Jump to content

Mio C220 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν μπορώ να συνδέσω το c220 στο PC. Το συνδέω (το αναγνωρίζει ο υπολογιστής) αλλά αυτό δε μου βγάζει την εικόνα ότι συνδέθηκε με τον υπολογιστή. Είναι σπασμένο. Πώς μπορώ να το συνδέσω; γιατί θέλω να του κάνω ένα recovery.

 

η υγκεκριμενη συσκευη επικοινωνει με το pc μονο με to mio transfer ,διαδικασια ομως πολυ επιπονη και χρονοβορα.

αν θελησεις να το ξεκλειδωσεις πεςτο και θα σου δωσουμε τα απαραιτητα αρχεια:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Έχω ένα mio c220 εδώ και δύο χρόνια, σπασμένο με φουλ χάρτες. Πριν λίγες ημέρες πέρασα το καινούργιο miopocket και από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Επανέφερα την flash memory από το cd του, δηλαδή ξαναγύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά τώρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Δεν μπορώ να το ξαναχακάρω.

Ίσως από το πολύ σκάλισμα να πείραξα την flash, δεν ξέρω. Οταν ανοίγω με το transfer βλέπω την flash με τον φάκελο MioMap και τρείς φάκελους doc (settings .ini, Tp.sys, utility.ini)

Mε δεδομένο ότι το μηχάνημα είναι άχρηστο με τον χάρτη που φοράει από την μάνα του, όποιος ξέρει και μπορεί ας βοηθήσει ώστε να το ξαναξεκλειδώσω.

Θα του είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδες!!

Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας...

Το ξεκλειδωσα το c220, οχι με SD ομως και του περασα το miomap2008 με χαρτες του 09-2009 πανω. Το προβλημα ειναι, οτι οταν το χρησιμοποιω και χωρις να πατησω καθολου την οθονη για ενα διαστημα περιπου 3 λεπτων μπαινει σε αναμονη απο μονο του!! Και φυσικα σταματαει η πλοηγηση!! πρεπει να ξαναπατησω μια φορα παλι το power για να ξαναμπει παλι στην πλοηγηση (παλι καλα που συνεχιζει απο εκει που εκλεισε την πλοηγηση!). Ειναι φυσιολογικο αυτο?? Ξερει κανεις πως διορθωνεται? Στις επιλογες δεν βρηκα τπτ για εξοικονομηση ενεργειας μηπως και ηταν αυο..

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη έκδοση έχει παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα. Εγώ το έλυσα με την νεότερη έκδοση. Επίσης μια καλή λύση είναι και το iGO8.3_8.4_Greece_TeleAtlas_2009.09_091026 που φοράει τους ίδιους χάρτες με το miomap.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Mio c220. Σε αυτο τρέχω miomaps - igo - destinator 8 και άλλα.

Επίσης τρέχω ταυτόχρονα και με αλλαγές τα script c3.2 , iphone και miopocket.

Δημιούργησα συντομεύσεις ώστε να μπορώ να αλλάζω μεταξύ script3.2 και miopocket.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

To μόνο πρόβλημα που υπάρχει στο mio c220 είναι με τη μνήμη που σημαίνει οτι το destinator θα κολλησει διότι ταυτόχρονα τρέχει το script 3,2 ή το miopocket.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Το πρόβλημα το έλυσα ως εξής. (θα τα γράψω αναλυτικά και για τους αρχάριους)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Τι χρειαζόμαστε

1. USB drivers ( Mio C220 USB Driver )

2. Transfer ( MioTransfer Hack C250 )

3. Destinator 8

4. Destinator Map 2008.Q4.116.GR

5. MioPocket (MioPocket 3.0 Release 55 )

---------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Κάνουμε unzip το USB drivers.

2. Οταν συνδέσουμε το mio το κομπιούτερ θα ζητήσει driver και του δειχνουμε τα αρχεία στο φάκελο που κάναμε unzip το USB drivers.

3. Τρέχουμε το Transfer και όταν αυτο αναγνωρίσει τα αρχεία στο Mio πατάμε μια φορά το κόκκινο κουμπί στο mio ώστε να σβήσει και κατόπιν κρατάμε πατημένο το κόκκινο κουμπί έτσι ώστε το mio να κάνει μια επανακίσηση ενω είναι συνδεδεμένο..

4. Με αυτο τον τρόπο δεν τρέχει καθόλου το πρόγραμμα gps “miomap”.

5. πατάμε το φάκελο MioMap να ανοίξει και εκει μέσα το δεύτερο φάκελο MioMap

6. (αφού έχουμε αποθηκεύσει κάπου όλα τα αρχεία για να τα έχουμε) διαγράφουμε τα πάντα μεσα στο φάκελο MioMap

7. Ανοίγουμε το φάκελο του destinator και τα επιλέγουμε ολα φακέλους και αρχεία και τα βάζουμε μέσα στο φάκελο MioMap ετσι ωστε να ειναι καπως ετσι:

MioMap- MioMap :

GreeceU (φακελος)

Language (φακελος)

Skin (φακελος)

Αρχειο 1

Αρχειο 2 .....

Και όχι MioMap- MioMap – Destinaror:

GreeceU (φακελος)

Language (φακελος)

Skin (φακελος)

Αρχειο 1

Αρχειο 2 .....

8. Αλλάζουμε το όνομα του Destinator σε MIOMAP

Ή εάν εμφανίζεται ως Destinator.exe σε MIOMAP.exe

9. Οταν ολοκληρωθεί αποσυνδέουμε το καλώδιο και το mio c220 φορτώνει κανονικά το Destinator.

10. Το Destinator έχει έξοδο αλλά αυτό δεν θα δουλέψει εκτός και αν τρέχουμε το script3.2 ή το miopocket

---------------------------------------------------------------------------------------------------

To script3.2 ή το miopocket κάνουν πολλά πράγματα.

Εγω συνηστώ το miopocket αντιγραφή στη κάρτα SD.

Oταν βάλεται την κάρτα SD θα σας ρωτήσει για εγκατάσταση του miopocket

Με αυτο εχεται Windows και έτσι μπορείται να τρέχεται τα office media player

PDF και άλλα οπως άλλα GPS προγραμματα που έχεται στην κάρτα SD.

Δεν συνιστώ να τρέχεται το destinator μεσα απο το miopocket λόγω μνημης.

Για αυτό το λόγο όταν βγαίνετε απο το miopocket επιλέξτε το Hard reset.

Τοτε θα ξεκινήσει πάλι το mio με Destinator. ( φυσικά θα χάσετε ημερομηνίες, ώρα και ίσως αρχεία text). Για να τρέξει ξανα το miopocket απλά βγάλτε την κάρτα SD και ξαναβάλτε την.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Και πάλι αν κάποιος ξέρει περισσότερα απο εμένα και θέλει να μου προτείνει κάτι καλύτερο δεκτό και ευχαριστώ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Τo email & msn niko4radio@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
η υγκεκριμενη συσκευη επικοινωνει με το pc μονο με to mio transfer ,διαδικασια ομως πολυ επιπονη και χρονοβορα.

αν θελησεις να το ξεκλειδωσεις πεςτο και θα σου δωσουμε τα απαραιτητα αρχεια:)

 

αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα.Προσπαθω να συνδεσω το Mio 220 και ενω ακουγεται ο χαρακτηριστικος ήχος που κανει το usb δεν προχωραει να κανει τιποτα αλλο.Δοκίμασα και με το cd του αλλα δυστυχως δεν προχωραει εφοσον δεν υπαρχει συνδεδεμενη συσκευη.Μπορειται σας παρακαλώ να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παλικάρια, έχει κάποιος ενημερωμένους χάρτες για το MioMap ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια εχω και εγω το mio c220 αλλα δεν εχω καρτα sd για να κανω αυτα που λετε πιο πανω.υπαρχει καποιος τροπος να περασω καινουριους χαρτες γιατι αυτοι που εχει μεσα ειναι αρχαιοι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω το mio c220 αλλα δεν εχω καρτα sd για να κανω αυτα που λετε πιο πανω.υπαρχει καποιος τροπος να περασω καινουριους χαρτες γιατι αυτοι που εχει μεσα ειναι αρχαιοι?

 

κανειςς????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • Administrators
Να θυμίσω ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε συζήτηση / διακίνηση που έχει να κάνει με "σπασμένο" λογισμικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Geia sas,

 

Eho to C220, kai tha ithela to CD tou na to epanafero pali se leitourgia!!!, toulahiston..

Sas efharisto ,

 

markat

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eho to C220, kai tha ithela to CD tou na to epanafero pali se leitourgia!!!, toulahiston..

Sas efharisto ,

 

markat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...