Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιχτο γκρι απο την ALPHA COPY.

 

Και καποιοι ας ανατρεξουν στον Φεβρουαριο να θυμηθουν οταν ελεγα οτι θα κυκλοφορησει Μαιο και το κραξιμο που ειχα ακουσει.

 

Το χρώμα ειναι αυτό της αμμου... Aυτό που ειναι μια μιξη χρυσου και ώχρας.. Πολύ ωραίο και ζωντανο χρωμα... Σαν μουντο ζαχαρι.. Αν κανετε αναζητηση στο GOOGLE θα το δεις... Αυτο εχω κι εγω...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ax auth h anamoh paei na mas trelanei!!Toso kairo perimenw bouba kai twra pou plhsiazei h wra me trwei h anupomonhsia!!

Phre o aderfos mou sto Plaisio pou exoume epidothsh kai tou eipan pws mexri ta mesa Maiou 8a exei er8ei.Oso gia xrwma tou eipan pws h Nokia 8a ferei mono to Plum..Me to melitzani 8a th bgaloume mono??

Link to comment
Share on other sites

Ax auth h anamoh paei na mas trelanei!!Toso kairo perimenw bouba kai twra pou plhsiazei h wra me trwei h anupomonhsia!!

Phre o aderfos mou sto Plaisio pou exoume epidothsh kai tou eipan pws mexri ta mesa Maiou 8a exei er8ei.Oso gia xrwma tou eipan pws h Nokia 8a ferei mono to Plum..Me to melitzani 8a th bgaloume mono??

 

silver sand tha ehei episis,plimirise i agora kai me silver sand (des megamarket.gr)

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Opios exei aporia sxetika me kapoio xaraktiristiko as mou steilei PM :D

 

Synoptika...

1) To GPS kata tin gnwmi mou kai san software kai san dektis, einai sxetika argo... O entopismos 8esis kanei apo 2 lepta+ akoma kai se anixtous xorous xoris kanena empodio..

2) H bataria krataei me arketh xrhsh 1 ews 1,5 mera... (psilo anamenomeno)

3) H camera kai san photo cam kai san video cam, kata thn gnwmh mou einai ARISTH (dioti milame gia kinito panta)

4) To new symbian edition, einai pragmatika POLY grigoro... kai fenete kai sta8ero apo tin ews twra empeiria mou 5-6 meres :P

5) O ixos tou einai arketa ikanopoihtikos ton perimena ligo kalitero ... Oswn anafora ta akoustika h piotita au3anete an tropopoih8ei o isosta8mistis koinws eQ.

6) H o8oni tou se ta3ideuei me tin zontania kai tin fotinotita ths.. Makran oti kalitero exei vgei se N series pote...

7) Oi parakato plirofories dinonte wste na li8oun tixon apories kai aforoun apoklistika tin prosopiki mou apopsi - empeiria... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αποτυπώσω τις εντυπώσεις που μου έχει αφήσει η συσκευή έπειτα από δύο εβδομάδες στην κατοχή μου.

 

Η αυτονομία της είναι,όπως γνωρίζετε όλοι,μέτρια.Δεν την χαρακτηρίζω κακή,καθώς αντέχει μία περίπου μέρα με πολύ μεγάλη χρήση.

Αν χρησιμοποιηθεί βέβαια πιο συνετά,ίσως να διαρκέσει μιάμιση ή ακόμα και δύο μέρες.

 

Όσον αφορά την εξωτερική του κατασκευή,τα υλικά είναι ποιοτικότατα,ενώ το κάλυμμα της κάμερας είναι αποτελεσματικότατο. Επιπλέον,το slide είναι εύκαμπτο και πρακτικό.

Ωστόσο,δεν είναι καθόλου σταθερό.Δυστυχώς,ο τζόγος είναι αρκετός και γίνεται μάλιστα εκνευριστικός όταν το κάτω μέρος έχει αναδιπλωθεί. Αποτελεί σίγουρα το σημαντικότερο μειονέκτημα της συσκευής.

 

Από εκεί και πέρα,ό,τι και να γράψω για τις δυνατότητές του δε θα αρκεί.

Η κάμερά του τραβάει εκπληκτικές φωτογραφίες και βίντεο που ίσως υπερέχουν αυτών που εγγράφουν οι βιντεοκάμερες.Ένα βίντεο 2 λεπτών και 43 δευτερολέπτων έχει μέγεθος 57,2ΜΒ.

Τα ηχεία του αναπαράγουν ποιοτικότατα και σε πολύ υψηλή ένταση.Ο ήχος είναι εξαιρετικός και από τα ακουστικά.Ειλικρινά χαίρεσαι να ακούς μουσική.

Το πρόγραμμα με τους χάρτες είναι εύχρηστο και κατατοπιστικότατο,ενώ μέσω Wi-Fi εμφανίζονται άμεσα οι ιστοσελίδες.

Η ταχύτητα του συγκεκριμένου κινητού τηλέφωνου είναι πρωτόγνωρη για μένα.Εκτελεί εντολές και ανοίγει εφαρμογές σε πολύ λιγότερο χρόνο από ό,τι το 6630,γεγονός που με ενθουσίασε.

 

Κατά την άποψή μου,το Ν95 είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτήν τη στιγμή στην αγορά. Πιστεύω μάλιστα πως δε μειονεκτεί σε κανέναν τομέα των τεχνικών του χαρακτηριστικών.

Είναι κρίμα που η Νόκια δεν έδωσε περισσότερη προσοχή στην κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

To gps το δοκίμασες? Για πες μας την γνωμη σου διοτι απ'οτι καταλαβα οι περισσοτεροι που αναμενουν με τοση ανυπομονησια το Ν95 δεν ξερουν τι θα πει destinator, και το gps στο Ν95 θα το εχουν μονο σαν διακοσμητικο στοιχειο η απλα για να λενε οτι εχουν ΚΑΙ GPS:) Πολύ αργό έως σπάσιμο νεύρων για να πιάσει 2-3 δορυφόρους!!! (Οχι για να δώσει στίγμα).

Πριν κατι μερες εγραψα για την καμερα του Ν95. Ειναι δυνατον στα 5ΜΡ να βγαζει φωτος με αναλυση 2.592Χ1590 και να δημιουργει αρχεια 576 ΚΒ???

Tα artifacts και η μη ευκρινεια στις φωτογραφιες ειναι ορατες ακομα κι απο ενα μη εμπειρο ματι. Ειδικα αν τις ζουμαρεις, καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας.

Κατα τ'αλλα ναι εχει γρηγορο μενού, το γνωστο symbian κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατι μερες εγραψα για την καμερα του Ν95. Ειναι δυνατον στα 5ΜΡ να βγαζει φωτος με αναλυση 2.592Χ1590 και να δημιουργει αρχεια 576 ΚΒ???

Tα artifacts και η μη ευκρινεια στις φωτογραφιες ειναι ορατες ακομα κι απο ενα μη εμπειρο ματι. Ειδικα αν τις ζουμαρεις, καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας.

 

Το GPS δε μου έχει χρειαστεί ακόμα.Μόνο τους χάρτες έχω αξιοποιήσει μέχρι στιγμής.

Εξαρτάται από τον φωτισμό και τον χώρο.Μία φωτογραφία της κάμερας του Ν95 μπορεί να έχει μέγεθος χαμηλότερο από 500ΚΒ,αλλά και ίσο με 1,4ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ Ν95!! :D

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ!!:yahoo:

 

Τιμή: 770€, αλλά επειδή είμαι τακτικός πελάτης θα μου το αφήσει 720€!!!

 

ΥΓ: Σόρρυ, παιδιά, αλλά δε σας λέω από που θα το πάρω, γιατί έχει μόνο ένα και δεν θέλω να μου το πάρει άλλος! :p

Το βράδυ θα σας δώσω διεύθυνση! ;)

 

 

Tι λέτε ωρέ παιδιά ?? :confused:

 

Η ALPHA COPY το δίνει τελική 770 ??? :blink: :blink:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Tι λέτε ωρέ παιδιά ?? :confused:

 

Η ALPHA COPY το δίνει τελική 770 ??? :blink: :blink:

 

Ο φιλος ilias_gr δεν διευκρινιζει αν θα το παρει απο alpha copy .

Η τιμη που γνωριζουμε απο αλφα, ειναι 721€

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εδω το πουλαει ενα παλικαρι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=171896

770Ε και λεει με αποδειξη απο nokia.

του εστειλε κανεις??

ειναι απο ελλαδα??

μηπως η τιμη του τελικα ειναι αυτη??:O

χωρις να θελω να ανοιξω παλι την γνωστη συζητηση περι τιμης.

απλως ρωταω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εδω το πουλαει ενα παλικαρι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=171896

770Ε και λεει με αποδειξη απο nokia.

του εστειλε κανεις??

ειναι απο ελλαδα??

μηπως η τιμη του τελικα ειναι αυτη??:O

χωρις να θελω να ανοιξω παλι την γνωστη συζητηση περι τιμης.

απλως ρωταω.

 

Δεν λεει απο alpha copy :rolleyes:

Στειλε pm να μαθεις . :ninja:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος ilias_gr δεν διευκρινιζει αν θα το παρει απο alpha copy .

Η τιμη που γνωριζουμε απο αλφα, ειναι 721€

 

Δίκιο έχεις. :O Απλά φρίκαρα κάπως με το που το διάβασα και λόγω του νέου νήματος νόμισα ότι θα το πάρει από nokia shop.... Ας περιμένουμε λοιπόν ακριβή πληροφόρηση και βλέπουμε... :ninja:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει απο alpha copy :rolleyes:

Στειλε pm να μαθεις . :ninja:

 

ευχαριστω φιλε nervous...

αυτο εκανα μολις.

και η απαντηση ειναι αυτη.

 

--elllada apo oteshop--

αρα??δεν πρεπει να ειναι απο alpha copy ε??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε nervous...

αυτο εκανα μολις.

και η απαντηση ειναι αυτη.

 

--elllada apo oteshop--

αρα??δεν πρεπει να ειναι απο alpha copy ε??

 

Αν δεν μας απαντησει οτι ειναι απο αλφα ,δεν ξερουμε τιποτα ...

 

Video: Gaming on the Nokia N95

 

Nokia N95 review: Nokia’s crown jewel

Main disadvantages

 

* Poor battery life

* Charging through USB is not possible

* No FM RDS

* Voice assisted GPS navigation is charged

* GPS chip doesn’t work with third party applications

* Cannot edit office documents

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Πήρα το Ν95 απο mediamarket, αλλά και σε εμένα το καπάκι παίζει. Το mp3 δεν είναι σαν το Ν91 αλλά καλύτερο απο N73.

Αυτά προς το παρών γιατί σχεδόν πριν λίγο το πήρα στα χέρια μου.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 τελευταία που αναφέρεις εάν όντως υφίστανται είναι καλά μειονεκτήματα!!!

 

Ελπίζω βέβαια για τα του office να μπορείς να τα επεξεργαστείς με άλλα προγράμματα απο την αγορά!!!

 

Οσο αφορά το GPS, πάλι εκεί είχαμε εναποθέσει τις ελπίδες μάς..... αλλά αυτό τώρα μας αποκαρδιώνει!!! Δλδ δεν παίζει να μπορέσει να δουλέψει με προγράμματα τρίτων? Το έχουνε κλειδωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ερώτηση έκανα και στο φόρουμ του N93i αλλα απάντηση δεν πήρα:p

Υπάρχει κάποιος χρήστης ο οποίος έχει δει φωτογραφία από Ν93i ή και από Κ800 και να μου πει -με τοχερι στη καρδια- αν η φωτογραφία του Ν95 ειναι ποιοτικοτερη ή όχι από τα παραπάνω? Δεν ρωτάω για megapixels αλλά για την ποιότητα της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ερώτηση έκανα και στο φόρουμ του N93i αλλα απάντηση δεν πήρα:p

Υπάρχει κάποιος χρήστης ο οποίος έχει δει φωτογραφία από Ν93i ή και από Κ800 και να μου πει -με τοχερι στη καρδια- αν η φωτογραφία του Ν95 ειναι ποιοτικοτερη ή όχι από τα παραπάνω? Δεν ρωτάω για megapixels αλλά για την ποιότητα της φωτογραφίας.

 

Η αληθεια ειναι πως αν εχεις δει φωτογραφιες του Κ800, δεν συγκρινονται με αυτες του Ν95, ακομα και το απλο Ν93 εβγαζε καλυτερες. Η γνωμη μου ειναι οτι το Ν95 ειναι γενικα υπερεκτιμημενο σε πολλους τομεις, εκτος απο τα ηχειακια του που σκιζουν!

Εχει και GPS?:) α...ναι το δοκιμασα και μετα απο κανενα τέταρτο ανακάλυψε 2 δορυφόρους. Που νάταν κρυμμένοι οι άλλοι άραγε???

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω βέβαια για τα του office να μπορείς να τα επεξεργαστείς με άλλα προγράμματα απο την αγορά!!!

 

Οσο αφορά το GPS, πάλι εκεί είχαμε εναποθέσει τις ελπίδες μάς..... αλλά αυτό τώρα μας αποκαρδιώνει!!! Δλδ δεν παίζει να μπορέσει να δουλέψει με προγράμματα τρίτων? Το έχουνε κλειδωμένο?

 

1. Φυσικα και μπορεις να το κανεις αυτο

με αναλογες εφαρμογες που κυκλοφορουν :)

2. Δεν ειναι κλειδωμενο το gps ,οπως εχουμε ηδη πει ομως, θα πρεπει

οι εταιριες να βγαλουν αναβαθμισμενες εκδοσεις των εφαρμογων

ετσι ωστε να "βλεπουν" το εσωτερικο gps του Ν95

 

To gps το δοκίμασες? Για πες μας την γνωμη σου διοτι απ'οτι καταλαβα οι περισσοτεροι που αναμενουν με τοση ανυπομονησια το Ν95 δεν ξερουν τι θα πει destinator, και το gps στο Ν95 θα το εχουν μονο σαν διακοσμητικο στοιχειο η απλα για να λενε οτι εχουν ΚΑΙ GPS:)

 

 

Αυτο ξαναπεστο ,εχεις απολυτο δικιο ;)

Πρεπει ομως το gps του Ν95 να δοκιμαστει και με αλλες εφαρμογες

για να εχουμε πληρη εικονα. Τελος, το smart2go ειναι ακομα beta (για ποσο ακομα αραγε ?)

Αλλα ειπαμε, ολα σε ενα :shifty:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως αν εχεις δει φωτογραφιες του Κ800, δεν συγκρινονται με αυτες του Ν95, ακομα και το απλο Ν93 εβγαζε καλυτερες. Η γνωμη μου ειναι οτι το Ν95 ειναι γενικα υπερεκτιμημενο σε πολλους τομεις, εκτος απο τα ηχειακια του που σκιζουν!

Εχει και GPS?:) α...ναι το δοκιμασα και μετα απο κανενα τέταρτο ανακάλυψε 2 δορυφόρους. Που νάταν κρυμμένοι οι άλλοι άραγε???

 

Δεν μπορω να εχω άποψη για το Ν95, γιαυτο ρωταω. Ξερω ότι το Κ800 και το Ν93ι ειναι σημεια αναφορας για την ποιοτικοτατη φωτογραφία τους. Για μενα ειναι πολυ σημαντικο η ποιοτητα και όχι τοσο τα megapixels. Αν καποιος ξερει κατι παραπάνω θα του ημουν υπόχρεος να με βοηθησει με την εμπειρια του πάνω στο ζητημα φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να εχω άποψη για το Ν95, γιαυτο ρωταω. Ξερω ότι το Κ800 και το Ν93ι ειναι σημεια αναφορας για την ποιοτικοτατη φωτογραφία τους. Για μενα ειναι πολυ σημαντικο η ποιοτητα και όχι τοσο τα megapixels. Αν καποιος ξερει κατι παραπάνω θα του ημουν υπόχρεος να με βοηθησει με την εμπειρια του πάνω στο ζητημα φωτογραφία.

 

Φιλε μου αν θελεις πράγματι ποιοτητα θα παρεις μια dedicated ψηφιακη μηχανη, αν θελεις μια γνωμη (ερασιτέχνη φωτογραφου) για την ποιοτητα του Ν95 οσον αφορα την φωτογραφία, οπως ειπα και πιο πάνω οταν στα 5ΜΡ με ανάλυση 2.590χ1600 τόσο, σου δίνει ενα Αρχειάκι 576ΚΒ.....ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ τι ποιοτητα παίρνεις.

Πιστευω να γινομαι αντιληπτος....., ακόμα και το K750 δίνει μεγαλύτερα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΘΕΣ 749 ΕΥΡΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΚΤΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΟΡΤΙΣΗ::

 

ΤΟ GPS ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙ 3-4 ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΧΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ GPS ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙ 3-4 ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΧΑΡΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ

 

Σε πόση ωρα τους βρίσκει??:)

3-4 δορυφόρους!!!! Αυτο κι αν ειναι είδηση! Προλαβες τουλαχιστον να πιεις καφε και να κανεις κανενα τσιγαρο?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...