Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δες το wifi++++ απο gearbest. ισως χρειαστει να παρεις 2-3 και να "υποχρεωθεις" σε καποιους να τα εχουν στην πριζα.

 

 

απ την αλλη, ισως το usb stick με μακρυ καλωδιο ειναι η καλυτερη λυση

 

Εννοείς να αγοράσει ένα PLC (powerline connection) ή ένα wifi repeater από το gearbest.com αν επιλέξει τη λύση του wifi;

 

Εγώ είχα πάρει με 21€ το Zyxel NWD6605 πριν 2 χρόνια και με βολεύει παντού όταν πρόκειται να αυξήσω την ευαισθησία σε ασθενή wifi. Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και σε ποιά τιμή μπορεί να βρεθεί σε ξένα site.

 

Για mobile internet αφού δεν πιάνει της Wind , προτείνω να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία. Υπάρχουν συμφέροντα πακέτα καρτοκινητής με ΜΒ σε όλες τις εταιρείες και όχι μόνο στη Wind. Το καλώδιο ειδικά για να πιάνει 3G Wind είναι παρατραβηγμένη λύση.

20 μέτρα καλώδιο ελεύθερα στο χώμα σε ένα κάμπινγκ μπορεί να "δουν πολλά": Από πατήματα με οποιοδήποτε τρόπο ως και βροχές που δεν είναι σπάνιες στη Χαλκιδική {Τί μου θύμισες! :cry: και ήμουν με απλή σκηνή!}.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο μιλαω http://www.gearbest.com/wireless-routers/pp_282861.html

ελληνικο ριβιου απ συμφορουμητη

 

Αυτή που λες καλύπτει (10-15)m x n(όσα wifi+). Δεν κάνει για 100m.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο χρειάζεται {Αν δεν αλλάξει εταιρεία mobile internet}:

http://www.ebay.de/itm/Jahrgang-2-5KM-High-Gain-Outdoor-Wasserdicht-150M-USB-Wireless-Wifi-Adapter-/142003661730

 

http://i65.tinypic.com/2a8guus.jpg

 

Ας όψονται τα CC που πρέπει να περιμένουμε την άλλη Τετάρτη για να το πάρουμε! :O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!Λοιπον,ξαφνικα εδω και 5-6 μερες συγχρονιζω απο 27+ στα 12-14000 klbit/s!!!Το ρουτερ που εχω (αν παιζει ρολο),ειναι το Speedport W724V Type Ci.Με voip τηλεφωνο καθως ειμαι καινουργιος συνδρομιτης.3 μηνες περιπου.Εχω μιλησει με 13888 και εχει ερθει και τεχνικος χθες και αντι να καλυτερευει,χειροτερευει!!!Τι λετε να κανω?Μου ειπε ο τεχνικος οτι μαλλον μπουκωσαν οι γραμμες και ισως ειναι προσωρινο!!Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε ξαφνικα.Η βλακεια μου ηταν οτι ζητησα εως 50 ταχυτητα,αλλα ποτε δεν επιασα πανω απο 28!!Και μου ειπε ο τεχνικος να ζητησω υποβαθμιση στα 30 γιατι αξιζει τον κοπο καθως το uploaded ειναι σταθερο στα 4998.Αληθεια,αν παω σε αλλο παροχο,πχ forthnet,λετε να ειναι καλυτερα??Και αν ναι,θα πληρωσω πεναλντι στον οτε?Τα στατιστικα μου ειναι αυτα:

 

Status information

Date / time

2016-06-01 15:37:18

Downstream

12675 kBit/s

Upstream

4997 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

70520 / 16

FEC Errors (Down/Up)

55929325 / 0

SNR (Down/Up)

10.4 / 9.8 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 19.9dB

 

1.216MHz~1.943MHz: 55.4dB

Upstream Attenuation 28KHz~60KHz: 8.9dB

 

871KHz~1.205MHz: 43.4dB

 

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

Switched on

WLAN name (SSID)

Petran66

WLAN in the 5 GHz frequency band

Off

WLAN name (SSID)

OTE0183A9

WPS (Connect a WLAN device)

Will be used

Firmware version

09071602.00.006A

Serial number

J501006203

 

Τωρα μιλησα παλι με 13888 και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση απο 50 σε 30 και η πτωση στα 12+ οφειλεται σε αυτο και να περιμενω λιγο μεχρι να γινει και μετα το ξαναβλεπω.... Τι λετε?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Προϋποθέτει ύπαρξη γραμμής ΟΤΕ στην κύρια κατοικία;

 

Sent from my Passport using Tapatalk

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει αιτηση για νεα τηλεφωνικη συνδεση σε σπιτι που δεν εχω ξαναβαλει τηλεφωνο πριν μερικες μερες, και τελος παντων χθες ηρθε ο τεχνικος να με συνδεσει. Λεει δυστυχως εγω δεν μπορω να σας συνδεσω γιατι η κολωνα ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι σας και αυριο Παρασκευη θα ερθει αλλο συνεργειο να περασει υποδομη και να σας συνδεσει.

Το προβλημα ειναι οτι μου ειπε σημερα να βρω σωληνα 2" 5 μετρα γαλβανιζε, γιατι αρνειται λεει να με συνδεσει στον σωληνα που εχω για τη ΔΕΗ γιατι ειναι λιγο στραβος. Σε ολα τα σπιτι της περιοχης ολοι ειναι συνδεδεμενοι στον ιδιο σωληνα εκτος απο 1-2.

Πηρα 100 τηλεφωνα σε ολα τα σιδηρικα μαγαζια της πολης μου, κανενας δεν εχει τετοιο σωληνα και ενας που ειχε τον ειχε σε εξωφρενικη τιμη 60 ευρω + το κοστος να μου το φερει!!

Τι να κανω εγω σαυτη την περιπτωση ? Παιρνω στον οτε απο τον εναν με στελνουν στον αλλο. Το αστειο ειναι πως ολες οι κολωνες της περιοχης κοντευουν να πεσουν που ειναι μεσα στα χωραφια, και εχουν προβλημα επειδη ο δικος μου εχει ελαχιστη κλιση.

Να τους αφησω αυριο να ερθουν και να απαιτησω να μπει στο σωληνα της ΔΕΗ αλλιως θα παω να αναιρεσω την αιτηση συνδεσης ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Στον τελευταίο λογαριασμό NOVA 3PLAY η nova με ενημέρωσε ότι αυτόματα ,χωρίς να το ζητήσω, θα ενεργοποιηθεί από 30/6 ο e-bill και θα διακοπεί ο ταχυδρομικός λογαριασμός!Έγινε σε κάποιον άλλο αυτο?Φαντάζεστε τι έχει να γίνει με τους ηλικιωμένους που δεν ξέρουν και απλά πληρώνουν?Δε θα λάβουν λογαριασμό και θα τους διακόψουν τη γραμμη!Πάντως όποιος θέλει μπορεί λέει να το ακυρώσει με sms.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους έτσι έγινε. Κι εμείς που έχουμε σκέτη Nova χωρίς τηλέφωνο/internet, τα ίδια.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,με πηρανε σημερα το μεσημερι απο αυτο το τηλεφωνο λεγοντας οτι ειναι απο την TNS-ICAP και κανουν μια δημοσκοπηση με περιπου 30 ερωτησεις(περι κινητης τηλεφωνιας)μεσα σε αυτες τισ ερωτησεις ηταν και το ονοματεπωνυμο μου και ο η περιοχη κατοικιας .Εψαχα στο ιντερνετ αλλα δεν εβγαλα ακρη,προκειται για scammers?ή απλα μια ενοχλητικη εταιρια δημοσκοπησεων? Edited by Spodermyn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Λοιπον,ξαφνικα εδω και 5-6 μερες συγχρονιζω απο 27+ στα 12-14000 klbit/s!!!Το ρουτερ που εχω (αν παιζει ρολο),ειναι το Speedport W724V Type Ci.Με voip τηλεφωνο καθως ειμαι καινουργιος συνδρομιτης.3 μηνες περιπου.Εχω μιλησει με 13888 και εχει ερθει και τεχνικος χθες και αντι να καλυτερευει,χειροτερευει!!!Τι λετε να κανω?Μου ειπε ο τεχνικος οτι μαλλον μπουκωσαν οι γραμμες και ισως ειναι προσωρινο!!Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε ξαφνικα.Η βλακεια μου ηταν οτι ζητησα εως 50 ταχυτητα,αλλα ποτε δεν επιασα πανω απο 28!!Και μου ειπε ο τεχνικος να ζητησω υποβαθμιση στα 30 γιατι αξιζει τον κοπο καθως το uploaded ειναι σταθερο στα 4998.Αληθεια,αν παω σε αλλο παροχο,πχ forthnet,λετε να ειναι καλυτερα??Και αν ναι,θα πληρωσω πεναλντι στον οτε?Τα στατιστικα μου ειναι αυτα:

 

 

 

 

 

Status information

 

 

Date / time

 

 

2016-06-01 15:37:18

 

 

Downstream

 

 

12675 kBit/s

 

 

Upstream

 

 

4997 kBit/s

 

 

DSL / Link

 

 

In sync

 

 

DSL/Internet Status

 

 

Online

 

 

Transmission mode

 

 

VDSL2

 

 

CRC Errors (Down/Up)

 

 

70520 / 16

 

 

FEC Errors (Down/Up)

 

 

55929325 / 0

 

 

SNR (Down/Up)

 

 

10.4 / 9.8 dB

 

 

Downstream Attenuation

 

 

65KHz~859KHz: 19.9dB

 

 

 

 

 

1.216MHz~1.943MHz: 55.4dB

 

 

Upstream Attenuation 28KHz~60KHz: 8.9dB

 

 

 

 

 

871KHz~1.205MHz: 43.4dB

 

 

 

 

 

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

 

 

Switched on

 

 

WLAN name (SSID)

 

 

Petran66

 

 

WLAN in the 5 GHz frequency band

 

 

Off

 

 

WLAN name (SSID)

 

 

OTE0183A9

 

 

WPS (Connect a WLAN device)

 

 

Will be used

 

 

Firmware version

 

 

09071602.00.006A

 

 

Serial number

 

 

J501006203

 

 

 

 

 

Τωρα μιλησα παλι με 13888 και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση απο 50 σε 30 και η πτωση στα 12+ οφειλεται σε αυτο και να περιμενω λιγο μεχρι να γινει και μετα το ξαναβλεπω.... Τι λετε?

 

 

 

Φιλε εχεις θεμα με τη γραμμη.Αμα δεν δεις παλι οτι εισαι στα 25 κανε παραπονα.

 

Υ.Γ ποσα μετρα εισαι απο την Καμπινα του ΟΤΕ?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το θέμα γιατί είχε ανοιχτεί στην κινητή της Cosmote ενώ αναφέρεται σε σταθερή/VDSL.

 

Eίναι σίγουρο ότι παίρνει από καμπίνα και όχι από ΑΚ; Εγώ που έχω vdsl από καμπίνα(άλλης εταιρείας, αλλά δεν έχει σημασία), ξέρω ότι την καμπίνα την έχω στην διπλανή γωνία. Ωστόσο εκτός του ότι πιάνω 49.999 στο download, το attainable rate στα στατιστικά του ρούτερ είναι κοντά στις 110.000kbps, που πάει να πει ότι πρέπει να είσαι πάρα πολύ μακριά από την καμπίνα για να πέσεις τόσο χαμηλά. Από την άλλη αν παίρνεις από καμπίνα έχεις μέχρι 5000kbps upload ενώ από ΑΚ μέχρι 10000, αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν παίρνει από ΑΚ και είναι σχετικά μακριά να πέφτει τόσο χαμηλά το download, και στη μέση το upload. Αλλά επειδή σε πρώτη φάση το τελευταίο μοιάζει με την τιμή που έχεις από καμπίνα, θα έδινα περισσότερες πιθανότητες στο ενδεχόμενο κάποιας βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το θέμα γιατί είχε ανοιχτεί στην κινητή της Cosmote ενώ αναφέρεται σε σταθερή/VDSL.

 

Eίναι σίγουρο ότι παίρνει από καμπίνα και όχι από ΑΚ; Εγώ που έχω vdsl από καμπίνα(άλλης εταιρείας, αλλά δεν έχει σημασία), ξέρω ότι την καμπίνα την έχω στην διπλανή γωνία. Ωστόσο εκτός του ότι πιάνω 49.999 στο download, το attainable rate στα στατιστικά του ρούτερ είναι κοντά στις 110.000kbps, που πάει να πει ότι πρέπει να είσαι πάρα πολύ μακριά από την καμπίνα για να πέσεις τόσο χαμηλά. Από την άλλη αν παίρνεις από καμπίνα έχεις μέχρι 5000kbps upload ενώ από ΑΚ μέχρι 10000, αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω αν παίρνει από ΑΚ και είναι σχετικά μακριά να πέφτει τόσο χαμηλά το download, και στη μέση το upload. Αλλά επειδή σε πρώτη φάση το τελευταίο μοιάζει με την τιμή που έχεις από καμπίνα, θα έδινα περισσότερες πιθανότητες στο ενδεχόμενο κάποιας βλάβης.

 

Κατ'αρχην ευχαριστω!Οχι,δε παιρνω απο καμπινα ακομα δυστυχως!Απο ΑΚ παιρνω το οποιο ειναι περιπου 600-700 μετρα.Ηρθαν δυο φορες τεχνικοι του ΟΤΕ και ελεγξαν τη γραμμη απο το ΑΚ μεχρι τη πολικατοικια.Με τα πολλα καταληξαν στο συμπερασμα οτι πανω απο 23000 downloaded,δε μπορω να πιασω γιατι δε σηκωνει το δικτυο!!!Ειναι σχετικα μπουκωμενο και να κανω υπομονη μεχρι να γινει καποια καμπινα πιο κοντα μου!!Αλλα κανεις δε ξερει ποτε!!Κι ετσι με βαλαν σε 30αρι προφιλ.Τωρα πιανω 21-23000 σταθερα.Και παλι καλα να λεω!!:p Εδω τα στατιστικα μου αυτη τη στιγμη:

Status information

Date / time

2016-06-12 16:30:19

Downstream

21397 kBit/s

Upstream

2495 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

14254 / 1

FEC Errors (Down/Up)

230974 / 0

SNR (Down/Up)

8.3 / 16.3 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 20.4dB

 

1.216MHz~1.855MHz: 57.0dB

Upstream Attenuation

28KHz~60KHz: 9.1dB

 

871KHz~1.205MHz: 44.8dB

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε είναι προφανές ότι ο χαμηλός συγχρονισμός με βάση τα προσδοκώμενα είναι αποτέλεσμα της απόστασης από το ΑΚ. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Αν το κόστος δεν είναι τραγικά μεγαλύτερο από απλή ADSL, και η ταχύτητα είναι καλύτερη. Λογικά δεν θα έχει καμπίνες στην περιοχή και η απόσταση από το ΑΚ είναι , έστω και οριακά, μέσα στα όρια για να πάρεις από εκεί VDSL. Αν επιτρέπεται που περίπου είσαι;

 

Δεν είχα δει ότι υπήρχε ήδη το ίδιο μήνυμα εδώ. Το παρόν δεν έχει λόγο ύπαρξης μιας και οι ίδιες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί ήδη, συνεπώς κλειδώνεται.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

Εχω ενα θεμα με την ταχυτητα του ιντερνετ μου. Την προηγουμενη Δευτερα που ημουν στο εξωχικο μου ειχα ταχυτητα γυρω στα 10-11 mbps.

Μετα απο 5 μερες που ξαναηρθα το μοντεμ μου οτι και να κανω δεν κλειδωνει πανω απο 5300 kbps.

Εχω νέα συνδεση ΟΤΕ. Τι λετε να φταει που να εχει πεσει η ταχυτητα μου στο μισο απο τη μια μερα στην αλλη..?

Ευχαριστω

 

Actual Rate(Up/Down) 515/5191 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 507/5260 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.4/7.8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 28.9/15.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.2/17.5 dBm

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανοίγεις νέο θέμα, μιας και έχεις ήδη γράψει εδώ. Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας στην βοηθεια επιλογης ρουτερ γιατι εχω αγανακτησει με το ρουτερ της Cyta και με τη Cyta που δεν θελουν να το αλλαξουν. Μπορει να αλλαξω και παροχο και σε αυτο αν εχετε να προτεινετε κατι και ξερετε και τα τελη ενεργοποιησης δεκτη η βοηθεια σας και σε αυτο το τομεα. Αλλα πρωτα θα ηθελα να αλλαξω ρουτερ μπας και στρωσουν τα πραγματα.Ειμαι στη περιοχη καλαμαριας θεσσαλονικης. Για το ρουτερ θα με ενδιεφερε και σε περιπτωση που μελλοντικα βαλω vdsl. Για τιμη θα ελεγα μεχρι 100 ευρω δεν θελω να ξεφυγω πιο πανω. Γιατι διαβασα πολυ που προτεινουν draytek αλλα εκεινα ξεφευγουν σε τιμη. Προκειτα για σπιτι και gaming. Εν αρχη ειδα αυτο TP-LINK TD-W9980 στα 90 ευρω απο media markt. Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε φτηνοτερη τιμη ή σε ιδια τιμη και αξιοπιστο. Ευχαριστω για την οποια βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεις τις έννοιες modem router και router? Η cyta δεν θα σου παίξει με άλλο modem.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα τα φωτα σας στην βοηθεια επιλογης ρουτερ γιατι εχω αγανακτησει με το ρουτερ της Cyta και με τη Cyta που δεν θελουν να το αλλαξουν. Μπορει να αλλαξω και παροχο και σε αυτο αν εχετε να προτεινετε κατι και ξερετε και τα τελη ενεργοποιησης δεκτη η βοηθεια σας και σε αυτο το τομεα. Αλλα πρωτα θα ηθελα να αλλαξω ρουτερ μπας και στρωσουν τα πραγματα.Ειμαι στη περιοχη καλαμαριας θεσσαλονικης. Για το ρουτερ θα με ενδιεφερε και σε περιπτωση που μελλοντικα βαλω vdsl. Για τιμη θα ελεγα μεχρι 100 ευρω δεν θελω να ξεφυγω πιο πανω. Γιατι διαβασα πολυ που προτεινουν draytek αλλα εκεινα ξεφευγουν σε τιμη. Προκειτα για σπιτι και gaming. Εν αρχη ειδα αυτο TP-LINK TD-W9980 στα 90 ευρω απο media markt. Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε φτηνοτερη τιμη ή σε ιδια τιμη και αξιοπιστο. Ευχαριστω για την οποια βοήθεια.

Έχει voip η cyta οπότε δυσκολεύει λίγο......

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεις τις έννοιες modem router και router? Η cyta δεν θα σου παίξει με άλλο modem.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατι το λες αυτο οτι δεν θα παιξει με αλλο modem?Το λες εκ καποιας προσωπικης εμπειριας?

 

Έχει voip η cyta οπότε δυσκολεύει λίγο......

 

Επειδη δεν ειμαι τοσο γνωστης γιατι το δυσκολευει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις voip το τηλεφωνικό σήμα δεν έρχεται παράλληλα με αυτό του Internet, αλλά είναι (ας το πούμε μπακάλικα) κωδικοποιημένο και έρχεται μέσω Internet. Σκέψου το router που σου έχουν δώσει σαν "αποκωδικοποιητή" που παίρνει το σήμα από τη γραμμή και το "μεταφράζει" σε τηλεφωνικό. Και φυσικά οι συσκευές συνδέονται πάνω σε αυτό (εκτός αν έχει συνδεθεί με την κεντρική πρίζα και δίνει σε όλο το σπίτι, το πιο σωστό). Αν θέλεις να αλλάξεις router, εκτός του ότι θα πρέπει να βρεις κάποιο που να υποστηρίζει voip, διαφορετικά δεν θα έχεις τηλέφωνο, δεν ξέρω αν δίνει η cyta της ρυθμίσεις για να τις βάλεις στο άλλο. Είναι λίγο πολυπλοκότερο από μια απλή αλλαγή router σε απλή pstn γραμμή.

 

Όσο για τον ορισμό, τα μηχανάκια που σου δίνει ο πάροχος είναι modem/router. Το κομμάτι του modem αναλαμβάνει να συνδεθεί με το δίκτυο και το router είναι αυτό που μοιράζει τη σύνδεση είτε ενσύρματα(ethernet) είτε ασύρματα(wi-fi). Υπάρχουν και σκέτα router. Μια άλλη επιλογή είναι να πάρεις ένα router, και να το συνδέσεις πάνω στο μηχανάκι της cyta. Αυτό έχει νόημα βέβαια αν το πρόβλημα είναι κυρίως στο πως μοιράζεται η σύνδεση. Αν έχεις πολλές συσκευές συνδεδεμένες και παρουσιάζει πρόβλημα το υπάρχον, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και τα Linksys . Είναι απο τα πολύ καλά . Εγώ έχω ένα παλιό μοντέλο modem router περίπου 9 χρόνια χωρίς να μου παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα . Ούτε καν update δεν του έχω κάνει ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την ιστορία μου με την vodafon. Για πολλά χρόνια συνδρομητής στην vodafon κινητής και για σταθερό cosmote με σύνδεση isdn για το σπίτι. Eπειδή μου έκαναν προσφορά από wind για πακέτο σταθερό+ κινητό γύρω στα 35€ και με τις ίδιες περίπου καλύψεις που είχα και επειδή πλήρωνα 25+ € για κινητό και 45€ για σταθερό , είπα να αλλάξω. Λίγο πρίν την αλλαγή με παίρνουν από vodafon και μου δίνουν παρόμοιο πακέτο με της wind. Επειδή από vodafon κινητή ήμουν ευχαριστημένος αποφάσισα να μετακομίσω σταθερό + κινητό στην vodafon. Πληρώνω μεν λιγώτερα λεφτά αλλά από εξυπηρέτηση είναι για κλάματα. Στην αρχή δεν είχα σταθερό σε όλο το σπίτι και αυτοί αδιαφορούσαν και αναγκάστηκα έτσι να φέρω τεχνικό σπίτι μου , με δικά μου έξοδα,για να αποκαταστήσω την βλάβη. Μου υποσχέθηκαν ένα stick με δωρεάν mb για το tablet, αλλά εδώ και ένα μήνα αδιαφορούν. Τους έχω στείλει δύο email, αλλά ούτε απαντούν, ενώ το πενταψήφιο νούμερό τους συνεχώς είναι κατειλλημένο. Απλά από after sale είναι ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ!!!!
XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε γιατί το είχες ανοίξει στην κινητή ενώ το θέμα σου αφορά περισσότερο σταθερή σύνδεση.

 

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό που μπορεί να έχεις με αυτήν την εξέλιξη, και δε θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αλλά δυστυχώς το πρόβλημά σου είναι μάλλον η ISDN γραμμή που είχες. Επειδή είχα κι εγώ στο παρελθόν τέτοια στο σπίτι μου, και είχα κάνει ολόκληρες πατέντες μεταφέροντας τη σήμα με καλώδια για να καταφέρω να έχω τηλέφωνο(και ειδικά τις 2 γραμμές) μέσα στο σπίτι, το πρόβλημα είναι πως ότι διαδικασία έχεις κάνει για να πας το τηλεφωνικό σήμα σε όλες τις πρίζες, πρέπει να ακολουθήσεις στην αντίθετη διαδικασία(ή αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό που είπες - έναν ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει) για να δουλέψει στην καινούρια γραμμή που δεν είναι πλέον ISDN. Δηλαδή είναι θέμα της καλωδίωσης του σπιτιού και όχι του παρόχου για να το αντιμετωπίσει αυτό. Από τα γραφόμενά σου, μάλλον το έλυσες. Τι άλλο θέμα έχεις, αν επιτρέπεται, και προσπαθείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και δεν το καταφέρνεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν είχα σταθερό σε όλο το σπίτι και αυτοί αδιαφορούσαν και αναγκάστηκα έτσι να φέρω τεχνικό σπίτι μου , με δικά μου έξοδα,για να αποκαταστήσω την βλάβη.

 

για πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης έτσι και αλλιώς δεν ευθύνεται και δεν επεμβαίνει ο πάροχος, όποιος και αν είναι. Αν ο "μαστορας" του ΟΤΕ που σου είχε βάλει isnd και τηλεφωνία σε όλες τις μπρίζες βραχυκυκλώνωντας και ντουμπλάροντας τα καλώδια δεν θα έπαιζες σε όλο το σπίτι ούτε με wind ούτε και με ΟΤΕ. Για αυτό που σου υποσχέθηκαν και δεν σου δίνουν μπορείς να κάνεις γραπτό παράπονο με email και μετά από 15 μέρες χωρίς απάντηση να το προωθήσεις στην ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Α, συγνώμη, το διάβασα γρήγορα και δεν κατάλαβα ότι υποσχεθήκανε sim με mb. Πήγε το μυαλό μου ότι δεν είχε και internet και του είχαν δώσει κάποιο στικ για να κάνει τη δουλειά του μέχρι να φτιαχτεί.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...