Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εγώ μίλησα για ports στα DSLAM. Μίλησα για ένα DSLAM που δεν υπάρχει καν.

Ο οτες είναι υπευθυνος και για να βάλει dslam αλλά και για ενεργοποίηση οπότε δεν είναι καθόλου άσχετο...

 

Αυτό εννοούσα φίλε μου λέγοντας για τα ports άλλα τεσπα.... Αν και επαναλαμβάνω πως δεν έχει καμία σχέση η ενεργοποίηση dsl με την διαθεσιμότητα dsl, στην περίπτωσή σου. Λογική η απογοήτευση σου πάντως για την απουσία dsl. Γιατί δεν ρωτάς στον ΟΤΕ στην Πτολεμαϊδα, ή κάπου κεντρικά να σου πουν αν υπάρχει πλάνο κάλυψης και στην περιοχή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιον και να ρωτήσω μου λέει ότι δεν ξέρει. Μιά φορά που είχα πάρει όμως τηλ. στην αθήνα, μου είπαν ότι θα βάλουν το 2009...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όποιον και να ρωτήσω μου λέει ότι δεν ξέρει. Μιά φορά που είχα πάρει όμως τηλ. στην αθήνα, μου είπαν ότι θα βάλουν το 2009...

 

Που ακριβως εισαι στην Πτολεμαιδα και δεν υπαρχει καληψη ? Σε κανα χωριο μηπως ? Αρδασα μηπως ?

 

Anyway στα μικρα χωρια βαζει σιγα σιγα (αλλα βαζει) μικρα (miniDSLams) dslams με γυρω στης 24 πορτες. Τα χωρια που εχουν miniDSLams εδω γυρω ειναι:

 

Εμποριο, Περδικας, Ανατολικο, Γαλατεια, Ποντοκωμη, Βαρικο, Φιλωτα

 

Ο λογος που δεν βαζει σε περισσοτερα χωρια φανταζομαι ειναι οτι δεν γεμιζουν οι πορτες. Γιατι αμα δεις στο Ανατολικο μονο 1 ατομο (απο της 24 ports) εχει dsl, στο Βαρικο 6 (απο της 24), στη Γαλατεια ενταξει 20 (απο της 48), στο Εμποριο 16 (απο της 48), στο Περδικα 40 (απο της 72), Ποντοκωμη 47 (απο της 72).

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως εισαι στην Πτολεμαιδα και δεν υπαρχει καληψη ? Σε κανα χωριο μηπως ? Αρδασα μηπως ?

 

Anyway στα μικρα χωρια βαζει σιγα σιγα (αλλα βαζει) μικρα (miniDSLams) dslams με γυρω στης 24 πορτες. Τα χωρια που εχουν miniDSLams εδω γυρω ειναι:

 

Εμποριο, Περδικας, Ανατολικο, Γαλατεια, Ποντοκωμη, Βαρικο, Φιλωτα

 

Ο λογος που δεν βαζει σε περισσοτερα χωρια φανταζομαι ειναι οτι δεν γεμιζουν οι πορτες. Γιατι αμα δεις στο Ανατολικο μονο 1 ατομο (απο της 24 ports) εχει dsl, στο Βαρικο 6 (απο της 24), στη Γαλατεια ενταξει 20 (απο της 48), στο Εμποριο 16 (απο της 48), στο Περδικα 40 (απο της 72), Ποντοκωμη 47 (απο της 72).

Σε χωριό, Κρυόβρυση αλλά το αστικό κέντρο είναι στην Άρδασσα.

 

Για το Ανατολικό-Κομνηνά ξέρω ότι έγινε ολόκληρη φασαρία για να τους βάλουν. Το ότι έβαλε μόνο ένας δεν το ήξερα.

 

 

Στην άρδασσα κοιμούνται όρθιοι και εδώ πέρα..μην το σηζητάμε. Ζήτημα να είμαστε όλοι μαζί 3 άτομα.

 

Τι μπορώ να κάνω (εκτός απο υπομονή) για να βάλουν?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Σε χωριό, Κρυόβρυση αλλά το αστικό κέντρο είναι στην Άρδασσα.

 

Για το Ανατολικό-Κομνηνά ξέρω ότι έγινε ολόκληρη φασαρία για να τους βάλουν. Το ότι έβαλε μόνο ένας δεν το ήξερα.

 

 

Στην άρδασσα κοιμούνται όρθιοι και εδώ πέρα..μην το σηζητάμε. Ζήτημα να είμαστε όλοι μαζί 3 άτομα.

 

Τι μπορώ να κάνω (εκτός απο υπομονή) για να βάλουν?

 

1 που θα γινοταν ειναι να μιλουσες καποιον υπευθηνο του ΟΤΕ εκει (διευθυντή η οτι ειναι). Μονο αυτο κατι αλλο .... δεν ξερω (εκτως εαν μετακομισης σε καποιο αλλο χωριο :p )

Link to comment
Share on other sites

1 που θα γινοταν ειναι να μιλουσες καποιον υπευθηνο του ΟΤΕ εκει (διευθυντή η οτι ειναι). Μονο αυτο κατι αλλο .... δεν ξερω (εκτως εαν μετακομισης σε καποιο αλλο χωριο :p )

Μόλις μπαίνω στον οτε, με μισό μάτι με κοιτάνε όλοι τους :p και όταν τους ρωτάω με στέλνουν με τις κλωτσιες γιατί ξέρουν τι θα τους πω. Δεν μου απαντάνε σε αυτά που τους ρωτάω γιατί μάλλον δεν ξέρουν...

 

 

Το γελάς? Το έχω κάνει και αυτό. Μετακόμησα σε έναν παππού μου σε άλλο χωριό και..τι το θελα? Όλο προβλήματα ήταν και ταλαιπορούσα και τον καϊμένο τον άνθρωπο με τον θόρυβο στα τηλέφωνα... Άσε που είχα ίντερνετ όποτε να ναι και όταν είχα κατέβαζα ούτε με το 1/4 της γραμμής...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία.Πηγαίνοντας για πληροφορίες σχετικά με το vodafone για το σπίτι στα καταστήματα vodafone και σε ερώτηση μου εάν μπορώ να στείλω fax οι απάντηση όσων καταστημάτων ρώτησα ήταν αρνητική.Καλέντας το 13830 και μιλώντας δύο φορές σε διαφορετικές ημέρες και άτομα η απάντηση τους ήταν θετική. Στο internet στον τιμοκατάλογο έχει χρέωση για data/fax και από κάτω γράφει το εξής:Το Vodafone για το Σπίτι δεν είναι συμβατό με γραμμή φαξ, συναγερμό και τηλεφωνικό κέντρο, ενώ δε συνδυάζεται με τις υπηρεσίες Vodafone Double και Vodafone 2gether. Τελικά τι ισχύει ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία.Πηγαίνοντας για πληροφορίες σχετικά με το vodafone για το σπίτι στα καταστήματα vodafone και σε ερώτηση μου εάν μπορώ να στείλω fax οι απάντηση όσων καταστημάτων ρώτησα ήταν αρνητική.Καλέντας το 13830 και μιλώντας δύο φορές σε διαφορετικές ημέρες και άτομα η απάντηση τους ήταν θετική. Στο internet στον τιμοκατάλογο έχει χρέωση για data/fax και από κάτω γράφει το εξής:Το Vodafone για το Σπίτι δεν είναι συμβατό με γραμμή φαξ, συναγερμό και τηλεφωνικό κέντρο, ενώ δε συνδυάζεται με τις υπηρεσίες Vodafone Double και Vodafone 2gether. Τελικά τι ισχύει ;

 

Υπάρχει σαν υπηρεσία αλλά δεν υποστηρίζεται από τις υπάρχουσες συσκευές που υπάρχουν στο εμπόριο με τον τρόπο που θα λειτουργεί το "σταθερό" της VF

 

Θα ήθελα να μάθω πόση ακτίνα εννοεί η Vodafone με τον όρο γεωγραφική περιοχή.

 

Δεν είναι ακτίνα είναι περιοχή με όρια λίγο παραπάνω από το χώρο της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας που μένεις σκέψου από όλες τις πλευρές.......είναι κάπως εξαγωνική η περιοχή

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σαν υπηρεσία αλλά δεν υποστηρίζεται από τις υπάρχουσες συσκευές που υπάρχουν στο εμπόριο με τον τρόπο που θα λειτουργεί το "σταθερό" της VF

Άρα στο 13830 μου λένε μπούρδες και έχουν δίκιο τα καταστήματα .Άρα να μην το βάλω για fax .Ευχαριστώ για την απάντηση.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

βασικα το φαξ.. δεν παιζει "τωρα"... λογικα θα ξαναμπει συντομα σαν υπηρεσια... απλα καποιους λογους ειχαν και το εβγαλαν... γενικοτερα επειδη ειναι καινουργιες υπηρεσιες ολοι ψαχνονται... και τα πραγματα ειναι ρευστα αλλαζουν απο μερα σε μερα... υπομονη..
Link to comment
Share on other sites

Το φαξ δεν παίζει αν το συνδέσεις πάνω στο κανάλι "φωνής" που παρέχει η vodafone, γιατί το κινητό δίκτυο δουλεύει διαφορετικά από το σταθερό δίκτυο (για το οποίο είναι σχεδιασμένο το μόνεμ του φαξ) και κατά συνέπεια η μεταφορά φωνής που κάνει το κινητό δίκτυο και η συμμπίεσή του, "κόβουν" κάποιες συχνότητες που δεν υπάρχουν στην φωνή αλλά υπάρχουν στο σήμα που μεταδίδει το φαξ. Οπότε δεν μπορεί να μεταδοθεί φαξ πάνω από φωνητική κλήση GSM. Για να μεταδοθεί φαξ στο GSM δίκτυο, πρέπει να το συνδέσεις σε ειδικό mode του δικτύου (η γνωστή υπηρεσία data/fax) και προς το παρόν η vodafone δεν παρέχει το εν λόγω mode (για δικούς της λόγους) στην υπηρεσία "για το σπίτι". Και κινητό να έχεις, η υπηρεσία φαξ παρέχεται με ξεχωριστό μηνιαίο πάγιο!

Προφανώς όταν θα αρχίσει να παρέχει την εν λόγω υπηρεσία, θα πρέπει να βάζεις κάποιο πρόθεμα μπροστά από τον καλούμενο αριθμό σε εξερχόμενα φαξ για να καταλάβει η συσκευή ότι είναι φαξ. Αντίστοιχα σε εισερχόμενα φαξ θα πρέπει μάλλον να έχεις διαφορετικό αριθμό όπου θα δέχεσαι φαξ ώστε να μπορεί το δίκτυο να κάνει τον διαχωρισμό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αν ειναι ευκολο ας εξηγησει καποιος μερικους τεχνικους ορους οπως llu,shared llu/full llu,APYΣ για να καταλαβαινουμε και εμεις που δεν ξερουμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αν ειναι ευκολο ας εξηγησει καποιος μερικους τεχνικους ορους οπως llu,shared llu/full llu,APYΣ για να καταλαβαινουμε και εμεις που δεν ξερουμε.

 

llu σημαίνει ότι ο πάροχος χρησιμοποιεί τη γραμμή του ΟΤΕ συνδέοντας την πάνω σε δικό του κέντρο για να σου παρέχει κάποιες υπηρεσίες.

Στο shared LLU, ο ΟΤΕ χρησιμοποεί τις χαμηλές συχνότητες στη γραμμή και τη συνδέει σε δικό του κέντρο για να σου παρέχει τηλεφωνία, ενώ ο πάροχος internet, χρησιμοποιεί τις υψηλές συχνότητες στη γραμμή και τη συνδέει σε άλλο κέντρο δικό του για να σου παρέχει ADSL. Γι'αυτό λέγεται shared, γιατί τη γραμμή σου την μοιράζεται ο ΟΤΕ (που σου παρέχει τηλεφωνία) και ο εναλλακτικός πάροχος (που σου δίνει ADSL), ο καθένας μέσα από δικό του κέντρο, αλλά σε διαφορετική συχνότητα πάνω στη γραμμή!

 

Στο full LLU, ο πάροχος παίρνει όλη τη γραμμή σου και την κάνει ό,τι θέλει αυτός! Άλλοι πάροχοι (π.χ. Tellas, forthnet) σου παρέχουν και φωνητική τηλεφωνία στις χαμηλές συχνότητες και ADSL στις υψηλές, ενώ άλλοι χρησιμοποιούν τη γραμμή σου μόνο για ADSL (π.χ. Netone, HOL). Οι εταιρείες που κάνουν full LLU και χρησιμοποιούν τη γραμμή σου μόνο για ADSL, μπορούν να σου παρέχουν φωνητική τηλεφωνία μέσω του ADSL που ονομάζεται VoIP (voice over IP).

 

ΑΡΥΣ ονομάζεται η υπηρεσία χονδρικής παροχής συνδέσεων ADSL του ΟΤΕ, που είναι διαθέσιμη σε όλη την Ελλάδα. Πρακτικά η σύνδεση του συνδρομητή γίνεται σε ADSL κέντρα του ΟΤΕ (DSLAM του ΟΤΕ) αλλά ο συνδρομητής πληρώνει λογαριασμό στον εναλλακτικό πάροχο, ο οποίος αγοράζει χονδρικά την υπηρεσία από τον ΟΤΕ. Η υπηρεσία ΑΡΥΣ προσφέρεται από τους εναλλακτικούς σε σημεία όπου δεν έχουν ιδιόκτητο δίκτυο, δηλαδή δεν έχουν εγκαταστήσει δικά τους κέντρα ADSL.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακτίνα είναι περιοχή με όρια λίγο παραπάνω από το χώρο της πολυκατοικίας/μονοκατοικίας που μένεις σκέψου από όλες τις πλευρές.......είναι κάπως εξαγωνική η περιοχή

 

Δηλαδη ενωεις οτι η ακτινα περιπου ειναι μεσα στα ορια της πολοικατικιας ? οχι περισσοτερο ? Ας πουμε 600 μετρα κτλ.

 

επισης να ρωτησω, εκτως απο τη συσλευη για το σπιτι σε δινουν και αλλη καρτα sim που βαζεις στο κινητο και οταν βρισκεσαι εντως οριων χτυπαει και αυτο η μπορεις να καλεις και απο αυτο ? Αυτο αν υσχιει μπορεις να το κανεις σε οσα κινητα θες (αν ειναι vodafone) ?

 

Επισης κατι ακομα, εαν σε ενα σπιτι υπαρχουν τηλεφωνικες μπριζες σε ολα τα δωματια, εαν συνδεσης το Voice Boxe σε μια μπριζα ας πουμε στη κουζινα και μετα στης αλλες μπριζες στα δωματια βαλεις τηλεφωνα κανονικα θα λειτουργουν οταν σε καλουν με το Voice Box ή θα πρεπει να ειναι κατευθειαν συνδεδεμενα πανω στο voice box για να χτυπανε ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ενωεις οτι η ακτινα περιπου ειναι μεσα στα ορια της πολοικατικιας ? οχι περισσοτερο ? Ας πουμε 600 μετρα κτλ.

 

Πως γινεται να καθοριστει η ακτινα λειτουργιας μεσα σε τοσο μικρο χωρο απο τη στιγμη που το σημα το παιρνεις απο μια κεραια που καλυπτει ολοκληρη πολη οπως ειναι η περιοχη μου που καλυπτεται απο εναν σταθμο.Αν δηλαδη φυγω απο το σπιτι μου και παω 1-3 χιλιομετρα μακρια παλι ο ιδιος σταθμος θα με καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Με το adsl της vodafone δεν μπορεί κάποιος να έχει voip τηλεφωνία. Καλό;;;

Πληροφορία από το 13830.

 

Να το χαίρονται.:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ενωεις οτι η ακτινα περιπου ειναι μεσα στα ορια της πολοικατικιας ? οχι περισσοτερο ? Ας πουμε 600 μετρα κτλ.

 

Ακριβώς να σου πω δεν γνωρίζω αλλά......για να ορίζεις γεωγραφική ζώνη μέσω διεύθυνσης σημαίνει ότι υπάρχουν όρια τα οποία εαν ξεπεράσεις μπορεί και να χρεωθείς επιπλέον..........σίγουρα αφορά π.χ. όλη την πολυκατοικία σου ανεξαρτήτου ορόφου

 

επισης να ρωτησω, εκτως απο τη συσλευη για το σπιτι σε δινουν και αλλη καρτα sim που βαζεις στο κινητο και οταν βρισκεσαι εντως οριων χτυπαει και αυτο η μπορεις να καλεις και απο αυτο ? Αυτο αν υσχιει μπορεις να το κανεις σε οσα κινητα θες (αν ειναι vodafone) ?

 

Εκτός ορίων χρεώσεις υπάρχουν διότι ο αριθμός αντιστοιχεί σε κάρτα sim που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις την συσκευή και να την βάλεις σε άλλο χώρο στο ρεύμα και να μπορείς και να καλείς και να δέχεσαι εαν το έχεις ζητήσει αλλά θα χρεώνεσαι τα πάντα..........

 

 

Όταν πας να κάνεις την σύνδεση ένα από τα βήματα που σου ζητάνε είναι να απενεργοποίησεις το PIN μέσω ενός κινητού......για να μπορείς μετά να την χρησιμοποιείς την SIM στην συσκευή......

 

Επισης κατι ακομα, εαν σε ενα σπιτι υπαρχουν τηλεφωνικες μπριζες σε ολα τα δωματια, εαν συνδεσης το Voice Boxe σε μια μπριζα ας πουμε στη κουζινα και μετα στης αλλες μπριζες στα δωματια βαλεις τηλεφωνα κανονικα θα λειτουργουν οταν σε καλουν με το Voice Box ή θα πρεπει να ειναι κατευθειαν συνδεδεμενα πανω στο voice box για να χτυπανε

 

 

Αυτό για να γίνει θα πρέπει μέσω ηλεκτρολόγου να απενεργοποίησει την γραμμή του ΟΤΕ στο "δίκτυο" που έχεις με τις τηλεφωνικές μπρίζες ώστε βάζοντας το Voice Box να μπορείς μετά όπου αλλού βάλεις άλλη συσκευή να παίρνει σήμα απο αυτό.......

 

 

Δηλαδη ενωεις οτι η ακτινα περιπου ειναι μεσα στα ορια της πολοικατικιας ? οχι περισσοτερο ? Ας πουμε 600 μετρα κτλ.

 

Πως γινεται να καθοριστει η ακτινα λειτουργιας μεσα σε τοσο μικρο χωρο απο τη στιγμη που το σημα το παιρνεις απο μια κεραια που καλυπτει ολοκληρη πολη οπως ειναι η περιοχη μου που καλυπτεται απο εναν σταθμο.Αν δηλαδη φυγω απο το σπιτι μου και παω 1-3 χιλιομετρα μακρια παλι ο ιδιος σταθμος θα με καλυπτει.

 

Δεν λειτουργεί έτσι.......φυσικά εάν δεν το πιστεύεις μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις οτι πολύ απλά θα χρεωθείς τις εισερχόμενες και οι εξερχόμενες δεν θα είναι στον δωρεάν χρόνο ομιλίας......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

@alany Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο γιατι δεν υπαρχει και σχετικος περιορισμος απο τη HOL.

 

Δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει κάτι ανάλογα και για την on.

Συγκεκριμένα ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω το modem Fritz! Box Fon WLAN 7140 σκέτο και μου απάντησε το παληκάρι ότι δεν μπορώ. Τον ρώτησα αν αυτό το modem δέχεται πάνω τηλέφωνο για voip και μου είπε ότι δέχεται αλλά δεν υποστηρίζεται από την vodafone.

Τι να πω δεν ξέρω μακάρι αλλά χλωμό το βλέπω να υποστηρίζει voip διότι έτσι χάνει το vodafone σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει κάτι ανάλογα και για την on.

Συγκεκριμένα ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω το modem Fritz! Box Fon WLAN 7140 σκέτο και μου απάντησε το παληκάρι ότι δεν μπορώ. Τον ρώτησα αν αυτό το modem δέχεται πάνω τηλέφωνο για voip και μου είπε ότι δέχεται αλλά δεν υποστηρίζεται από την vodafone.

Τι να πω δεν ξέρω μακάρι αλλά χλωμό το βλέπω να υποστηρίζει voip διότι έτσι χάνει το vodafone σταθερό.

 

Ούτε εγω νομίζω ότι απαγορεύεται ............ δεν το έχω ψάξει κιόλας να σου πω αλλά όσο αφορά τον σταθερό τηλεφωνικό αριθμό της Vodafone δεν επηρεάζεται από το Voip άμεσα από την άποψη ότι δεν θα κάνουν όλοι σταθερό τηλεφωνικό αριθμό και adsl διότι δεν καλύπτεται απο το ιδιόκτητο σε όλη την Ελλάδα ακόμα...........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Με το adsl της vodafone δεν μπορεί κάποιος να έχει voip τηλεφωνία. Καλό;;;

Πληροφορία από το 13830.

 

Να το χαίρονται.:lol: :lol: :lol:

 

Δεν μπορείς να έχει το VoIP που δίνει για τηλεφωνία η HOL, γιατί η vodafone σου δίνει για τηλεφωνία το vodafone για το σπίτι. VoIP μπορείς να έχεις κανονικά μέσω του ADSL της vodafone από άλλους παρόχους (π.χ. skype, voip buster, i-call κτλ.)

 

@cabj: Σχετικά με την ακτίνα λειτουργίας, έχει διευκρινιστεί πολλές φορές σε τούτο φο thread, ότι η vodafone, όταν δίνεις τη διεύθυνσή σου, βρίσκει μέσω γεωγραφικού συστήματος GIS, ποιες κεραίες καλύπτουν το σπίτι σου και κατά συνέπεια η home zone ορίζεται από ολόκληρη την κάλυψη των εν λόγω κεραιών, αυτό πρακτικά σου δίνει μία home zone που μπορεί να εκτείνεται μερικά χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι σου (αν είσαι σε περιοχή με αραιή διάταξη κεραιών) ή μερικές εκατοντάδες μέτρα γύρω από το σπίτι σου, αν είσαι μέσα στην πόλη. Σκέψου όμως ότι π.χ. το σπίτι σου θεωρητικά μπορεί να είναι και στο ρετιρέ, οπότε εκεί θα έχεις κάλυψη από περισσότερες κεραίες. Γι'αυτό το λόγο η vodafone βάζει στη home zone όλες τις κεραίες από τις οποίες μπορείς δυνητικά να έχεις σήμα στο σπίτι σου (και στην ταράτσα) οπότε η home zone είναι πρακτικά αρκετά μεγάλη!

Link to comment
Share on other sites

 

@cabj: Σχετικά με την ακτίνα λειτουργίας, έχει διευκρινιστεί πολλές φορές σε τούτο φο thread, ότι η vodafone, όταν δίνεις τη διεύθυνσή σου, βρίσκει μέσω γεωγραφικού συστήματος GIS, ποιες κεραίες καλύπτουν το σπίτι σου και κατά συνέπεια η home zone ορίζεται από ολόκληρη την κάλυψη των εν λόγω κεραιών, αυτό πρακτικά σου δίνει μία home zone που μπορεί να εκτείνεται μερικά χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι σου (αν είσαι σε περιοχή με αραιή διάταξη κεραιών) ή μερικές εκατοντάδες μέτρα γύρω από το σπίτι σου, αν είσαι μέσα στην πόλη. Σκέψου όμως ότι π.χ. το σπίτι σου θεωρητικά μπορεί να είναι και στο ρετιρέ, οπότε εκεί θα έχεις κάλυψη από περισσότερες κεραίες. Γι'αυτό το λόγο η vodafone βάζει στη home zone όλες τις κεραίες από τις οποίες μπορείς δυνητικά να έχεις σήμα στο σπίτι σου (και στην ταράτσα) οπότε η home zone είναι πρακτικά αρκετά μεγάλη!

 

Δεν μου είπες κάτι που δεν γνωρίζω και δεν έχω απαντήσει.......και όπως αναφέρω δεν μπορείς να ξέρεις πόσο είναι αυτή η περιοχή σε έκταση και σίγουρα εντός των πόλεων δεν είναι χιλιόμετρα...........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οταν ειναι καποιος εκτος ζωνης θα ακουει καποιο μηνυμα πριν απο καθε κληση ε; Ή εχω μεγαλη φαντασια;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...