Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7.99$ έκανε. Το γράφει και στο λινκ που έβαλα.

Θα πάρω και τα 2,99$ που του έδωσα ή μόνο τα 7,99$?

 

Θα πατήσω απλά open case ή θα κάνω και escalate?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

από Γερμανία πόσο διαρκεί η αποστολη με απλό ταχυδρομείο για Θεσσαλονίκη;

 

8/10 ¨εστειλε το προ'ι'όν, σήμερα ήταν στην πόρτα μου:)

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα τα πάρεις. Επικοινωνεις πρώτα με τον πωλητή και μετά αν δεις ότι δεν βγαίνει άκρη, με το PayPal.

ΟΚ. Να κάνω escalate κατ'ευθείαν ή απλά open case και να γράψω εκεί?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

8/10 ¨εστειλε το προ'ι'όν, σήμερα ήταν στην πόρτα μου:)

με τι ηρθε????με DHL η με ελληνικα ταχυδρομεια???

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

8/10 ¨εστειλε το προ'ι'όν, σήμερα ήταν στην πόρτα μου:)

Σάββατο δεν νομίζω να κάνουν αποστολές αν και είναι ανοιχτά τα ταχυδρομεία εκεί.

Οπότε μήπως το έστειλε με καμιά DHL και έφτασε τόσο σύντομα?

 

ΟΚ. Να κάνω escalate κατ'ευθείαν ή απλά open case και να γράψω εκεί?

Escalate θα κάνεις αν δεν βγει άκρη με τον πωλητή.Από την στιγμή που το άνοιξες, είσαι οκ.Τώρα προσπάθησε με ήρεμο τρόπο να το συζητήσεις για να πάρεις τα χρήματα.Αν δεν υπάρχει πρόοδος, το κλείνεις το case και αφήνεις το Paypal-Ebay να αποφασίσει (υπέρ σου :lol: ).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Escalate θα κάνεις αν δεν βγει άκρη με τον πωλητή.Από την στιγμή που το άνοιξες, είσαι οκ.Τώρα προσπάθησε με ήρεμο τρόπο να το συζητήσεις για να πάρεις τα χρήματα.Αν δεν υπάρχει πρόοδος, το κλείνεις το case και αφήνεις το Paypal-Ebay να αποφασίσει (υπέρ σου :lol: ).

Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ? Αν το κλείσω, πως θα αποφασίσει το paypal υπέρ μου?

 

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα πως λειτουργεί το "σύστημα"

Μιλάω με τον πωλητή με μηνύματα μέσα από το ebay. Αυτά τα μηνύματα δεν είναι διαθέσιμα στο paypal? Αν δεν είναι, τότε λογικά θα πρέπει να τα ξαναπώ όλα αυτά που έχω πει αλλά σε ποιο πρόσωπο(στον πωλητή θα μιλάω ή στο paypal)?

 

Εφ όσον έχω συνεννοηθεί και δεν έβγαλα άκρη(εκτός αν εννοείς να βγάλω άκρη μέσα από το case που θα ανοίξω αλλά όχι με escelate) θα κάνω κατ' ευθείαν escelate όπως μου λες. Αυτά σε ποιό πρόσωπο θα τα λέω?

 

Συγνώμη παιδια αλλά τα έχω μπερδέψει και μάλλον μπειρδεύω κι εσάς.. :O

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθύνεσαι στον πωλητή. Πχ.

 

Αγαπητέ PCMan. Σχετικά με την επικοινωνία που είχαμε για το προϊόν, έχω αυτό και αυτό το πρόβλημα.

 

Δώστου ένα περιθώριο να σου απαντήσει. Αν δεις ότι δεν απαντάει, ανοίγεις claim.

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθύνεσαι στον πωλητή. Πχ.

 

Αγαπητέ PCMan. Σχετικά με την επικοινωνία που είχαμε για το προϊόν, έχω αυτό και αυτό το πρόβλημα.

 

Δώστου ένα περιθώριο να σου απαντήσει. Αν δεις ότι δεν απαντάει, ανοίγεις claim.

Το claim να υποθέσω είναι το escalate έτσι?

Εκεί είναι που μιλάω στο paypal?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

με τι ηρθε????με DHL η με ελληνικα ταχυδρομεια???

 

πως βλέπω με τι το έστειλε;

στο ebay πάντως γράφει: Deutsche Post Brief:happy:

Link to comment
Share on other sites

πως βλέπω με τι το έστειλε;

στο ebay πάντως γράφει: Deutsche Post Brief:happy:

και εμενα ηρθε..απο την Παρασκευη αλλα σημερα το πηρα απο το ταχυδρομειο...7 ημερεσ λοιπον..

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα open case και είπα ότι έγινε και ζήτησα full refund + 2,99$.

Τώρα μου λέει ο πωλητής

We are so confused that you changed your mind. We kindly advise that we make a half refund first, and then refund the rest to you after receiving the return item, which is fair to both parties. Thanks for your understanding.

Δεν συμφωνώ.

Τι να κάνω? Να κάνω escalate?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρελαβα σημερα μια παραγγελια χαμηλου κοστους, και το προιον, απο τα τεσταρισματα που εκανα, ειναι ελαττωματικο.

Τι κανω; Στελνω μηνυμα στον προμηθευτη? Στελνω μηνυμα στο ebay?

Με ποιον επικοινωνω, τι διεκδικω, πως κινουμαι?

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνήσεις, τα αλλα μισα δεν θα τα πάρεις ποτέ, πολύ απλά γιατι θα έχει κλείσει η υπόθεση...

Το ξέρω αυτό. Άρα τι να κάνω?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα open case και είπα ότι έγινε και ζήτησα full refund + 2,99$.

Τώρα μου λέει ο πωλητής

 

Δεν συμφωνώ.

Τι να κάνω? Να κάνω escalate?

Πες τους ότι εσύ έκανες ό,τι είχατε συμφωνήσει αλλά πλέον μετά τα προβλήματα ζητάς πλήρης αποζημίωση.Και ότι αν δεν συμφωνούν, μπορείς να ζητήσεις απευθείας την βοήθεια του EBAY για να αποφασίσουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από τους χειρότερους. ΜΑΚΡΥΑ.

 

αν ειναι το e-sell το store που αναφερεις , μην ανησυχεις , ετσι κανουν αλλα ειναι ΟΚ οι τυποι....

 

Σημερα παρελαβα την παραγγελια απο e-cell.

Λοιπον, ολα καλα, δηλαδη φαινεται η συσκευη οτι ειναι καινουρια, αλλα ομως, μου εκανε εντυπωση που μεσα στον κλασικο ταχυδρομικο φακελο με φυσαλλιδες, τα περιεχομενα του κουτιου του κινητου ειχαν χυθει, καθως το κουτι οπως διαπιστωσα ηταν μη σφραγισμενο!

Κι ας ειχε και την γνωστη ταινια που λεει να 'μην παραληφθει αν εχει παραβιαστει η ταινια'!

Το ανοιξα το τηλεφωνο, καινουριο ειναι, δουλευει, αλλα γιατι το κουτι ηταν ανοικτο?

Δεν θελω να κανω θεμα μαζι τους, το τηλεφωνο το θελω, και ισως επι της ουσιας δεν υπαρχει θεμα.

Ομως το κουτι δεν επρεπε να ειναι κλειστο?

Μηπως τα ανοιγουν και τα δοκιμαζουν οτι οντως λειτουργουν, για να μην εχουν μετα πελατες-προμηθευτης προβληματα με ελλατωματικες συσκευες και επιστροφες; Δεν μπορει, καποια εξηγηση θα υπαρχει. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Οι τύποιο λένε ότι τα κινητά έχουν 1 ή 2 έτη παγκόσμια εγγύηση και δεν ισχύει γιατί είναι Ασιάτικα. Την έχω πατήσει.
Link to comment
Share on other sites

Οι τύποιο λένε ότι τα κινητά έχουν 1 ή 2 έτη παγκόσμια εγγύηση και δεν ισχύει γιατί είναι Ασιάτικα. Την έχω πατήσει.

 

Οσο το ψαχνω τοσο μου 'βρωμαει' η υποθεση.

Περαν της καθυστερησεως αποστολης...κατα 10 μερες(μιλαμε για αγγλια, οχι κινα)...

Περαν της 'ανοικτης' συσκευασιας (που ευτυχως βεβαια ειχαν πεσει ολα μες τον ταχυδρομικο φακελο) και της 'παραβιασμενης' ταινιας ασφαλειας...

Ειδα οτι δεν εχει μεσα handsfree!!! Και ξανακοιταξα την σελιδα του προιοντος, και δεν αναφερει 'what's in the box'! Λεπτομερειες ε? Κι ομως, δεν θυμαμαι κινητο την τελευταια δεκαετια που να εχω παρει, και το πιο φτηνο ακομη, που να μην ειχε μεσα handsfree. Αυτοι, δεν ειχαν. Τι τα κανουν, ανοιγουν τα κουτια και τα βγαζουν? Οι αλλοι που πουλανε το κινητο στο ebay, λενε 'what's in the box' και φυσικα αυτονοητα εχει και handsfree.

 

Ευτυχως το τηλεφωνο ειναι ok, καινουριο και λειτουργει.

 

Τους εστειλα μηνυμα να μου πουνε γιατι η συσκευασια ηταν ανοιγμενη. Να δω τι θα μου πουνε.

Φταιω εγω να τους βαλω τωρα αρνητικη κριτικη? Να το κανω? Εχω να χασω τιποτε?

Link to comment
Share on other sites

Το να αφησω αρνητική ή 'μετρια' κριτικη/feedback , δημιουργει σε μενα καποιο προβλημα; Το κανω αφοβα, ή υπαρχει καμια συνεπεια?
Link to comment
Share on other sites

Αφού παρέλαβες το αντικείμενο και σε αρίστη κατάσταση , γιατί θέλεις να αφήσεις αρνητική κριτική ;

Δεν νομίζω ότι το ότι το κουτί ήταν ανοιγμένο σε χαλάει και πολύ . Ενώ η αρνητική θα χαλάσει το Profil του πωλητή .

Κάντου μια θετική κριτική , και γράψε εκεί το πρόβλημα με το κουτί.

Δεν υπάρχει καμία συνέπεια πάντως για σένα. Αρνητική σε αγοραστή δεν μπαίνει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...