Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eίναι απλό το θέμα και έχει ξαναναφερθεί.Το 390 δεν κρατάει ρυθμίσεις μητρώου.Ετσι στο engine.ini πρέπει να είναι \script\boot.exe και όχι boot.mscr.Το mscr όμως πρέπει να υπάρχει γιατί περιέχει τις εντολές που χρειάζονται για να φορτώσει το μενού.Oλα τα αρχεία που κάνουν λινκ στα εικονίδια πρέπει να είναι ζεύγη π.χ. a.exe και α.mscr αντίστοιχα

 

FILE BBB GIA PES KAI SE EMENA POY EXW TO 590 PWS MPORW KATARXAS NA DW WINDOWS KAI META OLA TA ALLA KALOYDIA POY PROTEINEIS ESY K TA YPOLOIPA PAIDIA?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

papajo θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια σου καθως επισης τον Master του ειδους Bbbb απο οσα διαβαζω σε προηγουμενα Post.

 

Merry christmas ti everyone:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μπερδευτεί πολύ.Εχω το 590 Vector. πως μπορω να βάλω το destinator 6??απλά το φορτώνω σε μια sd card και το παίζει ή πρέπει να ξεκλειδώσω κάπως το μηχάνημα;;;αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. ευχαριστώ πολυ. :)
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συμβαινει και στο 590.φιλε bbbb εβαλα ενα reg editor ,που τρεχει αριστα και πιστευω οπως εκανα με το 9100 θα αλλαξω αρκετες ρυθμισεις.θα σε κρατω ενημερο.

 

Μπορείς να κάνεις το keyboard του vector να εμφανίζει (να γράφει) και Ελληνικά και όχι μόνο Αγγλικά;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αφου του βαλουμε τον explorer του φιλου bbbb.γιατι το 590 δεν εχει κατι τετοιο.να ρωτησω τι σου χρειαζεται?δεν βλεπω τη χρησιμοτητα του.τι θες ακριβως?
Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν γινεται τοσο απλα.πρεπει να βρεις το τροπο (με τον explorer του bbbb)να δεις την καρτα.ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα μας το παρουσιασει ο bbbb οπως πρεπει.
Qtec 9100,wm6 reloaded,4 Gb SD, Gps Pretec Sirf III ,Nokia N95,VECTOR 590[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν γινεται τοσο απλα.πρεπει να βρεις το τροπο (με τον explorer του bbbb)να δεις την καρτα.ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα μας το παρουσιασει ο bbbb οπως πρεπει.

Μάλλον πρέπει να το κάνεις εσύ,γιατί εγώ δεν έχω τη συσκευή.Βέβαια κάτι σκέφτηκα για το μενού αλλά χρειαζόμαστε και το αρχικό μενού της συσκευής,διότι υπάρχει και το bluetooth.Aλήθεια δοκίμασες αν δουλεύει το bluetooth?

Eπίσης πρέπει να βρούμε ποιο αρχείο είναι αυτό που εμποδίζει την εμφάνιση της flash disk ακόμη και μετά την εμφάνιση των windows.Ας περιμένουμε την αναβάθμιση χάρτη της dis.Πιστεύω ότι θα λυθούν όλες οι απορίες μας:D

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν γινεται τοσο απλα.πρεπει να βρεις το τροπο (με τον explorer του bbbb)να δεις την καρτα.ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα μας το παρουσιασει ο bbbb οπως πρεπει.

 

Μάλλον πρέπει να το κάνεις εσύ,γιατί εγώ δεν έχω τη συσκευή.Βέβαια κάτι σκέφτηκα για το μενού αλλά χρειαζόμαστε και το αρχικό μενού της συσκευής,διότι υπάρχει και το bluetooth.Aλήθεια δοκίμασες αν δουλεύει το bluetooth?

Eπίσης πρέπει να βρούμε ποιο αρχείο είναι αυτό που εμποδίζει την εμφάνιση της flash disk ακόμη και μετά την εμφάνιση των windows.Ας περιμένουμε την αναβάθμιση χάρτη της dis.Πιστεύω ότι θα λυθούν όλες οι απορίες μας:D

 

 

Πιστεύω ότι σε όποια συσκευή και αν γίνει πρώτα, θα ταιριάζει ο ίδιος τρόπος και στην άλλη. Τα περισσότερα προγράμματα έτρεξαν και στο 380 και στο 390 και τώρα σιγά σιγά μαθαίνουμε ότι τρέχουν και στο 590. Αν κάποιος βρει τον τρόπο σε μια συσκευή ας μου πεί και τον δοκιμάζω και στο 380 να σας πω αν δουλεύει.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΣΑΣ :lol::D:)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους παλιούς, αλλά και νέους φίλους του site.

Είμαι παλιός χρήστης, αλλά συμμετείχα σπάνια σε συζητήσεις και μόνο σε άλλο θέμα για το οποίο είχα γνώμη (nokia n80). Πρόσφατα (πριν μια εβδομάδα) απεκτησα το Vector 590. Διάβασα όλα όσα γράφετε εδώ (κυρίως 2-3 φίλοι) που φαίνεται ότι έχετε ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα vector 380-390, και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Ξεκαθαρίζω ότι ήδη έχω τα DEST 6.1 KAI 7, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να τα περάσω. Μαζί με την αγορά του 590, αγόρασα επικαλυπτικά και μια SD 2GB, που ελπίζω ότι για αρχή θα μου φτάσει. Μένω στην επαρχία (Ξάνθη) και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να βάλω τόσα προγράμματα που αναφέρετε σε όλες αυτές τις σελίδες που διάβασα. Ελπίζω λοιπόν να γίνει ένα καινούριο "Θέμα", για το 590 που να βοηθάει πραγματικά αυτούς που έχουν μεσάνυχτα σαν εμένα, και να μην κάνουμε άσκοπες και βλακώδης ενέργειες. Πρωτάρης στα GPS, ελπίζω όχι μόνο να εξυπηρετηθώ από την συσκευή που αγόρασα, αλλά να επεκτείνω και τις γνώσεις μου, κάτι που έχω ήδη κάνει στο χώρο των ΗΥ και smartphone. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους καλές γιορτές. Και προσοχή! Όχι ποτό και οδήγηση. ;)

 

Υ.Γ.:Περιττό να προσθέσω ότι κάθε βοήθεια από εδώ ή με pm δεκτή...

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους, καταρχην...:D

 

και εγω μολις απεκτησα το VECTOR 590.(πριν μια εβδομαδα για την ακριβεια..) Το λογισμικο του ειναι καλο αλλα ρε παιδια παλιο, αρκετα παλιο...με ανακριβειες..πχ.δεν εχει τις αερογεφυρες στο Σ.Ε.Φ!!!

Τωρα βεβαια θα βγει καποια αναβαθμιση απο την DIS αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα φτασει τα standarts του destinator...(το εχω δει σε εναν φιλο μου και ειναι κλασεις μπροστα!!) Μαλλον θα περιμενω να δω την αναβαθμιση αλλα δεν θα γλιτωσει το destinator τελικα...τελος παντων αν υπαρχουν πιο αναλυτικες οδηγιες για το πως ξεκλειδωνουν τα windows core 5 που εχει (με patch??) θα ηταν μια αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως εχεις κανεις σας το destcore έκδοσης 6.1.0.34989? Ξέρετε μηπως με ποιο destcore συνεργάζεται ο χάρτης Τουρκίας + όλους τους υπόλοιπους..? Για pna πάντα...
Link to comment
Share on other sites

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους, καταρχην...:D

 

και εγω μολις απεκτησα το VECTOR 590.(πριν μια εβδομαδα για την ακριβεια..) Το λογισμικο του ειναι καλο αλλα ρε παιδια παλιο, αρκετα παλιο...με ανακριβειες..πχ.δεν εχει τις αερογεφυρες στο Σ.Ε.Φ!!!

Τωρα βεβαια θα βγει καποια αναβαθμιση απο την DIS αλλα και παλι δεν νομιζω οτι θα φτασει τα standarts του destinator...(το εχω δει σε εναν φιλο μου και ειναι κλασεις μπροστα!!) Μαλλον θα περιμενω να δω την αναβαθμιση αλλα δεν θα γλιτωσει το destinator τελικα...τελος παντων αν υπαρχουν πιο αναλυτικες οδηγιες για το πως ξεκλειδωνουν τα windows core 5 που εχει (με patch??) θα ηταν μια αρχη...

 

Φίλε Anestis_1, δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λές. Μάλλον κοίταζες σε άλλη περιοχή και δεν βλέπεις τις αερογέφυρες του ΣΕΦ. Εξακριβομένο διότι είμαι από τους πρωτους χρήστες του 380 που μάλλον πρέπει να φοραέι τον ίδιο χάρτη με το 590 και έχουν αλλάξει το λογισμικό. Παρεπιπτώντος, σήμερα η dis ανέβασε νέο χάρτη για το 590. Μάλλον Χριστουγεννιάτικο δώρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σημερα προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση στο 590 αλλα ματαια.

Κατεβασα το αρχειο, το εγκατεστησα στην sd, εκανα hard reset το μηχανημα, εβαλα την καρτα, αλλα τιποτα.... :wacko:

Λεει να δωσουμε εντολη start copy.. Πως, απο που? αφου κατευθειαν βγαζει στο μενου. Μηπως ειναι κανενας που το κατορθωσε να μου δωσει τα φωτα του????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σημερα προσπαθησα να κανω την αναβαθμιση στο 590 αλλα ματαια.

Κατεβασα το αρχειο, το εγκατεστησα στην sd, εκανα hard reset το μηχανημα, εβαλα την καρτα, αλλα τιποτα.... :wacko:

Λεει να δωσουμε εντολη start copy.. Πως, απο που? αφου κατευθειαν βγαζει στο μενου. Μηπως ειναι κανενας που το κατορθωσε να μου δωσει τα φωτα του????

 

Πάω να κατεβάσω το αρχείο και να το προσπαθήσω αφού πρώτα βάλω το μηχάνημα να φορτίσει στο car. Τελικά, πρέπει να παρω εκέινο τον φορτιστή που αναφέρουν πολλοί από εδώ μέσα, παραπάνω. Ελπίζω να καταφέρω κάτι περισσότερο από σένα και να σε βοηθήσω.:wacko:

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Αγόρασα και εγώ το Vector Master 590 και το έχω χρησιμοποιήσει λίγο, αλλά νομίζω ότι έχει αρκετές ελλείψεις. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει άλλο navigation software μέχρι τώρα για να κάνω τη σύγκριση, αλλά πχ δυο φορές με έχει βγάλει σε αδιέξοδο, μια φορά με έχει βάλει ανάποδα σε μονόδρομο, και μόνο στην περιοχή του σπιτιού μου (2 τετράγωνα) έχει 2 λάθη ο χάρτης!! (έχει έναν δρόμο που δεν υπάρχει και μια διασταύρωση ενώ οι δρόμοι δε διασταυρώνονται...). Ακόμα δεν έχει (παρά τη σημερινή ενημέρωση) ως Σ.Ε. το πολυτεχνείο ούτε τους σταθμούς του προαστιακού εκτός αθήνας και προαστίων (πχ μέγαρα). Αυτές είναι μερικές ελλείψεις και λάθη που βρήκα πολύ γρήγορα, οπότε φαντάζομαι υπάρχουν και πολλά ακόμα.

 

Για την αναβάθμιση, έκανα copy τα αρχεία στην SD, γύρισα το διακόπτη στο κάτω μέρος της συσκευής στο OFF και μετά πάλι στο ON και μετά έβαλα την κάρτα. Μετά την πρώτη οθόνη, στην οποία ζητά ημερομηνία και ώρα, μου έβγαλε ένα παράθυρο με την επιλογή start update, που την πάτησα και αυτό που έκανε ήταν αντιγραφή μερικών αρχείων στη μνήμη της συσκευής.

 

Θα παρακαλούσα τους ειδήμονες να μας δώσουν τα φώτα τους για το κρακάρισμα της συσκευής μπας και βάλουμε και κανένα καλύτερο software, χωρίς όμως να χάσουμε το υπάρχον!

 

edit: Το φορτιστή που αναφέρετε τον αγόρασα κι εγώ αλλά μάλλον πιάστηκα κορόιδο, γιατί έδωσα στο carrefour 30 € ενώ στο site της εταιρίας λέει ότι τον δίνουν 20 €, απλά να το ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι θα είμαι σε θέση τις επόμενες ημέρες να σας δώσω νέο μενού για το 590.Κατεβάζοντας το update του χάρτη,βλέπω ότι έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα και σε καμμία περίπτωση δεν θα δουλέψει έτσι απλά το newmenu των 380/390.

Προς το παρόν Καλά Χριστούγεννα και προσοχή στους δρόμους :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Με πρόλαβε ο φίλος george145 για την αναβάθμιση.

Πρώτες διαπιστώσεις: Ακόμη δεν έχω κάνει ταξίδι, αλλά το δοκίμασα λίγο μετά την αναβάθμιση και οι χάρτες εντός Ξάνθης είναι πολύ χάλια. Αν δεν ήξερα την πόλη, θα είχα χαθεί σίγουρα. Δεν μιλάμε βέβαια για αριθμούς. Που τέτοια πολυτέλεια... Μόνο για ονόματα οδών. Ελπίζω να έχουμε σύντομα κάτι καλύτερο, αλλιώς μάλλον μου είναι άχρηστο. Για άλλες πόλεις και εθνικό δύκτιο δεν έχω γνώμη. Περιμένω να μάθω από κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει εκεί.

Και φυσικά λεπτομέρειες από τους "ειδικούς", για το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που ψάχνουμε κάτι καλύτερο.

 

Και μερικές ερωτήσεις για όποιον έχει ασχοληθεί: Σε αυτήν την συσκευή, (vetor 590) αν αποφασίσω να περάσω ένα μόνο dest ποιό να προτιμήσω? το 6.1 ή το 7? είναι το 7 η μετεξέλιξη του 6.1? Αν ναι, που υστερεί και κάποιοι προτιμούν το ακόμη το 6.1? Εφόσον υπάρχει πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο, ποιά είναι η έκδοση που υποστιρίζει το 590? Πολλά ρωτάω, έτσι? Για Χάρτες θα ρωτήσω την επόμενη φορά. Καλά Χριστούγεννα σε όλους και προσοχή στους δρόμους και την τροχαία....:ninja::whistle:

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Anestis_1, δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λές. Μάλλον κοίταζες σε άλλη περιοχή και δεν βλέπεις τις αερογέφυρες του ΣΕΦ. Εξακριβομένο διότι είμαι από τους πρωτους χρήστες του 380 που μάλλον πρέπει να φοραέι τον ίδιο χάρτη με το 590 και έχουν αλλάξει το λογισμικό. Παρεπιπτώντος, σήμερα η dis ανέβασε νέο χάρτη για το 590. Μάλλον Χριστουγεννιάτικο δώρο..

 

εχεις δικιο ....my mistake...

αλλα το οτι εχει πολλες ελλειψεις δεν νομιζω οτι αμφισβητηται απο κανεναν..ειδικα σε κατι λαθος μονοδρομους..βοηθα παναγια!

 

τελος παντων οπως ειπα θα δω πρωτα την νεα αναβαθμιση και μετα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Anestis_1, δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λές. Μάλλον κοίταζες σε άλλη περιοχή και δεν βλέπεις τις αερογέφυρες του ΣΕΦ. Εξακριβομένο διότι είμαι από τους πρωτους χρήστες του 380 που μάλλον πρέπει να φοραέι τον ίδιο χάρτη με το 590 και έχουν αλλάξει το λογισμικό. Παρεπιπτώντος, σήμερα η dis ανέβασε νέο χάρτη για το 590. Μάλλον Χριστουγεννιάτικο δώρο..

 

εχεις δικιο ....my mistake...

αλλα το οτι εχει πολλες ελλειψεις δεν νομιζω οτι αμφισβητηται απο κανεναν..ειδικα σε κατι λαθος μονοδρομους..βοηθα παναγια!

 

τελος παντων οπως ειπα θα δω πρωτα την νεα αναβαθμιση και μετα βλεπουμε...

 

Και πάλι θα μου επιτρέψεις διαφωνήσω μαζί σου. Τουλάχιστον για την Αττική που κινούμε και κάποια ταξίδια που έκανα σε χωριά ήταν πολύ καλό. Νομίζω οτι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Στο desti ξέρεις τί λάθη σε μονοδρομήσεις υπάρχουν? Αν θέλεις να σου στείλω 25 σελίδες με λάθη σε μονοδρομήσεις για μία συγκεκριμένη περιοχή, και ενδείξεις για πλοήγηση σε ποτάμια. Τα έχω αναφέρω Αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι να μην απαξιώνουμε προιόντα έτσι απλά, αλλά να βοηθάμε εδώ μέσα εμάς και τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενουμε εναγωνιως λυσεισ για το 590 οπως σπασιμο windows , ντεστι 7 και αλλα καλουδια...bbbb kai idees βαρυνατε απο το πολυ φαϊ , πιαστε δουλεια βασιζομαστε σε εσας........χρονια πολλα σε ολους.
Link to comment
Share on other sites

...αλλά να βοηθάμε εδώ μέσα εμάς και τους άλλους...

Εσύ τι ακριβώς βοήθεια έχεις προσφέρει εδώ μέσα,εκτός από το να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το papago και οι χάρτες του είναι το καλύτερο λογισμικό?

Link to comment
Share on other sites

παιδια περιμενουμε εναγωνιως λυσεισ για το 590 οπως σπασιμο windows , ντεστι 7 και αλλα καλουδια...bbbb kai idees βαρυνατε απο το πολυ φαϊ , πιαστε δουλεια βασιζομαστε σε εσας........χρονια πολλα σε ολους.

Περιμένω απάντηση για μια καλύτερη ιδέα από αυτή που δουλεύει μέχρι στιγμής και είναι η εξής:

1.Συνδέουμε τη συσκευή με το pc.Aπαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουμε το activesync αν έχουμε xp ή το windows mobile center στα vista.

2.Mπαίνουμε στο φάκελο windows της συσκευής και βρίσκουμε το αρχείο calibration.exe.To oνομάζουμε σε calibration1.exe

3.http://rapidshare.com/files/79399392/calibration.rar.html To αποσυμπιέζουμε στο pc κα το ρίχνουμε στο φάκελο των windows.Kάνουμε soft reset(βάζουμε ένα αιχμηρό αντικείμενο στην τρυπούλα που υπάρχει στο κάτω μέρος δίπλα από το διακόπτη on-off).

Mε το που θα ξεκινήσει η συσκευή,θα ανοίξει η μπάρα των windows.

Tη συσκευή πρέπει να την κλείνετε από το κουμπάκι στο πάνω μέρος.Αν την κλείσετε από τον κάτω διακόπτη πρέπει να ξαναντιγράψετε το αρχείο μέσω του pc.

Y.Γ. Ψάχνω να δω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι με τα αρχεία update του χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι ακριβώς βοήθεια έχεις προσφέρει εδώ μέσα,εκτός από το να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το papago και οι χάρτες του είναι το καλύτερο λογισμικό?

 

Νομίζω οτι αν κοιτάξεις στα διάφορα που γράφω, αναφέρω για τους χάρτες του desti οτι είναι πολύ καλοί...Και εκεί που δεν είναι οπως και για το papago τα αντίστοιχα. Δεν προσπαθώ να πείσω ούτε να κατηγορήσω. Μου την δίνουν όμως οι άνθρωποι που κατηγορούν....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...