Jump to content

Mio C220 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δες εδω τα ποστς και την λυση για να μην τα ξαναγραφω....

10 λεπτα δουλεια.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=184618

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1959933#post1959933

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω το ιδιο προγραμμα και στο γνησιο και στο σπασμενο.

 

Για καθε μερα προτιμω το γνησιο, διοτι φορτωνει λιγοτερο τον επεξεργαστη.

Εαν το δουλευεις με ολους τους χαρτες (ευρωπη - αμερικη) φυσικο ειναι καποια στιγμη να σου κολλησει, αφου δημιουργει pagefile τεραστιο.

Κανε δυο ομοιους φακελους εναν με χαρτες για Ελλαδα και ενα με τους αλλους.

Για καθε μερα, τρεξε τον Ελληνικο μονο του και δεν θα κρεμασει ποτε!!

 

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να δημιουργήσουμε μια πόρτα η οποία υπάρχει στο v3.2 και όχι το v3.3.

 

Η exit door υπάρχει δίπλα απο το εικονίδιο των ρυθμίσεων όταν είσαι μέσα στο miomap και σε βοηθάει να ξαναγυρίσεις στη hack περιοχή (δλδ στο περιβάλλον των "windows"). Έψαξα πολλά forum και βρήκα κάτι για το C230 και αναφέρουν οτι μπορέι να γίνει και στο c220.

 

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο αφού δε θα χρειάζεται να κάνεις επανεκίννηση το miomap για να βγεις στο περιβάλλον windows.

 

Προτάσεις;;;

Λύσεις;;;

 

Για όσους το έχουν ξεκλειδώσει θα καταλάβουν ότι όχι μόνο χρήσιμο είναι αλλά ΑΝΑΓΚΑΙΟ!!!

 

Και μια φώτο

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ την κοινοτητα myphone.. Μπαινω στο ψητό αμέσως..

 

Το Gps mio c220 που αγορασα χθες έχει προβλημα στο να εντοπισει τη σωστή θεση που βρισκομαι.. Εχω κανει αρκετες βολτες και ουτε μια φορα δεν εδειξε τη σωστη θεση μου.. Δειχνει το στιγμα μου παντα καμια 200αριά μέτρα νοτιότερα -νομιζω- από το σημείο που βρισκομαι.. Επισης η ωρα του gps δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη ωρα.. Πχ οταν ειναι 18:20 το ρολοι του gps δειχνει 8:20.. Πειτε μου αν μπορω να κανω κατι αλλιως να το στειλω να μου φερουν αλλο.. Ευχαριστω..

 

Φιλε μου καλημερα,

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την ωρα του GPS αλλα μου την παρουσιασε απο την στιγμη που το ξεκλειδωσα (MIO C220).

Βρηκες καμμια λυση με το προβλημα της σωστης ώρας??

Link to comment
Share on other sites

Agorasa kai egw prosfata to mio c220 kai diapistwsa oti exei arketa kena stous xartes. Endiaferomai na valw to destinator sto pna. Mporeis kapoios na grapsi pws mporw na to kanw afto analitika? TO exw kseklidwsei hdi. Euxaristw
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

αγόρασα χθες το c220 και έχω windows vista.

ενώ όταν το έβαλα στην usb θύρα το αναγνώρισε κανονικά (μου έβγαλε στο device manager) δεν μου το αναγνωρίζει το mio transfer hack.

Νόμιζα ότι έφταιγε το προγραμματάκι, αλλά ούτε από Windows Mobile Device Center 6.1 for Windows Vista που εγκατέστησα, κατάφερα να το δω στα vista.

 

http://www.microsoft.com/windowsmobile/activesync/default.mspx

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

Μόλις χθες αγόρασα το Mio C220. Προσπάθησα να αναβαθμίσω τους χάρτες μέσω της σελίδας, αλλά δεν μου αναγνωρίζει το serial number. Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Έκανα τα κάτωθι:

1) Δεν έχω καταφέρει ακόμη ούτε σε XP να αναγνωρίσω την συσκευή c220. Αυτό που έκανα κατά τύχη και έπιασε ήταν το εξής, σύνδεσα το c220 με usb στο pc. Ξεκίνησα το mio transfer και μετα πήγα στο activesync 4.5 και πάτησα αρχείο > ρυθμίσεις σύνδεσης > σύνδεση. Και με το που πατάω το σύνδεση ενεργοποιείται και το Mio Transfer και βλέπει το c220, αλλά γενικά δεν το βλέπουν τα windows.

2) Rename δεν γινόταν με τίποτα ο φάκελος miomap (ο δεύτερος). Λογικά δεν γινόταν διότι το αρχείο που είχε μέσα miomap.exe ήταν σε χρήση. Κατάφερα να κάνω rename τον φάκελο κάνοντας rename το miomap.exe. Έκανε conflict στο restart αλλά τουλάχιστον έκανα την δουλειά μου.

3) Κατάφερα να το κάνω να βλέπω win mobile 05.

4) Μετά αντέγραψα σε ένα φάκελο το dest7 που κατέβασα από γνωστό site (την έκδοση, που παίζει κατευθείαν και δεν χρειάζεται να κάνεις install.

5) Όταν πήγα να τρέξω την εφαρμογή μου μιλάει για fatal error.

 

 

Αυτά που θα ήθελα από εσάς:

1) Πως θα καταφέρω να δουν τα windows XP ή Vista το c220?

2) Μιας και δεν μπορούν να το δουν τα windows δεν μπορώ να επαναφέρω την συσκευή στην αρχική της κατάσταση, άλλος τρόπος???

3) Σχετικά με dest7 αυτό περνάτε και εσείς? Την έκδοση που είναι για pocket pc???

4) Υπάρχει κάποιος στο κέντρο (στο οποίο και κινούμε) που θα μπορούσε να μου δώσει από κοντά τα φώτα του?

5) Μιας και δεν το βλέπουν τα windows λέτε να έχει πρόβλημα? Και χρειάζεται να το πάω για service???

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

όποιος θέλει ας στείλει και μαιλ η πμ

sculper@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω περάσει σε ένα Μio C220 το Destinator με το "γνωστό" hack ξεκλειδώματος του εν λόγω PNA. :ninja: :ninja:

 

Θέλω όμως κάθε φορά που κάνει reset η συσκευή να μην επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις (όπου πρέπει να τρέξεις ένα scriptaki για να το επαναφέρεις στην hacked έκδοση του), αλλά να ξεκινάει κατευθείαν το Destinator.

 

Έχω βρει τον τρόπο, αλλά στην υλοποίηση κολλάω. Αυτό που χρειάζομαι ένα .exe που να διαβάζει από ένα αρχείο τις αλλαγές που θέλω να κάνω στη registry (RegWriteString, RegDelete) και στην ουσία να δηλώνει στην εκκίνηση το Destinator. Κάτι παρόμοιο με τα batch files για Win32.

 

Ονομάζοντας το αρχείο αυτό ως MioMap.exe και τοποθετώντας το στον κατάλληλο φάκελο ξεκινάει πάντα στην εκκίνηση, ακόμα και μετά από hard reset.

 

Αν γνωρίζει κάποιος από προγραμματισμό ή ξέρει κάτι σχετικά ας απαντήσει.

 

Edit: Τελικά τα κατάφερα. Αν ενδιαφέρεται κανείς για να κάνει κάτι παρόμοιο ας μου ρίξει ένα pm ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιτέλους γεγονός...Δεν θα δημοσιεύσω τίποτε καθώς δεν επιτρέπεται..αλλα παίζει κανονικά χωρίς κολλήματα για όποιον έχει κρακάρει το μιο του...:D

 

(Έχουμε και λέμε : Tomtom6 , destinator 6 kai destinator 7 , ozi explorer , navigon , miomap 3.2 , miomap 3.3 , igo 2008).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκλειδωσει το mio και εχω εγκαταστησει το destinator 6 αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα , οταν ψαχνει για δορυφορους και για σημα δεν βρισκει τιποτε με αποτελεσμα να μην δουλευει αντιθετα οταν βαζω το miomap δουλευει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑ MIO C230 ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥ & Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ UPDATE. ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΞΕΝΟΥ BLOG ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΑ. ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΟΥΠΕΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΤΟ DESTINATOR 7 ΠΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ (MIO 350) ΑΠΛΑ ΜΕ "COPY PASTE".

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ SECURITY ERROR ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ????

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη βοηθεια παρακαλω!εχω το mio c220!εχω περασμενους τους χαρτες που με ενδιαφερουν και θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει γιατι οταν σχεδιαζω δρομολογιο εξωτερικου μου λεει: δεν βρεθηκε η διαδρομη, χαρτες απομον.εχει καταντησει εκνευριστικο!

ευχαριστω εκ των προτερων!

Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να δημιουργήσουμε μια πόρτα η οποία υπάρχει στο v3.2 και όχι το v3.3.

 

Η exit door υπάρχει δίπλα απο το εικονίδιο των ρυθμίσεων όταν είσαι μέσα στο miomap και σε βοηθάει να ξαναγυρίσεις στη hack περιοχή (δλδ στο περιβάλλον των "windows"). Έψαξα πολλά forum και βρήκα κάτι για το C230 και αναφέρουν οτι μπορέι να γίνει και στο c220.

 

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο αφού δε θα χρειάζεται να κάνεις επανεκίννηση το miomap για να βγεις στο περιβάλλον windows.

 

Προτάσεις;;;

Λύσεις;;;

 

Για όσους το έχουν ξεκλειδώσει θα καταλάβουν ότι όχι μόνο χρήσιμο είναι αλλά ΑΝΑΓΚΑΙΟ!!!

 

Και μια φώτο

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=11127&d=1200471285

meta apo poli psaximo vrika afto kai ekana douleia

 

http://rapidshare.com/files/84166659/mio-v33-320x240-split.rar.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=11127&d=1200471285

meta apo poli psaximo vrika afto kai ekana douleia

 

http://rapidshare.com/files/84166659/mio-v33-320x240-split.rar.html

pos ekanes ti douleia arxige?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζετε το αρχείο , που στην ουσία ειναί το data.zip...ανοίγεται το mio c220 hack και κανετε αντικατάσταση του ήδη υπάρχοντος data.zip σας. Προσοχη!!! Αποθηκεύστε κάπου το αρχικό data.zip σας μην τον το διαγραψετε εντελώς!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...