Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάρτα allo ΟΤΕ με χρέωση 0,177 ευρώ για κινητό Σερβίας .

 

Επιπλέον στην Ομόνοια μπορέις να την βρεις με 5 ευρώ ή 5,40 οπότε είναι ακόμα πιο οικονομική .Δες και στην σελίδα http://www.oteshop.gr/offers.asp?hop=p&oid=16 Η προσφορά ισχύει μέχρι 4/7/2007 αν και συνήθως παρατείνετε μετά από λίγες μέρες. Αν δεν την βρεις σε περίπτερο πήγαινε σε oteshop ή σε οποιοδήποτε ΟΤΕ ή Γερμανό

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου αρέσει που κοιτούσα τη σελίδα που μου έδωσες και στο πορτοφόλι μου έχω τέτοια κάρτα. :p Αυτή είναι η καλύτερη ε; Πάντως, δεν είμαι Αθήνα για να τη βρω ποιο φθηνή. Οπότε συνεχίζω έτσι.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχουν κάποιες φτηνώτερες αλλά αυτή είναι με την πιότητα του ΟΤΕ γιατί περνάει από τα ίδια ακριβώς κυκλώματα.
Link to comment
Share on other sites

Για τι ταχύτητες μιλάμε παιδιά;

Για 1024/256

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι προς ανησυχία φίλε...απλά η υπηρεσία αυτή διατίθεται μόνο στα καταστήματα με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ευέλικτες οι αλλαγές.
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες για την ποιότητα, τι ακριβώς εννοείς; Ποιότητα κλήσης;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες για την ποιότητα, τι ακριβώς εννοείς; Ποιότητα κλήσης;

Μιλώντας για ποιότητα κυκλωμάτων ενοώ ότι η φωνή που στέλνεις και ακούς έχει την σωστή χροιά, την σωστή ένταση και δεν είναι συμπιεσμένη ,

Με λίγα λόγια μιλάς Αθήνα - Κίνα σαν να μιλάς Αθήνα-Αθήνα .

Οι περισότερες από τις ιδιωτικές χρονοκάρτες στέλνουν την φωνή μέσω internet με όλα τα γνωστά προβλήματα ήτοι καθυστέρηση σύνδεσης χαμηλή ένταση φωνής δυσκολία μερικές φορές να καταλάβεις τι λέει ο συνομιλητής σου .

Προφανώς όταν μιλάω για ποιότητα αναφέρωμε σε αυτό που μπορεί να επιτευχθεί μέσω τηλεφωνικών κυκλωμάτων ( δεν προσπαθώ δηλαδή να μιλήσω με κατηγορήματα που αφορούν το HI-FI )

Link to comment
Share on other sites

χρισημοποιο για το pocket το προγραμμα sjphone kai μεσω wi-fi με συνδεση

i-call της ALTEC συνδεομε για να παρω τηλεφωνα ,

Το προβλημμα μου ειναι οτι η ομιλια που εχω οταν καλεση το pocket ειναι διακεκομμενη.

Γι αυτο φταιει το προγραμμα ,μηπως υπαρχει καποιο καλυτερο, η χρειαζεται το ανωτερω προγραμμα καποια ρυθμιση .

ευχ..........

Link to comment
Share on other sites

'Ενας φίλος είχε ενδώσει στην επιμονή ενός πωλητή και γράφτηκε σ ενα πρόγραμμα της Τελλάς για φτηνότερες κλήσεις.Τώρα θέλει να διακόψει.Αν σταλεί το φαξ όπως λέει θα γίνει η διακοπή άμεσα ή έχει ακουστεί ότι κάνουν μαμουνιές για να μη χαθεί ο συνδρομητής?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω καθυστέρηση στην γραμμή?

Μιλάω από skapy σε skapy και η φωνή μου φτάνει αρκετά καθυστερημένα.

Οποίος ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Από Nikolas49

Άν δείς στην σελίδα 3 ( πρόβλημα στο skype ), αναφέρω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Ενώ κάνω όλες τις ρυθμίσεις σωστά, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Υποθέτω ή υποψιάζομαι οτι οι γραμμές που διατίθενται για το Skype δεν είναι καλής ποιότητας, ή το δίκτυο dsl που είμαι εγώ τουλάχιστον είναι φορτωμένο.

Αντίθετα δέχομαι κλήσεις μέσω skype από το εξωτερικό αλλά με χρέωση σε κάρτα, χωρίς κανένα πρόβλημα στον ήχο. Και αυτό συμβαίνει συνεχώς.

Ποτέ δεν κατάφερα να μιλήσω κανονοκά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!

 

Είμαι φοιτητής στην όμορφη Θεσσαλονίκη και τοσο καιρο ειχα το πακετο της Conx στο 1Μbps το οποιο σερνόταν ανέκαθεν!!!Ζήτημα να έπιανα κοντα στα 40 Κb download την μερα..το βράδυ καπως καλυτερα!Ευτυχώς έληξε!!

Τελείως τυχαία ενα φιλαράκι μου ειπε για την προσφορα της Altec JP 768 στα 40 ευρω.Εκανα την αιτηση ,σε μια εβδομαδα ακριβως ειχα και παλι ADSL.

ΟΙ ταχυτητες δε περιγραφονται..την μερα εχω παντα γυρω στα 85κΒ download ( torrent και rapidshare) ενω οταν κατεβαινουν ταυτοχρονα μερικα αρχεια το συνολικο dl φτανει τα 95ΚΒ.

Πλησιαζει δηλαδη τη θεωρητικη του τιμη για 768..!!

Κατα καιρους εχουν περασει διαφορα πακετα (adsl in a box,conx..κτλ) απο μενα και παντα θυμάμαι τον εαυτο μου να πέρνω τηλεφωνο στα ..134 κτλ και να παραπονιεμαι για τη ταχύτητα.Αυτα που μου ελεγαν τα ξέρετε..(υπερφορτωμένα dslam και λοιπα)Επισης οι γραμμές μου ηταν πάντα στο 1Μbps.

Γνωρίζω οτι πολλοί που μένουν Σαλόνικα κέντρο(πχ dslam Ερμου ) εχουν το ίδιο πρόβλημα.

Ισως οι γραμμές 768 να ειναι πιο χαλαρες ,τι να πω..

Δε θελω να σας επηρεάσω απλα σκεφτείτε το!!!

 

Επιτέλους βρήκα την υγειά μου σε 768 γραμμή!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

έχω ένα μικρό πρόβλημα... έχω 2 routers

Linksys WAG-354G και FRITZ!Box Fon (αυτό που δίνει η HOL)

και τα δύο εκτός από Wireless έχουν και δυνατότητα ενσύρματης καλωδίωσης

Τώρα αυτό που θέλω είναι να συνδέσω/να έχουν και τα δύο(!) Internet

το γιατί είναι και αυτό απλό, το ένα το συνδέω απ'ευθείας με τον δορυφορικό δέκτη και το άλλο δίνει Internet σε άλλο δωμάτιο στο σπίτι...

Πώς μπορώ να διαμοιράσω μια σύνδεση και στα δύο? :(

 

---Edit

Το Fritz!BOX υποστηρίζει απ'ότι είδα λειτουργία repeater..

ποιές ρυθμίσεις πρέπει να ενεργοποιήσω?

έχω ήδη σετάρει να "μιλά" στο ίδιο κανάλι με το linksys (CH11) και του έχω δώσει την MAC του linksys πέρα από αυτό τζίφος... :(

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Πριν από λίγες μέρες πήρα καινούριο υπολογιστή και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

- Έχω ADSL 768 izy by Tellas. - Αφού κάνω σύνδεση, μετά από λίγη ώρα με πετάει (κάνει αποσύνδεση από μόνο του).

Σε άσχετα χρονικά διαστήματα, μπορεί να αποσυνδεθεί 2 ώρες, μπορεί και 2 δευτερόλεπτα μετά τη σύνδεση! :(

 

1) Στο παλιό PC δεν υπήρχε πρόβλημα.

2) Dialer δεν είναι, γιατί έχω ADSL.

3) Anti-virus/Firewall δεν φταίει.

4) Η γραμμή είναι OK (Το έλεγξε τεχνικός του ΟΤΕ).

5) Η θύρα USB παίρνει ρεύμα ξεχωριστά και όχι από το PC.

6) Το modem είναι καινούριο

 

Τι άλλο μπορεί να φταίει;

 

Αν το κρίνουν σωστό οι mods, ας μεταφερθεί σε πιο σχετικό Topic...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Πριν από λίγες μέρες πήρα καινούριο υπολογιστή και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

- Έχω ADSL 768 izy by Tellas. - Αφού κάνω σύνδεση, μετά από λίγη ώρα με πετάει (κάνει αποσύνδεση από μόνο του).

Σε άσχετα χρονικά διαστήματα, μπορεί να αποσυνδεθεί 2 ώρες, μπορεί και 2 δευτερόλεπτα μετά τη σύνδεση! :(

 

1) Στο παλιό PC δεν υπήρχε πρόβλημα.

2) Dialer δεν είναι, γιατί έχω ADSL.

3) Anti-virus/Firewall δεν φταίει.

4) Η γραμμή είναι OK (Το έλεγξε τεχνικός του ΟΤΕ).

5) Η θύρα USB παίρνει ρεύμα ξεχωριστά και όχι από το PC.

6) Το modem είναι καινούριο

 

Τι άλλο μπορεί να φταίει;

 

Αν το κρίνουν σωστό οι mods, ας μεταφερθεί σε πιο σχετικό Topic...

Θα πας στο εικονιδιο της συνδεσης σου και με δεξι κλικ-->ιδιοτητες-->επιλογες-->χρονος αδρανειας πριν το κλεισιμο γραμμης--->θα επιλεξεις ποτε! αυτο μαλλον ειναι το προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρες τηλέφωνο την ΤΕΛΛΑΣ να της το αναφέρεις;

 

Ναι, πήρα και μου είπαν να ελέγξω τη γραμμή, γιατί δεν είναι πρόβλημα από την Tellas...

 

Θα πας στο εικονιδιο της συνδεσης σου και με δεξι κλικ-->ιδιοτητες-->επιλογες-->χρονος αδρανειας πριν το κλεισιμο γραμμης--->θα επιλεξεις ποτε! αυτο μαλλον ειναι το προβλημα.:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν είναι αυτό. ;)

Ήταν προεπιλεγμένο το "ποτέ", οπότε κάτι άλλο φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να :

 

Αλλάξεις θύρα usb και βάλτο κατευθείαν στην μ/β

Δώσε το modem σε κάποιο φίλο σου να κοιτάξει αν τον πετάει

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να :

 

Αλλάξεις θύρα usb και βάλτο κατευθείαν στην μ/β

 

Τελικά αυτό πρέπει να ήταν το πρόβλημα.

Το είχα συνδέσει σε ένα πολύπριζο (έχει 4 θύρες USB και παίρνει ξεχωριστά ρεύμα, όχι από τον υπολογιστή) και μάλλον αυτό έφταιγε.

Τώρα το σύνδεσα στο PC και δείχνει να δουλεύει κανονικά.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...