Jump to content

Πόσα χρήματα ξοδεύετε την ημέρα;


sam66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καταρχας εχω να κανω ενα σχολιο... καπνιζει πολυς κοσμος δυστυχως!!!! :mad::mad::mad: :(:(:(:(

αφου ειναι και ασυμφορο ρε παιδια, κοψτε το να παει στην ευχη!!!

 

τεσπα, το μηνα πρεπει να χαλαω 100-150 ευρω, σαν φοιτητρια λεω...

εκτος κι αν αγορασω κατι, οποτε ανεβαινει το ποσο, αν και δεν αγοραζω και συνεχεια...

 

να ρωτησω κατι ομως θελω. οποιος μενει μόνος του και μπορεί να με πληροφορήσει... αν ζεις μόνος, με ενοίκια, λογαριασμούς και φαγητό κτλ, ποσα χοντρικα χρειαζεσαι;;; πανω κατω λεμε, αυτο εξαρταται και απο τον ανθρωπο... αλλα στο περιπου;;;

 

Σπουδάζω Πάτρα και έχω 300ε ενοίκιο 40ε ΔΕΗ 60ε ΟΤΕ 120ε Cosmote 150ε βενζίνες 100ε Supermarket 100ε φροντιστήριο 100ε δόσεις πιστωτικής 100ε παραγγελίες 60ε ΚΤΕΛ και μένουν σίγουρα και άλλα 100ε για εξόδους. Βγαίνουν 1230ε όλα υπολογισμένα σε μηνιαία βάση και δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου έστω και με ένα ευρώ λιγότερο από αυτά... Σϊγουρα είναι πολλά, αλλά σπουδές στην επαρχία κάτω από πχ 600ε δεν βγαινουν με τίποτα.

 

Όσον αφορά τα ενοίκια οι τιμές στην Πάτρα παίζουν πάνω κάτω όπως λένε και τα παιδιά για Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν είναι τραγικές ή όχι, αλλά εσύ τι περιμένεις? Να βρεις σπιτι με 50ε?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα ενοίκια οι τιμές στην Πάτρα παίζουν πάνω κάτω όπως λένε και τα παιδιά για Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν είναι τραγικές ή όχι, αλλά εσύ τι περιμένεις? Να βρεις σπιτι με 50ε?

 

μαλλον δεν το καταλαβες καλα το "τραγικα" που χρησιμοποίησα... εννοούσα ότι δεν είναι τραγικές οι τιμές που λέτε σε σχέση με τα όσα έχω ακούσει στην αθήνα που για να βρεις σπίτι γύρω στα 50-60τ.μ θες πάνω από 350-400 ευρώ... και δεν μιλάμε για περιοχές από το κέντρο και πανω... εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν τελείως!!!! αυτό εννοούσα... ότι ακούω πολύ καλές τιμές... ;););)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το καταλαβες καλα το "τραγικα" που χρησιμοποίησα... εννοούσα ότι δεν είναι τραγικές οι τιμές που λέτε σε σχέση με τα όσα έχω ακούσει στην αθήνα που για να βρεις σπίτι γύρω στα 50-60τ.μ θες πάνω από 350-400 ευρώ... και δεν μιλάμε για περιοχές από το κέντρο και πανω... εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν τελείως!!!! αυτό εννοούσα... ότι ακούω πολύ καλές τιμές... ;););)

 

Σε σχέση με την Αθήνα οι τιμές είναι χαμηλότερες ασυζητητί, όχι μόνο το ενοίκιο αλλά και όλη η ζωή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Νερό,φως,ΟΤΕ,ΔΕΗ, τα πληρώνουν άλλοι..δίνω 20 ευρώ περίπου για το internet.Δεν έχω ενοίκιο κτλ, δεν κάνω τα πολλά ψώνια για το σπίτι.Πληρώνω το μήνα 21 ευρώ για την σύνδεση του κινητού και περίπου 3-9 ευρώ για τα καρτοκινητά..Μία συνηθισμένη μέρα χαλάω γύρω στα 15-20(μεταφορά,φαγητό,καφέδες,τσιχλες,τσιγάρα κτλ)..όταν πάω για ψώνια όμως το ποσό ανεβαίνει πολυυυυυυύ (όπως είναι λογικό :p)

Bέβαια υπάρχουν μέρες που χαλάω και λιγότερο απο 5 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

asta ponemenh istoria!!!! loipon exoume kai leme kafedes stihn douleia 3,60e venzinh 30 euro thn evdomada, daneio 230 to mhna,super market 200 to mhna (kai liga lew),fws,nero,thl,internet,kinhta=600eurw to ligotero oxi vevaia kathe mhna:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ta eksoda mou imerisios einai giro sta 15-20 euro.vevea mporei kamia mera na ksodepso kana 10euro(isa isa gia kafe kai kapno).alla mporei kai kapoia mera na ksodepso kai 30 euro.analoga tis kataxriseis pou tha kano.
Link to comment
Share on other sites

Πωπω τελικά αυτά τα τσιγάρα, πέρα από το θέμα της υγείας, κάνουν μεγάλο κακό και στην τσέπη!

1 πακέτο την ημέρα να κάνεις, μαζεύονται μάνι μάνι 90€/μήνα! Σημαντικό ποσό για φοιτητή ;) Και αν το δεις σε ετήσια βάση, τότε μιλάμε για 1080€! :cry:

 

Ευτυχώς που δεν καπνίζω! :p :happy:

Link to comment
Share on other sites

πραγματι βρε παιδια, δεν συμφερει να καπνιζετε... πολλα λεφτα πραγματι!!!! χαμενα λεφτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν χαμένα λεφτά. Ο καθένας την βρίσκει όπως γουστάρει.

Άλλος με ταξίδια, άλλος με τσιγάρα και ποτά.

Άλλωστε όπως λέει και ο Σωκράτης "όσα κοστίζουν μια δραχμή, για άλλους κοστίζουν μια ζωή".

Link to comment
Share on other sites

Εχει πλακα το θεμα αυτο.

Εχω να δηλωσω οτι οποιο εισαστε φοιτητες εδω μην παραπονιεστε ειστε μια χαρα και τα εξοδα σας ειναι ok.

Εγω ως φοιτητης στην Αγγλια (Λονδινο) χαλουσα 1 εκατομμυριο δραχμες τον μηνα!!! Πηγα το 1999 και γυρισα το 2003. Το 1999 ειχαμε ακομα τις δραχμες ... Η αγγλια εχει τις λιρες ... Το 1999 καθε μια λιρα ειχε 500 δραχμες.... και ναι χαλουσα το ποσο που ειπα παραπανω.

Και κοιταχτε πως φευγουν σε ενα φοιτητη στο Λονδινο 1 εκατομμυριο δραχμες που μιλαμε για περιπου 2.800 ευρω:

1)Εδινα 600.000 δραχμες σε ενοικιο. χεχεχεχε (Και οσοι νομιζεται οτι ηταν καμια βιλαρα κανετε ΜΕΓΑ λαθος) .... Α! και να μην ξεχασω αυτα πληρωνα εγω το μηνα γιατι ηταν τοσο το δικο μου μεριδιο. Ο συγκατοικος πληρωνε αλλα τοσα!!! Οσοι ξερουν , εχουν παει, εχουν ζησει ξερουν οτι δεν λεω ψεματα.

2) Δεν χρειαζεται να πω τι εκανα τις 400.000 δραχμες. αν το ενοικιο εκανε τοσο μπορειτε να φανταστειτε οτι και τα υπολοιπα ηταν εξισου ακριβα.

 

Βεβαια πρεπει να πω τωρα οτι η ζωη στην ελλαδα με την ζωη στην αγγλια οσων αφορα τα καθημερινα δεν εχει διαφορα... αλλα ακομα τα ενοικια τους.... grrr

 

Τωρα μενω μονος στην αθηνα, αν τα βαλω ολα κατω: ενοικιο, φαγητο, τσιγαρα, βενζινες, πιστωτικες, κινητο, λογαριασμους (φως, νερο τηλεφωνο κοινοχρηστα) και λιγο εξω για να πεις τον πονο σου φτανουμε τα 1200 ευρω το μηνα το λιγοτερο.

 

Οποτε αν μενεις μονος θελεις Πολλλλλλαααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αναλογα.μπορει να περασει μερα και να ξοδεψω μονο για νερο και ψωμι,και αλλες μερες να παω σουπερ μαρκετ,να βαλω βενζινη,να αγορασω κανα ρουχαλακι ή πα******κι,να παραγγειλω εργαλεια για το ιατρειο κτλ κτλ

συνεπως δε μπορω να προσδιορισω ακριβες ημερησιο ποσο δαπανων..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναλογα.μπορει να περασει μερα και να ξοδεψω μονο για νερο και ψωμι,και αλλες μερες να παω σουπερ μαρκετ,να βαλω βενζινη,να αγορασω κανα ρουχαλακι ή πα******κι,να παραγγειλω εργαλεια για το ιατρειο κτλ κτλ

συνεπως δε μπορω να προσδιορισω ακριβες ημερησιο ποσο δαπανων..

 

Ειδες τι παθαινεις που χρησιμοποιεις υποκοριστικα...:rolleyes: :p

Link to comment
Share on other sites

kana 10eyrw thn hmera gia tsigara kana 30ari gia pota sto peripou 10 eyrw benzinh thn hmera an kai bazw ana 3 meres 3-4 gia kana kafe kana 10ari gia faghto dld me kati xaza kapou sta 60 thn hmera alla eytyxws ta bgazw pera mia xara giati douleyw kai mou menoun gia na ta xwsw sthn agaph mou TA KINHTA!!!!lol

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε "ευτυχώς τα βγάζω πέρα" τι εννοείτε;

Ότι μένετε ταπί στο τέλος του μήνα ή ότι μένει και ένα ποσό το οποίο το αποταμιεύετε;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εγω ως φοιτητης στην Αγγλια (Λονδινο) χαλουσα 1 εκατομμυριο δραχμες τον μηνα!!! Πηγα το 1999 και γυρισα το 2003. Το 1999 ειχαμε ακομα τις δραχμες ... Η αγγλια εχει τις λιρες ... Το 1999 καθε μια λιρα ειχε 500 δραχμες.... και ναι χαλουσα το ποσο που ειπα παραπανω.

Και κοιταχτε πως φευγουν σε ενα φοιτητη στο Λονδινο 1 εκατομμυριο δραχμες που μιλαμε για περιπου 2.800 ευρω:

1)Εδινα 600.000 δραχμες σε ενοικιο. χεχεχεχε (Και οσοι νομιζεται οτι ηταν καμια βιλαρα κανετε ΜΕΓΑ λαθος) .... Α! και να μην ξεχασω αυτα πληρωνα εγω το μηνα γιατι ηταν τοσο το δικο μου μεριδιο. Ο συγκατοικος πληρωνε αλλα τοσα!!! Οσοι ξερουν , εχουν παει, εχουν ζησει ξερουν οτι δεν λεω ψεματα.

 

Φίλος αν για σπίτι δίνατε ενοίκιο £2400 και οι 2 μαζί (και μάλιστα πριν τόσα χρονια) τότε επέτρεψε μου να πω ότι μάλλον κάνατε γενικά αρκετά καλή (έως παρα πολύ καλή) ζωή.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κανονικα;;;εννοεις το κολατσιο σου στο σχολειο και κανα εισητηριο λεωφορειου;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...