Jump to content

How I Met Your Mother (CBS)


jim19
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά μάλλον άλλη εντύπωση σχηματίζεις για μια σειρά όταν τη βλέπεις επεισόδιο-επεισόδιο τον καιρό που προβάλλεται και άλλη εντύπωση όταν τη βλέπεις συμπυκνωμένη (όλα τα επεισόδια σερί).

 

Είχα δει σκόρπια επεισόδια από τις πρώτες σεζόν και δεν είχα ενθουσιαστεί - ή μάλλον καλύτερα: είχα απορήσει τι της βρίσκουν οι φαν. Ως φαν των Φιλαρακίων δεν είχα όρεξη να ξεκινήσω μια ακόμα wannabe σειρά. Επίσης διαβάζω από πέρσι αυτό το θρεντ από περιέργεια και συνεχώς βλέπω αρνητικά σχόλια για το πώς έχει γίνει τελείως βαρετή και έχει πηδήξει τον καρχαρία (:p).

 

Aποφάσισα παρόλα αυτά να της δώσω άλλη μια ευκαιρία (μια και διανύω το τρίμηνο "Buffy" και ήθελα να δω τι κάνει η Alyson Hannigan) και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην ευχάριστα. Είναι (ακόμα) καλή σειρά ρε σεις! Και μάλιστα τα επεισόδια που βρήκα χάλια/καφρίλα ήταν στην 3η και 4η σεζόν περισσότερο παρά στην 5η και 6η.

 

Μερικές παρατηρήσεις:

 

1) Ούτε στιγμή δε με απασχόλησε το ερώτημα "ποιά είναι η μητέρα" κι απορώ μ'αυτούς που ασχολούνται με το "μυστήριο": για μένα είναι σαφές το ότι το πώς γνώρισε ο Τεντ τη μητέρα ήταν μόνο η αφορμή για ν' αρχίσει να λέει την ιστορία της ζωής του. Βασικά το αναμενόμενο είναι να γνωρίσει τη μητέρα στο φινάλε και επομένως οι σχέσεις που κάνει στο μεταξύ δεν μπορεί να είναι η μητέρα. Και οι σεναριογράφοι κάνουν πολύ καλά που μας λένε εξ αρχής τι να περιμένουμε και μας γλιτώνουν από την ανάγκη να το παίζουμε Σερλοκ Χολμς με τις διάφορες ενδείξεις.

 

2) Το όλο κονσεπτ/φορματ του αφηγητή είναι πολύ έξυπνο, πρωτότυπο για τέτοιου είδους σειρά και προσφέρει πολλές δυνατότητες. Δεν μπορείς να πεις ποτέ ότι η σειρά "πήδηξε τον καρχαρία" γιατί οτιδήποτε κουλό/αφύσικο συμβαίνει μπορεί χαλαρά να αποδοθεί στο ότι ο μελλοντικός Τεντ βάζει σάλτσες στην ιστορία του. Το δε αστείο με τους αναγκαίους ευφημισμούς τύπου "σάντουιτς/μπάφος" το βρίσκω πολύ χαριτωμένο :happy:

 

3) Γιατί κανείς δε χωνεύει τον Τεντ? Μια χαρά γλυκούλης είναι! Όπως όλοι οι χαρακτήρες - εντάξει ο Μπάρνει κλέβει την παράσταση - αλλά και οι 5 είναι πολύ συμπαθείς.

 

4) Προφανώς και υπάρχει παραλληλισμός με τα Φιλαράκια (και η ίδια η σειρά κάνει αναφορά σ' ένα επεισόδιο που γι'αλλαγή πάνε σε μια καφετέρια που έχει ακριβώς την ίδια διαρρύθμιση με αυτή στα φιλαράκια). Αλλά κατα τη γνώμη μου καταφέρνει με επιτυχία να ξεφύγει από τη σκιά των Φιλαρακίων και να εδραιώσει τη δική της παράδοση.

 

5) Προσωπικά, δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα Φιλαράκια γιατί οι δύο σειρές με βρίσκουν σε άλλη φάση της ζωής μου. Τα Φιλαράκια τα βλεπα ως έφηβη και μεγάλωσα με αυτά. Το HIMYM το βλέπω στη δεκαετία των 20-30 κατά την οποία είμαι πολύ πιο κοντά ηλικιακά με τους ήρωες. Άλλη φάση, άλλη δεκαετία, άλλο χιούμορ.

 

6) Εμένα μ'άρεσε που εισήγαγαν και λίγο δράμα στην πλοκή. Κάνει τους χαρακτήρες λιγότερο μονοδιάστατους (ειδικά το Μπάρνει - και μια και η προφανής σύγκριση είναι ο Joey: ο ΝPH είναι κλάσεις ανώτερος ηθοποιός από το Matt LeBlanc και μπορεί να υποστηρίξει έναν πιο πολυδιάστατο ρόλο)

 

Tις τελευταίες μέρες έβλεπα πολλά επεισόδια μαζεμένα και μου χει κολλήσει το Legen...dary και το What'up. Πραγματικά κρατιέμαι για να μην τα πετάω σε ακατάλληλες περιστάσεις :p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το 7x11 ήταν ένα από τα καλύτερα επεισόδια -ίσως και το καλύτερο- της σειράς.

Το γέλιο που έριξα δεν περιγράφεται... χαχαχαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα αρχισε να κανει νερα κατα την γνωμη μου πρεπει επιτελους να εμφανιστει η αγαπημενη συζυγος του ted και να νοικοκυρευτει και ο barney μια και πλεον αρχισε να βλεπει την φιλη του διαφορετικα:p

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η σειρά έχει χαλάσει πολύ. Αρχίζει και κουράζει το θέμα με ανούσιες ιστορίες. Για να δούμε τι άλλο θα γίνει σε αυτή την σαιζόν
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλά όντως το θέμα αυτό είναι νεκρό από το 2011 ή τη συζητάτε σε άλλο θρεντ τη σειρά?? Το παταγώδες φινάλε δε θέλει κανείς να το συζητήσει? Ούτε καν ένα poll να μην κάνουμε, του τύπου

"Το φινάλε του HIMYM μου φάνηκε:

1. Απογοητευτικό

2. Σα να μας κορόιδευαν 9 χρόνια

3. Σα να θυσίασαν την εξέλιξη των χαρακτήρων για να μας προσφέρουν μια λύση του τύπου και-την-πίτα-ολόκληρη-και-το-σκύλο-χορτάτο

4. Και τελικά τι ρόλο βάραγε ο Bob Saget?

5. Κανένα από τα παραπάνω, το φινάλε ήταν μια χαρά :wacko: "

Link to comment
Share on other sites

Καλά όντως το θέμα αυτό είναι νεκρό από το 2011 ή τη συζητάτε σε άλλο θρεντ τη σειρά?? Το παταγώδες φινάλε δε θέλει κανείς να το συζητήσει? Ούτε καν ένα poll να μην κάνουμε, του τύπου

"Το φινάλε του HIMYM μου φάνηκε:

1. Απογοητευτικό

2. Σα να μας κορόιδευαν 9 χρόνια

3. Σα να θυσίασαν την εξέλιξη των χαρακτήρων για να μας προσφέρουν μια λύση του τύπου και-την-πίτα-ολόκληρη-και-το-σκύλο-χορτάτο

4. Και τελικά τι ρόλο βάραγε ο Bob Saget?

5. Κανένα από τα παραπάνω, το φινάλε ήταν μια χαρά :wacko: "

 

Μην ξεχνάς πως μπορεί να μην το έχουν δει όλοι το φινάλε. ;)

 

Προσωπικά θα απαντούσα 3. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Εγω θα το ελεγα αναγκαστικο. Επρεπε καπως να τελειωσει γιατι ειχε αρχισει να κουραζει. Προσωπικα αφου το "χωνεψα" το φιναλε στην τελικη μου αρεσε. Ηταν αρκετα εξυπνο.
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω το φινάλε η σειρά είναι καταπληκτική.... μάλλον η καλύτερη κωμική σειρά που έχω δει

 

Δεν έχεις δει αρκετές κωμικές σειρές τότε.

Μερικές (ΠΟΛΥ) καλύτερες σειρές με έξυπνο χιούμορ αντί να ακούς τον Barney να λέει "wait for it...legendary!" κάθε 3 λεπτά:

 

Parks & Recreation

Louie

Arrested Development

Archer

Curb Your Enthusiasm

It's Always Sunny In Philadelphia

Modern Family

Community

 

To HIMYM μπροστά σε αυτές τις σειρές είναι σκουπίδι, όχι ότι γενικά δεν είναι σκουπίδι που απευθύνεται στο lowest common denominator (και για αυτό είχε επιτυχία, όπως άλλες σειρές σκουπίδια τύπου Big Bang Theory, Two and a Half Men) αλλά λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει φίλε μου... εμεις οι βλάκες με το χαμηλό κριτίριο και iq διασκεδάσαμε με σκουπίδια... εσύ που καταλαβαίνεις το πιο έξυπνο χιούμορ άλλων σειρών που εμείς δεν ξέρουμε μπορείς να κάνεις τετοια σχόλια.... Edited by PanaGeorge
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει το εναλλακτικο τελος στο YT απο προχθες ;)

 

Οσο περι σκουπιδιου, εχω δει περιπου τις μισες που γραφεις, καμια δε θα εβαζα πιο πανω απο το HIMYM απο εκεινες... Ουτε και το ΤΒΒΤ των πρωτων 4 σαιζον

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δει αρκετές κωμικές σειρές τότε.

Μερικές (ΠΟΛΥ) καλύτερες σειρές με έξυπνο χιούμορ αντί να ακούς τον Barney να λέει "wait for it...legendary!" κάθε 3 λεπτά:

 

Parks & Recreation

Louie

Arrested Development

Archer

Curb Your Enthusiasm

It's Always Sunny In Philadelphia

Modern Family

Community

 

To HIMYM μπροστά σε αυτές τις σειρές είναι σκουπίδι, όχι ότι γενικά δεν είναι σκουπίδι που απευθύνεται στο lowest common denominator (και για αυτό είχε επιτυχία, όπως άλλες σειρές σκουπίδια τύπου Big Bang Theory, Two and a Half Men) αλλά λέμε τώρα.

Το modern family γιατι το βαζεις με τα υπολοιπα διαμαντια? Ο ορισμος του αμερικανικου τιποτε, κατα τη γνωμη μου. Το Archer δεν το ξερω οποτε δεν εχω γνωμη. Το big bang και το himym ει αι τυπικα παραδειγματα διχρονων καλων κωμωδιων που απλα τις ξεχειλωσαν για να εισπραξουν κι αλλα. Το δε 2and a half men δειχνει ποσο μεγαλος τυπας ειναι ο τσαρλι σιν ο οποιος το κουβαλαγε 8 χρονια μονος του και μολις τον εδιωξαν αυτο κατερρευσε.

Link to comment
Share on other sites

Το Modern Family δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες που ανέφερα, με διαφορά ίσως, αλλά και πάλι είναι κλάσεις μπροστά από HIMYM, 2 1/2 Men κτλ.

Τουλάχιστον δεν έχει σε κάθε επεισόδιο αστεία του τύπου "Omg Jake!! Did you fart? Omg, it smells so bad!". Επίσης αυτό που με ξενερώνει πλέον στην σειρά είναι ότι εδώ και πόσα χρόνια στην σειρά παίρνει το Έμμυ καλύτερης κωμικής σειράς, καθαρά λόγω έλλειψης ανταγωνισμού και Αμερικάνικης political correctness. Μακάρι να είχαν το θάρρος να το δώσουν σε πιο προχωρημένες σειρές, όπως τα εξαιρετικά Louie και Orange Is The New Black (εξαιρετική σειρά, αν και όχι comedy κατά την γνώμη μου) αντί να πηγαίνουν στις safe επιλογές. Οκ, γελάσαμε με κάποιες ατάκες του Modern Family, έχει καλές στιγμές αλλά δεν είναι πια και η καλύτερη κωμική σειρά που έχει βγει ever για να σαρώνει έτσι τα βραβεία.

 

Αν δεν έχεις δει Archer, do yourself a favor και δες το. Μην σε αποτρέψει το γεγονός ότι είναι animated, είναι απλά αλλού η σειρά και τίγκα στις quotable ατάκες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαν το θάρρος να το δώσουν σε πιο προχωρημένες σειρές, όπως τα εξαιρετικά Louie και Orange Is The New Black (εξαιρετική σειρά, αν και όχι comedy κατά την γνώμη μου) αντί να πηγαίνουν στις safe επιλογές

 

Αν δεν έχεις δει Archer, do yourself a favor και δες το. Μην σε αποτρέψει το γεγονός ότι είναι animated, είναι απλά αλλού η σειρά και τίγκα στις quotable ατάκες.

Καλο το Orange αλλα οταν πριν εχεις κανει Weeds το κοινο περιμενε κατι αντιστοιχο αλλα ματαια... Εγω στη θεση σου θα εβγαζα το modern family και θα εβαζα το Scrubs. Οσο για το Archer θα το δω σε πρωτη ευκαιρια. Το ανιμεϊσον δεν με χαλαει, βλεπω ανετα σιμπσονς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όποιος ξεκινάει τώρα τη σειρά, ας μην μπει στην τελευταία σελίδα του θέματος στο myphone. :p

 

Έγραψα και σε άλλο θέμα ότι ξεκίνησα το HIMYM με τα 7 πρώτα επεισόδια να ναι κάπως βαρετά. Τελικά έπρεπε όντως να δώσω χρόνο στη σειρά και πλέον, όντας στο 2x04, πιστεύω ότι η σειρά έχει ωριμάσει αρκετά αλλά έχει κάποιες πτώσεις, δηλαδή, ενώ πήρε φόρα και άρχισε να γίνεται ενδιαφέρον (κυρίως με τη Victoria :love: ), άρχισε να γίνεται κάπως βαρετό όλο αυτό με τη Robin ενώ την τελευταία σκηνή της σεζόν δεν την περίμενα. Τώρα, στη 2η, άρχισε πάλι να "κάθεται" με χειρότερο επεισόδιο το "Mobsy, Architect" ενώ το επεισόδιο με τους γονείς του έδωσε ρέστα.

 

Όπως και να'χει το συνεχίζω και ελπίζω (αν και το ξέρω ήδη :shifty: ) σε επιστροφή της Victoria και συμφωνώ - μέχρι τώρα - με την αναφορά που έχει στο IMDB ότι ψήφισαν το love story τους ώς το καλύτερο της σειράς.

 

PS για όσους έχουν δει τη σειρά και έχουν παίξει L.A Noire: ο barman στην υπόθεση της Maldonado είναι ο ίδιος που παίζει εδώ; Μόλις άκουσα τη φωνή, αμέσως η σκηνή από το παιχνίδι μου ήρθε το μυαλό εκτός κι αν το χω χάσει. :wacko:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επιτέλους τελείωσα το HIMYM! Πριν ξεκινήσω, να πω ότι θα κάνω καιρό να ξαναγράψω (ίσως) στο forum τόσα πολλά, αλλά πιστεύω ότι αξίζει για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα τη σειρά. Λοιπόν, η σειρά είναι legen…wait for it…. :zzz:

 

Τι μου άρεσε: μου άρεσε ότι πάτησε πάνω στα «κακά» των Friends. Ναι μεν είμαι μεγάλος φαν των Φιλαρακίων , αλλά δεν μπορώ και να παραλείψω κάποια λάθη τα οποία ήταν κυρίως από την 7η σεζόν και μετά όπου το κύριο θέμα ήταν ο γάμος των Mondler και οι υπόλοιπες ιστορίες απλά υπήρχαν, χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Εδώ, οι αντίστιχοι Mondler (Marshall & Lilly) αρραβωνιάζονται/παντρεύονται/κάνουν παιδιά σε λίγα επεισόδια κι έτσι δεν χάνεται χρόνος με αυτούς. Ο NPH είναι απλά :respect: σε όλη τη σειρά και είναι ό μόνος που την κράτησε για τόσους κύκλους. Από τα love story το πιο ωραίο ήταν αυτό με τη Victoria (όπως και το You don’t know me που έπαιζε) , ενώ για τους fan του LOST ένα είναι το επεισόδιο: 6x10 ;)

 

Τα αρνητικά: ..δυστυχώς, όμως, έχασαν κάποια στοιχεία από τα καλά των Friends. Καταρχάς, δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με την Robin. Ο Ross ήταν ερωτευμένος με την Rachel από το Γυμνάσιο και είχαν το «ιδιαίτερο» είδος αγάπης και το πιο «sweet» με τηλεοπτικούς/κινηματογραφικούς όρους (όπως πχ στο American Pie). Επομένως, μπορώ να καταλάβω όλους τους χωρισμούς, τα “We were on a break” αυτών των 2 , αλλά στο HIMYM , όχι. Εκτός από αυτό, η σειρά θέλει το χρόνο της στην αρχή, βγάζει γέλιο μέχρι την 4η σεζόν και ανά διαστήματα έχει καλές ατάκες (όπως στο επεισόδιο με την Katy Perry) αλλά γενικά, τίποτα το ιδιαίτερο. Την τελείωσα απλά για να έχω συνολική άποψη, ενώ πολλά επεισόδια τα περνούσα σε ff. Χειρότερες σεζόν είναι οι 5 & 8 με την τελευταία να’ναι τελείως παράλογη. Ξεκινάει δείχνοντας τη Μητέρα και μετά από 8 σεζόν που ακούμε συνέχεια «ήμουν στο μπαρ και ήταν η μητέρα σας, ξεκίνησα να διδάσκω και ήταν η μητέρα σας» και εμφανίζεται επιτέλους, την χάνουμε για όλη την υπόλοιπη σεζόν και την βρίσκουμε 5 δεύτερα πριν το φινάλε της!! Εν τω μεταξύ, δεν γίνεται τίποτα σημαντικό για τον Ted και απλά αναλώνεται σε σχέσεις δίχως νόημα.

 

Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο αφηγείται την ιστορία είναι το πιο κουραστικό απ’όλα, ακόμα και από τις στιγμές που δεν υπήρχε καθόλου χιούμορ. Είτε θα ξεκινήσει κάποια ιστορία και θα πει μία ακόμα μέσα σε αυτή και πολλές φορές χωρίς καν να την τελειώσει (πχ μας λέει στην 1η σεζόν για την κατσίκα που θα δούμε στην 3η σεζόν), ξεκινάει μια ιστορία (την άκυρη εγκυμοσύνη της Lilly) και μας την δείχνει συνέχεια & συνέχεια και επικεντρώνεται κάθε φορά σε άλλον σε στύλ LOST, ή ξεκινάει μια ιστορία (αυτή που έτρεχαν στην πόλη) και αρχίζει γιατί ήταν σημαντική για τον καθένα. Αυτό είναι κουραστικό!

 

Τέλος, όσον αφορά το φινάλε, την τελευταία σκηνή τη θεωρώ άκυρη και απλά «γελοία» για αυτό που έδειχναν τόσα χρόνια και θα μείνω με το alternative. Ωστόσο, όλο το υπόλοιπο επεισόδιο πατάει πάνω στο reunion που θέλαμε για τα Friends και το πώς θα ήταν οι Mondler με τα παιδιά, αν θα σύχναζαν όλοι μαζί όπως παλιά κτλ. Εκεί, έρχεται το HIMYM και μας δείχνει ότι η ζωή δεν είναι τόσο ωραία όπως φαίνεται και ότι οι καταστάσεις αλλάζουν τους ανθρώπους. Πιο πολύ μου άρεσε αυτή η τροπή, παρά το να τελείωναν τη σειρά δείχνοντάς τους όλους μαζί αγαπημένους.

 

:)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο τρόπος με τον οποίο αφηγείται την ιστορία είναι το πιο κουραστικό απ’όλα, ακόμα και από τις στιγμές που δεν υπήρχε καθόλου χιούμορ. Είτε θα ξεκινήσει κάποια ιστορία και θα πει μία ακόμα μέσα σε αυτή και πολλές φορές χωρίς καν να την τελειώσει (πχ μας λέει στην 1η σεζόν για την κατσίκα που θα δούμε στην 3η σεζόν), ξεκινάει μια ιστορία (την άκυρη εγκυμοσύνη της Lilly) και μας την δείχνει συνέχεια & συνέχεια και επικεντρώνεται κάθε φορά σε άλλον σε στύλ LOST, ή ξεκινάει μια ιστορία (αυτή που έτρεχαν στην πόλη) και αρχίζει γιατί ήταν σημαντική για τον καθένα. Αυτό είναι κουραστικό!

 

Μπορεί κάπου να γίνεται κουραστικό όλο αυτό συμφωνώ.

Όμως, προσωπικά, πιστεύω ότι χωρίς αυτό το gimmick η σειρά θα ήταν απλά μία κάκιστη αντιγραφή των Friends χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο να την ξεχωρίζει.

 

Μου άρεσε που (τουλάχιστον μέχρι την 6η σεζόν που παρακολούθησα) ήταν μία σειρά που "αντάμοιβε" τον πιστό θεατή.

Δεν έχω χειρότερο από σειρές που δεν έχουν κανένα απολύτως continuity, π.χ. εμφανίζουν από το πουθενά μία φίλη από το παρελθόν η οποία έρχεται για 3-4 επεισόδια, κάνει τα πάντα χάλια και έπειτα φεύγει και δεν ξαναναφέρεται ποτέ στη σειρά.

Δεν είναι ρεαλιστικό αυτό.

Αυτό το πρόβλημα το είχαν και τα φιλαράκια σε σκηνικά π.χ. με τις αδερφές της Rachel.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάπου να γίνεται κουραστικό όλο αυτό συμφωνώ.

Όμως, προσωπικά, πιστεύω ότι χωρίς αυτό το gimmick η σειρά θα ήταν απλά μία κάκιστη αντιγραφή των Friends χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο να την ξεχωρίζει.

 

Μου άρεσε που (τουλάχιστον μέχρι την 6η σεζόν που παρακολούθησα) ήταν μία σειρά που "αντάμοιβε" τον πιστό θεατή.

Δεν έχω χειρότερο από σειρές που δεν έχουν κανένα απολύτως continuity, π.χ. εμφανίζουν από το πουθενά μία φίλη από το παρελθόν η οποία έρχεται για 3-4 επεισόδια, κάνει τα πάντα χάλια και έπειτα φεύγει και δεν ξαναναφέρεται ποτέ στη σειρά.

Δεν είναι ρεαλιστικό αυτό.

Αυτό το πρόβλημα το είχαν και τα φιλαράκια σε σκηνικά π.χ. με τις αδερφές της Rachel.

 

Γιατί είχε κανένα continuity στην 4η σεζόν να φέρουν από το πουθενά την πρώτη κοπέλα του Ted, απλά για να μας δείξουν το ότι την μισούν οι "Marshly", ότι τον απατούσε και να παίξει μόνο και μόνο για 2-3 επεισόδια και να χαθεί; Το ίδιο έγινε με τoν Hugo στο 6x10, ήρθε, μας εξήγησαν όλο το Blitz, έκαναν σύνδεση με το LOST (χωρίς κανένα νόημα μιας και ο Hugo πότε πήγε στο κολέγιο, πριν ή μετά το νησί; Δεν έχει σημασία, είναι LOST :up: ) και τέλος.

Για τα Friends συμφωνώ απολύτως, δεν ήταν μόνο οι αδερφές της Rachel ήταν και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, όπως, ο αδερφός της Phoebe που έκανε το cameo στην αρχή και μετά τον βλέπαμε ανά τακτά διαστήματα όπως και τη μάνα της και στο τέλος κανείς δεν ήταν παρών στο γάμος της και γενικά είχε κάποια μικροκενά, αλλά χαζεύοντας ξανά το HIMYM (γιατί στην αρχή το είδα κάπως βιαστικά και με αρκετό skip ενώ τώρα βλέπω 1-2 επεισόδια το βράδυ) παρατηρώ ακριβώς το ίδιο κουραστικό μοτίβο. Μας ξεκίνησαν σ'ένα επεισόδιο του 4ου κύκλου να μας λένε ότι ο Ted συνάντησε μία και μετά "γιατί πήρα αυτό το δρόμο", μετά "αφού αποφάσισα να πάρω αυτό το δρόμο, γιατί δεν πήρα τον άλλον", μετά "τι θα γινόταν αν έπαιρνα τον άλλον δρόμο", "γιατί σταμάτησα στο περίπτερο" (ξεκινάει ολόκληρη ιστορία - εντελώς άκυρη!! - με τον Barney για να φτάσουμε 3 λεπτά πριν το τέλος να μην δείξει ότι ήταν η Stella. :wacko:

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι θες να ξεχωρίσεις, αλλά μόνο και μόνο όλο αυτό το μπρος πίσω τύπου LOST θεωρώ ότι ήταν αρκετό και δεν θα έχει άδικο κάποιος αν στο τέλος θεωρήσει ότι το HIMYM ήταν ένα προϊόν αντιγραφής σεναρίου Friends και τακτικής LOST.

 

Όπως και να'χει, θα την τελειώσω.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...