Jump to content

Mio C220 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα...

 

Κάποιοι αναφέρονται σε hard reset, στο παρατεταμένο πάτημα του on κουμπιού του mio..

 

Αλλά έτσι κάνει απλά επανεκκίνηση, οπότε εγώ το θεωρώ soft reset..

 

Από ότι έχω καταλάβει, για να κάνεις hard reset, πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή που είναι στο δισκάκι που είχε το κουτί του mio μέσα, και εκεί έχεις την δυνατότητα να κάνεις hard reset...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητοι φιλοι,

 

Ειναι το πρωτο μου post και για αυτο μπορελι να κάνω καποια λάθη. Στο θεμα μας ομως.

 

Εχω το MIOMAP C220 στο οποίο εγκατεστηυσα το Destinator 6, Οταν πάω να κάνω ανευρεση μιας πόλης στα ελληνικα πατώντας το πρωτο γράμμα με πάει στην πόλη που πάτησα (πχ Θ = Θαλαμες) όταν όμως συνεχισω για να γράψω Θεσσαλονικη πατώντας το Ε μου λέει πως δεν υπάρχει τετοια πόλη. Αυτο το οποίο καταλαβαίνω είναι πως επέιδή στον χάρτη έχει μικρά γράμματα ενω το πλη/γιο λαταχωρεί κεφαλαια το Ε δεν εχει το ιδιο ψοδε με το ε και δεν το αναγνωριζει.

 

Αν ξερει καποιος κάτι το ευχαριστώ εκ των προτερω.

 

Με εκτίμηση

oav163:ninja:

 

Γεια σας,

 

Για το πρόβλημά σας η λύση είναι η αλλαγή του αρχείου keyboard.ini που επισυνάπτω.

 

Αυτό το αρχείο περιλαμβάνει και πληκτρολόγιο με ελληνικά μικρά.

 

Αν μπορούσατε να μου στείλετε τα script και ότι άλλο χρειάζετε για να παίζει με destinator.

 

Ακόμα, υπάρχει τρόπος να παίζει και το miomap με ελληνικούς χάρτες. Έχω δοκιμάσει αρκετά΄πράγματα αλλά δεν το καταφέρνω.

Ευχαριστώ και όποιος μπορεί να βοηθήσει .........

Το e-mail μου είναι ppetrop15@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετώ την κοινοτητα myphone.. Μπαινω στο ψητό αμέσως..

 

Το Gps mio c220 που αγορασα χθες έχει προβλημα στο να εντοπισει τη σωστή θεση που βρισκομαι.. Εχω κανει αρκετες βολτες και ουτε μια φορα δεν εδειξε τη σωστη θεση μου.. Δειχνει το στιγμα μου παντα καμια 200αριά μέτρα νοτιότερα -νομιζω- από το σημείο που βρισκομαι.. Επισης η ωρα του gps δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη ωρα.. Πχ οταν ειναι 18:20 το ρολοι του gps δειχνει 8:20.. Πειτε μου αν μπορω να κανω κατι αλλιως να το στειλω να μου φερουν αλλο.. Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

re paidia xrhsimopoio to mio c220 me mio map v3 kai den mporo na kano upload ta pios apo csv file pou vrika sto gps pocket pc. xrhsimopoihsha to poi loader tis mio kai mou kanei sinexia o pois uploaded to sd card. xerei kapoios kapoio kolpo na to liso to provlima? efxaristo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά

 

ΌΝτας τελείως άσχετος με τον κόσμο των GPS, συγχωρέστε με για τις παρακάτω (μάλλον αννόητες ερωτήσεις)

Μου κάνανε δώρο ένα Mio C220 (αγορά από ΜΟΥΛΤΙΡΑΜΑ)

1) έχει χάρτες για βουνά το εν λόγω? ή μόνο δρόμους της Αθήνας???

2) Έχω τους χάρτες της Ανάβασης και το πρόγραμμα το οποίο μπορώ να εγκαταστήσω - με βοήθεια φίλου σε κάποια συσκευή. Μπααίνει στην εν λόγω?? (Mio C220)

3) Αν δεν μπαίνει, τι μπορώ να πάρω (επιστροφή του Mio C220 στο Γερμανό και αλλαγή) ώστε να βλέπω τους χάρτες βουνών???

 

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει κανονικά με τα ελληνικά?
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα το Mio c220 και οι χαρτες που εχει εγκατεστημενους ειναι οι "Ελλάδα 2006.10 v4 Gallileo (Epsilon + TeleAtlas) οι οποιοι ειναι μαπα. Οι οδηγιες στη συσκευασια λενε να μπω στο http://www.mio-tech.be για να κανω αναβαθμιση. Μπαινοντας ομως εκει λεει οτι το "updater tool for mio c220 is not yet available as you already have the latest version" Εχω πελαγωσει. Ξερει κανεισ αν υπαρχουν χαρτες πιο ενημερωμενοι?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι "επαιζε"... Όποιος ενδιαφέρεται ασ στείλει PM........

 

Η λυση που βρήκες είναι το πρώτο γράμμα κεφαλαίο και το επόμενο μικρό για να βρίσκει την οδο? Αν είναι αυτη, τότε δεν είναι λύση!

Link to comment
Share on other sites

To Mio C220 δουλεύει κανονικά με το destinator 6?

 

Συγχρονίζεται με το δορυφόρο ή έχει πρόβλημα?

 

Αγόρασα πρόσφατα το συγκεκριμένο GPS και ενδιαφέρομαι να το τοθετήσω.

Αξίζει?

"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κ γω χθες πηρα το μιο c220 κ σημερα εβαλα τους χαρτες του 2008. αλλα κατι επαθε το πληκτρολογιο και γραφει μονο ελληνικα και τα αγγλικα ενω φαινονται στην αλλαγη του keyboard ειναι ομως απενεργοποιημενα!και το μενου επισης ειναι πλεον στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα οπως ηταν!οχι οτι αποτελει προβλημα απλα μου εκανε εντυπωση!σχετικα με το πληκτρολογιο εχει κανεις καμια ιδεα?

 

 

 

Ενταξει το βρηκα!ειχε αλλαξει στα αγγλικα με την ολη διαδικασια!ωρες ωρες ειμαι και πολυ μπουφος:alien:

Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα μου κολλησε για πρωτη φορα το μιο!εκανα και hard reset αλλα τιποτα και εβαλα τους παλιους του χαρτες!αντιμετωπισε κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?
Η γνώση είναι για όλους
Link to comment
Share on other sites

απεχει ετη φωτος

 

το miomap ειναι καλυτερο απο το destinator, αλλα οι χαρτες πολυ πισω ακομα

 

Αυτο δεν είναι απολύτως σωστό. Κυκλοφόρησαν ήδη απο την NaviGreece οι νέοι χάρτεσ για MioMap v3.2 / v3.3 που είναι του 07/2007. Πλήρης κάλυψη οδικού δικτύου κατα 96%. Είναι σαφώς καλίτεροι από τους προηγούμενους και ισάξιοι (αν όχι καλίτεροι) με του Destinator

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Grapste to proto grama kefalaia k ta ipoloipa mikra k tha lithei to problima-emena doulevei etsi o ellinikos xartis

 

Σ εμένα ομως δεν επιλεγονται τα μικρα?Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα και καλη χρονια.θελω βοήθεια για επανεγκατασταση του MioMap σε ενα C220, μετα απο ξεκλειδωμα που του εκανα,και δε ξερω τι ακριβως πειραξα,στην μνημη flash του C220.Απο το δισκακι του που παω να κανω αποκατασταση λογισμικου,μου κολλαει σχεδον στη μεση και δεν ολοκληρωνεται....ουτε με σφαιρες!!!!

Στην επιφανεια εργασιας εχω αυτη την στιγμη αυτη την εικονα,και πατωντας το εικονιδιο MioMap στην οθονη γινεται επανεκκινηση και ξανα και ξανα.Οποιος μπορει ας βοηθήσει παιδια.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...