Jump to content

Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας κατά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι η περιφρουρηση καθε πολιτη στο καθηκον της αστυνομιας

Ναι.

 

οι διαδηλωσεις επιτρεπονται απο το νομο...

Πάλι Ναι.

 

...αρα πρεπει να τις υπερασπιζονται γιατι ειναι συνταγματικο δικαιωμα.

Όχι, δεν είναι συνταγματικό δικαίωμα οι διαδηλώσεις, ούτε και η υπεράσπιση τους, από την αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά, όταν η κουβέντα φτάνει στο Σύνταγμα πάει να πει ότι τελείωσαν και τα επιχειρήματα. Καλό πτυχίο, καλή μου. Και αν στο μεταξύ κάψετε δυο-τρεις φορες την Αθηνα επειδή δεν ξέρετε που παν τα τέσσερα δεν τρέχει και τίποτα. Το πολυ-πολυ να ξεβολεψετε καναν άσχετο. Είπαμε. Αγώνας-αγώνας-διαρκείας θα είναι η απαντηση στον υπουργό Παιδείας. Το διαρκείας το βλέπουμε. Ο αγώνας πού είναι?
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνταγματικο δικαιωμα.Ετσι νομιζω.

Σε καμία περίπτωση...Όχι. Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν και οι λεγόμενες ομάδες περιφρούρησης των πορειών...Ποιος ο λόγος ύπαρξης τους τότε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όταν η κουβέντα φτάνει στο Σύνταγμα πάει να πει ότι τελείωσαν και τα επιχειρήματα. Καλό πτυχίο, καλή μου. Και αν στο μεταξύ κάψετε δυο-τρεις φορες την Αθηνα επειδή δεν ξέρετε που παν τα τέσσερα δεν τρέχει και τίποτα. Το πολυ-πολυ να ξεβολεψετε καναν άσχετο. Είπαμε. Αγώνας-αγώνας-διαρκείας θα είναι η απαντηση στον υπουργό Παιδείας. Το διαρκείας το βλέπουμε. Ο αγώνας πού είναι?

 

Μην την αποπαίρνεις ρε Οβελίξ...Δεν φταεί σε τίποτα η κοπελιά...Αφού αυτα ακούνε τα παιδιά στις συνελεύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπαρχει τετοια διαταξη που τις επιτρεπει τις διαδηλωσεις στο συνταγμα.

Βρε καλό μου...Τις διαδηλώσεις μπορεί να τις επιτρέπει...την περιφρούρηση τους από την αστυνομία δεν προβλέπει!

Link to comment
Share on other sites

Οβελιξ αν θες να σου απαντησω στα ισα ειρωνευεσαι επειδη εσυ δεν εχεις επιχειρηματα.

 

Ο αγωνας οπως τον δηλωνεις εσυ βρισκεται σε ζουγκλα αλλου δεν επιτρεπεται βια εναντια βιας.Κι περι αγωνων κι παληκαριων μιλας δεν μου εξηγεις ομως τι εννοουσες:D

 

Εβριπος αστον παλι καλα που δεν ειμαστε κοντα γιατι θα κινδυνευα κιολας.

 

Εβριπος αποκλειεται να ξερω κατι καλυτερα απο εσενα?Ο λογοσ που τις περιφρουρουν ειναι για να μην γινονται διαφορα εκτροπα.Παντως ειναι συνταγματικο δικαιωμα κι δεν ειναι παρανομεςΕτσι η αλλιως ειμαστε ελληνες πολιτες κι οφειλουν ανεξαρτητου περιστασεως να μας προστατευουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνταγματικο δικαιωμα.Ετσι νομιζω.

 

Συνταγματικό δικαίωμα είναι το "συνέρχεσθαι", καλύπτει και τις διαδηλώσεις. Με την έννοια όμως ότι κανείς δεν μπορεί να τις απαγορεύσει, όχι ότι κάποια μέλη της μπορούν να σπάνε και να διαλύουν ό,τι θέλουν και να τα ρίχνουν μετά στην αστυνομία που δεν προστάτευσε το σκοπό της.

 

Βρε Χριστινούλα, όταν σε κάθε στοιχείο κριτικής μου απαντάς ότι αυτά δεν τα κάνουν οι φοιτητές αλλά οι άλλοι, οι "κακοί" που δεν τους πιάνει η αστυνομία ενώ οι φοιτητές δεν άκουσαν-δεν είδαν, τί όπλο μου μένει εκτός από την ειρωνία;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου αυτο πιστευω τι να πω?Αποκλειεται να χω εγω δικιο?Οχι η ειρωνια δεν εινι οπλο.Επιμενω οτι οι κουκουλοφοροι δεν ειναι φοιτητες κι οτι ολα γινονται απο αλλους.Την στιγμη που φορουν κουκουλα τι να τους κανουν?Να τους σμπρωξουν να τους δειρουν?Ασε που μεσα στο χαμο μονο τους αλλους δεν ασχολεισαι.
Link to comment
Share on other sites

Ο λογοσ που τις περιφρουρουν ειναι για να μην γινονται διαφορα εκτροπα

Ακριβώς! Δεν σου λέω διαφορετικό πράγμα. Μόνο που όπως είδαμε...γίνανε...άρα, μήπως η περιφρούρηση δεν γίνεται σωστα? Αναρωτιέμαι απλά και δεν υπονοώ τίποτα!

 

Παντως ειναι συνταγματικο δικαιωμα κι δεν ειναι παρανομες

Μα δεν είπα ότι είναι παράνομες οι διαδηλώσεις!!! Γιατί μου βάζεις λόγια που δεν είπα...?

 

Ετσι η αλλιως ειμαστε ελληνες πολιτες κι οφειλουν ανεξαρτητου περιστασεως να μας προστατευουν.

Κρατώ τις επιφυλάξεις μου για το τελευταίο...στην τελική οι κουκουλοφόροι δεν επιτιθονταν σε εσάς...;)

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που φορουν κουκουλα τι να τους κανουν?Να τους σμπρωξουν να τους δειρουν?Ασε που μεσα στο χαμο μονο τους αλλους δεν ασχολεισαι.

Ίσως και ναι...Δεν ξέρω, δεν μπορώ να πώ! πάντως προστατευστε τους εαυτούς σας και τους αγώνες σας! Είναι κρίμα...για σας...

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου αυτο πιστευω τι να πω?Αποκλειεται να χω εγω δικιο?Οχι η ειρωνια δεν εινι οπλο.Επιμενω οτι οι κουκουλοφοροι δεν ειναι φοιτητες κι οτι ολα γινονται απο αλλους.

 

Άρα δε λέμε κάτι διαφορετικό, οι φοιτητές είναι υπεράνω κριτικής. Και κάπου εδώ τελειώνει άλλη μια εποικοδομητική συζήτηση.

 

Την στιγμη που φορουν κουκουλα τι να τους κανουν?

 

Μα από τί είναι φτιαγμένη αυτή η κουκούλα τελοσπάντων; :lol: :lol: :lol:

 

Καλό ΠΣΚ και από μένα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα καταστρεφοντας η κουκουλοφοροι την διαδηλωση καταργουν το ελευθερο δικαιωμα του συνερχεσθαι.Επισης καταστρεφουν περιουσιες πολιτων κι στρεφονται κατα αθωων πολιτων αρα η αστυνομια πρεπει να τους μαζεει για διαδηλωσουμε ησυχοι κι για να μην σπανε διαφορα.

 

Για ακομη μια φορα δεν ειμαστε υοερανω απλα μας αποδιδεις αυτα που δεν φταιμε.Βρες αυτα που ευθυνομαστε κι ειμαστε οκ.Θες να στα πω εγω?:p

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα τα ακούσουμε όλα τελικά. Στις ειδήσεις του ΑΝΤ1 ο Τριανταφυλλόπουλος υπστήριξε ότι οι κουκουλοφόροι βγαίνουν και σπάνε ως αποτέλεσμα της πείνας, της αδικίας και της απόγνωσης που επικρατεί στην κοινωνία.

Τι να σχολιάσεις τελικά για κάποιον με φιλο-δεκαεφτανοεμβρίτικη φιλοσοφία. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να λείπουν τέτοιου είδους σχόλια,ξέρετε για τι πράγμα αναφέρομαι.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να λείπουν τέτοιου είδους σχόλια,ξέρετε για τι πράγμα αναφέρομαι.Ευχαριστώ

 

Αν εννοείς εμένα και τον χαρακτηρισμό της φιλοσοφίας του Τριανταφυλλόπουλου (φιλο-δεκαεφτανοεμβρίτικη), δίνει τα διαπιστευτήριά του ο καθένας καθημερινά για το τι είναι. Το ίδιο ισχύει και για τον εν λόγω κύριο ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς εμένα και τον χαρακτηρισμό της φιλοσοφίας του Τριανταφυλλόπουλου (φιλο-δεκαεφτανοεμβρίτικη), δίνει τα διαπιστευτήριά του ο καθένας καθημερινά για το τι είναι. Το ίδιο ισχύει και για τον εν λόγω κύριο ;)

 

Από τα μηνύματα που αφαιρέθηκαν δεν υπάρχει κανένα δικό σου,οπότε δεν εννοώ εσένα. :)

Αναφέρομαι στην κακή παρένθεση που προηγήθηκε με τα ορθογραφικά κλπ.

Συνεχίζουμε στην κουβέντα μας..

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη ειμαι να ξανασχολιασω.......Αν πιασουμε τα περι ορθογραφιας στα διαφορα ποστς κι αρχισουμε τις διορθωσεις αφηστε το:lol: .Oι Ελληνες απο ορθογραφια πασχουν αναμφιμβολα.

 

Το οτι καποιο ατομο σε μια φαση δεν προσεξε δεν σημαινει οτι δεν ξερει ορθογραφια η συνταξη.Απλα με ζορισατε κι εγραφα βιαστικα.Δειτε παλιοτερα μηνυματα για να το επιβεβαιωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το σχόλιό μου που αφαιρέθηκε, θα ήθελα να κάνω μια γρήγορη επισήμανση.

 

Καταρχάς θα ήθελα δημοσίως να ζητήσω ένα ειλικρινές συγνώμη από την Χριστινούλα αν την στενοχώρησε το μήνυμά μου (που ξέρω ότι την στενοχώρησε). Εκ των υστέρων και κατ' εξαίρεση και χωρίς ν' αλλάξω ούτε μια λέξη απ' όσα έγραψα, θα ήθελα να βάλω έναν αστερίσκο και να πω ότι ότι το συγκεκριμένο μήνυμα δεν αφορά την Χριστινούλα, που δικαίως ίσως το πήρε προσωπικά. Τον λόγο τον γνωρίζει ήδη η Χριστινούλα, γι' αυτό ας μην αρχίσουν οι ερωτήσεις, πως και γιατί ;)

 

Συγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά νομίζω ότι ήταν υποχρέωσή μου να το κάνω :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Από τα μηνύματα που αφαιρέθηκαν δεν υπάρχει κανένα δικό σου,οπότε δεν εννοώ εσένα. :)

Αναφέρομαι στην κακή παρένθεση που προηγήθηκε με τα ορθογραφικά κλπ.

Συνεχίζουμε στην κουβέντα μας..

 

Ok then. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βλεπετε το θεμα με τους κουκουκοφορους ως ενα ξεχωριστο κομματι και το συνδεεται συνεχεια με τους φοιτητες; Μηπως βρηκαν εξιλαστηριο θυμα μερικοι; Δηλαδη δεν μπορουμε να το δουμε οπως πραγματικα εινα; Μερικα απαραδεκτα ατομα που βγαινουν στους δρομους και σπανε και καινε. Το οτι οι φοιτητες βρεθηκαν στην μεση ειναι εντελως αλλο θεμα και ειναι ηλιθιο να τα ριχνουμε σε αυτους που δεν τους πλακωσαν στο ξυλο.

Αλλα ας το παρουμε κι αλλιως. Αντε και την επομενη φορα τους επιτηθονται οι φοιτητες. Οσοι γουσταρουν να φανε πετρες στην μουρη εστω. Το μονο που θα εχουμε ειναι θυματα. Μετα τι; Θα ειναι οκ το οτι θα εχουν υπερασπιστει την πορεια τους ακομα κι αν εχουμε θρηνησει θυματα. Γιατι μερικοι μου φαινεται νομιζουν οτι θα τους κανουμε "μπου" και θα φυγουν.

 

να φτιάχνετε ομάδες περιφρούρησης, να αφήνετε την αστυνομία να συλλάβει όσους καταστρέφουν αντί να τους προστατεύετε. Δεν είναι πηρυνική φυσική ούτε σου ζητάει κανείς να παίξεις ξύλο: ζητάμε να μην αφήνετε άτομα με εξοπλισμό καταστροφής να μπαίνουν στην πορεία σας και εν ανάγκη κάποιοι από τους χιλιάδες συμφοιτητές σου να διώξουν τους 50-100 ταραξίες, ή έστω να κάνετε στην άκρη ώστε να τους συλλάβει η αστυνομία. Και δεν μπορώ να ακούω βλακείες ότι τα ΜΑΤ θέλουν να δέρνουν κοριτσάκια...

 

Ειχαμε φτιαξει αλυσιδες για να προστατεψουμε την πορεια. Σιγα μην τους βαλαμε τους κουκουλοφορους και μεσα στα μπλοκ μας για να τους προστατευσουμε...Τι αλλο θα ακουσω...:lol:

 

Οσο για το "ο αγωνας θελει θυσιες κ.τ.λ." μαλλον μερικοι εχουν μεινει σε αλλον αιωνα, απο το να κινδηνεψουν ανθρωπινες ζωες προτιμω να καταστραφει ενα μνημειο αφου οι αστυνομικοι δεν εννοουν να συλλαβουν ποτε αυτα τα ατομα.Χιλιες φορες σεβαστη η ιστορια αλλα μιλαμε για ανθρωπους. Μαλιστα σημερα ακουσα κατι εξωφρενικα νουμερα σχετικα με το ποσοι ειναι οι κουκουλοφοροι...:X

 

Απλα βλεπω απο μεγαλυτερους εδω οτι φερονται σαν να γενηθηκαν 30+ χρονων και να μην ηταν ποτε φοιτητες. Λες και δεν εχουν παει ποτε σε μια πορεια στην ζωη τους...Και μην πειτε οτι τοτε ηταν αλλιως...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@em_seven

Μηπως μετα τη θανατικη ποινη να ξαναεφαρμοσουμε και την εξορια??? ελεος δηλαδη με αυτα που διαβαζω τετοια ωρα...

 

Εσένα μπορεί να μην σε πειράζει οταν κάποιοι βεβηλώνουν ενα μνημίο που για τη χώρα σου σημαίνει πολλά. Εμένα με πειράζει και επείδη είναι ακραία κατάσταση απαιτεί ακραία μέτρα...

 

@kostas@sl45i

Αυτή δεν είναι μια πορωμένη αντίδραση;

 

Η αντίδραση η δικιά τους είναι πορωμένη οπότε δικαιολογημένα είναι και η δική μου...

 

-----------------------------

 

Μπορεί να σχολιά μου και οι απόψεις μου να ενοχλούν κάποιους γιατι τις θεωρούν ακραίες... αλλα ζητώ συγνώμη που δεν ανέχομαι απο κανένα παιδάκι που νομίζει οτι είναι κάποιος να βεβηλώνει Ελληνικά μνημεία και να καίει Ελληνικές σημαίες όταν υπάρχουν ανθρωποι που ακόμα και σήμερα (Ιανουάριος 1996) έδωσαν την ζωή τους γι αυτό που για κάποιους είναι ένα απλό πανί!

Link to comment
Share on other sites

xristinoula - οι διαδηλωσεις επιτρεπονται απο το νομο...

evripos - Πάλι Ναι.

 

xristinoula - ...αρα πρεπει να τις υπερασπιζονται γιατι ειναι συνταγματικο δικαιωμα.

evripos - Όχι, δεν είναι συνταγματικό δικαίωμα οι διαδηλώσεις, ούτε και η υπεράσπιση τους, από την αστυνομία.

 

xristinoula - Ειναι συνταγματικο δικαιωμα.Ετσι νομιζω.

evripos - Σε καμία περίπτωση...Όχι. Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν και οι λεγόμενες ομάδες περιφρούρησης των πορειών...Ποιος ο λόγος ύπαρξης τους τότε?

 

xristinoula - Νομιζω οτι υπαρχει τετοια διαταξη που τις επιτρεπει τις διαδηλωσεις στο συνταγμα.

evripos - Βρε καλό μου...Τις διαδηλώσεις μπορεί να τις επιτρέπει...την περιφρούρηση τους από την αστυνομία δεν προβλέπει!

 

xristinoula - Παντως ειναι συνταγματικο δικαιωμα κι δεν ειναι παρανομες

 

Συμπέρασμα για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια (τις λεγόμενες καραμέλες που είναι πολύ της μόδας σήμερα)...

 

Οι διαδηλωσεις επιτρεπονται απο το νομο (δεν ειναι παρανομες) αλλά δεν είναι συνταγματικό δικαίωμα!(δημοκρατικό, αφού έχουμε δημοκρατία - αυτο είναι δικό μου συμπέρασμα μπορεί να κάνω λάθος, αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με)

 

xristinoula - Ο λογοσ που τις περιφρουρουν ειναι για να μην γινονται διαφορα εκτροπα

evripos - Ακριβώς! Δεν σου λέω διαφορετικό πράγμα. Μόνο που όπως είδαμε...γίνανε...άρα, μήπως η περιφρούρηση δεν γίνεται σωστα? Αναρωτιέμαι απλά και δεν υπονοώ τίποτα!

 

Κάτι έγινε... παλιά έβλεπα πορείες απο φοιτητές και άτομα που ανήκουν στην ομάδα περιφρούρησης να διώχνουν με τις κλωτσιές κατι ψευτομαγκάκια που κάνανε την Αθήνα κόλαση πίσω απο τις πλάτες των φοιτητών τώρα όμως δεν γίνετε αυτό...

 

@xristinoula - ξαναμπήκα στην συζήτηση απλά αντιγράφοντας λόγια χωρίς να τα σχολιάζω... προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Link to comment
Share on other sites

Λοπσι παιδι μου ποιο ακριβως ειναι η καραμελα οτι συνομιλω με ατομα 20τοσο χρονων κι μου βγηκε η ψυχη για να καταλαβετε οτι το συνερχεσθαι ειναι συνταγματικο δικαιωμα?Δηλαδη κι να μου το λεγαν δεν θα το πιστευα οτι ειμαστε τοσο ασχετοι ......Ειναι δυνατον να λεω οτι το ταδε ειναι συνταγματικο δικαιωμα που ειναι κι ο αλλος να μην εχει κι ιδεα για τουςνομους του κρατους που ζει?Θελουμε κι αποψη κατα τα αλλα .

 

Επισης αν λετε με καμαρι οτι αυτο που θελατε να δειτε ηταν κλωτσιες κι μπουνιες απο εμας σας παραπεμπω στην ταινια

fightclub ετσι νομιζω λεγεται.Κι σαφως καποιοι με εμμονη στην βια ισως πρεπει να το προσεξουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...