Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εναν αναμεταδότη Wi-Fi να πάρεις με κόστος 20-25 ευρώ. Δες στο scroutz γαι wi-fi repeater.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή σε 2 - 3 μήνες θα μετακομίσω δεν υπάρχει λόγος να μπλέκω με συμβόλαια για internet κτλπ.

 

Ετσι μίλησα με φίλο που μένει σε απέναντι πολυκατοικία για να παίρνω internet απο εκεί.

 

Παρόλαυτα πιάνω 1 γραμμή και αποσυνδέεται συχνά και ψάχνω ένα καλό vfm repeater να με βολέψει.

 

Ιδέες? Θενκς

Link to comment
Share on other sites

θα παραγγείλω αύριο αυτόν στα 55 ευρώ! :)

Ήταν μέχρι χτες να πάρω αυτόν στα 35 ευρώ :O

Link to comment
Share on other sites

θα παραγγείλω αύριο αυτόν στα 55 ευρώ! :)

Ήταν μέχρι χτες να πάρω αυτόν στα 35 ευρώ :O

 

θενκς φιλε, αυτο που με ενδιαφερει εναι να δινει καλο σημα!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ γιαυτό θα το πάρω...και τα 2 είναι καλά...το πρώτο είναι πολύ φρέσκο...dual band, ac wifi...τούμπανο! Για να δούμε...:)
Link to comment
Share on other sites

και εγώ γιαυτό θα το πάρω...και τα 2 είναι καλά...το πρώτο είναι πολύ φρέσκο...dual band, ac wifi...τούμπανο! Για να δούμε...:)

 

αν δεν σου κανει κοπο κανε μια ενημερωση φιλε. θενκς

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι να μάθω τι συσκευές σταθερού τηλεφώνου μπορούν να μπουν σε χώρο εργασίας οι οποίες να υποστηρίζουν εξωτερικό ακουστικό-μικρόφωνο (θέλουμε να καταργήσουμε τα ασύρματα).

 

Λύσεις τύπου AVAYA αποκλείονται λόγω κόστους.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εχω Forthnet και σκεφτομαι να αλλαξω παροχο, αλλα θελω αρκετα καλη ταχυτητα και σιγουρα χωρις διακοπες λογω live streeming.

Κοιταξα τα προγραμματα της HOL και μου φανηκαν αρκετα ενδιαφεροντα και φτηνα. Δεν ξερω ομως πως παει απο ταχυτητα στην περιοχη μου.

Εχει κανεις υποψιν του?

Κι αν υπαρχει καποιος με αλλη εταιρια που ειναι απολυτως ευχαριστημενος ευπροσδεκτος :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που θες τα κάνει ένα VoIP κέντρο

 

Έχει όμως κόστος η εγκατάσταση και αν δεν πάρεις έτοιμο πολύ διάβασμα!

 

Κοιτά και τη λύση μεταχειρισμενου.

Link to comment
Share on other sites

τελικά θα εξετάσουμε και την λύση της ip τηλεφωνίας (AVAYA).

 

Φυσικά θα με ενδιέφερε να μάθω εναλλακτικές.

Να μην ξεχνάμε όμως την αρχική ερώτηση " τι συσκευές σταθερού τηλεφώνου μπορούν να μπουν σε χώρο εργασίας οι οποίες να υποστηρίζουν εξωτερικό ακουστικό-μικρόφωνο (θέλουμε να καταργήσουμε τα ασύρματα)."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εδώ και αρκετά χρόνια αυτό το τηλέφωνο, (Turbo-X PL Slide), αλλά έχω χάσει τις οδηγίες χρήσης και χρειάζεται να το κάνω επαναφορά.

Μου ζητάει PIN και όπως είναι λογικό δεν το θυμάμαι.

Δοκίμασα τα 4 μηδενικά, επικοινώνησα και με την τεχνική υποστήριξη του Πλαισίου, (μου παρέτειναν 4 οχτάρια), δοκίμασα και 1234 αλλά δεν αναγνωρίζει κανένα.

Μήπως κάποιος φίλος που έτυχε να το έχει μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο καρτοτηλέφωνα , έξω από το μετρό Δάφνη στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

με αφορμή την βοήθεια που ζήτησα για το ιντερνετ μου τηλεφωνικα, έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που έλεγε ότι διάφοροι πάροχοι ιντερνετ (και στην ελλάδα) δίνουν στον κόσμο τα δικά τους ρούτερ τα οποία έχουν αυτό το πρωτόκολλο ενσωματωμένο, το οποίο δίνει απομακρυσμένη πρόσβαση στους τεχνικούς της εταιρίας να αλλάζουν ρυθμίσεις μέσα στο ρούτερ των πελατών (με χρήση ενός μυστικού root pass που δεν ξέρει ο πελάτης και δεν μπορεί να το απενεργοποιήσει).

1. αληθεύει? και αν ναι εχεις καποιος παραπανω πληροφορίες?

2. τι είδους αλλαγές μπορεί να κάνουν απομακρυσμένα?

3. και κυρίως πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για υποκλοπή προσωπικών κωδικών πρόσβασης? κ γενικά περι απόρρητων προσωπικών δεδομένων...

 

ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι είναι γιατί η τεχνικός που μίλησα με έβαλε να συνδεθώ στο interface του ρουτερ μου και "έβλεπε" τις ρυθμίσεις μου και μου έλεγε τι να αλλάξω σε αυτές για να διορθωθεί το πρόβλημα που έχω (βασικά με έβαλε να αλλάξω καναλι και κρυπτογραφιση). πως ήξερε τι είχα και μου ζηταγε να το αλλάξω?

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εκανα πριν μια εβδομάδα αίτηση στην Forthnet για ένα νεόδμητο διαμέρισμα ώστε να πάρω τηλεφωνικό αριθμό και να γίνω συνδρομητής του πακέτου 3play αλλά ενώ στην αρχή μου είχαν πει ότι θα πρέπει να περιμένω περίπου 15 εργάσιμες ημερες μέχρι να ενεργοποιηθούν η γραμμή και οι υπηρεσίες, με κάλεσαν εκ νέου και μου είπαν ότι λόγω πληρότητας του δικτύου του ΟΤΕ δεν είναι ξεκάθαρο πότε θα μπορέσουν να μου ενεργοποιήσουν την γραμμή με την υπάλληλο της forthnet να κάνει λόγο ακόμα και για 6 μήνες αναμονή. Να πω ότι η περιοχή που μένω είναι οι Αγιοι Ανάργυροι Αττικής (όρια με Νέα Φιλαδέλφεια) και ότι στο κτίριο υπάρχουν δυο ακόμα διαμερίσματα που έχουν τηλεφωνική γραμμή (συνδρομητές Forthnet). Υπάρχει τρόπος να επισπεύσω αυτη τη διαδικασία? Αν κάνω αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ υπάρχει πιθανότητα να προχωρήσει η διαδικασία πιο γρήγορα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εκανα πριν μια εβδομάδα αίτηση στην Forthnet για ένα νεόδμητο διαμέρισμα ώστε να πάρω τηλεφωνικό αριθμό και να γίνω συνδρομητής του πακέτου 3play αλλά ενώ στην αρχή μου είχαν πει ότι θα πρέπει να περιμένω περίπου 15 εργάσιμες ημερες μέχρι να ενεργοποιηθούν η γραμμή και οι υπηρεσίες, με κάλεσαν εκ νέου και μου είπαν ότι λόγω πληρότητας του δικτύου του ΟΤΕ δεν είναι ξεκάθαρο πότε θα μπορέσουν να μου ενεργοποιήσουν την γραμμή με την υπάλληλο της forthnet να κάνει λόγο ακόμα και για 6 μήνες αναμονή. Να πω ότι η περιοχή που μένω είναι οι Αγιοι Ανάργυροι Αττικής (όρια με Νέα Φιλαδέλφεια) και ότι στο κτίριο υπάρχουν δυο ακόμα διαμερίσματα που έχουν τηλεφωνική γραμμή (συνδρομητές Forthnet). Υπάρχει τρόπος να επισπεύσω αυτη τη διαδικασία? Αν κάνω αίτηση απευθείας στον ΟΤΕ υπάρχει πιθανότητα να προχωρήσει η διαδικασία πιο γρήγορα?

Κατά τη γνώμη μου αν κάνεις αίτηση σε ΟΤΕ σίγουρα θα ενεργοποιηθείς πιο γρήγορα καθώς μόλις κάποιος φύγει θα πάρεις τη γραμμή!Αν είσαι σε άλλη εταιρία δεν ξέρω αν θα σου δωθεί πρωταιρεότητα!Τώρα αν θες κάτι προσωρινό μπρορείς να βάλεις mobile internet με κάρτα ή συμβόλαιο ΑΛΛΑ πριν κάνεις κάτι τέτοιο μάθε τι κάλυψη έχεις στην περιοχή είτε καλόντας στις εταιρίες είτε ρωτόντας γείτονες!Εγώ στη θέση σου θα έκανα για αρχή αίτηση στην ΟΤΕ αφού ακύρωνα αυτή της forthnet.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγιο Αρτέμιο πάντως από Forthnet σε Wind βλέπω συχνά σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες downloading τις ώρες αιχμές που δεν είχα παρατηρήσει στην Forthnet που είχα. Δεν αποσυνδέεται αλλά σχεδόν μηδενίζεται και επανέρχεται. Μου λένε ότι ίσως φταίει το ρουτεράκι της Forthnet αν και δε νομίζω γιατί μετά πχ. τις 12 τα μεσάνυχτα λύνονται όλα τα προβλήματα.

 

Δε με καίει απλά αν θέλω να κατεβάσω καμμιά ταινία να τη δω το βράδυ φροντίζω από πριν αλλιώς μπορεί να μείνω με τη χαρά καθώς το επιτόπου με έχει κρεμάσει καποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στα χαρακτηριστικά ενός router αναγράφεται η εμβέλειά του;

Αν ναι, ποια είναι η μονάδα μέτρησης;

 

Για να μην μπλέκω με powerline, ψάχνω να βρω ένα router με μεγάλη εμβέλεια.

Από το 2009 είχα τον thomson tg585 v7 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Πολύ γρήγορο ίντερνετ και μεγάλη εμβέλεια. Έπιανα σε όλο το σπιτι αλλά κι έξω από αυτό.

Τις προάλλες δυστυχώς μου χάλασε και μου το αντικατέστησε η forthnet με εναν technicolor td5130 που αποδείχτηκε μεγάλη μάπα.

Η σύνδεση πολλές φορές χάνεται, επανέρχεται, ξαναχάνεται, χώρια που πρέπει να είσαι πάνω από το router για να δουλέψεις αξιοπρεπώς.

Μαζί τους που μίλησα, μου είπαν ότι όλα τα router έτσι είναι, προς αποφυγήν μεγάλης ακτινοβολίας.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αγγελίες μήπως βρεις το ίδιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στα χαρακτηριστικά ενός router αναγράφεται η εμβέλειά του;

Αν ναι, ποια είναι η μονάδα μέτρησης;

 

Για να μην μπλέκω με powerline, ψάχνω να βρω ένα router με μεγάλη εμβέλεια.

Από το 2009 είχα τον thomson tg585 v7 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Πολύ γρήγορο ίντερνετ και μεγάλη εμβέλεια. Έπιανα σε όλο το σπιτι αλλά κι έξω από αυτό.

Τις προάλλες δυστυχώς μου χάλασε και μου το αντικατέστησε η forthnet με εναν technicolor td5130 που αποδείχτηκε μεγάλη μάπα.

Η σύνδεση πολλές φορές χάνεται, επανέρχεται, ξαναχάνεται, χώρια που πρέπει να είσαι πάνω από το router για να δουλέψεις αξιοπρεπώς.

Μαζί τους που μίλησα, μου είπαν ότι όλα τα router έτσι είναι, προς αποφυγήν μεγάλης ακτινοβολίας.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτο https://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

H Εμβέλεια δεν αναγράφεται σε καμμία συσκευή ούτε σε πομπούς ραδιοφωνίας, καθώς δεν εξαρτάται μόνο από τον πομπό, αλλά και από τον δέκτη .

Αν τυχόν υπήρχε τέτοια αναγραφή προφανώς η μόναδα θα ήταν σε μέτρα.

Μπορείς όμως ίσως να βρεις την ισχύ εκπομπής και την απολαβή της κεραίας .

Την ισχύ εκπομπής σε Watt την απολαβή σε db

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Ξέρετε ποια ταχυδρομική εταιρία έχει επιλέξει ο κάθε πάροχος σταθερή και κινητής για να αποστέλει τους λογαριασμούς του?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Ξέρετε ποια ταχυδρομική εταιρία έχει επιλέξει ο κάθε πάροχος σταθερή και κινητής για να αποστέλει τους λογαριασμούς του?

 

Wind έχει acs.

το ίδιο νομίζω και η voda.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω μονιμα πρπβληματα με τη forthnet... Μια φορα το χρονο συμβαινει περιπου για κανενα μηνα δε συνδεεται το ιντερνετ με τιποτα μεχρι που επανερχεται... Ταχυτητες παντα τραγικες...τεχνικη υποστηριξη για κλαμματα. Λενε μονιμα οτι η περιοχη μου δεν υποστηριζεται... Περιπου στα 4-5χλμ απο το κεντρο. Και αυτο που δεν μου απανταει κανεις ειναι, γιατι μου πουλησαν ιντερνετ με παροχη που δεν υπαρχει και δεν ενημερωσαν... Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κινηθω νομικα, αλλα με προβληματιζει το οικονομικο ζητημα.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Δείτε εδώ τα νέα συνδιαστικά πακέτα του ομίλου ΟΤΕ:https://www.cosmote.gr/one/packs/#

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...