Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μια περιοχη οχι για μια διαδρομη!! Εμεις για Ελλαδα παιρνουμε licence για Ανατολικη Ευρωπη.
Ωραία κατάλαβα και προφανώς άμα θέλουμε να ταξιδέψουμε στην δυτική Ευρώπη μπορούμε να αγοράσουμε λισάνς και για εκεί.

Νομίζω ότι τελικά δεν είναι υπερβολικό αφού στην ουσία δεν σου ζητάνε λεφτά για τους χάρτες που θα σου ζήταγε ένα άλλο GPS.

Τώρα το ερώτημα είναι αν βγει DASTINATOR ας πούμε για το N95 πως θα γίνεται αλλά αυτό θα το δούμε στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά! Είμαι κι έγω ενας ευτυχής κάτοχος ενός Ν95 και θα ήθελα να σας μεταφέρω κάποιες εντυπώσεις καθώς κ κάποίες απορίες μου...

Το κινητό είναι πολύ καλό σε όλους τους τομείς κατά τη γνώμη μου εκτός απο τη μπαταρία.... με χρήση GPS είναι τραγικά απαράδεκτη.. Πάντως μετά τη δεύτερη φόρτιση κ με ελάχιστη χρήση κινητού ( μόνο τηλεφωνα κ sms ) δείχνει λίγο καλύτερη.. Κατα τ'άλλα το κινητό τέλειο αλλα άμα τα φτύνει από μπαταρία τι να κάνεις ( απλά δεν έχεις κινητό ).

Επίσης θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1)υπάρχει ενημέρωση για το αν η nokia σκοπεύει να βγάλει μεγαλύτερη μπαταρία?

2)ποιά έκδοση είναι το τελευταίο λογισμικό τoυ Ν95?

3)υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις για χρήση gps από καρτοκινητό? ( έβαλα σύνδεση κ εντόπιζε δορυφόρους ενώ με κάρτα όχι)

4)Τη πρώτη μέρα αγοράς του κινητού εντόπισα κάποιο πρόβλημα με το ακουστικο... όταν μιλούσα άκουγα τη φωνή μου κάπως τρισδιάστατη σαν να μιλούσα σε μικρόφωνο..αυτό οφειλέται σε κάποια ρύθμιση η είναι πρόβλημα και χρειάζεται ΄κάποια επισκευή?

5)Θα ήμουνα ευγνώμων αν μου στέλνατε ( η λέγατε ) μερικές εφαρμογές για το Ν95 ( remote control, file manager, κομπιουτεράκι, themes, παιχνίδια κλπ)

 

ευζαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σίγουρα συγνώμη για τη φλυαρία μου..

myPhones: Ericsson GF768, SE k700i, Sharp V902, sharp V903, Qtek S200, Motorola V3, SE P910i, Nokia 8800 sirocco, SE k810, Sharp 770SH, Nokia N95, Samsung U900 soul, LG kU990 viewty, SE W910, Nokia 5000, Samsung innov8, Apple iphone 3GS, Nokia N82, HTC wildfire, Blackberry bold 9700, Nokia C3-01, Apple iphone 4 16gb, Apple iphone 5 16gb...
Link to comment
Share on other sites

molis to agorasa kai fortizei

re paidai pou leei oti einai made in Finland

 

emena grafei made by nokia ?????

 

den 8a eprepe tora pou fortizei na anavosvinou oi paules tis mpatarias ???

 

ναι κανονικα φαινεται οτι φορτιζει πανε οι παυλες προς τα επανω.

εσενα δεν δειχνει τιποτα??

μηπως δεν το κουμπωσες καλα??

γιατι θελει λιγο παραπανω να το πιεσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Είμαι κι έγω ενας ευτυχής κάτοχος ενός Ν95 και θα ήθελα να σας μεταφέρω κάποιες εντυπώσεις καθώς κ κάποίες απορίες μου...

Το κινητό είναι πολύ καλό σε όλους τους τομείς κατά τη γνώμη μου εκτός απο τη μπαταρία.... με χρήση GPS είναι τραγικά απαράδεκτη.. Πάντως μετά τη δεύτερη φόρτιση κ με ελάχιστη χρήση κινητού ( μόνο τηλεφωνα κ sms ) δείχνει λίγο καλύτερη.. Κατα τ'άλλα το κινητό τέλειο αλλα άμα τα φτύνει από μπαταρία τι να κάνεις ( απλά δεν έχεις κινητό ).

Επίσης θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1)υπάρχει ενημέρωση για το αν η nokia σκοπεύει να βγάλει μεγαλύτερη μπαταρία?

2)ποιά έκδοση είναι το τελευταίο λογισμικό τoυ Ν95?

3)υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις για χρήση gps από καρτοκινητό? ( έβαλα σύνδεση κ εντόπιζε δορυφόρους ενώ με κάρτα όχι)

4)Τη πρώτη μέρα αγοράς του κινητού εντόπισα κάποιο πρόβλημα με το ακουστικο... όταν μιλούσα άκουγα τη φωνή μου κάπως τρισδιάστατη σαν να μιλούσα σε μικρόφωνο..αυτό οφειλέται σε κάποια ρύθμιση η είναι πρόβλημα και χρειάζεται ΄κάποια επισκευή?

5)Θα ήμουνα ευγνώμων αν μου στέλνατε ( η λέγατε ) μερικές εφαρμογές για το Ν95 ( remote control, file manager, κομπιουτεράκι, themes, παιχνίδια κλπ)

 

ευζαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σίγουρα συγνώμη για τη φλυαρία μου..

 

1. Δυστυχώς αν και όλοι τη ζητούν, δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα σχετικό.

2. Η 11.0.026 της 17-4-07 κράτα το παρακάτω link για να είσαι πάντα ενήμερος:

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=N95

3. --

4. Αν σου έτυχε μια φορά, δεν είναι τίποτα. Δεν σου έχει ξανατύχει; Εμένα μου συνέβη με όλες τις συσκευές που είχα μέχρι τώρα. Είναι παροδικό πρόβλημα του δικτύου κινητής.

5. Από ό,τι λένε άλλοι χρήστες αλλά και η Νόκια επίσημα, είναι συμβατές όλες οι εφαρμογές για Symbian S60 v 9.1 (N80, N73, Ν93 κτλ.).

Γενικά για εφαρμογές υπάρχει το ανάλογο θέμα και αν διαβάσεις την πρώτη σελίδα του θα βρεις και link για το πού θα τις βρεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593&page=1

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το GPS:

 

ΧAΡΤΕΣ:

-Τους κατεβάζεις ΔΩΡΕAΝ μέσο του maploader και τους περνάς στο κινητό είτε συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή είτε συνδέοντας την κάρτα σε ένα card reader.

-Πληρώνεις για να τους κατεβάσεις αν χρησιμοποιήσεις το κινητό για να συνδεθείς στο internet και ισχύει η χρέωση ανάλογα την εταιρία. (σύνδεση με wifi είναι δωρεάν).

 

ΦΩΝΗΤΙΚΈΣ ΕΝΤΟΛΈΣ:

-Τις κατεβάζεις ΔΩΡΕAΝ μέσο wifi.

-Πληρώνεις αν χρησιμοποιήσεις GPRS ανάλογα την εταιρία.

 

ΠΛΟΉΓΗΣΗ:

-Είναι ΔΩΡΕAΝ για να δεις τους χάρτες και να βλέπεις το στίγμα σου.

-Πληρώνεις συνδρομή για να έχεις πλοήγηση με φωνητικές εντολές.

 

Mηπως θα ηταν ευκολο να βαλης αντι (maploader) την ακριβη διευθυνση ? πχ

rapidsher..........Προσπαθω με wi fi ολο το σαββατοκυριακο και κατεβασε καποιο χαρτη τον οποιο μετα τον εχασε κιολας

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

molis to agorasa kai fortizei

re paidai pou leei oti einai made in Finland

 

emena grafei made by nokia ?????

 

den 8a eprepe tora pou fortizei na anavosvinou oi paules tis mpatarias ???

 

file sorry pou tha sto po alla an grafei made by nokia einai proorismeno gia xora asias opote de se kaliptei kai h eggihsh tis alpha copy edo stin ellada!

apo pou to pires?

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα φαινεται οτι φορτιζει πανε οι παυλες προς τα επανω.

εσενα δεν δειχνει τιποτα??

μηπως δεν το κουμπωσες καλα??

γιατι θελει λιγο παραπανω να το πιεσεις.

 

 

oxi kala to koumposa

exei anapsi kai i o8oni dixnei mia pavla alla den anavosvinei ??

 

to made in Finland den to grafei

emena grafei made by nokia ?????

kai code 0548446

 

to kinito to agorasa apo kipro

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσε να μου πει κανεις πως να βρω την θεση και να χρησιμοποιησω το gps και τους χαρτες (τους οποιους τους κατεβασα απο εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791&page=8 , αυτο που ειχε ανεβασει ο nervous.)

Γιατι γραφω εξετάσεις και δεν εχω χρονο να ψαξω αυτα που εχετε ηδη γραψει και εχω μεγαλη περιεργεια.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Edit:Κατι ακομα,απο το ενα μερος στο αλλο εχει κενο 1 χιλιοστο,και ειναι λιγο ενοχλητικο.Μπορω να το παω στην Νοκια να μου το φτιαξουν;

Link to comment
Share on other sites

oxi kala to koumposa

exei anapsi kai i o8oni dixnei mia pavla alla den anavosvinei ??

 

to made in Finland den to grafei

emena grafei made by nokia ?????

kai code 0548446

 

to kinito to agorasa apo kipro

 

ολα τα code ειναι εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167712&page=1

το δικο σου δεν το εχω βρει.

τι εννοεις αναβοσβηνει??

η παυλες δεν πανε προς τα επανω σαν να γεμιζει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα τα code ειναι εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167712&page=1

το δικο σου δεν το εχω βρει.

τι εννοεις αναβοσβηνει??

η παυλες δεν πανε προς τα επανω σαν να γεμιζει??

 

 

oute ego ton vrika ton kodiko mou

 

enoo otan vazo na fotrisi anavi to kinto grafei nokia kai dixnei pano

deksia mia pavla apo tin mpataria

otan enoo anavosvini enoo opos to 6680 pou exo pou anavosvinane oi pavles

pros ta pano

 

auto den kanei tipota apla dixnei tin pavla

to evala se alli mpriza tora dixnei 2 alla pali den anavovini

Link to comment
Share on other sites

@ YarisRS

Δυστυχώς φίλε μου, έτσι όπως το περιγράφεις, πρέπει να έχει πρόβλημα.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά πήγαινέ το για έναν έλεγχο να δεις τι γίνεται.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Pedes sintoma tha ginw kai egw enas eytixis katoxos N95 alla apo germaniko vodafone shop,akouste exipiretisi pelaton pou iparxei sto exoteriko.I kopela mou zei stin germana kai exei simbolaio tis vodafone,loipon tis estila na rotisei an mporei na ananeosi to simbolaio tis kai na parei to N95 ftinotera,koitaxane to simbolaio tis kai tis eipane oti ligei se 6 mines alla den iparxei problima kai oti epeidi einai kali pelatis tha tis to ananeosoune noritera kai tha parei to tilefonaki molis sta 360 europoulaaaaa :lol: ...

A re Eladista se olla xalia eimaste????krima

Link to comment
Share on other sites

Pedes sintoma tha ginw kai egw enas eytixis katoxos N95 alla apo germaniko vodafone shop,akouste exipiretisi pelaton pou iparxei sto exoteriko.I kopela mou zei stin germana kai exei simbolaio tis vodafone,loipon tis estila na rotisei an mporei na ananeosi to simbolaio tis kai na parei to N95 ftinotera,koitaxane to simbolaio tis kai tis eipane oti ligei se 6 mines alla den iparxei problima kai oti epeidi einai kali pelatis tha tis to ananeosoune noritera kai tha parei to tilefonaki molis sta 360 europoulaaaaa :lol: ...

A re Eladista se olla xalia eimaste????krima

 

Αυτή είναι η Ελλάδα, φίλε μου :)

Πτώμα επι πτωμάτων $$ :ninja:

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

oute ego ton vrika ton kodiko mou

 

enoo otan vazo na fotrisi anavi to kinto grafei nokia kai dixnei pano

deksia mia pavla apo tin mpataria

otan enoo anavosvini enoo opos to 6680 pou exo pou anavosvinane oi pavles

pros ta pano

 

auto den kanei tipota apla dixnei tin pavla

to evala se alli mpriza tora dixnei 2 alla pali den anavovini

 

Δοκίμασε αυτό. βγάλτο από την πρίζα. Σβήστο. Βγάλε την μπαταρια. Μετά από 5 δευτερολεπτα ξαναβάλε την μπαταρία. Ανοιξέ το. Βάλτο να φορτίσει.

Αν δεν δεις τις μπάρες να ανεβαίνουν......:(

Δυστυχώς το πηγαίνεις πίσω και απαίτησε να σου δώσουν καινούργιο.:X

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

molis to agorasa kai fortizei

re paidai pou leei oti einai made in Finland

 

emena grafei made by nokia ?????

 

den 8a eprepe tora pou fortizei na anavosvinou oi paules tis mpatarias ???

 

Το λεει κατω από τη Μπαταρία, στο κουτι της συσκευασιας... Οσο για τη μπαταρια, μπορει να ειναι πληρως αποφορτισμένη και να θελει κανενα 5λεπτο για να φανουν οι γραμμες...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγχωρεστε αν γινομαι κουραστικος :oops: αλλα επειδη προκειται να δωσω γυρω στα 800 ευρω για να παρω το Ν95+καρτα 2GB!

Εγω θελω να παω π.χ. από γιαννενα – θεσ/νικη και ανοιγω το GPS για να μου δειξει το

δρομο εκεινη τη στιγμη δηλ. το που ειμαι και που θελω να παω όχι εικονικα αλλα σε πραγματικο χρονο θα χρεωθω? Αυτό θελω να μου απαντησετε !!!

1000 ευχαριστω γιατι ξερω ότι θα το κανετε….:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το nemesis για να ελεξω το product code του κινητού , τρέχει κανονικα αλλά δεν βρισκει το τηλεφωνο μου . Τι δεν κάνω σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Guest krinos
παιδια εγω το εχω απο εχθεσ στην τιμη των 720 ευρω!πολυ καλο αλλα με τουσ χαρτεσ τι πληρωνω ουτε ξερω !κατεβαζει μολισ χρειαστει μονο του και εχει ο θεοςπαντωσ ειναι κοσμημα εχω σαλταρει
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγχωρεστε αν γινομαι κουραστικος :oops: αλλα επειδη προκειται να δωσω γυρω στα 800 ευρω για να παρω το Ν95+καρτα 2GB!

Εγω θελω να παω π.χ. από γιαννενα – θεσ/νικη και ανοιγω το GPS για να μου δειξει το

δρομο εκεινη τη στιγμη δηλ. το που ειμαι και που θελω να παω όχι εικονικα αλλα σε πραγματικο χρονο θα χρεωθω? Αυτό θελω να μου απαντησετε !!!

1000 ευχαριστω γιατι ξερω ότι θα το κανετε….:D :D :D

 

Κοίτα, από τη στιγμή που όπως λες είναι να δώσεις 800 ευρώπουλα καλό θα ήταν να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις τις τελευταιές 10-20 σελίδες του topic από όπου θα σου απαντηθούν όλες οι απορίες...

 

Από εκεί και πέρα: Το GPS θα σου δείχνει χωρίς χρέωση το ΠΟΥ είσαι. Για να σου λέει όμως και να σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο το που θα πας θα πρέπει να αγοράσεις μία συνδρομή που σου ενεργοποιεί την λειτουργία της πλοήγησης. Αφού αγοράσεις την συνδρομή (με πιστωτική κάρτα μέσα από το πρόγραμμα) τότε ΔΕΝ χρειάζεται καμία σύνδεση και καμμία άλλη χρέωση. Οι συνδρομές είναι διάρκειας 1 εβδομάδας ή 1 μήνα ή 1 χρόνου ή 3 χρόνων. Τιμές έχω ποστάρει σε προηγούμενο μήνυμά μου σε αυτό το topic.

 

ΑΝ θέλεις όμως (προαιρετικά) ο χάρτης να ενημερώνεται αυτόματα τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα να προσπαθεί να συνδεθεί στο internet είτε με wireless δίκτυο (= τζάμπα) είτε με σύνδεση GPRS (= με τις αντίστοιχες χρεώσεις). Αυτό όμως είναι δική σου επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το GPS:

 

ΧAΡΤΕΣ:

-Τους κατεβάζεις ΔΩΡΕAΝ μέσο του maploader και τους περνάς στο κινητό είτε συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή είτε συνδέοντας την κάρτα σε ένα card reader.

-Πληρώνεις για να τους κατεβάσεις αν χρησιμοποιήσεις το κινητό για να συνδεθείς στο internet και ισχύει η χρέωση ανάλογα την εταιρία. (σύνδεση με wifi είναι δωρεάν).

 

ΦΩΝΗΤΙΚΈΣ ΕΝΤΟΛΈΣ:

-Τις κατεβάζεις ΔΩΡΕAΝ μέσο wifi.

-Πληρώνεις αν χρησιμοποιήσεις GPRS ανάλογα την εταιρία.

 

ΠΛΟΉΓΗΣΗ:

-Είναι ΔΩΡΕAΝ για να δεις τους χάρτες και να βλέπεις το στίγμα σου.

-Πληρώνεις συνδρομή για να έχεις πλοήγηση με φωνητικές εντολές.

 

Φίλε Ηλία καλό θα ήταν το post σου αυτό να το ξαναpostάρουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γιατί με το κινητό αυτό γίνεται χαμός και βλέπω ότι όλος ο κόσμος έχει μπερδευτεί με το GPS και τις χρεώσεις του.

 

Βέβαια από την άλλη αυτό είναι καλό γιατί βλέπω τελικά αυτό το κινητό να μυήσει τις πλατιές μάζες στο GPS...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...