Jump to content

Sony Ericsson K850


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nomizo iparxei kai anafora gia WLAN sta help texts tou browser, an kai den eimai sigouros...

Rikse mia matia, an kai den leei tpt simantiko... :(

 

Ego sto T630 mou eixa vrei ena label pou elege "Equalizer", alla distixos, oute mp3 epaize (to kinito), ara den eixe kai equalizer... :(

Link to comment
Share on other sites

Nomizo iparxei kai anafora gia WLAN sta help texts tou browser, an kai den eimai sigouros...

Rikse mia matia, an kai den leei tpt simantiko... :(

 

Ego sto T630 mou eixa vrei ena label pou elege "Equalizer", alla distixos, oute mp3 epaize (to kinito), ara den eixe kai equalizer... :(

Απλά,ίσως να υπάρχουν τα κείμενα για μελλοντικά μοντέλα που θα βασίζονται στην ίδια πλατφόρμα και θα έχουν αυτές τις δυνατότητες..

 

Ή εν τέλει μπορεί το WLAN να υπήρχε αρχικά και στη συνέχεια να αφαιρέθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ας ηρεμησουν λιγο τα πνευματα. Μου θυμιζει εξεδρα η τελευταια σελιδα. Λες και μας πληρωνει καμια εταιρεια ρε παιδια. Ισα ισα τους τα σκαμε και απο πανω.

Θα προσπαθησω να εμαι αντικειμενικος.

Το Κ850 δεν το εχω δει ακομα απο κοντα οποτε δεν μπορω να εκφερω αντικειμενικη γνωμη για την ομορφια του. Οπως το εχω δει ομως μου αρεσει.

Οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του, ειναι γεγονος οτι ειναι λιγο πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Και δεν το συγκρινω με το Ν95. Μιλαω γενικοτερα. Οταν ενα κινητο διαφημιζεται ως η ναυαρχιδα μιας εταιρειας πρεπει να εχει και καποια στοιχεια που να κανουν αισθηση. Η SE το πλασαρει με βαση μονο τα 5 ΜΡ και στην ουσια τιποτα αλλο. Για μενα, σαν Cybershot κινητο, θα επρεπε να προσφερει καλυτερη οθονη (μεγεθος και χρωματα) και καλυτερη αναλυση στο βιντεο και ισως και TV-Out. Δεν αναφερω WiFi κτλ γιατι δεν ειναι απαραιτητα σε μια συσκευη Cybershot (υπαρχει στο Ρ1 που ειναι business).

Απο την αλλη βεβαια οταν με 500 ευρω ο ανταγωνισμος προσφερει περισσοτερα αρχιζουν οι αντιπαραθεσεις απο καποιους θερμοαιμους.....

Anyway προσωπικα πιστευω οτι με μια τιμη στα 400 ευρω θα ηταν μια πολυ τιμια προταση.

 

Συμφωνω απολυτα ...

 

Αλλα δεν ειναι λογικο να κρατα η SE καποια χαρακτηριστικα για να τα πλασαρει αργοτερα σε αλλες συσκευες με σκοπο το κερδος :O ?

 

Αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι ;) ...

 

Το επομενο cyber-shot θα εχει ολα αυτα που αναφερεις ;) !!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και συ με τη σειρά σου φίλε μου,αλλά ο διάδοχος του Κ850 θα πρέπει να έχει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά και την καλύτερη απόδοση στη φωτό με διαφορά ώστε να δικαιολογήσει πλήρως το όνομά του!Και στο λέει ένας αγοραστής SE απ’το 2001)απ’το Τ68i,που δεν έχει πάρει τηλ άλλης εταιρίας)

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο βαρετο αυτο το vs nokia&se.

το κινητο ειναι καλο,δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει κιολας και σιγουρα σε αυτα τα χρηματα το θεωρω τσιμπημενο και δεν λεω λογια του αερα,οι περισσοτεροι εδω μεσα ξερουν οτι εκτιμω καλα ενα κινητο οταν το παρω,τοσα εχω παρει πια.

εχει πολυ καλη μπαταρια οθονη και καμερα οπως επισης και Multimedia δυνατοτητες ομως μεχρι εκει.

ασχημο δεν το θεωρω ουτε και κουκλι,το περιμενα λιγο πιο λεπτο.

απο κατασκευη ειναι καλο,τουλαχιστον ετσι δεχνει ως τωρα.

καποια κολληματακια τα χει,λογικο λογω του οτι ακομα εχει την πρωτη αναβαθμιση μεσα,πιο κινητο στο κατω κατω δεν κολλαει στις αρχες πριν βγει μια νεοτερη αναβαθμιση.

επισης να πω οτι το θεωρω αξιο σαν αντικαταστατη ειτε του k800 ειτε του 810.

τωρα το ποιος θα το παρει και ποιος οχι η το ποιος το θεωρει καλο η ποιος οχι η το ποιος ειναι φανατισμενος με μια εταιρεια σιγουρα δεν με ενδιαφερει και δε θα δωσω σημασια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

2-3 απ’τα ελάχιστα προβληματάκια του(όχι ιδιαίτερης σημασίας βέβαια)θα πρέπει πάντως να διορθωθούν με την 1η αναβάθμιση!!Ακόμη προτιμότερο πάντως θα ήταν να μην υπήρχαν καν δεδομένου του χρονικού διαστήματος που μεσολάβησε έως ότου κυκλοφορήσει...Αλλά δικαιολογούνται κάπως λόγω νέας πλατφόρμας η οποία θα αναδειχθεί ιδανική για τα μελλοντικά τηλέφωνα που θα είναι και πιο ώριμη ακόμη!
Link to comment
Share on other sites

το νεα πλατφορμα ειναι λιγο σχετικο,μονο το μενου στα πολυμεσα ειναι ανανεωμενο πληρως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το νεα πλατφορμα ειναι λιγο σχετικο,μονο το μενου στα πολυμεσα ειναι ανανεωμενο πληρως.

Είναι ξεκάθαρο,όχι λίγο σχετικο!Μια πλατφόρμα αν αναβαθμιστεί,μπορεί να αναβαθμιστεί σε τομείς όπως η ασφάλεια του λογισμικού ή οι δυνατοτητες μελλοντικής επέκτασής της,τομείς που δεν είναι τόσο(ή και καθόλου) ξεκάθαροι στον τελικό χρήστη.Μπορεί να έγιναν βελτιώσεις που δεν αφορούν μόνο τον τρόπο πλοήγησης ή τα αλλαγμένα μενού αλλά και σε άλλους τομείς..Οπότε,ώσπου να ωριμάσει η DB3150 ενδεχομένως να χρειατούν κάποιες λίγες αναβαθμίσεις...Δες για παράδειγμα τα Τ650i,W610i,W660i,S500i,K810i κλπ(πλατφόρμα DB2020).Πόσες αναβαθμίσεις λογισμικού υπήρξαν ή υπάρχουν για το καθένα;Το πολύ 1(μη συμπεριλαμβανομένης της αρχικής έκδοσης λογισμικού).Το Κ800 που ήταν το βασικό μοντέλο της DB2020 χρειάστηκε περιπου 8 για να αποδώσει όπως αποδίδει πλέον..Τα υπόλοιπα που βγήκαν,κυκλοφόρησαν με την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού που ήταν βασισμένη στην τελευταία έκδοση λογισμικού του Κ800 με μικρές διαφοροποιήσεις ανάλογα με το μοντέλο!Ο λόγος;Ήδη ήταν τελειοποιημένη η πλατφόρμα,συνεπώς τι να αναβάθμιζε στο λογισμικό η εταιρία;Πόσο πιο σταθερό ή ασφαλές να το κάνει;Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη..

Link to comment
Share on other sites

2-3 απ’τα ελάχιστα προβληματάκια του(όχι ιδιαίτερης σημασίας βέβαια)θα πρέπει πάντως να διορθωθούν με την 1η αναβάθμιση!!Ακόμη προτιμότερο πάντως θα ήταν να μην υπήρχαν καν δεδομένου του χρονικού διαστήματος που μεσολάβησε έως ότου κυκλοφορήσει...Αλλά δικαιολογούνται κάπως λόγω νέας πλατφόρμας η οποία θα αναδειχθεί ιδανική για τα μελλοντικά τηλέφωνα που θα είναι και πιο ώριμη ακόμη!

 

Όταν είναι ενεργοποιημένο το "Flight Mode" , υπάρχει πρόσβαση σε

όλες τις λειτουργίες (εκτός φυσικά κλήσεις,μηνύματα,κλπ.) και

ειδικά στο ραδιόφωνο;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Yparxei kapou na doume zontana to K850 kai sta dyo xromata(blue & green) ?
[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλέφωνο στα χέρια μου από προχτές, πολύ καλό μου φαίνεται αυτες τις δύο μέρες που το ψάχνω. Εχω δύο-τρία θεματάκια να δω αν μπορείτε να με βοηθήσετε όσοι το έχετε ψάξει καλύτερα. Οταν γράφω μνμ και ενώ έχω επιλέξει γλώσσα γραφής τα ελληνικά ενω στο sharp 903 που είχα πατώντας το 1 έβγαιναν με σειρα α β γ 1 a b c εδω βγάζει μόνο τους ελληνικούς χαρακτήρες με συνέπεια αν θέλω να βάλω μεσα στο μνμ κάτι σε αγγλικό κείμενο πρέπει να πάω στα μενού να αλλάξω τη γλώσσα κοκ.

 

Επίσης το κινητο με επιλογή γλώσσας γραφής τα ελληνικα δεν γράφει με μικρά γράμματα παρά μόνο με κεφαλαία και ας δείχνει πάνω (εναλλαγή με δίεση) ότι έχει μικρά... Μικρά γράφει μόνο όταν πάω στα μενού και ενεργοποιήσω εθνικούς χαρακτήρες. Αλλα σε αυτη τη περίπτωση δεν το στέλνει το μνμ και το καταχωρει στα εξερχόμενα σαν mms ενω δεν ειναι. Να πω οτι δεν εχω ενργοποιησει mms οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω για να φυγει και ίσως μετα αποχαρακτηριστει από mms και γίνει sms από το κινητο...αλλά τι σχέση μπορει να έχουν οι μικροί χαρακτήρες με αυτό; περίεργο πάντως....

 

Αν έχετε κάτι υπόψη σας που μπορει να βοήθησει ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Μα και το S700, το ιδιο ειναι.Μπορει ομως να βαλεις μια αλλη επιλογη, (αν ειναι σαν το S700), που να κανει αυτα που κανει και το Sharp.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης το κινητο με επιλογή γλώσσας γραφής τα ελληνικα δεν γράφει με μικρά γράμματα παρά μόνο με κεφαλαία και ας δείχνει πάνω (εναλλαγή με δίεση) ότι έχει μικρά... Μικρά γράφει μόνο όταν πάω στα μενού και ενεργοποιήσω εθνικούς χαρακτήρες. Αλλα σε αυτη τη περίπτωση δεν το στέλνει το μνμ και το καταχωρει στα εξερχόμενα σαν mms ενω δεν ειναι. Να πω οτι δεν εχω ενργοποιησει mms οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω για να φυγει και ίσως μετα αποχαρακτηριστει από mms και γίνει sms από το κινητο...αλλά τι σχέση μπορει να έχουν οι μικροί χαρακτήρες με αυτό; περίεργο πάντως....

.

 

Pantos emena me mikra mou to stelnei kanonika san sms kapoio lathos tha exeis stis rithmiseis sou..

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλέφωνο στα χέρια μου από προχτές, πολύ καλό μου φαίνεται αυτες τις δύο μέρες που το ψάχνω. Εχω δύο-τρία θεματάκια να δω αν μπορείτε να με βοηθήσετε όσοι το έχετε ψάξει καλύτερα. Οταν γράφω μνμ και ενώ έχω επιλέξει γλώσσα γραφής τα ελληνικά ενω στο sharp 903 που είχα πατώντας το 1 έβγαιναν με σειρα α β γ 1 a b c εδω βγάζει μόνο τους ελληνικούς χαρακτήρες με συνέπεια αν θέλω να βάλω μεσα στο μνμ κάτι σε αγγλικό κείμενο πρέπει να πάω στα μενού να αλλάξω τη γλώσσα κοκ.

 

Επίσης το κινητο με επιλογή γλώσσας γραφής τα ελληνικα δεν γράφει με μικρά γράμματα παρά μόνο με κεφαλαία και ας δείχνει πάνω (εναλλαγή με δίεση) ότι έχει μικρά... Μικρά γράφει μόνο όταν πάω στα μενού και ενεργοποιήσω εθνικούς χαρακτήρες. Αλλα σε αυτη τη περίπτωση δεν το στέλνει το μνμ και το καταχωρει στα εξερχόμενα σαν mms ενω δεν ειναι. Να πω οτι δεν εχω ενργοποιησει mms οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω για να φυγει και ίσως μετα αποχαρακτηριστει από mms και γίνει sms από το κινητο...αλλά τι σχέση μπορει να έχουν οι μικροί χαρακτήρες με αυτό; περίεργο πάντως....

 

Αν έχετε κάτι υπόψη σας που μπορει να βοήθησει ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια....

 

Η γλώσσα αλλάζει κρατώντας πατημένο το πλήκτρο #. Δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις κάθε φορά!

 

Στα SMS γράφει επίτηδες με κεφαλαία για να έχεις 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα. Η επιλογή που αναφέρεις επιτρέπει πεζούς χαρακτήρες αλλά το μήνυμα περιορίζεται στους 70. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί σου το φυλάει ως MMS και δεν το στέλνει (δεν έχω ακόμα πάρει το δικό μου, περιμένω την Wind να το φέρει...). Πάντως δοκίμασε να περάσεις τις ρυθμίσεις του MMS να δεις μήπως στρώσει (μπορείς να τις στείλεις στο κινητό σου απευθείας από το site της SE).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

gougoy έχεις ενεργοποιημένη υπηρεσία mms; στις επιλογές γραφής έχεις ενεργοποιημένους τους εθνικούς χαρακτήρες ή οχι;

 

 

Den exw tis rithmisei mms perasmenes kai energous tous ethnikous xaraktires.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι με δίεση αλλάζει η γλώσσα και απο κει επιλέγεις. Οκ απλα είναι πιο ευχρηστο οταν πατας το πλήκτρο για ενα γραμμα να σου βγάζει κατευθείαν και ελληνικούς χαρακτήρες και λατινικούς με τη σειρά που έχει επιλέξει εσυ από το μενού. Απλά πιο εύχρηστο από το να πατας δίεση να επιλέξεις τη γλώσσα να γράψεις και μετα πάλι δίεση και πάλι επιλογή για να πας στην αρχική γλώσσα. Οκ τίποτα σπουδαίο απλά πιο δύσχρηστο από το 903 που είχα...

 

Gougou το δεν που λες πάει και στα δύο; οκ mms δεν έχεις περάσει, εθνικούς χαρακτήρες έχεις ενεργούς ή όχι;, απλά διεκρίνηση γιατι εξαρτάται πως το διαβάζει κανενας αυτο που έγραψες...

 

Prophet και πάλι εστω ότι το περιορίζει στους 70 χαρακτήρες γιατι δε μπορω να το στείλω το μνμ με πεζά γράμματα; Αν πάω να το στείλω μεσω PC suite μπορω να στείλω με πεζά και εκει το αναφέρει για τους 70 χαρακτήρες που λες. OK θα ενεργοποιησω mms όπως λες αν και δεν νομιζω ότι ειναι αυτο αφού και ο gougou λέει ότι στέλνει με mms ανενεργά....

 

Παίζει να δημουργείται πρόβλημα από το γεγονός ότι πήρα τη συσκευή από Vodafone και εγω έχω μέσα στη συσκευή κάρτα cosmote? απίθανο αλλά λεω μήπως....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι με δίεση αλλάζει η γλώσσα και απο κει επιλέγεις. Οκ απλα είναι πιο ευχρηστο οταν πατας το πλήκτρο για ενα γραμμα να σου βγάζει κατευθείαν και ελληνικούς χαρακτήρες και λατινικούς με τη σειρά που έχει επιλέξει εσυ από το μενού. Απλά πιο εύχρηστο από το να πατας δίεση να επιλέξεις τη γλώσσα να γράψεις και μετα πάλι δίεση και πάλι επιλογή για να πας στην αρχική γλώσσα. Οκ τίποτα σπουδαίο απλά πιο δύσχρηστο από το 903 που είχα...

 

Συμφωνώ. Αλλά εγώ γράφω πάντα με Τ9 οπότε δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Μάλιστα, άμα πας στις ρυθμίσεις και επιλέξεις μόνο Αγγλικά και Ελληνικά η # αλλάζει απευθείας από την μια γλώσσα στην άλλη χωρίς να εμφανιστεί menu. Εγώ έτσι το έχω στο Κ750 και είμαι ικανοποιημένος.

 

Gougou το δεν που λες πάει και στα δύο; οκ mms δεν έχεις περάσει, εθνικούς χαρακτήρες έχεις ενεργούς ή όχι;, απλά διεκρίνηση γιατι εξαρτάται πως το διαβάζει κανενας αυτο που έγραψες...

 

Prophet και πάλι εστω ότι το περιορίζει στους 70 χαρακτήρες γιατι δε μπορω να το στείλω το μνμ με πεζά γράμματα; Αν πάω να το στείλω μεσω PC suite μπορω να στείλω με πεζά και εκει το αναφέρει για τους 70 χαρακτήρες που λες. OK θα ενεργοποιησω mms όπως λες αν και δεν νομιζω ότι ειναι αυτο αφού και ο gougou λέει ότι στέλνει με mms ανενεργά....

 

Παίζει να δημουργείται πρόβλημα από το γεγονός ότι πήρα τη συσκευή από Vodafone και εγω έχω μέσα στη συσκευή κάρτα cosmote? απίθανο αλλά λεω μήπως....

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν σου παίζει με πεζά... Δοκίμασε με άλλη κάρτα να δεις αν παίζει, ή κάνε master reset μήπως ξεκολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

Πως κανεις master reset; εντωμεταξυ είδα τωρα ένα Κ750 που εχει ενας συνάδελφος και με τις ίδιες ρυθμισεις στα δυο τηλέφωνα αυτουνου στέλνει μνμ με πεζα γραμματα... τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Πως κανεις master reset; εντωμεταξυ είδα τωρα ένα Κ750 που εχει ενας συνάδελφος και με τις ίδιες ρυθμισεις στα δυο τηλέφωνα αυτουνου στέλνει μνμ με πεζα γραμματα... τι να πω...

 

Στο Κ750 πας στις ρυθμίσεις και βρίσκεις την επιλογή Master Reset κάτω κάτω (τελευταία). Κάπου εκεί πρέπει να είναι και στο Κ850.

 

Προσοχή: αν κάνεις ολικό reset σβήνονται τα πάντα από το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

To ειδα και ΄γω σημερα. Το θεωρΩ σαν ενα διασυρμο του βιομηχανικου σχεδιου! Το σχημα του και η επιλογη υλικων, ειδικα για το πισω καπακι, ειναι οτι πιο ατυχες θα μπορουσαν να σκεφτουν. Απο ΄κει και περα διαφορα των 200 ευρω απο το Κ810 μου φαινεται εντελως γελοια!

 

Τι να πω...ηλπιζα να μου αρεσει και θα το αγοραζα, αλλα...!:ooch::shock:

edo sou aresei to nokia 6267(...nomizo) pou einai san toublo, logiko na mhn sou aresei auto:lol::lol:, gousta einai auta:D:p

oso gia ta 200 euro diafora... mhn xexnas oti foraei 5mp camera, ~2mp parapano apo to k800, xereis kanena tel. me 5mp(kalh) camera f8inotero apo to K850 na pao na paro 2:wacko: ?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Den anteza kai piga to pira to kinito an kai ixa pi oti tha kano ipomoni mexri na pesei i timi tou.

Distixos omos apogoiteftika polla lefta gia to tipota!!

To design to tha elega arketa xondrokomeno i poiotita kataskevis oxi kati to idietero kai afto pou me apogoitefse endelos einai to athlio touchscreen pou echei to tilefono.

Megali anamoni gia to tipota me afta ta chrimata iparchoun poli kaliteres protasis stin agora

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K850

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...