Jump to content

[Επίσημο] Nokia N81


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, μετά από πολλά χρόνια χρήσης Sony Ericsson αποφάσισα να μπω στο club της Nokia με το Ν81 (εδώ και 4 μέρες) και συνειδητοποίησα τη μ@..... έκανα με τα SE. Τέλοσπάντων, αγόρα το Ν81 κυρίως για μουσική και video clip. Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ πέρασα video clips σε mp4 μορφή (που υποτίθεται ότι μπορεί να αναπαράγει) ακούγεται η μουσική και εικόνα δε δείχνει. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο θέμα θα σας ήμουν ευγνώμων.

Μήπως τα βίντεο είναι πολύ μεγάλης ανάλυσης;

Η ανάλυση 320 x 240 είναι η ιδανική για το κινητό από άποψη ποιότητας και όγκου.

 

Επίσης πως μπορώ να παίζω ταινίες (divx, avi, mpg κλπ.)?

Υπάρχει κανένα άλλο music player πιο εξεληγμένο από αυτό που έχει?

 

Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2620392#post2620392

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως τα clip εχουν μεγαλη ανάλυση. Με τα player που μου προτείνεις θα μπορούν να παίζουν? Και κάτι άλλο. Ανακάλυψα ότι αφότου έβαλα κάποιο τραγούδι μέσω bluetooth και κατόπιν το έσβησα από τη μνήμη, στη μουσική μου εμφανίζεται ακόμη το όνομα του καλλιτέχνη χωρίς όμως να μπορώ να το σβήσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ανανέωση βιβλιοθήκης. Θα σβηστεί.

Όσο αφορά τα βίντεο, ίσως παίζουν αλλά προβληματικά, δηλαδή σίγουρα θα κολλάνε.

Δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις σε τόσο μεγάλη ανάλυση. Καταναλώνεις πολύ χώρο χωρίς λόγο.

Η ανάλυση που σου είπα και πιο πάνω είναι η χρυσή τομή όγκου και ποιότητας για την οθόνη του κινητού αυτού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα και αυτο που θα σου πω δεν ειναι λυση για το παραπανω προβλημα. Εαν θελεις βαλε την εφαρμογη LCGJukebox που εχει την επιλογη play folder και θα ησυχασεις απο ολα αυτα :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αυτό όντως δεν είναι λύση! :rolleyes: Η αλήθεια είναι οτι με βολεύει αρκετά ο ενσωματομένος player.

Με το LCGJukebox λειτουργούν τα μουσικά πλήκτρα (και του κινητού και απο το χειριστήριο)?? Επίσης έχει equalizer? Ή χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις από τον ενσωματομένο (Ισοσταθμιστής, Ενίσχυση, Διεύρυνση stereo)?

 

Όποιος άλλος μπορεί ας μου προτείνει κάτι για το παραπάνω πρόβλημα.. Με βολεύουν πάρα πολύ οι λίστες γιατί ταξινομώ τα κομμάτια με την σειρά που θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πολλές φορές την ανανέωση της βιβλιοθήκης, όπως και επανεκκίνηση αλλά τίποτα, τα ίδια, το όνομα του καλλιτέχνη είναι μέσα χωρίς φυσικά να υπάρχει το τραγούδι. Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το σβήσω?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα λύση! Όταν άνοιγα το αρχείο m3u από την διαχείριση εφαρμογών μου άνοιγε κανονικά τα κομμάτια μαζί με αυτά που πρόσθεσα δηλαδή.. Αλλά απο την μουσική δεν τα έβλεπε γιατί το αρχείο m3u μετά την προσθήκη τραγουδιών το είχα αφήσει με το ίδιο όνομα. Έκανα μετονομασία λοιπόν το αρχείο, μετά ανανέωση την μουσική και μου εμφάνισε την λίστα σωστά.. αλλά η παλιά λίστα υπήρχε ακόμα (παρόλο που δεν υπήρχε αρχείο m3u με την παλιά ονομασία) οπότε την έσβησα.

 

Δοκίμασα πολλές φορές την ανανέωση της βιβλιοθήκης, όπως και επανεκκίνηση αλλά τίποτα, τα ίδια, το όνομα του καλλιτέχνη είναι μέσα χωρίς φυσικά να υπάρχει το τραγούδι. Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το σβήσω?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

Δίπλα σε αυτά τα κομμάτια εμφανίζει θαυμαστικό? Απλά πάτα διαγραφή c μέσα από την μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε navi55 ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Δε βγάζει καθόλου το κομμάτι απλά το όνομα του καλλιτέχνη. Από ότι τελικά κατάλαβα είναι φυσιολογικό μιας και κρατάει το όνομα στο ιστορικό αν και φαντάζομαι ότι δεν είναι και το καλύτερο δυνατό. Θα έπρεπε να μπορείς να το σβήσεις έστω και χειροκίνητα (πατώντας το c πάνω στο όνομα σε ρωτάει αν θέλεις να σβήσεις τον καλλιτέχνη και στη συνέχεια απαντά μη επιτρεπτή λειτουργία).

Όσο για τα video που ανέφερα παραπάνω, έβαλα mp4 με ανάλυση 320χ240 και παίζουν αλλά με πολύ κόλυμμα. Θα δοκιμάσω να βάλω κάποιο άλλο player και θα στείλω εντυπώσεις.

Πάντως μετά από 1 εβδομάδα χρήσης έχω να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το κινητό κυρίως από την ποιότητα ήχου (μιας και κυρίως αυτό με ενδιέφερε) και την οθόνη. Οι φωτογραφίες είναι επιεικώς απαράδεκτες αλλά και στο κάτω κάτω της γραφής ποιο κινητό ειναι αυτό που βγάζει φωτο της προκοπής (Να σημειώσω ότι πριν είχα το SE K810i που υποτείθεται ότι είναι φωτογραφικό κινητο, και οι φωτό του ήταν ελάχιστα καλύτερες)? Κανένα. Οπότε δίνεις 280Ε για το Ν81 δίνεις και άλλα 300-400Ε για μια καλή compact μηχανή και κάνεις πολύ καλήτερη δουλειά από ότι με ένα κινητό των 600Ε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρασα 2 video clip σε μορφή mp4 με ανάλυση 320*240, το ένα το παίζει κανονικά το άλλο τρώει κολλήματα. Με την εφαρμογή CorePlayer πάντως παίζουν μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έκανα hard format. Θα το σκεφτώ πάρα πολύ την επόμενη φορά που θα πω να κάνω format :p

 

-Έκανα πρώτα hard format την συσκευή και όταν άνοιξε πάλι η συσκευή, άρχισε να λέει εγκατάσταση, το άφησα για 1 λεπτό περίπου και πάτησα διακοπή.

-Επανέφερα το back up από επαφές, μηνύματα κλπ.. και μετά έκανα διαμόρφωση την κάρτα μνήμης.

 

Το θέμα όμως είναι οτι όταν πήγα να κάνω εγκατάσταση τις εφαρμογές.. στις περισσότερες μου έλεγε αν θέλω να κάνω αντικατάσταση. Πώς γίνεται να βλέπει τις εφαρμογές που είχα πριν το format? Κράτησε δεδομένα από το back up που έκανα? Δηλαδή μαζί με τις επαφές, τα μηνύματα κλπ επανέφερε δεδομένα από τις εφαρμογές? :O

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τι γραφω στον @sat3x1 για το format και θα καταλαβεις..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2633129#post2633129

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα hard format. Θα το σκεφτώ πάρα πολύ την επόμενη φορά που θα πω να κάνω format :p

 

-Έκανα πρώτα hard format την συσκευή και όταν άνοιξε πάλι η συσκευή, άρχισε να λέει εγκατάσταση, το άφησα για 1 λεπτό περίπου και πάτησα διακοπή.

-Επανέφερα το back up από επαφές, μηνύματα κλπ.. και μετά έκανα διαμόρφωση την κάρτα μνήμης.

 

Το θέμα όμως είναι οτι όταν πήγα να κάνω εγκατάσταση τις εφαρμογές.. στις περισσότερες μου έλεγε αν θέλω να κάνω αντικατάσταση. Πώς γίνεται να βλέπει τις εφαρμογές που είχα πριν το format? Κράτησε δεδομένα από το back up που έκανα? Δηλαδή μαζί με τις επαφές, τα μηνύματα κλπ επανέφερε δεδομένα από τις εφαρμογές? :O

Υποθέτω πως κράτησες πλήρες back up.

Αν ναι, είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, διότι με την επαναφορά του back up επανήρθαν και αρχεία των εφαρμογών.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κράτησα back up μέσα από την συσκευή, στην κάρτα μνήμης. Δεν έχει να επιλέγω τί θέλω να κρατήσει.. και δεν περίμενα να κρατήσει τόσα πολλά δεδομένα! Κράτησε ακόμα και τα save από το παιχνίδι Asphalt 3.

 

Δεν γίνεται να επιλέγω εγώ τί να κρατήσει? Από το pc suite υπάρχει τέτοια επιλογή? (αν και προτιμώ απευθείας από την συσκευή)

 

Επίσης όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή για μεταφορά δεδομένων.. τρώει κολλήματα.. αποσυνδέεται και συνδέεται από μόνο του όταν χρησιμοποιώ το winamp.

Link to comment
Share on other sites

Εεε πες το...:p

Το back up στη κάρτα μνήμης κρατάει τα πάντα!

Το back up μέσω του PC Suite σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις τι θέλεις να κρατήσεις. Συγκεκριμένα έχει τις επιλογές Μηνύματα, Σελιδοδείκτες, Επαφές, Ημερολόγιο, Ρυθμίσεις, Κάρτα μνήμης κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.. θα το σπάσω καμια ώρα :mad:

 

Με το που συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή για μεταφορά δεδομένων μου εμφανίζει στο καπάκι μπορείτε να αποσυνδέσεται το καλώδιο. Τις τελευταίες μέρες μόνο μου το κάνει αυτό.

Αφού μου το έκανε αυτό 3-4 φορές κούνησα λίγο το καλώδιο το ξανασύνδεσα και ήταν οκ (μπορεί απλά να έτυχε).

 

Το θέμα όμως είναι οτι μόλις αποσύνδεσα το καλώδιο και μπήκα στο μενού με τις εφαρμογές μου.. ενώ τις είχα όλες χωρισμένες σε φακέλους ανα κατηγορία (τις δικές μου εφαρμογές) τις πέταξε όλες χύμα στον φάκελο εφαρμογές :mad:

 

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό αλλά παραμένουν όλες χύμα και τώρα κάθομαι πάλι να τις ταξινομήσω. Και πρέπει να τις κάνω μια-μια γιατί δεν έχει να τσεκάρω πολλές εφαρμογές μαζί.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτεινετε σε 16ρα καρτα ?!!

Sandisk η kingston?

Sandisk σίγουρα ;)
Link to comment
Share on other sites

thanx !!;);)

Νομιζω οτι καπου εδω στο myphone υπαρχει ενα thread για καρτες μνημης κτλ αλλα δεν το βρισκω!!! μπορεις να μου δωσεις link?

διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

thanx !!;);)

Νομιζω οτι καπου εδω στο myphone υπαρχει ενα thread για καρτες μνημης κτλ αλλα δεν το βρισκω!!! μπορεις να μου δωσεις link?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87159

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

thanx ρε συ και εφαγα τον κοσμο να το βρω!!μαλλον επειδη το εψαχνα στην αναζητηση: "καρτες μνημης" :O
διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

η κοπελα μου καταλαθαος εκανε διαγραφη τα μηνυματα και τις φωτογραφιες της απο το κινητο της τηλεφωνο μαρκας nokia n81 8gb. υπαρχει τροπος να επανελθουν με καποιο utility? δεν ειχε καποιο backup.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

η κοπελα μου καταλαθαος εκανε διαγραφη τα μηνυματα και τις φωτογραφιες της απο το κινητο της τηλεφωνο μαρκας nokia n81 8gb. υπαρχει τροπος να επανελθουν με καποιο utility? δεν ειχε καποιο backup.

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει, αλλα ειναι το μονο που μπορεις να δοκιμασεις.

Κατεβασε για pc την εφαρμογη TuneUp utilities 2009 και εγκαταστησε τη στον υπολογιστη σου. Συνδεσε το τηλεφωνο στον υπολογιστη (σε mass memory λειτουργια) και εκκινησε το TuneUp. Στα μενου του υπαρχει μια επιλογη undelete. Τσεκαρε και τη μνημη του κινητου να ελεγχθει απο το προγραμμα και αν σου βρει τα διαγραμμενα αρχεια κανε restore. Ελπιζω να βοηθησα!

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το καλωδιο tv out για εμφανιση photo & video στην τηλεοραση?Εχει αυτη η δυνατοτητα το κινητο?
διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Νομίζω γίνεται μόνο με ειδική συσκευή bluetooth!

 

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που θέλω..

Τις περισσότερες φορές που συνδέω το κινητό με το pc μου για μεταφορά δεδομένων μου λέει οτι η κάρτα μνήμης χρησιμοποιείται ενώ βλέπω μέσω του taskman οτι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή. Μόλις το κάνω μια επανεκκίνηση το κινητό συνδέεται μια χαρά.

 

Έχει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα? Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Νομίζω γίνεται μόνο με ειδική συσκευή bluetooth!

 

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που θέλω..

Τις περισσότερες φορές που συνδέω το κινητό με το pc μου για μεταφορά δεδομένων μου λέει οτι η κάρτα μνήμης χρησιμοποιείται ενώ βλέπω μέσω του taskman οτι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή. Μόλις το κάνω μια επανεκκίνηση το κινητό συνδέεται μια χαρά.

 

Έχει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα? Τί να κάνω?

Μήπως αποθηκεύεις τα μηνύματα στην κάρτα μνήμης?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...