Jump to content

[Εφαρμογή] Εορτολόγιο Greek Today Screen


WindowsNT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αυτόματο θα το δώ, αν και δεν το βλέπω γιατι θα τρώει CPU απο το PPC.

Η εναλλαγή γίνεται λίγο αργά για τον ίδιο λόγο, επειδή οι οδηγειες για την κατασκευή today plugin υπαγορεύουν να γίνονται αλλαγές κάθε 2 δευτερόλεπτα το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αυτόματο θα το δώ, αν και δεν το βλέπω γιατι θα τρώει CPU απο το PPC.

Σωστός ο μάστορας... Όσο λιγότεροι timers τόσο περισσότερη ταχύτητα και μπαταρία!!!

 

Bug: Κατά την εναλλαγή, στην μπαταρία (2 γραμμές) δεν "φτιάχνει αρκετό χώρο" με αποτέλεσμα η 2η γραμμή να βγαίνει μισή...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Den kserw ti symbainei, alla to Touch Dual kolaei molis pataw sthn epifaneia tou eortologiou kai prepei na kanw soft reset,

kai to cruse den kanei tipota opou kai na pathsw. Oute to menu anoigei.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Update 1.2

 

1. Διόρθωση αργιών/παγκοσμίων/σχολικών εορτών για να δείχνουν σωστές ημερομηνίες

2. Χρήση του wait cursor

3. Δυνατότητα επιλογής για εναλλαγή των πληροφοριών με κλικ. Με αυτήν την επιλογή αλλάζουν περιστροφικά οι ενδείξεις σε μία γραμμη (ακόμα δεν δουλεύει με τον καιρό). Για να πάρετε το μενού κάντε κλίκ στο αριστερό εικονίδιο.

4. Οι γιορτές εξακολουθούν να λέγονται "ακίνητες" , μια που όλα τα επίσημα εορτολόγια/γραφείου κλπ τις αναφέρουν ακριβώς έτσι.

 

Σχετικά με το θέμα των σημαντικότερων εορτών, έχω αναφέρει στο παρελθόν ότι εαν κάνω κάτι τέτοιο θα ξεκινήσει μια νέα συζήτηση σχετικά με το ποιο όνομα είναι σημαντικό και ποιό όχι, και επιπλέον μια τέτοια επιλογή πιο πολύ θα βοηθήσει να ξεχάσετε τις εορτές των φίλων σας παρά να τις θυμηθείτε, διότι πολλοί φίλοι μας με "γνωστά" ονόματα εορτάζουν σε μέρες άσχετες με την βασική εορτή του ονόματος.

Δεν τίθεται θέμα σημαντικού ή όχι αλλά ευχρηστίας. Το 90% των ονομάτων με διπλή γιορτή γιορτάζουν σε "συγκεκριμένη" ημερ/νία (π.χ. Παναγιώτης 15/08, Αναστάσιος την ημέρα του Πάσχα κλπ). Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν πρέπει να μπερδεύεται ο χρήστης αλλά θεωρώ ότι η "συγκεκριμένη" ημερ/νία θα πρέπει να είναι τονισμένη και πιθανότατα με λιγότερα πατήματα η καταχώρησή της. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό που θεωρώ πιο σημαντικό είναι να μην επαναλαμβάνεται η διαδικασία για επαφές που έχουν οριστεί σε παλαιότερη ενημέρωση. Σε ονόματα με μοναδικές εορτές λειτουργεί περίφημα, σε ονόματα με διπλές εορτές δεν λειτουργεί.

 

Αυτό που ισχύει αυτή τη στιγμή στο εορτολόγιο είναι απλά τα ονόματα των πιο γνωστών εορτών να είναι πρώτα στην λίστα, και νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξω.

 

Μ.Χ.

 

Εχθές όταν πάταγα να ανοίξει το μενού, άνοιγε. Σήμερα δεν ανοίγει. Αλλάζοντας την ημερομηνία στην χθεσινή, ανοίγει. :help::dizzy:

SAMSUNG OMNIA 16GB

DESTINATOR 7.0.0.588.11 - 2008.Q4.114

iGO 8.3.2.91972 - Ελλάδα 2008.10 © Tele Atlas - Basemap 2007.07 Data Source © NIMA VMAP0 [080812]

Link to comment
Share on other sites

Το αυτόματο θα το δώ, αν και δεν το βλέπω γιατι θα τρώει CPU απο το PPC.

Η εναλλαγή γίνεται λίγο αργά για τον ίδιο λόγο, επειδή οι οδηγειες για την κατασκευή today plugin υπαγορεύουν να γίνονται αλλαγές κάθε 2 δευτερόλεπτα το πολύ.

 

Πολύ σωστή η σκέψη σου, καθώς η αυτονομία είναι κάτι που μας απασχολεί ιδιαίτερα με τις συσκευές μας! Εξάλλου, αν ξεχνάμε να κάνουμε ένα κλικ για να δούμε τις πληροφορίες (εξαιρετική ιδέα, ομολογώ ότι με ξάφνιασε ευχάριστα!!), σημαίνει ότι μάλλον δεν μας λείπουν και τόσο πολύ οι επιπλέον πληροφορίες...

 

Den kserw ti symbainei, alla to Touch Dual kolaei molis pataw sthn epifaneia tou eortologiou kai prepei na kanw soft reset,

kai to cruse den kanei tipota opou kai na pathsw. Oute to menu anoigei.

 

Να υποθέσω ότι δοκίμασες αυτό που λέει ο φίλος μας? :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ennoeite pws to ekana ayto. To programma douleyei ean tsekarw thn epilogh "Enallagh". Alla molis kanw ena soft reset kai pathsw sthn epifaneia tou eortologiou, tote kollaei kai thelei soft reset.

To ekana apegkatastash kai douleyei twra xwris omws thn Enallagh.

Elpizw o filos mas na brei kapoia lysh.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολύ χρησιμοποιώ την εναλλαγή, τόσο πιο χρήσιμη μου φαίνεται!

Είναι το γεγονός ότι με ένα κλικ μπορείς να έχεις στην οθόνη σου πολλές πληροφορίες και ταυτόχρονα να εξοικονομείς πολύτιμο χώρο!

 

Η έμπνευσή σου ήταν πολύ καλή και δεν ξέρω πλέον τι περισσότερο και καλύτερο μπορεί να σκεφτείς στο μέλλον! :up:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα με τις εορτες παραμενει αν αλλαξουμε απλα ετος εμφανιζονται παλι τα γνωστα προβληματα, ποτε σε ενα τοσο καλο προγραμμα θα υπαρχει σωστη αλληλουχια?
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ένα workaround για το πρόβλημα που δουλεύει όπου και όποτε το έχω δοκιμάσει. Από όσο έχω δει το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι τα windows ρωτάνε για το eortologio.dll κάθε φορά που αυτό είτε είναι καινούργιο είτε μπαίνει πρώτη φορά. Η ερώτηση λοιπόν βγαίνει εκεί που δεν μπορείς να απαντήσεις 'ναι ok τρέχτο' οπότε τα windows κολλάνε και δεν προχωράνε. Αντίθετα, αν αντί να κάνεις restart πας στο settings--> today screen (σήμερα) τότε θα αναγνωρίσει το αλλαγμένο dll, θα σε ρωτίσει για την αυθεντικότητά του, θα απαντήσεις 'ειναι ok' και όλα θα είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ok :)

Όπως είπα το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές από τότε που το παρατήρησα και δουλεύει πάντα. :)

Δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα :mad: Το θέμα είναι ότι το kaiser κολλάει αμέσως μετά το τέλος της εγκατάστασης του eortologio και έτσι δεν μπορώ να πάω στο settings -> today screen ;) Καμιά άλλη ιδέα;

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Επειδή φτιάχνω και εγώ λογισμικό που το διαθέτω δωρεάν, ξέρω από πρώτο χέρι τόσο τον κόπο και το χρόνο που χρειάζεται να αφιερώσει ο developer, όσο και την ηθική ικανοποίηση -πολύ περισσότερο από την υλική- που του προσφέρει μια συμβολική δωρεά.

Νομίζω πως είναι καιρός μετά από τόσες ευχαριστίες να δείξουμε και διαφορετικά την ευγνωμοσύνη μας για αυτό το εξαιρετικό λογισμικό.

Εγώ κάνω την αρχή με ένα συμβολικό ποσό.

http://www.turboirc.com/ppc/

Στο μενού turboGPS θα βρείτε link για paypal donation.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν υπάρχει αριθμός για τον καιρό στην κύπρο; αν ναι, ποιος είναι;

 

Δυστυχώς το meteo.gr δεν έχει πρόγνωση καιρού για την Κύπρο, συνεπώς δεν υπάρχει και η δυνατότητα απεικόνισής του από το πρόγραμμα...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω κάποιες προτάσεις για την βελτίωση της εφαρμογής

 

Μέχρι τώρα είχα την version 0.983 και τώρα έβαλα την 1.2 και παρατήρησα ότι τα γράμματα στην νέα έκδοση είναι λίγο πιο μικρά από την 0.983. Μήπως στις ρυθμίσεις να έχει επιλογή για font size?

Link to comment
Share on other sites

τελειο προγραμμα απο οτι διαβαζω στο thread αλλα υπαρχει για symbian S60 νοκια?

 

:X:cry::blink:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό προβληματάκι που έχει από παλιά, είναι ότι αν προστεθεί σε οποιαδήποτε εφαρμογή που ομαδοποιεί τα today plugin σε tabs, ακόμα και αν είναι σε tab που δεν είναι ενεργό, εκείνο εμφανίζεται και σκεπάζει το ενεργό tab.

Μήπως μπορεί να διορθωθεί;

Το κάνει πχ στο spb pocket plus αλλά και σε πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό προβληματάκι που έχει από παλιά, είναι ότι αν προστεθεί σε οποιαδήποτε εφαρμογή που ομαδοποιεί τα today plugin σε tabs, ακόμα και αν είναι σε tab που δεν είναι ενεργό, εκείνο εμφανίζεται και σκεπάζει το ενεργό tab.

Μήπως μπορεί να διορθωθεί;

Το κάνει πχ στο spb pocket plus αλλά και σε πολλά άλλα.

Εμένα μου το κάνει αυτό στο spb mobile shell. Αλλά αν ξαναπατήσεις το tab του και εξαφανιστεί, τότε τα άλλα tabs λειτουργούν κανονικά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εχθές όταν πάταγα να ανοίξει το μενού, άνοιγε. Σήμερα δεν ανοίγει. Αλλάζοντας την ημερομηνία στην χθεσινή, ανοίγει. :help::dizzy:

 

Απο σήμερα έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα... :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σου. Θα ήθελα (αν γίνεται) σε επόμενη έκδοση, αν γίνεται όταν γίνεται η ανανέωση του καιρού μέσω Ίντερνετ, σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί σύνδεση, να παραμένουν οι παλιότερες ενημερώσεις και να μη σβήνουν, όπως γίνεται μέχρι τώρα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μας έκαψες μεγάλε!!!! :lol:

Πλεον εμπιστεύομαι τόσο πολύ το εορτολόγιο στο PDA μου και δεν κοιτάζω κανένα άλλο, με αποτέλεσμα να "χάσω" την Γιορτή της Μητέρας (την οποία δείχνει πως είναι Τρίτη και όχι σήμερα...)!

Πέσαν τα παράπονα απο την μια πλευρά με εμένα απο την άλλη να υποστηρίζω ...την λανθασμένη ημερομηνία! :X

 

Ouch! :cry:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Update 1.22

 

- Διόρθωση μερικών μικροπροβλημάτων

- Διόρθωση της ημερομηνίας εορτής της Μητέρας (κινητή - 2η Κυριακή του Μαίου). Δεν ευθύνομαι για τυχόν γκρίνια. Κάθε προσπάθεια απόδοσης ευθυνών θα έχει ώς συνέπεια την εφαρμογη του νόμου 25.112/2008 περι γκρίνιας και κρεβατομουρμούρας.

- Η ενημέρωση του καιρού θυμαται τα προηγούμενα στοιχεία εαν αποτύχει

- Με επιλογή (προεπιλογή = On) το εορτολόγιο απεγκαθίσταται μόνο του μετά από κάθε update.

 

To site μου έχει αυτή τη στιγμή κάποια προβλήματα και ίσως να μην είναι δυνατή η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...