Jump to content

Ζημιές στο σταθμό Μετρό του Κεραμεικού


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παντως δεν καταλαβαινω και κατι αλλο. τις προαλλες περναω απο την ομονοια οπου γινοταν μια διαδηλωση διαμαρτυριας. βλεπω τα πανο που κραταγαν και ελεγαν λευτερια στον αναρχικο ΧΧΧΧΧΧ. δεν καταλαβαινω με ποια λογικη ενα σωρο ατομα πανε και κλεινουν εναν κεντρικοτατο δρομο της αθηνας, εμποδιζοντας ενα σωρο κοσμο να παει στη δουλεια του, για να διαμαρτυρηθουν επειδη καποιο κ@λοπαιδο που εσπασε βιτρινες/εκαψε καδους ειναι στη φυλακη. ε ημαρτον! τι εχουν προσφερει αυτα τα ατομα στην κοινωνια, που καθονται και κλεινουν την ομονοια 10.00 το πρωι? δουλειες δεν εχουν? ειναι δυνατον 10.00 το πρωι, εργασιμη ωρα, ατομα που ειναι πανω απο 22-23 χρονων (αρα οχι φοιτητες), να ειναι στην ομονοια διαδηλωνοντας? και διαδηλωνοντας για να βγει καποιος απο τη φυλακη? συγνωμη αλλα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι βλεποντας αυτη την κατασταση. και μετα περνωντας απο τη σχολη μου (ΑΣΟΕΕ) βλεπω κατι αφισες που ανακοινωναν την πορεια διαμαρτυριας και στην οποια εγραφαν πολυ εκλεπτισμενα οτι ο εν λογω κυριος που βρισκεται στη φυλακη "συνεληφθη κατα τη διαρκεια επεισοδιων με την αστυνομια" (βαζω και στοιχημα οτι ολο και καποια μολοτωφ θα εριξε, ολο και καποιο αμαξι θα εκαψε, καμμια βιτρινα... δεν μπορει). ακομα και λαθος να κανω ομως, το να βγουν 150 βλ@μεν@ και ν κλεισουν ενα κεντρικο δρομο δεν ειναι τακτικη ρε παιδια. με ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ το κανουν αυτο?

 

ΥΓ: ειλικρινα πιστευω οτι το καλυτερο μετρο ειναι καθε εναν που πιανουν να καταστρεφει δημοσια περιουσια, να τον βαζουν να δουλευει και με τα μεροκαματα του να πληρωνει την επισκευη. τροπος να συλληφθουν υπαρχει. εσπασες μια βιτρινα? ποσο κανει? 5000 ευρω? δουλευε τωρα για να την ξεπληρωσεις? κατεστρεψες το σταθμο του μετρο? ποσο? 10.000 ευρω? δουλευε τωρα να το ξαναφτιαξεις....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)ελπιζω να κανεις πλακα. Παντως εγω γελασα πολυ

 

2)Πολυ οργη εχεις για 18αρης παντως στο κατεστημενο

 

 

Που ειναι γραμενος ο κανονας που λεει οτι ολοι οι 18αρηδες πρεπει να βλεπουν τα παντα μαυρα και ακομα και αν τα βλεπυν μαυρα η αντιδραση τους να ειναι να σπανε τα παντα????

 

κανεις λαθος το κτιριο ανηκει σε αυτον γιατι αυτος το πληρωνει απο τους φορους του! και στην τελικη βλεπει οτι δεν προσφερει αυτο που θα επρεπε

δεν θελω να γινω επιθετικος απλως αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν αποτελουν το περιθωριο της κοινωνιας αλλα την αντιδραση γιατι ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο στο Ελλαδισταν να εχουμε δωρεαν δημοσια και ποιοτικη παιδεια ... βλεπε δημοσιο...

 

Αυτοι που κατστρεφουν ΔΕΝ εχουν πληρωσει φορους γιατι απλα ΔΕΝ εχουν δουλεψει ποτε τους, αλλα ακομα και αν ειχαν ΔΕΝ εχουν το δικαιωμα του βανδαλισμου...

 

Αρχικα, θα ηθελα να ρωτησω ποιοι ειναι αυτοι οι "αλητες" που γραφουν "φωτιά στις κάμερες, λευτεριά στο Δημητράκη"...Ποιος ειναι ο Δημητρακης?Και γιατι αυτα τα συνθηματα κατακλιζουν την Αθηνα?

 

Τις καμερες δε τις θελουν για να μην τους καταγραψει καμια απο σποντα... ΝΑ δρουμε ελευθερα... Οσο για το Δημητρακη, καποιος απο τους δικους τους που πιασανα καταλαθος

 

Ρε παιδια, γιατι κανουν αυτες τις πραξεις, σε μια χωρα που σεβεται τον πολιτη και προαγει πολιτισμο, παιδεια κτλ?

 

Γιατι αυτη εδω η χωρα δεν εχει νομους που να εφαρμοζονται

 

Ειμαστε η μονη χωρα, οπου οι λιγοι ζουν εις βαρος των πολλων θες να πεις φιλε dentist.

Και φιλε Κωστα, αυτοι οι λιγοι ειναι αυτοι που δε σεβονται τιποτα και κανεναν, ειναι αυτοι που μας κυβερνουν...

Τωρα, οσον αφορα αυτο που ενιωσες εσυ και οι περαστικοι, ηταν μαλλον ενοχες για την καταληξη των ψηφων σας, αλλα παλι μπροστα στην καλπη θα συγχωρεθουν τα παντα....μπροστα στο προσωπικο συμφερον και την οικογενειακη παραδοση...

 

 

Αν ετσι σε βολευει να πιστευεις do so, αλλα δεν ειναι ετσι.... Και ακομα και να ειναι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλει το νομο της ζουγκλας σε μια κοινωνια....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος το κτιριο ανηκει σε αυτον γιατι αυτος το πληρωνει απο τους φορους του! και στην τελικη βλεπει οτι δεν προσφερει αυτο που θα επρεπε

δεν θελω να γινω επιθετικος απλως αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν αποτελουν το περιθωριο της κοινωνιας αλλα την αντιδραση γιατι ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο στο Ελλαδισταν να εχουμε δωρεαν δημοσια και ποιοτικη παιδεια ... βλεπε δημοσιο...

 

Τώρα δε θα συνδιαλεγούμε και με ανάρχες του κερατά για το αν είναι σωστό να καταστρέφεται η δημόσια περιουσία από ατίθασα παιδάκια.. Λες φίλε μου ότι είσαι 22 χρονών, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι κατά τέτοιο τρόπο υποβαθμίζεται έτι περισσότερον η Παιδεία...Εγώ να πω δε, χωρίς στην ουσία να τοποθετηθώ πολιτικά, ότι νοιώθω ''Πόνο, θλίψη, οργή, αγανάκτηση'' κάθε φορά που πρέπει να ζητήσω άδεια από τον Περισσό για να κάνω μάθημα στο Πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι χαλάω άσκοπα σάλιο βέβαια, ...ή μαλλον κουράζω τα δάχτυλα μου :)

 

 

*Για όσους αναρωτιούνται προς τι ο τόσος θυμός της νεολαίας (του κομματιού εκείνου που αφινιάζει και βανδαλίζει), όχι φίλοι μου, δεν τους ενδιαφέρει η Παιδεία. Απλώς βρίσκουν ένα τρόπο να εκτονώσουν την ενεργητικότητά τους, γιατί απλά, όπως είπε κι ο Κώστας, δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσεχε εγω δεν μιλησα για καταστροφη πραγματος μονο για τα συνθηματα που λερωνουν τους τοιχους τις αφησες αυτοκολητα κλπ δεν ειμαι υπερ του θεματος ουτε και γω αλλα ουτε και μαρεσει να ειμαι προβατο και να σκεφτομαι αν ηταν ιδιωτικο εδω θα γινοτανε μαθημα και οχι χαβαλες κορουδια
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: anyway...

 

Θέλω επίσης να πω ότι με εκνευρίζουν οι μηδενιστικές τάσεις ορισμένων και οι εκφράσεις του τύπου ''η Ελλάδα είναι μπάχαλο, το ελληνικό Παν/μιο είναι ένα ατελείωτο μπ*****ο''. Δέχομαι ότι επιδέχεται πολλές βελτιώσεις, δέχομαι ότι υπάρχουν κ καθηγητές μη συνεργάσιμοι, αλλά καθόλου μα καθόλου δεν είναι έτσι το ελληνικό Πανεπιστήμιο στο σύνολό του. Υπάρχουν πολλοί που είναι συνειδητοποιημένοι, ενδιαφέρονται για τους φοιτητές τους. Φυσικά, εδώ ισχύει πολύ περισσότερο και το ότι αν δεν ενδιαφερθείς από μόνος σου, δε θα κάνεις πολλά πράγματα. Εγώ αυτό που βλέπω είναι σε μεγάλο ποσοστό, άνθρωποι που έχουν μπουχτίσει από το χαβαλέ των πολλών (σκεφτείτε και ότι ο πας εις έχει μπει σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ, δείτε πως ήμαστε 10 χρόνια πριν) αν όμως έχεις τη θέρμη και το ενδιαφέρον, και υλικό για μελέτη σου βρίσκουν και ότι θες. Αρκεί να θες ο ίδιος.

Τώρα κάτι φονταμενταλιστές τεμπελχαναίοι που προσπαθούν να μας πείσουν να τα διαλύσουμε όλα, νομίζω λίγα καταφέρνουν.

 

*Τόνισα ότι δεν είναι όλα ρόδινα, μη μου λέτε ότι εκθειάζω τη δημόσια παιδεία...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις καμερες δε τις θελουν για να μην τους καταγραψει καμια απο σποντα... ΝΑ δρουμε ελευθερα... Οσο για το Δημητρακη, καποιος απο τους δικους τους που πιασανα καταλαθος

 

 

 

Γιατι αυτη εδω η χωρα δεν εχει νομους που να εφαρμοζονται

 

 

 

 

Αν ετσι σε βολευει να πιστευεις do so, αλλα δεν ειναι ετσι.... Και ακομα και να ειναι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλει το νομο της ζουγκλας σε μια κοινωνια....

 

Για τις καμερες, πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν..ειναι ωραια να "παιζεις" στο big brother...

Αλλα, νομιζω πως δεν τιθεται θεμα για την ελευθερη δραση του καθενα..Αρκει μια περιγραφη ενος αστυνομικου, μια φαντασιωση του, για να σε βαλουν μεσα.

 

Αληθεια, σε μια χωρα που δεν εφαρμοζονται οι νομοι και δεν υπαρχουν ποσοι ακομα, με βολευει να πιστευω τα παραπανω, ε?

 

Αποψη σου και δικια μου βεβαια, αλλα το να διαβαζω οτι το "αριστεριλικι" εχει γινει μοδα!?:lol:

Φοριεται πολυ τελευταια ε?

Τελος, ειναι προκαταληψη και ρατσισμος, να θεωρει καποιος αριστερο καποιον που βανδαλιζει περιουσιες....προκαταληψη, ρατσισμος και κομπλεξ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

το "αριστεριλικι" εχει γινει μοδα!?:lol:

Φοριεται πολυ τελευταια ε?

 

ισχύει...τα 18χρονα τρώνε εύκολα τη φόλα τελευταία.. βέβαια καλό είναι να μη μιλάμε για πολιτικά εδώ μέσα λόγω κανονισμών.

 

κοίτα Lefterian, μπορεί να μην είναι αριστεριστές αυτοί με τις μολότωφ, αυτοί είναι άσχετοι. Αυτά τα παιδάκια όμως που μου έκλεισαν τη σχολή 3 μήνες γιατί οι τυρόπιτες είναι τρίγωνες, προς τα εκεί βαδίζουν... Τώρα επειδή ξέρω ότι θα μου σούρεις ένα κάρο άρθρα 16 κλπ, στείλε pm να συζητήσουμε αν θες γιατί δεν πρέπει να μιλάμε για πολιτικά μέσα στο Chat and Fun.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αν παράγει έργο το ελληνικό πανεπιστήμιο φαίνεται από το αν βγαίνουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ μέσα από αυτό... και όντως βγαίνουν, και διακρίνονται και στο εξωτερικό και προοδεύουν. Προφανώς και στους χιλιάδες απόφοιτους κάθε χρόνο ένα ποσοστό (σημαντικό) θα είναι τουρίστες, και προφανώς και το σύστημα θέλει βελτιώσεις.

 

Αλλά το να λέει κανείς ότι το Πανεπιστήμιο δεν παράγει έργο και δεν προσφέρει στην κοινωνία είναι ισοπεδωτική άποψη που δηλώνει άγνοια κατά την γνώμη μου.

 

Συμφωνω, οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι ως προς το εργο των πανεπιστημιων.

Αλλα, μαλλον βγαινουν επαγγελματιες σε μεγαλο ποσοστο και οχι επιστημονες.

 

...A building is a symbol, as is the act of destroying it. Symbols are given power by people. A symbol, in and of itself is powerless, but with enough people behind it, blowing up a building can change the world

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν βγαίνει η Νέα Δημοκρατία έχουμε τέτοιου είδους φαινόμενα.

Με το που βγαίνει το ΠΑΣΟΚ όλα αυτά σταματάνε αυτομάτως. Θυμηθήτε στις αρχές του 90....

Μήπως δεν είναι τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, οτι δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι ως προς το εργο των πανεπιστημιων.

Αλλα, μαλλον βγαινουν επαγγελματιες σε μεγαλο ποσοστο και οχι επιστημονες.

 

Επαγγελματίας είναι κάποιος που κάνει τη δουλιά του σωστά, υπεύθυνα και φιλότιμα, και που τιμάει/κερδίζει τα λεφτά που πληρώνεται. Άρα, και οι επιστήμονες είναι επαγγελματίες. Δεν βλέπω το κακό να είναι κάποιος επαγγελματίας. Μάλλον ενοείς "τεχνίτης", σε αντίθεση με το "επιστήμονας". Αλλά διαφωνώ και επί αυτού.

Χωρίς να έχω πραγματικά καμία διάθεση να σε υποτιμήσω, κρίνοντας από την ηλικία σου, και έχοντας και 5 χρόνια (=ολοκληρωμένη εμπειρία πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και επαγγελματικής ασχολίας πέραν της καλοκαιρινής) παραπάνω, να σου πω το εξής: μη βιάζεσαι να σχηματίζεις απόψεις περί καθεστημένου και αγώνα, διότι πραγματικά δεν έχεις καμία σπουδαία εμπειρία ακόμα (και είναι φυσιολογικότατο, καθώς πιθανόν να είσαι είτε τελειοφοιτος λυκείου, είτε το πολύ πρωτοετής πανεπιστημίου). Αν είσαι ανοικτόμυαλος, θα δεις πολλά πράγματα στην ακαδημαϊκή και επαγγελματική σου καριέρα. Θα δεις ανθρώπους να λένε ψέμματα για να συμπαρασύρουν, θα δεις "αγωνιστές"- αντικαπιταλιστές να κυκλοφορούν με ότι gadget μπορείς να φανταστείς, φυσικά αμερικάνικης παραγωγής, θα δεις άτομα αγωνιζόμενα για την παιδεία και για τα πανεπιστήμια να απαξιώνουν καθημερινά τις σχολές τους πίνοντας φραπέδες στις καφετέριες εν ώρα μαθήματος, θα δεις άτομα που κάνουν πολιτική ενάντια στην "δια βίου ιδιωτική" εκπαίδευση να δίνουν λεφτά για να παίρνουν πιστοποιήσεις από την κάθε μεγαλο-εταιρεία, και άλλα πολλά.

Εύχομαι να μην κολλήσεις από τόσο νωρίς με κάποια ιδεολογία, γιατί τότε πραγματικά θα είσαι εσύ ο πρώτος χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

...αλλα το να διαβαζω οτι το "αριστεριλικι" εχει γινει μοδα!?:lol:

Φοριεται πολυ τελευταια ε?

Τελος, ειναι προκαταληψη και ρατσισμος, να θεωρει καποιος αριστερο καποιον που βανδαλιζει περιουσιες....προκαταληψη, ρατσισμος και κομπλεξ

 

Αν δεν πιστεύεις ότι το "αριστεριλίκι" έχει γίνει μόδα, κοίτα στον καθρέπτη. Το φοράς και δεν το ξέρεις. Έχει γίνει μόδα επειδή είναι εύκολο να είσαι "αριστερός", "αναρχικός" και "αγωνιστής" σήμερα. Δεν σε κυνηγάει κανένας Πατακός ή κανένας Μάης του εμφυλίου να σε κάνει σουρωτήρι όπως κυνηγούσαν τον πατέρα μου και τον παππού μου για παράδειγμα.

Έχεις δίκιο, αυτός που βανδαλίζει δεν είναι Αριστερός, είναι "αριστερός".

Νομίζω έπρεπε να είχα βάλει το "αριστερός" σε εισαγωγικά από την πρώτη κιόλας στιγμή.

Τεσπα... θα εκπλαγείς σε πόσα πράγματα μπορεί να συμφωνούμε. ;)

Το παν είναι να βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά. Η σωστή οδός είναι η Μέση Οδός.

Διαβάστε και την Αγία Γραφή και τον Νίτσε... δεν ξέρω αν με πιάνετε :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιστεύεις ότι το "αριστεριλίκι" έχει γίνει μόδα, κοίτα στον καθρέπτη. Το φοράς και δεν το ξέρεις. Έχει γίνει μόδα επειδή είναι εύκολο να είσαι "αριστερός", "αναρχικός" και "αγωνιστής" σήμερα. Δεν σε κυνηγάει κανένας Πατακός ή κανένας Μάης του εμφυλίου να σε κάνει σουρωτήρι όπως κυνηγούσαν τον πατέρα μου και τον παππού μου για παράδειγμα.

Έχεις δίκιο, αυτός που βανδαλίζει δεν είναι Αριστερός, είναι "αριστερός".

Νομίζω έπρεπε να είχα βάλει το "αριστερός" σε εισαγωγικά από την πρώτη κιόλας στιγμή.

Τεσπα... θα εκπλαγείς σε πόσα πράγματα μπορεί να συμφωνούμε. ;)

Το παν είναι να βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά. Η σωστή οδός είναι η Μέση Οδός.

Διαβάστε και την Αγία Γραφή και τον Νίτσε... δεν ξέρω αν με πιάνετε :worry:

 

1ον Αυτος που βανδαλιζει ειναι οτι θελει..Τι θα πει "αριστερος"?Οτι λεει, αλλα δεν ειναι?

2ον Δεν ακολουθω την μοδα, οποτε δεν βλεπω να φοραω κατι.Μηπως ειμαι "αριστερος" και "αγωνιστης" επειδη δεν ακολουθω την μοδα?:X

3ον Το παν ειναι να βλεπουμε τα πραγματα αντικειμενικα....Δλδ οπως τα βλεπεις εσυ?

Καλα κρασια:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα βγει κάτι με το να ασχοληθούμε με πολιτικές κατευθύνσεις και πεποιθήσεις...

Εγώ απλά θα δώσω βάση στο θέμα που άνοιξε ο KostasV και για το γεγονός ότι πλέον κανείς δεν αντιδρά με όλους αυτούς τους βανδαλισμούς. Μου δίνεται η εντύπωση ότι το έχουμε συνηθίσει, το έχουμε δεχτεί και απλά καμιά φορά -και αν τύχει- να ξενερώσουμε για λίγο και μετά να συνεχίσουμε την βόλτα μας.

Και δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν ξέρουμε ποιοί είναι αυτοί που τα προκαλούν και ποιοί εκείνοι που τους καλύπτουν. Είναι ευρεύως γνωστό ότι πρόκειται για άτομα διαφόρων ηλικιών, υψηλής οικονομικής κατάστασης και με μεγάλο όνομα στις πλάτες τους, το οποίο τα ξελασπώνει πάντα. Πώς το ξέρω?? Ας κάνει κάποιος μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα των Εξαρχείων μετά από συλλήψεις και θα δει πόσο εύκολα τα "παιδάκια" αυτά το βράδυ έχουν ήδη βγει και πίνουν χαλαρά το ποτάκι τους. :mad:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

1ον Αυτος που βανδαλιζει ειναι οτι θελει..Τι θα πει "αριστερος"?Οτι λεει, αλλα δεν ειναι?

2ον Δεν ακολουθω την μοδα, οποτε δεν βλεπω να φοραω κατι.Μηπως ειμαι "αριστερος" και "αγωνιστης" επειδη δεν ακολουθω την μοδα?:X

3ον Το παν ειναι να βλεπουμε τα πραγματα αντικειμενικα....Δλδ οπως τα βλεπεις εσυ?

Καλα κρασια:happy:

 

1. Αυτός που βανδαλίζει μπορεί να είναι:

α. "αριστερός" ή "αναρχικός" με συμπιεσμένη ενεργητικότητα που δεν ξέρει που πως και πότε να την διοχετεύσει.

β. Πληρωμένος προβοκάτορας. Αυτό δεν χρειάζεται περεταίρω ανάλυση.

Τον πληρωμένο προβοκάτορα τον κατανοώ γιατί κάνει κάτι συνειδητά για τα λεφτά όσο μισητός και να μου είναι... όσο και αν θα ήθελα να τον πιάσουν και να του προσάψουν Εθνική Προδωσία και να τον στείλουν 5 φορές ισόβια.

Αυτόν που δεν καταλαβαίνω είναι τον γεμάτο ενέργεια νέο που ξαφνικά στα 18 του διαπιστώνει ότι τα πράγματα δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι (ισχύει), πώς ο στόχος των πολιτικών είναι το χρήμα και η πάσει θυσία διατήρηση της εξουσίας (επίσης ισχύει) και πως το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να καταστρέφει τα πάντα στο διάβα του.

"αριστερός" είναι αυτός που θέλει να θεωρείται Αριστερός αλλά οι πράξεις του και ο τρόπος ζωής (λεφτά από τον μπαμπά και τρέχουμε στους δρόμους) δείχνουν ότι απέχει παρασάγκας από τον Αγωνιστή Αριστερό που ξέρει γιατί αγωνίζεται και κυρίως πώς να αγωνίζεται σεβόμενος τους συνανθρώπους του.

 

2. Μα τι λέμε... από τη στιγμή που σε παρασύρει το τρέντ του "αριστερισμού" ακολουθείς την νέα μόδα που θέλει τον νέο "επαναστάτη" και "αγωνιστή".

Εντάξει... δεν περιμένω να παραδεχτείς ότι έχεις την ανάγκη να είσαι in. Δεν είσαι στα ρούχα είσαι στην ιδεολογία.

 

3. Θα εκπλαγείς από το πόσο αντικειμενικός είμαι (ή προσπαθώ να είμαι)... σε σημείο που οι αριστεροί με θεωρούν δεξιό και οι δεξιοί αριστερό. Χωρίς παρωπίδες και ταμπέλες ο κόσμος γίνεται ομορφότερος.

 

Astarti, τους κυβερνώντες τους βολεύει να υπάρχουν κοινωνικές αναταραχές. Όσο η Κοινωνία απομακρύνεται από την Ιδανική Κοινωνία*, τόσο επιξητά μια Αρχή να επιφέρει την Τάξη. Έτσι η Αρχή δημιουργεί τα Κόμματα και τις Ιδεολογικές Τάσεις για να σχηματίζονται πολλές διαφορετικές ομάδες ώστε να συγκρούονται και να διαταράσσουν την Κοινωνία και μετά φέρνει την Αστυνομία και τους νόμους για να αποσβεστεί η διαταραχή. Φαύλος κύκλος με μοναδικό σκοπό την διατήρηση της Εξουσίας.

 

*Στην Ιδανική Κοινωνία, δεν χρειάζονται ούτε Νόμοι, ούτε Αστυνομίες, ούτε κάποια Αρχή να ρυθμίζει τις ζωές των μελών της. Τα μέλη αυτά είναι πνευματικά Ώριμα να ζήσουν με συνοχή σεβόμενα απολύτως τις ανάγκες των άλλων μελών. Δεν φθονούν, ούτε συσσωρεύουν πλούτο αλλά μοιράζονται ισομερώς τα υλικά και πνευματικά αγαθά.

Εγώ μια τέτοια κοινωνία ονειρεύομαι. Όμως ούτε εγώ ούτε κανένας δεν έχουμε φτάσει σε ένα τέτοιο επίπεδο πνευματικής ωριμότητας.

---

 

Ουτοπιστής; Κομμουνιστής; Αναρχικός;

Δεν έχω ιδέα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

A building is a symbol, as is the act of destroying it. Symbols are given power by people. A symbol, in and of itself is powerless, but with enough people behind it, blowing up a building can change the world

 

Φιλε μου, αν θέλεις να προκόψεις σε αυτή τη ζωή και να μην καταλήξεις στα εβδομήντα σου να κατηγορεις για τις αποτυχίες σου το σύστημα (sic), θα πρέπει να αποδεκτεις την έννοια της ατομικής ευθύνης.

 

Εγώ, αντί για το παραπάνω μήνυμα (του Μπακούνιν η δε ξέρω γω ποιου αλλου) θα σου παραθέσω το επόμενο:

 

"Some of us have great runways already built for us. If you have one, take off. But if you don't have one, realize it is your responsibility to grab a shovel and build one for yourself and for those who will follow after you."

 

Οποιος σου λέει ότι φταίει το "σύστημα" σου κάνει κακό. Δε σε βοηθάει να αξιοποίησεις τις ικανότητες σου. Σου κόβει τα φτερά. Οποιος απαιτήσει την προσωπική σου ευθύνη, αυτός είναι ο καλύτερος δάσκαλος. Στα εβδομήντα σου θα τον ευγνωμονείς...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα συναισθήματα που ένοιωσα πριν από λίγο…. Είχα πάει στο Γκάζι και σκέφτηκα να περάσω και από το καινούργιο σταθμό του Κεραμικού να τον δω… φτάνοντας είδα από μακριά μερικά από τα γελοία συνθήματα, ( φωτιά στις κάμερες, λευτεριά στο Δημητράκη) που κατακλύζουν την Αθήνα γραμμένα στην εξωτερική πρόσοψη του σταθμού… Δεν είναι δυνατόν σκέφτηκα… Πότε πρόλαβαν τα *******ια???? Κι όμως είχαν προλάβει… Και όχι μόνο αυτό, μπαίνοντας μέσα είδα ότι είχε προηγηθεί μια βάρβαρη επιδρομή… Είχαν σπάσει μέσα στο σταθμό ότι μπορούσαν να σπάσουν….

 

Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που ένιωσα και το έβλεπα και στα μάτια όλων όσων πέρναγαν διπλά μου….

Είναι κρίμα…. Και είναι πιο κρίμα που όταν αυτά τα σκουλήκια τα συλλαμβάνει η αστυνομία, βρίσκουν 5-10 «προοδευτικούς» να βγαίνουν παντού και να τους υπερασπίζονται…

 

ΝΤΡΟΠΗ… Ντροπή σε αυτούς που δε σέβονται τίποτα….:mad: :mad: :mad:

ντροπή σε αυτούς που μάχονται τον καπιταλισμό για να μη γίνουμε όλοι δούλοι του κεφαλαίου ,ντροπή σε αυτούς που αντιδρούν σε οποιαδήποτε ευνοική διάταξη υπέρ των πλουσίων,των τραπεζών,των επιχειρηματιών, και πάσης φύσεως εκμεταλλευτών,ντροπή σε αυτούς που μάχονται σε κάθε συνάντηση των g8,ντροπή σε αυτούς που κατεβαίνουν στις πορείες για την διεκδίκηση αναφαίρετων δικαιωμάτων τους,ντροπή σε όσους αντιδρούν με <<παράνομο και καταχρηστικό>> τρόπο στο κατεστημένο.

ένα μεγάλο ζήτω σε όσους απατεώνες καταχράστηκαν το δημόσιο χρήμα απο τα ασφαλιστικά ταμεία,απο το χρηματιστήριο,απο τους φόρους που πληρώνουμε και έργα δεν βλέπουμε,σε όσους επωφθαλμιούν οτι σε λίγο καιρό τα πάντα θα είναι ιδιωτικά και θα αγοράζονται.

πραγματικά κι εγώ θλίβομαι βαθύτατα βλέποντας οτι υπάρχουν και τέτοια άτομα που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αντί για το παραπάνω μήνυμα (του Μπακούνιν η δε ξέρω γω ποιου αλλου) θα σου παραθέσω το επόμενο: [...]

 

Βασικά, είναι του Guy Fawkes.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

ντροπή σε αυτούς που μάχονται τον καπιταλισμό για να μη γίνουμε όλοι δούλοι του κεφαλαίου ,ντροπή σε αυτούς που αντιδρούν σε οποιαδήποτε ευνοική διάταξη υπέρ των πλουσίων,των τραπεζών,των επιχειρηματιών, και πάσης φύσεως εκμεταλλευτών,ντροπή σε αυτούς που μάχονται σε κάθε συνάντηση των g8,ντροπή σε αυτούς που κατεβαίνουν στις πορείες για την διεκδίκηση αναφαίρετων δικαιωμάτων τους,ντροπή σε όσους αντιδρούν με <<παράνομο και καταχρηστικό>> τρόπο στο κατεστημένο.

ένα μεγάλο ζήτω σε όσους απατεώνες καταχράστηκαν το δημόσιο χρήμα απο τα ασφαλιστικά ταμεία,απο το χρηματιστήριο,απο τους φόρους που πληρώνουμε και έργα δεν βλέπουμε,σε όσους εποφθαλμιούν οτι σε λίγο καιρό τα πάντα θα είναι ιδιωτικά και θα αγοράζονται.

πραγματικά κι εγώ θλίβομαι βαθύτατα βλέποντας οτι υπάρχουν και τέτοια άτομα που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία.

 

Να υποθέσω ότι παραθέτεις το post του KostasV προτείνοντας ως λύση για τα προβλήματα που αναφέρεις την καταστροφή του Σταθμού του Κεραμεικού; :worry:

 

Η δική μου άποψη για το Σύστημα κατετέθη στο προηγούμενό μου post.

 

 

Δύο είναι οι λύσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη για τα προβλήματα του τόπου μας:

1) Δεν ψηφίζουμε τα ίδια ξεφτιλισμένα ανθρωποειδή ξανά και ξανά.

2) Επανάσταση αλα Γαλλικά.

Για την δεύτερη περίπτωση είμαστε έτοιμοι να αφήσουμε ανεπιστρεπτεί τον τωρινό τρόπο ζωής μας; Το τραβάει η ψυχή μας να χάσουμε τα πάντα και να κάνουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ν' αλλάξουμε τον κόσμο; Αν όχι τότε άδικα μιλάμε για πορείες και διαδηλώσεις.

Γιατί οι πορείες και οι διαδηλώσεις είναι μέρος του Συστήματος. Το κρατάνε σε ισορροπία ώστε να μην συμβεί το 2).

Πάγια τακτική του Συστήματος και πολύ απλή στην σύλληψη και στην εφαρμογή:

Ζητάει ο λαός 10; Μην του δίνεις τίποτα, άστον να διαδηλώσει και μετά δώστου 5. Θα μείνει ευχαριστημένος και θα νομίζει ότι κέρδισε κιόλας! Έτσι τον κρατάς μονίμως σε μια κατάσταση ευτυχίας - δυστυχίας αποφεύγοντας το μοιραίο της κουρτίνας 2).

Link to comment
Share on other sites

όχι,απλά μου κάνει εντύπωση πως βασιλεύει η παραπληροφόρηση και πόσο εύκολα παραποιούνται τα γεγονότα,εις όφελος κάποιων βέβαια.

η ευκολία που κολλάνε τα ταμπελάκια αναρχικοί,αντιεξουσιαστικοί, κτλ κτλ

και οτι όποιος πιστεύει στην ιδέα του αναρχισμού είναι αυτόματα κακόποιος,βάνδαλος,και τίθεται αυτόματα εκτός κοινωνικού συνόλου επειδή δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των άλλων.

χάνουμε το δάσος και βλέπουμε το δέντρο κι αυτό πολύ αμυδρά.

δηλαδή έγραψε το παιδί παραπάνω ,που δεν έχω και τπτ μαζί του,ούτε τον κατηγορώ για κάτι οτι τονλυπεί η κατάσταση που επικρατεί σταπανεπιστήμια,στον σταθμό,κτλ και αμέσως τα καταδικάζει χωρίς να αντιλαμβάνεται στην ουσία τι προκαλεί τα συγκεκριμένα φαινόμενα,και τι αντίκτυπο έχουν.που στοχεύουν δηλαδή.

ξεχνόντας βέβαια και όλα τα παραπλήσια προβλήματα που τα συνοδεύουν.

η καταστροφή όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικούς είναι τρόπος αντίδρασης και αφύπνισης.δεν υπάρχουν μόνο οι <<πολιτισμένοι>> τρόποι αντίδρασης με την επερχόμενη καταστολή και φίμωση απο τις 100 διμοιρίες των ματ,που αναλαμβάνουν να επαναφέρουν στην τάξη τους ταραξίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

όχι,απλά μου κάνει εντύπωση πως βασιλεύει η παραπληροφόρηση και πόσο εύκολα παραποιούνται τα γεγονότα,εις όφελος κάποιων βέβαια.

η ευκολία που κολλάνε τα ταμπελάκια αναρχικοί,αντιεξουσιαστικοί, κτλ κτλ

και οτι όποιος πιστεύει στην ιδέα του αναρχισμού είναι αυτόματα κακόποιος,βάνδαλος,και τίθεται αυτόματα εκτός κοινωνικού συνόλου επειδή δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των άλλων.

χάνουμε το δάσος και βλέπουμε το δέντρο κι αυτό πολύ αμυδρά.

δηλαδή έγραψε το παιδί παραπάνω ,που δεν έχω και τπτ μαζί του,ούτε τον κατηγορώ για κάτι οτι τονλυπεί η κατάσταση που επικρατεί σταπανεπιστήμια,στον σταθμό,κτλ και αμέσως τα καταδικάζει χωρίς να αντιλαμβάνεται στην ουσία τι προκαλεί τα συγκεκριμένα φαινόμενα,και τι αντίκτυπο έχουν.που στοχεύουν δηλαδή.

ξεχνόντας βέβαια και όλα τα παραπλήσια προβλήματα που τα συνοδεύουν.

η καταστροφή όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικούς είναι τρόπος αντίδρασης και αφύπνισης.δεν υπάρχουν μόνο οι <<πολιτισμένοι>> τρόποι αντίδρασης με την επερχόμενη καταστολή και φίμωση απο τις 100 διμοιρίες των ματ,που αναλαμβάνουν να επαναφέρουν στην τάξη τους ταραξίες.

 

Εκει πανω στο Newcastle γιατι δε συμβαινουν αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Εκει πανω στο Newcastle γιατι δε συμβαινουν αυτα;

έχεις έρθει στο newcastle να δείς τι γίνεται με τα παιδάκια 13-17 χρονών,πως κυκλοφορούν και τι κάνουν?πως ακριβώς συμπεριφέρονται ,που όλοι λένε για πολιτισμό,δημιουργικότητα,κτλ?

όχι μόνο νύχτα,όλες τις ώρες.

κι όχι μόνο τα παιδάκια,όλα τα πιώματα που κυκλοφορούν εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις έρθει στο newcastle να δείς τι γίνεται με τα παιδάκια 13-17 χρονών,πως κυκλοφορούν και τι κάνουν?πως ακριβώς συμπεριφέρονται ,που όλοι λένε για πολιτισμό,δημιουργικότητα,κτλ?

όχι μόνο νύχτα,όλες τις ώρες.

κι όχι μόνο τα παιδάκια,όλα τα πιώματα που κυκλοφορούν εδώ.

 

Τα βλεπω και εδω που ειμαι, αλλο θεμα αυτο ομως. Εγω αλλο σε ρωτησα, αν τα χαλια μας τα βλεπεις και στο Newcastle; Σπανε ριμαζουν και δεν τους πιανει κανεις;

 

ΥΓ. Δεν ειναι και πολυ μακρια πλεον να δουμε αυτα τα παιδακια και στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ας συλλαβει η αστυνομια ολους αυτους που τα σπανε και ας τους βαλει να δουλεψουν για να τα επισκευασουν. να δουμε αν θα το ξανακανουν..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

όχι,απλά μου κάνει εντύπωση πως βασιλεύει η παραπληροφόρηση και πόσο εύκολα παραποιούνται τα γεγονότα,εις όφελος κάποιων βέβαια.

η ευκολία που κολλάνε τα ταμπελάκια αναρχικοί,αντιεξουσιαστικοί, κτλ κτλ

και οτι όποιος πιστεύει στην ιδέα του αναρχισμού είναι αυτόματα κακόποιος,βάνδαλος,και τίθεται αυτόματα εκτός κοινωνικού συνόλου επειδή δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των άλλων.

χάνουμε το δάσος και βλέπουμε το δέντρο κι αυτό πολύ αμυδρά.

δηλαδή έγραψε το παιδί παραπάνω ,που δεν έχω και τπτ μαζί του,ούτε τον κατηγορώ για κάτι οτι τονλυπεί η κατάσταση που επικρατεί σταπανεπιστήμια,στον σταθμό,κτλ και αμέσως τα καταδικάζει χωρίς να αντιλαμβάνεται στην ουσία τι προκαλεί τα συγκεκριμένα φαινόμενα,και τι αντίκτυπο έχουν.που στοχεύουν δηλαδή.

ξεχνόντας βέβαια και όλα τα παραπλήσια προβλήματα που τα συνοδεύουν.

η καταστροφή όσο κι αν δεν αρέσει σε μερικούς είναι τρόπος αντίδρασης και αφύπνισης.δεν υπάρχουν μόνο οι <<πολιτισμένοι>> τρόποι αντίδρασης με την επερχόμενη καταστολή και φίμωση απο τις 100 διμοιρίες των ματ,που αναλαμβάνουν να επαναφέρουν στην τάξη τους ταραξίες.

Δικε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου.Λοιπον κοιταξε να δεις πως θα αφυπνιστουμε και θα αντιδρασουμε ταυτοχρονα.Στειλε μου με πμ που μενεις και εγω θα ερθω να καταστρεψω το σπιτι σου.Αν ο λαος δεν αφυπνιστει μπορω να καταστρεψω το αυτοκινητο σου.Πιστευω βεβαια οτι με αυτο το τροπο ξεσηκωνεις και τους υπολοιπους στο UK.Eπισης δεν βλεπεις τι φιμωση που υπαρχει απο τις διμοιριες των ΜΑΤ.Εμενα μολις τα εγραψα αυτα με μπαγλαρωσαν.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...