Jump to content

Κλεμμένα τραγούδια [II]


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν & δεν το έχω ακούσει λογικά θα έχεις δίκιο έχοντας κάνει διατριβή στο αντικείμενο "Missing"...

 

Μάλλον θα είναι από αυτά τα "γρήγορα (ή "το-εφτιαξα-καθώς-τηγάνιζα-πατάτες")" remix.

 

Ούτε καν πατάτες...μάλλον έβραζε αυγό...τόση ώρα θα τους πήρε!

:mad: :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εμένα μου φαίνεται ότι το S.A.G.A.P.W. έχει περίπου την ιδια αρχή με το ROCK ME AMADEUS..

 

Ζητώ συγγνώμη από τον καλλιτέχνη :X (και άνθρωπο πάνω απ'όλα) :cool: Μιχαήλ Ρακιτζή αν κάνω λάθος..

Ψάχνω με τα μάτια κάποια μάτια να με ψάχνουν..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Νινο - ζω ------------>>> Guns 'n' Roses November Rain.

ΑΜΑΝ ΡΕ ΓΟΝΙΔΗ, θα γράψεις ΕΝΑ τραγούδι δικό σου? (Ο Γονίδης γράφει τα τραγούδια του Νίνο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εδωωω ως τα χαραματα καρδια μου να εισαι εδωωω (Χαραματα-Ελ.Αρβανιτακη) ----> Εδωωω ειναι το λαθος μα εδωω και το σωστο (Κρυφτο-Γλυκερια).

 

Ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ!! Mεχρι και η κυρια λεξη του ρεφρεν (''εδω). :lol: Και τα εχει γραψει ο Χατζηγιαννης αμφοτερα. :lol: :lol:

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαστε σοβαροί; Απο μία ματιά που έριξα [άν κάνω λάθος, sorry, κοιτούσα μόνο τα bold], δεν έχει πεί κανείς κουνέντα για τις αρχι -κλεψιές του Φοίβου;; :lol:

 

Η Μελωδία της Μοναξιάς ---> PPK - ResuRection

Υποφέρω ---> Faithless - Insomnia

 

Ή μήπως θεωρούνται αυτονόητα;.. :p

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είμαστε σοβαροί; Απο μία ματιά που έριξα [άν κάνω λάθος, sorry, κοιτούσα μόνο τα bold], δεν έχει πεί κανείς κουνέντα για τις αρχι -κλεψιές του Φοίβου;; :lol:

 

Η Μελωδία της Μοναξιάς ---> PPK - ResuRection

Υποφέρω ---> Faithless - Insomnia

 

Ή μήπως θεωρούνται αυτονόητα;.. :p

Κοιτα καλυτερα,ο Φοιβος ειναι μεγας λωποδυτης! Τον εχουμε αναφερει! :lol:

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καλυτερα,ο Φοιβος ειναι μεγας λωποδυτης! Τον εχουμε αναφερει! :lol:

 

Ναί, το έχω δεί, απλά δεν πήρε το μάτι μου τπτ για τα συγκεκριμένα 2... :p

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

 

Για δείτε και το παρακάτω-δεν κάνω πλάκα τώρα..

 

Δεν με νοιάζει, Μη σε νοιάζει-Μαργαρίτης ---> Tatooed Lady-Rory Gallagher

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τραγούδια στις μέρες είναι πλέον κλεμμένα κατά κάποιον τρόπο.

 

Π.χ., πως μπορεί ένα καλλιτέχνης στις μέρες να φτιάξει ένα τραγούδι από το μηδέν, το οποίο να μην είναι διασκευή ή να μην μοιάζει με κάποιο άλλο, από την στιγμή που μεγάλωσε και αυτός με τα ακούσματα άλλων συγκροτημάτων και από την στιγμή που το καημένο το πεντάγραμμο έχει δεν ξέρω και εγώ πόσους συνδυασμούς από νότες που αν τις παίξεις σε όλες τις παραλλαγές του, πάλι λίγο πολύ θα έχεις την ίδια μελωδία ή κάποια που να μοιάζει με τις προηγούμενες, όταν αποφασίζεις να εκφράσεις τα συναισθήματα σου με νότες (πάλι αυτό που θα βγάλεις, θα το έχει προλάβει κάποιος άλλος).

 

Στην επαρχία αυτό είναι κανόνας από ότι ακούω τα τελευταία χρόνια. Δεν έχω δει επαρχιώτη καλλιτέχνη που να βγάζει κάτι πρωτότυπο, εκτός και αν μιλάμε για κοινό το οποίο δεν έχει ακούσει μουσική πριν την δεκαετία του ΄80 και το οποίο κοινό είναι αυτό που θα του πει πως το κομμάτι που έβγαλε είναι κάτι πρωτότυπο.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τραγούδια στις μέρες είναι πλέον κλεμμένα κατά κάποιον τρόπο.

 

Π.χ., πως μπορεί ένα καλλιτέχνης στις μέρες να φτιάξει ένα τραγούδι από το μηδέν, το οποίο να μην είναι διασκευή ή να μην μοιάζει με κάποιο άλλο, από την στιγμή που μεγάλωσε και αυτός με τα ακούσματα άλλων συγκροτημάτων και από την στιγμή που το καημένο το πεντάγραμμο έχει δεν ξέρω και εγώ πόσους συνδυασμούς από νότες που αν τις παίξεις σε όλες τις παραλλαγές του, πάλι λίγο πολύ θα έχεις την ίδια μελωδία ή κάποια που να μοιάζει με τις προηγούμενες, όταν αποφασίζεις να εκφράσεις τα συναισθήματα σου με νότες (πάλι αυτό που θα βγάλεις, θα το έχει προλάβει κάποιος άλλος).

 

Στην επαρχία αυτό είναι κανόνας από ότι ακούω τα τελευταία χρόνια. Δεν έχω δει επαρχιώτη καλλιτέχνη που να βγάζει κάτι πρωτότυπο, εκτός και αν μιλάμε για κοινό το οποίο δεν έχει ακούσει μουσική πριν την δεκαετία του ΄80 και το οποίο κοινό είναι αυτό που θα του πει πως το κομμάτι που έβγαλε είναι κάτι πρωτότυπο.

 

Έτσι ακριβώς βρε Πέρη... Έτσι ακριβώς... :)

Αν κάποια στιγμή αποπειραθώ να γράψω μουσική, αυτή θα μοιάζει λίγο στον Preisner, λίγο στον Nyman, λίγο στον Σπανουδάκη, λίγο στους Opeth και ίσως λίγο και στον Ρόκκο.

Γιατί αυτά μπορεί να με άγγιξαν, αυτά να μου βγήκαν τη δεδομένη στιγμή που εξέφραζα τα συναισθήματά μου με νότες...

 

Οι μελωδίες καταγράφονται μέσα μας και βγαίνουν με κάποιον τρόπο οποιαδήποτε στιγμή που μπορεί κάτι να τις ανασύρει από το υποσυνείδητο.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μουσικούς, που η σχέση τους με τους ήχους είναι πολύ πιο στενή και ιδιαίτερη.

 

Η πλειοψηφία των σημερινών τραγουδιών, σαν μελωδίες, θυμίζουν κάτι άλλο.

Επειδή μπορεί κάποιος να μην έχει ακούσει αυτό το κάτι άλλο όμως, το θεωρεί και πρωτότυπο. Έλα όμως που κάπου στον κόσμο υπάρχει κάποιος που είχει γράψει μια παρόμοια μελωδία πιο μπροστά...

Απλώς εμείς δεν το ξέρουμε. Δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να ξέρουμε κάθε σύνθεση που έχει γραφτεί τόσες εκατοντάδες χρόνια ανά τον κόσμο...

Ούτε κανείς μπορεί να μας εγγυηθεί πως αυτό που θεωρούμε «γνήσιο» ότι είναι πράγματι, επειδή έτυχε να είναι και πιο γνωστό (ή γνωστό σε μας) πριν από αυτό που βαφτίσαμε «κλεμμένο». :)


Link to comment
Share on other sites

Εδωωω ως τα χαραματα καρδια μου να εισαι εδωωω (Χαραματα-Ελ.Αρβανιτακη) ----> Εδωωω ειναι το λαθος μα εδωω και το σωστο (Κρυφτο-Γλυκερια).

 

Ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ!! Mεχρι και η κυρια λεξη του ρεφρεν (''εδω). :lol: Και τα εχει γραψει ο Χατζηγιαννης αμφοτερα. :lol: :lol:

 

καλα κι ο χατζηγιαννης νομιζω οτι εχει αρχισει και χαλαει σιγα σιγα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείς μουσική, θα έχεις σίγουρα επιρροές από άλλους καλλιτέχνες, είναι όμως τραγικό λάθος να πιστεύεται πως πια η μουσική έχει καλύψει τα πάντα και ότι και να φτιάξουμε θα μοιάζει με κάτι αλλο. Ασχολούμαι με τη μουσική, και γνωρίζω καλά οτί ο ταλαντούχος δημιουργός είναι αυτός που βρίσκει δικό του ήχο, δικό του στυλ. και πιστέψτε με οι ήχοι που μπορεί κανείς να δημιουργήσει είναι άπειροι. Οι άλλοι καλλιτέχνες επηρεάζουν τον δημιουργό στη αρχή μόνο.

Τώρα αν αναφέρεστε σε δημιουργούς όπως ο φοίβος, εγώ θα λεγα πως τζάμπα κουραζόμαστε να κάνουμε ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Το θεμα ειναι οτι ολοι κλέβουν την Εφη Θωδη... Ελληνες, ξενοι.. Ακομη και ο 50cent... Αφηστε με ρε παιδια... Νομιζετε οτι θα σταματησουν ποτε οι κλεψειες? όπως εμεις νοιαζομαστε να βγαλουμε λεφτα, ετσι και αυτοι προσπαθουν να βγαζουν επιτυχιες. και Και τι πιο ευκολο από το να αλλοάζουν λιγο παλιοτερες επιτυχιες και να τις ξαναβγαζουν. Να μην ξεχναμε οτι αυτο αρχισε από το εξωτερικο, όπως ΟΛΑ
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

(έχει μια εισαγωγούλα, μετά το 1 λεπτό αρχίζει η μελωδία)

από

The Cure-Lullaby

 

Πριν λίγο άκουγα το lullaby και αναρωτιόμουν τι μου θυμίζει η χαρακτηριστική μελωδία :p

 

Δεν ξέρω πού να το κατατάξω, πιο πολύ για διασκευή θα το έλεγα..Εν πάσει περιπτώσει το χωσα εδώ γιατί το τοπικ με τις διασκευές είναι καταχωνιασμένο κι έχουν να γράψουν 3 χρόνια..:p

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχει βρει κανενας το τραγουδι του Μ.Ψαλτακη? Δεν το έχω ακούσει καθόλου.. Μοιάζουν τοσο πολύ?
Ψάχνω με τα μάτια κάποια μάτια να με ψάχνουν..
Link to comment
Share on other sites

(έχει μια εισαγωγούλα, μετά το 1 λεπτό αρχίζει η μελωδία)

από

The Cure-Lullaby

 

Πριν λίγο άκουγα το lullaby και αναρωτιόμουν τι μου θυμίζει η χαρακτηριστική μελωδία :p

 

Δεν ξέρω πού να το κατατάξω, πιο πολύ για διασκευή θα το έλεγα..Εν πάσει περιπτώσει το χωσα εδώ γιατί το τοπικ με τις διασκευές είναι καταχωνιασμένο κι έχουν να γράψουν 3 χρόνια..:p

 

Aν δεις στα credits του LP των Faithless, στο Spiders, Crocodiles & Kryptonite, συμμετεχει επισημα ο Robert Smith.

Link to comment
Share on other sites

Oι UB40 μήνυσαν την (πρώην...) δισκογραφική της Paris Hilton, θεωρώντας ότι το Stars are Blind είναι αντιγραφή του Kingston Town.

 

Εδώ το τραγούδι της Paris

κι εδώ των UB40

για όποιον θέλει να συγκρίνει και μόνος του... ;):happy:

Link to comment
Share on other sites

Call On Me (Eric Prydz) ----> Valerie (Stevie Winwood)

Naked (DJ Raw) ----> Love In Your Eyes (Gazebo)

Επίσης κάποια σημεία στο Όλα γύρω σου γυρίζουν (Ρουβάς) θυμίζουν το Do You Wanna Funk (Sylvester)

Όλα αυτά μπορεί και να έχουν γίνει κατόπιν αδείας οπότε μην τους κατηγορούμε όλους αδίκως για κλεψιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:lol: :lol: :lol:

 

Για δείτε και το παρακάτω-δεν κάνω πλάκα τώρα..

 

Δεν με νοιάζει, Μη σε νοιάζει-Μαργαρίτης ---> Tatooed Lady-Rory Gallagher

 

me prolaves kata kati mines!!! apolyto dikio... ELEOS! kommati tou Rory pire o atheofovos o keli 33??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

The World is Yours.. Take it to the limit!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eurovision 2007 Stevan Faddy - Adje Kroci > Διονύσης Σχοινάς - Κλάψε για μένα 1996

 

Ζητάς - Σχοινας 1994 > johnny be goode

 

Σε γυρεύω - σχοινάς 2004 > Dumapromi

 

Και για του λόγου το αληθές: http://rapidshare.com/files/41580551/Adigrafes.rar.html

 

Επίσης, το απίστευτο... Το τραγούδι από το καινούργιο σιντι του σχοινα, "Κλαίω", έχει ίδια μουσική με ένα Γιαπωνέζικο Προ(!) του 2000.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...
Δυο που μου έρχονται τώρα είναι το "θέλω" της Δέσποινας από το clocks και το "ποια είναι αυτή" της Γαρμπή από..."Φιλοξενούμενος" του Αντυπα και "αδέρφια μου αλήτες πουλιά" του Βοσκόπουλου!!Μιλάμε για εκπληκτική ομοιότητα κυρίως στις εισαγωγές!:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Δυο που μου έρχονται τώρα είναι το "θέλω" της Δέσποινας από το clocks και το "ποια είναι αυτή" της Γαρμπή από..."Φιλοξενούμενος" του Αντυπα και "αδέρφια μου αλήτες πουλιά" του Βοσκόπουλου!!Μιλάμε για εκπληκτική ομοιότητα κυρίως στις εισαγωγές!:whistle:

 

+1000 για βανδή αυτός ο φοίβος επίσης και στο υποφέρω έχει κλέψει λίγο από insomnia

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...