Jump to content

Σχολές. Μετανοιώσατε εκεί που σπουδάζετε;


jim19
 Κοινοποίηση

Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??  

130 members have voted

  1. 1. Μετανοιωσατε εκει που σπουδαζετε??

    • Ναι
      56
    • Οχι
      74


Recommended Posts

Είχα περάσει με τιν Πανελλήνιες στο ΤΕΙ Καβάλας, τμήμα Βιομηχανικής Πληροφορικής. Δεν πήγα και τελικά πήγα στο Αμερικάνικο Κολλέγιο (Deree College). Το έχω μετανοιώσει. Τώρα σπουδάζω στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, τμήμα Πληροφορικής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν 2 χρόνια ΑΣΟΕΕ Πληροφορική.. το μετάνιωσα πικρά, δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου.. Χαμένα πήγαν δύο χρόνια, έτσι πήγα Γραφιστική ΤΕΙ Αθήνας, σήμερα υπέγραψα για το Πτυχίο :)

Σίγουρα είμαι ευχαριστημένη με αυτό που τελείωσα.. αλλά βαθιά μέσα μου θα ήθελα να είχα ασχοληθεί με τα παιδαγωγικά.. θα δείξει.. Η γνώση δεν σταματάει εδώ :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σουδαζω επαρχεια 5 χρονια περιπου μεχρι που πριν κανα 2 χρονια πηγα στο καποδιστριακο και επαθα την πλακα μου. Απειρες επιλογες κυριως..(τα αγορια με πιανετε).Αν σπουδαζα αθηνα ομως θα εμενα με τους δικους μου αν και αυτο ειναι καλο απο οικονομικης πλευρας. Αν και σπουδαζω γεωπονια ναι το μετανιωσα πικρα γιατι αν και ειναι ενδιαφερων σχολη και με καλες προοπτικες διαπιστωνω οτι οι κοντινοι μου ανθρωποι ξερουν περισσοτερα απο μενα λογω εμπειριας και καθημερινης ενασχολυσης με τα φυτα χωρις να ειναι αυτο το επαγγελμα τους.

Θα ηθελα πολυ να περασω καπου με τηλεπικινονιες απο παλια αλλα ηταν πολλα τα μορια και βαριομουν να διαβασω. Ισως παω σε κανενα ιεκ στο μελλον.Το θεμα μου ειναι οτι θα θελα να σπουδασω κατι που να μην γνωριζει το αντικειμενο οι δικοι μου ανθρωποι και κυριως η γιαγια μου!!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ θέλω Φιλοσοφική η ΦΠΨ Αθήνας.Τα μόρια ελπίζω να τα βγάλω,γιατί διαβάζω συστηματικά και βγάζω 18,8-19 πάντα στο τέλος.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ μ'αρέσουν αυτές οι σχολές,θέλω παράλληλα να ασχοληθώ με μουσική παραγωγή.Υπάρχει και σχολή που δουλεύεις από το σπίτι,με 4.000€ σύνολο αγοράζεις όλα τα εγχειρίδια και τα προγράμματα ολοκληρωμένα και νόμιμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρα σε ολους.Σε λιγες μερες δινω πανελληνιες για ΤΕΙ και θα ηθελα να μαθω αν για καποιους λογους μετανιωσω για την πρωτη επιλογη σχολης ΤΕΙ που δηλωσα στο μηχανογραφικο μπορω αν τελικα περασω να μην παω και να παω στην δευτερη σχολη που εχω επιλεξει ?. Δηλαδη αν εχω ως πρωτη επιλογη το τει αθηνας και δευτερη το ΤΕΙ πειραια και οταν βγουν τα αποτελεσματα δω οτι περασα ΤΕΙ αθηνας αλλα δεν θελω να παω εκει αλλα στο ΤΕΙ πειραια .Μπορω ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.Σε λιγες μερες δινω πανελληνιες για ΤΕΙ και θα ηθελα να μαθω αν για καποιους λογους μετανιωσω για την πρωτη επιλογη σχολης ΤΕΙ που δηλωσα στο μηχανογραφικο μπορω αν τελικα περασω να μην παω και να παω στην δευτερη σχολη που εχω επιλεξει ?. Δηλαδη αν εχω ως πρωτη επιλογη το τει αθηνας και δευτερη το ΤΕΙ πειραια και οταν βγουν τα αποτελεσματα δω οτι περασα ΤΕΙ αθηνας αλλα δεν θελω να παω εκει αλλα στο ΤΕΙ πειραια .Μπορω ?

 

Οχι.Αν δεν θες να περασεις στο ΤΕΙ Αθηνας, καλυτερα να μην το βαλεις ψηλα στις επιλογες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Σπουδάζει κανείς στο Πανεπιστήμιο Κύπρου; Μετάνιωσε; :p
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.Σε λιγες μερες δινω πανελληνιες για ΤΕΙ και θα ηθελα να μαθω αν για καποιους λογους μετανιωσω για την πρωτη επιλογη σχολης ΤΕΙ που δηλωσα στο μηχανογραφικο μπορω αν τελικα περασω να μην παω και να παω στην δευτερη σχολη που εχω επιλεξει ?. Δηλαδη αν εχω ως πρωτη επιλογη το τει αθηνας και δευτερη το ΤΕΙ πειραια και οταν βγουν τα αποτελεσματα δω οτι περασα ΤΕΙ αθηνας αλλα δεν θελω να παω εκει αλλα στο ΤΕΙ πειραια .Μπορω ?

 

Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω οχι δεν μπορεις. Γι αυτο το λογο η συμπληρωση του μηχανογραφικου σου θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικη και μετα απο πολυ ψαξιμο για το τι σου αρεσει. Πολλα παιδια εχουν "καει" ετσι, παραδιδοντας μηχανογραφικο χωρις να το πολυσκεφτουν, για να ξεμπερδεψουν. Επισης να σου πω να μην βαλεις μονο 1,2 σχολες που σου αρεσουν αλλα να βαλεις περισσοτερες...γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει με τις βασεις και πολλοι φιλοι μου ειχαν μεινει χωρις σχολη επειδη εκαναν αυτο το λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα μου άρεσε η σχολή που πέρασα και η πόλη φυσικά, είχε πολύ φοβερή φοιτητική ζωή - στη Λάρισα ΣΕΥΠ Ιατρικά Εργαστήρια - αλλά μετάνοιωσα οικτρά που πήγα και δεν ξαναέδωσα εξετάσεις για κάτι άλλο, γιατί από το 2008 που τελείωσα δεν έχω βρει δουλειά στο αντικείμενο που αγάπησα τόσο...

Για άλλη μια φορά η Ελλάδα κόβει τα φτερά των παιδιών της..

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εγω περασα στο Τμημα Ηλεκτρονικης στην Λαμια και ηρθα με μετεγγραφη στην Αθηνα. Οταν εδινα πανελληνιες ηθελα να παω στην σχολη κινηματογραφου (δεν θυμαμαι πως λεγεται ακριβως) αλλα δυστυχως τοτε ειχε τμημα μονο στην Θεσσαλονικη και εκτος αυτου δεν ηξερα τι ακριβως ηθελα να κανω..Ημουν και δεν ημουν σιγουρη..Βεβαια τωρα ξερω οτι αυτο που θελω πραγματικα να κανω ειναι να γινω σκηνοθετης. Ειμαι 6ο εξαμηνο και χρωσταω 31 μαθηματα (!!!) η σχολη δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει πραγματικα, εχω αρχισει να ψιλοασχολουμε τον τελευταιο χρονο γιατι προφανως πρεπει να παρω πτυχιο αλλα αυτο ειναι το μονο μου κινητρο, νιωθω οτι οσο και να διαβασω δεν αποκτω πραγματικη γνωση απλα διαβαζω για να περασω και δεν εχω ιδεα τι θα κανω ΟΟΟΟΟταν αποφοιτησω. :(

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ηλεκτρολογος μηχανικος στη Θεσσαλονικη; Μεγαλο ετος παρακαλω,για να ειναι σιγουρα μετανιωμενος :D
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχω παρατησει μια σχολη στο πρωτο εξαμηνο και περιμενο αποτελεσματα για το πια θα ειναι η δευτερη..! Πιστευω πως σε αυτην δεν θα εχω θεμα, αλλα ουτε και για την πρωτη το πιστευα... :p
Link to comment
Share on other sites

μετάνοιωσα που σπούδασα στην ασοεε. πάντα ήθελα να ασχοληθω με την αρχιτεκτονικη αλλά δεν ειχα τα κοτσια να τα παρατησω και να ξαναδωσω πανελληνιες
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα πληροφορικη και μετα απο 2 χρονια εκανα 10% και πηγα ασσοε.Λαθος επιλογες αλλα ευτυχως το καταλαβα καπως νωρις...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
έχω σπουδάσει σε ξένο κολέγιο σε διοίκηση επιχειρήσεων (μιλάμε το 1999-2002) , αν έχω μετανιώσει είναι γιατί δεν έφυγα έξω (και να έβρισκα δουλειά στο εξωτερικό). Δεν εννοώ ότι θα έμενα για πάντα αλλά θα ήθελα την εμπειρία εργασίας στο εξωτερικό, ίσως αν είχα δουλέψει κάποιο διάστημα να ξανασκεφτόμουν να έφευγα ξανά τώρα, ειδικά αν ζορίσουν και άλλο τα πράγματα. Γενικά για τους νεότερους που δεν έχουν υποχρεώσεις είναι καλή ιδέα να ψαχτείτε για να φύγετε. Γνώμη μου πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει Οργάνωση και Διαχείρηση Αθλητισμού(sport management) στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσο.Δεν μετάνιωσα γιατί μου άρεσε πολυ σαν αντικείμενο,το μόνο που μετάνιωσα είναι που έκανα την πρακτική πριν το στρατό,πιστεύω αν έκανα μετά το στρατό θα ήμουν πολύ καλύτερα.Πάντως στην Ελλάδα δύσκολα βρίσκεις δουλεια πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο οπότε προς το παρόν είμαι άνεργος και βρίσκω που και που άσχετες δουλειές με αυτό που σπούδασα....
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει Οργάνωση και Διαχείρηση Αθλητισμού(sport management) στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσο.Δεν μετάνιωσα γιατί μου άρεσε πολυ σαν αντικείμενο,το μόνο που μετάνιωσα είναι που έκανα την πρακτική πριν το στρατό,πιστεύω αν έκανα μετά το στρατό θα ήμουν πολύ καλύτερα.Πάντως στην Ελλάδα δύσκολα βρίσκεις δουλεια πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο οπότε προς το παρόν είμαι άνεργος και βρίσκω που και που άσχετες δουλειές με αυτό που σπούδασα....

Η λύση είναι μία. Εξωτερικό. Ειδικά για τέτοια ειδικότητα, οπουδήποτε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία κλπ... Εδώ με τις παρούσες συνθήκες και την κατάσταση που επικρατεί και στον αθλητισμό, πολύ δύσκολα τα πράγματα...:O

Link to comment
Share on other sites

Οταν περασα Πατρα(απο Αθηνα βλεπεις) το μετανοιωσα που ηρθα γιατι εχασα για λιγα μορια την Αθηνα! Βεβαια τωρα ειμαι στο 2ο ετος και θα παω για 3ο, οποτε συνεχιζω δυναμικα και δεν το εχω μετανοιωσει ΚΑΘΟΛΟΥ οταν συνηθισα! :lol: :D Στην συνεχεια βλεπουμε βεβαια οταν τελειωσουμε!
Νέο μέλος εδώ και προσπαθώ σιγά σιγά να επιβιώσω στον κόσμο σας! :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω εχω μετανιώσει για την επιλογη μου να μπω στα σωματα ασφαλειας... Μπήκα κάπου (κατα λαθος μπορω να πω) και πιστευω οτι δεν πρόκειται να... προσαρμοστώ ποτε... με "σκοτώνει" πραγματικά αυτό που συμβαίνει... να νιώθω τύψεις και ενοχές για πραγματα που δεν ευθύνομαι και δεν με αντιπροσωπεύουν. Όποιος καταλαβε καταλαβε. Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα επρεπε να το πω! :)
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πώ ότι έχω μετανιώσει για τις σπουδές που κάνω(ιστορικό-αρχαιολογικό Αθήνας),αλλά έχει κάπως ατονίσει ο αρχικός ενθουσιασμός μου.Ισως οφείλεται στο ότι το τμήμα είναι δυσκολάκι,ίσως ότι έχω συναντήσει πολλούς που δυσκολεύονται να βρούν δουλειά,ίσως όμως να είναι και φυσιολογικό με την πάροδο του χρόνου να καταλαγιάζει κάπως η αρχική πόρρωση που λέμε...Δεν υπάρχει όμως και κάτι άλλο που θα ήθελα να σπουδάσω και το έχω μαράζι
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία. Εξωτερικό. Ειδικά για τέτοια ειδικότητα, οπουδήποτε Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία κλπ... Εδώ με τις παρούσες συνθήκες και την κατάσταση που επικρατεί και στον αθλητισμό, πολύ δύσκολα τα πράγματα...:O

 

Ναι ρε ****το το ξέρω...Το γέλιο είναι όταν μπήκα(ημουνα η πρώτη φουρνια με το που άνοιξε η σχολη) έλεγα πάλι καλα μπήκα σε μια σχολή που με ενδιαφέρει το αντικείμενο τρελλά και με το που πάρω το πτυχίο θα βρω αμέσως δουλεια!!!Κούνια που με κούναγε:O

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εγώ έχω περάσει στο ΔΠΘ τμήμα κοινωνικής διοίκησης και δεν γουστάρω καθόλου την σχολή μου. Το κακό είναι ότι έγραψα 16000 μόρια και μπήκα σε σχολή με 13700 τότε, κρίμα και τα μόρια. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Σπουδάζω και μακριά από τον τόπο μου, είμαι και δευτεροετής, θέλω και να μείνω Κομοτηνή, τίποτα δεν είναι υπέρ μου. Το τμήμα Ιστορίας που έχει η πόλη με ενδιαφέρει αλλά δεν θέλω να πετάξω δύο χρόνια στον κάδο. Πολύ κακή επιλογή στο μηχανογραφικό πραγματικά. Έχετε να προτείνετε τίποτα; Edited by lebron15
Sony Ericsson T630 - Nokia 5300 - Samsung M3510 - Samsung Monte S5620 - Nokia Lumia 620 - Huawei G620s
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
με λογια καρδιας θα σου πω οτι θελει πολυ μεγαλη δυναμη να τελειωσεις απο ιταλια.Ομως ειναι μια πολυ καλη επιλογη απο οικονομικης πλευρας και να θυμασαι οτι οτι αξιζει ποναει.Στο τελος γυρνας πτυχιουχος σε μια σχολη που ελλαδα δε σου δοθηκε η ευκαιρια.Αν θες αναλυτικες πληροφοριες εχω αναφερθει σ αυτο το θεμα μπορεις να δεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει στο ΔΠΘ τμήμα κοινωνικής διοίκησης και δεν γουστάρω καθόλου την σχολή μου. Το κακό είναι ότι έγραψα 16000 μόρια και μπήκα σε σχολή με 13700 τότε, κρίμα και τα μόρια. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. Σπουδάζω και μακριά από τον τόπο μου, είμαι και δευτεροετής, θέλω και να μείνω Κομοτηνή, τίποτα δεν είναι υπέρ μου. Το τμήμα Ιστορίας που έχει η πόλη με ενδιαφέρει αλλά δεν θέλω να πετάξω δύο χρόνια στον κάδο. Πολύ κακή επιλογή στο μηχανογραφικό πραγματικά. Έχετε να προτείνετε τίποτα;

 

με λογια καρδιας θα σου πω οτι θελει πολυ μεγαλη δυναμη να τελειωσεις απο ιταλια.Ομως ειναι μια πολυ καλη επιλογη απο οικονομικης πλευρας και να θυμασαι οτι οτι αξιζει ποναει.Στο τελος γυρνας πτυχιουχος σε μια σχολη που ελλαδα δε σου δοθηκε η ευκαιρια.Αν θες αναλυτικες πληροφοριες εχω αναφερθει σ αυτο το θεμα μπορεις να δεις.

 

Μια πραγματικά ειλικρινής απορία που μου γεννήθηκε διαβάζοντας το ποστ σου είναι, πού πήγες και το ξέθαψες μετά από 5,5 χρόνια?

Επίσης η απάντησή σου πώς μπορεί να βοηθήσει κάποιον που ήταν 2ετής το 2012???

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της γενιας του 07 αλλα δν διαβαζα.. παρολα αυτα περασα το 12 τουριστικων στην πατρα και δεν το μετανιωσα τελικα... Αν εξαιρεσεις πως περιμενα παραπανω προοπτικες επειδη "τουρισμος ειναι" , κατα τ αλλα καλα εκτος τπυ σχεδιου Αθηνα που εριξε εντελως το επιπεδο και τωρα συνερχεται το τμημα που ξαναδεχεται εισακτεους .. (απ οτι μ λενε δλδ )
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...