Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, και τα τέλη ενεργοποίησης δεν τα παίρνει η ΝΕΤΟΝΕ αλλά ο πΟΤΕ...η ΝΕΤ1 μέσα μπαίνει από αυτήν την προσφορά καθώς επωμίζεται τα τέλη των 2 μηνών που σου δίνει...για να μη λέμε και ότι θέλουμε....
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μετά από ΤΡΕΛΛΟ ψαξιμο και της τελευταίας επιλογής ΤΟ ΒΡΗΚΑ.Δεν θέλει new access rule στο policy του firewall.Θέλει new non-web publishing rule.Τόσο απλό...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

-Το οτι απο 19/2 (προβλεπόμενη ημερομηνία) πηγε 7-10 μέρες ΔΕΝ φταιει ΚΑΝΕΝΑΣ εναλλακτικος αλλα ειναι θεμα οτε.

 

 

 

Πώς προκύπτει αυτό??:ninja::ninja::ninja:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

(μήπως πρέπει να postάρω στο Ευρυζωνικά Σταθερά Δίκτυα?)

 

Γεια σας!

 

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό το site και νομίζω έφτασε η ώρα να ζητήσω την βοήθεια τον ειδικών.

 

Έχω Cytanet i-choice 512/128 :O και θέλω να κάνω αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Το i-choice 1000 ήταν το πρώτο πακέτο που σκέφτηκα, αλλά όταν είδα ότι το upload είναι σταθερά 128Kbps αποφάσισα ότι πρέπει να αλλάξω provider μιας και η Cytanet έχει πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων.

 

Ψάχνω 1Mbps/512Kbps και φυσικά μια εταιρία που μπορώ να εμπιστευτώ.

 

Επίσης μπορώ να αλλάξω provider ή το συμβόλαιο με την ΑΤΗΚ με δεσμεύει; Πρέπει πρώτα να το ακυρώσω;

 

Μπορείτε να με συμβουλέψετε; :confused:

Cytanet i-choice :angry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από μια βιαστική απόφαση και χωρίς να το ψάξω πολύ, βρέθηκα αγκαλιά με ένα ασύρματο router της BELKIN μοντέλο (F5D7632-4) αγορασμένο από το Πλαίσιο.

Θέλω να συνδέσω με ethernet τον σταθερό μου υπολογιστή και έπειτα με την χρήση ασύρματου να συνδέθω και από το laptop. Αφού κάνω ότι μου λέει το manual του router βρίσκομαι μπροστά στο εξής θέμα. Το router δείχνει ότι έχει συγχρονιστεί με την ADSL (ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι), δείχνει ότι έχει συνδεθεί το PC με ethernet, αλλά δεν έχω internet.

Τώρα αυτό που μπορεί να οφείλεται???

Μπορεί να μην είναι συμβατό το συγκεκριμένο router με την conn-x ή κάνω κάτι λάθος στης ρυθμίσεις???

Επειδή είναι η πρώτη προσπάθεια να συνδεθώ με router (το προηγούμενο ήταν ένα απλο μοντεμάκι), μπορεί κάποιος να μου πει τις σωστές ρυθμίσεις. Να δω μήπως έχω κάνει κανένα σοβαρό λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει συνχρονισει το router μαλλον δεν περνεις ip ισως επειδη δεν εχεις βαλει σωστα το username ή to password.

Τι αλλα λαμπακια εχει πανω το Belkin?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Το username και το password που βάζω είναι αυτά που έχω στην σύνδεση της conn-x. Μήπως πρέπει να βάλω τα αρχικά που μου είχαν δώσει από τον ΟΤΕ όταν είχα κάνει πρώτη φορά την σύνδεση???

Τα υπόλοιπα λαμπάκια που έχει γενικά είναι:

1. τροφοδοσία

2. 4 λαμπάκια ένα για κάθε θύρα ethernet

3. ένα λαμπάκι για το wireless

4. ένα λαμπάκι για τον συγχρονισμό της DSL

5. ένα λαμπάκι για την είσοδο στο internet

 

Α και όταν μπαίνω στο μενού με τις συνδέσεις, μου δείχνει ότι το ethernet ειναι κανονικά συνδεδεμένο και δουλεύει, αλλά από Internet τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι internet δεν αναβει γιατι δεν περνεις ip.

Ναι,βαζεις τα username και password του connx που ειναι της μορφης

12345566@otenet.gr

sgagah

πολυ συχνο λαθος ειναι να ξεχναμε το @otenet.gr

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου διάβασε λίγο αυτό μήπως και έπεσες και εσύ θύμα των αετονύχηδων...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=200086

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι αυτό. έτσι και αλλιώς η γραμμή dsl είναι μόνο στο δωμάτιο μου και τηλέφωνο δεν υπάρχει.

επίσης με το παλιό μου το Modem μπαίνω κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Μάλλον είναι αυτό που μου έγραψε ο φίλος stamatis3133.

Αύριο θα το δοκιμάσω και θα δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.

ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας. εχω PSDN γραμμη στην οποια εχω και ιντερνετ σε αποσταση 150 μετρων μενει ο αδερφος μου (παρεμβαλονται κτηρια και δεν υπαρχει οπτικη επαφη)εχετε να μου προτινετε καποια λυση να του δοσω ιντερνετ ασυρματα.εχω βρει καποιες λυσεις στο εμποριο (μοντεμ ρουτερ)που υποσχονται 400 -600 εμβελεια αλλα στην πραξη? η μηπως η λυση με εξωτερικη κεραια θα ηταν καλυτερη.ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με μια πρόχειρη ματιά:

 

Router με wireless N και εμβέλεια 200-600 μέτρα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803184

 

Κάρτα ασύρματου δικτύου wireless N:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613744

 

Βγαίνει κοντά στα 130 ευρώ η όλη εγκατάσταση.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε το πρόβλημα.

Πέρασα χειροκίνητα την διεύθυνση dns. και δεν μπήκε

με το που ενεργοποίησα μια επιλογή (UPNP) της οποίας το status ήταν disable από τις default ρυθμίσεις, μπόρεσα τελικά και συνδέθηκα.

Οπότε μάλλον εκεί ήταν το πρόβλημα.

Ξέρει κανείς τι είναι ακριβώς αυτή η επιλογή????

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά:

 

UPNP aka Universal Plug and Play

 

Μια συσκευή που υποστηρίζει το upnp μπορεί να συνδεθεί δυναμικά (και όχι στατικά στην περίπτωση σου,βάζωντας χειροκίνητα τον dns) σε ένα δίκτυο (στην περίπτωση σου στο Connex) και να πάρει αυτόματα DNS,IP κτλ κτλ.

 

Κοινώς το upnp είναι μια αρχιτεκτονική η οποία αυτοματοποιεί πλήρως την επικοινωνία μεταξύ συσκευών που το υποστηρίζουν.

 

Τα γράφω όσο κατανοητά γίνεται,ελπίζω να σε διαφώτησα!:)Για περισσότερες λεπτομέρειες πάντως μπορείς να ανατρέξεις εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Plug_and_Play

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι παλιές καλές εποχές που περιμέναμε 30, 40, 50 λεπτά στην αναμονή.:dash:
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στα 150μ χωρίς οπτική επαφή δε πρόκειται να παίξει link με indoor εξοπλισμό. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός με ανακλάσεις κλπ. Εδώ με φίλο μου που μένει στη δίπλα πολυκατοικία με το ζόρι βγάζουμε link και φυσικά σε σχετικά χαμηλή ταχύτητα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το χρονο σου geofromalimos.φανταζομαι οτι η προταση σου αφορα συνδιασμο ρουτερ-καρτας δικτυου.εχει δοκιμαστει αυτη η λυση στην πραξη?(ο υπολογιστης μου εχει wirelles assistant)
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΟΝ TELECOMS. ΠΟΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑDSL ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ.

ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα ΟΤΕ και μονο πυ εχει καλυτερη εξυπηρετηση φτανει ασε που οι ταχυτητες ειναι πραγματικες.Οχι σαν κατι αλλους που σου λενε 24Mbps και μπαινεις το πολυ με 3.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δοκιμαστεί αλλά πιστεύω πως θα παίξει.Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με την κατασκευάστρια εταιρία και να πεις τι θέλεις να κάνεις για να σε συμβουλέψουν.Θεωρητικά πιστεύω πως θα παίξει.Τι είναι το wireless assistant?

 

meres έχεις wireless n?Ή παίζεις κανονικά με b/g?Γιατί υπάρχει διαφορά.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι απαιτείται για να κάνω εγγραφή στο evoice? Πήγα στη σελίδα τα έκανα όλα αλλά δε με γράφει με τίποτε. Μήπως αλλάξανε κάτι και το έκαναν μόνο για υπάρχοντες πελάτες της hol? Τηλεφωνώ και στη hol αλλά έχει τεράστια αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Που είναι οι παλιές καλές εποχές που περιμέναμε 30, 40, 50 λεπτά στην αναμονή.:dash:

Όντως :(

 

Μαθαίναμε όλα τα ΤΟΡ-10 τραγούδια, και μάλιστα τα ακούγαμε 2 φορές :p

 

 

Είχε καταντήσει: "Forthnet - The Best radio in town" !!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...