Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, συγνώμη που θα σας απασχολήσω για ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά, όμως τα έχω πάρει λίγο και θέλω τη γνώμη σας.

13/1/14 κάνω παραγγελία από μια αποθήκη στην Αγγλία, και έγραφε ότι τα αντικείμενο είναι Αγγλία και θα φτάσει το αργότερο στις 22/1/14.

Στις 24/1/14 πήρα tracking number (μετά από email στον έμπορο) και σήμερα μου γράφει αυτο:

"RE645661668SE

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:811*Millisecond

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/01/25 12:41:55

2014-01-25 11:07, Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-01-24 14:00, Order in transit

2014-01-23 03:26, Order departed on flight from origin

2014-01-22 05:00, Order dispatched

======================================

Εγώ παρήγγειλα από Αγγλία για να μην έχω θέμα τελωνείου, κι αυτοί οι βλαμένοι τι κάνανε? Το στείλανε στη Σιγκαπούρη???

Και τι κάνω εγώ τώρα, το σταυρό μου να πάνε όλα καλά ή αναφέρω στο ebay??

Edited by vvick
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για δωσε λινκ απο ποιο καταστημα παραγγειλες?

 

...και ποσο πληρωσες

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα είναι αυτό http://stores.ebay.com/livearticle2012/

έχει, δε, κλείσει για διακοπές... θα ανοίξει λέει μετά τις 5 ή 6 Φεβρουαρίου.

Πλήρωσα 99,99 λίρες αγγλίας.

Και λίγο αφού έδωσα την παραγγελία μου, στο αντικείμενο που αγόρασα βγήκε το εξής μηνυμα: "The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased".

Και πλέον το στέλνουν από Hong Kong ενώ λέει ότι δεν κάνουν αποστολή στην Ελλάδα.

http://www.ebay.com/itm/261358155073?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Πριν κλείσουν για διακοπές, κοιταξα από το ίδιο κατάστημα ένα άλλο αντικείμενο και εκείνο είχε αποστολή στην Ελλάδα!!!?!!

Link to comment
Share on other sites

Item location: Warehouse, Hong Kong

Οπότε δεν έχει γίνει κάτι λάθος μέχρι στιγμής από την μεριά του πωλητή. Υπομονή μέχρι να το παραλάβεις λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγνώμη που θα σας απασχολήσω για ένα θέμα που έχει συζητηθεί αρκετά, όμως τα έχω πάρει λίγο και θέλω τη γνώμη σας.

13/1/14 κάνω παραγγελία από μια αποθήκη στην Αγγλία, και έγραφε ότι τα αντικείμενο είναι Αγγλία και θα φτάσει το αργότερο στις 22/1/14.

Στις 24/1/14 πήρα tracking number (μετά από email στον έμπορο) και σήμερα μου γράφει αυτο:

"RE645661668SE

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:811*Millisecond

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/01/25 12:41:55

2014-01-25 11:07, Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-01-24 14:00, Order in transit

2014-01-23 03:26, Order departed on flight from origin

2014-01-22 05:00, Order dispatched

======================================

Εγώ παρήγγειλα από Αγγλία για να μην έχω θέμα τελωνείου, κι αυτοί οι βλαμένοι τι κάνανε? Το στείλανε στη Σιγκαπούρη???

Και τι κάνω εγώ τώρα, το σταυρό μου να πάνε όλα καλά ή αναφέρω στο ebay??

 

Εσυ που ειδες την Αγγλια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Έκανα πριν λίγο μια αγορά μεσω δημοπρασίας η οποία έγινε καταλάθος και είναι πολλά τα λεφτά.. Φυσικά και θέλω να την ακυρώσω και μετά απο επικοινωνία με τον πωλητή δεν την ακυρώνει. Έτσι πάνω στην απελπισία μου έκλεισα το paypal που είχα και το λογαριασμό μου στο ebay ο οποίος δεν μπορεί να κλέισει ακόμα γιατί εκρεμεί η συναλλαγή οπως μου έστειλαν.. Έχω απελπιστεί και φοβηθεί ταυτόχρονα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Τα πράγματα είναι σοβαρά νομίζω

 

Παιδιά μετά απο 20 μέρες επικοινωνίας με ebay και πωλητή κατάφερα επιτέλους να την ακυρώσω τη παραγγελία.. Θέλω να πω ενα ευχαριστώ στα μέλη bomber21 , mol , agiorgitis και kritikaros1 για τις άμεσες υποδείξεις και συμβουλές τους (αντιθέτως με κάποιους άλλους που φρόντισαν να μου τη πουν αμέσως)

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Έκανα πριν λίγο μια αγορά μεσω δημοπρασίας η οποία έγινε καταλάθος και είναι πολλά τα λεφτά.. Φυσικά και θέλω να την ακυρώσω και μετά απο επικοινωνία με τον πωλητή δεν την ακυρώνει. Έτσι πάνω στην απελπισία μου έκλεισα το paypal που είχα και το λογαριασμό μου στο ebay ο οποίος δεν μπορεί να κλέισει ακόμα γιατί εκρεμεί η συναλλαγή οπως μου έστειλαν.. Έχω απελπιστεί και φοβηθεί ταυτόχρονα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Τα πράγματα είναι σοβαρά νομίζω

 

Παιδιά μετά απο 20 μέρες επικοινωνίας με ebay και πωλητή κατάφερα επιτέλους να την ακυρώσω τη παραγγελία.. Θέλω να πω ενα ευχαριστώ στα μέλη bomber21 , mol , agiorgitis και kritikaros1 για τις άμεσες υποδείξεις και συμβουλές τους (αντιθέτως με κάποιους άλλους που φρόντισαν να μου τη πουν αμέσως)

 

Την ακύρωση την εκανες κανονικά μεσω ακυρωτικου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά απο 20 μέρες επικοινωνίας με ebay και πωλητή κατάφερα επιτέλους να την ακυρώσω τη παραγγελία.. Θέλω να πω ενα ευχαριστώ στα μέλη bomber21 , mol , agiorgitis και kritikaros1 για τις άμεσες υποδείξεις και συμβουλές τους (αντιθέτως με κάποιους άλλους που φρόντισαν να μου τη πουν αμέσως)

Να είσαι καλά φίλε!

Χαίρομαι που είχε αίσιο τέλος η περιπέτειά σου!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Item location: Warehouse, Hong Kong

Οπότε δεν έχει γίνει κάτι λάθος μέχρι στιγμής από την μεριά του πωλητή. Υπομονή μέχρι να το παραλάβεις λοιπόν.

 

Κι όμως όταν έγινε η παραγγελία έγραφε:

Item location: Warehouse, United Kingdom

Γι' αυτό και οι ημερομηνίες παραλαβής που μου δώσανε ήταν περίπου μια εβδομάδα.

(Sale date: 01/13/14

Tracking number: RE645661668SE

Estimated Delivery: Fri. Jan. 17 - Tue. Jan. 21)

Και όπως ανέφερα στην αρχή, τώρα που βλέπω το αντικείμενο της αγοράς μου, στην σελίδα γράφει:

"The listing below has been updated by the seller, but you can see the item you purchased"

Δηλαδή, αυτά τα στοιχεία αλλάξανε αφού έκανα την παραγγελία... Αυτό είναι το πρόβλημα μου.

Edited by vvick
Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον ασε να έρθει το αντικείμενο και αν πληρώσεις τελωνείο τοτε άνοιξε διαμαρτυρία στο παυπαλ και ζήτα πίσω το ποσόν που έδωσες για εκτελωνισμο εξηγώντας τους ολα αυτά που μας λες.

 

Πιστεύω οτι θα στο επιστρέψει

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπον ασε να έρθει το αντικείμενο και αν πληρώσεις τελωνείο τοτε άνοιξε διαμαρτυρία στο παυπαλ και ζήτα πίσω το ποσόν που έδωσες για εκτελωνισμο εξηγώντας τους ολα αυτά που μας λες.

 

Πιστεύω οτι θα στο επιστρέψει

 

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά στο paypal ή στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα κι εγώ, αλλά στο paypal ή στο ebay?

 

Αστο το εβαυ, πάντα στο παυπαλ ανοίγουμε διαμαρτυρία

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος σε περιπτωση που σταματήσει τελωνείο είναι να το στειλεις πισω χωρις να εκτελωνιστη

Αν το παραλαβης δεν προκειται να αποζημιωθείς από το Paypal

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος σε περιπτωση που σταματήσει τελωνείο είναι να το στειλεις πισω χωρις να εκτελωνιστη

Αν το παραλαβης δεν προκειται να αποζημιωθείς από το Paypal

 

Κάνεις λάθος το παυπαλ αναγνωρίζει τέτοιου είδους λάθη, και σε αποζημιώνει μερικώς, υπάρχει και μια σειρά απο έτοιμες επιλογές στο παυπαλ για αυτο τον σκοπό, αλλα και για πολλούς άλλους

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, αν έχω λίγη τύχη, δεν θα περάσει τελωνείο και όλα καλά. Διαφορετικά αν πάει τελωνείο και πριν κάνω οτιδήποτε, κάνω claim στο paypal. Και τότε, το πρώτο που κάνεις είναι να διαπραγματευτείς με τον πωλητή. Σωστά? (αυτό έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να το κάνω τώρα, μια που αυτοί έχουν διακοπές...). Αν τα βρούμε καλώς, αλλιώς κάνω escalate και ή τους ζητάω να μου πληρώσουν το τελωνείο ή (αν δεν γίνεται αυτό) ζητάω refund και το στέλνω πίσω??? Και πόσο μπορεί να περιμένει στο τελωνείο μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση?

Συγνώμη για την επιμονή, αλλά έχω μηδενική εμπειρία από αγορες από το εξωτερικό... είναι η πρώτη και μοναδική και είχα ψάξει πολύ πριν την αγορά, όμως δεν είχα υπολογίσει ότι θα κάνουν του κεφαλιού τους σε τέτοιο θέμα. Και δεν έχω διαβάσει για παρόμοιο προβλημα!! Τώρα βασίζομαι στην δική σας εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

Αστο το εβαυ, πάντα στο παυπαλ ανοίγουμε διαμαρτυρία

 

Το ίδιο πράγμα είναι.

Αφού το eBay αγόρασε το PayPal.

Αν ανοίξεις claim στο ένα, μετράει αυτόματα και για το άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα! Θέλω την βοήθεια σας! Θέλω να κάνω μια παραγγελία απο τον ίδιο "Χριστιανό" για να μην χρεωθώ και παραπάνω έξοδα μετατροπής συναλλάγματος. Πως γίνεται? Δεν έχει το ebay add cart και να συνεχίσω τα ψώνια μου? Πως να το κάνω? Να τα παραγγείλω ξεχωριστά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω την βοήθεια σας! Θέλω να κάνω μια παραγγελία απο τον ίδιο "Χριστιανό" για να μην χρεωθώ και παραπάνω έξοδα μετατροπής συναλλάγματος. Πως γίνεται? Δεν έχει το ebay add cart και να συνεχίσω τα ψώνια μου? Πως να το κάνω? Να τα παραγγείλω ξεχωριστά?

πρώτα θα τα αγοράσεις , και μετά θα τα πληρώσεις και τα δύο μαζί

Απλό είναι

Εκτός αν ο πωλητής απαιτεί άμεση πληρωμή.

Σε αυτήν την περίπτωση μίλησε μαζί του .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

πατάω Buy it now, μετά με πάει στο Checkout και επιστρέφω στο ίδιο κατάστημα και πατάω σε κάποιο άλλο προϊόν buy it now, με ξαναπάει στο checkout αλλά μου βγάζει μόνο το τελευταίο προϊόν. Αν μετά πατήσω continue με βγάζει στο paypal.
Link to comment
Share on other sites

πατάω Buy it now, μετά με πάει στο Checkout και επιστρέφω στο ίδιο κατάστημα και πατάω σε κάποιο άλλο προϊόν buy it now, με ξαναπάει στο checkout αλλά μου βγάζει μόνο το τελευταίο προϊόν. Αν μετά πατήσω continue με βγάζει στο paypal.

 

Πολλοί πωλητές δεν εχουν ενεργοποιημένη την δυνατότητα πολλαπλής αγοράς και πρέπει να τα πληρώνεις ενα ενα,

 

Τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος δεν ειναι ποσοστιαία?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χρόνια στο ebay, πρώτη φορά αντιμετωπίζω πρόβλημα με αγορά. Η αγγελία ήταν για κινητό το οποίο έλεγε στο listing ότι είναι 100% new, κινέζος ο αποστολέας, μαγαζί με 4.000+ feedback και 98.3% θετικό. Του στέλνω μήνυμα και ρωτάω αν είναι σίγουρα new και original και όχι refurbished ή με αλλαγμένη πρόσοψη κλπ. Μου απαντάει αμέσως ότι ειναι 100% new και original και ότι δεν πουλάνε refurbished καθόλου.

Χθες που ήρθε το κινητό, βλέπω αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα και με την αφή καταλαβαίνω ότι είναι refurbished και με αλλαγμένο housing με κινεζιά και ότι ΟΕΜ. Ευτυχώς για μένα έχει εμφανή σημεία τα USB door και SIM tray που δεν εφαρμόζουν τελείως και μάλιστα το door μένει σχετικά ανοιχτό. Επίσης μέσα στο κουτί τα συμπράγκαλα είναι πεταμένα και όχι τακτομποιημένα στα χωρίσματα του κουτιού. Επικοινώνησα αμέσως, μαζί με φωτογραφίες,και μου είπε κάτι χαζά ότι δεν το βάζω σωστά και να προσπαθήσω να το σπρώξω λίγο δεξιά-αριστερά κλπ και ότι είναι μυστήριο λίγο το κινητό αλλά έτσι είναι όλα κλπ.

Του απαντάω ότι έχει περάσει δύο φορές ακόμα από τα χέρια μου η συσκευή (αλήθεια) και ξέρω να το χειρίζομαι και ότι μάλιστα είναι και διαφορετική απόχρωση και τα δύο εξαρτήματα από το υπόλοιπο housing. Πάλι απαντάει και μου λέει να το στείλω πίσω και θα μου κάνουν refund, με λεπτομέρειες αποστολής.

Πήγα σήμερα να το στείλω πίσω αλλά δεν το δέχονται τα εδώ ταχυδρομεία γιατί δεν μπορώ να στείλω μπαταρία με air mail, απαγορεύεται. Να σημειώσω ότι δεν μπορω να πω και ψέματα γιατί τα ψάχνουν και ότι το κινητό έχει non-removable μπαταρία. Το στέλνω μαζί με απόσπασμα από το επίσημο site ότι δεν μπορώ να στείλω μπαταρία. Η απάντηση είναι ότι θα μιλήσει με το αφεντικό το οποίο όμως λείπει τώρα γιατί έχει κάτι οικογενειακά κλπ και θα μου βρει την καλύτερη λύση στο πρόβλημά μου.

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα βρεθεί καμιά λύση απλή ή θα πρέπει να τρέχω να αποδείξω στο paypal ότι δεν είναι original το κινητό? Και πως να το αποδείξω? Να τους πω ότι δεν feals the same με το ίδιο ακριβώς που έχω στο σπίτι? Ή είναι αρκετές οι φωτογραφίες με τα usb doors & sim tray που δεν ταιριάζουν στο housing και τα καλώδια στο κουτί που ήταν χύμα? Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο τύπος θέλει να κάνει λίγο το κορόιδο για να γλυτώσει την αποζημίωση,δεν γίνεται μεγάλο κινεζομάγαζο και να περιμένει το headboss για κάτι τέτοιο και αυτός να λείπει και να μην λειτουργεί το κατάστημα καθόλου.Δεν στέκει αυτό.

 

Εγώ στη θέση σου θα πρότεινα να ξεκινήσεις επικοινωνία με το paypal,εξηγώντας τα τεκτενόμενα.Στην χειρότερη περίπτωση απλά θα βιαστεί ο τύπος να σου προτείνει μια συμφωνία νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε claim σύντομα και το eBay θα σου πει τι να κάνεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...