Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα παλαιοτερα δορυφορικο.

Τωρα με το dsl ουτε που το συζηταω.

Ασε που ειναι και πανακριβο και δεν προσφερει πολλα πλεον.

Υπομονη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Σε ποιο τηλέφωνο πρέπει να απευθυνθώ για να το μάθω?ποια στοιχεία μου θα ζητηθούν?εχω βάλει σταθερό εδώ κ 2 μήνες και υποψιάζομαι ότι χάθηκε ο φάκελος...για να προλάβω τυχών ταλαιπωρία...

Γενικά η εξυπηρέτηση πελατών στα σταθερά τι τηλέφωνο έχει...?

Παρακαλώ π.μ. Me!

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Σε ποιο τηλέφωνο πρέπει να απευθυνθώ για να το μάθω?ποια στοιχεία μου θα ζητηθούν?εχω βάλει σταθερό εδώ κ 2 μήνες και υποψιάζομαι ότι χάθηκε ο φάκελος...για να προλάβω τυχών ταλαιπωρία...

Γενικά η εξυπηρέτηση πελατών στα σταθερά τι τηλέφωνο έχει...?

Παρακαλώ π.μ. Me!

Link to comment
Share on other sites

nai, 1024 leei.... ara ti paizei??

 

kati pou ksexasa na pw....

Ayto arxise apo exthes...gia kamia 1 wra kai, den mporousa na mpw...

e lew kapoia sintirisi kanoun 'h kai egw den kserw ti allo...

Molis mphka meta apo kamia wra, eida oti eida...

Link to comment
Share on other sites

Είχα για αρκετό διάστημα προεπιλογή της teledome στο σταθερο μου τηλ, μέχρι που αποφάσισα να αλλάξω πάροχο και να ζητήσω προεπιλογή από άλλη εταιρία.καλούσα για μερικές ημέρες μέσω αυτής όταν με ειδοποίησαν ότι η προεπιλογή επανήλθε με δική μου αίτηση στην teledome!!! αίτηση που δεν είχα κάνει ποτέ!με αποτέλεσμα να χρεώνεται υπερβολικά το σταθερό μου τηλ από τις κλήσεις που δε δρομολογούνταν μέσω του πακέτου που είχα επιλέξει στην καινούρια εταιρία.Καλώντας λοιπόν την teledome μόνο που δεν με εξύβρισαν,ενώ υπό την απειλή καταγγελίας στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών δέχθηκαν(κατά κάποιο τρόπο βέβαια) να μην πληρώσω και τα 8 ευρώ που κοστίζει η προεπιλογή του φορέα τους που έκαναν προφανώς πλαστογραφώντας την υπογραφή μου.Επίσης,τους έστειλα fax ζητώντας την διαγραφή μου από την εταιρία τους, το οποίο σε τηλεφωνική επαφή εκ νέου μαζί τους αγνοούν!!!!!!! :mad: :mad: :mad:

Καταγγελία στη επιτροπή τηλεπκοινωνιών θα κάνω,σε τι άλλες ενέργεις μπορώ να προβώ;

Επίσης,γνωρίζετε αν η χρέωση τελών αποσύνδεσης !!!!!!! είναι νόμιμη;

Link to comment
Share on other sites

kai se mena to idio egine alla exei kamia 10aria meres alla me on dsl kit.se emena grafei oti mpaino me 768 alla synexeia eimai konta sto 100% tis taxytitas,pragma to opoio den synebaine me tin 1024.opote stin praksi fainetai

oti exo ligo pio grigoro internet se genikes grammes alla xano sto downloading arga to brady pou eftana ta 100kb/s giati tora kollaei tis perissoteres fores sta 75-80kb/s.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, σε μερικες περιοχες (εντος Αττικης) ισως το Athens Wireless Metropolitan Network (http://www.awmn.net/) να εδινε καποια λυση. Τα παιδια εχουν κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου μπορείς να κάνεις τα εξής.

1ον) Αρνήσου να πληρώσεις λογαριασμό από την ημέρα που σου έβαλαν αυτοί μόνοι τους προεπιλογή .

2ον) δεν χρωστάς τίποτα για αποσύνδεση μια και δεν υπάρχει τέτοια χρέωση .

Συγκεκριμένα η TELEDOME δεν πληρώνει τίποτα στον ΟΤΕ για την αποσύνδεση μια και αυτήν την πραγματοποιεί ο νέος σου πάροχος ο οποίος πλήρωσε μάλιστα καί τέλος προεπιλογής στον ΟΤΕ. Επιπλέον δεν έκαναν τίποτα για την αποσύνδεση και δεν μπορούν να σου χρεώσουν κάτι που γίνετε χωρίς δικές τους ενέργειες.

Σε περίπτωση χρέωσης αρνήσου καν να μιλήσεις μαζί τους .

Πές τους -σας παρακαλώ απευθυνθείτε στα Ελληνικά δικαστήρια από τα οποία θα πάρετε χρήματα αφού πρώτα αποδείξετε ότι σας τα χρωστάω. Τελεία και παύλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ vasileios!

πρέπει να τελειώσει η εποχή που νόμιζαν ότι μπορούν να βασίζονται στην άγνοιά μας για να τα τσεπώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Διακοπη / καταγγελια της συμβασης σου με την Teledome εκανες κανονικα μεσω φαξ; Η καλεσες απλα το νεο παροχο;

 

Απο τη στιγμη που κανεις καταγγελια της συμβασης σου, η Teledome πρεπει να σε σβησει απο τον καταλογο πελατων της μαζι με τα προσωπικα σου στοιχεια.

Επειδη ομως για τα προσωπικα δεδομενα δεν γινεται κανενας ελεγχος πολλοι παροχοι κρατανε τα στοιχεια σου για διαφορους λογους (π.χ. για να σε "αρπαξουν" παλι πισω οπως εκαναν).

 

Επισης, οταν ειχες κανει τη συμβαση σου με την Teledome, την εκανες εγγραφως ή εξ αποστασεως (τηλεφωνικα);

 

Τα 8 ευρω μαλλον στα χρεωσαν για την αλλαγη της Π.Φ. που ποτε δεν τους ζητησες. Αν θυμαμαι καλα, η Teledome ανηκει στους παροχους που δεν πληρωνουν το κοστος της Π.Φ. αλλα το μετακυλιζουν στους πελατες.

 

Σε καθε περιπτωση, η αλλαγη της Π.Φ. εχει γινει παρανομα οποτε καλα εκανες και υπεβαλλες καταγγελια στην ΕΕΤΤ :)

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 ημερες μετα τη ληξη αν θυμαμαι καλα στο κοβουν...εκτος αν εισαι τυχερος οπως εγω :D

Ελπιζω να προλαβεις πριν σε "ξαφρισουν" (τελη επανασυνδεσης) :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο myphone παλαιότερα.Διάβασε και τα παρακάτω αν θες να δεις πως το αντιμετώπισαν άλλοι.:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=158667

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=146843

 

Η εταιρεία Teledome όπως θα δεις στο ακόλουθο λινκ έχει πληρώσει 100.000 ευρώ πρόστιμο για θέματα προεπιλογής φορέα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=165022

Link to comment
Share on other sites

http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Announcments/AP428_038.pdf

ευχαριστα νεα για τουs χρηστεs του ιντερνετ.

απο σημερα 23/4 με αποφαση του Κρατουs δεν μπορει ο ΟΤΕ να καθυστερει την μεταφορα τηd γραμμηs και δεν μπορει να κοψει το ιντερνετ πανω απο 1-2 ημερεs,κατα την μεταφορα τηs γραμμηs σε αλλο παροχο.

ετσι θα συντομεφθει σημαντικα η ενεργοποιηση τηs γραμμηs του χρηστη απο τον νεο παροχο.

VISTA ULTIMATE-http://cordobros.blogspot.com/
Link to comment
Share on other sites

ναι καλο το ειδα και εγω να το δουμε στην πραξη!
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

ευχαριστω πολυ ρε παιδια....παλιοτερα οταν ημουν φοιτητης,σε αλλη πολη βεβαια με ειχαν "ξαφρισει" 4 φορες με τις επανασυνδεσεις για λαμακια του ταχυδρομου ο οποιος κατεπαναληψη αφηνε το λογαριασμο στην απεναντι πολυκατοικια....

γι΄'αυτο και το εχω παρει απο φοβο...

thanx again

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...