Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον akis97

 

to unwired eixe ena analitiko site me oles tous enallaktikous OTE, xrewseis ktl.

 

mipws exete to link sto myphone?

 

thanks

 

 

Den iparxei... akoma :o .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

... ο ελληνας δεν παει σε ενα εναλλακτικο με βαση την ποιοτητα αλλα τις τιμες!Θελει μειωσεις κ οχι κοροιδιες!

 

Αν μπορεί να έχει και τα 2 τότε διαλέγει εναλλακτικό. Σίγουρα ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος σε ποιότητα μια και πάνω από τις γραμμές του λειτουργούν όλοι (εκτός από περιπτώσεις LMDS, μισθωμένες, κτλ) Αν όμως ο ΟΤΕ λειτουργούσε με βάση τις συστάσεις της ΕΕ και της ΕΕΤΤ στο θέμα του LLU, τότε ίσως και να βλέπαμε φως στο τούνελ και ουσιαστικές υπηρεσίες τηλεφωνίας με άριστη ποιότητα από τους καλούς του χώρου.

Η άποψη μου είναι ότι για Κινητό, Διεθνείς αξίζει να μειώσεις λίγο τις ποιοτικές σου απαιτήσεις για καλύτερες τιμές. Τιμές που πλήρωνες όλα τα προηγούμενα χρόνια στον ΟΤΕ σε πολλαπλάσιο τους και η υπηρεσία που έπαιρνες ήταν ψιλο-απαράδεκτη και μονοπωλιακή.

 

Κάποιος φίλος έχει σαν footnote την άποψη ότι κερδίζεις τον πελάτη αν τον βάλεις να συγκρίνει, εγώ θα κάνω μια ελάχιστη παραλλαγή λέγοντας ο καταναλωτής κερδίζει όταν ξέρει να επιλέγει και η επιλογή είναι καθαρά υποκειμενική. Είτε επηρεάζεται από διαφημισεις, ή απο φίλους ή από καθαρά δική του ερευνα. Το θέμα είναι ότι έχουμε την επιλογή ακόμη κι αν αυτή είναι να μείνουμε με τον ΟΤΕ όπως προτείνει ο elteo και από τη δική του την πλευρά καλά κάνει.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akis97

 

sigoura o OTE prosferi tin kaliteri poiotita.

 

i diafora me tin Forthnet einai poli mikri an oxi aniparkti....

 

 

Δε νομίζω να θεωρεί κανείς κάποιον από τους εναλλακτικούς ώς 'δύναμη' αντίστοιχη του ΟΤΕ. Σίγουρα ο ΟΤΕ έχει χάσει ένα αξιοσέβαστο ποσοστό στη κίνηση, αλλά όχι από 1-2 εταιρίες αλλά 8-10. Θέλει πολύ δουλεία για να δούμε τον ΟΤΕ στα επίπεδα της ΒΤ όπου στα αστικά έχει το 55-60%, στα διεθνή το 18% και στα κινητά το 35% (περίπου, σε περσυνές έρευνες) και σίγουρα χρειάζετε υπομονή από της εταιρίες και απαιτήσεις (σε λογικά πλαίσια πάντα!) από τους καταναλωτές.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (EricssonT39/R202)

 

Ti gnomi ehete gia tin poiotita tis acn?an ehei kapoios acn kai forthnet poia apo tis 2 einai kaliteri se poiotita se astika,yperastika kai kinita?

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Q-TELECOM

ειναι η καλυτερη ασυζητητη.εχει τελειο σημα,δεν περιμενεις να βγαλεις γραμμη μια ωρα και ακους καμπανα.αν θεωρησει κανεις ελαττωμα οτι ειναι ελαχιστως πιο ακριβη απο τις αλλες τι να πω.οτι πληρωνεις παιρνεις.εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

οποιος ενδιαφερετε για συνδεση ας επικοινωνησει μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (OnTheMove with: Nokia7250/1.0 (3.12) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την stamos

Q-TELECOM

ειναι η καλυτερη ασυζητητη.εχει τελειο σημα,δεν περιμενεις να βγαλεις γραμμη μια ωρα και ακους καμπανα.αν θεωρησει κανεις ελαττωμα οτι ειναι ελαχιστως πιο ακριβη απο τις αλλες τι να πω.οτι πληρωνεις παιρνεις.εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

οποιος ενδιαφερετε για συνδεση ας επικοινωνησει μαζι μου

 

Den nomizw oti einai elaxistws pio akrivh apo tous allous, mallon elaxistws pio f8inh apo ton ote einai..

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

τι να σου.παρε μια πιο φτηνη εταιρια και κανε καμια 20αρια προσπαθειες για να βγαλεις γραμμη.αν αυτο το αντεχεις καντο.και αν βγακεις γραμμη θα τον ακους λες και σε περνει απο τη ζουγκλα.αν αυτο σου αρεσει μεγια σου και χαρα σου.εγω παντως δεν το μπορω αυτο
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stamos

 

τι να σου.παρε μια πιο φτηνη εταιρια και κανε καμια 20αρια προσπαθειες για να βγαλεις γραμμη.αν αυτο το αντεχεις καντο.και αν βγακεις γραμμη θα τον ακους λες και σε περνει απο τη ζουγκλα.αν αυτο σου αρεσει μεγια σου και χαρα σου.εγω παντως δεν το μπορω αυτο

 

 

Με ποιά εταιρία σου συμβαίνει αυτό γιατι εγώ με τελεπασσπορτ και ακούω μια χαρά και βγάζω γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JimBs

 

Με ποιά εταιρία σου συμβαίνει αυτό γιατι εγώ με τελεπασσπορτ και ακούω μια χαρά και βγάζω γραμμή...

 

 

Και εμένα με την tps. Έκανα την προσευχή μου να βγάλω γραμμή, ειδικά σε ώρες αιχμής. Όσο για ποιότητα, ακούγόταν ο συνομιλητής όπως ο Αρμστρονγκ από το φεγγάρι. Μόνο Hey Hiouston δεν ακουγότανε. Της έριξα σουτ, έβαλα MyGreece για υπεραστικά και σώθηκα....

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Egw me Telepassport PANTA PIANW GRAMMH kai exw kai APSOGH POIOTHTA FWNHS!!!!!!!!!!!Giati eseis exete problimata den to kserw!Mporei na ftaiei o kombos pou briskeste!Pantws exw kai alloius gnwstous/filous/syggeneis pou exoun Telepassport se diafores perioxes kai einai epishs ypereyxaristimenoi!!!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελικά δεν είναι τυχαίο ότι λέγεται Telepassport.... Για να καταφέρεις να...'περάσεις' γραμμή χρειάζεσαι Διαβατήριο (passport!)

 

Πλάκα κανω παιδιά!

 

Όταν αποφασίσει να προσφέρει υπηρεσίες με καλό εξοπλισμό, τότε ίσως και να μην έχει πλέον ανάγκη το πολύ καλό δίκτυο MLM που έχει και να στηριχθεί στις πραγματικές δυνάμεις μιας εταιρίας τηλ/νιων. Σίγουρα σε αρκετούς κόμβους πιάνεις εύκολα Tellepassport, αλλά ακόμη έχει δουλεία...όπως και οι υπόλοιπες αλλωστε...μη ξεχνιόμαστε!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον runner

 

Egw me Telepassport PANTA PIANW GRAMMH kai exw kai APSOGH POIOTHTA FWNHS!!!!!!!!!!!Giati eseis exete problimata den to kserw!Mporei na ftaiei o kombos pou briskeste!Pantws exw kai alloius gnwstous/filous/syggeneis pou exoun Telepassport se diafores perioxes kai einai epishs ypereyxaristimenoi!!!!!!

 

 

Προφανώς είναι θέμα κόμβων ή δικτύου. Όταν λέω ότι είχα απελπιστεί δεν εννοώ ότι απαιτώ ΤΗΝ κορυφαία ποιότητα γιατί είμαι περίεργος δεν ξέρω εγώ τι. Λέμε ότι δεν μπορούσαμε στην ουσία να συννενοηθούμε, αφού κάθε φράση που έλεγε έκαστος έπρεπε να την επαναλάβει γιατί ... κάτι θα είχε χαθεί στην πορεία... :)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ η TelePassport. Πάντα βγάζει γραμμή και έχει μία σταθερή ποιότητα.

Ομως ξέρω άλλα άτομα που χρησιμοποιούν TelePassport στον ίδιο κόμβο (Πάτρα) που έχουν αρκετά προβλήματα.

Δεν ξέρω τι γίνεται... Εχω μπερδευτεί.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον rebel21

 

Όταν αποφασίσει να προσφέρει υπηρεσίες με καλό εξοπλισμό, τότε ίσως και να μην έχει πλέον ανάγκη το πολύ καλό δίκτυο MLM που έχει και να στηριχθεί στις πραγματικές δυνάμεις μιας εταιρίας τηλ/νιων.

 

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το παραπάνω; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον telePS

 

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς με το παραπάνω; :confused:

 

 

Εξοπλισμός, στηριξη δικτύου, επένδύσεις για αναβάθμιση, κτλ. Πράγματα που από ότι έχω ακούσει είναι στην σκέψη και όχι στην ουσία στην Telepassport. Θεωρώ ότι όταν έχεις καλό εξοπλισμό, μπορείς να στηρίξεις το δίκτυο σου και εκ του ασφαλούς να προωθήσεις την υπηρεσία σου. Τόσο η Telepassport όσο και η Tellas ακολούθησαν την αντίστροφη όδο, η πρώτη με την λειτουργία ενος άριστου και πολύ επιτυχημένου MLM (Πυραμίδα) :cool: και η δεύτερη με 'βομβαρδισμό' διαφήμισεων και προωθητικών καινοτομιών. :lol:

 

Θα μου πεις δεν την χάλασε καμία από τις 2, αφου και οι 2 καταφεραν σε μικρο χρονικό διαστημα να τραβήξουν αρκετό κόσμο από ΟΤΕ. Όμως αν δεν παρέχεις έστω και την καλύτερη δυνατή ποιότητα κλήσης (να πιάνεις εύκολα γραμμή) τότε δημιουργείς προβλήματα στην αγορά αφού η εμπιστοσύνη του καταναλωτή χάνετε. :'(

 

Σίγουρα το επόμενο 6μηνο αυτό θεωρώ ότι θα αλλάξει (αλλιώς κρίμα σε αυτούς που την θεωρουν κατα πολυ φθηνότερη!) Διότι μη ξεχνάμε ότι η περίοδος χρέωσης της Telepassport δεν είναι ανά δευτερόλεπτο αλλά ανα 9" :eek: και αυτό μειώνει κατα πολύ το ποσοστό διαφοράς που έχει με άλλους εναλ/κους όπως ACN, Forthnet, Lannet, Tellas κτλ. Καλά είναι να δίνεις χαμηλές ονομαστικές τιμές αλλά να προσέχουμε και πως χρεωνόμαστε! :blink:

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξερει κανεις ποσο ακριβως χρεωνει η vivodi τις κλησεις για κινητά Ε.Ε. ? Συγκεκριμένα για Ιταλια ενδιαφέρομαι. Η τιμη που εχει στο site ισχύει και για κινητα??
Link to comment
Share on other sites

φιλοι γεια σας.

ειχα δοκιμασει πανω απο 4 εναλλακτικους.

δεν θα σας πω ποιον τελικα κρατησα, αλλα οτι σιγουρα υπαρχουν διαφορες. κριτηριο για να διαλεξεις ειναι σιγουρα αυτα που σου προσφερουν σαν υπηρεσιες,πως στις προσφερουν και κυριως τι εσυ χρειαζεσαι απο ολα αυτα. Σιγουρα ειναι πιο φτηνες απο τον ΟΤΕ και συνηθως με καλη ποιοτητα.

Παντως βγαινουν συεχεια υπηρεσιες διαφορετικες οπως προεπιλογη, χρονοχρεωση στο intenet, γρηγορο internet asdl.......κλπ.

Ολα αυτα και αλλα που ερχονται θα κανουν καλυτερες στιγμες για μας και την τσεπη μας.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον inel

 

Μήπως ξερει κανεις ποσο ακριβως χρεωνει η vivodi τις κλησεις για κινητά Ε.Ε. ? Συγκεκριμένα για Ιταλια ενδιαφέρομαι. Η τιμη που εχει στο site ισχύει και για κινητα??

 

 

0.22E/λεπτο για κινητα Ε.Ε.

0.172Ε/λεπτο για τα διεθνη σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StandArd

 

0.22E/λεπτο για κινητα Ε.Ε.

0.172Ε/λεπτο για τα διεθνη σταθερα.

 

 

Φιλε Standard μια ερωτηση:

Πληρωνεις μονο αυτα δηλ μονο 0,22 για κινητο στην Ιταλια ή εχεις και εξτρα τελος απο την Ιταλια? :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Και εμένα με την tps. Έκανα την προσευχή μου να βγάλω γραμμή, ειδικά σε ώρες αιχμής. Όσο για ποιότητα, ακούγόταν ο συνομιλητής όπως ο Αρμστρονγκ από το φεγγάρι. Μόνο Hey Hiouston δεν ακουγότανε. Της έριξα σουτ, έβαλα MyGreece για υπεραστικά και σώθηκα....

 

 

Mην ξεχνας ομως οτι το mygreece ξεκιναει να σε συμφερει εαν εχεις μηνιαιως περισσοτερα απο 120 λεπτα ομιλιας διοτι εχει και κεινο το παγιο των 3 ευρω που περναει στις διαφημισεις της σφαιρα με ψιλα γραμματα!

 

Διοτι 3 ευρω / 0,025=120 λεπτα

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Mην ξεχνας ομως οτι το mygreece ξεκιναει να σε συμφερει εαν εχεις μηνιαιως περισσοτερα απο 120 λεπτα ομιλιας διοτι εχει και κεινο το παγιο των 3 ευρω που περναει στις διαφημισεις της σφαιρα με ψιλα γραμματα!

 

Διοτι 3 ευρω / 0,025=120 λεπτα

 

 

Όπως έχω ξαναπεί, σε σύγκριση με telepassport, το MyGreece συμφέρει μόνο αν μιλάς περισσότερο απο 230 λεπτά το μήνα, όχι 120... :rolleyes:

 

vbm

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vbm

 

Όπως έχω ξαναπεί, σε σύγκριση με telepassport, το MyGreece συμφέρει μόνο αν μιλάς περισσότερο απο 230 λεπτά το μήνα, όχι 120... :rolleyes:

 

vbm

Όπως ακριβώς είχες ξαναπεί, το MyGreece συμφέρει αν μιλάς περισσότερο απο 200 λεπτά/μήνα κ όχι 230! :D ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...