Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σταθερό της Vodafone ΕΙΝΑΙ 100% Voip φίλε μου και μην πιστεύεις αυτά που λένε στην Vodafone. Είναι εμφανές απο την διαφορά στην ποιότητα όταν καλείς το νούμερο του σταθερού από αυτό του κινητού. (Άλλωστε το συμβόλαιο είναι και με την hol) Επίσης αυτό που συμβαίνει πολλές φορές όταν καλώ το σταθερό και λέει "η κλήση σας προωθείται" ενώ όταν καλώ το κινητό χτυπάει, προφανώς οφείλεται στο χαμηλό σήμα του σημείου, στο οποίο καμιά φορά έχει πρόβλημα και το κινητό. Ήδη το έκοψα και δευτέρα πάω να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ. Μπορεί να μου στοιχίσει 35 ευρώ (και πολλά περισσότερα κάθε μήνα...) αλλά τουλάχιστον θα έχω τηλέφωνο...Επίσης σε συζήτηση με τον υπάλληλο του καταστήματος όπου έκανα την σύνδεση και την αποσύνδεση μου εκμυστηρεύτηκε ότι η πλειοψηφία των συνδέσεων "vodafone για το σπίτι" φεύγουν απο την υπηρεσία πρίν κλέισουν τον μήνα. Νομίζω ότι αυτό κάτι λέει...

Καλή χρονιά!

 

Μάθε την διαφορά μεταξύ GSM(Sim) και ADSL(Voip) και μετά σχολίασε ότι θες............;);)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με αυτό το Post θα απαντήσω και στους 3 φίλους πιο πάνω που πιστευουν ότι δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ κινητού και voip. Να τους ενημρώσω λοιπόν ότι χωρίς να είμαι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες μπορώ να καταλάβω (όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι...) απο την ποιότητα της ομιλίας σε μια κλήση, αν αυτή είναι voip ή όχι. Να αναλύσω αυτό που συμβαίνει:

Η vodafone δεν μπορεί απο μόνη της να δώσει αριθμοδότηση σταθερού (άρα και χρεώσεις προς τους αριθμούς της). Γι'αυτό συνεργάζεται με την hol. Γι'αυτό και όταν καλείς απο σταθερό vodafone εμφανίζεται είτε απόκρυψη (αν το ζητήσεις), είτε ο αριθμός κινητού που αντιστοιχεί στο σταθερό αυτό. Αν μπορούσε να δώσει απο μόνη της αριθμοδότηση σταθερού, η cote και η wind δεν θα έμεναν με σταυρωμένα χέρια...

Δευτερον, όταν καλείς οποιοδήποτε αριθμό σταθερού η κλήση πρέπει να τερματίζει στο δίκτυο του φορέα που έχει τον αριθμό. Έτσι όταν καλείς σταθερό αριθμό vodafone, η κληση περνάει αναγκαστικά απο το δίκτυο της hol (εδώ είναι και το κομμάτι του voip στο οποίο αναφέρομαι) και προωθείται στο δίκτυο της vodafone. Αν όμως καλέσεις το αντίστοιχο νούμερο κινητής ΔΕΝ περνάει απο το δίκτυο της hol και η ποιότητα είναι σαφώς ανώτερη!Άλλωστε και η χρέωση είναι διαφορετική.

Όταν καλείς απο σταθερό vodafone η ποιότητα είναι ποιότητα κινητού γιατί εκεί δεν εμπλέκεται η hol.(Όπως άλλωστε προανέφερα, στην αναγνώριση βγάζει είτε κινητό, είτε απόκρυψη).

Όταν αναφέρομαι σε voip και χαμηλή ποιότητα αναφέρομαι στις εισερχόμενες κλήσεις για όσου και ΠΑΛΙ δεν το κατάλαβαν. Ελπίζω μάλιστα να κατάλαβαν το πως λειτουργεί το σταθερό της vodafone και γιατί οι άλλες εταιρίες δεν παρουσίασαν το ίδιο προϊόν.

Όσον αφορά τις 70.000 συνδέσεις, μάλλον στη συνέχεια υπήρξαν και 69.000 αποσυνδέσεις....

Καλή χρονιά σε όλους

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το Post θα απαντήσω και στους 3 φίλους πιο πάνω που πιστευουν ότι δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ κινητού και voip. Να τους ενημρώσω λοιπόν ότι χωρίς να είμαι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες μπορώ να καταλάβω (όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι...) απο την ποιότητα της ομιλίας σε μια κλήση, αν αυτή είναι voip ή όχι. Να αναλύσω αυτό που συμβαίνει:

Η vodafone δεν μπορεί απο μόνη της να δώσει αριθμοδότηση σταθερού (άρα και χρεώσεις προς τους αριθμούς της). Γι'αυτό συνεργάζεται με την hol. Γι'αυτό και όταν καλείς απο σταθερό vodafone εμφανίζεται είτε απόκρυψη (αν το ζητήσεις), είτε ο αριθμός κινητού που αντιστοιχεί στο σταθερό αυτό. Αν μπορούσε να δώσει απο μόνη της αριθμοδότηση σταθερού, η cote και η wind δεν θα έμεναν με σταυρωμένα χέρια...

Δευτερον, όταν καλείς οποιοδήποτε αριθμό σταθερού η κλήση πρέπει να τερματίζει στο δίκτυο του φορέα που έχει τον αριθμό. Έτσι όταν καλείς σταθερό αριθμό vodafone, η κληση περνάει αναγκαστικά απο το δίκτυο της hol (εδώ είναι και το κομμάτι του voip στο οποίο αναφέρομαι) και προωθείται στο δίκτυο της vodafone. Αν όμως καλέσεις το αντίστοιχο νούμερο κινητής ΔΕΝ περνάει απο το δίκτυο της hol και η ποιότητα είναι σαφώς ανώτερη!Άλλωστε και η χρέωση είναι διαφορετική.

Όταν καλείς απο σταθερό vodafone η ποιότητα είναι ποιότητα κινητού γιατί εκεί δεν εμπλέκεται η hol.(Όπως άλλωστε προανέφερα, στην αναγνώριση βγάζει είτε κινητό, είτε απόκρυψη).

Όταν αναφέρομαι σε voip και χαμηλή ποιότητα αναφέρομαι στις εισερχόμενες κλήσεις για όσου και ΠΑΛΙ δεν το κατάλαβαν. Ελπίζω μάλιστα να κατάλαβαν το πως λειτουργεί το σταθερό της vodafone και γιατί οι άλλες εταιρίες δεν παρουσίασαν το ίδιο προϊόν.

Όσον αφορά τις 70.000 συνδέσεις, μάλλον στη συνέχεια υπήρξαν και 69.000 αποσυνδέσεις....

Καλή χρονιά σε όλους

 

Εγώ πάντως όσο χρησιμοποίησα την υπηρεσία στο εξοχικό μου (καθώς εκεί δεν έχουμε γραμμή ΟΤΕ) πραγματικά δεν είδα καμία απολύτως διαφορά στη ποιότητα ανάμεσα στις εισερχόμενες κλήσεις και τις εξερχόμενες κλήσεις. Δεν ξέρω αν περνάει από VoIp η κλήση κατα τη μεταφορά της από τη HOL στη Vodafone εμένα πάντως η ποιότητα είναι μια χαρά (μη σου πω και σαν ΟΤΕ, περίεργο για κινητό).Eπίσης κανένας άλλος δεν έχει αναφέρει πρόβλημα ειδικά με τις εισερχόμενες. Μήπως λοιπόν το πρόβλημα είναι αποκλειστικά στη δική σου γραμμή? Γιατι δεν καλείς στο 13830 ώστε να καταγραφεί και να ελεγχθεί από το τεχνικό τμήμα?:O

 

Τέλος επειδή τυχαίνει να γνωρίζω καλύτερα από έναν υπάλληλο καταστήματος, δεν υπάρχουν τόσες αποσυνδέσεις. Υπήρχαν κάποιες επιστροφές τους πρώτους μήνες όταν υπήρχε πρόβλημα από πλευράς Vodafone στον προσδιορισμό της home zone κάθε πελάτη και δεν ήταν λίγοι οι πελάτες των οποίων οι κλήσεις έβγαιναν εκτός ζώνης, αυτό όμως πλέον έχει λυθεί εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το Post θα απαντήσω και στους 3 φίλους πιο πάνω που πιστευουν ότι δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ κινητού και voip. Να τους ενημρώσω λοιπόν ότι χωρίς να είμαι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες μπορώ να καταλάβω (όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι...) απο την ποιότητα της ομιλίας σε μια κλήση, αν αυτή είναι voip ή όχι. Να αναλύσω αυτό που συμβαίνει:

Η vodafone δεν μπορεί απο μόνη της να δώσει αριθμοδότηση σταθερού (άρα και χρεώσεις προς τους αριθμούς της). Γι'αυτό συνεργάζεται με την hol. Γι'αυτό και όταν καλείς απο σταθερό vodafone εμφανίζεται είτε απόκρυψη (αν το ζητήσεις), είτε ο αριθμός κινητού που αντιστοιχεί στο σταθερό αυτό. Αν μπορούσε να δώσει απο μόνη της αριθμοδότηση σταθερού, η cote και η wind δεν θα έμεναν με σταυρωμένα χέρια...

 

Καμία εταιρία ΚΙΝΗΤΗΣ τηλεφωνίας στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να παρέχει σταθερό αριθμό ούτε να παρουσιάζει το όλο "πακέτο" όπως του ΟΤΕ......απαγορεύεται απο τον νόμο.........γι'αυτό προσωρινά οι εταιρίες το παρέχουν μέσω κάρτας SIM και αργότερα θα γίνει μέσω Voip......και έτσι προκύπτει οτι όταν καλεί ένα "σταθερό" της Vodafone εμφανίζεται αριθμός κινητού και μόνο.......

 

Δευτερον, όταν καλείς οποιοδήποτε αριθμό σταθερού η κλήση πρέπει να τερματίζει στο δίκτυο του φορέα που έχει τον αριθμό. Έτσι όταν καλείς σταθερό αριθμό vodafone, η κληση περνάει αναγκαστικά απο το δίκτυο της hol (εδώ είναι και το κομμάτι του voip στο οποίο αναφέρομαι) και προωθείται στο δίκτυο της vodafone. Αν όμως καλέσεις το αντίστοιχο νούμερο κινητής ΔΕΝ περνάει απο το δίκτυο της hol και η ποιότητα είναι σαφώς ανώτερη!Άλλωστε και η χρέωση είναι διαφορετική.

Όταν καλείς απο σταθερό vodafone η ποιότητα είναι ποιότητα κινητού γιατί εκεί δεν εμπλέκεται η hol.(Όπως άλλωστε προανέφερα, στην αναγνώριση βγάζει είτε κινητό, είτε απόκρυψη).

 

Η Vodafone έχει αγοράσει αριθμοδότηση απο την HOL και η δρομολόγηση γίνεται μόνο μέσω GSM γι'αυτό είτε καλέσεις το "σταθερό" της Vodafone είτε κινητό που έχει το πρόγραμμα των 500 λεπτών για σταθερά άρα και αριθμό σταθερό η κλήση πάει μέσω σταθμού βάσεως και κυψελών........

 

Το voip είναι μέσω της καλωδίωσης του adsl άρα ΔΕΝ ψάχνει καμία κυψέλη.......πράγμα που η Vodafone ΔΕΝ παρέχει..........

 

Όταν αναφέρομαι σε voip και χαμηλή ποιότητα αναφέρομαι στις εισερχόμενες κλήσεις για όσου και ΠΑΛΙ δεν το κατάλαβαν. Ελπίζω μάλιστα να κατάλαβαν το πως λειτουργεί το σταθερό της vodafone και γιατί οι άλλες εταιρίες δεν παρουσίασαν το ίδιο προϊόν.

 

Επειδή επιμένεις σε κάτι που φαίνεται οτι ΔΕΝ ξέρεις πάρε έναν εξοπλισμό με voicebox της Vodafone που έχει κάρτα SIM και πάρε ένα modem που έχει υποδοχή για τηλεφωνικό καλώδιο το οποίο modem που θα πάρεις θα σου παρέχει σύνδεση στο internet .............τότε θα καταλάβεις την διαφορά και στον τρόπο σύνδεσης του εξοπλισμού και λειτουργίας..........

 

Η Wind δεν ξεκίνησε όπως η Vodafone διότι είδε το πόσο δύσκολο ήταν και το τί προβλήματα έβγαλε στην αρχή και διάλεξε τον ασφαλή δρόμο..........αργότερα θα δεις.......θα προσφέρει και εκείνη και φορητότητες και αριθμούς και Voip......

 

H Cosmote δεν πρόκειται να το κάνει όπως οι άλλες εταιρίες διότι σε περίπτωση που δεν το ξέρεις η Cosmote ανήκει στον ΟΤΕ άρα θα υπήρχε σύγκρουση υπηρεσιών και προϊόντων εαν το έκανε.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το Post θα απαντήσω και στους 3 φίλους πιο πάνω που πιστευουν ότι δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ κινητού και voip. Να τους ενημρώσω λοιπόν ότι χωρίς να είμαι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες μπορώ να καταλάβω (όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι...) απο την ποιότητα της ομιλίας σε μια κλήση, αν αυτή είναι voip ή όχι. Να αναλύσω αυτό που συμβαίνει:

Η vodafone δεν μπορεί απο μόνη της να δώσει αριθμοδότηση σταθερού (άρα και χρεώσεις προς τους αριθμούς της). Γι'αυτό συνεργάζεται με την hol. Γι'αυτό και όταν καλείς απο σταθερό vodafone εμφανίζεται είτε απόκρυψη (αν το ζητήσεις), είτε ο αριθμός κινητού που αντιστοιχεί στο σταθερό αυτό. Αν μπορούσε να δώσει απο μόνη της αριθμοδότηση σταθερού, η cote και η wind δεν θα έμεναν με σταυρωμένα χέρια...

Δευτερον, όταν καλείς οποιοδήποτε αριθμό σταθερού η κλήση πρέπει να τερματίζει στο δίκτυο του φορέα που έχει τον αριθμό. Έτσι όταν καλείς σταθερό αριθμό vodafone, η κληση περνάει αναγκαστικά απο το δίκτυο της hol (εδώ είναι και το κομμάτι του voip στο οποίο αναφέρομαι) και προωθείται στο δίκτυο της vodafone. Αν όμως καλέσεις το αντίστοιχο νούμερο κινητής ΔΕΝ περνάει απο το δίκτυο της hol και η ποιότητα είναι σαφώς ανώτερη!Άλλωστε και η χρέωση είναι διαφορετική.

Όταν καλείς απο σταθερό vodafone η ποιότητα είναι ποιότητα κινητού γιατί εκεί δεν εμπλέκεται η hol.(Όπως άλλωστε προανέφερα, στην αναγνώριση βγάζει είτε κινητό, είτε απόκρυψη).

Όταν αναφέρομαι σε voip και χαμηλή ποιότητα αναφέρομαι στις εισερχόμενες κλήσεις για όσου και ΠΑΛΙ δεν το κατάλαβαν. Ελπίζω μάλιστα να κατάλαβαν το πως λειτουργεί το σταθερό της vodafone και γιατί οι άλλες εταιρίες δεν παρουσίασαν το ίδιο προϊόν.

Όσον αφορά τις 70.000 συνδέσεις, μάλλον στη συνέχεια υπήρξαν και 69.000 αποσυνδέσεις....

Καλή χρονιά σε όλους

 

Θες να μου πεις δηλαδη οτι ο ΟΤΕ για τις κλησεις απο αστικο κεντρο σε αστικο κεντρο ειναι TDM και οχι voip.

Απλα να σε πληροφορισω οτι ολα τα δικτυα γυριζουν την transit κινηση σε voip.

Τελος για τις αποσυνδεσεις, θα δουμε τελος Ιανουαριου τα αποτελεσματα. Λες να πηγε 150000? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το voip που παίζουμε μέσω των γνωστών υπηρεσιών voip στο ίντερνετ και άλλο αυτό που χρησιμοποιήται από παρόχους για εσωτερική δικτύωση κτλ κτλ. Οπότε είναι και διαφορετική και η ποιότητα ανά πρωτόκολλο/υπηρεσία. Όταν καλέσει κάποιος το 13844 (εξ. πελατών της HOL) δεν αντιλαμβάνεται οτι η ποιότητα είναι ίδια με αυτή του voip που ξέρουμε από το skype π.χ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καμία εταιρία ΚΙΝΗΤΗΣ τηλεφωνίας στην Ελλάδα ΔΕΝ μπορεί να παρέχει σταθερό αριθμό ούτε να παρουσιάζει το όλο "πακέτο" όπως του ΟΤΕ......απαγορεύεται απο τον νόμο.........γι'αυτό προσωρινά οι εταιρίες το παρέχουν μέσω κάρτας SIM και αργότερα θα γίνει μέσω Voip......και έτσι προκύπτει οτι όταν καλεί ένα "σταθερό" της Vodafone εμφανίζεται αριθμός κινητού και μόνο.......

 

 

 

Η Vodafone έχει αγοράσει αριθμοδότηση απο την HOL και η δρομολόγηση γίνεται μόνο μέσω GSM γι'αυτό είτε καλέσεις το "σταθερό" της Vodafone είτε κινητό που έχει το πρόγραμμα των 500 λεπτών για σταθερά άρα και αριθμό σταθερό η κλήση πάει μέσω σταθμού βάσεως και κυψελών........

 

Το voip είναι μέσω της καλωδίωσης του adsl άρα ΔΕΝ ψάχνει καμία κυψέλη.......πράγμα που η Vodafone ΔΕΝ παρέχει..........

 

 

 

Επειδή επιμένεις σε κάτι που φαίνεται οτι ΔΕΝ ξέρεις πάρε έναν εξοπλισμό με voicebox της Vodafone που έχει κάρτα SIM και πάρε ένα modem που έχει υποδοχή για τηλεφωνικό καλώδιο το οποίο modem που θα πάρεις θα σου παρέχει σύνδεση στο internet .............τότε θα καταλάβεις την διαφορά και στον τρόπο σύνδεσης του εξοπλισμού και λειτουργίας..........

 

Η Wind δεν ξεκίνησε όπως η Vodafone διότι είδε το πόσο δύσκολο ήταν και το τί προβλήματα έβγαλε στην αρχή και διάλεξε τον ασφαλή δρόμο..........αργότερα θα δεις.......θα προσφέρει και εκείνη και φορητότητες και αριθμούς και Voip......

 

H Cosmote δεν πρόκειται να το κάνει όπως οι άλλες εταιρίες διότι σε περίπτωση που δεν το ξέρεις η Cosmote ανήκει στον ΟΤΕ άρα θα υπήρχε σύγκρουση υπηρεσιών και προϊόντων εαν το έκανε.......

Απ'οτι φαίνεται φίλε μάλλον δεν καταλαβαίνεις κι εσύ τί σου λέω και μάλλον κι εσύ δεν ξέρεις τί είναι το voip όταν μιλάς για adsl...

Για το αν ξέρω τί είναι το voicebox και τί το modem μπορεί ο καθένας να καταλάβει απο τα παραπάνω. Θα σε παρακαλούσα η συζήτηση να σταματήσει εδώ καθώς όπως φαίνεται μόνο κακό θα κάνει στο topic.

Καλή χρονιά

ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως φίλε gsis, 69,000 δεν πήγανε οι συνδέσεις..... το weekly telecom σήμερα υπολογίζει τις ενεργές σε 85,000, και φέρνει τη voda καθαρά πρώτη αφού μετά έρχονται Tellas και Forthnet με 77,200 και 76,000 αντίστοιχα....

 

που σημαίνει οτι πολλοί άλλοι συνδρομητές (μεταξύ των οποίων και εγώ) δεν αντιμετώπισαν τα προβλήματα που είχες εσύ και είναι μάλλον ικανοποιημένοι. Εγώ πέρα από τον προσδιορισμό ζώνης που με ταλαιπώρησε λίγο τις πρώτες 2 εβδομάδες, δεν έχω κανένα πρόβλημα με διαθεσιμότητα και ποιότητα ήχου (αν και ομολογώ οτι το σταθερό το χρησιμοποιώ πολύ λίγο σε σχέση με το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για συνδεσεις σταθερης τηλεφωνιας?

Λογικα τα νουμερα των Forthnet, Tellas συμπεριλαμβανουν μεσα και τους συνδρομητες μεσω ΟΤΕ (Προεπιλογη φορεα).

 

Η Vodafone ειναι η μονη που παρεχει σταθερο τηλεφωνο καθαρα μεσω του δικτυου της χωρις να παρεμβαλλεται κανεις αλλος παροχος.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone ειναι η μονη που παρεχει σταθερο τηλεφωνο καθαρα μεσω του δικτυου της χωρις να παρεμβαλλεται κανεις αλλος παροχος.

 

Με τη διαφορά βέβαια ότι δεν πρόκειται για ακριβώς "σταθερό" τηλέφωνο, αλλά για κινητό τηλέφωνο με αριθμό σταθερού ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για συνδεσεις σταθερης τηλεφωνιας?

Λογικα τα νουμερα των Forthnet, Tellas συμπεριλαμβανουν μεσα και τους συνδρομητες μεσω ΟΤΕ (Προεπιλογη φορεα).

 

Η Vodafone ειναι η μονη που παρεχει σταθερο τηλεφωνο καθαρα μεσω του δικτυου της χωρις να παρεμβαλλεται κανεις αλλος παροχος.

 

Καμια σχεση, ο αριθμος αυτος ειναι για LLU συνδεσεις, οχι με προεπιλογη ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

akousa diafimisi vodafone pou elege gia aperioristes kliseis esoterikou kai se 24 xores exoterikou + adsl me 39 euro. seimera pou rotisa se ena katastima vodafone mou eipan pos den yparxei tetoia prosfora :confused:.

gnorizei kaneis ?

Link to comment
Share on other sites

akousa diafimisi vodafone pou elege gia aperioristes kliseis esoterikou kai se 24 xores exoterikou + adsl me 39 euro. seimera pou rotisa se ena katastima vodafone mou eipan pos den yparxei tetoia prosfora :confused:.

gnorizei kaneis ?

 

Μάλλον μπέρδεψες την Forthnet με την Vodafone .............

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είχα πρόβλημα ποτέ. Στη δική μου περίπτωση ο προσδιορισμός έγινε σε 4 μέρες. Μόνο το DSL έκανε ένα μήνα. Αν υπήρχε τρόπος να το συνδέαν σε 4 μέρες και αυτό θα ήταν τέλεια... Αλλά... έστω κι έτσι είμαι 1000 φορές πιο ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ.

 

Πάντως φίλε gsis, 69,000 δεν πήγανε οι συνδέσεις..... το weekly telecom σήμερα υπολογίζει τις ενεργές σε 85,000, και φέρνει τη voda καθαρά πρώτη αφού μετά έρχονται Tellas και Forthnet με 77,200 και 76,000 αντίστοιχα....

 

που σημαίνει οτι πολλοί άλλοι συνδρομητές (μεταξύ των οποίων και εγώ) δεν αντιμετώπισαν τα προβλήματα που είχες εσύ και είναι μάλλον ικανοποιημένοι. Εγώ πέρα από τον προσδιορισμό ζώνης που με ταλαιπώρησε λίγο τις πρώτες 2 εβδομάδες, δεν έχω κανένα πρόβλημα με διαθεσιμότητα και ποιότητα ήχου (αν και ομολογώ οτι το σταθερό το χρησιμοποιώ πολύ λίγο σε σχέση με το κινητό).

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι μάλλον θα τελειώσω με την σχολή στην Ηγουμενίτσα και θα ξενοικιάσω το σπίτι και θα έρθω στην Αθήνα. Έχω σταθερό από τον ΟΤΕ. Είχα ρωτήσει το 134 αν μπορώ να πάρω στην Αθήνα σταθερό τηλέφωνο Ηγουμενίτσας μαζί με το πρόθεμα (26650xxxxx) και μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ψάχνω επίσης να δω αν μπορώ να το κάνω φορητότητα σε altec icall (αφού πλέον το icall δίνει νούμερα με πρόθεμα Ηγουμενίτσας). Εάν κάνω φορητότητα στο πρόγραμμα Vodafone για το σπίτι και δηλώσω στην Vodafone ότι μετακομίζω στην Αθήνα θα παραμείνει το νούμερό μου με το πρόθεμα της Ηγουμενίτσας ή θα πρέπει να αλλάξει υποχρεωτικά; Αν κάνω την φορητότητα, φύγω στην Αθήνα και αφήσω τους λογαριασμούς να έρχονται σε μια διεύθυνση γνωστού στην Ηγουμενίτσα θα υπάρξει πρόβλημα; Δεν με ενδιαφέρει να κάνω κλήσεις στην περίπτωση που πάρω το νούμερο με την Vodafone, μόνο να δέχομαι και να κρατήσω το νούμερο ώστε αν ο ΟΤΕ δώσει την δυνατότητα να μεταφέρεις ολόκληρο το νούμερο από μια πόλη σε άλλη να το κάνω.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Aπλα το ξεχνας !! Δεν νομιζω να γινει ποτε η φορητοτητα γιατι θα γινει χαμος , (δεν θα ξεχωριζουμε αστικα με υπεραστικα )!

Αν το κανεις φορητοτητα στην vodafone και το παρεις στην Αθηνα και χρεωνεσε σαν "εκτος ζωνης" (με 0,2€ το λεπτο)

ή να το κρατησεις σε σπιτι γνωστου σου, να το κανεις εκτροπη μεσω πακετου δωρεαν (αστικων-υπεραστικων) ΠΡΟΣ τον νεο αριθμο σου στην Αθηνα !

Αν ειναι τοσο ''σημαντικός'' αριθμός

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδρομητης Vodafone ADSL 1024 με προοπτικη την αυτοματη μετατροπη της γραμμης μου σε Shared LLU 24/1. Μολις εγω διαθεσιμοτητα θελω να κανω και φορητοτητα του τηλεφωνου να παω στο προγραμμα 3 σε 1. Γινεται να μετατραπω απο το προγραμμα που ειμαι σημερα ή πρεπει να διακόψω και να κανω εκ νεου αιτηση?

 

Μιλαω για την περιπτωση μεταβασης απο μεριζομενη προσβαση σε πληρη με παραλληλη φορητοτητα αριθμου....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι συνδρομητης Vodafone ADSL 1024 με προοπτικη την αυτοματη μετατροπη της γραμμης μου σε Shared LLU 24/1. Μολις εγω διαθεσιμοτητα θελω να κανω και φορητοτητα του τηλεφωνου να παω στο προγραμμα 3 σε 1. Γινεται να μετατραπω απο το προγραμμα που ειμαι σημερα ή πρεπει να διακόψω και να κανω εκ νεου αιτηση?

 

Μιλαω για την περιπτωση μεταβασης απο μεριζομενη προσβαση σε πληρη με παραλληλη φορητοτητα αριθμου....

 

είσαι ΑΡΥΣ στο 1mbit το οποιο σημαίνει οτι εαν κάνεις φορητότητα το σταθερό του ΟΤΕ στην Vodafone θα το χάσεις όταν ολοκληρωθεί το Adsl. Άρα θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτηση του ΑΡΥΣ και όταν ακυρωθεί τότε να κάνεις shared llu με φορητότητα σταθερού..........κάλεσε στο 13830 για διευκρινήσεις.........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

είσαι ΑΡΥΣ στο 1mbit το οποιο σημαίνει οτι εαν κάνεις φορητότητα το σταθερό του ΟΤΕ στην Vodafone θα το χάσεις όταν ολοκληρωθεί το Adsl. Άρα θα πρέπει να ακυρώσεις την αίτηση του ΑΡΥΣ και όταν ακυρωθεί τότε να κάνεις shared llu με φορητότητα σταθερού..........κάλεσε στο 13830 για διευκρινήσεις.........

 

Shared LLU με φορητοτητα? Πως θα γινει αυτο φιλε μου?

Το ΑΡΥΣ μολις υπαρξει διαθεσιμοτητα δε θα γινει αυτοματα Shared? Ας μου απαντησει καποιος υπευθυνα.

Link to comment
Share on other sites

Shared LLU με φορητοτητα? Πως θα γινει αυτο φιλε μου?

Το ΑΡΥΣ μολις υπαρξει διαθεσιμοτητα δε θα γινει αυτοματα Shared? Ας μου απαντησει καποιος υπευθυνα.

 

Συγγνώμη εννούσα full llu με παράλληλη φορητότητα........όσο αφορά την υπεύθυνη απάντηση μόνο η Vodafone θα στην δώσει απο την στιγμή που εκείνη είναι που το προσφέρει...........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει μετατρεψει το Vodafone ADSL του απο Χονδρικη μεσω ΟΤΕ 1mbit σε Full LLU με παραλληλη φορητοτητα (Vodafone 3 σε 1)??
Link to comment
Share on other sites

εχουμε οτε στο σπιτι και η μαμα μου εχει vodafone συμβολαιο κινητο γινετε να το κανουμε ενα πακετο μαζι με σταθερη τηλεφωνια αλλα να κρατησουμε το ιδιο νουμερο και στο σταθερο αλλα και στο κινητο?

και αν ναι ποσο εχει το προγραμμα?

συγνωμη αν ρωταω πολλα αλλα ειμαι ασχετη με αυτα :(

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...