Jump to content

LG Viewty (KU990)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ως πιθανός αγοραστής, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σε όσους το έχουν ήδη αποκτήσει:

 

1. Πως τα πάει η μπαταρία; Πόσο κρατάει μετά από τις 3-4 πρώτες φορτίσεις και με τι χρήση;

2. Κάποιος είχε postάρει ένα link για ένα video με 10 tips. Εκεί έλεγε ότι παρόλο που όταν κάνει κάποιος διάφορες ρυθμίσεις στην camera και αυτές μετά χάνονται, όταν τις κάνει μια-μια, αυτές τελικά αποθηκεύονται. Ισχύει κάτι τέτοιο;

3. Ο ήχος στο video που τραβάει πως είναι;

4. Υποθέτω ότι στο video με τα 120fps δεν έχει ήχο. Σωστά;

5. Το flash δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν φακός. Σωστά;

6. Δεν παίζει ραδιόφωνο από το εξωτερικό ηχείο αλλά μόνο αποθηκευμένα αρχεία μουσικής. Σωστά;

7. Για να παίξει ραδιόφωνο πρέπει να έχουμε συνδέσει το ενσύρματο hands-free; Αν ναι, αυτό πως συνδυάζεται με κάποιο bluetooth όταν υπάρχει κάποια εισερχόμενη κλήση;

8. Φαντάζομαι ότι η αναπαραγωγή κάποιας ταινίας την σκίζει την μπαταρία. Σωστά φαντάζομαι;

9. Για το backup των επαφών είναι απαραίτητο το Outlook ή παίζει και με άλλες εφαρμογές;

10. Με το backup των sms, mms, εγγραφών ημερολογίου κ.λπ. τι γίνεται;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)

 

Χρόνια πολλά.

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. :)

 

Δεν θέλω να γίνω φορτικός, αλλά, επειδή έχω την εντύπωση ότι το post μου χάθηκε στη μέση της διαμάχης που ξέσπασε παραπάνω, απλώς θέλω να υπενθυμίσω αυτά που ρώτησα. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ! ;)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

1. Πως τα πάει η μπαταρία; Πόσο κρατάει μετά από τις 3-4 πρώτες φορτίσεις και με τι χρήση;

2. Κάποιος είχε postάρει ένα link για ένα video με 10 tips. Εκεί έλεγε ότι παρόλο που όταν κάνει κάποιος διάφορες ρυθμίσεις στην camera και αυτές μετά χάνονται, όταν τις κάνει μια-μια, αυτές τελικά αποθηκεύονται. Ισχύει κάτι τέτοιο;

3. Ο ήχος στο video που τραβάει πως είναι;

4. Υποθέτω ότι στο video με τα 120fps δεν έχει ήχο. Σωστά;

5. Το flash δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν φακός. Σωστά;

6. Δεν παίζει ραδιόφωνο από το εξωτερικό ηχείο αλλά μόνο αποθηκευμένα αρχεία μουσικής. Σωστά;

7. Για να παίξει ραδιόφωνο πρέπει να έχουμε συνδέσει το ενσύρματο hands-free; Αν ναι, αυτό πως συνδυάζεται με κάποιο bluetooth όταν υπάρχει κάποια εισερχόμενη κλήση;

8. Φαντάζομαι ότι η αναπαραγωγή κάποιας ταινίας την σκίζει την μπαταρία. Σωστά φαντάζομαι;

9. Για το backup των επαφών είναι απαραίτητο το Outlook ή παίζει και με άλλες εφαρμογές;

10. Με το backup των sms, mms, εγγραφών ημερολογίου κ.λπ. τι γίνεται;

 

Τα περισσοτερα εχουν απαντηθει αρκετες φορες στις προηγουμενες σελιδες..

 

1. Αναλογως με τη χρηση. Κατηγορηματικα.- Με μετρια χρηση, αναπαραγωγη και ληψη videos/φωτογραφιων, αναπαραγωγη Divx πανω απο 5 κλησεις αρκετων λεπτων standard την ημερα και ενα γενικοτερο "σκαλισμα" εμενα κραταει γυρω στις 3 μερες. Εχει συζητηθει σε πολλα posts οτι η μπαταρια του δεν εχει μεγαλη διαρκεια αλλα για να τη "γονατισεις" κατω απο 2 24ωρα πρεπει να εισαι συνεχως με τη συσκευη στο χερι....

2. Ισχυει. Μια-μια γινονται οι ρυθμισεις και μετα Save. Για παραδειγμα αν θες απο τα 5MP να φωτογραφισεις στα 3MP, να αποθηκευσεις τη φωτο στη μνημη και οχι στη καρτα και να αλλαξεις τον ηχο κλειστρου πρεπει να μπαινοβγεις 3 φορες στο menu mode φωτογραφισης.

3. Ικανοποιητικος. Σε συνθηκες κανονικου ή αρκετου φωτισμου στην επιλογη 480*460 το video γενικα ειναι αριστο.

4. Σωστα.

5. Σωστα.

6. Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι.

7. Δεν μου εχει τυχει.

8. Η αναπαραγωγη πολλων divx αρχειων λιγων λεπτων δεν κανει τιποτα το ιδιαιτερο. Σημερα για παραδειγμα στη καφετερια παιζει για κανα μισαωρο η παρεα μου να εβλεπε divx και δεν ειδα αλλαγη στη μπαταρια. Τωρα αν βαλεις και δεις μια ταινια μιαμισης ωρας...δεν ξερω αν τη παλεψει αλλα λογικο ειναι να τη γονατισεις τη μπαταρια.

9. Παιζει και απλο drap n drop σε μορφη .vcf ολου του τηλεφωνικου καταλογου που ειναι αποθηκευμενο στη μνημη του τηλεφωνου.

10. LG Suite λογικα αν και δεν εχω δοκιμασει να κρατησω Back up τετοιου ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα ταιριαξετε με καποιο απ τα υπαρχωντα και δυστυχως λιγα themes. Κια ας ελπισουμε οτι γρηγορα θα βρεθει τροπος να περναμε χειροποιητα themes & animated wallpapers....Κατι ακουγεται και για αυτο....;)
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα οτι οταν στελνω μεγαλα αρχεια μεσω bluetouth στο ku990 αυτα δεν ερχονται ποτε:cry:.Οντως σε μερικες περιπτωσεις οι φωτο δεν εχουν την αναμενομενη ποιοτητα των 5.1mp,κατι που ειχα παρατηρησει και με το Ν95(και δεν εννοω με ζοομ η χαμηλες ρυθμισεις,ολα στο full).Οι περισσοτερες παντως ειναι εντυπωσιακες και ειναι 5.1real.

Γενικοτερα δεν εχω αλλα προβληματα και ηδη εχω περασει μεσα κατι videakia bruce lee σε divx full screen με bitrate περιπου στα 600-1200(πρεπει να υπολογισω καλυτερα τα 262.000χρωματα ποιο bitrate τους ταιριαζει)στα 29fps.Αυτο που ειδα ηταν ομαλη κινηση,καλη ευκρινεια xωρις κολληματα.Παντως με μεγαλυτερο bitrate(κοντα στα 2000) αρχιζει να ζοριζεται,αλλα δεν χρειαζετε μεγαλυτερο.

Αυτο που θελω και μαλλον ολοι μας θελουμε,ειναι η lg να ετοιμασει συντομα την πρωτη αναβαθμιση για τα προβληματα με το bluetouth και φυσικα κ αλλες εφαρμογες θα ηταν ευπροσδεκτες(ομως δεν ειναι smarthpone και δεν νομιζω να δουμε και πολλα πραγματα εκτος απο java βεβαια..):wacko:

Ας μην ξεχναμε οτι ειναι ενα κινητο multimedia αφης,οποτε δεν ειναι στα αρνητικα οτι δεν εχει wi-fi η αλλο λειτουργικο,γιατι τα κανονικα κινητα οπως θεωρειται και το ku990,απλα ΔΕΝ εχουν!(κανενα).Και αξιζει την παρουσα στιγμη ΟΛΑ του τα λεφτα!Αυτο το ξανατονιζω,σκεφτειτε απλα και τον ανταγωνισμο του και τις τιμες του ανταγωνισμου(K850κτλ).

Συνεχιζω να το προτεινω και προσωπικα το θεωρω το καλυτερο multimedia κινητο(το ξανατονιζω-Δεν ειναι smartphone)

Χρονια πολλα και καλη χρονια αν δεν τα ξαναπουμε συντομα,με ακομα περισσοτερες και καλυτερες φωτο!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας....είμαι κ εγώ από χθες χρήστης του LG KUH990.Δυστυχώς όμως σήμερα,ενώ με καλούσαν κάποιοι,το τηλέφωνο μου δεν χτυπούσε κ έδειχνε οτι είναι κλειστό.Κατά τ'άλλα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα.Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας....είμαι κ εγώ από χθες χρήστης του LG KUH990.Δυστυχώς όμως σήμερα,ενώ με καλούσαν κάποιοι,το τηλέφωνο μου δεν χτυπούσε κ έδειχνε οτι είναι κλειστό.Κατά τ'άλλα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα.Τι να κάνω;

 

Poula to file kai ksanapare SE...:lol:

Link to comment
Share on other sites

gia sa pedia. 8elw na sas kanw mia erwthsh. Einai na parw kinhto tora exw epidothsh. Hmoun anamesa sto Samsung G600 kai to SE k850i ospou eida to LG auto. Molis to eida kai diavasa kai ta xaraktiristika tou lew 8a to parw, ospou eida kapou pou exete sigrisi tis photo tou LG me to K850 kai den mou arese ka8olou to pos travaei vradi to LG. Auta pou 8elw einai na exei thn kaluterh camera kai na krataei i mpataria.. De lew kalh h o8onh afhs alla kati akousa oti exei provlima me ti zelatina.. An mporei kapoios as kanei mia sigrish
Link to comment
Share on other sites

να το παρειs.

και πολυ καλεs φωτο τραβαει,και η μπαταρια μετα απο 5-6 φορτισματα στρωνει.

προβλημα με την ζελατινα δεν εχει εαν την βαλειs με προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

kalispera paides antipetopizo einai provlimataki pou eimai sigouros pos iparxei lisi aplos den tin exo vrei :P

vazo sto tilefono tin rithmisi maziki apothikeusi kai den mou vlepei to kinito pc suite....mipos exete kamia idea....?

 

kali xronia me igeia kai eutixia se olous :)

Life Is Good:)
Link to comment
Share on other sites

gia sa pedia. 8elw na sas kanw mia erwthsh. Einai na parw kinhto tora exw epidothsh. Hmoun anamesa sto Samsung G600 kai to SE k850i ospou eida to LG auto. Molis to eida kai diavasa kai ta xaraktiristika tou lew 8a to parw, ospou eida kapou pou exete sigrisi tis photo tou LG me to K850 kai den mou arese ka8olou to pos travaei vradi to LG. Auta pou 8elw einai na exei thn kaluterh camera kai na krataei i mpataria.. De lew kalh h o8onh afhs alla kati akousa oti exei provlima me ti zelatina.. An mporei kapoios as kanei mia sigrish

 

 

se sigrhsh me to k850 poio vgazei pio kales photo? apo oti eida kai to k850 vgazi polla provlimata...

 

Οταν ειχα και το k850i στα χερια μου εκανα ενα Vs στις φωτογραφιες μερικες σελιδες πριν.

Η φωτογραφια που τραβηχτηκε σκοτεινη με το Viewty επαλαμβανω οτι ειναι στο απολυτο σκοταδι... Εκει υστερει το Viewty ή αν θελετε υπερτερει το xenon flash του Sony.

 

Ειχα πει και τοτε οτι σε συνθηκες ικανοποιητικου φωτισμου οι φωτογραφιες που τραβηξα με το Viewty μου αρεσαν πιο πολυ (οπως τη πρωτη).

Απο κει και περα αν το μονο σας κριτηριο για την αγορα του κινητου ειναι το πως τραβαει η καμερα και οχι το video, τα features, τα προβληματα κλπ τοτε ψαχτειτε λιγο στο net για καποια αλλα συγκριτικα ή πηγαινετε π.χ σε ενα vodafoneshop τραβηξτε live photos και βγαλτε τα συμπερασματα σας.

(Επισης πηγαινετε και μια βολτα απο το thread του k850i να δειτε τα μηδαμινα προβληματα της SE εναντι της "αχρηστης"... LG..Μονο 4 στους 10 χρηστες του k850 εχουν προβληματα σε καθε σελιδα, restarts, κολληματα κλπ υπαρχει ποικιλια)

 

kalispera paides antipetopizo einai provlimataki pou eimai sigouros pos iparxei lisi aplos den tin exo vrei :P

vazo sto tilefono tin rithmisi maziki apothikeusi kai den mou vlepei to kinito pc suite....mipos exete kamia idea....?

 

Δοκιμασε "Υπηρεσια δεδομενων". Με τη μαζικη αποθηκευση το τηλεφωνο λειτουργει ας πουμε σαν ενας εξωτερικος σκληρος.

 

Καλη χρονια σε ολους...:)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα και το k850i στα χερια μου εκανα ενα Vs στις φωτογραφιες μερικες σελιδες πριν.

Η φωτογραφια που τραβηχτηκε σκοτεινη με το Viewty επαλαμβανω οτι ειναι στο απολυτο σκοταδι... Εκει υστερει το Viewty ή αν θελετε υπερτερει το xenon flash του Sony.

 

Ειχα πει και τοτε οτι σε συνθηκες ικανοποιητικου φωτισμου οι φωτογραφιες που τραβηξα με το Viewty μου αρεσαν πιο πολυ (οπως τη πρωτη).

Απο κει και περα αν το μονο σας κριτηριο για την αγορα του κινητου ειναι το πως τραβαει η καμερα και οχι το video, τα features, τα προβληματα κλπ τοτε ψαχτειτε λιγο στο net για καποια αλλα συγκριτικα ή πηγαινετε π.χ σε ενα vodafoneshop τραβηξτε live photos και βγαλτε τα συμπερασματα σας.

(Επισης πηγαινετε και μια βολτα απο το thread του k850i να δειτε τα μηδαμινα προβληματα της SE εναντι της αχρηστης LG..Μονο 4 στους 10 χρηστες εχουν προβληματα σε καθε σελιδα, restarts, κολληματα κλπ υπαρχει ποικιλια)

 

 

 

Δοκιμασε "Υπηρεσια δεδομενων". Με τη μαζικη αποθηκευση το τηλεφωνο λειτουργει ας πουμε σαν ενας εξωτερικος σκληρος.

 

Καλη χρονια σε ολους...:)

 

ok katalava...

na se rotiso kai kati allo...

kano antigrafi kapoia games mesa sto til.kai otan pao na ta vro sto til den iparxoun mipos ksereis ti paizei kai edo? :)

Life Is Good:)
Link to comment
Share on other sites

ok katalava...

na se rotiso kai kati allo...

kano antigrafi kapoia games mesa sto til.kai otan pao na ta vro sto til den iparxoun mipos ksereis ti paizei kai edo? :)

 

Εχουν αναφερθει αναλυτικες οδηγιες για εγκατασταση Games εδω .

 

Για να μη τα βρισκεις ή δεν τα περνας σωστα, ή δεν ψαχνεις στο σωστο φακελο το .jar αρχειο που θα κανεις εγκατασταση για να δημιουργηθει μετεπειτα το παιχνιδι ετοιμο να τρεξει απο τα Παιχνιδια/εφαρμογες.

Δηλαδη Αρχεια --> Αλλα εκει πανε τα .jar .

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει αναλυτικες οδηγιες για εγκατασταση Games εδω .

 

Για να μη τα βρισκεις ή δεν τα περνας σωστα, ή δεν ψαχνεις στο σωστο φακελο το .jar αρχειο που θα κανεις εγκατασταση για να δημιουργηθει μετεπειτα το παιχνιδι ετοιμο να τρεξει απο τα Παιχνιδια/εφαρμογες.

Δηλαδη Αρχεια --> Αλλα εκει πανε τα .jar .

 

ok se euxaristo poli gia tis apantiseis sou na se kala :>

kali xronia sou euxomai :>

Life Is Good:)
Link to comment
Share on other sites

Επισης πηγαινετε και μια βολτα απο το thread του k850i να δειτε τα μηδαμινα προβληματα της SE εναντι της "αχρηστης"... LG..Μονο 4 στους 10 χρηστες του k850 εχουν προβληματα σε καθε σελιδα, restarts, κολληματα κλπ υπαρχει ποικιλια)

 

Συμφωνώ απόλυτα. μία βόλτα στα άλλα φόρουμ και βλέπεις τι προβλήματα παρουσιάζουν όλα τα άλλα "απροβληημάτιστα" τηλέφωνα >ακόμα και το ολοκαίνουργιο W960 όλο προβλήματα είναι.

Αλλά αυτό που με ¨"εκνευρίζει" είναι ενώ κάτι SE κλπ από την πρώτη μέρα όλοι ψάχνουν να βρουν αναβαθμίσεις για να διορθώσουν τα πολλά λάθη , κάποιοι βρίσκουν πρόβλημα στην LG ότι έχει "μόνο"

100 υπενθυμίσεις.

Τέλος πάντων καλή χρονιά σε όλους και ας είναι όλα τα τηλέφωνα χωρίς προβλήματα γιατί στο φινάλε όλοι τα πληρώνουμε και μάλιστα με όχι λίγα λεφτά.

Λοιπόν γκρίνια από τις 2 του μηνός πάλι.

Link to comment
Share on other sites

To kinhto einai apaixto... H mpataria meta apo provolh tainias divx 2 wrwn, kai endiamesa tilephona, mhnymata kai perihghsh sto menu ksodepse molis ena koutaki... Ta symperasmata dika sas... Gia photo, ti na pw? Tha steilw kai alla deigmata na deite (merikes selides pio pisw exw kanei ena endiaferon review.. rikste mia matia...). Games tha vreite arketa kai poly kala se antistoixo theme tou myphone.gr. Dikia mou gnwmh einai oti aksizei ka8e tou cent.. Ayta pros to paron.. Kalh Prwtoxronia se olous!!!

WWW.DIGITALMAPPING.GR

Οι φθηνότερες εκτυπώσεις της Αγοράς. Μακέτα-Εκτύπωση-Διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...