Jump to content

HP iPAQ 614c - 914c


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την ελληνική ROM για το 614c:

 

http://www.mediafire.com/?ejlqj1tizgg

 

Μετονομάστε το αρχείο σε flash.dio και είναι έτοιμο.

 

PS: Pulsaaaaar πού είσαι; :)

καλησπερα εδω ειμαι :lol:δεν εχω μπαταρια δε φερνεις καμια μπαταρια μπας και το αναστησω:thanks::thanks::lol:
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 847
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλα pulsar καλησπέρα :)

 

Αν είσαι στην Πάτρα ή κάπου κοντά ευχαρίστως να σου δώσω τη δικιά μου :)

Εγώ αγόρασα αυτό σε περίπτωση που ξεμείνω:

 

http://cgi.ebay.co.uk/Battery-Charger-For-HP-iPAQ-610c-612c-614c-612-Series_W0QQitemZ350298373078QQcmdZViewItemQQptZUK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneChargers?hash=item518f68fbd6

 

Εναλλάκτικά μπορείς να περιμένεις ώσπου να δοκιμάσω και εγώ με το δικό μου να δούμε αν επανέρχεται τελικά. Απλά θα κάνει 20 μέρες να έρθει. Αυτό περιμένω και ξεκινάω.

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω να δω τι θα κανεις και μετα βλεπω κοντα ειναι Πατρα για καφε και τα λεμε απο κοντα:)
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και η εγχείρηση πέτυχε :clap::clap:

 

Πλέον το 614 τρέχει WM 6.1. Το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι πήγαν όλα καλά. Ούτε κολήματα, ούτε περίεργα μηνύματα, τίποτα.

Η διαδικάσία αναβάθμισης κράτησε 2 λεπτά το πολύ. Φόρτωση της καινούριας ROM, boot, καλιμπράρισμα της οθόνης και έτοιμο. Δεν δοκίμασα να περάσω 6.5 αλλά υποθέτω πως αφού πέρασε η 6.1 θα περάσει και η νεότερη.

Ότι θέλετε να ελέγξω για bug ή οτιδήποτε με την νέα ROM μπορείτε να το αναφέρετε.

Η νέα ROM που περάστηκε είναι αυτή: WM 6.1 21054 v0.9a Manila Edition UC

 

Αναφέρω και μερικές λεπτομέρειες για τη διαδικασία:

 

Καλό θα ειναι η μπαταρία να ειναι φορτισμένη πάνω από 90%. Δεν χρειάζεται να είναι 100%. Βέβαια από τις δοκιμές που έκανα και 50% να είναι πάλι δεν έχει πρόβλημα. Αρκεί να μη σβήσει κατά τη διάρκεια του update, που είναι αρκετά σύντομο.

Πολλά προβλήματα έχουν αναφερθεί με τα card readers. Δεν αντιγράφονται σωστά τα αρχεία με αποτέλεσμα να κρεμάει η συσκευή κατά τη διάρκεια του boot. Επειδή δεν θέλουμε να μας συμβεί αυτό πρέπει να ειμαστε απόλυτα βέβαιοι πως το αρχείο που αντιγράφουμε στην SD έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος με την ROM που έχουμε κατεβάσει.

Έπειτα ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=498673 για την αναβάθμιση. Υπάρχουν πολλές ROM η κάθε μία με τα υπέρ και τα κατά της. Σίγουρα πάντως ικανοποιούνται όλα τα γούστα :)

 

Σήμερα πέρασα και τα WM 6.5 με την ίδια διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αυτά :)

 

@pulsar: Ενδεχομένως το πρόβλημα που αντιμετώπισες να προήλθε από το πρόβλημα με τις SD. Αν θες μπορώ να σου στείλω και το φορτιστή για να προσπαθήσεις να το επαναφέρεις.

 

Σήμερα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:

 

Μετά τη φόρτωση μιας νέας ROM το 614 κάνει αυτόματα reboot. Σήμερα όμως κόλησε, χωρίς ευτυχώς να προκύψει κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Πέρασα πάλι τη ROM και έκανε κανονικά reboot.

 

Αυτό για όσους προσπάθησουν να περάσουν κάποια ROM και συναντήσουν κάτι παρόμοιο :)

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η ποιο σταθερή - γρήγορη ROM γι'αυτο το κινητό η οποία όμως να έχει ως γλώσσα εγκατάστασης τα ελληνικά. Δηλαδή το Τ9 να είναι στα ελληνικά για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το hardware keyboard με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η ποιο σταθερή - γρήγορη ROM γι'αυτο το κινητό η οποία όμως να έχει ως γλώσσα εγκατάστασης τα ελληνικά. Δηλαδή το Τ9 να είναι στα ελληνικά για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το hardware keyboard με ελληνικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ

Cyber προς το παρόν δεν υπάρχει custom ROM με ελληνικά. Οι περισσότερες είναι στα Αγγλικά και σε μερικές άλλες γλώσσες. Όσον αφορά το Τ9 δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ μιας και δεν το χρησιμοποιώ. Έχω διαβάσει ότι δουλεύουν και software λύσεις με T9 χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποια.

Εσύ θες γλώσσα λειτουργικού τα Ελληνικά ή μόνο Ελληνικό Τ9;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσωπικά, όσο είχα ψαχτεί με hardware Τ9. Δεν είχα βρει άκρη.

Κ δεν με βόλεψε ποτέ, το πληκτρολόγιο του.

μόνο με το Finger~κάτι, με το πακέτο ελληνικών (160, 70) κ την touchcreen ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα κι από εμένα.

Παρακολουθώ το forum όσο πιο συχνά μπορώ, καθώς οι υποχρεώσεις είναι αυξημένες και λυπούμαι που δύσκολα συμμετέχω καταθέτοντας τη γνώμη μου σε όσα διαβάζω.

 

Έστω και τώρα, θα μιλήσω για το ipaq 614c, που χρησιμοποιώ από τον Απρίλιο.

 

Έχω πολλές καλές και κακές αναμνήσεις...

 

Κατ' αρχάς, έχει πολύ ωραίο και ποιοτικό σασί, ωραία οθόνη, ο δέκτης gps είναι κανόνι, πιάνω δίκτυα χαλαρά. γενικά σου δίνει την εντύπωση μιας ποιοτικής επιλογής. το μέγεθος δεν είναι μειονέκτημα για μένα. θεωρώ όμως βασικό μειονέκτημα τη μικρή αυτονομία μπαταρίας. επίσης θα το προτιμούσα να κάνει videoκλήσεις, που δεν τις χρησιμοποιώ καθημερινά, αλλά ήθελα 3-4 φορές και δεν...

 

Το πήρα μεταχειρισμένο, 3 μήνες πριν λήξει η εγγύησή του. Στον μήνα επάνω, μου παρουσιάζει πρόβλημα με τον ήχο. Το δίνω στην ΗΡ, εξυπηρετικότατοι και γρήγοροι εδώ στην Ελλάδα και με ωραία λύση: αντικατάσταση συσκευής. το δίνω, αλλά μου έρχεται μετά από 1,5 μήνα από Ολλανδία, με την αιτιολόγηση ότι υπήρχε έλλειψη του μοντέλου. κανένα πρόβλημα από εμένα. έλα όμως που και το νέο τηλ παρουσίασε πρόβλημα στον ήχο, μετά από 3 εβδομάδες χρήσης! το ξαναστέλνω, έρχεται μετά από άλλες 3 εβδομάδες το επόμενο και μου αλλάζουν και την μπαταρία. το δουλεύω κανονικά, μέχρι που τον περασμένο νοέμβριο εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει, να συγχρονίζει κ.λπ. το στέλνω πίσω. αυτή τη φορά, επειδή είδαν στην ΗΡ ότι έχω ταλαιπωρηθεί λίγο με τα ταξίδια της συσκευής μου στην Ολλανδία, κινήθηκαν όλα αστραπιαία και το είχα μόλις σε 4 μέρες! πρόβλημα στην μητρική ήταν το πόρισμα. το χρησιμοποιώ μια χαρά για δύο μήνες, καθημερινά και σχετικά σκληρά μπορώ να πω, μέχρι που ΞΑΝΑ σταμάτησε να φορτίζει, να συγχρονίζει κ.λπ.

 

εν ολίγοις, είμαι ενθουσιασμένος από τη συσκευή, έχω στα χέρια μου σχεδόν ό,τι μου χρειάζεται και με καλύπτει, αλλά θα το προτιμούσα να έχει μεγαλύτερη αυτονομία και θα ήμουν 100% ικανοποιημένος, αν δεν είχα καλέσει 4-5 φορές την ΗΡ για αντικατάσταση της συσκευής.

 

να σημειώσω εδώ ότι βρήκα πραγματικά πολύ καλούς ανθρώπους και πολύ εξυπηρετικούς στην ΗΡ Ελλάδας. υποθέτω όμως ότι στην ολλανδία έχουν προβληματικές μητρικές απόθεμα και τις τοποθετούν στις συσκευές που έρχονται για επισκευή, προκειμένου να ταλαιπωρούν κάτι τυπάκια σαν εμένα... :lol: αυτή η υπόθεση με κάνει να κινηθώ προς αναζήτηση νέας συσκευής, ίσως και άλλης εταιρίας, πάντως σε smartphone/pda, αν και κατά βάθος θα προτιμούσα να διατηρήσω τη συσκευή που έχω και να την είχα αντικαταστήσει μόνο εξαιτίας φυσιολογικής φθοράς! περιμένω και την απάντηση της ΗΡ για την τύχη της συσκευής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εν ολίγοις, είμαι ενθουσιασμένος από τη συσκευή, έχω στα χέρια μου σχεδόν ό,τι μου χρειάζεται και με καλύπτει, αλλά θα το προτιμούσα να έχει μεγαλύτερη αυτονομία και θα ήμουν 100% ικανοποιημένος, αν δεν είχα καλέσει 4-5 φορές την ΗΡ για αντικατάσταση της συσκευής.

 

Με τόσες βόλτες στην αντιπροσωπεία απορώ πως εξακολουθείς να είσαι ενθουσιασμένος! Το θέμα της μπαταρίας είναι μειονέκτημα για όλες τις σύγχρονες συσκευές/λειτουργικά.

 

Καλά κάνεις ωστόσο και τονίζεις την εξυπηρέτηση από την HP, πρέπει να τα λέμε και αυτά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι, πράγματι είμαι ενθουσιασμένος, με την έννοια ότι χρησιμοποίησα μια ωραία συσκευή, που όταν την είχα στα χέρια μου, μου έδινε ποιοτική αίσθηση.

 

ανέφερα τις βόλτες στην αντιπροσωπεία ως μεγάλο μειονέκτημα, για το οποίο δεν μπορώ να κατηγορήσω το συγκεκριμένο μοντέλο. κάτι πάει στραβά με το σέρβις στην ολλανδία, είμαι σχεδόν βέβαιος γι' αυτό. φυσικά, είμαι εκνευρισμένος που η συσκευή μου αντικαθίσταται κάθε 2-3 μήνες και χρησιμοποιώ άλλο τηλέφωνο για το μεσοδιάστημα, που μπορεί να είναι από 1 εβδομάδα μέχρι 1,5 μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικώς αυτή η συσκευή δεν είχε και την καλύτερη αποδοχή από το κοινό αλλά και τους ίδιους τους κατόχους. Αν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις αρκετά παράπονα, γιαυτό μου κάνει εντύπωση. Φυσικά ο καθένας έχει την άποψή του η οποία είναι καθόλα σεβαστή και υπολογίσιμη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έχουν γραφτεί πράγματι πολλές γνώμες σε αυτό το θέμα...

κατ' αρχάς, σέβομαι απόλυτα τις γνώμες όσων έγραψαν. διαβάζω και απόψεις για άλλες συσκευές. η δική μου εμπειρία πάνω σε smartphones είναι μάλλον φτωχή σε σχέση με την εμπειρία όλων σας. εγώ έχω χρησιμοποιήσει μόνο το ipaq, επομένως η γνώμη μου έχει σαφώς μικρότερη βαρύτητα... από αυτή την άποψη, το ipaq είναι το καλύτερο smartphone που έχω χρησιμοποιήσει :lol::lol:

 

είναι και κάτι άλλο: τί ζητά κανείς. εγώ βρήκα όσα ζητούσα από smartphone για 1η φορά. έγραψα άλλωστε ότι με εκνεύρισε η χαμηλή αυτονομία και τα αλλεπάλληλα προβλήματα με τη usb. εντυπωσιάστηκα με την ποιότητα κατασκευής και με τον δέκτη gps. κυρίως αυτά.

 

περιμένω να δω την αντίδραση της εταιρίας σε όσα ανέφερα παραπάνω. κάτι μου λέει ότι η ΗΡ θα δώσει τα δείγματα γραφής μιας μεγάλης εταιρίας με ένδοξο παρελθόν. θα μάθω και θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι.Πηρα απο φιλο ενα 614c το οποιο δεν μπορει να βρει δικτυα wi-fi με τιποτα.δεν βγαζει την επιλογη search for networks και οταν επιλεγω add new παιρναω τις ρυθμισεις δειχνει connecting και μετα unavailable.Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικά η ΗΡ μου επιστρέφει τα χρήματα της αγοράς... χρειάστηκε να μελετήσουν την περίπτωσή μου για σχεδόν 2,5 εβδομάδες... είμαι σε αναζήτηση άλλης συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόφαση της ΗΡ, έχω έναν φορτιστή αυτοκινήτου, ένα ενσύρματο headset (είναι σχεδόν καινούργιο, το αγόρασα πριν 3 μήνες... πού να φανταστώ ότι θα χάλαγε το ipaq!) και ένα gps antenna, τα οποία δε χρειάζομαι. Αν κάποιος τα θέλει, του τα χαρίζω!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μετά την απόφαση της ΗΡ, έχω έναν φορτιστή αυτοκινήτου, ένα ενσύρματο headset (είναι σχεδόν καινούργιο, το αγόρασα πριν 3 μήνες... πού να φανταστώ ότι θα χάλαγε το ipaq!) και ένα gps antenna, τα οποία δε χρειάζομαι. Αν κάποιος τα θέλει, του τα χαρίζω!

 

Βάλε καλύτερα μια αγγελία στο Buy&Sell... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

 

Ομολογώ πάντως ότι εντυπωσιάστηκα με την κίνηση αυτή της HP!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πάντως ότι εντυπωσιάστηκα με την κίνηση αυτή της HP!

 

Κι εγώ δεν την περίμενα. Φανταζόμουν κάποια ανταλλαγή με άλλη συσκευή, όχι απαραίτητα της ίδιας κατηγορίας.

 

Εκείνο που με λύπησε πάντως, είναι η πρωτοφανής αρνητική εικόνα της αντιπροσωπείας: πέρα από την κίνηση της επιστροφής χρημάτων, ταλαιπωρήθηκα λίγο μέχρι να βγει η απόφαση (περίμενα, περίμενα...) και ακόμη περιμένω, μιας και η απόφαση ΔΕΝ έχει υλοποιηθεί ΑΚΟΜΗ!

Link to comment
Share on other sites

οκ, διευθετήθηκε το θέμα.

μου επιστρέφουν περίπου 360 ευρώ, όσο κόστισε η συσκευή ΚΑΙ ΜΑΖΙ το care pack!!!!!!

 

κορυφή η hp!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα φιλοι!

 

Χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια ένα 614c χωρίς κανενα προβλημα.

Ομως, τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι αν ειναι συνδεδεμένο με το USB καλώδιο σε φορτιστή αυτοκινήτου (οπότε και χρησιμοποιώ το destinator ή απλά για φόρτιση μπαταρίας) ή με PC (για φόρτιση μπαταρίας), τότε η οθόνη μαυρίζει και δεν επανέρχεται με πατημα οποιουδήποτε πλήκτρου...Μόνο όταν αποσυνδέσω το καλώδιο USB επανέρχεται η οθόνη....Ειναι κάτι στα Settings (Που δεν τα έχω αγγίξει...) ή κάτι άλλο???

 

τα φώτα σας:rolleyes:

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας .Έχω ένα 614c με wm6 ελληνική έκδοση.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ και με ποιά διαδικασία να αναβαθμίσω σε 6.1 ή νεώτερη έκδοση .

Θα είναι σταθερή ;

Θα "παίζει" κανονικά ελληνικά ;

Θα επηρρεάσει το destinator 7 που έχω ;

Ποιά είναι η καλύτερη διαδικασία για να πάρω backup προτού την όποια αναβάθμιση ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...
Παιδια ειμαι αρχαριος εχω HP 614 c με wm 6 στα αγγληκα και θελω να εγγαταστησω Ελληνικα WM αν ξερει κανενας πως και απο που να τα κατεβασω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...