Jump to content

HP iPAQ 614c - 914c


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπίσης κάτι χρήσιμο που θα ήθελα να ρωτήσω, το IPAQ614c υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS?

 

Απ'ότι έχω διαβάσει και απο άλλους φίλους εδώ ναι υποστηρίζει (το αγγλικό OS γιατί το ελληνικό τα έχει σίγουρα αυτό έχω εγώ).Βέβαια θα χρειαστείς ένα καλό πληκτρολόγιο (πχ resco) που είναι πιο ''φιλικό'' απο αυτό της ''μαμάς'' HP

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 847
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το Ipaq 614c.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι :

 

1) υπάρχουν καταστήματα (πέραν των 3-4 ελληνικών και πολλών ξένων internet-μάγαζων) στα οποία μπορεί να βρεί κάποιος αξεσουαρ για το εν λόγω ppc; Τουλάχιστον απ'οτι είδα στις γνωστές αλυσίδες δεν υπάρχει τίποτα.

 

2) προσπαθώ να συγχρονίσω το 614 με το pc μέσω bt αλλά δεν εμφανίζεται στην οθόνη του 614 η επιλογή του activesync. Το pc τρέχει vista 64bit, επίσης εχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το firewall αλλά πάλι τίποτα. Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το Ipaq 614c.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι :

 

1) υπάρχουν καταστήματα (πέραν των 3-4 ελληνικών και πολλών ξένων internet-μάγαζων) στα οποία μπορεί να βρεί κάποιος αξεσουαρ για το εν λόγω ppc; Τουλάχιστον απ'οτι είδα στις γνωστές αλυσίδες δεν υπάρχει τίποτα.

 

2) προσπαθώ να συγχρονίσω το 614 με το pc μέσω bt αλλά δεν εμφανίζεται στην οθόνη του 614 η επιλογή του activesync. Το pc τρέχει vista 64bit, επίσης εχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το firewall αλλά πάλι τίποτα. Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ

 

Κατ'αρχήν καλορίζικο!!!!(καλή επιλογούλα):cool:

1)Δυστυχώς, και γω ψάχνω για αξεσουάρ αλλά μόνο internet

 

2)Το έχω παρατηρήσει κι εγώ που τρέχω XP32κι έχω αρκεστεί μόνο στο πάρε-δώσε απλό όσον αφορά αρχεία με bt.Για όλα τα υπόλοιπα καλωδιάκι και active sync:(

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω διαβάσει και απο άλλους φίλους εδώ ναι υποστηρίζει (το αγγλικό OS γιατί το ελληνικό τα έχει σίγουρα αυτό έχω εγώ).Βέβαια θα χρειαστείς ένα καλό πληκτρολόγιο (πχ resco) που είναι πιο ''φιλικό'' απο αυτό της ''μαμάς'' HP

 

mksstratos, εννοώ για το hardware πληκτρολόγιο, όχι το software. Δλδ, για να στείλεις sms (με ελληνικούς χαρακτήρες) θα πρέπει να χρησιμοποιείς γραφίδα?

Link to comment
Share on other sites

ego exo to resco keyboard to opoio sto video parousiaseis tou programatos dixnei oti se landscape mode mporeis na grapseis patontas ta koumpika k me tous antixeires.emena me volevei pio poli na grapso me tin grafida.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα εδω και μια εβδομαδα εχω προβλημα με το χαζο 614 οταν η μπαταρια ειναι 47% και κατω και με καλεσουν κολλα και πρεπει να του κανω soft reset , πηρα τηλ. στην HP και μου λεγανε βλακειες καντου hard,βλαλε καρτα μνημης,αστο κενο απο προγραμματα,δεν ξρω τι να κανω,χανω σημαντικα τηλεφωνηματα,κλαιω τα 500 ευρω :devil::devil: και δεν μπορω να κανω την δουλεια μου
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα εδω και μια εβδομαδα εχω προβλημα με το χαζο 614 οταν η μπαταρια ειναι 47% και κατω και με καλεσουν κολλα και πρεπει να του κανω soft reset , πηρα τηλ. στην HP και μου λεγανε βλακειες καντου hard,βλαλε καρτα μνημης,αστο κενο απο προγραμματα,δεν ξρω τι να κανω,χανω σημαντικα τηλεφωνηματα,κλαιω τα 500 ευρω :devil::devil: και δεν μπορω να κανω την δουλεια μου

 

Χα Χα! η κλασσικη απαντηση της υποστηριξης της HP. Αν κολλαει καντο reset και μην του βαζεις τιποτα... Ειναι απιστευτο οτι πληρωνουν ανθρωπους να λενε αυτο το πραγμα στο τηλεφωνο... Τζαμπα και αυτα τα λεφτα (εκτος απο τα 500 τα δικα σου)...

Carpe Diem

http://www.custominsight.com/services/bmw.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κλαιω τα λευτα μονο εγω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=432337 διαβαστε,τελικα το τηλ εχει προβλημα,θα κανω μια βολτα απο σερβις για να τους το ριξω στο κεφαλι
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα εδω και μια εβδομαδα εχω προβλημα με το χαζο 614 οταν η μπαταρια ειναι 47% και κατω και με καλεσουν κολλα και πρεπει να του κανω soft reset , πηρα τηλ. στην HP και μου λεγανε βλακειες καντου hard,βλαλε καρτα μνημης,αστο κενο απο προγραμματα,δεν ξρω τι να κανω,χανω σημαντικα τηλεφωνηματα,κλαιω τα 500 ευρω :devil::devil: και δεν μπορω να κανω την δουλεια μου

 

Τα ίδια κι εγώ φίλε μου,τα ίδια.Παλεύω να είμαι πάνω απο το 60% για να είμαι οκ αλλά φυσικά αυτό δεν είναι λύση για συσκευή αξίας 500Ε έτσι???Τι να πω??Εαν δεν μας δώσουν μια νέα ROM δεν γίνεται δουλειά :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ φίλε μου,τα ίδια.Παλεύω να είμαι πάνω απο το 60% για να είμαι οκ αλλά φυσικά αυτό δεν είναι λύση για συσκευή αξίας 500Ε έτσι???Τι να πω??Εαν δεν μας δώσουν μια νέα ROM δεν γίνεται δουλειά :mad:

πηρες κανα τηλεφωνο την HP?εγω που τους πηρα κατι κουλα μου ειπαν και αναγκαστηκα θα παω απο εκει να βρω λυση η θα παρω τα χρηματα μου πισω

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

και τωρα το κουλο,εγω εχω συνδεση VODA αν βαλω σιμ Wind η μπαταρια δεν εχει κανενα προβλημα ουτε κολλα και παει μεχρι τελους,τα παιδια που εχουν προβλημα ας το δοκιμασουν και αν θελουν ας απαντησουν
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Εγω το παω για πουλημα.Βασικοτερος λογος ειναι η απουσια ραδιοφωνου αλλιος δεν ειχα κανενα προβλημα καθε αλλο.
Link to comment
Share on other sites

και τωρα το κουλο,εγω εχω συνδεση VODA αν βαλω σιμ Wind η μπαταρια δεν εχει κανενα προβλημα ουτε κολλα και παει μεχρι τελους,τα παιδια που εχουν προβλημα ας το δοκιμασουν και αν θελουν ας απαντησουν

Φίλε μου είσαι θεός!!!!Επιτέλους βρέθηκε κι ένας ομοιπαθής!!!!Τα ίδια κι εγώ!!!!!!κάτι τρέχει με τη voda δεν ξέρω όμως τι!!!Έχω μιλήσει μαζί τους και μου είπαν οτι δε υπάρχει κάποιο σφάλμα στη γραμμή μου και τέτοια πράγματα.Απλώς προσπαθώ να έχω την μπαταρία πάνω απο το 60% μόνο αυτό:(

Link to comment
Share on other sites

kamia cooked rom kaneis allos dn mporei na ftiaksei re paidia?ego dn ksero apo programatismo polla allios tha voithousa.mono apo tin hp eksartomaste?to pda einai kalo alla exei polla bugs

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα το PDA είναι όλα τα λεφτά.Απλά πρέπει να φτιαχτούν όλα αυτά τα bugακια μόνο αυτό.by the way ποιο είναι το νούμερο της hp όπου μπορεί να μιλήσει κανείς?απλά να τους μιλήσω κι εγώ μπας και αυξηθούν τα παράπονα και γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα το PDA είναι όλα τα λεφτά.Απλά πρέπει να φτιαχτούν όλα αυτά τα bugακια μόνο αυτό.by the way ποιο είναι το νούμερο της hp όπου μπορεί να μιλήσει κανείς?απλά να τους μιλήσω κι εγώ μπας και αυξηθούν τα παράπονα και γίνει κάτι.
δεν πιστευω οτι θα γινει κατι :(το τηλ.2108761600 πατας 2 και μετα παλι 2 και μιλας με τεχνικο
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγαπητοι φιλοι συναδελφοι! Μεχρι στιγμης εγω ημουν κολλημενος με το nokia 6600 και για gps κατι αλλο και για φωτογραφικη μηχανη παλι αλλη μια ξεχωριστη συσκευη. Ειπα λοιπον να αλλαξω τακτικη και να κουβαλησω μια συσκευη

(ολα σε ενα). Αφου διαβασα ολο το φορουμ για την ΗΡ 614, Μιο Α702 γιατι ημουν σε διλλημα αναμεσα σε αυτες τις δυο ηρθα σε αδιεξοδο. Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην επιλογη μιας αξιοπιστης συσκευης τυπου (ολα σε ενα) κι ας μην ειναι αναμεσα σε αυτες τις δυο απαραιτητα.

 

Σας ευχαριστω

φιλικα Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι θα γινει κατι :(το τηλ.2108761600 πατας 2 και μετα παλι 2 και μιλας με τεχνικο

Σ'ευχαριστώ,θα μιλήσω αύριο το πρωί.Εν τω μεταξύ,έστειλα κι ένα mail απο τον Ελληνικό ιστοχώρο της ΗΡ,αν δεν βγάλουμε άκρη θα το προωθήσω και στη...μεγάλη μαμά ΗΡ,ίδωμεν;);)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ,θα μιλήσω αύριο το πρωί.Εν τω μεταξύ,έστειλα κι ένα mail απο τον Ελληνικό ιστοχώρο της ΗΡ,αν δεν βγάλουμε άκρη θα το προωθήσω και στη...μεγάλη μαμά ΗΡ,ίδωμεν;);)
φιλε μου εδω και 10 ημερες καθε μερα τους τηλ.και δεν εχω κανει τιποτα,αυριο θα παω απο εκει και θα ζητησω τα χρηματα μου πισω η να μου αλλαξουν την συσκευη:mad:
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγαπητοι φιλοι συναδελφοι! Μεχρι στιγμης εγω ημουν κολλημενος με το nokia 6600 και για gps κατι αλλο και για φωτογραφικη μηχανη παλι αλλη μια ξεχωριστη συσκευη. Ειπα λοιπον να αλλαξω τακτικη και να κουβαλησω μια συσκευη

(ολα σε ενα). Αφου διαβασα ολο το φορουμ για την ΗΡ 614, Μιο Α702 γιατι ημουν σε διλλημα αναμεσα σε αυτες τις δυο ηρθα σε αδιεξοδο. Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην επιλογη μιας αξιοπιστης συσκευης τυπου (ολα σε ενα) κι ας μην ειναι αναμεσα σε αυτες τις δυο απαραιτητα.

 

Σας ευχαριστω

φιλικα Γιώργος

 

Μονο και μονο που το Mio εχει ακομα 200 MHz επεξεργαστη εγω δεν θατο επαιρνα.Επιης εχει και 64Mb μνημη για εφαρμογες ενω το HPεχει 128Mb.Ενας φιλος μου που το εχει ορισμενες φορες κολαει πολυ και αργει αμα κανεις πολλα μαζι.Εγω εχω το HP και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.Το μονο μειον ειναι το οτι δεν εχει ραδιο.(γι' αυτο μπορει να το πουλησω και να παρω Νοκια Ν79 ή Νοκια Ε66.)

Link to comment
Share on other sites

Μονο και μονο που το Mio εχει ακομα 200 MHz επεξεργαστη εγω δεν θατο επαιρνα.Επιης εχει και 64Mb μνημη για εφαρμογες ενω το HPεχει 128Mb.Ενας φιλος μου που το εχει ορισμενες φορες κολαει πολυ και αργει αμα κανεις πολλα μαζι.Εγω εχω το HP και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.Το μονο μειον ειναι το οτι δεν εχει ραδιο.(γι' αυτο μπορει να το πουλησω και να παρω Νοκια Ν79 ή Νοκια Ε66.)

 

Σ ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου αν και η αποψη σου ειναι σεβαστη θα μου επιτρεψεις να παρατηρησω οτι το ΜΙΟ Α702 ο επεξεργαστης που φοραει ειναι σαν τον P4 τεχνολογιας Hyper Threating. Οσο για την μνημη εχεις απολυτο δικιο. Για την επιλογη σου να αλαξεις για θεμα ραδιο ειναι ναι μεν λογικη αλλα ξεφευγεις τελειως απο Windows Mobile και πας σε Symbian. Τελειος διαφορετικη τεχνολογια και φιλοσοφια λειτουργικου. Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα το HP 614 αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα... μπορεις τελικα να γραψεις απο το hardware keyboard ελληνικα σε μηνυμα? Οταν λειτουργει το Destinator και εχεις εισερχομενη κληση μετα το περας της κλησης συνεχιζει να δουλευει το destinator? Το θεμα με την μπαταρια λυθηκε γιατι εχω και 'γω vodafone? Και μια τελευταια ερωτηση για να μην σε κουραζω μηπως προτεινεις καποιο αλλο παντα σε Windows Mobile?

Σ' ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου αν και η αποψη σου ειναι σεβαστη θα μου επιτρεψεις να παρατηρησω οτι το ΜΙΟ Α702 ο επεξεργαστης που φοραει ειναι σαν τον P4 τεχνολογιας Hyper Threating. Οσο για την μνημη εχεις απολυτο δικιο. Για την επιλογη σου να αλαξεις για θεμα ραδιο ειναι ναι μεν λογικη αλλα ξεφευγεις τελειως απο Windows Mobile και πας σε Symbian. Τελειος διαφορετικη τεχνολογια και φιλοσοφια λειτουργικου. Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα το HP 614 αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα... μπορεις τελικα να γραψεις απο το hardware keyboard ελληνικα σε μηνυμα? Οταν λειτουργει το Destinator και εχεις εισερχομενη κληση μετα το περας της κλησης συνεχιζει να δουλευει το destinator? Το θεμα με την μπαταρια λυθηκε γιατι εχω και 'γω vodafone? Και μια τελευταια ερωτηση για να μην σε κουραζω μηπως προτεινεις καποιο αλλο παντα σε Windows Mobile?

Σ' ευχαριστω

Ναι, αν είναι αγορασμένο από Ελλάδα μπορείς να γράψεις ελληνικά από το hardware keyboard, γι' αυτό και το πήρα. Μόνο που όπως τελικά ανακάλυψα, το πληκτρολόγιό του είναι BY FAR το χειρότερο σε αίσθηση που έχω δοκιμάσει. Τα πλήκτρα είναι τελείως επίπεδα και τελείως κολλημένα το ένα με το άλλο, τόσο που πρακτικά είναι αδύνατον να γράψεις με το ένα χέρι χωρίς να κοιτάς. Αλλά και να κοιτάς, πάλι γίνονται λάθη στην πληκτρολόγηση (είπαμε, είναι κολλημένα το ένα με το άλλο). Οσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το παλιό μου SE P900 συνειδητοποιούσα τη διαφορά και έμπαινα στα forum να βρώ αντικαταστάτη.

Από ταχύτητα είναι καλό και ναι, μετά την κλήση επανέρχεται στο destinator.

Link to comment
Share on other sites

Στα αλλα ερωτηματα σου σου απαντησε ο CloudNo5.Το προβλημα με την μπαταρια εγω δεν το αντιμετωπιζω μιας και εχω Wind.Τη παρατηρηση σου για τον επεξεργαστη.δεν την ειχα υποψην.Τωρα τα Symbian το ξερω οτι ειναι εντελως διαφορετικα απο τα Windows και οτι τα Windows εχον πολυ περισσοτερες δυνατοτητες (νομιζω) αλλα μια συσκευη Symbian καλυπτει περισσοτερο τις αναγκες μου νομιζω.Το μονο προβλημα μου ειναι οτι δεν εχει Destinator (αν και λενε οτι θα βγει) και iGO.Δεν ξερω ισως να τα κρατησω και τα δυο αλλα ειναι υπερβολη βαλε και την ακτινοβολια.
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιουμε το Assisted-GPS στο HP.Και κατι αλλο.Το HP εχει Bluetooth με ADP2?Αν συνδεσω ακουστικα θα εχει καλυτερο ηχο απο το απλο η απλα ειναι πιο καλη η συδεση και δεν το χανει συνεχεια?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παρακαλώ.Θα ήθελα να θυμηθώ λίγο απο το παλιό μου κινητό (Nokia N80)το θέμα με ολόκληρη την οθόνη όταν σε καλεί κάποιος (full screen caller).Έχω βρεί το προγραμματάκι (Steelsoft full screen caller)αλλά όποτε έχω εισερχόμενη πρώτα βγαίνει το παράθυρο εισερχόμενης κλήσης και απο πίσω η φωτογραφία της επαφής σε ολόκληρη την οθόνη.

 

1)Το έχει βάλει κάποιος στη συσκευή του?

2)Εαν ναι πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στη registry?

 

Πρέπει να σας πω οτι έχω ξεσκονίσει κάθε επιλογή που μου δίνει το πρόγραμμα χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...