Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα θα σου πω μονο...Δεν εχεις δει τιποτα ακομα..

 

Δηλαδή υπάρχουν και χειρότερα;;:shock:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα παρουσιάζονται παντού . Θα σου πρότεινα να τους στέλεις ένα μύνημα στο facebook novasport,novacinema ή forthnet που εκεί θα έχεις άμεση απάντηση . όσο για τον πράκτορα να ξέρεις ότι ίσως από κεί μπορεί να ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα που σου παρουσιάστηκαν
Link to comment
Share on other sites

Οταν "επιβληθηκε" η υποχρεωτικη αλλαγη των δεκτων πριν απο περιπου ενα χρονο, ανοιγω ενα μεσημερι να δω μπαλα, τιποτα...Παιρνω τηλεφωνο στην "εξυπηρετηση". Δεν εχω σημα τους λεω, δωστε αριθμο συνδρομητη μου λεει. Της λεω, κ τι μου απανταει; ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΕΝΟΣ Ο ΔΕΚΤΗΣ!!!!!!!. Της λεω κοπελια την παλευεις; Απο εκει που εισαι, διαπιστωσες οτι εχει καει ο δεκτης; Νεα απαντηση, εχετε οφειλες ανεξοφλητες κ σας εχει γινει διακοπη συνδρομης. Αρχιζω κ φορτωνω ασχημα. Της απανταω δεν οφειλω ουτε ενα ευρω, κ κοψτε το λαιμο σας σε πεντε λεπτα να εχω σημα. Το κλεινω. Κ τωρα ερχεται το θεικοτερο...Μετα απο πεντε λεπτα, με καλει ο υπευθυνος, κ τι λεει;;;;; ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΑΣ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΝΟΙΕΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ....Δηλαδη δεκα χρονια τωρα, πληρωνω καθε μηνα τη συνδρομη μου, αλλα ειμαι πειρατης κ βλεπω σπασμενα...Να μην σας κουραζω αλλο, ολο το θεμα γινοταν, γιατι ηθελαν να με αναγκασουν να σκασω 49 ευρω για νεο δεκτη με "παντρεμενη" καρτα. Αυτο εγινε σε πολλους συνδρομητες. Καποιο που δεν ηξεραν ή δεν ηθελαν να το ψαξουν, τα σκασανε, καποιοι αλλοι οπως εγω το τραβηξαν μεχρι εκει που δεν παει κ πηραν το δεκτη τσαμπα, με μονο κοστος, την ψυχικη ταλαιπωρια, καμια πενηνταρια τηλεφωνα κ δυο τρεις μερες καθυστερηση..Ειναι κ αλλα, αλλα βαρεθηκα να γραφω...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η πειρατεία είχε αυξηθεί πολύ το τελευταίο διάστημα και όλες οι εταιρείες παίρνουν τα μέτρα τους γτ έτσι χάνονται αρκετά έσοδα . Αυτό δεν συμφέρει κανέναν μας με την πειρατεία γτ αν δεν υπήρχε κανένας πειρατής τότε όλοι θα είχαν τις τιμές ακόμα πιο χαμηλά και θα κερδίζαμε ως καταναλωτές και δν θα υπήρχε κανένα μπέρδεμα .
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την διαφορά στους παροχους ίντερνετ την κάνει η τηλεόραση για αυτό γίνεται ο όλος ντόρος και η προσπάθεια να μπουν στην forthnet.

1.000.000 συνδρομητές είναι πάρα πολλοί, αλλά παρ' όλα αυτά η τηλεόραση είναι το δυνατό χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απιστευτο!

Μετακομιζω 31.12.13 και το συμβολαιο μου εχει παγιο 20 ευρω.

Το 12μηνο της συνδεσης μου ληγει στις 2.2.14

Τι πιο λογικο να ζητησω να απενεργοποιηθει η γραμμη απο 2.1.14 και να πληρωσω και το τελευταιο παγιο του Φλεβαρη.

Δυστυχως η HOL εχει αλλη αποψη...απαιτει ολο το κοστος απενεργοποιησης...

 

Στο σπιτι που θα παω υπαρχει ηδη συνδεση HOL (της γυναικας μου) της οποιας εχει παρελθει προ πολλου το 12μηνο και θα κρατουσα αυτην.

Αν την απενεργοποιησω και μεταφερω εκει τη δικη μου γραμμη, εχει κοστος 50 ευρω.

 

Δεν ειναι καταχρηστικο να σε χρεωνουν για τη διακοπη του συμβολαιου περισσοτερα απο τα παγια που απομενουν μεχρι τη ληξη του;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιριες κινουνται βάσει συμβολαίου που εχουμε υπογραψει :-)

Κοιταξε το συμβόλαιο σου και δες τι αναφορά κάνει για διακοπή. εαν δεν αναφέρει πουθενα για τέλος απενεργοποίησης 75ευρώ τότε απλα δεν τα δινεις!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απιστευτο!

Μετακομιζω 31.12.13 και το συμβολαιο μου εχει παγιο 20 ευρω.

Το 12μηνο της συνδεσης μου ληγει στις 2.2.14

Τι πιο λογικο να ζητησω να απενεργοποιηθει η γραμμη απο 2.1.14 και να πληρωσω και το τελευταιο παγιο του Φλεβαρη.

Δυστυχως η HOL εχει αλλη αποψη...απαιτει ολο το κοστος απενεργοποιησης...

 

Στο σπιτι που θα παω υπαρχει ηδη συνδεση HOL (της γυναικας μου) της οποιας εχει παρελθει προ πολλου το 12μηνο και θα κρατουσα αυτην.

Αν την απενεργοποιησω και μεταφερω εκει τη δικη μου γραμμη, εχει κοστος 50 ευρω.

 

Δεν ειναι καταχρηστικο να σε χρεωνουν για τη διακοπη του συμβολαιου περισσοτερα απο τα παγια που απομενουν μεχρι τη ληξη του;

 

καλά αυτοί στη hol τα έχουν χάσει τελειώς . Ένα μήνα πριν να πληρώσεις το τελός είναι ανύκουστο . Άλλαξε πάροχο να ηρεμήσει το κεφάλι σου

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιριες κινουνται βάσει συμβολαίου που εχουμε υπογραψει :-)

Κοιταξε το συμβόλαιο σου και δες τι αναφορά κάνει για διακοπή. εαν δεν αναφέρει πουθενα για τέλος απενεργοποίησης 75ευρώ τότε απλα δεν τα δινεις!

 

Είναι καταχρηστικος ο όρος και να γίνει άμεσα καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απιστευτο!

Μετακομιζω 31.12.13 και το συμβολαιο μου εχει παγιο 20 ευρω.

Το 12μηνο της συνδεσης μου ληγει στις 2.2.14

Τι πιο λογικο να ζητησω να απενεργοποιηθει η γραμμη απο 2.1.14 και να πληρωσω και το τελευταιο παγιο του Φλεβαρη.

Δυστυχως η HOL εχει αλλη αποψη...απαιτει ολο το κοστος απενεργοποιησης...

 

Στο σπιτι που θα παω υπαρχει ηδη συνδεση HOL (της γυναικας μου) της οποιας εχει παρελθει προ πολλου το 12μηνο και θα κρατουσα αυτην.

Αν την απενεργοποιησω και μεταφερω εκει τη δικη μου γραμμη, εχει κοστος 50 ευρω.

 

Δεν ειναι καταχρηστικο να σε χρεωνουν για τη διακοπη του συμβολαιου περισσοτερα απο τα παγια που απομενουν μεχρι τη ληξη του;

Σε όλους τους παρόχους, είτε τον δεύτερο μήνα διακόψεις, είτε μια μέρα πριν τη λήξη του συμβολαίου θα πληρώσεις τέλος απενεργοποίησης το οποίο είναι σταθερό ποσό και αναφέρεται στον τιμοκατάλογο της κάθε εταιρείας. Έχεις υπογράψει συμβόλαιο, είναι νομικά κατοχυρωμένοι.

Να σου δώσω και ένα αντίστοιχο παράδειγμα: Αν αγοράσεις σήμερα αυτοκίνητο, θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για όλο το 2013.

Μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό; Όχι.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους παρόχους, είτε τον δεύτερο μήνα διακόψεις, είτε μια μέρα πριν τη λήξη του συμβολαίου θα πληρώσεις τέλος απενεργοποίησης το οποίο είναι σταθερό ποσό και αναφέρεται στον τιμοκατάλογο της κάθε εταιρείας. Έχεις υπογράψει συμβόλαιο, είναι νομικά κατοχυρωμένοι.

Να σου δώσω και ένα αντίστοιχο παράδειγμα: Αν αγοράσεις σήμερα αυτοκίνητο, θα πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας για όλο το 2013.

Μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό; Όχι.

 

Στον τιμοκατάλογο του 3play πάντως βλέπω πως το τέλος απενεργοποίησης είναι κλιμακωτά μειούμενο. Καλό είναι να κάνουν κινήσεις και οι υπόλοιποι. Γενικά δεν είναι πάντα κανόνας ότι το συμβόλαιο είναι απόλυτο. Αν έχει καταχρηστικούς όρους μπορεί να ακυρωθούν αν το κυνηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχει κανένας το συγκεκριμένο τηλέφωνο, για να μην βλέπω απαντήσεις. Και μιας και το πήρα τελικά σήμερα, θα γράψω τις εντυπώσεις μου, μήπως και φανούν χρήσιμες σε κάποιον άλλον.

 

Σχετικά με το headset bluetooth, παρήγγειλα το Gigaset ZX600, το οποίο υποτίθεται είναι απόλυτα συμβατό με το Gigaset SL400, αλλά δυστυχώς είναι σε έλλειψη και θα είναι διαθέσιμο μετά τις 20 Δεκεμβρίου. Δοκίμασα ένα της Sony Ericsson και συγκεκριμένα το VH410. Λειτουργεί άψογα με το τηλέφωνο. Μια χαρά ακούω, μια χαρά με ακούνε. Όταν θα έχω στα χέρια μου και το ZX600, θα μπορέσω να κάνω σύγκριση μεταξύ των δύο.

 

Κατά τ' άλλα το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ όμορφο, πάρα πολύ γρήγορο και συνδέεται και με τον υπολογιστή για να του βάλεις ήχους και εικόνες δικές σου, αν θέλεις. Πάντως για τη δουλειά που το θέλω, μου έχει "λύσει" τα χέρια κυριολεκτικά.

 

Τέλος, όσον αφορά τον μετατροπέα mini usb σε jack 2.5mm (mini usb αρσενικό και jack 2.5 θηλυκό) δεν υπάρχει πουθενά. Πήρα στη Siemens και μου είπαν να τους πάρω τηλέφωνο μετά τις 20 Δεκεμβρίου, γιατί μπορεί να φέρουν τότε.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα συνδυαστικά έχουν μαζέψει πολύ κόσμο.

Το ενδιαφέρον από επενδυτικής άποψης για την εταιρία της δίνει την δυνατότητα να κινηθεί πιο καλά και να αναπτυχθεί περαιτέρω.

Πλέον όσοι συμμετέχουν θα βάζουν χρήμα, (ΑΜΚ) για να μην μείνουν εκτός παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει μεγάλο ντόρο η forthnet για αντικατάσταση των παλιών δεκτών με καινούριους.

Τους έδινε δωρεάν, δεν ζητούσε λεφτά, γιατί ήθελε να περιορίσει τις ελεύθερες κάρτες, τις οποίες ήταν πιο δύσκολο να ελέγξει.

Όσους είχαν ενεργή συνδρομή και τον παλιό δέκτη, τους καλούσαν για αντικατάσταση με τον καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχει κανένας το συγκεκριμένο τηλέφωνο, για να μην βλέπω απαντήσεις. Και μιας και το πήρα τελικά σήμερα, θα γράψω τις εντυπώσεις μου, μήπως και φανούν χρήσιμες σε κάποιον άλλον.

 

Σχετικά με το headset bluetooth, παρήγγειλα το Gigaset ZX600, το οποίο υποτίθεται είναι απόλυτα συμβατό με το Gigaset SL400, αλλά δυστυχώς είναι σε έλλειψη και θα είναι διαθέσιμο μετά τις 20 Δεκεμβρίου. Δοκίμασα ένα της Sony Ericsson και συγκεκριμένα το VH410. Λειτουργεί άψογα με το τηλέφωνο. Μια χαρά ακούω, μια χαρά με ακούνε. Όταν θα έχω στα χέρια μου και το ZX600, θα μπορέσω να κάνω σύγκριση μεταξύ των δύο.

 

Κατά τ' άλλα το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ όμορφο, πάρα πολύ γρήγορο και συνδέεται και με τον υπολογιστή για να του βάλεις ήχους και εικόνες δικές σου, αν θέλεις. Πάντως για τη δουλειά που το θέλω, μου έχει "λύσει" τα χέρια κυριολεκτικά.

 

Τέλος, όσον αφορά τον μετατροπέα mini usb σε jack 2.5mm (mini usb αρσενικό και jack 2.5 θηλυκό) δεν υπάρχει πουθενά. Πήρα στη Siemens και μου είπαν να τους πάρω τηλέφωνο μετά τις 20 Δεκεμβρίου, γιατί μπορεί να φέρουν τότε.

 

Το έχω το τηλ αυτό, δεν είναι και το καλύτερο, το μόνο που πήγα να κάνω και δεν γίνετε με τίποτα είναι να το συνδέσω στο πσ με την εφαρμογή που έχει αλλά δεν συνδέθηκε όσες φορές και να προσπάθησα, για τα άλλα που λες δεν έχω ασχοληθεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σε router Technicolor δε μου ανάβει το λαμπακι του Ίντερνετ... Τι μπορει να φταίει; Παίζει να φταίνε οι πρίζες του σπιτιού η αν πειράξω κάτι στη σελίδα του ρούτερ παίζει να φτιάξει;

 

Windows 7 χρησιμοποιώ στο λάπτοπ μου αν εχε κάποια σημασία

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σε router Technicolor δε μου ανάβει το λαμπακι του Ίντερνετ... Τι μπορει να φταίει; Παίζει να φταίνε οι πρίζες του σπιτιού η αν πειράξω κάτι στη σελίδα του ρούτερ παίζει να φτιάξει;

 

Windows 7 χρησιμοποιώ στο λάπτοπ μου αν εχε κάποια σημασία

 

Δεν συγχρονίζει το ρούτερ ή το λάπτοπ δεν παίρνει ίντερνετ από το ρούτερ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα δουλεύουν καλά και η γραμμή συγχρονίζει (αν δηλαδή δεν ευθύνεται σε κάτι ο πάροχος), τότε υπάρχουν 3 πιθανές περιπτώσεις.

1. Αν δουλεύει το internet κανονικά, έχεις καμμένο led.

2. Αν δεν δουλεύει, τότε ή πείραξες τους κωδικούς και δεν κάνει authentication το PPPoE για να πάρεις wan ip & υπηρεσία, ή τέλος

3. Στο κόψανε λόγω λογαριασμού.

 

Εξερχόμενες κλήσεις μπορείς να κάνεις; Μπήκες στο modem να σκαλίσεις και πείραξες λάθος πράγματα; reboot έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα δουλεύουν καλά και η γραμμή συγχρονίζει (αν δηλαδή δεν ευθύνεται σε κάτι ο πάροχος), τότε υπάρχουν 3 πιθανές περιπτώσεις.

1. Αν δουλεύει το internet κανονικά, έχεις καμμένο led.

2. Αν δεν δουλεύει, τότε ή πείραξες τους κωδικούς και δεν κάνει authentication το PPPoE για να πάρεις wan ip & υπηρεσία, ή τέλος

3. Στο κόψανε λόγω λογαριασμού.

 

Εξερχόμενες κλήσεις μπορείς να κάνεις; Μπήκες στο modem να σκαλίσεις και πείραξες λάθος πράγματα; reboot έκανες;

 

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σε router Technicolor δε μου ανάβει το λαμπακι του Ίντερνετ... Τι μπορει να φταίει; Παίζει να φταίνε οι πρίζες του σπιτιού η αν πειράξω κάτι στη σελίδα του ρούτερ παίζει να φτιάξει;

 

Windows 7 χρησιμοποιώ στο λάπτοπ μου αν εχε κάποια σημασία

 

Δε μας είπες, Internet έχεις; Αν ναι, τότε ή έχει καεί το λαμπάκι, είτε στο κόψανε :p

Link to comment
Share on other sites

Κατοικω στην Αρτεμιδα απο το 2004 & για μια 10ετια εχω την ονομαστικη ταχυτητα των 2Mbps του ΟΤΕ.Τον Σεμπτεμβριο (του 13) που αλλαξε τα τιμολογια (στην τηλεφωνια) και τις ονομαστικες ταχυτητες ο ΟΤΕ (με αποτελεσμα να ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΗΝ 2Mbps) και να την εξαφανισει απο τον καταλογο τους,αλλαξα και μπηκα στο νεο τους προγραμμα ΟΤΕ Double Play 4 Απεριόριστα Plus.Απο το Σεμπτεμβριο μεχρι και τον Νοεμβριο με την ονομαστικη ταχυτητα των 4Mbps,ΟΛΑ επαιζαν καλως απροβληματιστα χωρις να δωσω ΠΟΤΕ βλαβη στον ΟΤΕ...μεχρι που μπηκε ο Δεκεμβριος και αλλαξαν ΟΛΑ !!!Απο τοτε αρχισε το κινεζικο router που δινει ο ΟΤΕ να πιανει 256Kbps-340Kbps-400Kbps & το κορυφαιο 192Kbps !!!Δεινωντας βλαβη στο 13888 (πρεπει να με εχουν μαθει ΟΛΟΙ εκει & τεχνικοι),και ερχομενοι οι ανθρωποι του ΟΤΕ στο σπιτι ΔΕΝ διαπιστωσανε καποιο προβλημα με τους ελεγχους που εκαναν και με την συνδεσμολογια που εχω.Το αποτελεσμα ειναι να με υποβαθμισουν ΞΑΝΑ στα 2Mbps για να εχω (υποτιθεται) σταθερη συνδεση,και να αρχιζει ΠΑΛΙ να πιανει 256Kbps-340Kbps-400Kbps !!!Το εχω ξαναδωσει,ΠΑΛΙ βλαβη να το δουνε...

 

Θα δεινω τα στοιχεια που λεει το router...Περιοχη:Αρτεμιδα(Αγ.Κυριακη)-Κεντρο:ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α

ADSL State:Up

Bandwide Down/Up(kbps):2048 kbps / 509 kbps

SNR Margin Down/Up(db):9.9 dB / 18.5 dB

FEC Down/Up:50228 / 41

CRC Down/Up:11722 / 0

HEC Down/Up:40801 / 0

 

ADSL Firmware Ver:FwVer:3.16.28.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State:up

Modulation:ITU G.992.5(ADSL2PLUS)

Annex Mode:ANNEX_A

 

Downstream Upstream

SNR Margin: 10.0 dB 18.4 dB

Line Attenuation: 63.9 dB 34.5 dB

Data Rate: 2048 kbps 509 kbps

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποση ειναι η λογική η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα σε ethernet και ασύρματα ?με καλώδιο πιάνει 40 mbs και ασύρματα 10.έχω forthnet vdsl
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...