτα συμβουλες??

Για να προσελκυσω υποψηφιους πελατες, σκεφτομουν να βαλω δωρεαν μεταφορικα αλλα οχι με εταιρεια αλλα μεσω ταχυδρομειου (signed priority), μιας και το βαρος ειναι μικρο <1.5kg Τι λετε? Επισης, μπορω να χρησιμοποιησω το paypal που εχω? ειναι personal. Πρεπει να το αναβαθμισω?

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια ερώτηση...

 

Κέρδισα την Δευτέρα κάτι σε πλειστηριασμό, από έναν Ισπανό πωλητή, πλήρωσα την επόμενη (Τρίτη) και στο ebay, στην ενότητα "Μy Εbay" μου εμφανίζει το αντικείμενο, λέει ότι το έχω πληρώσει κανονικά, μου έκανε και θετικό σχόλιο ο πωλητής που πλήρωσα έγκαιρα, αλλά μέχρι και σήμερα (Πέμπτη) γράφει "Not Shipped" και δεν εμφανίζει "Tracking number"...

 

Υπάρχει περίπτωση να μου το έχει στείλει και απλά ο πωλητής να μην συμπλήρωσε αυτά τα πεδία;

 

Στο εντωμεταξύ του είχα στείλει 4-5 e-mails για να προσέξει κάποια πράγματα σ'αυτό που θα μου στείλει και τώρα ντρέπομαι να του ξαναστείλω για να τον ρωτήσω αν τελικά μου το έστειλε...

 

Επίσης να ρωτήσω, αν γνωρίζεται, σε πόσες μέρες πάνω-κάτω θα το παραλάβω αν μου το έχει στείλει τελικά; Θα έρθει με EMS Postal Express International (για το οποίο πλήρωσα 65€).

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια ερώτηση...

 

Κέρδισα την Δευτέρα κάτι σε πλειστηριασμό, από έναν Ισπανό πωλητή, πλήρωσα την επόμενη (Τρίτη) και στο ebay, στην ενότητα "Μy Εbay" μου εμφανίζει το αντικείμενο, λέει ότι το έχω πληρώσει κανονικά, μου έκανε και θετικό σχόλιο ο πωλητής που πλήρωσα έγκαιρα, αλλά μέχρι και σήμερα (Πέμπτη) γράφει "Not Shipped" και δεν εμφανίζει "Tracking number"...

 

Υπάρχει περίπτωση να μου το έχει στείλει και απλά ο πωλητής να μην συμπλήρωσε αυτά τα πεδία;

 

Στο εντωμεταξύ του είχα στείλει 4-5 e-mails για να προσέξει κάποια πράγματα σ'αυτό που θα μου στείλει και τώρα ντρέπομαι να του ξαναστείλω για να τον ρωτήσω αν τελικά μου το έστειλε...

 

Επίσης να ρωτήσω, αν γνωρίζεται, σε πόσες μέρες πάνω-κάτω θα το παραλάβω αν μου το έχει στείλει τελικά; Θα έρθει με EMS Postal Express International (για το οποίο πλήρωσα 65€).

Μη σε απασχολεί για το τι γράφει στο My Ebay για το shpping.Δεν ενημερώνεται σωστά εκεί.

Αν είναι να το στείλει συστημένο, ζήτα από τον πωλητή να σου στείλει με email το tracking No.

EMS από Ισπανία?Νόμιζα ότι είναι μόνο για εκτός Ευρώπης.Για δες το.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση.

Ένας πωλητής στέλνει από Αγγλία ένα δέμα με Royal Mail Airmail.

Το δέμα έρχεται συστημένο ;

Σου δίνει tracking number ;

Ρωτάω για προηγούμενες εμπειρίες από όσους παρέλαβαν με αυτόν τον τρόπο.

ναι ειναι συστημενο και εχει και tracking number που μπορεις να το παρακολουθησεις απο

τη σελιδα της royal mail

http://www.royalmail.com/portal/rm/personal?pageId=tab_track_rm&catId=500185&mediaId=83900761

 

και οταν εμφανισει το μηνυμα οτι εχει περασει στα Ελληνικα ταχυδρομεια για παραδοση ,

παρακολουθεις απο εδω

http://www.elta-courier.gr και http://www.elta.gr

 

η παραδοση θα γινει απο το τοπικο ταχυδρομικο γραφειο με ειδοποιητηριο (παραλαμβανεις εσυ)

 

η royal mail ειναι ταχυτατη και αξιοπιστη

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι έγινε !!!

 

10/12 το έστειλε με Royal Mail και 15/12 παραλαμβάνω (όπως λένε τα ΕΛΤΑ) !!!!

(μεσολάβησε και Σ/Κ)

Super Fast.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω περιμενω δεμα απο αγγλια, το εστειλε 14/12 ελπιζω μεχρι την παρασκευη η τν επομενη δευτερα να ερθει.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: στο λογαριασμο μου στο paypal στο status λεει unverified τι σημαινει αυτο? και ποτε χρειαζεται να το κανω verified ?
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: στο λογαριασμο μου στο paypal στο status λεει unverified τι σημαινει αυτο? και ποτε χρειαζεται να το κανω verified ?

Μπορείς να αγοράσεις κανονικά και ας είναι unverified .

Για να πουλήσεις, τότε πρέπει σίγουρα να γίνεις verified .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους και ότι επιθυμεί ο καθένας μας.

 

Μία ερώτηση.

Αγόρασα απο ebay Γερμανία στις 29/12 και μου το έστειλε με

DHL Paket International με ένα αριθμό ΧΧ.ΧΧΧ ΧΧΧ.ΧΧΧ Χ

Μπαίνω στην dhl.de και δίνω τον αριθμό και μου λέει δεν υπάρχει !!

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει ;

Πως θα βρω άκρη ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και ότι επιθυμεί ο καθένας μας.

 

Μία ερώτηση.

Αγόρασα απο ebay Γερμανία στις 29/12 και μου το έστειλε με

DHL Paket International με ένα αριθμό ΧΧ.ΧΧΧ ΧΧΧ.ΧΧΧ Χ

Μπαίνω στην dhl.de και δίνω τον αριθμό και μου λέει δεν υπάρχει !!

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι συμβαίνει ;

Πως θα βρω άκρη ;

 

Από οτι λέει το site της DHL "O αριθμός είναι σε μορφή TTT-PP-NNNNNNN" μήπως αυτό που σου έδωσε δεν είναι tracking number?

Link to comment
Share on other sites

Μου το ανέφερε σαν

DHL Paket International Number

 

Πήρα τηλ. την DHL εδώ και μου είπαν οτι είναι τα ΕΛΤΑ της Γερμανίας (!!!).

Link to comment
Share on other sites

Μου το ανέφερε σαν

DHL Paket International Number

 

Πήρα τηλ. την DHL εδώ και μου είπαν οτι είναι τα ΕΛΤΑ της Γερμανίας (!!!).

 

Το έβαλα στο site της dhl.de και όντως είναι στην φάση να φύγει για Ελλάδα.

 

Ερωτήσεις :

1. Θα μπορώ να παρακολουθώ το που βρίσκεται ΑΦΟΥ φύγει από Γερμανία με αυτόν τον 10ψήφιο tracking number

2. Που στα elta.gr ή elta-courier.gr;

3. Και στα δύο ο tracking number πρέπει να είναι της μορφής ΧΧ 12 345 678 9 ΧΧ

και εγώ τέτοιο αριθμό δεν έχω !!!!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο site της dhl.de και όντως είναι στην φάση να φύγει για Ελλάδα.

 

Ερωτήσεις :

1. Θα μπορώ να παρακολουθώ το που βρίσκεται ΑΦΟΥ φύγει από Γερμανία με αυτόν τον 10ψήφιο tracking number

2. Που στα elta.gr ή elta-courier.gr;

3. Και στα δύο ο tracking number πρέπει να είναι της μορφής ΧΧ 12 345 678 9 ΧΧ

και εγώ τέτοιο αριθμό δεν έχω !!!!

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν θυμάμαι και καλά. Αλλα νομίζω οτι η DHL στο παραδίδει η ιδια εδω στην Ελλάδα, δεν ανακατεύονται τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι και καλά. Αλλα νομίζω οτι η DHL στο παραδίδει η ιδια εδω στην Ελλάδα, δεν ανακατεύονται τα ΕΛΤΑ.

 

Η dhl.de δεν έχει καμμία σχέση με τη dhl παγκοσμίως.

Αυτό το έχω διασταυρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αριθμό αποστολής και στη σελίδα των ελτα γράφει κατάσταση επίδοσης επιτυχής.. τί σημαίνει? Ότι έχει παραδωθεί? Ρωτάω γιατί έκανα μία παραγγελία και μου γράφει αυτό, ενώ δεν το έχω παραλάβει, και μάλιστα στην Καβάλα και όχι στην Ξάνθη που είμαι εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο site της dhl.de και όντως είναι στην φάση να φύγει για Ελλάδα.

 

Ερωτήσεις :

1. Θα μπορώ να παρακολουθώ το που βρίσκεται ΑΦΟΥ φύγει από Γερμανία με αυτόν τον 10ψήφιο tracking number

2. Που στα elta.gr ή elta-courier.gr;

3. Και στα δύο ο tracking number πρέπει να είναι της μορφής ΧΧ 12 345 678 9 ΧΧ

και εγώ τέτοιο αριθμό δεν έχω !!!!

 

Ευχαριστώ.

 

Τελικά 11/1/2010 παρέλαβα με elta-courier.

 

(Στο track & trace των elta-courier μπόρεσα τελικά να δω την πορεία του δέματος στην Ελλάδα.)

Edited by jimpet
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκανα μια παραγγελια αλλα επειδη αντιμετωπιζω προβλημα σχετικα με την πληρωμη του(εχω δωσει ονοματεπωνυμο και διευθυνση,ΟΧΙ αριθμο καρτας ή κατι σχετικο) επιθυμω να την ακυρωσω.

στους ορους που εψαξα γραφει πως δεν μπορω να το ακυρωσω,με προτρεπει να στειλω μειλ στον πωλητη-το εκανα ηδη-.

αν δεν πληρωσω -αρα δεν ολοκληρωθει η συναλλαγη- υπαρχει περιπτωση να γινει κατι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια παραγγελια αλλα επειδη αντιμετωπιζω προβλημα σχετικα με την πληρωμη του(εχω δωσει ονοματεπωνυμο και διευθυνση,ΟΧΙ αριθμο καρτας ή κατι σχετικο) επιθυμω να την ακυρωσω.

στους ορους που εψαξα γραφει πως δεν μπορω να το ακυρωσω,με προτρεπει να στειλω μειλ στον πωλητη-το εκανα ηδη-.

αν δεν πληρωσω -αρα δεν ολοκληρωθει η συναλλαγη- υπαρχει περιπτωση να γινει κατι?

 

να σε καταγγειλει οτι δεν πληρωσες ,να επιληφτει το paypal,ebay . εκει μετα δεν ξερω αν σε αναγκασουν να πληρωσεις η μπορουν να σου χρεωσουν την καρτα που εχεις δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής θα κάνει καταγγελία για να μην του χρεωθούν τα fees της πώλησης, και εσύ το πολύ πολύ να πάρεις ένα αρνητικό feedback. Αν και δεν κατάλαβα γιατί θες να την ακυρώσεις. Είναι κάτι ακριβό δηλαδή?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...