Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι φίλε μου το router δουλεύει κανονικά συνδέομαι στο Internet χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από τα κλασικά disconnects το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει το τηλέφωνο, νεκρό :blink:
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη στο 121(αν το έχεις κάνει ήδη,ξανακάνε το)και να τους πεις ακριβώς το πρόβλημα!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια πιθανοτητα στον κομβο του ΟΤΕ εκει που συνδεετε ο συνδρομητης(τηλεφωνο σου) με το broadband(ADSL) να μην εχει κουμπωσει καλα το τηλεφωνο σου.Αυτο πρεπει να το λυσει ο ΟΤΕ.

Παρε στο121! !!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ναι θα μπορουσες να το πεις αλλα μην ξεχνας οτι ουσιαστικα ειναι ΗΟΛ+VODAFONE = τελικο αποτελεσμα,γιατι η voda χρησιμοποιει σε πολλες περιπτωσεις το δiκτυο της hol για adsl:shifty:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα τέλος, ήταν πληγωμένο το καλώδιο στην διαδρομή.... από δέντο που έπεσε :X το κουφό ήταν το ότι είχα νετ και όχι τηλέφωνο... τώρα όλα οκ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :D
Link to comment
Share on other sites

hi paidia thelw na rotisw kati, Exw modem/router kai otan thelw kati na katevasw kai prepei na alaksw ip... tin alazw mono ama vgalw to kalodio tilefonou apo to modem... pws ginete me poio eukolo tropo na exw kathe fora pou kleinw kai anoigw to internet kai kainouria ip? mipos mporei kapoios na me fwtisei...?
the truth is inside of our mind,so don't miss it...
Link to comment
Share on other sites

Μου εγραψε πως ειναι σιγουρος πως ο οτε στελνει σημα ETSI FSK και οχι FSK Bell core, που υποστηριζει και το κεντρο. Δεν μπορω να του κανω καμια ρυθμιση παρα μονο καποιες με commands μεσω τηλεφωνου.

Εγω παρατηρησα πως τα τηλεφωνα χανουν το πρωτο χτυπημα και διαβασα καπου πως η αναγνωριση στελνετε απο τον οτε μεταξυ του πρωτου και του δευτερου χτυπηματος.

Μηπως φταιει αυτο;

μπορει να βοηθησει κανενας;

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις ISDN γραμμη, μπορεις να ρυθμισεις στο Netmod το FSK level, δηλαδη να αυξησεις την ενταση , γιατι μερικες συσκευες ειναι δυστροπες και δεν "βλεπουν" την αναγνωριση
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με ένα script-άκι, που θα κόβει και θα ξανανοίγει τη γραμμή, δίνοντας καινούργια ip, λίγο πιο γρήγορα από το να σηκώνεσαι και να κάνεις τη διαδικασία που κάνεις, αλλά... δεν είναι τόσο απλό να το γράψεις, αν δε γνωρίζεις και εξαρτάται από τον τύπο του Router.

Ποιό μοντέλο USR έχεις?

Link to comment
Share on other sites

http://news.ert.gr/c/2/372358.asp

 

Άντε και στα 100Mbps σε 3-4 χρόνια με το χάλκινο συρματάκι μας!:)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Sorry τώρα το ανακάλυψε το ΑΠΕ!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Με τα καλώδια που έχει ο ΟΤΕ θα χρειαστεί και δεύτερο και τρίτο διδακτορικό για να πιάσει έστω τα μισα σε ταχύτητα!

 

Πάντως συγχαρητήρια!Μας έκανε όλους υπερήφανους.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αυτο που εκανα και εγω....

USB με μια μικρη προεκταση για να το μετακινεις και να μπορεις να βελτιωσεις το σημα αναλογα με το πιο δωματιο θελεις να εχει ιντερνετ!

Προσωπικα το εκανα για να παρω και την κεραια μακρυα απο τα καλωδια (ρευματος και μη!) που βρισκονται πισω απο τον υπολογιστη!

Τεραστια διαφορα στι σημα...

 

Ασε που μπορεις ανα πασα στιγμη και με περισσια ευκολια να το αφαιρεσεις και να το βαλεις σε αλλο υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι τελευταία στη Forthnet;;;

Προχτές πήρα κατά τις 11 το πρωι και μου απάντησαν κατ'ευθείαν ενώ σήμερα κατά τις 2 το μεσημέρι και περίμενα περίπου 40 δευτερόλεπτα.

Άσε που ήξεραν ό,τι τους ρώτησα και εξυπηρετίθηκα σε 1 λεπτό (εντάξει, δεν ήταν τίποτα σπουδαίο - κάτι για την αίτηση που πρέπει να κάνω για αλλαγή ταχύτητας και για τον τρόπο πληρωμής...)

Link to comment
Share on other sites

(ο τίτλος δεν είναι και ο πιο κατατοπιστικός αλλά δεν μου ερχόταν κάτι καλύτερο)

 

τώρα που έκανα την γραμμή μου (pstn) adsl πρεπει να ανησυχώ για το αν θα μου έρθει φουσκωμένος ο λογαριασμός με κλήσεις σε 90... κ.τ.λ. τις οποίες δεν τις εχω κάνει πότε ??? παλιά με τις καρτουλες και την χρόνοχρεωση υπήρχε, τώρα?

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Αν συνδεεσαι στο ιντερνετ μεσω της adsl τοτε για πιο λογο να φοβασαι?!?!?!

Η adsl δεν καλει καποιο τηλεφωνο ετσι ωστε ο dialer να αλλαξει το νουμερο και να συνδεθεις με διεθνεις προορισμους...

Link to comment
Share on other sites

φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μίσα...

αυτή την εντύπωση είχα και εγω αλλά ήθελα να το σιγουρέψω από έναν τρίτο. (μου έβαλε την ιδέα κάποιος ε και ήθελα να το σιγουρέψω)

 

tnx!

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ειναι οτενετ ειναι δωρεάν !

Η ιδιωτικές εταιρίες δεν χρεώνουν μάλλον μονο οταν είναι στο ιδιο κέντρο η μεταφορά

αλλα αν ειναι σε άλλο κέντρο πρεπει να χρεώνουν.

 

Παιδιά καλησπέρα.Την Τρίτη 12-2-2008 μετακομίζω , ακριβώς ένα στενό πιο δίπλα.Μένω Πάτρα (5 πηγαδίων, και πάω Ναυμαχ.Έλλης).Έχω από τον Ιουλίο το ΟΤΕΝΕΤ ondsl kit 768.Πως θα μεταφέρω το τηλέφωνο και την ADSL? Νομίζω είναι καλύτερα να κρατήσω τον ίδιο αριθμό σωστά?Επίσης, από μια ερώτηση που έκανα σε κατάστημα oteshop, δεν μου ανέφεραν κάτι για χρέωση.(μου είπαν για 5-10 μέρες ότι θα χρειαστούν).

 

Έκανε κανείς πρόσφατα μετακόμιση/ μεταφορά otent adsl?

Μερικές απαντήσεις θα βοηθούσαν.

 

Ευχαριστώ, καλό βράδυ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Για την μεταφορά γραμμης οτε χρεώνεσαι περίπου 50€ (ρωτα στο 134 ,μπορείς να κάνεις και την αιτηση)

Κρατα τον ιδιο αριθμό (αφου και νεα αίτηση να κάνεις ειναι περίπου τα ιδια € συν εξοφλητικό ''κλείσιμο'' λογαριασμού κ.α)

Απλα να ξερεις οτι με την εσωτερική φορητοτητα σχεδόν την ιδια μερα (που θα έρθουν στο νεο σπιτι) θα εχεις τηλέφωνο αλλα μονο για εξερχόμενες (οι εισερχόμενες θέλουν 1-3 μερες)

 

Για την dsl δεν πρεπει να πληρωνεις !

Την αιτηση επρεπε να την κανεις 5-10 μερες ποιο νωρις απο την ημερα μεταφοράς - διακοπής (12-02-08)

μπορεις ομως στο 134 η οτεshop να ζητησεις να κοπει 12-02-08 (αν πρεπει να παραδώσεις το σπιτι) και μετα ΘΑ το συνδεσουν ΟΤΑΝ ερθει η σειρα σου !

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω HOL και περιμενω ηδη 1 ωρα στην αναμονη!!!μηπως ξερετε αν στο ritz!box fon πρεπει να ειναι αναμενο το λαμπακι internet ή μονο το dsl kai to power.η συνδεση μου ειναι οκ αλλα νομιζω οτι παλια ηταν και το λαμπακι ιντερνετ αναμενο.ξερει κανεις;ευχαριστω...
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω HOL και περιμενω ηδη 1 ωρα στην αναμονη!!!μηπως ξερετε αν στο ritz!box fon πρεπει να ειναι αναμενο το λαμπακι internet ή μονο το dsl kai to power.η συνδεση μου ειναι οκ αλλα νομιζω οτι παλια ηταν και το λαμπακι ιντερνετ αναμενο.ξερει κανεις;ευχαριστω...

Πιο λαμπάκι internet; εννοείς αυτό που έχει και το σηματάκι ενός ακουστικού τηλεφώνου δίπλα; αυτό ανάβει όταν έχεις στο fritz συνδεδεμένη συσκευή τηλεφώνου και ανοίγει η γραμμή. Για να έχεις ίντερνετ αρκεί το λαμπάκι DSL (και το POWER φυσικά :p)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...