Jump to content

Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας κατά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αισωπος ασε τα περι ορθογραφιας σχολια για παιδια γιατι αν πιασω τα δικα σου λαθη αστο........:D .Με μια συντομη ματια εχεις κανει αρκετα κιολας.Ψαχνετε να βρειτε ευκαιρια να υποβιβασετε τον αλλο ακομη κι μια στιγμη που ο αλλος δεν προσεχε την εκμεταλευεστε δεν κοιταει ο καθενας τα δικα του.

 

Προ ποιο παιχνιδι χασαμε ?Δεδικασμενο κι στημενο απο την αρχη.Η κυβερνηση το στηριζε κι ειχε κι την πλειοψηφια στην βουλη.Απ αυτα απλα φανηκε η αδυναμια μας να καταλαβουμε τα λαθη μας εχουμε μαθει στην καλοπεραση ουτε οι διαμαρτυριες ουτε τπτ μας συγκινουν πια μονο μικροκομματικα συμφεροντα.Μπραβο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@em_seven

Μηπως μετα τη θανατικη ποινη να ξαναεφαρμοσουμε και την εξορια??? ελεος δηλαδη με αυτα που διαβαζω τετοια ωρα...

 

Εσένα μπορεί να μην σε πειράζει οταν κάποιοι βεβηλώνουν ενα μνημίο που για τη χώρα σου σημαίνει πολλά. Εμένα με πειράζει και επείδη είναι ακραία κατάσταση απαιτεί ακραία μέτρα...

Οσο για τη θανατικη ποινη σου θυμιζω πως εχουμε δημοκρατια και η δημοκρατια πρεπει να σωφρονιζει και οχι να εκδικειται, εαν θελουμε βεβαια να μιλαμε για δημακρατια φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

εμ-σεβεν κανε καλο μου το δαμοκρατια δημοκρατια θα σου πουν οτι δεν μπορεις να γραψεις σωστη προταση αρα πως κρινεις την Γιαννακου.Με εμενα παντως ετσι εγινε.οκ το προλαβες.
Link to comment
Share on other sites

xristinoula σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδας και τις Βασικές του Διατάξεις και βασισμένος στο Άρθρο 11 παράγραφος 1 και 2....

1. Οι Έλληνες έχουν δικαίωμα να συνέρχονται ήσυχα και χωρίς όπλα.

2. Μόνο στις δημόσιες υπαίθρες συναθροίσεις μπορεί να παρίσταται η ατυνομία. Οι υπαίθριες συναθροίσεις μπορούν να απαγορευτούν με αιτιολογημένη απόφαση της αστυνομικής αρχής, γενικά, αν εξαιτίας τους επίκειται σοβαρός κίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια, σε ορισμένη δε περιοχή, αν απειλείται σοβαρή διατάραξη της κοινωνικοοικονομικής ζωής, όπως ο νόμος ορίζει.

 

Και τα 2 άρθρα είναι αντιγραφή όπως ακριβώς παρουσιάζονται στο Σύνταγμα της Ελλάδας δεν περιέχουν κανένα σχόλιο ή συμπέρασμα...

 

Άρα σαν Έλληνες πολίτες έχουμε το δικαίωμα να παραστούμε σε δημόσιες υπαίθρες συναθροίσεις (προστατευόμαστε απο τον νόμο) αλλά μπορούν να απαγορευτούν αν εξαιτίας τους επίκειται σοβαρός κίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια!

 

Καραμέλα χαρακτήρισα το οτι το ίδιο πράγμα αναφέρθηκε σε 5 απαντήσεις και πιστεύω οτι με την ανωτέρω αντιγραφή 8α τελειώσει το θέμα.

 

@em_seven μπορείς να μου εξηγήσεις εσύ εαν σου δινόταν η ευκαιρία να σοφρονήσεις αυτους που σου καταστρέφουν την περιουσία τι θα έκανες...

Υ.Γ. αμά κάποιος σου κάνει κακό να τον συγχωρήσεις εμένα επίτρεψέ μου να μην το κάνω...

 

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Για τις συγκεκριμενες δεν υπηρξε απαγορευση αρα δεν ειχαν δικαιωμα να χτυπουν κοσμο που δεν ειχε οπλα.Ας μαζεψουν αυτους που εχουν κι κατω τα χερια απο τους αλλους.

 

Δεν ηταν καραμελα εξηγουσα σε καποιον κατι που δεν καταλαβαινε.Αφου χρειαστηκε 5 απαντησεις για να καταλαβει εγω σε τι ευθυνομαι ?Εσυ πως το παρεξηγησες?

Link to comment
Share on other sites

@em_seven μπορείς να μου εξηγήσεις εσύ εαν σου δινόταν η ευκαιρία να σοφρονήσεις αυτους που σου καταστρέφουν την περιουσία τι θα έκανες...

Υ.Γ. αμά κάποιος σου κάνει κακό να τον συγχωρήσεις εμένα επίτρεψέ μου να μην το κάνω...

 

αυτά...

Θα περιμενα απο την αστυνομια να τον πιασει για να δικαστει για τις πραξεις του, δε θα ερχοταν η αστυνομια να τον σπασει στο ξυλο... και βεβαια αμα μου κανει ποιος κακο θα προσπαθησω να τον συγχωρησω.
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψή μου πάνω σε κάποια θέματα...

Καταρχάς δόθηκε μέγιστη σημασία στο κάψιμο του ενός φυλακίου του Αγνώστου Στρατιώτη. Μάλιστα,πολύ ωραία όλοι το σεβόμαστε μιας και είναι ένα μνημείο προς την Ελευθερία.Κανένας λογικός άνθρωπος δεν επικρότησε αυτή την πράξη! Ποιος όμως από όλους αυτούς που καταδίκασαν αυτό το γεγονός ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ,"ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ"; Γιατί Ελευθερία χωρίς Δημοκρατία δεν υπάρχει!

Βρέθηκα και εγώ στην πορεία και πραγματικά στεναχωρήθηκα για τα επεισόδια για τα οποία διόλου δεν ευθύνονται οι φοιτητές αλλά οι γνωστοί-άγνωστοι που δρουν ανεξέλεγκτα υπό την κάλυψη της κυβέρνησης και της αστυνομίας. Τι γίνεται; Άφησαν τα 10 μπάχαλα να δρουν ανεξέλεγκτα,αυτά έφεραν άλλα 10 μπάχαλα,τα 10 έφεραν άλλα 10 μπάχαλα και πολ/καν...Σε αυτή την πορεία ήταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΧΑΛΑ! Μαρτυρίες φοιτητών θέλουν ασφαλίτες μέσα σε 4 δευτ. να μετατρέπονται σε μπάχαλα!

Εγώ προσωπικά , όπως προσπάθησα να πω στο MEGA αλλά επειδή ήμουν ανεξάρτητος φοιτητής έφαγα φόλα, μπροστά στο ξενοδοχείο μεγάλη Βρετανία μόλις προσπάθησα να περάσω με το μπλοκ του Παν.Θεσσαλίας(200 άτομα ήρθαμε από ΒΟΛΟ!!!) είδα τουλάχιστον 50 ΜΑΤ-ΦΑΣΙΣΤΕΣ να επιτίθενται από δύο κατευθύνσεις στην πορεία! Τότε αρχίσαμε να τρέχουμε,και σε λίγα δευτ.πνιγήκαμε στα δακρυγόνα και στα ασφυξιογόνα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΥΤΙΚΑ. Αυτό που ακολούθησε ήταν στιγμές που καταγράφηκαν στη μνήμη μου ως ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ.Κορίτσια να ουρλιάζουν,να έχουν πέσει κάτω λιπόθυμοι άνθρωποι,αστυνομικούς με το μίσος ζωγραφισμένο στο πρόσωπό τους να επιτίθενται σε φοιτητές χτυπόντας ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ. Εμένα με χτύπησαν τα γουρούνια με κλωτσιές,γκλομπιές και ο ένας με σιδηρογροθιά:mad: χωρίς να κάνω τίποτα. Τώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι δεν υπήρχει περιφρούρηση...δεν έχουν έρθει σε καμία πορεία.Και βέβαια υπήρχε περιφρούρηση αλλά όταν σου ρίχνουν παραλυτικά και ασφυξιογόντα δε μπορείς να κρατήσεις τις αλυσίδες και βεβαια μπλέκονται χωρίς καν να αντιληφθείς μπάχαλα μέσα στην πορεία:( τα ΜΑΤ-ΣΚΥΛΙΑ ορμάν,κάνουν συλλήψεις με μοναδικό κριτήριο το πάσο,αν έχεις πάσο είσαι φοιτητής άρα συλλαμβάνεσαι! Τους κουκουλοφόρους δε τους αγγίζουν.Χτυπάν και δημοσιογράφους,και απλούς ανθρώπους. Μια κοπέλα όπως θυμάμαι ήταν δίπλα μου,έπεσε κάτω και φώναζε πεθαίνω,έχω άσθμα...και τότε τη σηκώσανε δυο συνάδελφοι τους οποίους ΔΕΝ ΝΤΡΑΠΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΤΑΤΖΗΔΕΣ ΝΑ ΔΕΙΡΟΥΝ! Σκηνές χούντας... ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΙΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΟΣ. Δόξα το θεό...

Και σας βάζω κάποια ερωτήματα προς τους εαυτούς σας...

1) Αν θελήσετε να εκδηλώσετε αντίθεση σε κάποια στιγμή στη ζωή σας τότε θα μπορείτε να αντιδράσετε ή θα πνίγεστε στα δακρυγόνα και στα χημικά; Θα τρώτε ξύλο;

2) Ποιες είναι οι επιπτώσεις των χημικών στην υγεία των ανθρώπων; Καρκίνοι,παραλύσεις,θάνατος... Και όμως τα αντιμετωπίζετε σαν κάτι πολύ απλό...Θάνατος είναι του άγνωστου φοιτητή που μετά από λίγα χρόνια θα πεθάνει γιατί διαμαρτυρήθηκε σε κάτι που ήταν αντίθετος.

3) Εσείς φοβάστε πλέον να πάτε σε πορεία; Αυτή η πολιτική εκφοβισμού έχει περάσει στο DNA σας;

4) Αναρωτηθείτε ποιο είναι το πολίτευμά μας στην πράξη. Και ο Χίτλερ με ψήφο βγήκε στην εξουσία...Δείτε πως χειραγωγούνται τα Μ.Μ.Ε. και τι κάλυψη υπάρχει σε ΕΛ.ΑΣ. και κουκουλοφόρους.

 

Υ.Γ.:Δε θα καθίσω να μπω σε προκλητικό διάλογο γιατί πάλι όπως έδειξε και προηγούμενη εμπειρία μου μέσα στο φόρουμ δεν οδήγησε πουθενά παρά σε ένα ban μου. Ωστόσο θα καθίσω να διαβάσω τις απαντήσεις σας και θα απαντήσω με ΡΜ στους ενδιαφερόμενους

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν κάποιοι νομίζουν ότι δεν υπήρχει περιφρούρηση...δεν έχουν έρθει σε καμία πορεία.Και βέβαια υπήρχε περιφρούρηση αλλά όταν σου ρίχνουν παραλυτικά και ασφυξιογόντα δε μπορείς να κρατήσεις τις αλυσίδες και βεβαια μπλέκονται χωρίς καν να αντιληφθείς μπάχαλα μέσα στην πορεία:

Επειδή, προφανώς, αναφέρεσαι σε μένα, δεν είπα ουδέποτε ότι δεν υπήρχε περιφρούρηση. Το μόνο που λέω είναι ότι πρέπει να προσπαθείτε και να περιφρουρείτε καλύτερα τις πορείες σας, γιατί συμβαίνει ακριβώς αυτό που είπες: μπαίνουν 10 αναρχικοί και τα κάνουν ριμαδιό, τρώτε τα δακρυγόνα στη μέση του μπλοκ, με απότελεσμα να σπάει η περιφρούρηση, αναμενόμενο, και γίνεται ό,τι γίνεται μετά. Δεν διαφωνώ μαζί σου, ούτε λέω κάτι το διαφορετικό...

 

Και σας βάζω κάποια ερωτήματα προς τους εαυτούς σας...

1) Αν θελήσετε να εκδηλώσετε αντίθεση σε κάποια στιγμή στη ζωή σας τότε θα μπορείτε να αντιδράσετε ή θα πνίγεστε στα δακρυγόνα και στα χημικά; Θα τρώτε ξύλο;

2) Ποιες είναι οι επιπτώσεις των χημικών στην υγεία των ανθρώπων; Καρκίνοι,παραλύσεις,θάνατος... Και όμως τα αντιμετωπίζετε σαν κάτι πολύ απλό...Θάνατος είναι του άγνωστου φοιτητή που μετά από λίγα χρόνια θα πεθάνει γιατί διαμαρτυρήθηκε σε κάτι που ήταν αντίθετος.

3) Εσείς φοβάστε πλέον να πάτε σε πορεία; Αυτή η πολιτική εκφοβισμού έχει περάσει στο DNA σας;

4) Αναρωτηθείτε ποιο είναι το πολίτευμά μας στην πράξη. Και ο Χίτλερ με ψήφο βγήκε στην εξουσία...Δείτε πως χειραγωγούνται τα Μ.Μ.Ε. και τι κάλυψη υπάρχει σε ΕΛ.ΑΣ. και κουκουλοφόρους.

Έχεις απόλυτο δίκιο...Ποιος σε ακούει όμως...; Όχι εσένα προσωπικά, άλλα όλοι όσοι κάνουν σκέψεις σαν τις δικές σου...και πίστεψε με, είναι πολλοί ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ξαναδιαβαζω ... βλέπω και ξαναβλέπω τα ίδια και τα ίδια!

 

πως στην Ελλαδα εχουμε καταφερει να μπερδευτουμε ετσι δεν εχω καταλαβει ... και να εχουμε παντα 2 παραταξεις αντιμέτωπες που να μην βαζει καμμια νερο στο κρασί της.

 

Και εγω που βλέπω σαν καλοπροαιρετος και τους 2 και σκεφτομαι τι ωραια που θα ηταν αν δεν μιλαγαν και οι 2 την ιδια ξυλινη γλωσσα και αν εκαναν λιγα βηματα πισω ... να καταληγω να λυπαμαι που ζω σε αυτη την χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και σας βάζω κάποια ερωτήματα προς τους εαυτούς σας...

1) Αν θελήσετε να εκδηλώσετε αντίθεση σε κάποια στιγμή στη ζωή σας τότε θα μπορείτε να αντιδράσετε ή θα πνίγεστε στα δακρυγόνα και στα χημικά; Θα τρώτε ξύλο;

 

4) Αναρωτηθείτε ποιο είναι το πολίτευμά μας στην πράξη. Και ο Χίτλερ με ψήφο βγήκε στην εξουσία...Δείτε πως χειραγωγούνται τα Μ.Μ.Ε. και τι κάλυψη υπάρχει σε ΕΛ.ΑΣ. και κουκουλοφόρους.

 

 

1) Χωρίς να διαφωνώ με αυτό που λες για τη στάση της αστυνομίας, θέτω με ειλικρίνεια μια απορία: Γιατί δεν γίνονται τα ίδια στις πορείες της ΓΣΕΕ ή του ΠΑΜΕ; Γιατί κάποια παιδιά της ΠΚΣ και των ΕΑΑΚ αν δεν κάνω λάθος κατεβαίνουν στις πορείες με καδρόνια και γενικότερα εξάρτυση πολέμου; Ναι η αστυνομία είναι απαράδεκτη, αλλά μπορείς να αρνηθείς ότι τμήμα των φοιτητών-διαδηλωτών κατεβαίνει με στόχο να παίξει ξύλο με τα ΜΑΤ;

 

4) Αυτό για τον Χίτλερ αποτελεί μεγάλη υπερβολή και προσβολή για τη δημοκρατία. Αν είχες διαβάσει για το κλίμα των εκλογών στη Γερμανία του 1933, τον εκφοβισμό των πολιτών, τους εκβιασμούς και όλα τα έκτροπα που δημιούργησε ο κομματικός μηχανισμών των Ναζί δεν θα χρησιμοποιούσες αυτή την άστοχη παρομοίωση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

4) Αυτό για τον Χίτλερ αποτελεί μεγάλη υπερβολή και προσβολή για τη δημοκρατία. Αν είχες διαβάσει για το κλίμα των εκλογών στη Γερμανία του 1933, τον εκφοβισμό των πολιτών, τους εκβιασμούς και όλα τα έκτροπα που δημιούργησε ο κομματικός μηχανισμών των Ναζί δεν θα χρησιμοποιούσες αυτή την άστοχη παρομοίωση.

 

Το να καταλήξει κάποιος σε άστοχες παρομοιώσεις με τον Χίτλερ ή τους Ναζί είναι το πεπρωμένο οποιουδήποτε thread καθώς μεγαλώνει σε posts. Το γράφει στην υπογραφή σου!!! :p :p :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eιτε θελουμε να το παραδεχτοθμε ειτε οχι ο Χιτλερ βγηκε οχι λογω κλιματος τρομοκρατιας αλλα με την υποστηριξη κι συμπαθεια του Γερμανικου λαου .Ενα πολυ κακο καθεστως μπορει να βγει απο εναν λαο με παρωπιδες πχ Μπους....

 

Παιδια οι κουκουλοφοροι εμφανιζονται με καθε ευκαιρια κι σε ολες τις διαδηλωσεις σε μικρο η μεγαλυτερο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να ασχοληθώ με το πεθαμένο θέμα των διαδηλώσεων των φοιτητών - είναι κρίμα να τελειώνει μια κινητοποίηση νέου κόσμου με τέτοιο τρόπο αλλά κινητοποίηση για τη συνέχιση των προπατορικών δικαιωμάτων των καθηγητών και των φοιτητοπατέρων στην αναξιοκρατία δεν θα με βρει ποτέ σύμφωνο. Όμως σέβομαι κάθε αυθεντική διάθεση για αγώνα και ελπίζω μετά από αυτή τη φόλα απλά να παρατήσει επιτέλους το φοιτητικό κίνημα τους γελοίους που το ποδηγετούν και να στραφεί στη πραγματική βελτίωση της παιδείας και όχι στην ηρωοποίηση των άχρηστων.

 

Απλά σκέφτομαι κάτι που δεν βλέπω να έχει αναφερθεί και με τρώει να το πω. Οι τσολιάδες τι υποτίθεται ότι φρουρούν εκεί? Τις φούστες τους? το 41 όταν είδε το παληκάρι να υποστέλεται η σημαία από την ακρόπολη πήδηξε στο κενό. Και αν ο μόνος λόγος ύπαρξης τους τώρα είναι η τουριστική ατραξιόν τότε καλά κάνανε και τα κάψανε τα κουτάκια τους οι 'μαύροι'. Αυτό είναι που τους πείραξε υποτίθεται όλους τους εθνικόφρονες που θέλανε να κλάψουν και λοιπά γραφικά? Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος. Η Ελλάδα πεθαίνει κάθε μέρα στα τροχαία με τα νέα παιδιά, στην υπογεννητικότητα και στον εξευτελισμό για μια κωλοδουλειά και εσείς λιβανίζετε τα μάρμαρα? Φαρισαίοι υποκριτές :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο +1 για την δευτερη παραγραφο

 

Η πρωτη δειχνει την οργη προς οτιδηποτε που εχουν οι Ελληνες .Οποιον βλεπουν να εξεγειρεται τον βλεπουν ως υποπτο.Το γεγονος οτι οι ιδιοι πεφτουν αντικειμενο εκμεταλευσης κι αυτοι θα πρεπε να ναι στο δρομο δεν το βλεπει κανεις...

 

Λετε οτι η κοινη γνωμη ηταν υπερ των αλλαγων στην παιδεια.Για ποια κοινη γνωμη μιλαμε ?Για αυτην που δεχτηκε να γινει ανατιμηση 150/100 με το ευρο?Εγινε τετοια κλοπη σε καμια αλλη Ευρωπαικη χωρα?Για αυτη που την κατακλεανε με το σκανδαλο του χρηματηστηριου κι οι ενοχοι ειναι ακομη εξω?Για τα ατομα που δεχονται να παιρνουν οι συνταξιουχοι γονεισς τους μισθους πεινας κι οι διαφοροι να θησαυριζουν?δεν δεχομαι δημοσκοπησεις κι κοινη γνωμξ θεωρω οτι η νεα γενια ειναι πιο εξυπνη απο την παλιοτερη κι δεν δεχομαι πολλα σχολια γιατι απλα χειροτερα δεν γινεται.Εχουμε επιδειξει ηδη οχι ιδιαιτερη εξυπναδα σαν λαος.

Link to comment
Share on other sites

 

Λετε οτι η κοινη γνωμη ηταν υπερ των αλλαγων στην παιδεια.Για ποια κοινη γνωμη μιλαμε ?Για αυτην που δεχτηκε να γινει ανατιμηση 150/100 με το ευρο?Εγινε τετοια κλοπη σε καμια αλλη Ευρωπαικη χωρα?Για αυτη που την κατακλεανε με το σκανδαλο του χρηματηστηριου κι οι ενοχοι ειναι ακομη εξω?Για τα ατομα που δεχονται να παιρνουν οι συνταξιουχοι γονεισς τους μισθους πεινας κι οι διαφοροι να θησαυριζουν?δεν δεχομαι δημοσκοπησεις κι κοινη γνωμξ θεωρω οτι η νεα γενια ειναι πιο εξυπνη απο την παλιοτερη κι δεν δεχομαι πολλα σχολια γιατι απλα χειροτερα δεν γινεται.Εχουμε επιδειξει ηδη οχι ιδιαιτερη εξυπναδα σαν λαος.

 

Δηλαδή μονο οι φοιτητές είναι οι έξυπνοι κι όλοι οι άλλοι ηλίθιοι? Μα τι ρατσισμός είναι αυτός? Το άλλο που διάβασα - οι φοιτητές και οι καθηγητές θα αρνηθούν να εφαρμόσουν το νομο λέει στην πράξη. Ποιος κυβερνάει τελικά σε αυτή τη χωρα? Ποιος δίνει το δικαίωμα στον καθένα να αποφασίζει κατά το δοκούν αν θα εφαρμόσει τους νομους του κράτους? Έχουμε χούντα και δεν το έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μονο οι φοιτητές είναι οι έξυπνοι κι όλοι οι άλλοι ηλίθιοι? Μα τι ρατσισμός είναι αυτός? Το άλλο που διάβασα - οι φοιτητές και οι καθηγητές θα αρνηθούν να εφαρμόσουν το νομο λέει στην πράξη. Ποιος κυβερνάει τελικά σε αυτή τη χωρα? Ποιος δίνει το δικαίωμα στον καθένα να αποφασίζει κατά το δοκούν αν θα εφαρμόσει τους νομους του κράτους? Έχουμε χούντα και δεν το έχω καταλάβει?

 

Το ότι ο νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός σου λέει κάτι;Γιατί να εφαρμοστεί λοιπόν ενώ είναι ενάντια σε αυτό που είναι πάνω από κάθε νόμο ώστε να διαφυλάσσεται η δημοκρατία;

Link to comment
Share on other sites

"Είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο".

Πόσο δίκιο είχε ο συγχωρεμένος ο Καραμανλής...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός σου λέει κάτι;

 

Ποτε και από ποιον κρίθηκε αντισυνταγματικός ο νομος? Κι ένα link επίσης. Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μονο οι φοιτητές είναι οι έξυπνοι κι όλοι οι άλλοι ηλίθιοι? Μα τι ρατσισμός είναι αυτός? Το άλλο που διάβασα - οι φοιτητές και οι καθηγητές θα αρνηθούν να εφαρμόσουν το νομο λέει στην πράξη. Ποιος κυβερνάει τελικά σε αυτή τη χωρα? Ποιος δίνει το δικαίωμα στον καθένα να αποφασίζει κατά το δοκούν αν θα εφαρμόσει τους νομους του κράτους? Έχουμε χούντα και δεν το έχω καταλάβει?
Οχι βεβαια αυτο ελειπε, οποιος ισχυριζοταν αυτο που λες δηλαδη οτι οι φοιτητες ειναι οι εξυπνοι και ολοι οι αλλοι ηλιθιοι θα ηταν γραφικος... απλα ο φοιτητες αγωνιζονται για αυτο που θεωρουν σωστο και προσπαθουν να φυλαξουν τα κεκτημενα τους, η xristinoula υπενθυμιζει ορισμενα λαθοι του παρελθοντος που μαζι με αυτα ερχεται να προστεθει και αλλο ενα, η τωρινη μεταρρυθμιση... οσο για τη χουντα νομιζω πως ειναι τουλαχιστον ατυχης η αναφορα σου, καθε αλλο παρα χουντα ειναι η αντιδραση μια μεγαλης μεριδας της κοινωνιας προς ενα νομο ο οποιος ειναι εις βαρος ολοκληρης σχεδον της κοινωνιας(γιατι αυτα τα μετρα θα εχουν μεγαλο αντικτυπο), πλην αυτων βεβαια που τρωνε με χρυσα κουταλια, για να τελειωνω πρισσοτερο χουντα θυμιζει η σταση ορισμενων(και το τονιζω αυτο, οχι ολων) αστυνομικων στις διαδηλωσεις παρα οι ιδιες οι διαδηλωσεις και οι αντιδρασεις...
Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια αυτο ελειπε, οποιος ισχυριζοταν αυτο που λες δηλαδη οτι οι φοιτητες ειναι οι εξυπνοι και ολοι οι αλλοι ηλιθιοι θα ηταν γραφικος... απλα ο φοιτητες αγωνιζονται για αυτο που θεωρουν σωστο και προσπαθουν να φυλαξουν τα κεκτημενα τους, η xristinoula υπενθυμιζει ορισμενα λαθοι του παρελθοντος που μαζι με αυτα ερχεται να προστεθει και αλλο ενα, η τωρινη μεταρρυθμιση... οσο για τη χουντα νομιζω πως ειναι τουλαχιστον ατυχης η αναφορα σου καθε αλλο παρα χουντα ειναι η αντιδραση μια μεγαλης μεριδας της κοινωνιας προς ενα νομο ο οποιος ειναι εις βαρος ολοκληρης σχεδον της κοινωνιας(γιατι αυτα τα μετρα θα εχουν μεγαλο αντικτυπο), πλην αυτων βεβαια που τρωνε με χρυσα κουταλια, για να τελειωνω πρισσοτερο χουντα θυμιζει η σταση ορισμενων(και το τονιζω αυτο, οχι ολων) αστυνομικων στις διαδηλωσεις παρα οι ιδιες οι διαδηλωσεις...

 

 

Χούντα δεν αποκάλεσα την αντίδραση των φοιτητών ούτε τις διαδηλώσεις. Το μήνυμα μου ήταν 100% σαφές και σε παρακαλώ να μην αλλάζεις τα λεγόμενα μου. Xούντα αποκάλεσα αυτό που διαβάζω ότι μερίδα φοιτητών-καθηγητών "δε θα εφαρμόσει το νομο στην πράξη". Κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίζει ποιους νομους θα εφαρμόζει και ποιους όχι. Ας αντιδράσουν όσο θέλουν, αλλα το "δε θα εφαρμόσουμε το νομο" συγγώμη αλλα είναι χειρότερο από χούντα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε και από ποιον κρίθηκε αντισυνταγματικός ο νομος? Κι ένα link επίσης. Thanks :)

 

Από την αρμόδια επιστημονική επιτροπή της Βουλής.

Γιαννάκου,Νόμος

 

Εγώ το άκουσα στην τηλεόραση αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google βρήκα το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Από την αρμόδια επιστημονική επιτροπή της Βουλής.

Γιαννάκου,Νόμος

 

Εγώ το άκουσα στην τηλεόραση αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google βρήκα το παραπάνω

 

 

 

Το άρθρο που παραθέτεις δε λέει τίποτα για καμια επιτροπή της Βουλής αλλα εκφράζει την προσωπική γνώμη ενός δημοσιογράφου (ή σχολιαστή, ή ό,τι τέλος πάντων είναι αυτός ο Αλέξης Καλοκαιρινός).

Link to comment
Share on other sites

Χούντα δεν αποκάλεσα την αντίδραση των φοιτητών ούτε τις διαδηλώσεις. Το μήνυμα μου ήταν 100% σαφές και σε παρακαλώ να μην αλλάζεις τα λεγόμενα μου. Xούντα αποκάλεσα αυτό που διαβάζω ότι μερίδα φοιτητών-καθηγητών "δε θα εφαρμόσει το νομο στην πράξη". Κανεις δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίζει ποιους νομους θα εφαρμόζει και ποιους όχι. Ας αντιδράσουν όσο θέλουν, αλλα το "δε θα εφαρμόσουμε το νομο" συγγώμη αλλα είναι χειρότερο από χούντα.
Καλα μου συγκρινεις τη χουντα με την αρνηση εφαρμογης ενος αντισυνταγματικου νομου??? τι να πω τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα...
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που παραθέτεις δε λέει τίποτα για καμια επιτροπή της Βουλής αλλα εκφράζει την προσωπική γνώμη ενός δημοσιογράφου (ή σχολιαστή, ή ό,τι τέλος πάντων είναι αυτός ο Αλέξης Καλοκαιρινός).

 

Δεν είναι προσωπική άποψη,είναι πληροφόρηση.

Βρήκα και αυτό:Νόμος

 

και

 

Αντισυνταγματικός

 

ο νόμος - πλαίσιο

 

Αντισυνταγματικές ρυθμίσεις εντοπίζουν στο νομοσχέδιο για την ανώτατη εκπαίδευση καθηγητές Νομικής του ΑΠΘ, αναφέροντας τουλάχιστον τρία σημεία (άσυλο, τετραετής προγραμματισμός, γραμματέας ή μάνατζερ), που έρχονται σε ευθεία αντιπαράθεση με το Σύνταγμα. Δεν αποκλείονται οι προσφυγές στη Δικαισύνη, όπως εκτίμησε η επίκουρη καθηγήτρια της Νομικής, Ιφιγένεια Καμτσίδου, στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε ο Ενιαίος Σύλλογος ΔΕΠ (ΕΣΔΕΠ) του ΑΠΘ στα γραφεία της ΕΣΗΕΜ-Θ.

Link to comment
Share on other sites

OK με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό που λες. Πάντως διαβάζω πως το Επιστημονικό Συμβούλιο είναι γνωμοδοτικό όργανο και δεν αποφασίζει. Η απόφαση είναι του ΣτΕ.

 

Σε κάθε περίπτωση, τίποτα δε νομιμοποιεί τους φοιτητές/καθηγητές να "μην εφαρμόσουν το νομο". Το μονο που μπορεί να κάνουν είναι προσφυγή στο ΣτΕ, όχι να αποφασίσουν μονοι τους. Αλλιώς είμαστε μπανανία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...