Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR2 V8/V9


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια προσπαθω ματαια να βρω μια θηκη για το κινητακι... Μονο krusell υπαρχουν και αυτες το αφηνουν ψιλοεκτεθημενο! Ηθελα να βρω μια Bodyglove σαν αυτη: http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.marquel.com/store/media/9074004.jpg&imgrefurl=http://www.marquel.com/store/9074004info.shtml&usg=__Q_GliWkkiaMcfsY-F8oXtQkpzBg=&h=319&w=291&sz=52&hl=el&start=3&um=1&tbnid=QjyTO5vN8RW63M:&tbnh=118&tbnw=108&prev=/images%3Fq%3Dbodyglove%2Bv8%26hl%3Del%26sa%3DN%26um%3D1 αλλα δεν υπαρχει κατι. Δεν θελω τις θηκες που ειναι σαν πουγκια αλλα κανονικοτατα ολοσωμες.... :)

Που μπορω να βρω; Στην Vodafone που φερνει Bodyglove ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι εκλεισε η Bodyglove και δεν ξερει αν θα παραλαβει...

Αν είσαι από Αθήνα, ρίξε μια ματιά σε media markt και saturn

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είσαι από Αθήνα, ρίξε μια ματιά σε media markt και saturn

 

Media Markt εχω κοιταξει, εχουν μονο crystal οι οποιες ειναι αρκετα καλες αλλα δυστηχως σπανε ευκολα τα πιαστρακια τους.... Ηδη εχω δοκιμασει μια.

Saturn ομολογω δεν εχω κοιταξει ακομα.... Υπαρχει καποιο μαγαζι που να φερνει μονο bodyglove περα απο την vodafone;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ω, ναι! Το έχει και το δικό μου.

 

Ο θόρυβος προέρχεται από το σημείο επαφής ανάμεσα στο καπάκι και το σώμα όταν είναι ανοιχτό το καπάκι. Όταν πιέζεται στο αυτί τότε παρατηρείται αυτό το κάτι σαν "τρίξιμο". Το είχα πάει και στο service παλιά όπου διαπίστωσαν και επιβεβαίωσαν το πρόβλημα. Λύση δεν υπάρχει (ή δεν την ξέρω). Πάντως από ότι κατάλαβα δεν εμφανίζεται σε όλα τα V9.

 

Αυτό που κάνω είναι να ακουμπάω ένα δάχτυλο (τον δείκτη) στο καπάκι έτσι ώστε να μην πιέζεται το καπάκι όταν ακουμπάει στο αυτί και έτσι δεν κάνει θόρυβο.

Επανέρχομαι στο θέμα αυτό για να πώ το εξής;

Το κινητό το είχα σε αχρησία για μερικούς μήνες.

Προχτές το έβγαλα από το κουτάκι του, του έβαλα μπαταρία και το δούλεψα λίγο.

Όλως περιέργως παρατήρησα ότι ο μεταλλικός αυτός ήχος εξαφανίστηκε!!!!:blink:

Όσο και αν το πίεζα στο αυτί μου δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα.

Περίεργα πράγματα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

kalo kinhto alla me poly ligh diarkeia zwhs

 

EDIT:--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

Link to comment
Share on other sites

kalo kinhto alla me poly ligh diarkeia zwhs

 

EDIT:--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

 

Τι εννοείς? Σου χάλασε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Σου χάλασε?

 

Mαλλον εννοει οτι η μπαταρια δεν κραταει και πολυ.... Παντως οσο πιο πολυ το χρησιμοποιω τοσο πιο πολυ μου αρεσει... Το τριξιμο οταν το πιεζω στο αυτι μου μου το κανει και εμενα, αλλα σιγα μην το παω να το κατσαβιδιασουν γι'αυτο.... Η μπαταρια σιγουρα θα μπορουσε καλυτερα, αλλα ας μην ξεχναμε οτι εχει και 2 μεγαλες οθονες!!!! Οσον αφορα ποιοτητα και ληψη κανενα απολυτως προβλημα!!!! Χωρια οτι δεν σου ψηνει το κεφαλι οπως μερικα Sony Ericsson!!!!!!!!!! Ευγε Motorola!!!!!!!!!

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σε όλους!

 

Μία μικρή βοήθεια! Με ποιό τρόπο μπορώ να μεταφέρω τις επαφές μου, απο ένα Sony Ericsson K750i σε ένα Motorola RAZR2 V9 ?

 

ΗΕLP!

 

Eυχαριστώ πολύ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

τις αντιγραφεις ολες στην sim και εισαι οκ.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το Motorola v9. πρόσφατα πήγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ να ρωτήσω για το v9 και μου είπαν ότι σταμάτησε η κυκλοφορία του, ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό plz απαντήστε μου thx :))) k
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην είναι πλέον διαθέσιμο στην Ελλάδα. Ενδεχομένως να το βρεις σε μερικά καταστήματα ακόμα (δοκίμασε αναζήτηση στο skroutz.gr) αλλά με ίσως απαγορευτική για τα σημερινά δεδομένα τιμή (άνω των 200 ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

φοβερα μουρατο και ντιζαινατο τηλεφωνο το ν8, τρελλη οθονη, παει σφαιρα, αλλα, το μενου του δεν μπορω να το ''κουμανταρω''... Καμμια σχεση με το ν9 που ειχα κάποτε:)

 

Το ανταλλασω ολοκαινουργιο! Οποιος ενδιαφερεται, θα το βρει στις πωλησεις. Το εβαλα σημερα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα εχω στα χερια μου το V8(δεν ειναι δικο μου αλλα προοριζεται για κοπελα) και 8α ηθελα να του αλλαξω την προσοψη επειδη ειναι μεταχειρισμενο και εχει ξεβαψει λιγο το χρωμα... εχω βρει στο ebay προσοψεις που ειναι μερικες αυθεντικες και αλλες οχι η διαφορα τους ειναι περιπου στα 20 ευρω(20 περιπου κανουν οι μαιμου και 40 η αυθεντικες) συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για την luxury edition..

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει αλλαξει προσοψη, αν ειναι δυσκολη η διαδικασια(εχω δει μερικους guide) αν αξιζει μαιμου η αυθεντικη η προσοψη(οι διαφορες ειναι πολυ λιγες αμα δειτε)... αυτα... ελπιζω να μην σας κουρασα...

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Το ανταλλασω ολοκαινουργιο! Οποιος ενδιαφερεται, θα το βρει στις πωλησεις. Το εβαλα σημερα.:)

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκονται οι πωλήσεις?

Ψάχνω, ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό μηνυμάτων για να τις δεις και κάποιο καιρό γραμμένος στο Myphone.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αγορασα το V9 αλλα τοχω αναθεματισει. Εκτος του οτι μου εβγαλε προβληματα με την αναπαραγωγη τραγουδιων μετα απο 1 χρονο η μπατταρια αδειαζει σε χρονο dt και παθαινει διακοπες κατα την ομιλια. Ουτε προκειται να ξαναγορασω Motorola. 3 Sony Ericsson που εχω παρει μια χαρα βγηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ακόμα εγγύηση πήγαινέ το στο service της Motorola. Το δικό μου V9 πάντως όταν το χρησιμοποιούσα δεν είχε τέτοια προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το V8 από το ebay το οποίο ήρθε από Αγγλία.

 

Όταν έχω αποθηκευμένο ένα νούμερο στη μορφή +3069χχχχ, μου γράφει το όνομα αυτού που με καλεί αλλά δε μου το γράφει στα μηνύματα.

 

Όταν το αλλάξω σε 69χχχχχ, γίνεται το αντίθετο, δηλαδή μου λέει το όνομα στα μηνύματα αλλά όχι όταν με καλούν.

 

Ψάχνωντας λίγο στο Google έμαθα ότι συμβαίνει αυτό επειδή είναι προγραμματισμένο για την Αγγλία.

 

Σκέφτηκα μήπως φτιαχτεί αν το flashάρω αλλά δεν ξέρω ποιο firmware να του περάσω.

 

Έχουμε κανένα Ελληνικό ώστε να είμαι σίγουρος πως θα διορθωθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το V8 από το ebay το οποίο ήρθε από Αγγλία.

 

Όταν έχω αποθηκευμένο ένα νούμερο στη μορφή +3069χχχχ, μου γράφει το όνομα αυτού που με καλεί αλλά δε μου το γράφει στα μηνύματα.

 

Όταν το αλλάξω σε 69χχχχχ, γίνεται το αντίθετο, δηλαδή μου λέει το όνομα στα μηνύματα αλλά όχι όταν με καλούν.

 

Ψάχνωντας λίγο στο Google έμαθα ότι συμβαίνει αυτό επειδή είναι προγραμματισμένο για την Αγγλία.

 

Σκέφτηκα μήπως φτιαχτεί αν το flashάρω αλλά δεν ξέρω ποιο firmware να του περάσω.

 

Έχουμε κανένα Ελληνικό ώστε να είμαι σίγουρος πως θα διορθωθεί το πρόβλημα;

 

Με το δικό μου δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το ότι είναι από αγγλία....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, τι να σου πω. Κι εγώ έτυχε να το διαβάσω.

 

Πάντως και το μενού έχει λογότυπα της Orange παρ' όλο που είναι unlocked.

 

Μπορείς να μου πείς το firmware version που έχει το δικό σου να το περάσω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύνεται είτε με seem editing (αλλάζεις κάποια ψηφία σε hex μορφή) είτε φλασάροντας ένα Ελληνικό Monsterpack .

 

Προσπάθησε εδώ (http://www.modmymoto.com/forums/downloads.php?do=cat&id=240) και εδώ

 

( http://www.mmus.us/forum/downloads.php?do=cat&id=140 )

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το Greek Retail και δυστυχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

 

EDIT: Τελικά μετά και από ένα Software Update λύθηκε το πρόβλημα. Ευχαριστώ Bomber για τη βοήθεια.

Edited by Charis_g
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες, ήρθε σήμερα στα χέρια μου ένα V8 2gb από Γερμανία που δεν είχε ελληνικά, του φλάσαρα ένα ΜΡ, πέρασα ένα language pack αλλά στις επαφές δεν μου γράφει απ'το πληκτρολόγιο τους ελληνικούς χαρακτήρες όταν θέλω να ψάξω. Να του περάσω ένα retail firmware ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

 

Edit: τελικά πέρασα το greek retail και δούλεψε, αλλά μου λείπουν κάποια απ'τα έξτρα που είχε το ΜΡ (LinuxMod5 SP1). Υπάρχει κάποιο άλλο παραπλήσιο που είναι αξιόλογο και πλήρως συμβατό με ελληνικά; Π.χ. το linuxmod fusion 3 είναι;

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, όλα τα firmwares (είτε retail είτε άλλα) που δέχονται τις γλώσσες μέσω φλασαρίσματος του κατάλληλου CG46 θα πρέπει να λειτουργούν κανονικά με ελληνικά.

 

Εγώ έχω περάσει εδώ και αρκετούς μήνες το Εvo3 (που δέχεται γλώσσες με άλλο τρόπο) και δεν έχω το πρόβλημα που περιγράφεις. Ρώτα στα threads του forum από όπου κατέβασες το LinuxMod για το θέμα με τα ελληνικά.

 

Πάντως, ακόμα και αν καταφέρεις να περάσεις τα ελληνικά, έχε στο νου σου ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα των 70 περίπου χαρακτήρων στα ελληνικά SMS. Λύσεις για αυτό υπάρχουν, κοίτα πχ στο thread του ZN5 εδώ στο forum ένα post δικό μου σχετικά. Τη διαδικασία που γράφω εκεί την έχω κάνει και σε άλλα MotoMagx μοντέλα, πχ VE66, E8.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να δούμε... Τελικά ανακάλυψα πως αν έχεις επιλέξει με τα βελάκια επαφή με ελληνικούς χαρακτήρες γυρίζει αυτόματα το πληκτρολόγιο:lol:

 

Να σας ρωτήσω ακόμα 3 πράγματα ρε παίδες:

1.Βλέπω κάμποσα MP που θέλουν να περαστεί πρώτα NO_RSA bootloader. Ποια η διαφορά;

2.Γίνεται να αλλάξει κανείς μόνος του εξωτερική οθόνη ή τα πλαστικά οθόνης στο V8; Γιατί έχουν τα γδαρσιματάκια τους και η οθόνη έχει χαλάσει σε κάποια σημεία λόγω πίεσης μάλλον...

3.Υπάρχει τρόπος στον media player να αναγκάσεις το πρόγραμμα να ταξινομεί τα αρχεία μουσικής βάσει του tracknumber tag και όχι του title;

Link to comment
Share on other sites

Για το 1: Ο NoRSA bootloader έχει απενεργοποιημένο τον έλεγχο της ψηφιακής υπογραφής των CGs (codegroups) οπότε με έναν τέτοιον bootloader μπορείς να φλασάρεις ό,τι θέλεις στο V8 χωρίς να χρειάζεται ο κώδικας να είναι υπογεγραμμένος από την Motorola.

 

Για το 2:

έχει έναν τύπο που κάνει το V8 φύλλο και φτερό. Κοίταξέ το και αποφάσισε εσύ αν θέλεις να προχωρήσεις :)

 

Για το 3: Δεν έχω ιδέα! Θα το κοιτάξω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...