Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά και πάλι συγχαρητήρια σε όλους για τις επιτυχίες σας..είδατε έφυγε κι αυτό το άγχος!! Τώρα πάμε γι' άλλα..!

Για τις εγγραφές, οι σχολές στο πρώτο 10 ήμερο του Σεπτέμβρη βγάζουν ανακοίνωση και στο site τους και στα ΜΜΕ. Οπότε μην αγχώνεστε από τώρα.. Υποτροφία μπορείτε να πάρετε και κατά τη διάρκεια των σπουδών, αν είστε πρώτος φοιτητής του έτους σας (λεπτομέρειες περισσότερες δεν ξέρω) αλλά μπορείτε να παρακολουθείτε σχετικές προκηρύξεις που βγαίνουν είτε στη γραμματεία της σχολής, είτε στο διαδίκτυο, είτε σε εφημερίδες από διάφορα Κληροδοτήματα, κτλ.

Οσο για τα χαρτιά, θα πρέπει να προμηθευτείτε κάποια βεβαίωση εισαγωγής (ένα μηχανογραφημένο έντυπο είναι) καθώς και τα χαρτιά που ζητάει κάθε σχολή για την εγγραφή (κάποιες σχολές ζητάνε - ακόμα- ακτινογραφία θώρακος.. - έλεος.. η φυματίωση έχει εκλείψει..) Πάντως ακόμα και στα περιφερειακά τμήματα τις ημέρες εγγραφών έχουν δραστηριοποιηθεί τόσο πολύ τα κόμματα ( ασχολίαστο) όπου σε "πυροβολούν" με χιλιάδες πληροφορίες κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγγραφής στην γραμματεία του τμήματος σου που δεν χρειάζεται να φοβάστε τίποτα!

 

(Υ.Γ. Αν πέρασε κανείς στο Αιγαίου - Μυτιλήνη, ας μου στείλει PM για ότι θέλει να μάθει)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς γίνεται να είναι η βάση γαι την Αγγλική Φιλολογία 19947?

Πόσους πήραν? Κανέναν?:p

 

Γίνεται... διότι αυτός ο βαθμός προκύπτει και από το ειδικό μάθημα που έδωσαν τα παιδιά πανελληνίως, την Αγγλική Γλώσσα.

Αυτό σου κάνει εντύπωση...? Το ότι υπάρχουν σχολές με βάση 20000+ κάτι μόρια..? (Υ.Γ. δεν έχω δει τις φετινές βάσεις, αλλά θυμάμαι από προηγούμενα χρόνια).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μαθηματικό Θεσσαλονίκης κανείς?

 

Αν όχι καλά κάνατε.:D

 

Ενδιαφέρεται ένα φίλος μου γι αυτή τη σχολή,αν μπορείς δώσε καμία πληροφορία να μεταφέρω, εχω ακούσει ότι είναι λίγο παλουκάκι:)

Γενικά έχει καθημερινό διάβασμα για να πάρεις καλό βαθμό;.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Στις λίστες που έχουν ήδη αναρτηθεί στα σχολεία, φαίνεται και η σειρά επιτυχίας στη σχολή που πέρασες. Είναι ένας από τους αριθμούς που ποτέ δεν προσέχει κανείς. Ρίξε μια ματιά

 

εισαι σιγουρος???

Περασαν φιλοι μου και λεει δεν το γραφει κ ρωτησαν κ τη διευθυντρια και απαντησε οτι μονο στο δελτιο επιτυχιας φαινεται.... Σ'αυτο που χρειαζεται κ για την εγγραφη....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται ένα φίλος μου γι αυτή τη σχολή,αν μπορείς δώσε καμία πληροφορία να μεταφέρω, εχω ακούσει ότι είναι λίγο παλουκάκι:)

Γενικά έχει καθημερινό διάβασμα για να πάρεις καλό βαθμό;.

 

Ναι πρέπει να διαβάζεις 3-4 φορές την βδομάδα και να πηγαίνεις στα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα Πληροφορικη και Τεχνολογια Υπολογιστων ΤΕΙ Λαμιας, τι ξερετε ειναι καλη σχολη? (Εννοω εαν εχετε ακουσει κατι)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς γίνεται να είναι η βάση γαι την Αγγλική Φιλολογία 19947?

Πόσους πήραν? Κανέναν?:p

 

Έχει να κάνει με το ειδικό μάθημα. Τα Αγγλικά για την αγγλική φιλολογία έχουν συντελεστη 2, οπότε το άριστα για την αγγλική φιλογογία είναι 24000 μόρια και όχι 20000. Δηλαδή αν έγραψε κάποιος 20000 μόρια στις εξετάσεις (άριστα) και 20 στα αγγλικά το 20 των αγγλικών πολλαπλασιάζεται επι 2000 (ο συντελεστής) και προστίθεται στα υπόλοιπα μόρια, άρα 24000 μόρια. Ανάλογα με το συντελεστή ποικίλει το "άριστα" για κάποιες σχολές. Και η σχολή μου (ΜΜΕ Αθήνας) επειδή έχει συντελεστή 1 για μια ξενη γλώσσα έχει ως άριστα τα 22000 μόρια.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και συγχαρητηρια στους επιτυχοντες...

 

Διοικηση Επιχειρησεων στο ΤΕΙ Πατρας εδω...

 

 

Θελω να ρωτησω δυο πραγματακια:

 

1) Στο site του YΠΕΠΘ που μπηκα για να δω σε ποια σχολη περασα, στο τελος ελεγε "Β' Εξαμηνο"... Τι εννοει με αυτο? Δεν παταω στο Α' ? Και η εγγραφη ποτε θα γινει?

 

2) Εχω ακουσει απο αρκετο κοσμο οτι τα εργαστηρια αυτου του τμηματος ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικα προς παρακολουθηση (δεν υπαρχουν απουσιες)... Ισχυει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται ένα φίλος μου γι αυτή τη σχολή,αν μπορείς δώσε καμία πληροφορία να μεταφέρω, εχω ακούσει ότι είναι λίγο παλουκάκι:)

Γενικά έχει καθημερινό διάβασμα για να πάρεις καλό βαθμό;.

 

Ειναι ενας φιλος μου εκει,31 χρονων ακομα δεν πηρε πτυχιο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω δωσει 2 φορες Πανελληνιες με γραπτη εξεταση και εχω κανει και μια φορα με 10%.Υπαρχει περιπτωση να ξαναδωσω με γραπτα παλι του χρονου....Το δικαιουμαι?Ξερω οτι υπαρχει καποιο οριο ετσι δεν ειναι??

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω δωσει 2 φορες Πανελληνιες με γραπτη εξεταση και εχω κανει και μια φορα με 10%.Υπαρχει περιπτωση να ξαναδωσω με γραπτα παλι του χρονου....Το δικαιουμαι?Ξερω οτι υπαρχει καποιο οριο ετσι δεν ειναι??

 

Κανονικά είναι μέχρι 3 φορές να δώσεις,αλλά επειδή τη μια έδωσες με 10% δεν ξέρω αν μετράει ως προσπάθεια..μπες στο σαΐτ του υπουργείου και κάτι θα βρεις..αλλιώς τηλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι μέχρι 3 φορές να δώσεις,αλλά επειδή τη μια έδωσες με 10% δεν ξέρω αν μετράει ως προσπάθεια..μπες στο σαΐτ του υπουργείου και κάτι θα βρεις..αλλιώς τηλ.

 

Πανελλήνιες εξετάσεις μπορεί να δώσεις όσες φορές θέλεις.

Απλά μετά από 3 χρόνια καταργείται ο προφορικός βαθμός σου. Κι έχεις μόνο τα γραπτά.

Link to comment
Share on other sites

Πανελλήνιες εξετάσεις μπορεί να δώσεις όσες φορές θέλεις.

Απλά μετά από 3 χρόνια καταργείται ο προφορικός βαθμός σου. Κι έχεις μόνο τα γραπτά.

 

Έχεις δίκιο, κόλλησε το μυαλό μου..τελικά μου λείπει ύπνος

Τα αναφέρει και στην εγκύκλιο του υπουργείου αναλυτικά..(ypepth.gr)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πανελλήνιες εξετάσεις μπορεί να δώσεις όσες φορές θέλεις.

Απλά μετά από 3 χρόνια καταργείται ο προφορικός βαθμός σου. Κι έχεις μόνο τα γραπτά.

2 χρόνια... Α να ρωτήσω κάτι άσχετο? το όνομά μου (nick_ssas_iatrik) πως μπορώ να το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια... Α να ρωτήσω κάτι άσχετο? το όνομά μου (nick_ssas_iatrik) πως μπορώ να το αλλάξω?

 

Den αλλάζει..το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να φτιάξεις νέο λογαριασμό,φυσικά αυτός που έχεις τώρα θα καταργηθεί..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

1) Στο site του YΠΕΠΘ που μπηκα για να δω σε ποια σχολη περασα, στο τελος ελεγε "Β' Εξαμηνο"... Τι εννοει με αυτο? Δεν παταω στο Α' ? Και η εγγραφη ποτε θα γινει?

Ξεκινάς Μάρτιο, γράφεσαι μέσα Ιανουαρίου-αρχές Μαρτίου. Ρίξε ένα τηλ στη σχολή σου να σου πουν ακριβώς τις ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια... Α να ρωτήσω κάτι άσχετο? το όνομά μου (nick_ssas_iatrik) πως μπορώ να το αλλάξω?

 

ειναι 3 χρονια....γ' λυκειου και οι δυο επομενες χρονιες....δλδ αν καποιος εδωσε το Μαιο του 2008 για πρωτη φορα,θα μετραει ο προφορικος και για το 2009 και για το 2010!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είμαι πολύ σκατά.Έχασα τους αεροναυπηγούς της πάτρας,έχασα τους μηχανολόγους βόλο και τελικά βρέθηκα στους μηχανικούς διαχείρισης ενεργειακών πόρων στη κοζάνη.Το σκυλομετάνοιωσα.Έπρεπε μετά το βόλο να βάλω τους ηλεκτρονικούς μηχανικούς της κρήτης και όχι τη κοζάνη.Χίλιες φορές καλύτερα θα ήταν.16600 περίπου ήταν η βάση και το έπιανα χαλαρά.Το μετάνιωσα.Δεν ξέρω τί θα κάνω.Ίσως πάω εκεί που πέρασα,ίσως κάνω κανά 10% του χρόνου.Ευτυχώς τουλάχιστον που οι μηχανικοί της κοζάνης μετονομάστηκαν σε μηχανολόγους αλλά πάλι δεν χαίρομαι.ΣΚΑΤΑ

 

Φιλε η σχολη ειναι πολυ καλη σαν αντικειμενο.Η πολη δεν λεει και τοσο αλλα δεν παρατας την σχολη για την πολη,θα την βρεις την ακρη αμα θες να περασεις ωραια.Το σημαντικοτερο ειναι (που δεν το γνωριζω) να μαθεις εαν εχει ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα απο το ΤΕΕ (Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας) ενος μηχανολογου μηχανικου η σχολη σου.Σ αυτο να εστιασεις την προσοχη σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν τα λετε καλα...

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να δωσει 3 φορες Πανελληνιες Εξετασεις, οχι οσες φορες θελει! ;)

 

 

Πληροφοριες για Λαμια?

Τι λεει σαν πολη ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η σχολη ειναι πολυ καλη σαν αντικειμενο.Η πολη δεν λεει και τοσο αλλα δεν παρατας την σχολη για την πολη,θα την βρεις την ακρη αμα θες να περασεις ωραια.Το σημαντικοτερο ειναι (που δεν το γνωριζω) να μαθεις εαν εχει ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα απο το ΤΕΕ (Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας) ενος μηχανολογου μηχανικου η σχολη σου.Σ αυτο να εστιασεις την προσοχη σου!

Τα έχει.Το αναφέρει καθαρά στην ιστοσελίδα από τη στιγμή που εγκρίθηκε από το Σ.Α.Π.Ε(Συμβούλιο Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης) η μετονομασία του από μηχανικών διαχείρισης ενεργειακών πόρων σε μηχανολόγων μηχανικών.Αυτό άλλωστε ήταν κάτι που άργησε να γίνει μιας και το τμήμα άλλαξε εδώ και 3 χρόνια τον οδηγό σπουδών για να τον κάνει ίδιο με όλα τα τμήματα μηχανολόγων μηχανικών.Θα πάω να γραφτώ για να δω πώς έχει η κατάσταση και μετά βλέπουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει δικαιωμα να δωσει 3 φορες Πανελληνιες Εξετασεις, οχι οσες φορες θελει! ;)

Οσες φορες θες δινεις μην επιμενεις. Το ξερω απο πρωτο χερι απλα μετα απο 3 χρονια , μαζι με την γ λυκειου, δεν μετρανε οι προφορικοι και ο μεσος ορος βγαινει μονο απο τους γραπτους.

 

Οσοι περασανε εκει που θελανε μπραβο παιδια.:)

 

Και οσοι δεν περασανε και σε αυτους μπραβο για την προσπαθεια (αν προσπαθησανε :p) και επιμονη. (καλα διαβασατε επιμονη οχι υπομονη. βασικα και υπομονη αλλα πιο πολυ επιμονη)

Link to comment
Share on other sites

ειναι 3 χρονια....γ' λυκειου και οι δυο επομενες χρονιες....δλδ αν καποιος εδωσε το Μαιο του 2008 για πρωτη φορα,θα μετραει ο προφορικος και για το 2009 και για το 2010!!!!

Αυτό εννοούσα, αλλά με διαφορετικά λόγια.... Μη σπάζεσαι... Και ναι, όσες φορές θέλεις μπορείς να δώσεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...