Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bored, έχω περάσει από On, Forthnet, Net One (δις), και Vodafone. Πολύ μπακάλικο, εσκεμμένα πιστεύω. Ειδικά αυτό με τους λογαριασμούς δεν το χω ξανασυναντήσει πουθενά, οι τύποι χρεώνουν ό,τι θέλουν. Κάναμε αίτηση διακοπής και δεν την αποδέχτηκαν, δίοτι "εμείς σας παρέχουμε την υπηρεσία, εσείς δεν την δέχεστε". Ακουσων, άκουσων...

 

Συμφωνώ, έχεις κάθε λόγο να είσαι δυσαρεστημένος. Το ότι συνέβη αυτό σε εσένα δεν σημαίνει ότι έχει συμβεί σε όλους τους πελάτες τους. Και φυσικά δεν σημαίνει ότι οι άλλες είναι καλύτερες. Γι'αυτό σου λέω ότι γενικεύεις, έχουν συμβεί πολύ χειρότερα αλλού που αν συνέβεναν σε εσένα θα είχες άλλη άποψη. Και εάν τελικά συγκεντρώσεις όλα τα απίστευτα που έχουν ειπωθεί για όλους τους εναλλακτικούς θα καταλήξεις πως όλοι τα ίδια σκ@#ά είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ότι την εν λόγω υπηρεσία την έχουν πάρα πολλοί γνωστοί μου, και δυστυχώς είναι όλοι τους δυσαρεστημένοι. Έβριζα την On κάποτε, αλλά αυτοί είναι το μπάχαλο...

Η πλάκα είναι ότι με την κινητή δεν έχω κανένα παράπονο, είχα κάποτε, πριν 6-7 χρόνια, όταν και μεταπήδησα στην Telestet, αλλά λόγω του ότι ήθελα να βοηθήσω την ομάδα με αυτόν τον τρόπο μετέφερα όλες τις συνδέσεις των συγκενικών μου προσώπων στη VF. Ολοι ικανοποιημένοι με την κινητή, ουδείς με το σταθερό και το internet...Και όλα αυτά για να πέρνει το 8-10% η ομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι την εν λόγω υπηρεσία την έχουν πάρα πολλοί γνωστοί μου, και δυστυχώς είναι όλοι τους δυσαρεστημένοι. Έβριζα την On κάποτε, αλλά αυτοί είναι το μπάχαλο...

Η πλάκα είναι ότι με την κινητή δεν έχω κανένα παράπονο, είχα κάποτε, πριν 6-7 χρόνια, όταν και μεταπήδησα στην Telestet, αλλά λόγω του ότι ήθελα να βοηθήσω την ομάδα με αυτόν τον τρόπο μετέφερα όλες τις συνδέσεις των συγκενικών μου προσώπων στη VF. Ολοι ικανοποιημένοι με την κινητή, ουδείς με το σταθερό και το internet...Και όλα αυτά για να πέρνει το 8-10% η ομάδα...

 

Τελοσπάντων, μπορεί να είναι και θέμα περιοχής τι να πω. Το λέω γιατι εγώ ξέρω τρία άτομα που είναι απολύτα ευχαριστημένοι (και άλλον έναν που την έκανε για forthnet...). Την ON ούτε που θέλω να τη θυμάμαι προσωπικά μετά από 5 μήνες ταλαιπωρίας, δεν λέω όμως ότι είναι η χειρότερη γιατι ξέρω και κόσμο που είναι ευχαριστημένος. Επίσης ενώ στη Netone θα ακούσεις γενικά πολύ καλά λόγια, συνεργάτης μου είχε απίστευτα προβλήματα και αδιαφορία της εξυπηρέτησης πελατών και διέκοψε αμέσως. Και τα ίδια θα ακούσεις από παντού. Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πως θα σου κάτσει, αν σου κάτσει στραβά μπλέκεις άσχημα... Γι'αυτό ο συγκεκριμένος είναι ο μόνος κλάδος για τον οποίο δεν τολμώ να πω καλή ή κακή κουβέντα για καμια εταιρεία...

 

Όσο για τη Vodafone, από τη μία η λύση της GSM τηλεφωνίας δίνει μια σιγουριά, από την άλλη νομίζω πως με δικό της δίκτυο (όχι hol) και ενσύρματη τηλεφωνία (κάτι τέτοιο ετοιμάζουν) θα λυθούν πολλά προβλήματα που έχουν να κάνουν με την εξυπηρέτηση και τους λογαριασμούς... Εξάλλου μάλλον θα μας έρθει στην Ελλάδα το Vodafone Station που είναι ήδη στην Ιταλία και από μόνο του θα λύσει παααάρα πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο. Η αλήθεια είναι οτι στην αρχική μου αιτηση ειχα απογοητευτει. 8 μήνες πήρε η ενεργοποίηση. Έκτοτε βέβαια κανένα παράπονο δεν εχω. Τουλαχιστον την είχα βολέψει με τη VMC διότι τη χρησιμοποιούσα όπου ήθελα. Με την forthnet υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαφορά ή ο ΟΤΕ παίζει τα παιχνιδάκια του σε όλους? Αν είναι να εχω τα ιδια μενω στη Voda που υπάρχει περίπτωση να μου δώσει εστω VMC.
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα σχετικά με την υπηρεσία γιατί σκέφτομαι ότι μάλλον με συμφέρει:

 

1) είμαι ήδη με conn-x,πόσο καιρό θα πάρει για να μεταβώ στο dsl της voda.Στο κατάστημα μου είπαν ότ μπορεί να πάρει το πολύ 2 μήνες,από εμπειρία μπορεί κάποιος να πει;Σημειοτέον ότι στο site της voda όταν βάζω το κινητό μου γράφει κανονικά ότι έχει full LLU.

 

2)Μέσα στο σπίτι έχω καλό σήμα με vmc θα ισχύει το ίδιο και το σταθερό;

 

3)ποιά συσκευή προτείνεται για το σταθερό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα σχετικά με την υπηρεσία γιατί σκέφτομαι ότι μάλλον με συμφέρει:

 

1) είμαι ήδη με conn-x,πόσο καιρό θα πάρει για να μεταβώ στο dsl της voda.Στο κατάστημα μου είπαν ότ μπορεί να πάρει το πολύ 2 μήνες,από εμπειρία μπορεί κάποιος να πει;Σημειοτέον ότι στο site της voda όταν βάζω το κινητό μου γράφει κανονικά ότι έχει full LLU.

 

2)Μέσα στο σπίτι έχω καλό σήμα με vmc θα ισχύει το ίδιο και το σταθερό;

 

3)ποιά συσκευή προτείνεται για το σταθερό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1)Kανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά. Μπορεί 2 εβδομάδες, μπορεί και μήνες. Έχουν αναφερθεί πολλά απίστευτα με όλους τους εναλλακτικούς (χωρίς απαραίτητα να φταίνε αυτοί). Παίζει επίσης μεγάλο ρόλο η περιοχή και η ταχύτητα που διακρίνει τους τεχνικούς του τοπικού ΟΤΕ. Δεν ξέρεις ποτε τι θα σου τύχει όταν φεύγεις από τον ΟΤΕ, και δυστυχώς ισχύει για όλες τις εταιρείες.

2)Αν έχεις καλό σήμα με τη κάρτα σίγουρα θα έχεις και με το σταθερό (εξάλλου σχεδόν πάντα το 2G δίκτυο που χρησιμοποιεί το σταθερό έχει καλύτερο σήμα από το 3G που χρησιμοποιεί η κάρτα).

3)Μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα, πάρε το χρεώσιμο ericsson voicebox. Πολύ καλύτερο από το sagem και με μπαταρία σε περίπτωση που μείνεις χωρίς ρεύμα. Πάνω του βάλε όποια συσκευή τηλεφώνου θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μου πήρε 5 μήνες για να ενεργοποιηθώ και τελικά δεν μπόρεσα να συνδεθώ γιατί "ανακάλυψαν" ότι υπάρχει καλωδιακό πρόβλημμα στην πλευρά του οτε.Τελικά αναγκάστικα να κάνω φορητότητα στην tellas.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

εγω εχα κανει αιτηση απο 31/7 &σημερα με πηρε ενας κολλητος απο vodafone &μ ειπε οτι διπλα στην κατασταση της υπηρεσιας τ adsl(δηλαδη σε ποια φαση βρισκεται η υλοποιηση της υπηρεσιας), υπαρχει το εξης σχολιο. "κατασκευη βρογχου".

ο κολλητος δεν ηξερε κατι παραπανω μιας&δεν ειναι τεχνικος.

τι μπορει να σημαιονει αυτο παιδες??

μ ειχαν πει για 15μερες αναμονη,αλλα μαλλον παω για παραταση...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχα κανει αιτηση απο 31/7 &σημερα με πηρε ενας κολλητος απο vodafone &μ ειπε οτι διπλα στην κατασταση της υπηρεσιας τ adsl(δηλαδη σε ποια φαση βρισκεται η υλοποιηση της υπηρεσιας), υπαρχει το εξης σχολιο. "κατασκευη βρογχου".

ο κολλητος δεν ηξερε κατι παραπανω μιας&δεν ειναι τεχνικος.

τι μπορει να σημαιονει αυτο παιδες??

μ ειχαν πει για 15μερες αναμονη,αλλα μαλλον παω για παραταση...

 

2 μηνες ειναι το επισημο. Τα καταστηματα συνηθως λενε τετοιες πατατες. (περι 15 ημερων).

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες ειναι το επισημο. Τα καταστηματα συνηθως λενε τετοιες πατατες. (περι 15 ημερων).

 

2 μηνες??

μαλιστα...

&πες οτι εγω ενεργοποιουμαι στο adsl κομματι σε 2 μηνες.

μεχρι τοτε τι θα πληρωνω??

η τηλεφωνια εχει ενεργοποιηθει απο την πρωτη μερα.

αρα απο τα 20,5 ευρω/μηνα ποσα αντιστοιχουν στην τηλεφωνια??

Link to comment
Share on other sites

αποσπασμα απο αλλο φορουμ:

"Διαβάστε κάτι περίεργο.

 

Είχα γραμμή ISDN στον ΟΤΕ.Αποφάσισα να κάνω φορητότητα στο Double play plus της Vodafone.

1/8 υλοποιήθηκε κανονικά η φορητότητα.Στις 4/8 που ήρθα από διακοπές διαπίστωσα ότι δε συγχρόνιζα και το δήλωσα βλάβη.

Σήμερα με κάλεσαν και μου είπαν ότι τελικώς έγινε η φορητοτητα αλλά για να μη μου αλλάζουν γραμμή κράτησαν το ISDN κύκλωμα (πλέον γίνεται) και ότι πρέπει να πάω στο κατάστημα να γίνει αλλαγή εξοπλισμού.

Έβαλα ένα μοντεμ ISDN που είχα και παίζει κανονικά!!κουφό?"

 

σημερα μ εστειλαν μηνυμα απο voda οτι ενεργοποιηθηκε & η adsl υπηρεσια μ.

αλλα &εγω ειχα πριν idsn απο τον οτε.

αυτη τη στιγμη ειμαι εκτος αθηνων(αρα δεν εχω δοκιμασει ακομα την γραμμη),&μαλιστα ειμαι ενα βημα πριν την πωληση του isdn ρουτερ μ,για να παρω ενα pstn!

ρε λες να μ εχουν αφησει&εμενα την γραμμη isdn???

γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Αφού η vodafone έτσι κι αλλιώς δεν δίνει τηλεφωνία, αυτό έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τις συχνότητες στις οποίες παίζει το μόντεμ...

Γιατί το κάνανε αυτό; Τι σημαίνει "να μην αλλάξει το κύκλωμα"; Αφού τη γραμμή την παίρνουν από τον ΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού η vodafone έτσι κι αλλιώς δεν δίνει τηλεφωνία, αυτό έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τις συχνότητες στις οποίες παίζει το μόντεμ...

Γιατί το κάνανε αυτό; Τι σημαίνει "να μην αλλάξει το κύκλωμα"; Αφού τη γραμμή την παίρνουν από τον ΟΤΕ!

 

δεν μπορω να καταλαβω τιο παιζει φιλε μ...

&ασχολουμαι μονο&μονο επέιδη ειμαι επαρχια&εχω βρει ηδη να πουλησω το speedtouch 585 isdn 60ευρα.(για να τα δωσω να παρω το fritz me 57ευρα...)

αλλα τωρα δεν ξερω τι να κανω...

αν συμβαινει κατι παρομοιο με την δικη μ γραμμη&τελικα εχω παραμεινει στο isdn κυκλωμα???

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ο πρωτος λογαριασμος double play.απο 31/7 μεχρι 16/8 17 ευρω.!

παω αμεσως σε καταστημα voda να ρωτησω τι&πως μιας &το συμβολαιο που εχω υπογραψει λεει για 20,50 ευρω το μηνα (αρα κοντα στα 10+ κατι ο μισος μηνας)& οχι τα 17 ευρω!

μυριστηκα οτι με εχουν χρεωσει με βαση τα 35ευρα το μηνα, δηλαδη χωρις την προσφορα!

&μ απανταει ο κυριος εκει, ακουσον ακουσον οτι η προσφορα των 20,50 ισχυει μετα την ενεργοποιηση της τηλεφωνιας ΚΑΙ της adsl που εγινε απο της 17/8.

αρα μεχρι τις 17/8 πληρωνω αναλογικα απο τα 35 ευρω!

αν ειναι δυνατον!!!

δηλαδη αν αυτοι εκαναν 3 μηνες να ενεργοποιησουν την adsl ποσο θα με χρεωναν???

τ ειπα οτι θα κινηθω νομικα,& οτι δεν προκειται να πληρωσω κατι για το οποιο δεν εχω υπογραψει!

εχετε να προτεινετε κατι??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάτι δεν πάει καλά εδώ..

μυρίζει και μάλιστα άσχημα..

αν έχεις τον χρόνο μην το αφήσεις καθόλου..

μόνο με επιμονή και υπομονή βγάζεις άκρη από κάτι τέτοιες παπαρ..ιες

Link to comment
Share on other sites

Και σε φίλο μου το ίδιο έγινε. H vodafone επιμένει ότι η προσφορά είναι 12 μήνες doubleplay .

Μέχρι να σου βάλουν και το internet δεν το θεωρεί doubleplay......

Link to comment
Share on other sites

Τι λενε οι οροι ρε παιδια; Αναφερουν και τις δυο υπηρεσιες;

 

Ακομη κι ετσι, εμενα μου μυριζει ασαφεια απο μερους της Βονταφον και νομιζω οτι πρεπει να κανεις μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone ανακοίνωσε σήμερα (Κυριακή) ότι με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας τηλεπικοινωνιών στις 17 Μαΐου, όσοι νέοι συνδρομητές εγγραφούν στα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα Vodafone ADSL και Vodafone Double Play Plus για το χρονικό διάστημα από 12 Μαίου 2008 έως 17 Μαίου 2008, θα επωφεληθούν έκπτωσης 50% στην μηνιαία συνδρομή του προγράμματος που θα επιλέξουν για 12 μήνες από την ημέρα ενεργοποίησης.

 

Το κλειδι ειναι σ'αυτη τη φραση.

Οι οροι τι οριζουν σαν ημερα ενεργοποιησης ή ενεργοποιηση της υπηρεσιας; Πιθανοτατα υπαρχει διαχωρισμος για τηλεφωνια και adsl που σημαινει οτι διαχωριζονται σαν υπηρεσιες, οποτε εχουν διαφορετικες ημερες ενεργοποιησης οποτε υπαρχει ασαφεια απο μερους της Vodafone για το ποια ενεργοποιηση εννοει στην προσφορα.

 

Αν δεν οριζουν καθολου, τοτε παλι υπαρχει ασαφεια και το μεταφραζουν προς οφελος τους. Αυτο ειναι παραπλανηση! :mad:

 

Αν συνεχισουν και επιμενουν τοτε κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Το θεμα δεν ειναι μονο τα 7 ευρω...το θεμα ειναι ηθικο!

 

Προσωπικα το θεωρο γυφτια και κλεψια να σε χρεωνουν για ενα μηνα με το κανονικο τιμολογιο οταν δεν το αποσαφηνιζουν τη στιγμη που δεχεσαι τη συμβαση και την προσφορα. :mad:

 

Αν ειναι ευκολο κανε μας ενα σκαν τους ορους μιας και online δεν υπαρχουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει εξηγηθεί και παραπάνω, η ενεργοποίηση της υπηρεσίας double play plus ολοκληρώνεται με την ενεργοποίηση του κυκλώματος adsl (το οποίο προφανώς αργεί περισσότερο από την ενεργοποίηση της τηλεφωνίας).

Φαντάζομαι οτι έχουν ρυθμίσει το billing να δίνει την έκπτωση μόνο όταν ενεργοποιηθεί και το adsl (π.χ. έχουν βάλει το συνολικό πάγιο με όλες τις εκπτώσεις στο πάγιο του adsl) για να διασφαλίσουν οτι θα ολοκληρωθεί και δεν θα ακυρώσει ο συνδρομητής το adsl (π.χ. λόγω μεγάλης αναμονής). Ή μπορεί αυτό να αποτελεί πρόβλημα του billing και αυτή να είναι η μόνη λύση...

 

Σημασία έχει αν κατά τη σύνδεση ενημέρωσαν τον πελάτη για την ιδιαιτερότητα αυτή της προσφοράς (οτι δηλαδή η έκπτωση θα ισχύσει μετά και την ενεργοποίηση του adsl)....

Link to comment
Share on other sites

Έχει εξηγηθεί και παραπάνω, η ενεργοποίηση της υπηρεσίας double play plus ολοκληρώνεται με την ενεργοποίηση του κυκλώματος adsl (το οποίο προφανώς αργεί περισσότερο από την ενεργοποίηση της τηλεφωνίας).

Φαντάζομαι οτι έχουν ρυθμίσει το billing να δίνει την έκπτωση μόνο όταν ενεργοποιηθεί και το adsl (π.χ. έχουν βάλει το συνολικό πάγιο με όλες τις εκπτώσεις στο πάγιο του adsl) για να διασφαλίσουν οτι θα ολοκληρωθεί και δεν θα ακυρώσει ο συνδρομητής το adsl (π.χ. λόγω μεγάλης αναμονής). Ή μπορεί αυτό να αποτελεί πρόβλημα του billing και αυτή να είναι η μόνη λύση...

 

Σημασία έχει αν κατά τη σύνδεση ενημέρωσαν τον πελάτη για την ιδιαιτερότητα αυτή της προσφοράς (οτι δηλαδή η έκπτωση θα ισχύσει μετά και την ενεργοποίηση του adsl)....

 

Δεν ξερω αν εξηγηθηκε ή οχι αλλα δεν ειδα να το αναφερει πουθενα η Vodafone.

 

Αν ο συνδρομητης θελησει να ακυρωσει ειτε παρει την εκπτωση αμεσως ειτε οχι δεν εχει και καποια ουσιαστικη διαφορα.

 

Συμφωνω.

Απ'οσο διαβαζουμε ομως...δεν τον ενημερωσε/ενημερωνει τον πελατη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια βδομαδα σερνετε απιστευτα το ιντερνετ...!!!

απο κει που κατεβαζε με 350-500 kbps.....τωρα κατεβαζει απο 35-100 kbps.....

σε εσας συμβαινει τιποτα παρομοιο......?

η να παρω τηλ. στην βονταφονε......και να πεσει λιγο κραξιμο......?

τι να κανω......??

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...