Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και το Truphone.

Δες το επίσημο θέμα: Truphone - Internet telephony on Nokia mobile phones.

 

 

μια χαρα ηταν αλλα δυστυχως ηταν free,αλλα πλεον πληρωνεις...:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια χαρα ηταν αλλα δυστυχως ηταν free,αλλα πλεον πληρωνεις...:O

Τα καλά πληρώνονται...:p

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχες ενεργοποιησει το "Ηχοι 3D" που βρισκετε στο φακελο "Πολυμεσα" ? :)

 

Μπράβο ρε μάγκα, το σκέφτηκα λίγο μετά που έκανα το format.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιούνται μόνιμα οι υπέρυθρες; Το έχω βρει προσωρινά, πχ όταν στέλνεις μια επαφή μέσω υπερύθρων αλλά νομίζω μετά απενεργοποιούνται αυτόματα. Κάποιος να δώσει τα φώτα του.(Χρειάζεται όταν θες να περάσεις κάτι προς το Ε51 από παλια κινητά συνήθως)
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιούνται μόνιμα οι υπέρυθρες; Το έχω βρει προσωρινά, πχ όταν στέλνεις μια επαφή μέσω υπερύθρων αλλά νομίζω μετά απενεργοποιούνται αυτόματα. Κάποιος να δώσει τα φώτα του.(Χρειάζεται όταν θες να περάσεις κάτι προς το Ε51 από παλια κινητά συνήθως)

Δεν γίνεται να τις έχεις ενεργοποιημένες συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να τις έχεις ενεργοποιημένες συνέχεια.

 

Το βρήκα. Μενού ->Συνδεσιμότητα -> υπέρυθρες. Μετά από λίγο απενεργοποιούνται αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα. Μενού ->Συνδεσιμότητα -> υπέρυθρες. Μετά από λίγο απενεργοποιούνται αυτόματα

Δεν υπάρχει τρόπος φίλε μου, όπως σου ξανάπα.

Μην ψάχνεις άδικα.:O

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η αλλαγή της ώρας μου προξένησε ένα μικρό πρόβλημα.

Είχα πάντα ρυθμίσει το κινητό να παίρνει την ώρα από το δίκτυο, αλλά μετά την άλλαγή της ώρας αντί να πάει μια ώρα μπροστά πήγε 2:blink:.

Και αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί παρά μόνο μόνο αν απενεργοποιήσω την αυτόματη ενεμέρωση ή επιλέξω σαν τοπική ώρα την ώρα Καιρου(παρεπιπτώντος το Κάιρο έχει ίδια ώρα με την Αθήνα).

Για κάποιο λόγο μου έχει την Αγγλία στο +1 με αποτέλεσμα να έχει την Αθήνα στο +3.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, μπορω να χρησιμοποιησω το wifi του κινητου ωστε να εχω ιντερνετ στο pc? Απο το nokia suite μονο το usb modem σου δινει σαν δυνατοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η αλλαγή της ώρας μου προξένησε ένα μικρό πρόβλημα.

Είχα πάντα ρυθμίσει το κινητό να παίρνει την ώρα από το δίκτυο, αλλά μετά την άλλαγή της ώρας αντί να πάει μια ώρα μπροστά πήγε 2:blink:.

Και αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί παρά μόνο μόνο αν απενεργοποιήσω την αυτόματη ενεμέρωση ή επιλέξω σαν τοπική ώρα την ώρα Καιρου(παρεπιπτώντος το Κάιρο έχει ίδια ώρα με την Αθήνα).

Για κάποιο λόγο μου έχει την Αγγλία στο +1 με αποτέλεσμα να έχει την Αθήνα στο +3.

 

Και σε μενα GMT +3 το εχει μετα την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα GMT +3 το εχει μετα την αλλαγη.

Έτσι είναι σε όλα τα 3rd Edition.

Με την αλλαγή στη θερινή ώρα πάει στο GTM+3.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η αλλαγή της ώρας μου προξένησε ένα μικρό πρόβλημα.

Είχα πάντα ρυθμίσει το κινητό να παίρνει την ώρα από το δίκτυο, αλλά μετά την άλλαγή της ώρας αντί να πάει μια ώρα μπροστά πήγε 2:blink:.

Και αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί παρά μόνο μόνο αν απενεργοποιήσω την αυτόματη ενεμέρωση ή επιλέξω σαν τοπική ώρα την ώρα Καιρου(παρεπιπτώντος το Κάιρο έχει ίδια ώρα με την Αθήνα).

Για κάποιο λόγο μου έχει την Αγγλία στο +1 με αποτέλεσμα να έχει την Αθήνα στο +3.

 

Η αναφορά της ώρας παγκοσμίως γίνεται με βάση την ώρα Greenwich, η οποία και δεν αλλάζει τους καλοκαιρινούς μήνες.

Η ώρα της Αγγλίας (και όλης της ζώνης που ανήκει η Αγγλία) παρότι το χειμώνα συμπίπτει με την ώρα Greenwich, το καλοκαίρι και λόγω της θερινής αλλαγής της ώρας, είναι μία ώρα μπροστά από αυτήν (GMT +1).

Η Ελλάδα αντιστοίχως είναι GMT +3 το καλοκαίρι.

http://www.greenwichmeantime.com

Νομίζω ότι με αυτά τα στοιχεία μπορεί να εξηγηθεί η συμπεριφορά του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Η υποδοχή για τα ακουστικά κάνει για όλα η μονό για τα NOKIA?

Έχει mini jack 2,5''.

Αν έχεις ακουστικά με τέτοιο βύσμα λειτουργούν κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά της ώρας παγκοσμίως γίνεται με βάση την ώρα Greenwich, η οποία και δεν αλλάζει τους καλοκαιρινούς μήνες.

Η ώρα της Αγγλίας (και όλης της ζώνης που ανήκει η Αγγλία) παρότι το χειμώνα συμπίπτει με την ώρα Greenwich, το καλοκαίρι και λόγω της θερινής αλλαγής της ώρας, είναι μία ώρα μπροστά από αυτήν (GMT +1).

Η Ελλάδα αντιστοίχως είναι GMT +3 το καλοκαίρι.

http://www.greenwichmeantime.com

Νομίζω ότι με αυτά τα στοιχεία μπορεί να εξηγηθεί η συμπεριφορά του κινητού.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος στην ίδια χρονική ζώνη με την Αθήνα ανήκει και το Κάιρο, το οποίο όμως εμφανίζεται σωστά σαν +2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Bγήκε και νέο firmware, http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=swupdate&thread.id=30060

 

Το θέμα είναι πότε θα περαστεί στο σύστημα να κάνουμε την αναβάθμιση, και να μάθουμε το τί διορθώνει.....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στην ίδια χρονική ζώνη με την Αθήνα ανήκει και το Κάιρο, το οποίο όμως εμφανίζεται σωστά σαν +2

Ναι, το Κάιρο είναι στην ίδια ζώνη με την Ελλάδα.

Έχω την εντύπωση όμως, ότι η αναφορά γίνεται με την χειμερινή ώρα. Αυτό είναι για λόγους ευκολίας.

Τώρα για το αν στο κινητό το Κάιρο αναφέρεται σαν +2 και η Ελλάδα σαν +3 δεν το ξέρω. Μάλλον πρόκειται περί λάθους. Εκτός και αν η Αίγυπτος αλλάζει ώρα άλλη ημερομηνία από την Ευρώπη, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω (και ας συμβαίνει με τις ΗΠΑ για παράδειγμα).

Η ουσία είναι όμως πως:

1) Η ώρα Greenwich δεν αλλάζει από χειμερινή σε θερινή. Είναι πάντα "σταθερή".

2) Η Ελλάδα και το Κάιρο είναι +2 ώρες από την ώρα Greenwich τη χειμερινή και +3 ώρες το καλοκαιρινή περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Κάιρο είναι στην ίδια ζώνη με την Ελλάδα.

Έχω την εντύπωση όμως, ότι η αναφορά γίνεται με την χειμερινή ώρα. Αυτό είναι για λόγους ευκολίας.

Τώρα για το αν στο κινητό το Κάιρο αναφέρεται σαν +2 και η Ελλάδα σαν +3 δεν το ξέρω. Μάλλον πρόκειται περί λάθους. Εκτός και αν η Αίγυπτος αλλάζει ώρα άλλη ημερομηνία από την Ευρώπη, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω (και ας συμβαίνει με τις ΗΠΑ για παράδειγμα).

Η ουσία είναι όμως πως:

1) Η ώρα Greenwich δεν αλλάζει από χειμερινή σε θερινή. Είναι πάντα "σταθερή".

2) Η Ελλάδα και το Κάιρο είναι +2 ώρες από την ώρα Greenwich τη χειμερινή και +3 ώρες το καλοκαιρινή περίοδο.

 

 

 

Ίσως στην Αίγυπτο να μην αλλάζει η ώρα από θερινή σε χειμερινή και ανάποδα.

Αυτό άλλωστε δεν γίνεται σε όλο τον κόσμο.

Όπως και να έχει, εφόσον υπάρχει στο μενού η επιλογή για λήψη της ώρας από το δίκτυο δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να δείχνει λάθος ώρα.

Για να δούμε τι θα λέει και η αναβάθμιση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στην Αίγυπτο να μην αλλάζει η ώρα από θερινή σε χειμερινή και ανάποδα.

Αυτό άλλωστε δεν γίνεται σε όλο τον κόσμο.

Όπως και να έχει, εφόσον υπάρχει στο μενού η επιλογή για λήψη της ώρας από το δίκτυο δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να δείχνει λάθος ώρα.

Για να δούμε τι θα λέει και η αναβάθμιση

 

Όχι, αλλάζει!

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time

(αλλά αρχίζω να βγαίνω εκτός topic μου φαίνεται...)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλάζει!

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time

(αλλά αρχίζω να βγαίνω εκτός topic μου φαίνεται...)

 

 

Ε, ωραία, τότε πρόκειται για bug.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει πολύ το Ε51 και θέλω να κάνω 2ερωτήσεις στους κατόχους :)

1. Σχετικά με κάμερα.

η κάμερα έχει flash? δεν φαίνεται να έχει κάπου? δεν περιμένω σουπερ ποιότητα στις φωτοφραφίες, απλά ρωτάω αν είναι αξιόλογη.

2. Έχω το Ν73 γιατί με ενδιαφέρει να ακούω μουσική και ραδιόφωνο. Το Ε51 έχει αντίστοιχα καλή ποιότητα και ένταση στα ακουστικά? Είναι σημαντικό για εμένα και δεν θέλω να πάρω κινητό χειρότερο σε χαρακτηριστικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει πολύ το Ε51 και θέλω να κάνω 2ερωτήσεις στους κατόχους :)

1. Σχετικά με κάμερα.

η κάμερα έχει flash? δεν φαίνεται να έχει κάπου? δεν περιμένω σουπερ ποιότητα στις φωτοφραφίες, απλά ρωτάω αν είναι αξιόλογη.

2. Έχω το Ν73 γιατί με ενδιαφέρει να ακούω μουσική και ραδιόφωνο. Το Ε51 έχει αντίστοιχα καλή ποιότητα και ένταση στα ακουστικά? Είναι σημαντικό για εμένα και δεν θέλω να πάρω κινητό χειρότερο σε χαρακτηριστικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Η κάμερα δεν έχει φλάς και η ποιότητά της είναι πολύ μέτρια.

Στην οθόνη του κινητού όλα φαίνονται πολύ καλά, αλλά μην κάνεις τον κόπο να τα μεταφέρεις στο pc....

Στον μουσικό τομέα επίσης οι επιδόσεις είναι μέτριες.

Η ποιότητα είναι βέβαια ικανοποιητική ενώ η ένταση απλά αρκετή.

Σίγουρα το n73 τα καταφέρνει καλύτερα και στους 2 αυτούς τομείς, μιας και είναι multimedia συσκευή.

Το e51 είναι άκρως επαγγελματικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει πολύ το Ε51 και θέλω να κάνω 2ερωτήσεις στους κατόχους :)

1. Σχετικά με κάμερα.

η κάμερα έχει flash? δεν φαίνεται να έχει κάπου? δεν περιμένω σουπερ ποιότητα στις φωτοφραφίες, απλά ρωτάω αν είναι αξιόλογη.

2. Έχω το Ν73 γιατί με ενδιαφέρει να ακούω μουσική και ραδιόφωνο. Το Ε51 έχει αντίστοιχα καλή ποιότητα και ένταση στα ακουστικά? Είναι σημαντικό για εμένα και δεν θέλω να πάρω κινητό χειρότερο σε χαρακτηριστικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλύτερα να κρατήσεις το Ν73.

Εγώ που έκανα αλλαγή από Ν73 σε Ε51 δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο πλεονέκτημα που είδα είναι ότι είναι ταχύτατο σαν τηλέφωνο.Σε όλα.

Κατά τα άλλα καλύτερα Ν73.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Πήρα και εγώ το Ε51. (είχα το 6300 αλλά το πρόβλημα με το ΒΤ ήταν εφιαλτικό).

 

Τουλάχιστον το ΒΤ σε αυτό το μοντέλο δουλεύει μια χαρά.

 

Μιά απορία: Υπάρχει τρόπος να μπορώ να έχω ένα προφιλ επιλεγμένο να λήγει ? (στο άλλο μπορούσες να επιλέξεις timed profile).

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το 3230.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Πήρα και εγώ το Ε51. (είχα το 6300 αλλά το πρόβλημα με το ΒΤ ήταν εφιαλτικό).

 

Τουλάχιστον το ΒΤ σε αυτό το μοντέλο δουλεύει μια χαρά.

 

Μιά απορία: Υπάρχει τρόπος να μπορώ να έχω ένα προφιλ επιλεγμένο να λήγει ? (στο άλλο μπορούσες να επιλέξεις timed profile).

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το 3230.

 

Καλημερα & καλοριζικο .:)

Μονο με εφαρμογη το κανεις αυτο στα S60.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...