Jump to content

HP iPAQ 614c - 914c


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Με γεια μου το Ipaq 614c, το έχω 4 μέρες και νοιώθω ανάμεικτα συναισθήματα. Εκτός από το πληκτρολόγιο, που αμφιβάλω αν θα το συνηθίσω ποτέ (άλλο θες να πατήσεις, 2-3 μαζί πατιούνται) και ότι πρέπει να ξεχάσω την ευκολία των nokia (με το ένα χέρι, μην πω δάχτυλο έκανα τα πάντα).

 

Χρειάζεσαι χρόνο εξοικείωσης και 4 μέρες είναι λίγες για να "ξεκολλήσεις" από τα ΝΟΚΙΑ.

 

Μου έχει κάνει χρέωση ως εξής: Είμαι σε wifi και έχω μπει σε μια σελίδα. Μια ώρα μετά, βλέπω ότι το GPRS είναι ενεργό. Η σελίδα, παρόλο που έκλεισα τον IExplorer (μα δεν κλείνει με κάποιο τρόπο εντελώς;) είχε κάποιοες επιλογές που έκαναν refresh. Το κινητό γύρισε σε gprs και ανανέωνε. Τώρα, όταν βγαίνω από μια σελίδα, πατάω ΑΡΧΙΚΗ, έτσι ώστε να μην κάνει ανανέωση και με χρεώνει.

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=2806

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 847
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια γεια σας.εχω το SE G900 εδω και ενα μηνα,και σκεφτομαι να το δωσω και να παρω το 614.εχει δουλεψει κανεις και τα 2 κινητα?ο λογος που το θελω ειναι η μεγαλυτερη οθονη(για GPS) και ο ταχυτερος επεξεργαστης.Τι γνωμη εχετε?
Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν συγκρινονται με τιποτα.Το SE δεν το εια αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια.Μην σου πω τα χειροτερα.Το HP το ειχα.Ειναι γρηγορη συσκευη με πολλες δυνατοτητες και εμενα προσωπικα δεν μου ειχε βγαλει προβληματα ουτε κολουσε και τετοια.Αλλα την πουλησα εξαιτιας της ελλειψης ραδιφωνου και εξαιτιας του μεγεθους.Πριν το παρεις πηγαινε να το δεις live στο Πλαισιο που το εχει σιγουρα και αποφασιζεις μονος σου.Παντως ειναι καλη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.εχω το SE G900 εδω και ενα μηνα,και σκεφτομαι να το δωσω και να παρω το 614.εχει δουλεψει κανεις και τα 2 κινητα?ο λογος που το θελω ειναι η μεγαλυτερη οθονη(για GPS) και ο ταχυτερος επεξεργαστης.Τι γνωμη εχετε?

Έκανα αυτήν την αλλαγή που λες.

Aπό G900 σε 614.

ο επεξεργαστής είναι στα ίδια καλά επίπεδα.

και με το symbian δεν είχα ασχοληθεί και τόσο.

Αλλά γενικότερα μου αρέσει το λειτουργικό των WindowsMobile6,1.

Σαφώς για ένα gps, βολεύει η οθόνη και το πλήκτρο άμεσης εναλλαγής από οριζόντια σε κάθετη απεικόνιση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που φοβαμαι οτι θα μου λειψει ειναι το φοβερο μεγεθος του G900.δεν νομιζω να υπαρχει αλλη συσκευη με τοσο μεγεθος και τοσες δυνατοτητες
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε αυτό.

Το μέγεθός του g900 είναι εξαιρετικό.

Ίδίως όταν του είχα βάλει και θήκη σιλικόνης. καθόταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το 614c κυρίως για το πληκτρολόγιο του. Έχω το HTC P3300 και επειδή κινούμαι συνέχεια με μηχανή μου έχει γίνει κουραστικό. Το πρόβλημα μου είναι η έλειψη ραδιοφώνου. Στη μηχανή μου προσφέρει συντροφιά και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει handfree με ραδιόφωνο. Δεν θα ήθελα να είναι bluetooth αν γίνεται. έχω (motorola s705) και τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Κάποιο miniusb που να έχει ράδιο. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς, επειδή έκανα την παραγγελία στον Γερμανό και θα μου έρθει αύριο ή Τετάρτη και φαντάζομαι απο ΗΡ απευθείας επειδή δεν είχαν stock αν θα έχει την τελευταία ενημέρωση η ρομ και αν είναι διορθωμένι στα προβλήματα μηνυμάτων και ήχου. Και μια τελευταια ερώτηση για να μην κουράζω. έχει forum η ΗΡ όπως η HTC που να λύνουν απορίες των κατόχων της συσκευής??
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η παραλαβή λοιπόν.

Δεν γνωρίζω για το πρόβλημα. θα το δείς την στιγμή της αλήθειας ;)

Όλο και κάτι θα βρεις για το ράδιο. Ιδίως σε κανένα ebay.

Εχμ, όλο και κάτι δεν θα πρέπει να έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το 614c κυρίως για το πληκτρολόγιο του. Έχω το HTC P3300 και επειδή κινούμαι συνέχεια με μηχανή μου έχει γίνει κουραστικό. Το πρόβλημα μου είναι η έλειψη ραδιοφώνου. Στη μηχανή μου προσφέρει συντροφιά και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει handfree με ραδιόφωνο. Δεν θα ήθελα να είναι bluetooth αν γίνεται. έχω (motorola s705) και τελειώνει γρήγορα η μπαταρία. Κάποιο miniusb που να έχει ράδιο. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς, επειδή έκανα την παραγγελία στον Γερμανό και θα μου έρθει αύριο ή Τετάρτη και φαντάζομαι απο ΗΡ απευθείας επειδή δεν είχαν stock αν θα έχει την τελευταία ενημέρωση η ρομ και αν είναι διορθωμένι στα προβλήματα μηνυμάτων και ήχου. Και μια τελευταια ερώτηση για να μην κουράζω. έχει forum η ΗΡ όπως η HTC που να λύνουν απορίες των κατόχων της συσκευής??

 

Με το καλό φίλε μου μπες εδώ http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=3544382&prodTypeId=215348&prodSeriesId=3544358&swLang=13&taskId=135&swEnvOID=4014 γίνε μέλος κανονικά και θα παίρνεις μέρος στο επίσημο forum της HP για τη νέα σου συσκευή :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά έγινα κάτοχος του hp ipaq 614c και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι οτί είναι ένα κινητό πολύ καλό και αξιόπιστο. Πέρασα το Destinator 7 που δίνουν μαζί και αμέσως κλέιδωσε δορυφόρους (πολλές φορές και πάνω από 10), ήταν πολύ γρήγορο στην καθοδήγηση του και πολύ ακριβές. Σε σχέση με το HTC P3300 που είχα. Γράφει ελληνικά στα μηνύματα και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. Ούτε η κάμερα του έχει προβλήματα. Το μόνο που δεν μπορώ να λύσω είναι ο ήχος στο Bluetooth. Έχω το motorola s705 & ericsson HBH-PV705. Κανένα όμως απο τα 2 δεν μου προσφέρουν καλό ήχο στα ακουστικά. Πολύ δυνατός και κακής ποιότητας. Η ROM είναι η ΜΡ- 1.00.05. Υπάρχει νεώτερη έκδοση?? Και το τελευταίο είναι ότι δεν κλείνει τις εφαρμογές με το Χ. Πιστεύετε πως αν το πάω στην ΗΡ θα λυθούν??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά έγινα κάτοχος του hp ipaq 614c και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι οτί είναι ένα κινητό πολύ καλό και αξιόπιστο. Πέρασα το Destinator 7 που δίνουν μαζί και αμέσως κλέιδωσε δορυφόρους (πολλές φορές και πάνω από 10), ήταν πολύ γρήγορο στην καθοδήγηση του και πολύ ακριβές. Σε σχέση με το HTC P3300 που είχα. Γράφει ελληνικά στα μηνύματα και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. Ούτε η κάμερα του έχει προβλήματα. Το μόνο που δεν μπορώ να λύσω είναι ο ήχος στο Bluetooth. Έχω το motorola s705 & ericsson HBH-PV705. Κανένα όμως απο τα 2 δεν μου προσφέρουν καλό ήχο στα ακουστικά. Πολύ δυνατός και κακής ποιότητας. Η ROM είναι η ΜΡ- 1.00.05. Υπάρχει νεώτερη έκδοση?? Και το τελευταίο είναι ότι δεν κλείνει τις εφαρμογές με το Χ. Πιστεύετε πως αν το πάω στην ΗΡ θα λυθούν??

Καλορίζικο φίλε εγώ το έχω 3,5 μήνες τώρα και όλα καλά εκτός απο κάποια bugακια τα οποία θα τα βρείς μέσα στο thread μας.Όσον αφορά τις δικές σου παρατηρήσεις έχουμε και λέμε:1)Bluetooth.Γενικότερα τα windows mobile δεν τα πάνε και τόσο καλά με το θέμα αυτό.Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου και είναι ένα γνωστό πρόβλημα και στην HP.Εγώ το ''θεράπευσα'' κατεβάζοντας 2 σκάλες την ένταση του ηχείου της συσκευής μετά τη ζεύξη,φροντίζοντας όμως η ένταση του ηχείου να είναι μια σκάλα πιο ψηλά απο αυτή του ακουστικού.Εγώ έχω δυο ακουστικά το ένα είναι jabra κάτι (οικονομικό πάντως) και το άλλο είναι ένα i tech vibrate (απο τα καλύτερα και ακριβότερα της αγοράς).Μετά απο μια συνομιλία που είχα με τη HP (τα συγχαρητήρια μου στον τεχνικό που μιλάγαμε τότε πολύ κατατοπιστικός και με όρεξη για δουλειά) μου είπαν οτι υπάρχει ένας πίνακας με το ποία ακουστικά είναι περισσότερο συμβατά με τη συσκευή μας αλλά αυτό είναι σχετικό μια που η αγορά σήμερα συνεχώς ανανεώνεται στις συσκευές bluetooth.2)ROM.Είναι μια πικρή ιστορία αυτό το θέμα.Χρειάζεται υπομονή διότι ακόμα δεν έχει βγεί κάτι για Eλληνικά wm 6.1,μόνο για την Αγγλική έκδοση και η τελευταία δεν κάνει φυσικά για όσους έχουν Ελληνικό OS.Τέλος,όντως οι εφαρμογές δεν κλείνουν έτσι απλά παρα μόνο εαν πας έναρξη/ρυθμίσεις/σύστημα/μνήμη/προγράμματα σε εκτέλεση και δεις σε λίστα τι τρέχει αυτήν την ώρα όπου και κλέινεις απο εκεί τα προγράμματα.Βέβαια-και εδώ είναι η μαγεία των wm-υπάρχει πλήθος εφαρμογών που μπορείς να φορτώσεις και να κάνεις τη δουλειά σου.Ένα πρόγραμμα που έχω εγώ γι'αυτή τη δουλειά είναι το tMan (απο το task manager),άλλα είναι το HTC X Button,magic button και πολλά άλλα.Ελπίζω να σε κατατόπισα.:D

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν αυτο το κινητο καναδυο πραγματακια:

1) Το κινητο αυτο μπορει να δουλεψει σαν gps και αν ναι θα με χρεωνει???

2) αν το παρω απο το μαγαζι αυτο:expansys τι γινεται μπορω να βαλω την ελληνικη rom?

3) ειναι ευχαριστημενοι απο τις αποδοσεις τηλεφωνου?

4) σε περιπτωση που εχει το wm6 μπορω να βαλω το 6.1 μονος μου???

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν αυτο το κινητο καναδυο πραγματακια:

1) Το κινητο αυτο μπορει να δουλεψει σαν gps και αν ναι θα με χρεωνει???

2) αν το παρω απο το μαγαζι αυτο:expansys τι γινεται μπορω να βαλω την ελληνικη rom?

3) ειναι ευχαριστημενοι απο τις αποδοσεις τηλεφωνου?

4) σε περιπτωση που εχει το wm6 μπορω να βαλω το 6.1 μονος μου???

 

1) Mπορεί

2) Δεν το γνωρίζω

3) Πολύ

4) Νομίζω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

1) Mπορεί

2) Δεν το γνωρίζω

3) Πολύ

4) Νομίζω πως ναι.

 

Ποτε το πηρες το κινητο και ποσο σου κοστισε περιπου?

θα ηθελα επισης να ρωτησω αν θεωρηται αξιοπιστο να το παρω απο το εξωτερικο δεδομενου οτι η εγγυηση ειναι πανευρωπαϊκη, με την εννοια αν θα βρισκω συμβατα προγραμματα.:::::

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Με ποιό τρόπο μπορεί ?

 

Αρκεί να εγκαταστήσεις ένα από τα πολλά προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν (Destinator, iGO, miomap, Garmin, κτλ.)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε θα χρεωνει? Συγνωμη για την επιμονη ερωτηση μου αλλα στο διαδυκτιο αλλου λεει built in Gps και αλλου assisted Gps τελικα τι πρεπει να πιστεψει καποιος????!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και τοτε θα χρεωνει? Συγνωμη για την επιμονη ερωτηση μου αλλα στο διαδυκτιο αλλου λεει built in Gps και αλλου assisted Gps τελικα τι πρεπει να πιστεψει καποιος????!!!!

 

Kai ta dyo exei apla to A-GPS den to xrisimopoioume edw. Min agxwnesai... den tha exeis kamia xrewsi me opoiodipote apo ta programmata pou sou proteina pio panw ta opoia kanoun xrisi tou buit-in GPS chipset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το HP ipaq 614c (οπως φαινεται) και θα ηθελα να ρωτησω αν θεωρηται αξιοπιστο να το προμηθευτω απο το μαγαζι του εκσωτερικου; Με την εννοια οτι συμφερει οικονομικα αλλα μηπως μπλεξω καθως καποια στοιχειωδει πραγματα πρεπει να ειναι στα ελληνικα (δεν εννοω τα μηνυματα βολευεται)!
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μαγαζί!

 

Με τα ελληνικά δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Χωρις να θελω κανω διαφημηση λεω να το παρω απο το expansys τι γνωμη κυριαρχει γι'αυτο το μαγαζι?

Υπαρχουν links που θα μπορεσω να βρω patches για ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μαγαζί!

 

Με τα ελληνικά δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Μην παίρνεις και όρκο!!! Το μόνο μου θεματάκι είναι ότι όταν γράφω μήνυμα οι παραλήπτες πέρνουν ?????????????? ερωτηματικά. Πρέπει να γράψω με χτ9 των 70 χαρακτήρων για να το δει κανονικά ο παραλήπτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις και όρκο!!! Το μόνο μου θεματάκι είναι ότι όταν γράφω μήνυμα οι παραλήπτες πέρνουν ?????????????? ερωτηματικά. Πρέπει να γράψω με χτ9 των 70 χαρακτήρων για να το δει κανονικά ο παραλήπτης!!!

Θα πας στις επιλογές των μηνυμάτων και θα απενεργοποιήσεις το unicode

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τραγικο το προβλημα πιστευω! μπορεις ανετα να γραφεις με greeklish? Αν ναι τοτε μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...