Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, η μεταφορά μας ένοιαξε?

Οι ταχύτητες? Η εξυπηρέτηση? Η ενεργοποίηση της γραμμής? Η ποιότητα?

 

Αλλα τι τα λέω? Είναι σαν να έχω βάλει spoiler και δεν τα βλέπουν οι ανίκανοι οι οτετζήδες.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για internet στη Φλωρεντία, μιας και αφενός θα μείνω για ένα χρόνο ακόμη, αφετέρου το wireless του γείτονα γίνεται όλο και πιο αδύναμο και αποσυνδέομαι συνέχεια (διάολε... θα άλλαξε θέση στο router).

 

Οι πάροχοι πολλοί, οι προσφορές αρκετές, κάποιες από αυτές φαίνονται συμφέρουσες, κάποιες είναι αδιάφορες (αρκετοί μου είπαν να μείνω μακρυά από τη Fastweb)...

 

Ενδεικτικά αναφέρω την προσφορά Alice 20MEGA στα 40 ευρώ το μήνα, με ταχύτητες μέχρι 20Mbps (εξαρτάται από το traffic της περιοχής) και με παροχή ασύρματου router. Επίσης, η προσφορά της Tiscali, 12 Flat φαίνεται καλή, με ταχύτητες μέχρι 12Mbps στα 30 ευρώ το μήνα.

 

Το κόστος ενεργοποίησης της γραμμής είναι περί τα 150 ευρώ (δωρεάν μέχρι 30/4 και από τις δύο προαναφερθείσες εταιρείες).

 

Σκοπός μου δεν είναι βέβαια να γλιτώσω τα 150 ευρώ κάνοντας μια βιαστική κίνηση που θα μετανιώσω αλλά να επιλέξω σωστά ένα συμβόλαιο που θα έχει καλό value for money. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

 

- Ποια από τις εταιρείες στην Ιταλία θεωρείται η πλέον αξιόπιστη; (πολύς κόσμος κάνει συνδέσεις με Alice, να την προτιμήσω τελικά;)

- Τι κρυφές χρεώσεις υπάρχουν στα συμβόλαια που δε φαίνονται στις προσφορές στο internet;

- Το «Fino a 20Mbps» σημαίνει τελικά ότι μπορεί να πληρώνω τα 40 ευρώ μηνιαίως και να έχω ταχύτητες PSTN;

- Υπάρχουν προσφορές που η ταχύτητα να είναι δεδομένη (πχ 2Mbps) και όχι «Fino a...»;

- Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

πριν λίγες μέρες έβαλε έκανε ένας φίλος αίτηση μετατροπής από pstn σε isdn.

πήγα σπίτι του να δω το netmod και να του κάνω μια αναβάθμιση, αλλά στην θέση του είδα ένα κουτι 2 φορές το μέγεθος του netmod, που είναι της siemens.....

 

 

τι έγινε.......???

δεν δίνουν πλέον netmod????

 

 

 

αυτό δεν το βλέπω να είναι και modem......

 

 

περιμένω πληροφορίες σχετικά....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πλέον το netmod έχει καταργηθεί και στη θέση του δίνουν το λεγόμενο NT1,το οποίο δεν έχει ενσωματωμένο modem isdn για πρόσβαση dialup..είναι μόνο για τηλεφωνία..:)
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Και μένα άργησε ο λογαριασμός μου να έρθει, (ακόμα δεν τον έχω λάβει) τον πλήρωσα όμως κι έτσι ας έρθει όποτε θέλει. Πήγα στον ΟΤΕ (στο ταμείο) και ζήτησα την έκδοση αντιγράφου λογαριασμού γιατί ήθελα να τον πληρώσω. Έτσι απλά.
ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως το netmod ήταν ελεεινό γενικότερα. Κολλούσε του σκοτωμού και από υποστήριξη σχεδόν μηδέν. Καλύτερα να πάρεις ένα σοβαρό modem, π.χ. κάποιο Fritz.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, μπορείς ν' απευθύνεσαι στα καταστήματα του ΟΤΕ και δίνοντας απλώς τον αριθμό του τηλεφώνου σου σου εκδίδουν αντίγραφο λογαριασμού. Εκεί υπάρχει η υποτυπώδης ανάλυση που υπάρχει σε κάθε λογαριασμό και φυσικά αναγράφεται και η ημερομηνία λήξης. Είναι λίγο ενοχλητικό, αλλά από το να πληρώνεις αέρα κάθε φορά στον ΟΤΕ, καλύτερα να κάνεις τον κόπο.
Link to comment
Share on other sites

Η αποφαση οντως ισχυει, ομως με την δικαιολογια της ελλειψεις προσωπικου οπως μου ειπαν, τιποτα δεν αλλαζει και η καθηστερηση παραμενει και εγω περιμενω σαν ...:X .
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε πολύς καιρός από τότε που τέθηκε η ερώτησή σου αλλά μιας και την είδα τώρα απαντώ. Φυσικά και γίνεται αλλάζοντας το firmware του από SCCP σε sip και παίζει ωραιότατα π.χ, με voipbuster όπου στη μια θύρα μπορούμε να έχουμε την κλασική προσφορά του voipbuster με τη φτηνή χρονοχρέωση ενώ στην άλλη να βάλουμε το voipbuster pro με 4 cent/κλήση σε σταθερά πολλών χωρών (και Ελλάδας) με διάρκεια 1 ώρα. Αν θέλουμε έτσι να καλέσουμε σταθερό με διάρκεια τηλεφωνήματος μέχρι 4 λεπτά συμφέρει να πάρουμε από τη τηλ. συσκευή στη θύρα π.χ. 1 ενώ για τηλεφωνήματα μεγαλύτερης διάρκειας καλούμε από τη θύρα 2, που έχουμε το pro. Δυστυχώς ο cisco ata 186 γράφεται σε μια μόνο υπηρεσία voip αλλά για το voipbuster, που έχει 2 πακετά χρήσης με τους ίδιους sip το cisco ata 186 έρχεται κουτί όπως και για τη χρήση του σε έναν asterisk server. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους,

Πριν λιγες μερες αγορασα ενα bluetooth dongle της Asus (το WL-BTD202 απο εδω). Οι drivers εγκατασταθηκαν χωρις δυσκολια και το dongle δουλευει καλα για συνδεση με κινητο.

 

Το προβλημα ειναι οτι οταν το χρησιμοποιω για να συνδεσω bluetooth ακουστικα για χρηση με το skype το CPU load φτανει στο 100% με αποτελεσμα να υπαρχουν σπασιματα στον ηχο και να μειωνεται πολυ το frame rate στις βιντεοκλησεις. Εαν δε προσπαθησω να ανοιξω και κανενα προγραμμα πχ. browser, το συστημα γονατιζει .

Eννοειται οτι οταν χρησιμοποιω ενσυρματα ακουστικα το CPU load ειναι πολυ χαμηλοτερο και κανενα απο αυτα τα προβληματα δεν υπαρχει.

 

Το συστημα μου ειναι Intel Pentium 2.8GHz, 2 GB RAM.

 

Στο ιντερνετ βρηκα καποιες αναφορες στο προβλημα αλλα τιποτα συγκεκριμενο και το κυριοτερο καμμια λυση. Εχει κανεις ιδεα για το τι συμβαινει και τι φταιει? Συμβαινει και με αλλα dongles αυτο?

Link to comment
Share on other sites

gia sas paideia, tha me endiefere na vrw ton ftinotero tropo klhshs pros stathera roumanias mesw kapoiou trirou paroxea h akoma kai karta omilias typou talk talk (altec telecoms)...giati o ote mas eskise ligoulaki.

me endiaferei na xrhsimopoieite to diktio tou ote kai oxi VoIp!

 

koitaksa kapoies etairies tou typou http://www.hello-hello.gr (ant1) alla den kserw kata poso einai aksiopistes me tis xrewseis tous kai ta loipa!

 

ta fwta sas kyrioi kai sas euxaristw!

 

P.S.epsaxa arketa sto forum alla den vrika kati prosfato kai me enan aplo elegxo eida pws exoun allaksei polla!

Sms Gr τώρα το iPhone σου απέκτησε και Αναφορά Παράδοσης---> http://www.iphonecocoapps.com/iphoneapps/smsgr
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει μια τηλεφωνικη καρτα που με 5 Ε δινει 500 λεπτα για κλησεις σε ολη την Ευρωπη.

επειδη ειναι πολυ σπανιο να την πετυχεις, πες μου αν μενεις θεσσαλονικη, να σου πω που θα την βρεις

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή επιλογή με ποιότητα ΟΤΕ είναι η κάρτα ΑΛΛΟ του ΟΤΕ. Την βρισκεις σε περίπτερα και καταστήματα του ΟΤΕ. Προς σταθερό Ρουμανίας η χρέωση είναι 4.5 ευρωλεπτά/λεπτό. Είναι όμως τιμή προσφοράς που ισχύει ως τις 4/7/07. Μετά δεν ξέρω. Η Hello που λες δεν καλεί Ρουμανία.
Link to comment
Share on other sites

sas euxaristw gia thn amesh antapokrish paideia...eimai foithths sthn kozanh maria24! pws legete h karta na thn psaxw an einai apo edw h na pw se kapoion filo mou apo thes/nikh na mou thn ferei!

 

spartak tha to koitaksw auto alla na rwthsw an parw 10 p.x. apo tis kartes tou ote kai mexri ths 4/7 exw katanalwsei tis 5 oi alles den tha isxioun sthn prosfora? h einai me periorismeno arithmo apothematwn?

 

sas euxaristw!

Sms Gr τώρα το iPhone σου απέκτησε και Αναφορά Παράδοσης---> http://www.iphonecocoapps.com/iphoneapps/smsgr
Link to comment
Share on other sites

sas euxaristw gia thn amesh antapokrish paideia...eimai foithths sthn kozanh maria24! pws legete h karta na thn psaxw an einai apo edw h na pw se kapoion filo mou apo thes/nikh na mou thn ferei!

 

spartak tha to koitaksw auto alla na rwthsw an parw 10 p.x. apo tis kartes tou ote kai mexri ths 4/7 exw katanalwsei tis 5 oi alles den tha isxioun sthn prosfora? h einai me periorismeno arithmo apothematwn?

 

sas euxaristw!

 

Μέχρι τις 4/7 μπορείς να καλείς με τη χρέωση αυτή ανεξάρτητα του πόσες κάρτες θα πάρεις. Είναι ένα διάστημα 2 μηνών από σήμερα. Πάρε μια να τη δοκιμάσεις και αν σου κάνει παίρνεις και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να φταίει το dongle αλλά οι drivers.

Ποιους drivers έχεις?

Εγώ μιλάω μέσω VoIP με bluetooth headset εδώ και 2 χρόνια και δεν είδα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Μάλιστα σερφάρω κανονικά και πολλές φορές κατεβάζω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Διαβαζοντας εδω και ωρα τα posts του forum δυσκολευομαι να καταλαβω πολλα πραγματα. Σχεδον μπερδευτηκα :wacko:

Δεν εχω γνωση στα περισσοτερα που αναφερονται κι ετσι δεν καταληγω καπου.

Εκανα συνδεση με τον ΟΤΕ και ξεκινησα συνεργασια με τη forthnet. Το προβλημα ειναι με τον OTE. Μηδενικος λογαριασμος του με τελικο ποσο 80,00€ :blink: Μα πως γινεται αυτο???

34,30€ Internet

30.00€ Παγιο ΟΤΕ

10,70€ Ondsl (<---- τι ειν' τουτο? :blink: )

Τα υπολοιπα μικροποσα ειναι :X :X :X

και ΧΩΡΙΣ χρονο ομιλιας παρακαλω (μιλαω με forthnet).

 

To χρονο που μιλαω τον πληρωνω στη forthnet και ειμαι ικανοποιημενη. Για μια συνδεση στο internet κι ενα παγιο, θα πρεπει να πληρωνω καθε φορα 80αρι???

Τι μπορω να κανω γι αυτο? Σε ποια εταιρεια θα καταφερνα να πληρωνω λιγοτερα?

 

Σημειωση: Σε 1 βδομαδα μετακομιζω κι απ' οτι ειδα στο forum αναφερονται τρελα ποσα για τη μεταφορα του τηλεφωνου (40€) :worry:

 

Σας παρακαλω βοηθηστε με στο να επιλεξω σωστα εγκαιρως :(

Link to comment
Share on other sites

Σε 1 βδομαδα μετακομιζω

 

Θα πρέπει να μας πεις σε ποιά περιοχή μετακομίζεις και να δώσεις το τηλέφωνο ενός γείτονα (κατά προτίμηση στην ίδια πολυκατοικία) για να δούμε ποιές εταιρείες καλύπτουν το αστικό κέντρο στο οποίο μετακομίζεις.

Π.χ. αν το τηλ. του γείτονα είναι 210-1234567 εσύ δώσε τα πρώτα 4 ψηφία μετά το 210.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...