Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NAI NAI ΕΜΨΥΧΩΣΕ ΜΕ! κοιτα τωρα αυτα με τα λογισμικα που ειπες δε τα καταλαβα δεν ειμαι ψαγμενος σε τετοια πραματα αν καταλαβω πως κατι δε παει καλα θα το παω κατευθειαν να μου το φτιαξουν. αυτο που ειπες το πιστευω οι πρωτες παρτιδες ενος προιοντος (οποιουδηποτε) βγαινουν καπως ελλατωματικες! brod = οχι καλο λογισμικο αν καταλαβα καλα ε? kotsianis7 τι εννοεις θορυβο στις φωτο τη νυχτα?
Link to comment
Share on other sites

@TN97,

 

είπα εγώ ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα του BROD?Σε παραπάνω απάντησή μου το λέω μάλιστα οτι είναι και το μοναδικό πρόβλημα λογισμικού που δεν το παραδέχονται και δεν το έχουν διορθώσει οι μ..ες! :mad: Αλλά σε θέμα hardware απ’την προσωπική μου εμπειρία ειναι απ’τα πιο γερά που ειχα!Και σε λειτουργία με παντός είδους καιρικές συνθήκες!Τι στο καλό,special version έχω;Ύστερα,μην κοιτάς αποκλειστικά στην Ελλάδα τι γίνεται!Εγώ μιλάω για τις παγκόσμιες πωλήσεις του μοντέλου και με βάση αυτές είναι μερικοί οι αγοραστές του που αντιμετώπισαν τραγικά προβλήματα υλικού!Όπως και τα παιδιά εδώ πέρα που αγόρασαν ελατωματική παρτίδα-της 1ης βδομάδας του Ιουνίου συγκεκριμένα-και δε λειτουργούσαν τα πλήκτρα αφής!

 

Όσον αφορά το brod,δε χρειάζεται καν να πας σε σέρβις καθώς διορθώνεται σε 5 λεπτά απ’το σπίτι με την Υπηρεσία αναβάθμισης και δεν είναι κάτι το τρομερά τραγικό!Και επανεγκατάσταση να κάνεις για να το διορθώσεις κρατας αντίγραφα ασφαλείας πιο πριν με την υπηρεσία αναβάθμισης και δε χάνεις και τίποτα!Αυτό όμως δε δικαιολογεί την εταιρία που δεν το έχει διορθώσει,αλλά σαφώς δεν έρχεται και η συντέλεια καθώς μπορεί να το διορθώσει ο καθένας σπίτι του και όχι να τρέχουμε στα-αμφιβόλου καλής εξυπηρετήσεως-σερβις που μας έχει συνηθίσει δυστυχώς η ΣΕ και δε λέει ν’αλλάξει η κατάσταση.

 

Υ.Γ.:Υποψιάζομαι πως έχει να κάνει με παλιά έκδοση EROM το πρόβλημα και είναι ακόμη πιο απαράδεκτο που δεν την αναβαθμίζει το πρόγραμμα αναβαθμισης!άλλωστε και τα Κ800 που αντιμετώπιζαν ίδιο πρόβλημα,δινόταν επίσημα η δυνατότητα αναβάθμισης της EROM μετα από 1,5 χρόνο κυκλοφορίας!! :blink:

 

kotsianis, το BROD δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα. Έχεις ακούσει για τα προβλήματα που παραδέχονται;

 

Επανέρχομαι: στην κοπέλα μου ψόφησε δύο φορές ΧΩΡΙΣ BROD. Στον συνάδερφό μου τα ίδια, ΧΩΡΙΣ BROD.

 

Θέλεις και άλλα προβλήματα; Χαλασμένα μοτεράκια του καπακιού της κάμερας, καμμένες οθόνες, προβλήματα με τα πλήκτρα αφής (το ανέφερα και πριν), χαλασμένα ακουστικά, προβλήματα με τους κονέκτορες (αιώνιο πρόβλημα της SE αυτό).

 

Ειδικά για τα πλήκτρα αφής που λες, το Κ850 της κοπέλας μου το οποίο και εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα είναι αγορασμένο πριν ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ και προφανώς δεν είναι θέμα της ελαττωματικής παρτίδας που λες.

 

Εάν δεν με πιστεύεις, μπες σε ένα service point και ρώτα, μην κρίνεις από το δικό σου μοντέλο και μόνο, ούτε από τα άστοχα σχόλια περί «ελαττωματικών παρτίδων».

 

@ some1,

 

γενικά το τηλέφωνο ειναι καλό,δε θα αντιμετωπίσεις προβληματα λογισμικού,με εξαίρεση το BROD,το οποίο δεν ξέρεις αν θα σου συμβεί κιόλας με την τρεχουσα έκδοση λογισμικού.Αν πάντως συμβεί διορθωνεται εύκολα και ανώδυνα απ’το σπίτι!Μετά,κατεβαίνεις σε ανάλυση κάμερας 3.2 mpixels και συγκεκριμένα στα Κ800 η κ810,αλλά οι φωτό τους εχουν πιο πολύ θόρυβο,ιδίως τη νύχτα,ενώ του Κ850 είναι με λιγότερο θόρυβο και επίσης έχει και ισχυρότερο φλας,όπως και ρύθμιση του ISO!

 

Γενικότερα,είναι ελαφρώς υποδεέστερη η ποιότητα εικόνας τους και αν συνυπολογίσουμε και την πολύ καλή media library του Κ850,τη δημιουργία slide shows,το καλύτερο βίντεο σε σχέση με των Κ800-Κ810,το photo-flash για εστίαση και βίντεο(δοκίμασε να εστιάσεις με το κόκκινο λαμπάκι του Κ800 το βράδυ και τα λέμε :p )καθώς και άλλες μικρές αλλά εξαιρετικά χρήσιμες δυνατότητες(μεγαλύτερος και πληρέστερος τηλ.κατάλογος,το smart search επίσης στον κατάλογο που χρησιμοποιεί τη φιλοσοφία του Τ9 για εύρεση αριθμών,την καλύτερη οθόνη,το δυνατό ηχείο και-για μένα-την ποιοτητα κατασκευής),τότε η λύση είναι το Κ850.Υπόψιν,είχα το Κ800 απ’την 1η στιγμή της κυκλοφορίας του,το λειτουργούσα επί 15 μήνες και επίσης έχω 1 χρονο το Κ850 και πιστεύω πως μπορώ να κρίνω αρκετά σωστά που είναι καλύτερο το ένα και πού το άλλο!

 

Του είπα του ανθρώπου να πάρει το C702 που ξέχασες να αναφέρεις. Σε σχέση με το K850, το C702 μπορεί να έχει χειρότερη κάμερα, κατά τ'άλλα όμως σαν κινητό θα το χαρεί περισσότερο και, το κυριότερο, θα έχει ένα τηλέφωνο με πολύ λιγότερες πιθανότητες να χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλή ποιότητα εικόνας όμως;Γιατί θυμάμαι ένα σχόλιο του R.I.P. που έλεγε πως βγάζει αναβαθμίσεις η εταιρία μπας και διορθώσει την κιτρινίλα στις φωτό!Δεν το έχω δει γι’αυτό ρωτάω!

 

Ουπς, τώρα είδα το μήνυμά σου. Βρέθηκε λύση για αυτό, θέλει συγκεκριμένη αναβάθμιση για την οποία μπορεί να πει ο R.I.P. στο ανάλογο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1)Ενάμιση λεπτό ν’ανοίξει;;Αυτό ούτε με την 1η έκδοση λογισμικού δε συνέβαινε,ούτε καν με τις beta εκδόσεις! :lol: Εμένα κάνει συνολικό χρόνο από τότε που θα πατήσω το πλήκτρο on/off μέχρι την εμφάνιση της οθονης αναμονής το πολύ 20 δευτερόλεπτα!Και έχω 8ψήφιο pin και 8ψήφιο κωδικό κλειδώματος.

 

2)Το πάχος του είναι το μικρότερο δυνατόν για τον αισθητήρα του και τους πυκνωτές για το φλας του-χρειάζονται για να το φορτίζουν!Μπορείς να βρεις λεπτά τηλέφωνα με αισθητήρα 5 megapixels αλλά δε θα έχουν ούτε πραγματικό φλας ούτε το ίδιο καθαρές φωτό.Ακόμη και το C902 που υποτίθεται είναι ένα Κ850 χωρίς φλας ξένον έχει ελάχιστα περισσότερο θόρυβο στις φωτό-αναμενόμενο λόγω του σούπερ-μίνι αισθητήρα.

 

3)Πρόβλημα hardware το παραμικρό,από τις 12-10-2007 που ειναι αγορασμένο και με αρκετή καταπόνηση(πολλές τούμπες,χρήση κάτω από βροχή,στην παραλία με άμμο).Ούτε καν βαθουλώματα έχει από τις τούμπες!Μακράν το πιο ανθεκτικό κινητό που είχα(εν αντιθέσει με Κ800 και Κ750 που είχα πριν,τα οποία με τις τούμπες δεν τα πήγαιναν πάρα πολύ καλά...)

 

4)Είναι αυτός ο λόγος που το κινητό πεθαίνει;;Εμένα μια φορά παρουσιάστηκε το φαινόμενο αυτό,όταν το κινητό καθόταν πάνω στο γραφείο χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα!Φυσικά επιδιορθώθηκε άμεσα στα επόμενα 5 λεπτά με φλασάρισμα ξανά του λογισμικού του.Βασικά,το εν λόγω πρόβλημα δεν είναι καν αναγνωρισμενο από την SE(εννοώντας ότι τα Κ850 που πάνε στα σέρβις πεθαμένα δεν είναι ενδεικτικός αριθμός για την υπάρξη προβλήματος).Υπόψιν,μιλάμε παγκοσμίως,έτσι;Αν θες πάντως την άποψή μου,υπάρχει πρόβλημα με το εν λογω θέμα και πρέπει κάποια στιγμή να το διορθώσουν γιατί καταντάει ενοχληκτική αυτή η άγνοια των προγραμματιστων του λογισμικού του...Το ότι δεν εμφανίστηκε σε πάρα πολλά τηλέφωνα παγκοσμίως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει..Και είμαι 100% σίγουρος πως η εταιρία είναι ενημερωμένη από sites όπως το esato κλπ.

 

5)Σε τι παρουσιάζει προβλήματα:;Υπάρχουν κάποιες λειτουργίες που να μην τις εκτελεί ή να κάνει άλλα αντί άλλων;;

 

 

Υ.Γ.:Μην πάρεις ως αρνητική την απάντηση μου στη δική σου.Απλά αναφέρω το πως είναι και η δική μου συμβίωση με το τηλέφωνο μετά από τόσους μήνες,πάνω στα θέματα που αναφέρεις. :)

 

1> 1.5 λεπτό για να ανοίξει πλήρως και να καλεί χωρίς κολίματα (μία φορά που βιάστηκα μάλιστα κάλεσε άλλον αριθμό χωρίς να μπορώ να το σταματήσω)

 

2>Πάνω απ' όλα πρέπει να είναι "κινητό" με όλη την έννοια ακόμα κι αν αυτό στοιχίζει ποιότητα. Αν το πλάτος του ήταν λίγο πιο παχύ απ' το C902 θα' ταν μια χαρά!

 

3>Δύο γνωστοί μου μετά από 3-5 μήνες το διέλυσαν. Σε μένα η οθόνη μετακινείται λιγάκι. Όσο σε σύκριση με άλλα μοντέλα έχω δει αμέτρητες φορές w810i να εκτοξεύονται, να πέφτουν μετά κάτω στα χόρτα και να μην παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!

 

4>Κυρίως πεθαίνει από τον media player. Εμένα 2/2 έτσι το 'παθε όπως και σε πολλούς άλλους χρήστες όπως διάβασα σε ξένα forums.

Όσο για την επιδιώρθωση δεν μπορεί ο καθένας να την κάνει online ούτε έχουμε την όρεξη να περιμένουμε 1,5 μήνα!

 

5> Μία φορα τρελάθηκε και έκανε ότι ήθελε και ένα σωρό φορές επανεκινήθηκε μόνο του αλλάζοντας το τρέχον θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

1> 1.5 λεπτό για να ανοίξει πλήρως και να καλεί χωρίς κολίματα (μία φορά που βιάστηκα μάλιστα κάλεσε άλλον αριθμό χωρίς να μπορώ να το σταματήσω)

 

2>Πάνω απ' όλα πρέπει να είναι "κινητό" με όλη την έννοια ακόμα κι αν αυτό στοιχίζει ποιότητα. Αν το πλάτος του ήταν λίγο πιο παχύ απ' το C902 θα' ταν μια χαρά!

 

3>Δύο γνωστοί μου μετά από 3-5 μήνες το διέλυσαν. Σε μένα η οθόνη μετακινείται λιγάκι. Όσο σε σύκριση με άλλα μοντέλα έχω δει αμέτρητες φορές w810i να εκτοξεύονται, να πέφτουν μετά κάτω στα χόρτα και να μην παθαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!

 

4>Κυρίως πεθαίνει από τον media player. Εμένα 2/2 έτσι το 'παθε όπως και σε πολλούς άλλους χρήστες όπως διάβασα σε ξένα forums.

Όσο για την επιδιώρθωση δεν μπορεί ο καθένας να την κάνει online ούτε έχουμε την όρεξη να περιμένουμε 1,5 μήνα!

 

5> Μία φορα τρελάθηκε και έκανε ότι ήθελε και ένα σωρό φορές επανεκινήθηκε μόνο του αλλάζοντας το τρέχον θέμα.

 

Θα απαντήσω: :p

1)Ποια έκδοση λογισμικού έχεις;Έχεις την R1FA035 που είναι η πιο πρόσφατη;Διότι εμένα ούτε καν με την αρχική(R1CA029)δεν αργούσε τόσο πολύ ν’ανοίξει και να καλέσει χωρίς κολλήματα.

 

2)Μην ξεχνάς ότι ένα πολύ μεγάλο ατού είναι το φλας ξένον,το οποίο είναι και αποτελεσματικό συνάμα.Το φλας αυτό για να φορτίσει χρειάζεται πυκνωτές-συγκεκριμένα έχει 2 στο εσωτερικό του τηλεφώνου.Επίσης,το σύστημα φακού-αισθητήρα είναι σαφώς κατά πολύ μεγαλύτερο απ’του C902 και σαφως ποιοτικότερο,ιδίως στο θεμα θόρυβος αλλά και στη λεπτομέρεια(παρ’ότι τα modules των 2 αυτών μοντελων έχουν ίδια αναλυση δεν έχουν την ίδια ποιότητα στο θέμα λεπτομέρεια,απόρροια του μικρότερου αισθητήρα του 902).Άλλωστε,γιατί το αναφέρεις ως αρνητικό απ’τη στιγμή που πριν αγοράσεις το κινητό το είδες και το έπιασες στα χέρια σου;Με συγχωρείς πολύ,αλλά αυτό είναι δική σου παραξενιά και όχι μειονέκτημα του τηλεφωνου...Ιδίως δεδομένου ότι το είδες το μοντέλο πριν το αγοράσεις...Τώρα λες ότι είναι παχύ;;

 

3)Το έχω ξαναπεί προς τα πάνω..Αρκετές εκσφενδονήσεις,χρήση σε καθε ειδους καιρικές συνθήκες κλπ. και είναι ό,τι πιο αξιόπιστο έχω αγοράσει ποτέ μου.Ούτε καν τριξίματα ακούγονται.

 

4)Γιατί να περιμένεις 1.5 μήνα;; :blink: Αν συμβεί αυτό το...πολύ ευχάριστο γεγονός συνδέεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή και σε 5 λεπτά επανέρχεται...Φυσικά,δεν επικροτώ την εταιρία για τη μη επιδιόρθωση του προβλήματος(αν επιδιορθώνεται).

 

Υ.Γ.:Να υπενθυμίσω πως στο S700i υπήρχε το πρόβλημα της επανεκκίνησης λόγω λάθος σχεδιασμού hardware!!ίσως να μην το ξέρετε αλλά υπήρχε τέτοιο πρόβλημα!Όταν άφηνες το τηλέφωνο σε κάποια μεταλλική επιφάνεια,είχες το memory stick μέσα και δεχόσουν εισερχόμενη κλήση,το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση!!Το πρόβλημα βρισκόταν στην πλακετα του τηλεφώνου(σε όλα τα S700i),απ’την οποία απουσίαζε μία αντίσταση.Η απουσια της δημιουργούσε αυτό το φαινόμενο,αλλά μόνο όταν το τηλέφωνο ακουμπούσε σε μεταλλική επιφάνεια και μόνο με το memory stick μέσα.Φυσικά,μπορούσες να το πας στο σέρβις και να σου προσθέσουν την αντίσταση χωρίς φυσικά πληρωμή.Επομένως,δεν είμαστε 100% σίγουροι αν το πρόβλημα του BROD οφείλεται στο υλικό ή στο λογισμικό!Μάλλον όμως είναι στο λογισμικό!

 

5)Το θέμα με την επαναφορά του θέματος όταν έκανες επανεκκίνηση ήταν bug λογισμικού όταν το θέμα βρισκόταν αποθηκευμένο στην κάρτα μνήμης.Στην έκδοση που υπάρχει τώρα έχει διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει πεσει τοσο η τιμη του? ειναι λογικο? επειδη εμειναν λιγα κομματια και εχει σταματησει η παραγωγη του? ο ενας λεει ειναι καλο ο αλλος οχι και παραμενω με το nokia του avatar μου :lol: ειμαι σε απογνωση τι να κανω! εγω ουτε με λογισμικα ασχολουμαι ουτε ιντερνετ απο το κινητο μονο photos κανα sms και κανα τηλεφωνο..
Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας παρακαλω...μολις ξεκλειδωσα το κ850 μου πληρωτικως μεσω davinci client..ολα καλα,αλλα τωρα πως μπορω να περασω νεους camdrivers??κανεις που να ξερει να με καθοδηγησει??σημειωτεων το αρχειο με το νεο camdriver το εχω βρει και το εχω κατεβασει...ευχαριστω

 

Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=216339

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως εχθές το αγόρασα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Εξάλλου εγώ το αγόρασα γιατί με αρέσει, ενώ μπορούσα να αγοράσω με 100 ευρώ παρά πάνω το άσχημο C902 με την 2' οθόνη και τις πιό θορυβώδες φωτογραφίες. Επίσης δεν θα ξεχάσω το 1ο Κ800 που πήρα, την πρώτη μέρας και όλας άρχισε τα κολλήματα, ενώ αυτό πουθενά... Ούτε καν και για επίδειξη!:p:lol:
Link to comment
Share on other sites

BROD...είναι και το μοναδικό πρόβλημα λογισμικού...

Δε νομίζω το ίδιο το service SE παραδέχεται σε χαρτί επισκευής μου στο 1ο Κ850 ότι η οθόνη αφής εκτός από hardware πρόβλημα είναι και πρόβλημα software τα κολλήματα που τρώει

 

...σε θέμα hardware απτην προσωπική μου εμπειρία ειναι απ' τα πιο γερά που ειχα...

Για αυτό που λες η ένσταση περί οθόνης αφής από εμένα ξέρεις ότι με έχει...κατασυγκινήσει. Ντροπή πολύ απλά της SE. Επίσης το αλουμίνιο του κάνει βαθουλώματα με το παραμικρό και η οθόνη γρατζουνιέται περισσότερο εύκολα από το Κ750 και Κ800ι...Aπορώ που εσένα βγήκε χάλυβας...!

 

Και σε λειτουργία με παντός είδους καιρικές συνθήκες!

Για υγρασία και θάλασσα και κάπως λιπαρά δάκτυλα λόγω ζέστης (δε μιλάμε για βρεγμένα, λαδωμένα) αλλά και ομιλία - ακουστικότητα με αυτί που δυστυχώς ιδρώνει το κεφάλι που το φιλοξενεί τα ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ...απαράδεκτο ούτε μπακατέλες άλλων εταιρειών δεν έτρωγαν κολλήματα και με την οθόνη αφής βλέπεις ακόμα περισσότερα

 

Τι στο καλό,special version έχω;

τελικά φίλε μου μάλλον αυτό συμβαίνει...είσαι τυχερός και μπράβο σου

 

Ύστερα,μην κοιτάς αποκλειστικά στην Ελλάδα τι γίνεται!

δηλαδή εσύ έχεις φόρουμ στο εξωτερικό που όλα είναι μέλι γάλα με το Κ850...? Για δώσε κανένα Link παρακαλώ....μη λέμε στο βρόντο διάφορα. Εγώ πάντως έχω διαβάσει (ελέω οθόνης αφής όταν έψαχνα) κριτικές - κόλαση.

 

Εγώ μιλάω για τις παγκόσμιες πωλήσεις

Ναι για το λόγο αυτό η SE απόλυσε 3-4 χιλιάδες εργάτες επειδή ανακοίνωσε τεράστια πτώση εσόδων στην περίοδο που ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ πωλήσεων της παγκοσμίως ήταν το Κ850...!

 

...να πας σε σέρβις ...

Πονομένη ιστορία, το έχω αναφέρει ξανά εδώ. Απαράδεκτοι, άσχετοι και κυρίως εχθρικοί. Για το κομμάτι της τεχνικής τους γνώσης μάλλον έχω πέσει προσωπικά σε φυντάνια ολκής. Για service μη SE δε ξέρω αλλά αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο χάνεις την εγγύηση και εμένα δις με έσωσε στο Κ850 αυτό (διπλή αλλαγή συσκευής κινητού) αν και με τεράστια ταλαιπωρία. Απαράδεκτο επίσης ότι σε ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δεν επεκτείνουν την εγγύηση βάση της νέας συσκευής αλλά ισχύει η παλιά πρώτης αγοράς προφανώς γιατί σκέφτονται "αει στο καλό θα τελειώσει η εγγύηση του να πληρώνει μετά..."

 

...Μετά,κατεβαίνεις σε ανάλυση κάμερας 3.2 mpixels και συγκεκριμένα στα Κ800 η κ810....

είτε κατέβεις είτε όχι (αν κατέβεις πάντως τι νόημα είχε η αγορά 5ΜΡ;) το αποτέλεσμα στην εκτύπωση αλλά και σε λογική εμφάνιση στον υπολογιστή ΔΕ νομίζω ότι με συγκίνησε σαν διαφορά. Εχω ξαναζητήσει στο παρελθόν συγκριτική φωτογραφία μεταξύ του Κ800 (ή Κ750) και του Κ850 στο ίδιο αντικείμενο, την ίδια στιγμή με τον ίδιο φωτισμό-συνθήκες αλλά δυστυχώς αυτό το crash test δεν έχει κάνει κανένας σας. Ούτε επίσης συγκριτικά με μια 5ΜΡ ψηφιακή μηχανή. Να μην ακούσω ότι δεν είναι μηχανή αλλά κινητό γιατί τότε ας μην του έβαζαν φωτογραφικη δυνατότητα να μην το πληρώναμε...

 

Σε κάθε περίπτωση απλά παραθέτω τη γνώμη μου και τη γνώση από το περιβάλλον μου σε φίλους, service, καταστήματα που βρέθηκαν στο δρόμο μου από την αγορά του Κ850 μέχρι σήμερα. Δεν αντιδικώ απλά φίλε kotsianis μην είσαι τόσο κάθετος επειδή το δικό σου βγήκε (και πάλι μπράβο...) καλό κομμάτι. Σημασία θα είχε το ακριβώς αντίθετο για την πλειοψηφία...

Α...και με την αναβάθμιση και χωρίς αυτή το αποτέλεσμα αμα η συσκευή είναι κακή είναι το ίδιο και αυτό εκτός και μιλάμε για παράλειψη λογισμικού ή λάθους. Τα υπόλοιπα δεν διορθώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 7 μήνες και τα προβλήματα που μου έχει βγάλει είναι:

 

i)οι επανεκκινήσεις, πολύ σπάνια αλλά γίνονται (συνηθισμένο για τα sony ericsson)

 

ii)μια φορά BROD (νομίζω με την τελευταία έκδοση λογισμικού), μου έκαναν customize στο σέρβις και δεν μου το έχει ξανακάνει.

 

iii)Μου έχει τύχει 2-3 φορές, ενώ έχω ανοικτό το κινητό στην τσέπη μου, να το κοιτάξω και να είναι "νεκρό", δηλαδή σαν σβηστό με την διαφορά ότι ούτε ανάβει ούτε κάνει τίποτα ότι και αν πατήσεις. Λύση: να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω.

 

iv)Kαι το τελευταίο πρόβλημα που μου παρουσίασε τώρα είναι τα πλήκτρα αφής που δεν δουλεύουν σχεδόν ποτέ.

 

Και να φανταστείτε ότι το κινητό το χρησιμοποιώ ελάχιστα!

Θα το πάω στο σερβις και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν, σαν αιτιολογία για την βλάβη στα πλήκτρα αφής.

Link to comment
Share on other sites

φιλε msp μπες στο esato.com και διαβασε εκει για να δεις αυτα που υποστηριζει ο kotsianis.πολλοι σαν αυτον εχουν μεινει ευχαριστημενοι απο το κ850..τωρα,γιατι οι παρτιδες που ηρθαν Ελλαδα ηταν ετσι,τι να πω...παντως μπες στο εν λογω σαιτ να δεις φωτο που εχουν ποσταρει διαφοροι με το κ850 και να κουφαθεις...θα πεις ειναι δυνατον??κι αυτα δεν τα γραφω για να δικαιολογησω την se και το εκτρωμα της!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω: :p

1)Ποια έκδοση λογισμικού έχεις;Έχεις την R1FA035 που είναι η πιο πρόσφατη;Διότι εμένα ούτε καν με την αρχική(R1CA029)δεν αργούσε τόσο πολύ ν’ανοίξει και να καλέσει χωρίς κολλήματα.

 

2)Μην ξεχνάς ότι ένα πολύ μεγάλο ατού είναι το φλας ξένον,το οποίο είναι και αποτελεσματικό συνάμα.Το φλας αυτό για να φορτίσει χρειάζεται πυκνωτές-συγκεκριμένα έχει 2 στο εσωτερικό του τηλεφώνου.Επίσης,το σύστημα φακού-αισθητήρα είναι σαφώς κατά πολύ μεγαλύτερο απ’του C902 και σαφως ποιοτικότερο,ιδίως στο θεμα θόρυβος αλλά και στη λεπτομέρεια(παρ’ότι τα modules των 2 αυτών μοντελων έχουν ίδια αναλυση δεν έχουν την ίδια ποιότητα στο θέμα λεπτομέρεια,απόρροια του μικρότερου αισθητήρα του 902).Άλλωστε,γιατί το αναφέρεις ως αρνητικό απ’τη στιγμή που πριν αγοράσεις το κινητό το είδες και το έπιασες στα χέρια σου;Με συγχωρείς πολύ,αλλά αυτό είναι δική σου παραξενιά και όχι μειονέκτημα του τηλεφωνου...Ιδίως δεδομένου ότι το είδες το μοντέλο πριν το αγοράσεις...Τώρα λες ότι είναι παχύ;;

 

3)Το έχω ξαναπεί προς τα πάνω..Αρκετές εκσφενδονήσεις,χρήση σε καθε ειδους καιρικές συνθήκες κλπ. και είναι ό,τι πιο αξιόπιστο έχω αγοράσει ποτέ μου.Ούτε καν τριξίματα ακούγονται.

 

4)Γιατί να περιμένεις 1.5 μήνα;; :blink: Αν συμβεί αυτό το...πολύ ευχάριστο γεγονός συνδέεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή και σε 5 λεπτά επανέρχεται...Φυσικά,δεν επικροτώ την εταιρία για τη μη επιδιόρθωση του προβλήματος(αν επιδιορθώνεται).

 

Υ.Γ.:Να υπενθυμίσω πως στο S700i υπήρχε το πρόβλημα της επανεκκίνησης λόγω λάθος σχεδιασμού hardware!!ίσως να μην το ξέρετε αλλά υπήρχε τέτοιο πρόβλημα!Όταν άφηνες το τηλέφωνο σε κάποια μεταλλική επιφάνεια,είχες το memory stick μέσα και δεχόσουν εισερχόμενη κλήση,το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση!!Το πρόβλημα βρισκόταν στην πλακετα του τηλεφώνου(σε όλα τα S700i),απ’την οποία απουσίαζε μία αντίσταση.Η απουσια της δημιουργούσε αυτό το φαινόμενο,αλλά μόνο όταν το τηλέφωνο ακουμπούσε σε μεταλλική επιφάνεια και μόνο με το memory stick μέσα.Φυσικά,μπορούσες να το πας στο σέρβις και να σου προσθέσουν την αντίσταση χωρίς φυσικά πληρωμή.Επομένως,δεν είμαστε 100% σίγουροι αν το πρόβλημα του BROD οφείλεται στο υλικό ή στο λογισμικό!Μάλλον όμως είναι στο λογισμικό!

 

5)Το θέμα με την επαναφορά του θέματος όταν έκανες επανεκκίνηση ήταν bug λογισμικού όταν το θέμα βρισκόταν αποθηκευμένο στην κάρτα μνήμης.Στην έκδοση που υπάρχει τώρα έχει διορθωθεί.

 

 

Ας απαντήσω και εγώ φίλε Θεσσαλιώτη

 

1> Έχω την R1FA035 και για την ακρίβεια για να μπω στην λίστα επαφών και να καλέσω χρειάζομαι 75sec από το πάτημα του ΟΝ

 

2>Την στιγμή που το πήρα ήταν απλώς το λεπτότερο που υπήρχε στα 5ΜΡ

και το χρειαζόμουν άμεσα. Τώρα όσο για το κανένα δεν αγγίζει ποιότητα φωτογραφικής οπότε..

 

3>..

 

4>??? . Τόσο περίμενα την πρώτη φορά- δεν βγάζεις άκρη με τα service. 8 μήνες μετά και το BROD ακόμα υπάρχει. Παραπίνουν καφέδες..

 

5> Έχω την R1FA035. Έχει διορθωθεί το bug..? Η συσκευή μου έχει αντίθετη άποψη!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

πωπω, δε με βλεπω να αγοραζω κινητο. να κανουμε ενα topic με τα θετικα του K850 να μου ανεβει το ηθικο;:lol:

κατι ακομα γιατι η διαφορα k850 και k810 ειναι 20-30 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

πωπω, δε με βλεπω να αγοραζω κινητο. να κανουμε ενα topic με τα θετικα του K850 να μου ανεβει το ηθικο;:lol:

κατι ακομα γιατι η διαφορα k850 και k810 ειναι 20-30 ευρω?

 

Θετικά(για μένα τουλάχιστον):Πολύ καλός πομποδέκτης,δυνατό ακουστικό και μεγάφωνο,καλή οθόνη,μεγάλος τηλεφωνικός κατάλογος,όπως και τεράστια χωρητικότητα για μηνύματα-πάνω από 5000 χωράνε μόνο στη μνήμη τηλεφώνου,χώρια η κάρτα μνήμης),πολύ όμορφη και εύχρηστη media gallery,καλή μπαταρία,καλός e-mail client,υποστήριξη και MICRO-SD και Μ2 καρτών μνήμης,καλή κάμερα.Από κει και πέρα,υποστηρίζει κάποιες δυνατότητες όπως υποστήριξη για Active Exchange sync,ΗSDPA κλπ,αλλά είπες δε σ'ενδιαφέρουν μέσω κινητού Ίντερνετ και τέτοια!Γενικά,για απλό κινητό κλειστού λειτουργικού έχει πολύ καλές δυνατότητες σε όλους τους τομείς και η τιμή του πλέον είναι πάρα πολύ συμφέρουσα συγκριτικά με τις δυνατότητες του!Συγκριτικά π.χ. με το C902 που έχει 100 ευρώ περισσότερα είναι απείρως συμφερότερη αγορά,καθώς έχει καλύτερη κάμερα,μεγαλύτερη οθόνη,δυνατότερο ακουστικό και μεγάφωνο και νομίζω είναι ελαφρώς πιο γρήγορο στα μενού!

 

Αρνητικά:μικρα πλήκτρα-αν και μένα με βολεύουν,καθώς έχουν αποστάσεις μεταξύ τους,αλλά και πάλι δεν είναι και τα πιο εύχρηστα!Πάντως είναι πολύ καλά στην απόκριση και στο πάτημα τους και είναι θέμα συνήθειας και μόνο!Επίσης,όταν το ακουμπάς σε κάποια επιφάνεια με την πλευρά της κάμερας προς τα κάτω καλύπτεται το μεγάφωνο και ο ήχος είναι μουντός,αλλά σε διαφορετική περίπτωση(π.χ. Τσέπη κλπ)ακούγεται πολύ δύνατα!Ένα ακόμη αρνητικό είναι το BROD το οποίο δεν ξέρεις αν θα συμβεί!Εν ολίγοις,νεκρώνει το κινητό και δεν ανοίγει!Διορθώνεται βέβαια εύκολα και απ'το σπίτι!Αλλά δεν ξέρεις αν σου συμβεί και φυσικά δεν είναι κάτι που συμβαίνει στον καθένα και δεν αποτελεί λόγο μη αγοράς του τηλεφώνου!Ένα ακόμη αρνητικό:όταν συνδέεις ακουστικά bluetooth για ν'ακούς μουσική,πάει σα χελώνα γενικά το μενού!Αυτό είναι αποτέλεσμα του επεξεργάστη,ο οποίος με τη νέα πλατφόρμα στην οποία βασίζεται το τηλέφωνο είναι αργός ώστε να κρατάει ταυτόχρονα γραφικά στον media player και streaming μουσικής!αυτό όμως πρέπει να σ'απασχολεί μόνο στην περίπτωση που χρησιμοποιείς ακουστικά bluetooth!Με τα ενσύρματα ακουστικά και τα headsets δε θ'αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη αρνητικό είναι το BROD το οποίο δεν ξέρεις αν θα συμβεί!Εν ολίγοις,νεκρώνει το κινητό και δεν ανοίγει!Διορθώνεται βέβαια εύκολα και απ'το σπίτι!Αλλά δεν ξέρεις αν σου συμβεί και φυσικά δεν είναι κάτι που συμβαίνει στον καθένα και δεν αποτελεί λόγο μη αγοράς του τηλεφώνου!

 

Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά πως ελάχιστοι μόνο μπορούν να διορθώσουν το πρόβλημα από το σπίτι τους. :mad: Η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων των k850i το στέλνουν αναγκαστικά για service ακόμα κι αν έχουν γνώσεις πληροφορικής.

[sIGPIC][/sIGPIC] ►http://www.totobay.com◄ Ολοκαίνουρια κινητά από Κίνα. Τιμές?.. Απλά δείτε!!
Link to comment
Share on other sites

απο τα αρνητικα που ειπες τα κουμπια μ'αρεσουν ειναι οπως ειπες μικρα αλλα εχουν αποσταση το ενα απο το αλλο, αυτο που ειπες πως οταν το αφηνεις σε μια επιφανεια ο ηχος ακουγεται μουντος το θεωρω λογικο, ακουστικα bluetooth δε προκειται να βαλω μονο το BROD με ανυσηχει αλλα ειπες πως δε συμβαινει σε καθε συσκευη και ετσι θα βασιστω στην κωλοφαρδια μου!:lol:

και τωρα κατι που ηθελα να ρωτησω το BROD (δε ξερω τι ειναι) αν το παθει το κινητο και το διορθωσεις μπορει να ξαναεμφανιστει?

εγω αρχικα ηθελα ενα κινητο στιβαρο (να αντεχει) και με καλη camera κατα εναν παραξενο τροπο (?) κατεληξα σε αυτο ομως..

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω για μια ακόμη φορά πως ελάχιστοι μόνο μπορούν να διορθώσουν το πρόβλημα από το σπίτι τους. :mad: Η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων των k850i το στέλνουν αναγκαστικά για service ακόμα κι αν έχουν γνώσεις πληροφορικής.

 

Δε μιλαω για φλασάρισμα λογισμικού μέσω προγραμμάτων τύπου DaVinci client,Kulankendi κλπ.

 

Μιλάω για την Υπηρεσία αναβάθμισης της Sony Ericsson,η οποία διορθώνει πλέον το πρόβλημα-και τυχόν άλλα προβλήματα-ξαναπερνώντας η ιδια το λογισμικό!

Link to comment
Share on other sites

με φλασάρισμα λογισμικού από την αρχή...Κόστος 8 ευρώ το ελάχιστο
Link to comment
Share on other sites

με φλασάρισμα λογισμικού από την αρχή...Κόστος 8 ευρώ το ελάχιστο

 

νομιζω ο kotsianis λεει οτι μπορει να το κανει πλεον και με την Υπηρεσία αναβάθμισης της Sony Ericsson που ειναι στο τζαμπε

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο kotsianis λεει οτι μπορει να το κανει πλεον και με την Υπηρεσία αναβάθμισης της Sony Ericsson που ειναι στο τζαμπε

 

Aυτό ακριβως εννοω!Η υπηρεσία αναβάθμισης κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά πλέον με τα διάφορα άλλα προγράμματα που υπάρχουν στο διαδίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

για βαλτε καμια photo εσεις οι κ850κιδες..

και ξαναρωτω γιατι το k850 με το k810 εχουν μονο 20-30 ευρω διαφορα μηπως παιζει κατι με το k850?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...