Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τί σε μπερδεύει? Βάζεις τηλέφωνο στο διαμέρισμα στον 4ο, και ενεργοποιείς εκεί τη vdsl. Απλά πράγματα.

 

Νέα γραμμή? Αυτό θέλω να αποφύγω. Τηλέφωνο δεν θέλω, μόνο το internet, το δεύτερο πάγιο θέλω να γλιτώσω.

αυτή τη στιγμή πληρώνω 42 ευρώ το μήνα για double play vdsl 30 αλλά το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ.

 

Οι γονείς μου έχουν λογαριασμό στα 30 με 35 ευρώ το μήνα για τηλέφωνο μόνο.

 

Με ένα double play απεριόριστα (και 360 λεπτα σε κινητά) vdsl 50 (49 ευρώ το μήνα) και με εμένα να τραβάω το ιντερνετ στον τεταρτο όροφο, θα έχουμε σταθερό λογαριασμό. Οι γονείς μου όλα τα τηλέφωνα που χρείαζονται και εγώ τη vdsl δίνοντάς τους τη διαφορά.

Άρα εγώ χοντρικά θα δίνω 20 ευρώ στους γονείς μου και θα έχω vdsl 50 με (από τα 42 που δίνω τώρα).

Οι γονείς μου θα πληρώνουν τα ίδια, ίσως και λιγότερα από ότι πληρώνουν τώρα.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

Αν στον δευτερο θελουν μονο τηλ.μπορει να γινει ευκολα με την εσωτερικη καλοδιωση της πολυκατοικιας αν συμφωνουνε οι ιδιοκτητες φυσικα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τίποτα αιώνιο; Η έκφραση "για Πάντα " είναι απλά διαφημιστικό τέχνασμα.
Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα του 4ου υπάρχει σίγουρα ένα τηλεφωνικό καλώδιο. φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και σε δύο λεπτά το συνδέει με το καλώδιο του δευτέρου ορόφου μέσα από το κουτί ,
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που έχει είναι αρκετά παλιό! Πάρε τηλέφωνο στην Forthnet και ζήτα καλύτερο πακέτο.

 

Είσαι παλιός πελάτης, να τους το πεις, και να συμπληρώσεις πως δεν θα ήθελες να αναγκαστείς να φύγεις. Πιστεύω θα καταφέρεις καλή προσφορά καθως απο ότι ακούω κάνει πολυ καλές προσφορές η Forthnet. Και εγώ θελω να πάρω ενα τηλέφωνο να δω τι μπορούν να μου προσφέρουν γιατι ειμαι απίστευτα απογοητευμένη με τον ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό (αυξηση τιμής κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σ'αρέσει πλέον το κόβεις. Που είναι το πρόβλημα??

 

γιατί να το κόψω και να μη τηρήσει η νοβα το συμβόλαιο (το οποίο λέει για πάντα)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να ρωτήσω τι ισχύει για νέα τηλεφωνική γραμμή σε περίπτωση που δεν υπάρχουν κολόνες του ΟΤΕ.

Πιο συγκεκριμένα το σπίτι ειναι ούτε 100 μέτρα σε ευθεία απο την κοντινότερη κολόνα του ΟΤΕ. Δυο φορές που έκανα αίτηση ήρθαν για να δουν και μου είπαν 2000 € ,και βλέπουμε, την πρώτη φορά και τη δεύτερη 600. Αυτά ειναι για τις κολόνες και τα καλώδια.

Φυσικά δε δέχτηκα μιας και δεν έχω σκοπώ να πληρώσω εγώ για να επεκτείνει το δίκτυο του ο ΟΤΕ. Αλλά ειναι λογικές αυτές οι τιμές; Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να ρωτήσω τι ισχύει για νέα τηλεφωνική γραμμή σε περίπτωση που δεν υπάρχουν κολόνες του ΟΤΕ.

Πιο συγκεκριμένα το σπίτι ειναι ούτε 100 μέτρα σε ευθεία απο την κοντινότερη κολόνα του ΟΤΕ. Δυο φορές που έκανα αίτηση ήρθαν για να δουν και μου είπαν 2000 € ,και βλέπουμε, την πρώτη φορά και τη δεύτερη 600. Αυτά ειναι για τις κολόνες και τα καλώδια.

Φυσικά δε δέχτηκα μιας και δεν έχω σκοπώ να πληρώσω εγώ για να επεκτείνει το δίκτυο του ο ΟΤΕ. Αλλά ειναι λογικές αυτές οι τιμές; Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

Μπορείς να βάλεις δορυφορικό ιντερνετ και τηλέφωνο από την φορτηνετ:http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=6951

Αυτό δίνει δωρεάν τον εξοπλισμό και την εγκατάσταση.Με κάποια παραπάνω χρήματα(10 ευρώ) δίνει και 20GB παραπάνω όγκο και απεριόριστη νυχτερινή χρήση!Παρόμοιο έχει και ο ΟΤΕ:https://www.ote.gr/web/guest/consumer/products-services/ote-satellite-internet

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να ρωτήσω τι ισχύει για νέα τηλεφωνική γραμμή σε περίπτωση που δεν υπάρχουν κολόνες του ΟΤΕ.

Πιο συγκεκριμένα το σπίτι ειναι ούτε 100 μέτρα σε ευθεία απο την κοντινότερη κολόνα του ΟΤΕ. Δυο φορές που έκανα αίτηση ήρθαν για να δουν και μου είπαν 2000 € ,και βλέπουμε, την πρώτη φορά και τη δεύτερη 600. Αυτά ειναι για τις κολόνες και τα καλώδια.

Φυσικά δε δέχτηκα μιας και δεν έχω σκοπώ να πληρώσω εγώ για να επεκτείνει το δίκτυο του ο ΟΤΕ. Αλλά ειναι λογικές αυτές οι τιμές; Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Ευχαριστώ.

 

Η πιό εύκολη λύση είναι να βάλεις vodafone για το σπίτι (έχει και η cosmote αντίστοιχο offering), σου δίνει ένα fct (fixed terminal unit) στο οποίο βάζεις sim και το οποίο συνδέεται με κλασικές τηλεφωνικές συσκευές. Σίγουρα σου δίνουν ένα κινητό αριθμό αλλά και ένα σταθερό - γεωγραφικό αριθμό, έτσι μπορούν να σεκαλούν είτε με τον σταθερό αριθμό είτε με τον κινητό (αν π.χ. έχει χρόνο ομιλίας προς voda μπορείς να καλείς το σπίτι στον "κινητό" αριθμό του και όχι στον σταθερό).

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει το σταθερό για να τηλεφωνώ αλλά για να έχω ιντερνετ.

Όσον αφορά το δορυφορικό ιντερνετ το ξέρω για τα προγράμματα αλλά ΔΕΝ ειναι απεριόριστα. Άσε που πάει κοντά στα 50€ για το απεριόριστο βραδινό. Προς το παρόν βολεύομαι με τα 10gb στα 15 €. Για αυτό θέλω γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με την αποστολή email!Κάθε φορά που προσπαθώ να στείλω email πάντα μου ζητάει να βάλω τους κωδικούς μου!Τους κωδικούς τους βάζω σωστά αλλά ξαναπετάγεται το παραθυράκι και μου ζητάει τους κωδικόυς και δεν στέλνεται το email!Αυτό συμβαίνει και στα κινητά και στο outlook express στον υπολογιστή μου!Στο μοναδικό που δεν έχω πρόβλημα αποστολής email είναι μέσω του otenet tools!Να αναφέρω ό,τι κατα την λήψη email δεν έχω κανένα πρόβλημα!Τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με την αποστολή email!Κάθε φορά που προσπαθώ να στείλω email πάντα μου ζητάει να βάλω τους κωδικούς μου!Τους κωδικούς τους βάζω σωστά αλλά ξαναπετάγεται το παραθυράκι και μου ζητάει τους κωδικόυς και δεν στέλνεται το email!Αυτό συμβαίνει και στα κινητά και στο outlook express στον υπολογιστή μου!Στο μοναδικό που δεν έχω πρόβλημα αποστολής email είναι μέσω του otenet tools!Να αναφέρω ό,τι κατα την λήψη email δεν έχω κανένα πρόβλημα!Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

πιθανόν να έχεις μπει σε λίστα anti-spam λόγω κάποιου ιου. κανε μια κλήση στο 13888 και ρώτα το. αν έχεις μπει σε λίστα αντί spam κανε κάνα antivirus , άλλαξε κωδικό στο mail σου και από το tools.otenet.gr και στείλε ένα mail στο abuse@ote.gr για να σε ξεκλειδώσουν. αυτό συμβαίνει όταν φεύγουν παρα πολλά mails από έναν λογαριασμό χωρίς ο χρηστης να το αντιληφθεί , όπως σου είπα συνήθω λόγω κάποιου ιου, τογκάν κτλ

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μιας και δεν κατάφερα να λάβω και πολλές απαντήσεις ( :) ) θα ήθελα να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος.

Βρήκα αυτό το τηλεφωνικό κέντρο:

https://stokostos.gr/tc-108c.html το οποίο όμως γράφει στα χαρακτηριστικά του ότι: "Φωνητικό μήνυμα καλοσωρίσματος 12 δευτερολέπτων".

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει αν αυτός ο χρόνος μπορεί να παραταθεί με κάποιον τρόπο με κάποια εξωτερική τρίτη συσκευή.

Ευχαριστώ πολύ!

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα μια μέτρηση απο το σίτε της Cyta και μου εγραψε οτι ειμαι λιγα παραπανω απο 900 μέτρα απο το κοντινότερο αστικό κέντρο...

 

Μια κοπέλα που μίλησα στην cyta μου είπε οτι ίσως η απόσταση να είναι λίγο μεγαλύτερη και θα είναι πολύ οριακό το vdsl καλύτερα να παω σε adsl, και μετά με παρέπεμψε σε εναν τεχνικό που μου είπε οτι θα πιθανότατα αφου δεν είμαι στα 980 μέτρα ++, θα υπάρχουν συνδέσεις vdsl...και οι δυυο μου είπαν οτι είμαι οριακά στο πακέτο των 35mbps/3 upload.

 

Προσωπικά το ΜΟΝΟ που με ενδιαφέρει είναι το upload rate, και λαμβάνοντας υπόψιν την wind που δίνει το πακέτο των 50/10, (αλλά με adsl router), σε ποιά απο τις δυό με παροτρείνεται να πάω;

Είναι πολύ σημαντικό το upload μου να είναι πάνω απο 2.5...

Μπορώ στην wind να έχω παραπάνω upload με την 50άρα της επειδή δίνει 10; η θα είναι το ίδιο όπως στην cyta που δίνει 3;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα μια μέτρηση απο το σίτε της Cyta και μου εγραψε οτι ειμαι λιγα παραπανω απο 900 μέτρα απο το κοντινότερο αστικό κέντρο...

 

Μια κοπέλα που μίλησα στην cyta μου είπε οτι ίσως η απόσταση να είναι λίγο μεγαλύτερη και θα είναι πολύ οριακό το vdsl καλύτερα να παω σε adsl, και μετά με παρέπεμψε σε εναν τεχνικό που μου είπε οτι θα πιθανότατα αφου δεν είμαι στα 980 μέτρα ++, θα υπάρχουν συνδέσεις vdsl...και οι δυυο μου είπαν οτι είμαι οριακά στο πακέτο των 35mbps/3 upload.

 

Προσωπικά το ΜΟΝΟ που με ενδιαφέρει είναι το upload rate, και λαμβάνοντας υπόψιν την wind που δίνει το πακέτο των 50/10, (αλλά με adsl router), σε ποιά απο τις δυό με παροτρείνεται να πάω;

Είναι πολύ σημαντικό το upload μου να είναι πάνω απο 2.5...

Μπορώ στην wind να έχω παραπάνω upload με την 50άρα της επειδή δίνει 10; η θα είναι το ίδιο όπως στην cyta που δίνει 3;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Λογικά στην Wind θα είναι καλύτερα ελεώ του μεγαλύτερου bandwith και σε τιμές νομίζω είναι πολύ κοντά ίσως και καλύτερα στην Wind. Δες λογικά παίζει και μια προσφορά για δώρο tabletaki αυτή την περίοδο

ck
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα λεω να χρησιμοποιησω τηλεκαρτα οτε για διαφορους λογους ..

αλλα που θα βρω καρτοτηλεφωνα πλεον εξω ;

τα περισσοτερα λενε βλαβη 500

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα λεω να χρησιμοποιησω τηλεκαρτα οτε για διαφορους λογους ..

αλλα που θα βρω καρτοτηλεφωνα πλεον εξω ;

τα περισσοτερα λενε βλαβη 500

 

Όσα είναι χαλασμένα τα δηλώνεις και τα φτιάχνουν. Πάρε 13888 και ζήτα το τηλέφωνο για βλάβες καρτοτηλεφωνων.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω ένα ασύρματο τηλέφωνο το οποιο θα πρεπει να καλυπτει ενα μεγάλο χωρο περίπου 180 τμ.

Επειδή δεν εχω ξανα ασχοληθεί με την αγορά ενος ασυρματου θελω τη βοηθεια σας και να με κατευθύνετε ή και να μου προτείνετε κάποιο ασύρματο απο skroutz ή κάποια γνωστη εταιρεια (Πλαισιο, kotsovolo, public κτλ)

 

Στο ασυρματο θέλω:

1) Να βρίσκομαι σε άλλα δωματια μέσα σε αυτα τα 180 τμ και να μην χάνεται το σήμα.

2) Να υπάρχει οσο το δυνατο μικροτερη ακτινοβολια.

3) Να μην ειναι ακριβο. Απλά να με ακούει ο αλλος καθαρα, το ιδιο και εγω!

4) Αν είναι εφικτό να αποθηκεύεται καμιά επαφή χωρις να είναι απαραίτητο.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην σας μπερδεψα με τις επισημανσεις μου :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 φτηνά Panasonic 1611. Έχουν κάτω από 20€. Το σπίτι μου είναι στα ίδια τετραγωνικά και έχω και αποθήκη από κάτω και άλλο όροφο πάνω. Πιάνει παντού. Σε σημείο που τα χάνουμε διότι τα ξεχνάμε σε απίθανα σημεία. Έχω τις 2 βάσεις στο κέντρο του σπιτιού και της αποθήκης. Και πιάνουν τα πάντα.

 

Καπου επισης είχα διαβάσει πως μπορούν να ζευγαρώσουν βάσεις με 2 και παραπάνω ακουστικά. Δες και αυτή την πιθανότητα. Να βάλεις 2 ίδια τηλέφωνα σε γωνίες και να είναι ζευγάρι μεταξύ τους. Οπότε θα έχεις παντού κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ φιλε.(Αργησα να σε ευχαριστησω γιατι ειχα παθει ζημια)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μένω σε ξενοδοχείο και στο δωμάτιο που βρίσκομαι το ρουτερ του ορόφου (κάθε όροφος έχει άλλο ρουτερ) είναι μακριά από το δωμάτιό μου και το ιντερνετ σέρνεται. Έχει ένα τσιπάκι (για το τηλέφωνο) και μπορώ στην θέση του να βάλω ένα άλλο ρουτερ που έχω και να έχω δικό μου wifi μέσα στο δωμάτιο. Λέει κάτι τέτοιο ή είναι χαζό? Το τηλέφωνο του δωματίου λειτουργεί κανονικά. Θα χρεωθώ κάτι από το ξενοδοχείο;

 

Καλύτερα είναι να πάρω κεραία; ποια χαρακτηριστικά να προσέξω; Ποια είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...